Hirdetés

8 magos Raspberry Pi alternatívák - frissítve

Az okostelefonok, tabletek mellett, az egy lapos számítógépekben is megjelentek az octa-core SoC-ok (8 magos rendszerchipek), viszont ezek igazán, csak 2 különféle quad-core (négy magos) üzemmódra képesek
(az egyik, 'alap', ami kihasználja a legnagyobb teljesítményt, a másik, az akkumulátor kímélése érdekében, csökkentett üzemmódra. Ebből is látszik, hogy ez, inkább tableteknél, okostelefonoknál hasznos, itt az SBC-knél, már nem minden esetben).
Élőben, egyiket sem volt szerencsém kipróbálni, így marad a leírások alapján való összehasonlítás:
http://kepfeltoltes.hu/150914/octacore_www.kepfeltoltes.hu_.png
(Táblázat részlete, a Wikipédiáról való)

Banana Pi M3
http://www.banana-pi.com/tp/2015071302494683885.JPG
A Raspberry Pi mellett, a Banana Pi ismertebb Magyarországon. A M3, még nem kapható, de a hardver specifikációja, már közzé lett téve:
http://www.banana-pi.com/tp/image/20150713/20150713024660216021.jpg
A rendszerchipnél, nem volt választás, mivel újat kelletett nézni és az A83T-re esett a választás. Némileg gyorsabb lett (négy magra, 1,8 GHz jut - a cikk írásakor, még ezen adat volt feltüntetve a Banana Pi weboldalán - remélem így is marad) és RAM méretét is megnövelték - 2 GB-ra. A MicroSD mellett, az eMMC memóriákat is támogatja (ami sokkal gyorsabb betöltést tesz lehetővé). Újra előkerült a SATA csatlakozó, illetve a kombinált vezérlőgombon keresztül, újra is lehet indítani. Külön kiegészítők nélkül is képes a Wierless Internet és Bluetooth vezeték nélküli átviteli technológiákra, illetve mikrofon és infra portot is kapott. HDMI-ből, már 1.4-es verzióval látták el (az angol Wikin olvasható a HDMI verziók közötti különbség). USB portból, már újra kettő lett (nem beszélek más ember nevében, de ez, számomra nem hátrány) – lehet, hogy emiatt könnyebb az elődjéhez képest. Igazán, már azt vártam, hogy az USB 3.0-át, vagy 3.1-et fognak belerakni (remélem a M4-ben, már az lesz. Az USB-C-t inkább hanyagolni kell).

Meizu MX3 - azok a száraz tények

Lefuttattam és hiába sokkal jobb, mint a Wayteq Talk 5H telefon, de azt vettem észre, hogy a 3D Mark teszt szerint, a Sony Xperia Z C6603 Mobiltelefon (9605 pontszámmal) sokkal jobban teljesít (pedig benne 4 magos processzor van), mint az MX3 (8213 ponttal).
Össze is hasonlítottam egy külföldi és egy hazai oldalon a két telefont és elvileg a MX3-nak, sokkal jobbnak kéne lennie, ha mind a 8 magja, 1,6 Ghz órajelű lenne, de nem, mert lényegében ezt takarja a 8 mag: 4 x Cortex A15 ( 1.6GHz max) + 4 x Cortex A7 (1.2GHz max). A processzorokat összehasonlítva, már világossá válik, hogy miért is jobb a Sony Xperia Z (fura, hogy a telefonnál, mindenhol 1,5 GHz-et írnak, a S4 Pro processzornál meg, 1,7 GHz-et).
Mivel, nem csak 3D Benchmark létezik, hanem AnTuTu Benchmark is, ezért vele is leellenőriztem és ott, összesen 20.075-öt kapott. Ez a teszt, arra is jó, hogy már, kilistázza a többi telefonokat is és nem csalódás, 50.000 felé, az MX4 van, ami kb. dupla annyiba kerül.
Ezek után, mindenki szűrje le, hogy érdemes-e megvennie a Meizu MX3-at, de ha azt nézzük, kb. 53.000 Ft-ért hozzá lehet jutni, akkor már nincs sok okunk a panaszkodásra. Összehasonlításképpen, a Wayteq Talk 5H is, szinte ugyanennyit kóstál (jól felemelték az árát, mert tavaly, nem fizettem ennyit érte és jól látom, az árdiagram szerint, volt 40.000 Ft is).

Meizu MX3 - erősen ajánlott telefon

Előzőleg egy Wayteq Talk 5H telefonom volt, így vele hasonlítom össze - kezdem is a hátrányaival:
A beépített memóriája 16 GB, amit MicroSD-vel nem lehet növelni (Pendrive-t még nem használtam).
Az akkumulátorát nem lehet cserélni.
Nincs FM rádiója.
Az alkalmazás központja kínai és nem tudom, hogy át lehet állítani angolra.
Nincs külön alkalmazás menüje (mindent app-ot, a kezdőképernyőre rak ki).
Kicsit gyakrabban melegszik.
(Ami engemet nem zavar, ezért is, hagytam a legvégére: Simpla SIM. Aki Dual SIM-est keres, az nézzen egy másik telefont).

Előnyei:
8 magos és 2 GB RAM, amit lehet érezni is.
Sokkal több app-ot tudok tesztelni.
Erősebb a WI-FI antennája.
Jobban tudom állítani a képernyő fényerejét.
Keskenyebb és jobban kézre áll.

Amit nem írok a hátrányaihoz, hogy tokot csak E-bayon keresztül lehet rendelni.

U.I.: lesz hosszabb cikk is a telefonról.