Zászló és befejezés
A szigetország zászlaját (zászlajait) megfigyeléseim alapján a magyarok amikor csak lehet, rosszul nevezik és ismerik fel. A leggyakoribb hiba természetesen a brit zászló le angol zászlózása.
A union flag (ha hadihajó röpteti union jack) a három tradicionális nagy állam lobogójának összemontírozásával jött létre: az angol fehér alapon, vörös keresztje (Szent György kereszt), a skót kék alapon ferde fehér keresztje (Szent András kereszt) és az ír fehér alapon, piros ferde keresztje (Szent Patrik kereszt).
Mikor ez kialakult, Wales-t éppen Anglia részének tekintették, így walesi szimbólum nem szerepel a brit zászlóban (ami később a fehér-zöld alapon vörös sárkány lett).
Azt még hozzátenném, hogy Skócia és Anglia egyesítése után az ír kereszt sokáig nem szerepelt a brit zászlóban (mert addig brit állam sem nagyon volt), és később mikor hozzákerült, sokkal vékonyabbra rajzolták a skótnál. Sok történész valószínűsíti, hogy ezzel akarták kifejezni Skócia "fontosabbságát" Írországénál. A brit zászló emiatt nem szimmetrikus, így lehet fordítva kiakasztani, ami elég nagy hibának számít rendezvényeken.
A tradicionális három tagállamból Írország azóta (nagyrészt) kivált, és akkor fel is merült, hogy az ír keresztet kivegyék, és visszaállítsák a régi, csak skót-angol komponensű zászlót. Mivel azonban Észak-Írország bent maradt az unióban, indokoltnak látták a megtartását. Azt azonban hozzátenném, hogy Észak-Írországnak a lobogója mindenki szerint más. A hivatalos álláspont szerint a brit zászló egyben az észak-ír zászló is, azonban sok unionista használja az „Ulster-Bannert”. Ennek nincs hivatalos státusza (bár amit nemrégiben rendeltem UK térkép arra az van rányomtatva) és hivatalos rendezvényeken tilos röptetni. Az egységes ír államot követelők leggyakrabban az ír trikolort használják.
A sokat vitatott Ulster Banner
Mint láthatjuk tehát, a kontinentális országokról homogénnek tűnő szigetek valójában árnyaltak, és különbözőek. Több száz éves hagyományaik alakítják a mai napig a mindennapjaikat és egyáltalán nem csak Anglia létezik arrafelé – akármennyire is így használjuk nap mint nap. Az ott élők is különbözőek, még a városok is: egy scouser azonnal tudja, ha cockneyval van dolga vagy geordie-val, már az első szóból leszűri. Tehát egy skótot leangolozni sértő számára, és ezt jobb ha megjegyezzük és betartjuk, mert mi se szeretjük, ha leszlávoznak minket.
A Brit-szigetek számomra mindig is a Föld egyik legérdekesebb pontjának számított, makacsságuk, különcségük és kultúrájuk szerintem csodálandó. Remélem az irka-firkám informatív a laikusnak és egy pár perc erejéig bepillantást engedett az egykor leghatalmasabb ország össze-visszaságába.
Cikkem talán amiatt is releváns, hiszen pont ma ünnepi az Egyesült Királyság és a Nemzetközösség egynéhány állama II. Erzsébet uralkodásának 60. évfordulóját.
Legközelebb, ha rászánom maga, talán írok egy hasonló cikket Londonról. A város, amely Angliában van, mégsem tekinthető annak, inkább a világ városának – és ezért ugyanannyira izgalmas, ha nem izgalmasabb téma.