2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Matematikai képletekkel megmagyarázható a világegyetem működése?

Írta: | Kulcsszavak: Univerzum . Matematika . Képletek . Vallás

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sok konfliktust eredményező téma a materialista és a klerikus/idealista világképek között. Valóban minden megmagyarázható, vagy csupán megmagyarázhatónak gondoljuk? Amit nem magyaráztunk még meg az talán azért van, mert még nem értjük a működését, vagy soha nem is érthetjük meg?

Vallási dogmák közé zárt gondolkodásmód egy felsőbb hatalom/lény létezését feltételezni? Az embert mindig foglalkoztatja ez a kérdés. Miért van az, hogy amit nem értünk egy nálunk magasabb dimenzióban létezővel asszociálunk?

Várom a válaszokat.

Hozzászólások

(#1) bkercso


bkercso
nagyúr

A megértés / megmagyarázás az agyunk játéka, ami pedig egy igen adaptív, rugalmas szerv. Amit eddig nem sikerült modelleznie (=megértenie), azt lehet, hogy mesterséges intelligenciával vagy egyéb gépi segítséggel fogjuk megérteni / leképezni.
A természeti törvényeink erős szubjektív voltára példa, hogy nem csak időben írhatók le fizikai folyamatok, hanem variációs elvekkel is (Fermat-elv, legkisebb hatás elve), de utóbbi jobban nehezünkre esik.

Pl. Wolfram úr próbálkozása, miszerint iteratív úton létrehozott hálózatokkal modellezze a téridőt is érdekes eredményeket hoz. Kiderült, hogy több, egészen egyszerű szabályrendszer által kreált hálózat is tudja az általános relativitáselméletet reprodukálni! Wolfram blog: What is Spacetime, Really?

A természetfelettivel kapcsolatos elképzelések / hitek pedig húsbavágó emberi tapasztalatokon alapszanak. Ezek jobb megértéséhez ld. pl. a kultúrális antropológi megfigyeléseit.

A parapszichológiai kísérletek szintén hoztak nagyon érdekes eredményeket, pl. agytevékenységek szinkronizációját, akár földrésznyi távolságból is! Magyarul Vassy Zoltán könyveit ajánlom, amik ingyen letölthetőek.

Ami számomra igazán lenyűgöző. hogy mennyire át van itatva a valóság információval. Törvényeket lehet alkotni, de még ezek alól is mindig kibújik a valóság, mert minél pontosabban szeretnénk leírni, annál bonyolultabb törvények szükségesek. Számomra kérdéses, hogy ez a viselkedés mennyire függ össze a valóság információtartalmával, vagy annak eloszlásával.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#2) #56573440


#56573440
törölt tag

Az ember mindig is magyarázatot keresett a dolgokra, mert az agy elég nehezen fogadja el hogy valamire nincs válasz. Ez teljesen természetes folyamat. Mindig a saját és/vagy a társadalom értelmi és technológiai szintjén próbált az ilyen jellegű kérdésekkel foglalkozni, így lehetett a nap is isten, meg az eső is, meg a tűz is meg a minden is. Valami válasz kellett hogy hova tűnik a nap este, miért esik víz az égből, etc.

Aztán szép lassan ezekre választ kapott az ember, így jutottunk idáig. 500 év múlva meg még több dologra lesz modell, képlet, és megértjük majd azt amit most kapirgálunk. Ez egy folyamat aminek kb az elején vagyunk ha az emberiség történelmét nézed...

Az, hogy 500 év múlva meg lesz e még ember a földön, ha igen azoknak a technológiai szintje a mostani, igen meredeken emelkedő görbe meghosszabbítása mentén lesz e valahol vagy visszatér a kőbalta, azt meg úgyse tudjuk már meg.

Egyábként meg nem biztos hogy a vallás miatt ezt érdemes volt, azt, mint a politikát nem igazán tűrik csak a dedikált topikokban...

[ Szerkesztve ]

(#3) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Matematikai képletekkel megmagyarázható a világegyetem működése?
igen ...csak még nincs elég mag :C


forrás: [link]

(#4) UnA


UnA
Korrektor

Először tudni kéne, hogy mi a Világegyetem, utána visszatérhetünk a kérdésedre. ;)

(#5) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

Matematikai képletekkel megmagyarázható a világegyetem működése

Gödel a 30-as években bizonyította be, hogy nem.

Gödel nemteljességi tétele

(#6) bkercso válasza Krugszvele (#5) üzenetére


bkercso
nagyúr

És vajon lehet találni nem axiomatikus elméletet?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#7) Eastman


Eastman
őstag

Nem.

Matematikai képletekkel az emberiség heliocentrikus modellekben gondolkodása magyarázható meg el.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#8) #90088192 válasza Eastman (#7) üzenetére


#90088192
törölt tag

Meg az sem, hiszen a mai napig nem értjük, hogyan lehet a nap koronája több millió fokos, míg a felszíne csak pár ezer kelvin fokos :K

(#9) Hieronymus válasza #90088192 (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Értjük.
Miután a tudósaink hosszú és kitartó kutatás után feltalálták az indukciós főzőlapot, megfejtettük a Nap egyik titkát is.
A napból sugárzással kilépő energia gerjeszti a magas hőmérsékletet. Csillapítás és hővezetés hiányában csak a hőmérséklet emelkedhet és így lehetséges leadni az energia felesleget. Ugyan így működik a sarki fény is.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) #90088192 válasza Hieronymus (#9) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem magam találtam ki :DDD
Segitettek

Lehet igazad van, de ezt egy szép publikációban érdemes megírni :K

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.