2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Házhűtés 2.0

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A jó öreg házam felett kezd eljárni az idő, amit az is bizonyít, hogy felső-tápos elrendezésű, de az az igazság, hogy ez engem a legkevésbé sem zavar ( :P ), ugyanis szinte mindent tud, amit a mai (jobb) házak. Egész pontosan egy Gigabyte Sumo 5115-ről van szó. gyártó oldala

Az alatt az 5 év alatt, amióta megvan, gyakorlatilag most először van vele probléma, konkrétan a gyárilag benne lévő 3db 12cm-es házhűtő ventilátorral. Új korukban sem voltak valami izmosak, de a feladatukat ellátták és ráadásul - a mai napig is – csöndesen. Valójában az elöl lévővel voltak mindig is problémáim, mivel a házba szerelt 3db vinyó között egész egyszerűen nem tudta megfelelően átküldeni a levegőt. Folyamatosan 40°C körüli hőmérsékleten üzemeltek, ami nyáron az 50-et is megközelítette a legmelegebb napokon.
Idén viszont azt vettem észre, hogy a szokottnál is melegebb a ház oldala és rövid vizsgálódás után kiderült, hogy a vinyók 56(!!!) fokosak. Rövid távon a szobai ventilátor megoldotta a problémát. :DDD
Most, hogy hűvösebb idő van, a nem túl barátságos 46 fokot mutatta a hőmérő.
Jóval több időt bírtak mint gondoltam (max. 2 évet adtam nekik), de mostanra már elhasználódtak.
A gyári ventik tulajdonságairól nem sokat tudok: 900-as fordulat, 0.16A-es motor és rendkívül halk működés.
A házon belül gyárilag felszerelt elosztókábelre voltak kötve, így az alaplapon összesen egy csatlakozóra kapcsolódtak. Emiatt gondoltam arra, hogy az új ventilátorok se kérjenek 3x0.16, azaz 0.48 A-nél többet.
Természetesen ezen felül is voltak bizonyos elvárásaim. A két hátsó venti esetében a (viszonylag) csöndes működés mellett, jó közepes légszállítás. Tudom, hogy ez nem túl nagy elvárás, de semmiképpen sem akartam feláldozni a hűtési teljesítményt a csönd oltárán és fordítva, így alaposan meg kellett fontolni, hogy mennyi és milyen jellegű kompromisszumot kötök.
Az első venti egész más lapra tartozik. Ott nyilvánvaló volt, hogy olyan megoldásra van szükségem a vinyók épsége érdekében, ami nagy légnyomást hoz létre és így képes rendesen lehűteni azokat. Az ilyen ventiket általában procihűtőkhöz használják.
A probléma ott van, hogy sokszor nincs megfelelő információ a gyártó oldalán sem. A fórumokon pedig meglehetősen eltérő véleményeket lehet olvasni az egyes termékekről. Ráadásul a megítélés személyenként is változik. Nekem a Coolink Swif2-vel kapcsolatban vannak rossz tapasztalataim. Szinte mindenki dicsérte, de nálam akkora volt a szélzaj, hogy a munkatársaim kérésére (a munkahelyi gépembe raktam ugyanis) lecseréltem.
Az lenne a legjobb, ha ki lehetne próbálni, de erre nem igazán van lehetőség, így a vásárlás egy kicsit mindig lutri. Végül sok utánjárás után a Corsair megoldásai mellet döntöttem, ugyanis egész korrekt információk vannak az oldalukon. Konkrétan a légszállítás mellett a statikus nyomás értéket is feltüntetik, ráadásul konkrétan erre kihegyezett termékeik is vannak.
Mivel korábban is volt dolgom Corsair termékekkel (memória, pendrive, táp) és mindig maximálisan elégedett voltam/vagyok, nem éreztem, hogy túl nagy kockázatot vállalok.

Végül hátulra 2 db CORSAIR Air Series AF120 Quiet Edition High Airflow-t választottam. gyártó oldala

Ez a nagy légszállításra kihegyezett verziónak az alacsonyabb fordulatú változata és hivatalosan 0.08A kell neki, de az az igazság, hogy ezt fenntartásokkal fogadtam. Mint kiderült, nem is alaptalanul, ugyanis a dobozon (és magán a ventin is) 0.19A szerepel, viszont mellé van csomagolva egy ellenállás (gondolom, hogy ennek a közbeiktatásával lenne igaz a 0.08A). Más kérdés, hogy az 1100rpm fordulat, 39.88cfm légszállítás és a 21dBA zajszint mellett ez nem is meglepő. Szubjektív véleményem szerint +0.03A, +200rpm és gyakorlatilag azonos zajszint mellett a gyári ventinél kb. 50-80%-al több levegőt mozgat.

Előre CORSAIR Air Series SP120 PWM High Performance Edition High Static Pressure-t raktam. gyártó oldala

Ez a nagy statikus nyomású verzió gyorsabbik változata és hivatalosan 0.18A-t kér, de „természetesen” ez sem igaz, hiszen valójában 0.25A. Ebben az esetben a PWM vezérlés alsó értékére lehet igaz a gyári adat. Itt viszont 2350rpm fordulat, 62.74cfm légszállítás és 35dBA zajszint szerepel az adatlapon, viszont a statikus nyomás értéke hatszorosa, mint az Af120-nak. Bizonyos tekintetben csalódtam, hiszen a magasabb energiaigény miatt nem mertem a másik két venti mellé kötni (nem, mintha hiány lenne az alaplapon csatlakozóból :N ). Más tekintetben azt kaptam, amit vártam: elég hangos. Szerencsére a hangfekvés sem nem túl mély, brummogó, sem nem túl magas, sivító, ezért nem okoz problémát (legalábbis nekem). Ami viszont a legfontosabb, hogy a vinyók 33 fokosak és ez messze felülmúlja a várakozásomat.

Mindent összevetve, ismét elégedett vagyok a Corsair termékeivel. Persze azt nem tudom, hogy hosszú távon hogyan viselkednek majd, de a 2 év garancia biztató, hiszen a gyártók általában 1 évet adnak.
Az viszont kétségtelen, hogy ezek a ventik nem a csöndes hűtésre vágyóknak lettek kitalálva. Az alacsonyabb fordulatú (Quiet Edition) változatok átlagos hangerő mellett az átlagosnál kicsit jobb teljesítményt kínálnak (ahogy már említettem, ez szigorúan szubjektív megítélés), míg a gyorsabb (High Performance Edition) változatok egyértelműen a jó hűtési teljesítményt célozzák meg, de ugyanakkor nem túl csöndesek, viszont találkoztam már ennél hangosabb ventivel is.
Mindezek mellett azt sem árt figyelembe venni, hogy az előre beszerelt venti elég trükkös helyen teljesít szolgálatot, hiszen 2 porszűrő van előtte és 3 vinyó, valamint a merevlemezkeret mögötte, ami a szélzaj szempontjából nem kifejezetten előnyös (ugyanis inkább ezt hallom és nem motorzajt). Gyanítom, hogy procihűtőre szerelve (ahová valószínűleg szánták is) sokkal barátságosabb, de ez persze csak feltételezés.

Hozzászólások

(#1) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Na, jöhetnek a vélemények, kritikák, tapasztalatok! :)

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#2) D1Rect válasza Geri Bátyó (#1) üzenetére


D1Rect
félisten

"Szubjektív véleményem szerint +0.03A, +200rpm és gyakorlatilag azonos zajszint mellett a gyári ventinél kb. 50-80%-al több levegőt mozgat."

Kb. annyival szállít több levegőt, mint amennyivel többet forog.

(#3) JasL


JasL
senior tag

Ha új házat vásárolsz, ajánlom figyelmedbe a Thermaltake házait, nagyon szellősek, jól levegőznek, nekem csak táp venti van bent, és minden 40 fok körül van. Nekem ez van: v4 Black Edition

Amit érdemes tudni erről a házról, hogy v4-es, tehát nem egy kísérleti darab, hanem egy jól sikerült ház sokadik reinkarációja, gyors HDD záras, csavarozásmentes, könnyű, de erős fémház. van rajta plexi oldalt is a betekintéshez és egy halovány táp ventivilágítás egy csipet dizájnhoz. Mellesleg nem is drága, 10e körül szerezni lehet már. Felül két ventinek is van hely, de gyárilag nincsenek bent. Nagyon pöpec kis hűvös ház, nekem nyáron sem kellett hozzá semmi varázslás hogy ne melegedjen fel, illetve elegáns fekete színű.

(#4) D1Rect válasza JasL (#3) üzenetére


D1Rect
félisten

Sztem a Thermaltake kifjezetten gyenge minőségű házakat készít, a felső kategóriában elfogadható csak, de ott is van jobb választás.

4,5kg ház, USB 3.0 nélkül, előnytelen helyen lévő kapcsolóval/előlapi csatikkal, de legalább az alaplap mögé sem vezetheted el a kábeleket.

Ebben a kategóriában ami sztem vállalható az a Xigmatek Asgard Pro.

(#5) JasL válasza D1Rect (#4) üzenetére


JasL
senior tag

Hát ez nem egy mai ház, az tény, csak tipp volt, de elhiszem, hogy jobban értesz hozzá és köszi a tippet! :R

Szerkesztve: a felfele néző input-okat én biztos nem szeretném, az összes por meg morzsa / stb. belehullik (a'la gravitáció).

[ Szerkesztve ]

(#6) Geri Bátyó válasza D1Rect (#2) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Ezt te sem gondolhatod komolyan. Miért lennének a különböző lapátkialakítások és miért játszanának azok számával? Elhiheted, hogy nem véletlenül. :N

(#3) JasL: Nem áll szándékomban házat venni. Bár nem új a mostani, de a Thermaltake valóban a közelébe sem ér.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#7) D1Rect válasza Geri Bátyó (#6) üzenetére


D1Rect
félisten

Te sem gondolod komolyan, ha van egy kialakítás ami 1,5x-1,8x annyi levegőt szállít, akkor nem mindenki azt használná.
Egyébként a hangja miatt szoktak játszani vele.

(#8) Gergosz2


Gergosz2
veterán

meglátnád az én házamat sírva futnál el :D:D
Konkrétan minden új hw-nél flexelnem kellett belőle! :D

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#9) Geri Bátyó válasza D1Rect (#7) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

A ház 5 éves, de legalább 1 évvel korábban megjelent. Az elődje 1.5-2 évvel azelőtt és ugyan azok a ventik voltak benne. Tehát kapásból egy minimum 8 éves tervezésű, csöndes ventit hasonlítok egy néhány éves, magas légszállításra tervezett darab "lassított" változatához, ami (számomra) nem érzékelhetően hangosabb.
A lapátok kialakításánál nem csak a hangerő csökkenését veszik figyelembe. Persze attól is függ, hogy merre súlyoznak. Általánosságban azt lehet mondani, hogy csökken a fordulatszám, csökken a hangerő, de állandó, vagy növekszik a légszállítás.

(#8) Gergosz2: Én inkább bazi nagy házakat veszek! :DDD

[ Szerkesztve ]

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#10) D1Rect válasza Geri Bátyó (#9) üzenetére


D1Rect
félisten

S-Flex(csendre kihegyezett 2006) 1200RPM-en: 49.0CFM
CM BC 120 Blue LED Fan(ezeréves technológia) 44.6 CFM

vs. az újak:

Noctua NF-F12(PWM) (légnyomásra kihegyezett 2012 vége) 1200RPM: 74,3 m³/h ami 43,7 CFM
AF120 Quiet Edition 1100RPM: 39.88 CFM(1200-ra szorozva 43,5 CFM)

Persze lehet hozzá még gyűjteni más ventiket is, de nincsenek másfélszeres különbségek közöttük.
Marketing van, meg csapágyazás, meg dizájn, meg bullshit.

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.