Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dabadab


dabadab
titán

Akkor koltozzunk at ide a linuxos topikbol...

DRM is theft

(#2) waltibela


waltibela
csendes tag

akit érdekel shell, bnc , eggdrop az irjon a shellhu@maffia.hu cimre *** www.shellhu.tk ***

walter

(#3) snowflake


snowflake
tag

válasz erre: Bővebben: link

sort -t: -k5 /etc/passwd | head -n10

(#4) Sikoly


Sikoly
tag

Egy másik topikba is beírtam, de lehet ez megfelelőbb lesz:

Egy jóakaratú ember kerestetik!

ZH-t írok és azt kéne megcsinálnom, hogy a bejelentkezési képernyőn belépésnél kiírja azt, h mennyi helyet foglalunk! (Természetesen UNIX-os oprendszer alatt)

Help!!! PLSS!!!

Egy parancs kéne! Ezt echo-val meg lehet oldani? Ha igen, akkor hogy?

---

(#5) snowflake válasza Sikoly (#4) üzenetére


snowflake
tag

Ezt beírod az /etc/profile -ba:

du -sh /home/`whoami`

Ez az éppen bejelentkezett user home könyvtárának a helyfoglalását adja vissza

Ha nem csak a home könyvtár kell, akkor a find-al kell operálni. Végig kell járni azokat a könyvtárakat (/tmp /var/tmp ..) ahova a user írhat.

(#6) Sikoly


Sikoly
tag

elég hülye vagyok hozzá:
szóval: hogy kel ezt beírni az etc/profile-ba?

---

(#7) snowflake válasza Sikoly (#6) üzenetére


snowflake
tag

Bocs, valószínűleg az /etc-be nem tudsz egyszerű juzerként írni.
Inkább a sajád home könyvtáradba kellene beírni a .bash_profile fileba

1. cd /ezzel belépsz a saját könyvtárad gyökerébe/
2. ha van mc, akkor: mcedit .bash_profile
3. ha nincs akkor vi .bash_profile
(vi kicsit macerássabb, insert gomb -> beírod a végére -> esc -> :wq )

(#8) Akagi válasza snowflake (#5) üzenetére


Akagi
tag

Nemtom en magamnak mindig a quota parancsot hasznalom...

Bar ha nincs quota allitva nembiztos, hogy muxik..

[Szerkesztve]

Segítség eltévedtem!

(#9) dabadab válasza Sikoly (#6) üzenetére


dabadab
titán

Konkretan hol akadtal el? :)
Egyreszt megfelelo jogosultsaggal kell rendelkezned azzal, hogy tudd irni ezt a file-t (alapbol csak a root szokta ezt tudni), utana meg fogod barmelyik kedvenc (unixos) szovegszerkesztodet, es azzal beleirod. Ha csak vi van, es nem boldogulsz vele, akkor szolj :)

DRM is theft

(#10) Sikoly


Sikoly
tag

Köszönöm a segítséget, de sajna elakadtam a vi szövegszerkesztőnél, így jövőhéten újra próbálkoznom kell...

Tényleges kérdés:
hogy lehetett volna beírni a du -sh /home/... parancsot?

Én amikor / jelet ütöttem egy sorral feljebb ugrott és egy Q betűt írt a sorba...

+ nincs egy olyan nyilvános szerver amihez kapcsolódva, próbálgathatnám a UNIX-os parancsokat?
Vagy mi ennek a legegyszerűbb módja? Akár egy kisméretű karaktereskezelőfelületű oprendszer is megtenné!

---

(#11) L3zl13 válasza Sikoly (#10) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Unix kell vagy linux is jó? Mert linuxból fogsz egy live CD-s verziót, és már lehet is próbálkozni.

Aki hülye, haljon meg!

(#12) Sikoly válasza L3zl13 (#11) üzenetére


Sikoly
tag

Inkább egy Linux!
Suse Linux 9.1 Boot CD-m már van (csak még nincs kiírva), viszont karakteres kezelőfelületre hogy tudok átváltani?
Bocs a értetlenkedéseimért, de még sosem használtam Linuxot! (Gondolom itt is van egy parancssor szerű alkalmazás!)

+ XP mellé hogy célszerű Linuxot felrakni, mivel CD-ről használva gondolom nagyságrendekkel lassabb!

---

(#13) L3zl13 válasza Sikoly (#12) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Karakteres kezelőfelülethez vagy indítassz egy consol-t .(Ki van rakva a tálcára szvsz. Kis monitor+kagyló.)
Vagy ctrl+alt+1-től 6-ig vannak szöveges módú konzolok.

Aki hülye, haljon meg!

(#14) L3zl13 válasza L3zl13 (#13) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Bocs lemaradt egy F.
Szóval F1-6-ig konzolok. F7 a grafikus.

Aki hülye, haljon meg!

(#15) zsolo_d válasza Sikoly (#12) üzenetére


zsolo_d
tag

Ha nem terminált akarsz nyitni, külön ablakban...
Akkor linuxon le kell lőni az X-et. (grafikus felület)
init 3
És már mehet is a krampácsolás.;)
init 5
Visszatértél grafikus felületre.

Üdv.

Puding próbája az evés...

(#16) zsolo_d válasza zsolo_d (#15) üzenetére


zsolo_d
tag

Na persze elötte Ctrl+Alt+F1...F6:U

Puding próbája az evés...

(#17) sidhe


sidhe
tag

no kicsit advancedebb kerdes. hogy lehetne elegansan megcsinalni egy argumentumkezelest?

most az van, hogy van ket kapcsolo, mondjuk -a, es -b. a script igy nez ki:

flag=$1
if [ ''flag'' == ''-a'' ]; then
echo valami
fi
if [ ''flag'' == ''-b'' ]; then
echo valamimas
fi



viszont ez nekem eleg ganynak tunik, raadasul nem tud olyasmit kezelni, hogy ket argumentum eseten echo ''valami'' echo ''valamimas''. van shellben olyasmi, mint a c-s pointeres josag? ott konnyu leptetni, de itt az argumentum ha jol latom mashogy kezelodik.

(#18) WN31RD válasza sidhe (#17) üzenetére


WN31RD
addikt

Pl. ciklusban nézed a paramétereket, és shift-elsz.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#19) sidhe válasza WN31RD (#18) üzenetére


sidhe
tag

o ez lesz az, kosz. egyebkent egy olyan scriptet csiszolgatok, amitol olyan PS1-em lesz, hogy

[gep@200Mhz]\W>, vagyis koveti a cpu sebesseg valtoztatasat. ezt aztan pesze torsmoba is be lehet etetni.

(#20) ReJim


ReJim
őstag

nincs valakinek valami normális manualja? leírása?:U

</end.?>

(#21) ReJim


ReJim
őstag

valaki tudna segíteni? :U

végülis csak annyit kellene segíteni, hogy van egy file-om, amiben van

eleje-tök-vége
eleje-körte-vége

grep-pel megtudom oldani, hogy csak azt a sort írom ki, ami nekem kelleni fog. de azt hogyan tudom megcsinálni, hogy pl az adott sorból kivegyem ami nekem nem kell?
szóval ott van akkor az eleje-, meg -vége, amire nekem nincs szükségem, és ezt kikellene venni, mert azt nem szeretném kiírni... megoldható valahogyan? :)
[nemtudom mennyire érthetően mondtam el...]

</end.?>

(#22) ReJim válasza ReJim (#21) üzenetére


ReJim
őstag

tárgytalan, megírtam...

[Szerkesztve]

</end.?>

(#23) bbking


bbking
tag

Hi all!
Segítség kéne linuxos shell programozásból...
Elég messze állok a megoldástól, szal dióhélyba kéne egy olyan program aminek menüje van meg minden, nah mind1, belekezdek...
Szal elindul és akkor kiírja, hogy PL: 1es menüpont létrehoz egy fájlnevet. Ilyenkor te benyomod az 1es gombot eztán beírsz egy nevet és azt a file-t létrehozza. Vagy pl 2. ha nem 1est hanem 2est írsz kitöröl egy fájlt, ha nincs olyan amit ki kell törölni azt kiírja...
Szóval olyan program kéne ami fájlokon végez műveleteket úgy, hogy a stupid unix felhasználó elindítja ezt a programot és a számok segítségével kiválasztja mit akar csinálni és azt meg is tudja csinálni unix ismeret nélkül...
Nem mondom, hogy csináljátok meg helyettem (mondjuk nem lenne rossz :DD) csak linkeljetek már pár olyan oldalt, ahol konkrét példák vannak hasonló feladatra, ahonnan ki tudnám hámozni, pl azt hogy várjon enter leütésig, vagy minek milyen értéket adnjon, vagy hasonló, vagy a case vagy if-et hogy is kell használni) Szal olyan szinten állok ilyen téren, hogy ha látnám, akkor lehet megérteném, de magamtól nem jövök rá...
THX all!

[Szerkesztve]

(#24) L3zl13 válasza bbking (#23) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Szvsz install scriptekből kileshetnéd a megoldásokat.

Aki hülye, haljon meg!

(#25) bbking válasza L3zl13 (#24) üzenetére


bbking
tag

Honnan?? Mi?

(#26) Flashy válasza bbking (#23) üzenetére


Flashy
veterán

google-ba ''shell script programming'', első néhányba belenéztem, vannak példák is. ha konkrét kérdésed van, írd nyugodtan, de lehet sokmindenre rájössz ezekből.

(#27) botye válasza bbking (#23) üzenetére


botye
tag

Most gonosz leszek... :)

http://cnswww.cns.cwru.edu/~chet/bash/bashref.html
http://www.tldp.org/LDP/abs/html/

Ps.: Tán csak nem valami iskolai dolgozathoz kell? ;]

A gödrök első számú törvénye: Ha benne vagy, ne áss tovább!

(#28) bbking


bbking
tag

Köszi emberek, 1 dologra már most rájöttem 1 perc alatt... Nagyon sok a dolgom, de még ma meg kell csinálnom valamennyire... Igen, ilyen iskolai feladat, de nem vérre megy, csak tök ciki, mert a többiek tanultak ilyet tavaj én meg már régen, de akkor sem figyeltem oda...
Nah mind1...
Pontosan egy olyan program kéne ami elindul és kiír 5-6 pontokba szedett műveletet 1től 6ig, amiket fájlokon lehet véghezvinni... pl.:fájl létrehozás, egyik fájl tartalmát a másik végéhez hozzáírja, kitöröl egy fájlt, átnevez egy fájlt... stb, ami eszembe, eszetekbe jut... És az a lényeg, hogy futtatja a manus és kiírja neki pontokba, hogy pl 1. fájl létrehozása, és a manus létre akar hizni egy fájlt. A menüpontok után kérdi a szöveg, hogy nah melyiket választod, a manus 1-est üt, aztán a progi bekéri a fájl nevét, aztán a atartalmát, aztán létrehozza. Aztán megint lehet választani, hogy mit akarok és újra jöna menü a 6 választási lehetőséggel. Persze ilyen apróságok, hogy lennie kell a 6-ik után egy kilépésnek ispl 7es... Szal ilyesmi kéne konkrétan...
Nah mind1, tele vagyok programmal, de estig meg kell csinálnom, majd belehúzok...
Köszi all... (azért jöhetnek még a tippek)

(#29) bbking


bbking
tag

gyerekek ez hogy van?

Ha 1est nyomsz írja ki hogy van, ha 2est nyomsz írja ki hogy nincs
Ifes szerkezet kéne

(#30) bbking válasza bbking (#29) üzenetére


bbking
tag

megvan a progi nagyjából... thx all...

(#31) bbking


bbking
tag

hi all
Valaki tudna valamit linket szövegformázáshoz???
Szines betűket akarok kiírni... Hogykő?
THX all...

(#32) bbking


bbking
tag

up

(#33) Sianis válasza bbking (#31) üzenetére


Sianis
addikt

Terminálban akarsz színesen írni vagy mi van? :F

(#34) bbking válasza Sianis (#33) üzenetére


bbking
tag

Neeem! Karakteres módban azt akarom, hogy pl a kiírt szövegem ne fehér legyen, hanem piros pl... Vagy hupilila, vagy mittomén...

(#35) Sianis válasza bbking (#34) üzenetére


Sianis
addikt

Hát nem tudom! Én még nem láttam ilyet! Szerintem csak egyszerű kiiratás van, de lehet, hogy én tévedek...

Ez a feladat része? Mert akkor inkább arra koncentráljunk! :)

(#36) bbking válasza Sianis (#35) üzenetére


bbking
tag

Áh a feladaton már túl vagyok, azaz még finomítgatom, de már naggyon fajintos...
Tudod, ez a karakterek színe, pl ls -l is asszem úgy listáz, hogy más szinű a könyvtár és más szinű a file, szal vannak szinek, tehát lenni kell betűszinezésnek...

(#37) Sianis válasza bbking (#36) üzenetére


Sianis
addikt

[link]


Szeintemm ebből a doksiból egszen jól ki lehet jönni...

(#38) bbking válasza Sianis (#37) üzenetére


bbking
tag

Ilyesmire gondoltam, nagyon köszi...

(#39) #25954560


#25954560
törölt tag

hali,

sh-ban hogyan tudom megnezni egy valtozom hosszat? hihetetlen, de nem talalom. olyasmi kene, mint bash-ban a ${#valtozo} v az `expr length ''$valtozo''`, de sh-ban. egyszeruen nem megy. segiccssseeeeeeg! :)

(#40) #25954560 válasza #25954560 (#39) üzenetére


#25954560
törölt tag

eddig csak csunya megoldasom van:
echo $rokabeka | wc -c

valaki?

(#41) passenger


passenger
csendes tag

hello
a probéma: [link]

Nem tudom eldönteni, hogy be van -e jelentkezve a paraméterlistában lévő felhasználó:Egyszerűen nem tudom,hogy hivatkozzak awk-ban a paraméterlistára, hogy hasonlítsam össze a paraméterlistát és a who-nak az outputját.

A rendezéssel még nem is foglakoztam.

Valahogy így kéne:
who | awk '{......}' | sort ...

Próbálkoztam grep-el is:
who | grep $* | awk '{...}'

de nem kezeli az összes paraméterlistát, csak 1-et.

kösz

(#42) Jester01 válasza passenger (#41) üzenetére


Jester01
veterán

Ennek millió módja van, íme egy lehetõség:

IFS=$'\n'
who | grep -F ''$*''


Magyarázat: a ''$*'' helyére a shell az IFS speciális változóval elválasztva összefûzi a parancssorban megadott argumentumokat. A grep pedig a -F opció hatására újsorral elválasztott konstans mintákat vár. Ha az IFS-t elõzõleg az újsor karakterre állítjuk, máris a kívánt eredményt kapjuk.

Jester

(#43) Jester01 válasza Jester01 (#42) üzenetére


Jester01
veterán

Jobban belegondolva jelen esetben ez nem tökéletes, mert nem csak a nevekben keres. Szóval valami hasonló trükkel be kell adni awk-nak.

Jester

(#44) passenger


passenger
csendes tag

Hello,már megint van egy problémám,elég egyszerű,de nem jövök rá:
Van 1 txt file és abban szeretném megszámolni,hogy hány pont,felkiáltójel,kérdőjel van.
Awk-al kéne. A filenevet paraméterben kapja

Ezzel próbálkoztam:
cat $1 | awk ' ($1 == '.') || ($1 == '!') { print $1} '

A konkrét feladat itt van [link]
de nyílván nem várom el,h valaki megcsinálja helyettem.

Kösz

(#45) Jester01 válasza passenger (#44) üzenetére


Jester01
veterán

Most nem azért, de szerintem kicsit alulbecsülte a feladatot aki ezt kitalálta. Ugyanis felelõtlenül használja a mondat kifejezést, hiszen a felsorolt írásjelek nem biztos, hogy új mondatot kezdenek, még akkor sem ha utánuk esetleg nagybetû jön. (Mi van akkor, ha II. Józsefrõl beszélek? Ezt ismerje fel nekem shell scriptbõl ha tudja :U )

Egyszerûsítésképpen vegyük azt az esetet, hogy sor nem kezdõdik írásjellel, és a felsorolt írásjelek bármennyi egymás utáni elõfordulása választja el a mondatokat.
Akkor az alábbi awk script talán mûködik:

BEGIN { FS=''[?!.]+''; }
{ mondatok += NF - 1; }
END { print mondatok; }

Jester

(#46) passenger válasza Jester01 (#45) üzenetére


passenger
csendes tag

Teljesen igazad van. Mi is ugyanezt beszéltünk.

Egyébként a script remek. Kösz mégegyszer

(#48) CuKoR


CuKoR
senior tag

? :Y

Szeleshát Szőlőbirtok Szekszárd - www.szeleshat.hu

(#49) ALI_G


ALI_G
veterán

Hi!

scriptet kell írjak hétfőig. Több közül lehetett választanom, remélem sikerült egy könyűt választani:
az argumentumként megadott szöveges fájlt 24 soronként írassuk ki a terminálra, amikor is egy billentyű leütésére várva megállunk, majd ha a felhsználó ütött, akkor tovább megy megint 24 sort.
argomentum kezelést, fájl listázását tudom hogy kell. A többire mondjatok már vmi parancs ötletet, és remélhetőleg akkor összetudom dobni.

TéHáX! :)

(#50) ALI_G


ALI_G
veterán

találtam ilyet:
head ÁLLOMÁNY -n 24
ez elvileg azt csinálja, hogy az állomány első 24 sorát írja ki. Ezt vhogy rekurzívvá kéne tenni, és akkor 24 soronként írná ki. És azt hogy kéne. Meg, hogy ezekk özött várjon egy pl.: ENTER-t? Azt tudom, hogy egy read az simán vár egy karaktert.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.