Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-25 14:42:20

LOGOUT.hu

Ebben a témában VPN-el kapcsolatos kérdéseket lehet megbeszélni, különféle VPN szolgáltatók, és VPN képes eszközök, pl. VPN-t is tudó routereken, NAS-okon a VPN használata. Különféle VPN típusok (PPTP, L2TP, OVPN, WG, SSTP, stb...), pl. melyiket érdemes, mik a különbségek, előnyök-hátrányok.

Mi az a VPN és mire jó? Virtual Private Network, magyarul: virtuális magánhálózat. Két internetre csatlakozó eszköz (PC, router, számítógép-hálózat), között létrehozhatunk vele egy titkosított alagutat, amin keresztül biztonságos kommunikáció valósítható meg az eszközök között, akkor is ha az alagút nyílt hálózatokon (pl. nyílt wifi) megy keresztül. Ha a kommunikáció modern titkosító algoritmust használ, akkor gyakorlatilag nem hallgatható le. Tipikus példa munkahelyi hálózat elérése az otthoni számítógépről. Ilyenkor a távoli számítógépünk a céges VPN-re kapcsolódva, a belső hálózat részévé válik, szinte olyan mintha helyben dolgoznánk a gépen. Ezt a lehetőséget már a Windows
2000-be is beépítették, és manapság gyakorlatilag az összes PC-s operációs rendszer, okos/mobil telefonok, és tabletek operációs rendszere is támogatja. VPN használatával távolról és biztonságosan elérhetjük az otthoni hálózatunkat, úgy hogy nem kell portokat kinyitnunk a routeren, mert amikor csatlakozunk a VPN-hez akkor a számítógépünk a helyi LAN része lesz. Elérhetjük az otthoni IP kamerát, nyomtatót, NAS-t. Akkor is hasznát vehetjük, ha egy olyan weboldalt vagy szolgáltatást akarunk használni az interneten, ami a jelenlegi tartózkodási helyünkön nem érhető el, az otthoni internet kapcsolaton keresztül viszont igen. Olyankor is hasznos lehet a VPN, ha egy nyilvános, akár jelszóval sem védett wifi hálózatra kapcsolódva csatlakozunk az internethez. Ilyenkor egy titkosított VPN kapcsolat segítségével, az otthoni hálózatunkon keresztül akár a bankunk weblapján is intézhetjük az ügyeinket, anélkül hogy a nyílt wifi hálózatot kihasználva lehallgatnának és megszereznék az adatainkat. Nem szép dolog, de akár a munkahelyünkön hatályos szűréseket is megkerülhetjük VPN használatával (pl. van ahol tiltják a facebook, vagy mondjuk a pornóoldalak elérését). Persze ezt senkinek sem ajánlom, mert esetleg valamilyen retorzió érheti emiatt (jogosan). Komplett hálózatokat is összeköthetünk VPN-el, pl. egy baráton és az én otthoni hálózatom között létrehoztunk egy VPN kapcsolatot (mindkét oldalon támogatja a router) így közvetlenül elérjük egymás eszközeit, majdnem ugyanúgy mint a helyi hálózatban levő eszközöket.
[Forrás: Skori], [Forrás: Wikipédia], [Forrás: 10 legjobbVPN]

Ha nem akarunk, vagy nem tudunk az otthoni hálózatunkban VPN elérést létrehozni, akkor használhatunk erre szakosodott VPN szolgáltatót. Ha ilyen VPN szolgáltatást használunk, akkor nem látszik az IP címünk az interneten, csak a VPN szolgáltatóé, így elrejthetjük a kilétünket, és nem tudnak IP cím alapján beazonosítani a különféle oldalak. Bizonyos országokban komolyan szankcionálják pl. a filmek, zenék letöltését pl. torrent-el, ezért sokan VPN szolgáltatást használva a titkosított alagúton keresztül töltenek le. Van aki egyszerűen nem akarja hogy a weboldalak kövessék, feltérképezzék a szokásait, vagy pl. olyan internetes szolgáltatást szeretne használni, ami a saját országában nem
érhető el, de a VPN szolgáltató külső IP címével igen.

Természetesen azt tudni kell, és annak tudatában használni ezeket a lehetőségeket, hogy nem létezik 100%-os védelem, kellő ráfordított energiával és tudással valószínűleg minden feltörhető, és bármely szoftverben előfordulhatnak hibák (vagy akár szándékosan beépített hátsó ajtó is). Továbbá bűncselekmény, ill. hatósági megkeresés esetén a VPN szolgáltatónak is ki kell adnia a felhasználók adatait, és ki is fogják adni ha ilyesmire kerül sor. Azaz attól még hogy VPN-t használunk nem tehetünk meg bármit.

VPN képes routerek: Szinte a legtöbb gyártó kínálatában találunk ilyet, a teljesség igénye nélkül: ASUS, TP-Link, Huawei, Tenda, Zyxel, Mikrotik. Ezek nyilván nem a legolcsóbbak a kategóriájukban, és a támogatott VPN típusaiban is eltérhetnek egymástól. Ezek közül a Mikrotik routereket emelném ki, amelyeknek a beállítása ugyan az átlagosnál jóval több szakismeretet igényel, cserébe ez támogatja a legtöbb VPN típust, pl. az egyik legmodernebb megoldást: a Wireguard-ot is. Ezen kívül néhány olyan router, amely nem támogat alapból VPN szolgáltatást, alternatív firmware feltöltésével alkalmassá tehető ilyen feladatra is - bár ez szintén nem sima felhasználóknak való feladat.

A sokféle VPN szolgáltató közül kiemelnék néhányat, de mivel ezekkel nem sok tapasztalatom van, így a téma olvasóit kérném fel, hogy aki használ VPN szolgáltatást, akár magában írjon nekem pár sort a szolgáltatásról, a szolgáltató linkjével (VPN típusa, szolgáltatás minősége, sebessége), ami később bekerülhetne ide, az összefoglalóba.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.