[Szilikon tokban a készülékem!]
*** FRISSÍTVE: 2013.10.26***
Sziasztok,
a fent említett telefont szeretném röviden bemutatni nektek. Kínai készülékről van szó, még ha a képek alapján egy komolyabb gyártó termékének is tűnhet. Nem csak az illusztrációkon szép, a valóságban még inkább vonzó. Magyarországon hivatalosan nincs forgalomban. Kínából pedig az alábbi sorrendben jöttek ki különböző változatai:
2012/III. negyedév vége - Jiayu G3 [MT6577, 1GB/4GB, PowerVR531 OC, MT6620, 2750mAh]
2013/I. negyedév közepe - Jiayu G3N [MT6577, 1GB/4GB, PowerVR531 OC, MT6628Q, 2750mAh]
2013/I - II. negyedév - Jiayu G3S és Jiayu G3T [MT6589 1,2-1-5Ghz, 1GB/4GB, PowerVR544MP, 2750mAh vagy 3000mAh]
Nekem az első szériás 2 magos "sima" Jiayu G3 van. Jelen cikk is erről a telefonról készült anno!
A Jiayu vállalat már korábban letette névjegyét az asztalra a Jiayu JY-G1, valamint nem sokkal később a már hardveresen is acélos Jiayu JY-G2 elnevezésű készülékeivel (Update: Jiayu G2S, ránc felvarrt G2 512MB -> 1GB ram). A hagyományt folytatva G3 kódjelzéssel került a kínai online shop-okba a cikk tárgya is. Véleményem szerint lett volna akkora BOOM a magyar piacon, mint azt korábban (3 éve) a nyugdíjazott ZTE Blade-em tette. A Jiayu G3 gyors és erős hardverrel, "jégkrém szendvicses" android rendszerrel, minőségi kijelzővel, azt védő gorilla glass-val. A készülékház edzett műanyag és teljesen fém merevített belsővel lett kiépítve. No de lássuk a medvét.
A készülékért külön köszönet jár:
fPApi kollegának a gyors és korrekt üzletünkért. A készüléket tőle vettem még 2012 telén.
Továbbá a cikkben segédkeztek:
Simon02 kollega, aki a GPS és 3G tesztelésében volt segítségemre.
ztibor kollega, akinek az ebook képeket köszönhetjük (kindle apk).
bagkri01 kolléga csinált egy jó kis összehasonlító tesztet az Acer Liquid Gallant Duo-val, amit ITT olvashattok.
Rendszer:
Az én készülékem az EtoTalk-tól érkezett a fent említett kolléga jóvoltából, külön kérésre magyarosított nyelvvel. Azért nem mondom magyarnak, mert az EtoTalk Mod Rom (ICS 4.0.4) nyelve csupán 90%-ban köszön vissza anyanyelvünkön. Bizonyos menüpontok angolul jelennek meg a kijelzőn (pl.: a kamera egyes funkciói, beállítások gyorsmenü). Meglepően gyors és fényévekkel veri szegény Blade-met. Ez köszönhető az 1GB ram-nak (amiből ~500-550MB szabad), valamint az arm v6-ot felváltó arm v7-es két magos MT6577 processzornak, mely magonként 1Ghz-en ketyeg. A PowerVR SGX531 GPU emelt órajelű (OC) verziója, a 3D-s játékok nagy részét akadás mentesen futtatja, de van ahol kompromisszumot kellett kötni. A játékok szépen merítik ezt a telefont is, viszont számottevő melegedést nem észleltem több óra játék után sem. Teszt játékok képekkel: GTA Vice City (Rockstar Games, 3D) és Everland (3D RPG) valamint Orf3usz kolléga és általam tesztelt akadás mentesen futó gammák (a teljesség igénye nélkül persze): Air Navy Fighters, Dead Trigger 1-2, Into the Death, Earn to Die, Escape (magyar játék!), GTA III, Muffin Knight, Plants vs Zombies 1-2, valamennyi Angry Birds és még sok másik...
OS: Android 4.0.4 ICS (2013.10.08 óta -> 4.1.2 Jelly Bean by Apeelme)
CPU: MTK6577, Cortex A9 dual core, 2*1.0GHz (Armv7 utasításkészlet)
GPU: Imagination Power SGX531 OC
RAM: 1GB LP DDR2 533Mhz
ROM: 4GB (ebből ~2-2,5GB szabad, microSD-vel 32GB-ig bővíthető)
Kijelző:
Egy szóval: briliáns. A fényereje kiváló erős napfényben is jól olvasható. IPS panelről lévén szó a betekintési szög közel 180°. A telefont forgatva a színek szinte semmit sem torzulnak, negatívnak még csak jele sincs. A színek egy kicsit fakóbbak az átlagnál, de így is elég teltek. Böngészés közben jól jön a panel HD (1280*720p, 326PPI!) felbontása. Zoomolás nélkül is jól olvasható, elforgatva meg majd hogy nem tökéletes (kép lent).
Mérete: 4.5" IPS, Apple © Retina-screen, 326PPI
Felbontás: THD 1280*720 pixel
Szín: 16 millió árnyalat
Hálózatok és adatkommunikáció
A telefon tökéletesen használható bármely magyarországi hálózaton, 2G/3G támogatása széleskörű. A 3G-re gyorsan kapcsolódik, de Vodafone hálózatban voltak vele problémák. ITT van róla leírás, hogyan használható mégis "probléma mentesen" (2013.10.08 óta 2 SIM kártyával, Vodafone 3G nettel használom és semmit sem kellett beállítanom, teszi a dolgát. A probléma valószínűleg csak 4.0.4 ICS alatt jelentkezett). A 2G is megfelelő erősségű, kivétel ez alól a Telenor, akiknek közismerten gyengébb a jelerősségük, nem a készülék hibája! 2 darab SIM kártya használatakor mind a kettő hívható és elérhető, tehát dual stand by módban mennek. Külön-külön lekapcsolhatóak és beállítható melyik legyen az elsődleges kimenő vagy bejövő hívásnál. Alapértelmezetten rákérdez mindig, hogy melyik kártyával fogadjuk, indítjuk a hívást.
GPS
A GPS-t Simon02 kolléga tesztelte le nekem (nálam a következő eredmények születtek íme, illetve Jelly Bean alatt még jobb lett!). Mobilinternetes segítség mellett nagyon gyorsan fixál műholdakat. Offline módban azonban igen nagy a szórása. Nálam 4.1.2 rendszeren így is 10-15 másodperc mire fixál 10-13 méteres pontossággal. A GPS jelerősségét zárt térben (alsó kép) is megtartja, de csak ha kintről jövünk be! A 3D-s játékokhoz hasonlóan azért ez is eszi az aksit, de ez nem meglepő, hisz folyamatos a szinkronizáció.
A wifi antenna nagyon erős. Itthon a router a ház másik végében van (kb. 15 méter és 3 vastag 50-es fal) és csupán 1 jelerősséget veszítve teljes sávon szedi az apk-okat. Jelly Bean-re történő frissítés után ez is még jobb lett. A 3G-t is Simon02 kollega tesztelte a G3-ján, nem volt gond vele.
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/2100MHz
Duál SIM, duál készenlét
Adat: micro USB - USB / Bluetooth 3.0
Mobil internet: WAP / WIFI b/g/n
Támogatott formátumok:
Zenét hallgattam rajta, filmeket is néztem különböző felbontásban és formátumban. FullHD MP4 filmet akadás mentesen viszi bizonyos bitrátáig! A Halo4 Machinima FullHD (1980*1080*30 fps, .mp4, H264, 12Mbps) felbontású részeit lazán vitte. A gyári zene és videólejátszók is jók, de javaslom még jobb alternatívák keresését (Pl.: BS Player, MX Player Pro, WinAMP, Player Pro stb.)
Zenehallgatás:
Sokan kérdeztétek így ezt is megemlítem a cikkben. Több fülessel próbáltam a G3-at. A szabvány 3,5-es jack-ből azokat szereti, amiken csak 2db fekete csík van a csatlakozó fején. Most technikailag nem akarok a részletekbe menni. A 3 eres jack-kel előfordult az a gond, hogy csak ha kicsit ki volt húzva a foglalatból, akkor szólt normálisan. (ez a "hiba" a gyári 3 eres SE fülesnél NEM állt fenn) De azért ajánlott a 2 eres füles használata.
Fülesek sorban:
Panasonic walkman
típus: sima, fülbe illesztős kora: 10év, jack: aranyozott, 2 eres
Sony Ericsson gyári headset
típus: headset, felvevő gombos, agybadugós kora: 3 év, jack: ezüst, 3 eres
Promo cucc
típus: agybadugós, kora:1 hónap, jack: ezüst, 2 eres
Nagyobb méretért kattints a képre!
Nagyban függ a füles fajtájától és technikai paramétereitől a zenehallgatás minősége. A gyári beépített hangszóró egész jó, a hangszín rendben van, talán a basszust hiányolom kicsit, de a mély hangok így is rendben vannak. A hangerő is jó, de gyári lejátszókkal teljes hangerőn képes recsegni. A filmeknél ugyanezek elmondhatóak, de ott is nagyban függ a forrás fájl hangerejétől a dolog.
Csengőhang: polifónikus/MP3/AAC
Audió: MP3/WAV/AMR/AWB/OGG
Videó: 3GP/MPEG4
Kép: JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF
E-book: TXT/CHM/DOC/HTML
FM Radió: van
Fülhallgató: 3.5mm szabványos jack
Bővíthetőség: max 32GB microSDHC (visszajelzések alapján egyes 64GB-os kártyákat is megeszi)
Multimédia:
Több kedves PH-s jóval előttem szert tett a G3-ra. Tettek is fel egy rakás képet, így a témát akár kivesézettnek is tekinthetnénk, de pár fontos dolog mellett nem lehet elmenni. Először is leszögezem, ez egy okos telefon, amibe tettek egy fényképezésre "alkalmas" optikát, tehát semmiféle képpen sem fényképezőgép. Ez a lejjebb található teszt képeken is látszani fog.
Fényképezés:
A képeket nagy részt a gyári beállításokkal készítettem. Az észrevételeim a következőek: Az ICS rendszer alatt tapasztalható alig észlelhető input lag és lassúcska shutter (exponálás) a Jelly Bean rendszerekben javítva lett. Látványos a javulás. Tapizásra rendkívül gyorsan reagál, alacsony a záridő. A képek minősége azonban koránt sem tökéletes. A színek korrektek, a kromatikus aberráció szintje alacsony, de a zajszűrés mértéke túlzó. Így a vonalak és a kontraszt egy része teljesen elveszik, a kép olajfestményszerűvé válhat. Ez főképp a fényképen látható egybefüggő, árnyalatokban a színskálán kis intervallumban elhelyezkedő területekre igaz (tájképek megörökítésére NEM alklamas véleményem szerint a készülék!). Ellenpéldaként a cicám bajsza szép éles és árnyékos, valamint a háttérben lévő fa kérge is kevésbé mosott (Makrók készítésekor viszont kellemes csalódást tud okozni!). Nagy pozitívum az arcfelismerés, egyszerre akár 4 arcra is tud fókuszálni. Összességében az átlagosnál kicsit jobb minősítést adnám neki.
A villanóról (nem vaku!) sok jót nem tudok elmondani, azon kívül, hogy jó erős így zseblámpaként használható. Fotózáskor sajnos nem sokat segít, hatótávolsága nagyjából 0-1,2 méter között van. De csak fél méteren belül hatékony (nem elég koncentrált, nagy a szórása). A lenti albumba mindhárom napszakban készült fotókat láthattok: a makrótól (kb 6-8cm, de a jobb fókusztartomány érdekében inkább 10cm), a távoli képekig, nappal és éjjel egyaránt.
[Tesztképek gyári APK-val] - [Válogatás I.]
Jelly Bean alatt jobb lett a képek gyors visszanézése, amit a fényképezéskor is előhívhatunk jobbról-balra húzással a képernyőn. ICS alatt picit döcögősnek éreztem a képek lapozgatását.
Képek
Formátum: JPEG
Felbontás: max 3264*2448 (8MPixel)
Fájl méret: változó (1.5-5MB, a képen tárolt részletek nagyságától függően)
Színreprezentáció: sRGB
Bit mélység: 24 bit
F-stop: f/2.8
Expozíciós idő: változó
ISO érzékenység: ISO80-1600 (gyárilag minden képe ISO100)
FONTOS: Amennyiben elegendőnek érezzük a fényviszonyokat és a kijelzőn is jól látszanak a részletek, akkor a segédfényt kapcsoljuk ki, mert enyhe de alkamasint zavaró fátylat húz a kép egészére, valamikor a fókuszt is megzavarva. Amennyiben nem szeretnénk állandóan ki-be kapcsolni a segédfényt, úgy takarjuk le ujjunkkal a fókuszálás és a kép készítése alatt. Az eredmény szemmel láthatóan jobb lesz. Valamint sohasem fényképezzünk nappal vagy fényforrással szemben! Érdemes a hisztogram (optikára eső fény eloszlásának diagramja, a domb alakzat a megfelelő) használata!
Videózás:
A felbontás 4 lépcsőben állítható (low, medium, high, fine -> első kép lentebb). Utóbbival 1280*720*30fps és igen magas 12,5Mbps bitrátával rendelkező videók rögzíthetőek. Szubjektív, kinek mi a szép kép, így rátok bízom a döntést. Én a bőven vállalható jelzőt akasztanám rá. Kicsit sötétek a tónusok és árnyékok. Azonban nyoma sincsen a kép hullámzásának és egyéb tipikusan alacsony minőségre utaló képi aberrációknak. A digitális zoom használatától óvva intek mindenkit! Nem is értem miért létezik ez a marhaság. A fókuszálásnak 2 módja van: automata, azon belül közép fókusz, teljes fókusz és manuális (ahova tapizunk), illetve végtelen. Mindenki tesztelje ki melyik a jobb. Beállításokból ugyanakkor rengeteg van, így egy kevés tapasztalatszerzés után még több kihozható a videókból. Rögzítésük minden esetben (ahogyan a képeknél is) microSD kártyára történik. Méretük a magas bitráta miatt több száz MB-ra rúghat!
[Jiayu JY-G3 TESZT VIDEÓ - NAPPALI] - [SÖTÉT felvétel]
Videó
Formátum: MPEG-4 Visual
Kodek: alap (H.263)
Bit ráta: állandó 12.5 Mbps
Felbontás: 1280*720 pixel
Képarány: 16:9
Frame ráta: 30.086 fps
Bit mélység: 8 bit
Letapogatás típusa: progresszív
Tömörítési mód: veszteséges
Felvevő könyvtár: MTK_ENCODER_V3
Audió
Formátum: AAC
Bit ráta: állandó 128 Kbps
Hangsávok száma: 2 sztereó (jobb - bal)
Mintavételi ráta: 16.0 KHz
Tömörítési mód: veszteséges
Az előlapi 2MPixeles kamera minősége elfogadható, videótelefonálásra, webkameraként jó szolgálatot tehet.
E-book olvasás:
[ztibor kollega jóvoltából íme két kép a G3-on való online könyvek olvashatóságáról. Mivel ez teljesen szubjektív és függ az adott személy látásától, így rátok bízom a véleményezést. A képek 1:1 arányban, tehát a valóságban is látható méretben lettek kitéve.
<<< >>>
Duál kamera,előlapi: 2.0MPixel, hátlapi: 8.0MPixel, max 3264*2448 pixel,
utóbbinál -> led villanó, segédfény és autofókusz, videófelvétel,1280*720*30fps
Egyéb:
Ajánlom a gyári Üzenetek applikáció helyett az ingyenes és magyar nyelvvel kiegészíthető, Google Play-ról letölthető HandCent SMS-t, ami látványosabb és felhasználóbarátabb a gyárinál. Lezárt képernyőnél is felugrik, így nem kell külön a képernyőt feloldani. Természetesen ez egyénileg beállítható. Valamint az ikonja is hasonló kék árnyalatú, mint a G3 alsó sorára kitett ikonok (telefon, böngésző stb.), így tökéletesen beleillik a képbe.
Telefonkönyv: 500-as memória
Üzenet: SMS/MMS
Bevitel: android touch klavi
GPS: igen, támogatja az A-GPS-t
WIFI: igen, 802.11 b/g
Bluetooth: igen, 2.0 verzió
Gravity szenzor: igen
Multi-Touch: igen, 5 ujjas
Adatok:
A telefon méretét tekintve még nem sorolandó a "tepsifon"-ok közé. Az én zsebemben még kényelmesen elfér és a 154g-os összsúlya sem vészes. Az összeszerelésre nem lehet panasz, a készüléket erősen szorongatva sem recseg, a gorilla glass felett és alatt lévő rész szálcsiszolt alumínium (elvileg). A hátlap egy darab edzett plasztikból van kiöntve. Youtube-on van is róla videó, mennyire ellenálló anyagból van. Negatívum ugyanakkor, hogy nagyon csúszós, így biztos kézzel kell fogni. Éppen ezért érdemes rá egy szilikon tokot venni, amintől nem fog csúszni. Továbbá a teljes hát- és oldallap, valamint a gombok és a kamera védve lesz általa! Aki jót akar, az a kamera műanyagjára is vág fóliát, igen "karcérzékeny" egy idő után.
Méret: 135*65*10.8mm (hosszúság*szélesség*vastagság)
Nettó tömege: 154g (aksival együtt)
Anyag: edzett plasztik + alumínium
Készenléti idő: 1-6 nap (erős illetve nagyon kímélő használat esetén)
Tartozékok:
Ahány beszállító, annyi csomagolás. Ügyeskedők "toyphone" vagy "service pack" esetleg "phone accessories" feliratú, alacsony ármegjelölésű sima fehér dobozban kapták a készüléket. Mások bevállalták a 200USD megjelöléssel a vámkötelezettséget. Az enyém egy EtoTalk-os fehér dobozban volt. Amiben a lenti cuccok találhatóak. A méretes aksi nem elírás, 10.18Wh és 2750mAh technikai paraméterekkel rendelkező telepet kapunk. Ez a telefon is lemeríthető 1 nap alatt, de átlagos felhasználás mellett a 2-3 nap is simán hozható. Én bő másfél napig jutok el, ami alatt van játék, filmezés, wifi, GPS, fényképezés és videózás! Nagyon elégedett vagyok a teljesítményével. Mivel az én telefonomnak csupán fehér papír doboza van, így kerestem neki itthon valami tárolóalkalmatosságot. Karácsonyra kaptam egy doboz Ferrero Roche-t és hihetetlen, de tökéletesen passzol a G3-nak. Képek a tartozékokról és az új dobozáról, valamint a fekete szilikon tokról lentebb a linkre kattintva.
[Jiayu JY-G3, doboz és tartozékok]
1db 2750mAh akkumulátor
1db töltő (USB kábel, angol dugós fej, plusz európai átalakító)
1db kijelzővédő fólia (3 rétegű)
1db kínai színes, igényes kézikönyv
1db Jiayu pecsét szerű matrica
1db Garancia kézikönyv lepecsételve IMEI alapján
Összegzés
Pro:
- szinte zökkenőmentes android rendszer
- nagy teljesítményű aksi
- IPS és THD kijelző
- 1GB RAM
- nagyon korrekt anyaghasználat
- értesítő led
- mindenre elég 2 magos proci
- 2 SIM egyidejű használata
Kontra:
- kicsit erősebb GPU kellett volna bele
- csúszós hátlap (szilikon tokkal orvosolható és nem is drága)
- mosott képek, nagy szórású villanó (miért nem vaku...)
- gyenge basszus a hangszórókon (fülesen tökéletes)
Tőlem a "3 teljes csillagos"-os plecsnit kapja. 50-55.000 forint között nagyon jó vétel. az MTK6577 kétmagos processzort megtámogatták 1GB rammal és egy korrekt VGA-val. Az ICS oprendszer vígan elfut rajta, hála a jól optimalizált és majdnem teljesen magyar nyelvű EtoTalk MOD ROM-nak. Fényképezésben ez sem bajnok, de ennyi pénzért nagyon megéri ezt választani.
Köszönöm a megtisztelő figyelmet.