Hirdetés

AverMedia LGP Lite használtteszt

Kicsi tömegének, csatolófelületének és egyszerű használatának köszönhetően egy remek vétel.

Unboxing

A képernyő rögzítése szoftveres úton nagyon kemény feladat egy számítógépnek. Gondoljunk bele, hogy minden képkockának minden pixelén a megjelenített színt egyenként fel kell jegyezni, ezt tömöríteni, majd ráírni a winchesterre. Ez idáig nem is probléma. De ha mondjuk mellette videójátékot szeretnék futtatni, arra már nem igazán lesz szabad processzorkapacitásunk. Eme rengeteg teendő közül kettőt vesz le a processzor hátáról egy capture card, vagyis egy rögzítőkártya.

Tehát adottak a felvevőkártyák, amelyekhez hozzájutni a mai világban nem nehéz. Két verzió található meg belőlük a piacon. A PCIe és az USB csatolófelületű. Nyilvánvaló, hogy a PCIe kártyák asztali gépekben használhatóak, amíg az USB-sek laptophoz kapcsolva lehetnek hű társaink.

Az a kártya, amit be szeretnék mutatni, egy ilyen külső darab. A doboz tetején feltűnnek nagy matricák, amik szerint Windows 10, Youtube és Twitch kompatibilis, valamint 1080p felvételre képes.

A csomagolás hátulja érdekes még, ott tételesen megkapjuk a támogatott felbontásokat, egy ábrát a portokról, valamint némi leírást.

Rengetegen kételkednek egy ilyen kütyü dimenzióiban, így egy vonalzó mellett lefotóztam, merre hány méter.

Hirdetés

Tehát a kártyán találunk mind HDMI-ből, mind jackből egy be- és egy kimenetet. Mindenki megnyugodhat, a kártya elég sokszínűen tudja ezeket keverni. Át tudja ereszteni magán a hangot, valamint a jack kimeneten a HDMI-n érkező jelet is ki tudja küldeni. Azt fontos megemlítenem, hogy a kép 400 milliszekundumot késni fog, ezért célszerű átvezetni rajta a fejhallgatót is.

Az eszköz tetején található AverMedia logó gyorsgomb funkciót is betölt, lenyomva színe kékről vörösre változik. Ezzel jelzi nekünk a felvétel elindulását. Tud még más gesztusokat is, ezek nem variálhatók és legfeljebb a bootolást, vagy a mellékelt program elindulását jelzik.

Tömörítés és specifikáció

2012 előtt nem voltak olyan olcsó, nagyközönség számára is elérhető(és ismert) rögzítőkártyák, amelyek tudtak volna hardveresen tömöríteni. Sajnos ez ma sem divat. De ez a kártya még képes rá, nem csak megfogja a felvett képanyagot és egy USB porton keresztül betolja a gépünkbe "erőből, dühből", hanem tömöríti is azt. És ez a legnagyobb előnye. A későbbi adatokon merőben látszik, mennyivel is könnyíti meg a dolgunkat, hiszen felveszi, tömöríti, majd USB-n elküldi a HDMI-ről levett adathalmazt, így azt a gépünknek már csak winchesterre kell mentenie.

Az előző oldalon említettem egy bizonyos késést. Könnyen félre lehet érteni, de nem a HDMI kimenőn késik a jel, hanem az USB-n. Nyilvánvalóan a tömörítéshez kell idő és valamennyi buffer, de ez nem okoz input laggot.

A felvett videót 1-60 Mbit/s-os sebességen variálhatjuk és 720p felbontásig akár 60 fps-ben is rögzíthetjük. 720p felett viszont felbontásról felbontásra csökken az elérhető másodpercenkénti képkockaszám. Full HD-ra már csak 30 marad. Ebben különbözik a Lite verzió a simától. Fontos kitérnem rá, hogy ha valaki ilyen megfontolásból a nagytesóval, vagyis a sima Live Gamer Portable-lel szemezne, inkább ne tegye, a discounted hardverrel sok problémája lehet. Én is így jártam egy Live Gamer HD Lite-tal, amely az AM4-es alaplapommal nem volt hajlandó működni. Terméktámogatás híján az AverMedia csak megvonta a vállát. Habár az MSI support foglalkozott a problémámmal, kevés reményt fűzök hozzá, hogy a következő BIOS-frissítés megoldást nyújt. Szóval MSI B350 Pro-VD Plus alaplapba egy ideig ne vegyetek már nem forgalmazott AverMedia bővítőkártyát.

Képminőségben tapasztalhatunk eltéréseket. Elvileg a legjobb az x264-es szoftveres kódolás lenne, de mi azért vesszük ezeket az eszközöket, hogy azt, és a rendkívül erőforrásigényes folyamatait elhagyhassuk. Ez a dobozka H.264-es kódolást tud, ami az MPEG-4 korábbi verzióihoz képest lényegesen jobb.

Gépigény és szoftverválasztás

A processzorok összehasonlítására a PassMark benchmarkban elért pontokat használom, ami nyilvánvalóan nem pontos, de összehasonlítási alapnak ideális.

A processzor kihasználtsági értékeket a laptopom i7-2620M processzorán értendők, ez a processzor 2420 PassMark pontot tud elérni, ami elég sovány, de mégis jól példázza, mire is képes ez a kis kártyácska. A minimális rendszerkövetelménye egy Core 2 Duo 2.8 GHz-cel (ennek megfelel az E7400, ami kb. 940 PassMark pont). Kell még hozzá 4 GB RAM, és más nyilvánvaló eszközök. Például DirectX 10.0c videókártya, hangkártya és szinte bármilyen Windows operációs rendszer a 7-es óta.

Aki már valamennyi pénzt beleöl egy ilyen szerkezet megvásárlásába, akár rendelkezhet is XSplit-előfizetéssel, de ezt nem tartom valószínűnek. Bocsássátok meg, de emiatt én sem fizettem elő a szoftverre. Térjünk ki arra, milyen processzorkihasználtságokkal üzemelünk. Ha OBS-t használunk felvételre/streamelésre, esetleg ha ezt mixeljük az AverMedia hardveres tömörítésével, vagy ha az AverMedia programjára, a RECentralra hagyatkozunk. Ez, ha nincs webkameránk, sokkal inkább megfelel az igényeinknek, mint az OBS. A következő táblázat jól példázza ezt.

Ez csak a felvételhez tartozó processzorkihasználtság, játékot nem futtatva. Azonos beállításokon, ami nem más, mint 720p, 30 fps, 3000 Kbit/s. Ezzel a hardverrel streamelni teljes mértékben lehetetlen. A felvétel még csak-csak elfut ilyen beállításokkal, de egy böngészőt már nem lehet megnyitni. Hardveresen viszont a streamelés már OBS-ben is lehetséges, valamint a felvétel sem okoz különösebb fejfájást. De itt a RECentral köröket ver az OBS-re. Habár a streamelés így is használja a processzort, de csak olyan szinten, hogy még egy kisebb gépigényű játékot, mondjuk a Transistort simán tudnám streamelni, arról nem is beszélve, hogy a felvétel szinte tényleg csak a fájlmásolásért mozgatja meg a központi egységet.

Miből adódhat az OBS hátránya? Valószínűleg abból, hogy a RECentral egyből kiküldi az input anyagot, az OBS viszont ezt jelenetbe rendezi, és újra átszámolja. Lehetséges, hogy én nem vagyok a helyzet magaslatán, de nem jöttem rá, hogy lehetne az OBS-t is hasonló működésre bírni. Natívan nincs is támogatva a kártya, ezért le kell tölteni hozzá az AVerMedia Stream Engine-t.

Íme néhány kép az említett programokról:

Összegzés

Ez az eszköz az online tartalomkészítés egy elengedhetetlen eszköze lehet, hiszen egy öregecske gamer PC-ből nem lehet 20 ezer forint alatt streamelésre alkalmas bitangot varázsolni. Jó szolgálatot tesz olyan esetekben is, mikor a BIOS-t kell felvenni, esetleg kamerát kell streamelni, sokan ilyen alternatív felhasználáshoz vásárolják ezt a készüléket. És valljuk be, teljesen alkalmas erre, hiszen bármilyen védtelen HDMI-jelet lehet vele rögzíteni.
Mivel célhardver, nem fog nagy körben elterjedni, pedig szerintem sokan lennének, akik szimplán azért vennék meg, hogy néhány Call of Duty-s killstreakjükkel villoghassanak a haverjaiknak.

Kicsi tömegének, csatolófelületének és egyszerű használatának köszönhetően egy remek vétel akár újonnan, akár a használtpiacon.