Bevezetés, teszkonfiguráció
Valamikor tavaly volt szerencsém olvasni egy másik fórumozó cikkét a több magos processzorok teljesítményének az összehasonlításáról. Úgy gondoltam, hogy bizonyos szempontok miatt (kevés tesztszoftver, vga limit) a levonható konklúzió hagy némi kívánnivalót maga után. Mivel nagyrészt már nekem is voltak mérési eredményeim, ezért elég volt némileg kibővíteni a tesztet.
Vágjunk bele!
A tesztgép:
alaplap: GigaByte GA MA 770-UD3 rev 2
processzor: AMD Sempron LE140, AMD Phenom II 550BE
vga: Sapphire Radeon 4890 1024MB pci-e, MSI Radeon 3850 OC 256MB pci-e
ram: 2x2 GB Geil Ultra 800MHz
hdd: Western Digital 250 GB sata II
táp: FSP Everest 500plus80
tesztprogramok:
• 3dmark05
• 3dmark06
• Furmark 1.7
• Sisoft Sandra pro 2009
• AMD overdrive
• 7Zip 4.65
• WinRar 3.71
• Inteliburn 2.3
• SuperPI 1.1
• MS Excel 2007
• Mozilla Firefox 3.51
• VirtualDub 1.9.8
• Cinebench R10
• 3d Studio Max 9
• Adobe Photoshop CS4
teszt játékok:
• Dirt 2
• World in Conflict
• Crysis
• Stree Fighter IV
• Far Cry 2
• Last Remnant
• Tom Clancy’s – H.A.W.X
• Resident Evil 5
• Devil May Cry 4
Az egész alapját az AMD sokak által üdvözített megoldása, bizonyos processzor magok letiltása adta. A módszer lényege, hogy az SB710-es -vagy ennél újabb- déli híddal szerelt chipsettel rendelkező alaplapok esetén lehetőség van a gyárilag letiltott processzormagok bekapcsolására. A tesztkonfigurációban szereplő két cpu olyan örömben részesített, hogy mindkettőnél sikerült bekapcsolni a letiltott magokat, így olyan mintha 4 különböző processzorunk lett volna: Sempron 140, Athlon II X2 235e, Phenom II X2 550BE, Phenom II X4 B50. Hogy lássuk, mi is számít inkább a plusz mag vagy a nagyobb órajel, ezért a kis Sempron 140-es esetében feltornásztam az órajelet 3,45 GHz-re, valamint az Athlon II X2 esetén 3,24 GHz-re.
cpu összehasonlító táblázat
Előrebocsátom, hogy nem a processzorok erősorrendjének a felállítása volt a cél, így nem a cpu-t terhelő alacsony képernyőfelbontásokban, szűrők nélkül teszteltem. A lényeg, hogy megvizsgáljuk, hogy a mindennapi használat során miképp teljesítenek az adott processzorok. Márpedig ehhez a játékokat bizony élvezhető grafikai részletesség mellett kellet tesztelni.
A teszt írása nem ma kezdődött, így a induláskor még egy MSI hd3850-es radeonnal vágtam neki, de a játéktesztek alatt folyamatosan vga korlátba ütköztem, így a hitelesség miatt meg kellett várnom míg valaki rendelkezésemre bocsát egy izmosabb vga-t. Az újraméréseket csak a játékteszteknél végeztem el, hisz leginkább ott volt csak értelme.
Szintetikus tesztprogramok
3dmark05
3dmark05 alacsony felbontás mellett
3dmark05 magas felbontás mellett
Egyedüli érdekesség a kis felturbózott Sempron 1024x768-ban elkövetett ámokfutása, amivel majdnem beérte a nála 5x drágább AMD csúcsragadozót. Ebben a felbontásban láthatóan az órajel és a cache dominál, a magok száma nem.
3dmark06
3dmark06 alacsony felbontás mellett
3dmark06 magas felbontás mellett
Úgy néz ki a 3dmark06-ban már megoldották a skálázódást, ugyanis magas felbontás mellett szépen kirajzolódnak a magok közti differenciák. Igaz ez csak a cpu pontszámát illeti, az összeredménybe csak kisebb mértékben szól bele.
Furmark
Furmark teszteredmények
Senkit nem fog nagy meglepetés érni, hogy egy vga izzításra kitalált programba kevéssé szól bele a cpu teljesítménye. Persze van, hogy valami abszolút kevésnek bizonyul. Jelen esetben az alap órajelen ketyegő Sempron már nem volt képes kihajtani a hd3850-est.
Tömörítés, számítási teljesítmény
Sisoft Sandra
Sisoft Sandra teszterdmények
A processzor nyers erejét firtató teszt alatt nemigen lehetett mellébeszélni. Itt bizony skálázódtak a magok.
AMD overdrive
AMD overdirve teszteredmények
Szégyenszemre az AMD tuning programjának a beépített sebességmérése csúfosan vizsgázott. Láthatóan a magok skálázódását nem tudja kezelni. A legmagasabb órajelen üzemelő, tuningos Sempron így könnyedén magáénak tudhatta az első helyet.
7Zip
7Zip teszteredmények
Winrar
Winrar teszteredmények
Aki tömörítésre adja a fejét az láthatja, hogy a plusz magok bizony szépen teljesítenek ebben a számban. Azonos szálon futtatva mind a magasabb órajel, mind a cache nagysága számít, ez utóbbi tán még erőteljesebben.
Inteiburn
Inteliburn teszteredmények
A tömörítőkhöz hasonlatos eredmény született itt is, nem is pazarolnék több szót rá.
SuperPI
SuperPI teszteredmények
A primszámok számolásához láthatóan csak egy szélsebesen ketyegő processzora van szükség. A magok jelen esetben nem szóltak bele a verseny alakulásába. A cache viszont annál inkább. A közönségkedvenc OC sempron ismét nagyon jól teljesített, csak a drága Phenomok gyűrték le.
Alkalmazások - Irodai munka
Microsoft Excel 2007
Microsoft Excel 2007 teszteredmények
Sajnos az egyik leggyakrabban használt irodai alkalmazásban semmi hasznát nem vehetjük a méregdrága feláron vett plusz processzor magoknak vagy épp cache-nek. Egyetlen, ami számít a magas órajel. Isten áldja az egymagos bajnokot!
Sunspider
Mozilla Firefox - Sunspider teszteredmények
V8
Mozilla Firefox - V8 teszteredmények
Bizony a böngészőket (tehát nem az Internet Explorer nevű scripthalamzt) sem hatja meg a halmozott számítási teljesítmény. Kettős győzelem a kis Sempronnak.
Alkalmazások – képmanipulálás, renderelés
Adobe Photoshop CS4
Adobe Photoshop CS4 teszteredmények
Amire senki nem számított ... még egy oly neves alkalmazás, mint az Adobe Photoshop sem tudott profitálni a papíron erősebb processzorok teljesítményéből. A tuningos Sempron folytatja a diadalmenetét. Elképesztő!
CineBench
CineBench teszteredmények
Ahogy fent látható a renderelés is szereti a sebességet. Egy szálon ismét tarol a Sempron. Ellenben több magot használva már szépen skálázódnak a dolgok.
3d Studio Max 9
3d Studio Max 9 teszteredmények
A 3d-s renderelésnél nagyon szépen előjön a többmagos processzor előnye. Noha nem lineárisan skálázódik az eredmény, de láthatóan érdemes a Phenomba invesztálni, ha valaki professzionális szinten űzi a 3d-t.
VirtualDub
VirtualDub teszteredmények
A videókonvertálás során egy 337MB hosszúságú MS video1 formátumú tesztfájlt konvertáltunk 10MB-os divX-é. Szemlátomást szerette a program, ha erős szív dobog a pc-nkben. Sajnos 2 magnál többre nincs itt szükség, de feltételezhető, hogy nagyobb méretű munkák alatt jobban elnyúlik a grafikon is.
Játékok I
Dirt 2
Dirt 2 teszteredmények
Crysis
Crysis teszteredmények
World in Conflict
World in Conflict teszteredmények
Far Cry 2
Far Cry 2 teszteredmények
Ebben a tesztkörben már látható, hogy a játékoknál bizony már nem árt több magban gondolkoznunk. Általában a Phenomokba gyömöszölt cache is kifejtette a jótékony hatását.
Az órajel játszadozással a Crysis és a World in Confict esetén még lehetett eredményeket elérni, így a Sempron még meg tudta előzni a kétmagos alapmodelt, de -mint látni fogjuk a későbbiekben- ez a teljesítménytöbblet is megszűnik majd.
Játékok II
Last Remnant
Last Remnant teszteredmények
Tom Clancy’s H.A.W.X
Tom Clancy’s H.A.W.X teszteredmények
Resident Evil 5
Resident Evil 5 teszteredmények
Devil May Cry 4
Devil May Cry 4 teszteredmények
Street Fighter 4
Street Fighter 4 teszteredmények
Ezeknél a modernnek mondható játékoknál szépen jön a papírforma. A fejlesztők vagy megálltak a két mag párhuzamos kihasználásánál (legalábbis a legtöbb esetben a Phenom X2 és X4 között alig van különbség), vagy egyszerűen vga limitbe ütköztünk. Az minden esetre látható, hogy lényegében egy túlhajtott Athlon II X2-nél többre az esetek nagy részében nemigen volt szükség.
Értékelés, konklúzió
Biztos vagyok benne, hogy párakat most komoly meglepetések fognak érni. Bebizonyosodott ugyan, hogy általában erősebb a drágább cpu, no de mennyire kell a zsebünkbe nyúlni ezért?
Az első, összevont táblázatban felállítottam 4 kategóriát a felhasználási terület szerint. Ezek:
• irodai munka
• renderelés 2d-ben
• renderelés 3d-ben
• játékok
Először meg akartam jeleníteni a tesztprogramokban elért eredményeket, de rájöttem, hogy teljesen felesleges – legalábbis nem tartom valószínűnek, hogy valaki csak 3dmark-ot futtat a pc-jén.
Az irodai felhasználás csak az Excel és Firefox eredményeket tartalmazza. Sokat gondolkoztam, hogy a tömörítéses tesztek is helyet kapjanak itt, de –noha természetesen előfordul – alapvetően nem jellemző ez a művelet. Gondoljunk csak bele, hogy nagyon sokan vannak, akik nem is tudnak a tömörítőprogramok létezéséről. Gizike, Sárika, Marika sem fogja a postai, apeh, banki, stb munkaállomásán erre használni a gépét.
A renderelést is szét kellett választanom, mert az alapvetően 2d-s alkalmazásokban valahogy nem teljesítettek olyan szépen a Phenomok, mint ahogy elvárható lett volna. Ellenben azt a téves látszatot sem akartam kelteni, hogy pl egy 3d-s modellezés esetén csak másfélszer olyan gyors egy 4 magos csúcsproci, mint az 1 magos...márpedig az összevont táblázat esetén ezt tettem volna.
E kis kitérő után nézzük az eredményeket, a Sempron LE-140 teljesítményét véve 100%-nak.
Összesítés kategóriánként
A játékoknál szépen jön az erősebb proci, nagyobb teljesítmény összefüggés. Minimálisan lehet, hogy még többet produkálna a Phenom X4, mert néhol még a hd4890-nel is fent állt a vga limit gyanúja. Hard core játékosoknak nem árt tehát a több mag.
Videó és fotófeldolgozásnál elenyésző a különbség a csúcsmodell és egy húzott Athlon X2 között, ám mivel az utóbbi jóval olcsóbb, tán célszerű amellett dönteni a vékonyabb pénztárcával megáldott felhasználóknak.
Nem így a 3d-s alkalmazásokat használóknak. Itt a legszembetűnőbb az előnye a több magos, nagyobb cache-sel rendelkező processzoroknak. Mindenképp ajánlott egy ilyen beszerzése, aki komolyan akar foglalkozni ezzel a témával.
Viszont ha valaki csak egy gépet szeretni, amin tud filmet nézni, netezni, megcsinálni a beadandót a különböző iskolai dolgokhoz, annak tökéletesen megfelel egy 7000 forintos egymagos processzor, mely tuningolva leelőzi ezen a területen a nála sokszorta drágább társait is. Mi több, alacsony felbontáson bármelyik játékkal is elboldogul.
A fentiből kalkuláltam ugyan egy összteljesítmény táblázatot is, ami abszolút nem mérvadó, így közzé sem teszem.
Ami viszont érdekes az a fináléra tartogatott ár/teljesítmény arány, ahol is azt tüntettem fel, hogy 1%-nyi teljesítmény eléréséhez hány forintot kell a vásárlónak kifizetnie. Külön pikantériája a dolognak, ha valaki olyan szerencsés, mint én, és modolható példányokat fog ki. Ekkor a magasabb teljesítmény sokkal kevesebb összegből jön ki. Ime:
Ár/teljesítmény aránya
Mint látható a Phenomok árát nagyon megkérik. Igaz ez a táblázat kissé csalóka, mert – mint ahogy fent is írtam – az összteljesítményből lett származtatva. Ténylegesen akkor van értelme, ha itt is lebontjuk felhasználási körökre. Ebben az esetben még jobban előjönnek a különbségek, hisz 3d-s munka esetén egyértelműen nyerő döntésnek számít az X4, míg irodai célokra totális pénzkidobás.
Ettől függően nem győzöm kellően hangsúlyozni, hogy mekkora best buy a Sempron 140! Ha szerencsések vagyunk, és kifogunk egy modolható példányt, Athlon II X2-öt kapunk, melynek a tuningolt példánya ideális választás majd minden területen.
A fentitől függetlenül fejlesztések egyértelműen a több mag kihasználása felé mennek el, így a teszt konklúziója erősen a pillanatnyi állapotra érvényes.
Köszönöm a figyelmet!
Következő alkalommal a ramok területére teszünk egy kis kiruccanást. Ehhez keresek DDR2 /DDR3 hibrid alaplapot a teszt idejére nélkülözni tudó szponzort!
A tesztben szereplő terméketeket a Madcat stúdió bocsátotta rendelkezésemre. Külön köszönet az MBit Bt-nek, aki a Sapphire Radeon 4890-est biztosította számomra. Enélkül ez az írás nem jöhetett volna létre.