2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Audiofilek (ne) kíméljenek vol2.

Írta: | Kulcsszavak: sony . hangkártya . asus xonar . creative . sound blaster . hangfal

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Előző irományom után jól kikupáltatok hangzás témáról. Írtam még a kommenteknél hogy találtam egy állóhangfalat , és igazából jobb hangfalat nem találtam ebben az árban. Szokás szerint vonattal mentünk és cipeltük városon keresztül bár ebben már profik vagyunk :)) .

Rá esett a választás.(nagyobb)

Szállítás közben :) (nagyobb)

Itt pedig a jelenlegi felállás. (nagyobb)

A hangfalak Sony gyártotta az egyesült királyságban típusa pedig SS-E681V. A hangfallal szinte teljesen meg vagyok elégedve egy dolgon kívül. A "középső" hangszóró csak az egyik oldalon szól, ezt nem vettem észre mikor megvettem, viszont annyira nem is izgat mert mindenképp elvittem volna. Egyébként annyira nem is hallom azt a hangszórót működés közben.

A nagy membrán 18 cm-es és nem tudom ,hogy ezért, vagy mert szimplán állóhangfal, de a mélyet úgy nyomja ahogy én azt szeretem. Leírni nem tudom, esetleg úgy tudnám jellemezni hogy "atmoszférikus", vagy ez a szubbasszus? A lényeg hogy ölég mély, pont úgy ahogy szeretem. A sarokba állítottam őket, viszont nem teljesen , hanem hagytam egy kis helyet, ezt írtátok is.

Vezetékből nem bonyolítottam, a közeli villanyszerelő üzletben vásároltam 10méternyi 2,5mm^2-es vezetéket. Ezeket elnegyedeltem, így kijött körülbelül 4x2,5 méternyi vezeték.

Örülök a dobozoknak , a legjobb ,hogy kis hangerőn is tud olyan mélyet nyomni, ami még nem zavaró a szobában másnak. Egyszer viszont BF4 közben robbant mellettem valami és az tényleg komoly volt :) . Gondolom most akinek több százezres hangszerkezete van, csak mosolyog rajta, de igazából ez a hangfal és erősítő kevesebb mint 30.000 Forintból kijött ráadásul tényleg úgy szól ahogy azt szeretem.

Előzőleg említettem hogy az egyik hangszóró nem működik. Gondolom hogy pont ugyanilyen hangszórót szinte lehetetlen találni, ezért úgy gondoltam hogy veszek 2 új hangszórót ugyan akkora méretben, paraméterekkel (legalábbis nagyon hasonlókkal) . A másik ,hogy maga a doboz elég vékony fából van és eléggé kopog. Ezt írtátok hogy nem jó, viszont én hangzásban nem hallottam ,hogy gond lenne, nyilván nincs audiofülem :P . Olvastam, avagy írtátok ,hogy vattával ki lehet bélelni, ezt meg kéne próbálnom, vagy annyira nem lenne nagy hatása?

Így a végére megint szeretnék kérdést intézni felétek.A középső hangfalak cseréje megérné, vagy próbáljak szerezni egy ugyanolyat? Kivattázzam a dobozokat vagy nem ad hozzá annyit?

Az utolsó kérdésem pedig a hangkártyára hárulna. Mindenképp fogok venni, ezt is 10.000 forint körül tervezem használtan. Külső, vagy belső lenne jó? Olvastam olyat hogy a belső hangkártyákon nagy az elektromos zaj, és ilyen szempontból a külső lenne jó. Külsőt 18.000 körül láttam hardveraprón ami nem no-name. Belső hangkártyákból láttam egy "M - AUDIO Audiophile 24/96 Rev B" típusút ez tetszett, ezeken kívül a legtöbb az vagy sound blaster, vagy asus xonar típusúak. Asusból nagyon sok haszonló van, nagy különbségeket nem találok benne, akinek van erre rálátása az légyszi írja meg hogy melyik érné meg. :)

Köszi hogy végigolvastad!

Mong00se

Hozzászólások

(#1) MineFox54


MineFox54
őstag

Amennyi pénzt rá akarsz szánni feltehetőleg, nem kapsz normális közepet, és a váltót is újra kéne tervezni optimális esetben.

Visaton felé nézelődj egyébként.

(#2) Robert07


Robert07
aktív tag

Hangkartyabol annyit tudok mondani, hogy volt regebbi PCI-os creative-om, egy SoundBlaster Fatality, es ujabb windowsokon neha erezhetoen kesett a hang, tehat FPS-ekhez nem a legjobb valasztas. Persze, lehet hogy csak a driver volt rossz. A hangjat viszont szerettem.

Most egy Asus Thunderbolt-om es egy SupremeFX Hi-Fi-m van, de a ketto kozott nem tudnam megmondani, hogy van-e kulonbseg. Mindketto magyon jol szol, tettem belejuk OPA827-es opampokat az LM4562NA-k helyett, ezek nekem jobban tetszenek, de alapon is nagyon jol szolnak. Ebbol mindketto belso, de az EM interferencia ellen vedettek, tehat nem zavarta oket a gep. Mondjuk a tapegyseg is szamithat. Ha a hangkartyanak nem tul jo a taparamkore akkor belehallatszodhat a tapegysegnek a zaja.

(#3) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nem biztos, hogy maga a középhangszóró rossz, lehet kontaktos vagy hangváltó probléma. Szakemberrel nézesd meg.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#4) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Akkor kösd ki a másikból is a közepet, hogy egyforma legyen. (Persze lehet, csak leszakadt belül a vezeték, és azért nem szól.)
Ha kapsz olyat, akkor oké, de nem valószínű, amúgy se hiszem, hogy volt itt komolyabb váltótervezés. Ha meg nem is hallod, hogy szólna, akkor túl sok szerepet nem is kap.
Ide hasra ütésre berakni egy közepet, nem valami nagy ötlet. Veszel valami normális érzékenységűt, és lehet, sok lesz, lehet nem. Az egészet jó eséllyel összekutyulja, te meg győzködöd magad két évig, hogy ez így jó, de már fáj tőle a füled.

Ha kopogós a doboz, belülről lehet merevítőket beragasztani. Keresztbe a két szomszédos fal között mondjuk harminc centinként, hogy a csúnya kopogás megszűnjön.

Az "atmoszférikus" mélyek valószínű tök elhangolt kiemelést jelentenek, de ha tetszik, akkor oké. Kitömni vattával felesleges, csak a virtuális térfogatot növelné egy kicsit és tolná valamivel lejjebb a hangolást, és nem tudni, szükséges-e. Valószínű nem.
Viszont ha tök üres, az szinte biztos, hogy egy ilyen mélyközéppel (?) gond, mert ebben a dobozformában az állóhullámok létrejöttét nyílt kosaras szórónál külön gátolni kellene. Ehhez alapesetben mondjuk vatelin lazán lehetőleg a középső részére és kevésbé a falak közelébe. (Utóbbinál nyomásmaximum van, ott hiába próbálnál csillapítani, sebességmaximum pontnál lehet, kb. középen.) Szóval ez meg a merevítés arra lesz jó, hogy ne legyen dobozhangja a hangsugárzónak, mikor újra kisugározzák a falai a hangot, asszem némi fáziskéséssel.

10 – 20 ezres hangkártya? Jól kikupálhattak a hifis topik "audiofiljei".. Ennél sokkal magasabb szinten lehet elkezdeni foglalkozni a hangkártyával is. De tényleg, ne erre költs!
Persze ha játszadozni akarsz az érzésért, meg eszmét futtatni a megfelelő topikban, akkor el lehet menni az RCA csatlakozó öregített alapanyagból képzett ezüstforrasztás hőmérsékletéig, annak lehűlési idejéig, hogy a legideálisabb kristályszerkezet alakuljon ki benne. Aztán lecserélni az RCA-t is valami szimmetrikusra, mert hát az is kinyírja megöli agyonveri a hangot, mi lesz így a kifinomultsággal.. Utána beképzelni, hogy a kidobott pénz milyen javulást is hozott. Vagy lehet zenét hallgatni, aztán ha már nem tetszik ez, eljutni egy jóval komolyabb szintre, amihez majd sok türelem és tanulás kell. Vagy nagyon sok pénz, és persze szerencse. :)
Amit érdemes, hogy úgymond veszteségmentes hangforrást hallgass, .flac és társait. Erre van értelme tárterületet áldozni, de szvsz elég CD minőségbe átrakni őket: 16 bit / 44.1 kHz.

A rézkábel viszont jó választás volt!

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#5) lezso6 válasza szaszlaci (#4) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Az "atmoszférikus" mély szerint azt jelenti nála, hogy mélyre megy. Az egy jó érzés, amikor a zenének nem hiányzik az alja. :) Na persze nem úgy, hogy ki van emelve mint a fene... :D

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#6) M0ng00se válasza lezso6 (#5) üzenetére


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

MineFox54 Köszi a tippet, de ha újra kéne tervezni a hangváltót igazából nem állok neki akkor még szerintem.

Robert07 Igazából megvan bennem is a dac, lehet hogy az integrálthoz képest sem hallanék különbséget. Viszont hardverapróról valami 10k-s csodát beszerzek , elég lesz az szerintem.

szaszlaci Szerintem így nagyobb az esély rá , hogy kikötöm azt a hangszórót, mint hogy teszek bele másikat :U .A mélyeket annyira "hangoltam el", hogy gépen equ-val kicsit kiemeltem 4-5db-lel kb, a középtartományt, 125-800hz között azt lejjebb vittem, a többit alapon hagytam. Erősítőn viszont általában maxon van a mély potmétere. Hangkártya ügyileg látom bármeddig el lehet menni akkor . Ahogy írtam feljebb kb tizes körül veszek belső hangkártyát, és elhiszem majd hogy milyen jó is lett :DDD

lezso6 Szakemberhez lusta vagyok, úgyhogy nagy eséllyel a feljebb leírtak fognak történni. Köszi a tippet azért. Árban egy ilyen "ránézés" mennyiben van egyébként?

V6

(#7) MineFox54 válasza M0ng00se (#6) üzenetére


MineFox54
őstag

4-5dB azért nem neveznék kicsit kiemelésnek... 3dB emeléshez dupla teljesítmény szükséges, 6dB emeléshez négyszeres, és azt duplának hallod ha jól emlékszem. Úgyhogy kb. dupláztad azt a frekit :)

(#8) M0ng00se válasza MineFox54 (#7) üzenetére


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

most equban visszaraktam nulla dB-re a mélyeket igazából így sem rossz.

V6

(#9) szaszlaci válasza M0ng00se (#6) üzenetére


szaszlaci
addikt

A hangolás az más, bejáratott hangszóróknál fizikailag kell a dobozhoz nyúlni.
Amit te csinálsz, az EQ-zás, átvitelkorrekció. Lineáris átvitelű hangsugárzónál (és szobához tervezésnél) ez csak ront, máshol viszont érdemes hozzányúlni, mert a végeredmény úgy jobb lesz. A mély meg sok esetben ízlés kérdése, nekem is sokáig volt olyan korszakom, hogy minél több, a középtartomány meg mire jó, csak útban van. :) Diszkómosoly EQ.
Úgy állítsd be, ahogy tetszik, és ne ahogy megmondja akárki egy fórumon, hogy még csak nem is hallotta/ismeri a dobozt! Majd ahogy változol, nagy valószínűséggel úgy lesz az is más, ami tetszik. Csak a fórumos agybajt kezeld a helyén, mert minden témának megvan a saját vízfejű topikja, és a baromságok copy-pastezese és burjánzása. ;)

3 dB emelés dupla teljesítmény, azaz dupla hangerő. Kezdő fül éppen észrevesz ennyi változást. Szóval a +6 dB négyszeres teljesítménytől nem kell megijedni, csak bírja fizikailag a szóró lengőrendszere és ne torzítson. Meg a szomszédokat ne zavarja. Hifi szabvány a teljes benne foglalt frekvencia tartományra +-3 dB-t ad meg, vagyis az 6 dB eltérés.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.