2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

090921 - lineáris vagy logaritmikus?

Írta: | Kulcsszavak: részvény . tőzsde . grafikon . index . elemzés

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Most így éjjel átnézve pár grafikont tettem egy felfedezést, amivel ezidáig is tisztában voltam, de nem tulajdonítottam neki jelentőséget: a grafikon skálázódása. Ugye mint tudjuk, van a lineáris és a logaritmikus ábrázolás. A lineáris egyszerűen lineáris, a 2-ről 4 USD-re emelkedés ugyanannyinak látszik a grafikonon, mint a 4-ről 6-ra, míg a logaritmikuson jól látható, hogy százalékosan igen nagy a különbség, 100% és 50%. De melyiket kéne használni? Én ezidáig a logaritmikust használtam, ezt tartom logikusnak, hiszen az emelkedést/esést százalékban kéne mérni mintsem a fizetőeszközben, egészen jól elvoltam vele, de most kételyek ébredtek bennem ezzel kapcsolatban, ugyanis trendvonalak berajzolásánál óriási lehet a különbség a két grafikon között, az egyiken már megtört a trend míg a másikon még jele sincs ennek.

Utánanéztem a neten, hogy mit is kéne használni, és mindenki mást mond, szóval nem lettem sokkal okosabb, viszont találtam egy bejegyzést, amire érdemes odafigyelni, illetve eszembe jutott két dolog, ez a három együttesen pedig a lineáris felé billenti a mérleg nyelvét.

A bejegyzés így szól (amcsi blog): " Egyrészt a közép- és kisbefektetők nagy része totális idióta. Ők nem értik meg, hogy egy részvény számára sokkal nehezebb 2-ről 8 USD-re felnyomulni, mint 6-ról 12-re (400% vs. 100%), holott mindkét esetben 6 USD a különbség. Ők USD-ben számolják a nyereséget százalékok helyett. Másrészt a lineáris charton jobban látszik a pánik és az eufória, nagy esések és emelkedések, ezek a jelek pedig figyelmeztetnek a trend végére.

Én a tradejeimet az "idióták" alapelvei szerint építem fel, ugyanis az kisbefektetők érzelmeit sokkal könnyebb megkontrázni, mint a smart-moneyt, aki kialakítja a trendeket (nyilván az alján és a tetején)".

Ebben van valami, főleg az első pont az, ami meggyőzőnek tűnik, ha a többség a lineárist használja (az most mindegy, hogy szerintem a logaritmikus lenne a logikus), akkor nekem is azt kéne alapul vennem.

A második érv, hogy a kereskedéssel foglalkozó könyvek 99%-a lineáris grafikont használ, biztos megvan rá az okuk...

És végül eszembejutott, hogy míg egy lineáris chartot bármilyen távból is nézek, mindig ugyanúgy néz ki, míg a logaritmikus chart folyamatosan változik és torzít, hiszen mindig a kiindulóponthoz (a chart első napjához) viszonyul a többi érték, százalékosan, ergo ezt ahány szemszögből nézem, annyiféleképpen fog mutatni, egyszer rá tudok rajzolni egy trendvonalat, máskor meg nem.

Lássunk néhány példát, melyek felülírják korábbi elképzelésemet egy-két instrumentumot illetően.

Először is itt az olaj. Logaritmikus grafikonon az olaj már a második letört trendvonal alatt tartózkodik, nem foghatnánk rá, hogy bullish a grafikon, ráadásul mintegy igazolásként a logaritmikus grafikon használatát úgy tűnik, hogy mindkét trendvonal alját szépen visszatesztelte, de elbukta a tesztet. Ezzel szemben mit látunk a lineáris charton? Egy szép emelkedő trendet, és ha ezt vesszük alapul, akkor most venni kéne olajat, mert a chart igencsak bullish, egy emelkedő háromszög van rajta (a felső vonalat nem rajzoltam be, de a 75 USD a kitörési pont).

A másik az USA 10-éves állampapír. A logaritmikus grafikonon megtört az emelkedő trend, és elkezdett oldalazni, könnyen lehet, hogy esni fog, ami negatív lenne a részvénypiacra nézve is. A lineárist nézve viszont nem történt semmi komoly, csak kioldalazott az emelkedő trendvonalig, innentől pedig mehet tovább felfelé, ami jó jel a részvénypiacnak (a múlt héten be is nézett a vonal alá, de visszahúzták, mintha csak a stoppok kiütése lett volna a cél). Egy instrumentum, kétfajta grafikon, két teljesen különböző jelzés.

Namost lássunk egy példát arra, amit mondtam, hogy a logaritmikus grafikon mindig aképpen változik, hogy honnan nézzük.

Ez a Dow jones index 07.03.09-től 09.03.06-ig (két év, a teljes medvepiac, a tetejétől az aljáig).
Lineárisan és logaritmikusan.

Nincs túl nagy különbség, de azért látszik. Az első időintervallumot nézve a lineáris charton mondhatni tökéletes regressziós csatorna rajzolódik ki, és a tavaly novemberi felpattanás ennek az alsó trendvonalát tesztelte vissza. A logaritmikus charton nem tökéletes a csatorna, mert a felső vonal felfelé kanyarodik, viszont az alsó tetszetősebb a szemnek, mert több ponton volt támasz, mint a lineáris charton (2 vs. 4). A lineárison látott visszatesztelés viszont validálja a trendvonalat, ezért aztán mégiscsak talán a lineárist kéne használni.

Most pedig megváltoztatom a kezdeti és a végdátumot, 07.08.01-től 08.11.13-ra.

A lineárist nézve ugyanazt látjuk, a tökéletes trendcsatorna, és az árfolyam visszatesztje az alsó vonalig. A logaritmikuson viszont hoppá, eltérések vannak. A felső trendvonal itt méginkább felfelé emelkedik, de ami fontosabb, hogy az alsó trendvonal már csak kétszer volt ténylegesen támasz, a júliusi és a szeptember végi esések nem érték el a vonalat. Nem beszélve az októberi rallyról, ami alighogy megközelítette a trendvonalat (visszateszt).

Azthiszem, hogy rövidtávon mindenképpen a lineárisat kell használnom, majd meglátjuk, hogy beválik-e.

Hozzászólások

(#1) Netmaster


Netmaster
tag

Te, amit első érvként felhozol, a csávó nem a filléres részvényekhez használja véletlenül, amihez a nagy pénz nem nyúl? Azt írja, hogy azért használja, mert a kisbefektetők többsége is, akik ezekben aktívak (megtaláltam a postot :) ). És, ami kimaradt, a bejegyzésben azt is írja, hogy szerinte is a logaritmikus a pontosabb és a lineáris a pontatlan... Szóval szerintem nem Dowra, olajra meg ten year note-ra gondolt :).

A rajzos gond nem a vonalbehúzás miatt van? Túl vastagnak tűnik nekem az a vonal, hogy pontos lehessen.

[ Szerkesztve ]

Netmaster

(#2) fLeSs válasza Netmaster (#1) üzenetére


fLeSs
nagyúr

sztem jó oldalt olvastál, utána én is átnézegettem azt a blogot és a filléres részvényekkel kereskedik.
ennek ellenére maradok a lineáris mellett, mert akárhol is nézem, blogokban, könyvekben, youtube videókban, mindehol lineárist használnak, és ha a többség azt nézi, akkor én is azt fogom.

a logaritmikus lenne a logikus, de ha nem ezt szeretik, akkor leszokok róla. :)

a vonal meg lehet, hogy nem pontos, te is be tudod rajzolni, próbáld ki :D

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#3) Netmaster válasza fLeSs (#2) üzenetére


Netmaster
tag

Igen, berajzoltam, azért mondtam. :)

Lényeg ami lényeg, azt használd, ami alapján eredményesebben tudsz kereskedni.

Netmaster

(#4) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Amikor egy ponthalmazra eloszlásfüggvényt, vagy trendet illesztesz, akkor nem mindegy, hogy lineáris, vagy normált a minta.
Akkor szokás lenormálni az eredményeket, ha például vannak benne kiugró értékek, amik nagyon eldobnák a lineáris átlagot, és kidobni sem akarod ezeket a csúcsokat, de tompítani akarod a súlyukat. Épp így lehet exponenciálisan is normálni, akkor még jobban kiemelkednek a csúcsok, és például nagyobb lesz a trend periodikus részének az amplitúdója, vagy épp a rá jellemző véletlen hiba értéke.
Grafikon esetében attól függ, mit szeretnél látni, de ha valami fizikai valósággal is kapcsolatot akarsz tartani, akkor szokás vizsgálódni, hogy vajon a fizikai valóságra jellemző-e valami, ami az adott elméleti függvényre. Van, amit lognormált, van amit asszimetrikus eloszlásokkal lehet jól követni, illetve van, amire lineáris, van amire log-log skálás könnyebb lineáris trendet illeszteni. Trendeknél kisebb lehet a jelentősége, mint eloszlásoknál, a te esetedben még egyszerűbb, mert ez még kevésbé kiszámítható, mint mondjuk az időjárás, így kár túllovagolni a témát.
Például elméletben a baktériumok szaporodása exponenciális sebességgel zajlik, ha ezt logaritmikus skálára viszed fel, akkor szépen látható, könnyen kezelhető egyenessé simul ki a grafikon, és lineáris egyenlettel számolhatsz. Ha a valóságban történik, akkor nem lesz tökéletes egyenes, de a vizsgált szakaszokon jól közelítheti azt. Ilyenkor érdemes például nem lineáris skálákat használni.

Hogy a pénzvilágban ez hogy működik, arról nem tudok mit mondani. :DD
Ha tippelnem kéne, én is inkább a lineárisra szavaznék, a kivesézett idióták viselkedési mintái miatt (és mert sejthetően te sem vagy arab olajmilliárdos, ez esetben mondanám, hogy nem árt tompítani a fickándozó idióták kilengésein).
De az sejthető, hogy amit a legtöbben használnak, nem véletlenül a legdivatosabb. :DDD

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.