Csomagolás, és külső
Habár már rég került bejegyzés a nevem mellé, most egy olyan lehetőséget kaptam, amely egyszerűen kihagyhatatlan. Egy hét erejéig a Razer új üdvöskéjét, a Mambát tesztelhettem.
Az egér ismét egy kígyó után kapta a nevét, de ezt már megszokhattuk a Razertől. Aki kíváncsi a kígyó eredetére, az látogasson el ide.
Csomagolása egyértelműen exkluzív: egy olyan dobozban érkezik, ami egyben egy mini vitrin is. Egy plexilap mögött egyből egy kiállított Mambát kapunk. A csomagolás annyira szép, hogy első nekifutásra nem is akartam kibontani, aztán rájöttem, hogy talán jobban járnék, így nekiálltam. Amikor a kezembe vettem úgy éreztem magam, mint a gyerek karácsonykor a fa alatt. Már vártam, hogy megtudjam, mit rejt a csomagolás, de valahogy nem akartam kapkodni, nehogy a gyönyörű csomagolást felsértsem. Éppen ezért kicsit hosszadalmas volt a kibontás, ráadásul két emberes művelet lett belőle :)
A csomag tartalmaz egy kézikönyvet, egy akkumulátort, egy dokkoló egységet, egy kábelt, és természetesen magát az egeret.
A termék különlegessége, hogy működik vezeték nélküli, és vezetékes üzemmódban is. Ez elsősorban a játékosoknak jó.
Összeszerelés, driver
A kicsomagolás után jöhet az összeszerelés, és a működéshez szükséges driverek telepítése. A Razer nem árul zsákbamacskát, elhagyta a felesleges driver CD-t, és egyből a www.razersupport.com oldalra irányít, hogy innen töltsük le a friss drivert. Ez egyfelől jó, másfelől pedig picit korlátozva vagyunk, hiszen ha nincs internetkapcsolatunk, akkor nincs driver (habár aki ennyit rááldoz egy egérre, az valószínüleg nem a single-player élvezet miatt teszi és a szélessáv is ott lapul valahol a lakásban). Kell is a friss driver, sőt a friss firmware is inkább használ, mint árt.
Érezhető a supporton, hogy ez egy teljesen új konstrukció. Folyamatosan finomítják a drivert és a firmware-t. Jelenleg az 1.05-s verziónál tart, az általam kapott egéren az 1.03-s verzió volt, így már sejtettem, hogy szükség lesz a firmware-update-re is.
Pozitívum viszont, hogy nem kapunk semmilyen figyelmeztetést arra vonatkozóan, hogy ha esetleg a firmware-frissítést elrontanánk. Ilyen esetekben mindig csak saját felelősségre frissíthetünk, a Razer azonban éppen ellenkezőleg szinte megköveteli, hogy a legfrissebb driver&firmware legyen az egerünkhöz. Annyit kér csak hogy minden esetben pontosan kövessük a program által adott instrukciókat, így nem lehet gondunk. (Ezt a folyamatot a következő oldalon részletesen leírom)
A ’Mamba Configurator’ elindítása után egy ötfüles ablakot látunk, amelyen minden funkció elénk tárul. Maximum öt profilt tudunk menteni, vagyis adott esetben öten is használhatják az egeret anélkül, hogy a konfigurációhoz hozzá kellene nyúlnunk.
Az első képernyőn megkapjuk az általunk kiválasztott profil nevét, az akkumulátor aktuális töltöttségét, és hogy vezetékes vagy vezeték nélküli módban van-e az egér (ezt ugyan magunktól is észrevesszük, de legalább kiírja). Ezen a fülön egyből a gombok funkcióját tudjuk állítani, a hét gombnak, valamint a fel–le görgetésnek összesen kilenc különböző feladatot adhatunk. Persze, ha picit belegondolunk az oldalsó kettő és a bal gomb melletti felső két gomb konfigolható szabadon, ami összesen 4 extragombot takar.
Az oldalsó gombok alapból a böngészést segítő előre–vissza funkciót látják el, a felső két gomb pedig az egér érzékenységét állítja.
A második fülön tudjuk az érzékenységet, és a frissítési frekvenciát beállítani. A frissítésnek három különböző érték (125 Hz – 500 Hz – 1000 Hz) érték adható, a DPI 100-5600(!) között szabályozható 100-as lépcsőkben. Ráadásul egy extra beállítás segítségével 5 különböző DPI profilt is meghatározhatunk, így menet közben a driver nélkül is könnyedén állíthatunk az érzékenységen.
A harmadik fül a profilok menedzselésére szolgál, itt tudunk újat létrehozni, törölni, módosítani, nevet beállítani.
A negyedik fülön a szokásos makrózási lehetőségek beállítását kapjuk.
Míg az ötödik fül a világítás beállításaira szolgál. Kikapcsolhatjuk az akkumulátor visszajelzést, és az egéren található LED-et, valamint a dokkoló világítását is.
Itt kapott helyet a frissítések figyelemmel követése mellett a gyári beállításokat visszaállító gomb is.
Firmware Update
A firmware-frissítéshez szükségünk lesz egy ’Razer Mamba Firmware Updater’ nevű programra is. Ezt ugyanúgy, mint a drivert, letöltjük és feltelepítjük.
Indulás után kapunk egy figyelmeztetést, amely szerint hasznos, ha van egy másodlagos egerünk, mert a frissítés folyamán az egér ideiglenesen működésképtelen lesz.
Az updater tulajdonképpen egy varázsló is egyben, minden műveletről részletes leírást kapunk, így a használata alapesetben nem okozhat gondot senkinek. Az első képernyő egy kis leírást tartalmaz arról, hogy mi is fog történni. Először az egér, majd a dokkoló firmware-jét fogjuk frissíteni.
Az egér frissítésekor fontos, hogy kábeles üzemmódba kapcsolódjunk, a bekapcsoló gomb ’OFF’ állásban legyen, a kábel a gépben, a másik fele pedig a párosító gomb nyomva tartása közben kerüljön az egérbe. Ez azért fontos, mert ekkor a Windows telepít egy ’BootLoader’ névre keresztelt USB eszközt. Itt kezdődik az egér firmware-frissítés előtti állapota. Ha ez nem sikeres, akkor addig próbálkozzunk, amíg nem jön össze, mert ha a BootLoader-hez nem tud csatlakozni, akkor a frissítés is ugrott.
Az update akkor sikeres, ha a program azt írja ki, hogy ’Mamba Mouse is in Bootloader mode’. Ekkor neki is lát a memória törlésének, és az új szoftver visszatöltésének.
Ugyanezeket el kell játszanunk a dokkoló egységgel is, és már készen is vagyunk. A driver okosan kiírja, hogy 1.07 az aktuális firmware.
Tesztelés, értékelés
Az egeret először az alap firmware-rel teszteltem, ami hiba volt. Fontos, hogy frissítsük be mindjárt az elején, hiszen nagyon bosszúsak leszünk, és könnyen megbánhatjuk hogy ilyen egeret vettünk. Holott az egér jó, csak még viszonylag kiforratlan volt, amikor a gyárban bedobozolták. Az 1.07-es firmware-rel sokkal gyorsabb lett a ’Configurator’, és a vezeték nélküli módban sem kellett a kikapcsolt állapot után 2 másodpercet várni.
Az egér fogása a DeathAdderére hajaz. Csak jobbkezes verzió létezik belőle, ez talán az előnyére is vált. A szimmetrikus kialakítás nem minden kézben fekszik kényelmesen. Talán a Logitech fogásához tudom hasonlítani. Egyszerűen a kézbe simul, annyira sima a tapintása, hogy csak nagyon nehezen tudjuk majd elengedni. Burkolatként szokásos gumiszerű anyagot raktak rá, így kevésbé fog izzadni a tenyerünk. A görgője szokás szerint verhetetlen, és a gombok is könnyen elérhető helyen vannak. Játék közben sem zavaró, ha a fenti extra gombokat kell használnunk.
A lézeres érzékelőt nagyszerűen eltalálták. Semmilyen körülmények között sem rángat vissza. Az akkumulátor kábeles üzemmódban automatikusan tölt, de a dokkolóra is rárakhatjuk, ha tölteni szeretnénk. Az egér a friss firmware-rel vezeték nélküli üzemmódban is tökéletesen használható játékra. Az akksit nem sikerült lemerítenem még egy hét alatt sem.
Tapasztalataim alapján csak ajánlani tudom az egeret, bár nem egy olcsó darab, az élmény maximálisan exkluzív lesz.
Ami tetszett:
- kettős üzemmód (vezetékes – vezeték nélküli)
- csomagolás
- sokrétű beállítási lehetőség
- support
Ami nem tetszett:
- picit lassan olvas – ír a synaptic memóriába
- gyári firmware szinte használhatatlan
Köszönetnyilvánítás
A terméket a hivatalos forgalmazó, a Pixel Rendszerház Kft segítségével a PC88.hu Online Áruház adta kölcsön tesztelés céljából.