2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Negyedszázada a senki földjén

Írta: | Kulcsszavak: A Fal . The Wall . Live in Berlin

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A legendárium szerint egyszer egy úriembert meghívtak, hogy tartson náluk is koncertet, mire ő kicsit hetykén annyit válaszolt: majd ha ledől a fal. Amikor a fal ledőlt, akkor szóltak neki, hogy ez van, volt egy ígéret, khmm. Úriember tartotta a szavát. Így született meg a múlt század pocsék éveinek végét szimbolizáló koncert.

forrás: wikipedia

Előzmények

A falat 1961. augusztus 13-án kezdték el építeni, először szögesdrótot húztak és árkot ástak, később vasbeton megerősítést kapott. Egészen 1989-ig a hidegháború és a kettészakított Németország jelképe volt. 1989-ben már a kezelhetetlenség felé közeledtek a keletnémet állam problémái, gazdasági és belpolitikai téren egyaránt. Erre mi is rátettünk egy lapáttal, először a Páneurópai piknik során nyitottuk meg a magyar-osztrák határt, majd később, a keleti érdektelenség láttán szabályos papírokkal ellátva engedtük ki a keletnémeteket Ausztriába, akik onnan Nyugat-Németországba mentek. 1989. november 9-én este bejelentették, hogy vízumot fognak adni a keletnémet állampolgároknak, de elkövették azt a hibát, hogy a jogszabálytervezetben nem adták meg az életbelépés dátumát. Az emiatt kialakuló káoszban végül úgy döntöttek, hogy a bejelentéssel életbe lépett a jogszabály, aminek hatására a berliniek elkezdtek tömegesen átmenni az akkor még NSZK területére és hatalmas buli hangulat alakult ki.

Ekkor kezdődött a fal lebontása. A politikában még történt pár próbálkozás, hogy könnyítésekkel, nyitással konzerválják a keletnémet vezető párt hatalmát, de ezt pillanatok alatt elsöpörte a nép igénye, nem fogadtak el részmegoldást. Csak az újraegyesítés volt elfogadható, amit a 90-es tavaszi választások után, ahol az ezt szorgalmazó pár nyerte el a többséget, fél év alatt meg is oldottak.

Ebben a hangulatban tartották meg a koncertet 1990. július 21-én, a senki földjén, amely a berlini fal területéhez tartozott Németország két része határán, a Potsdamer Platz és a Brandenburgi kapu között.

Roger Waters: The Wall. Live in Berlin

A koncertre 350 ezer jeggyel készültek, amit kb. annyi idő alatt adtak el, mintha a huzat kiszórta volna az ablakon. Waters emlékei szerint kb. 350-360 ezer embert engedtek be jeggyel a térre, majd megunták és megnyitották a nézők számára a kapukat, ekkor legalább még 100 ezer ember jutott be. Nem egy magyar NBI... A térről készült nagytotálokban látszik, hogy tele van, mint a 4-es 6-os csúcsidőben. Lehet, hogy többen voltak, mint félmillióan. A korabeli magyar híradás (számomra érthetetlen módon) csökkenteni próbálta a koncert jelentőségét, néhány tízezer nézőről beszéltek (emlékszem, akkor már egyetemista voltam). De felesleges erőlködés volt, akinek volt szeme, látta.

Az első szám előtt egy nagy sztreccslimóval nyitottak, amiből (korabeli stílust idézve) Klaus Meine és együttese szállt ki. Nem annyira tájékozottak kedvéért: a Scorpions, akik akkor már nálunk is nagyon híres hard rock banda voltak. Előkerült a repülő V, és belevágtak a Fleshbe. Az egész koncertre jellemző volt, hogy sok vendégelőadó énekelt, nem annyira Waters volt előtérben.

A koncert folyamán jól megtervezett (valószínűleg habszivacs) darabokat hordtak a roadok a színpadra, amikből a nézők és a zenekar közé építettek egy óriási falat. A Tárgyalás előtt befejezték újabb link, elkészült egy hatalmas (saccra legalább 15 méter magas) egységes fal. Majd a tárgyalás végén, amikor a refrén szerint "Tear down the wall!" daruval felemelt pallókon dolgozó statiszták leborították a falat a színpadra. Természetesen a közönség hangos tetszésnyilvánítása közepette.

forrás: youtube screenshot

A 20. század legjobb pillanata volt. Pont 25 éve.

Hozzászólások

(#1) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Mi meg közben építjük a sajátunkat. :((( Fantasztikus. :(

Egyébként ilyenkor mindig elgondolkodom, hogy mennyire nem is volt rég a szocializmus, de viszont mekkora mákom van, hogy kimaradtam belőle. :D
Csak kár, hogy a mentalitás erősen megrekedt a társadalomban a mai napig, és ez jó eséllyel nem is fog változni a közeljövőben.

Az viszont nem jó semmiképpen sem, hogy kezdünk megint masírozni visszafele. :U :(

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#2) varga.tamas válasza sz.balazs.95 (#1) üzenetére


varga.tamas
tag

A falnak van értelme. Állitsák vissza a fegyveres határőrséget. A határ nem azért van, hogy mindenféle jöttmentek jrájanak-keljenek rajtuk kényük, kedvük szerint.

A mostani helyzetet és a kommunisták módszereit meg kérlek ne keverjük már össze!

A Fal azért épült, hogy az elnyomó állam ezzel is egy újabb módon nyomja el a polgárait.

A Déli Fal pedig azt a célt szolgálja, hogy a barbár, 3. világbeli jónépek ne özönjék el Magyarországot és Európát. Nem azért van a kerités hogy te ne tudj kimenni, hanem hogy ők ne tudjanak bejönni!.

127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

(#3) dahaka1 válasza varga.tamas (#2) üzenetére


dahaka1
csendes tag

Mi lesz, ha megkerülik? :U

(#4) varga.tamas válasza dahaka1 (#3) üzenetére


varga.tamas
tag

Akkor már nem a mi gondunk lesz mert visszadobjuk őket Ho-ba és Ro-ba. Aki a zöldhatáron jön be azt még ott helyben megforditanám és ... lehetne szépen sétálni visszafele. Ha kell, akkor minden este.

127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

(#7) varga.tamas válasza dahaka1 (#6) üzenetére


varga.tamas
tag

Az a "szörnyű" gondolkodás az, ami megtartotta a nemzeteket sokszáz, ezer éven keresztül. Persze a XX. században felerősödött liberális mozgalmak ezeket az ősi ösztönöket próbálják kiirtani (sajnos egyre nagyobb sikerrel).

Ez a föld az "enyém", az a föld a "tied", ne akard az enyémet, én sem akarom a tiedet.

127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

(#8) #51736960 válasza sz.balazs.95 (#1) üzenetére


#51736960
törölt tag

annyira ne örülj, hogy kimaradtál a szocializmusból, nekem életem legboldogabb időszaka volt :)
szüleimnek volt munkája, nem volt kérdés, hogy miből fizetjük a számlákat, az emberek bodogabbak voltak, és a belvároson és végig lehetett sétálni análkül, hogy hajléktalant láttál volna... (oké, watrburggal jártunk, de ki nem sz*rja le) :DDD
anyu és apám is visszasírja azt az időszakot, pedig nem is balos szavazók vagyunk, inkább jobbra húzunk...

említetted a mentalitást, no, az meg sokkal jobb volt, mint most, szerintem :)

[ Szerkesztve ]

(#9) varga.tamas válasza #51736960 (#8) üzenetére


varga.tamas
tag

Aha...

127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

(#10) Hieronymus válasza #51736960 (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem kell visszasírni a szocializmust.

Sok szülőnek azért él nosztalgia, mert akkor voltak fiatalok.

"..oké, watrburggal jártunk, de ki nem sz..."

Honecker személyes rosszindulatának köszönhetően, a keletnémet személygépkocsi gyártás mérgezte a teljes szocialista tábort.
Fixa ideája volt, hogy a kétütemű motorokat nem szabad korszerűsíteni. A keletnémet autók annyira csúcsmodellek elég 50 évenként új motort készíteni. A karosszériát viszont 20-25 évenként átszabhatták.

Az utolsó években jelentek meg a négyütemű motorral szerelt modellek. De már annyira korszerűtlenek a gyártóeszközök, hogy a márkanevet sem tudták megtartani.

Kelet Berlinben folyamatosan büdös volt. Habár kevesebb jármű volt az utakon, de sokkal rosszabb volt levegő, mint a nyugati felében.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.