2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Mennyi növényt és C vitamint kellene ennünk? Csak egy érdekesség...

Írta: | Kulcsszavak: Hús . alacsony szénhidrát . diéta . egészség . vitamin

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A minap olvastam egy angol nyelvű riportot, a címe Zero Carb Interview: The Andersen Family. Mint éllettant és biokémiát tanult ember, a zéró szénhidrát különösebben nem hatott meg, természetes képességünk, hogy glükózt tud a májunk előállítani bizonyos aminosavakból, glicerinből és egyéb köztes metabolitokból, ha szükséges (keress rá a glükoneogenezisre, ha érdekel a téma). Úgyhogy ezt nem boncolgatnám ebben a rövidke bejegyzésben, csak arra hívnám fel a figyelmet, hogy a zsíros marhahúson kívül tényleg nem eszik mást a család. Azt is naponta egyszer, amíg tele vannak, mint a déli busz. A sztorit időközben a család barájai és ismerősei is megerősítették, nagyon úgy néz ki, hogy nem kamu.

Számomra két tápanyag típus ugrik be hirtelen, amiknek rettenetesen kellene hiányoznia:
1. Vízben oldódó vitaminok, amik többségéből a hús elég keveset tartalmaz, pl. C. Első ránézésre 10+ év alatt már régen ki kellett volna hullania a fogaiknak, sőt, jobbra-balra kellene hullania a családtagoknak. Ezzel szemben nem csak totál egészségeseknek tűnnek, de a 10 éves gyerek fogai is olyan szép rendezetten nőnek, aminek a legtöbb mai kölyök igencsak örülne. Utóbbi persze a zsírban oldódó vitaminok magas szintjével és egyensúlyával jól magyarázható, különösen hogy ennek hiánya okozza a legtöbb gyerekben a (szűk állkapcsot és a) kusza fogsort.
2. Élelmi rost. Ha a több évtizedes dogma igaz lenne, már pár hét után beléjük kellett volna sülnie a sz.rnak. Nem is beszélve az immunrendszerükről, amit ugye a bélbaktériumok tartanának erősen. Elmondásuk szerint évek óta nem volt beteg senki a családból. Ezen felbuzdulva újra nekifutottam a rost és a székrekedés kapcsolatáról fellelhető minőségi tudománynak, és továbbra is változatlan a helyzet. Ilyen vizsgálat alig létezik, ami pedig van, az éppen az ellenkezőjét bizonyítja: minél több rostot eszünk, annál nehezebben távozik a maradék... Amiben egyébként semmi meglepő nincs, ha végiggondoljuk a történéseket.

Mára ennyi, inkább csak gondolatébresztőnek szánom.

Hozzászólások

(#1) saelin


saelin
veterán

Akkor én nagyon egészségesen élek, mert a szalonna és kolbász teszi ki az étrendem 60%-át. A maradék banán, néha alma, paradicsom és paprika. Semmilyen levest nem készítünk itthon (persze megeszem, ha megkínálnak vele), ha főtkaja, akkor minden esetben valami tömős főzelék.
Vitaminokat nem szedek, sem semmilyen más gyógyszert.

Még én hittem azt, hogy egészségtelenül élek... Szerintem megszokás kérdése a táplálkozás és a szervezet is tud alkalmazkodni - legalábbis nekem ez jön le az írásából.

[ Szerkesztve ]

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#2) erdoke válasza saelin (#1) üzenetére


erdoke
titán

A sok füstölt dolog általában nem kap jó osztályzatokat az epidemiológiai tanulmányokban, de azok alapján nem lehet sok következtetést levonni...

A legjobb aláírás a héten

(#3) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

a hús is szénhidrát...
de szerintem ez jó diéta, húst hússal.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) erdoke válasza bambano (#3) üzenetére


erdoke
titán

Én nem mondtam, hogy jó diéta. Viszont kétségtelenül egészségesnek látszanak, és bizonyos szempontból ez kissé meglepő.
A hús nem szénhidrát, bár bizonyos körülmények között az ami órával egy részéből glükózt készít a máj. Zsírhoz jól adaptálódott emberben meglepően keveset, ugyanis elég kevés szövet képes kizárólag glükózon tengődni, sejtjeinek nagyon nagy többsége kiválóan képes ellenni más üzemanyagon.

A legjobb aláírás a héten

(#5) erdoke válasza erdoke (#4) üzenetére


erdoke
titán

Izé, az aminosavak egy részéből...

A legjobb aláírás a héten

(#6) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Hűű ez az írás most nagyon aktuális nekem :) Részben OFF, de a címre nagyon is ON:
Pont a napokban kezdtem el azon filózni, hogy ugye próbálok sportolni meg fogyni meg egészségesen élni, de mi a helyzet a vitaminokkal meg ásványi anyagokkal. Mivel étkezésemen jelenleg csak részben tudok módosítani (belső okok miatt is, nem akarom a környezetemre kenni az egészet), gondoltam körülnézek a vitaminok és táplálék kiegészítők piacán. Általában ha egy új területre tévedek, akkor az a módszerem hogy megnézek minél több "véleményt" (ez esetben vitamin készítményt), és ami közös pontot látok, azt fogadom el helyes iránynak. Na ez a módszer vallott totális csődöt, és állok most itt pont ilyen fejet vágva: :F Átnéztem relatív sok anyagot, de ez a táblázat jól összefoglalja a problémám: [link]
Ránézésre teljesen véletlenszerű, hogy melyik készítményben milyen vitamin és egyéb anyag van, és mennyi van belőlük. Lehetne mondani, hogy biztos felhasználási területtől függ, mert mondjuk egy maraton futónak más dolgok kellenek, mint egy teniszezőnek, de nem, ezek mind általános felhasználásra szánt készítmények (ami persze már önmagában meg kéne, hogy kongassa a vészharangot).
Szóval ezen hosszú bevezető után a kérdésem csak az, hogy mégis milyen és mennyi vitaminokat és ásványi anyagokat kéne bejuttatni a szervezetünkbe? RDA ajánlásról tudok, de fenti táblázat alapján attól nagyon drasztikus eltérések vannak, ami alapján kénytelen vagyok azt feltételezni, hogy azért az RDA olyan, mint a vicc a szovjet borotválógépről ("De hisz mindenkinek másmilyen az arca!" "Elsőre..."). Arról nem is beszélve, hogy nagyon sok mindenre nincs is ajánlás benne.
Létezik bármi olyan kalkulátor, táblázat, tanulmány akármi az RDA-n kívül ami ebben segítséget tud adni? (És ha nem létezik, akkor hogy mer bárki multivitaminokat gyártani :F)

(#7) mickemoto


mickemoto
őstag

Mindenki azt próbáljon enni ami neki jólesik, persze némi tudatossággal.

(#8) Vakegérke válasza mickemoto (#7) üzenetére


Vakegérke
veterán

Ahogy mondod. Nem görcsölök azon, hogy mi az egészséges, és mi nem, azt főzök, amit megkívánok. A 168 centimhez cirka 65 kiló társul, és ez állandó értéknek mondható. Egészséges vagyok, jól alszom.
Kell ennél több?

Szerk: Ja, és sok kenyeret eszem, még a tésztafélékhez is. :)

[ Szerkesztve ]

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#9) ncc1701 válasza bambano (#3) üzenetére


ncc1701
veterán

Fail, a hús az fehérje. 1g hús = 4 kalória = 1g szénhidrát = 4 kalória. 1g zsír = 9 kalória.

(#10) dugynok válasza ncc1701 (#9) üzenetére


dugynok
senior tag

Nah ez fail... A hús nem csak fehérje. Van benne zsír, vitamin, ásványi anyag, szénhidrát és legnagyobb százalékban víz. Pontos összetétele függ a hús fajtájától, az állat életkorától, élőhelyétől, táplálkozásától, a hús feldolgozásától és még számtalan mindentől.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.