Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18868) ubyegon2 válasza #82679040 (#18866) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Win 7 v. 8 nem sikerült?

(#18867) karamblo
Nem valószinű, hogy az fstab kavar be, de ez sosem fog kiderülni, ha nem írod le, mit változtattál az fstabban!

A linkelt SSD Linux cikkból megcsináltál valamit? Esélyesebb, hogy ott a bibi.

[ Szerkesztve ]

(#18880) ubyegon2 válasza karamblo (#18879) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ejha! Ezt az fstabot érdekesen hoztad össze, az biztos! :D

Azért a sudo blkid terminal kimenetet majd biggyeszd ide, mert van mit fésülni az fstabodon, SSD- vel kapcsolatos bejegyzések is kellenek majd azon felül, amit a blkid- ből érdemes berakni.

Jól pihend ki magad, aztán majd megoldjuk szakértők segítségével. :)

Ez is most alakult fstab, új rendszer van SSD- n, de ehhez jobban kell majd hasonlítani az fstabodnak, mint amit bemásoltál:

# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b4 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb7 during installation
UUID=d86f7120-35a8-49e2-a09f-9e9c1f9a49e5 none swap sw 0 0
UUID=2fa88d20-a201-40d2-a081-be1a74000196 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=107ca107-b9b5-4af8-ad53-6c714391b3ca /media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

[ Szerkesztve ]

(#18898) ubyegon2 válasza _Dumber_ (#18896) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elgondolkodtam egyébként, ami nem túl gyakori nálam, lehet kiveszem ezt a /var logolást piszkáló sort és meglátjuk mi lesz!

Hirtelen nem ugrik be ez a ramdiskes dolog, hogyan tetted fstabba a .cache- t? A nem tervezett leállást tényleg nem tervezik meg előre az elmü- nél! :Y

:) (#18895) karamblo Remélem hasznos lesz valami belőle! Azért a Linux és az SSD infókat ne felejtsd el! Ha valami nem tiszta ;] mindenképp kérdezz, mielőtt cselekszel! Mint látod, mi sem vagyunk guruk a témában, csak erősen próbálkozunk megérteni. Új ez a két dolog még így együtt, nem véletlen, hogy az Ubuntunál is csak az új LTS- től fut a auto TRIM és még azt sem tesztelték minden SSD tipusra!

(#18899) ubyegon2 válasza #40553216 (#18897) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Okozhat ez nekem gondot egyébként, hogy nem menti el a logokat, hanem felülírja?
Írok egy live- ot penre, új Chakra- ra úgyis kíváncsi vagyok mert DVD- k már nem operálnak új alaplappal. :) Hogyan ellenőrzöm ezzel a logokat vagyis azt, hogy nem íródik felül? Szerkesszem live- ban az fstabot?

proc /proc proc defaults 0 0

Ez a proc sor nem ismert neked sem?

[ Szerkesztve ]

(#19933) ubyegon2 válasza Tankréd (#19931) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem vagyok szakértő, de a noatime gyakorlatilag már elvégzi, amit a nodiratime, utóbbit kiveheted az fstab- ból. Felesleges könyvtárakra külön kiadni azt a parancsot, ami fájlokra már ki van adva!

Itt találsz pár ellenőrzéssel kapcsolatos segítséget.

(#19997) ubyegon2 válasza Tankréd (#19993) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

df - Th- t én írtam rosszul, így helyes df -Th. :U ez még kéne.
cat /sys/block/sda/queue/scheduler ezt nem írtad.

Az alsó kép az mostani állapot? Nincs összhangban az fstab- bal. :Y
Pótold léci a df -Th- t, a másik nem annyira fontos, aztán kielemezzük a helyzetet! :)

sudo blkid
még ezt is rakd be, mert itt a meghajtóknál sok ellentmondás van.

[ Szerkesztve ]

(#20006) ubyegon2 válasza Tankréd (#19993) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt nem említetted, hogy változtattál- e a rendszeren hw/sw szinten és miből vetted észre, hogy lassabb lett a rendszer!? Lehet, hogy frissült a disztró! Vagy én nem vettem észre. :F

Ok! Nézzük végig azokat, amikre tudok valamit mondani nem hozzáértőként:

alignálás, TRIM rendben, noop [deadline] cfq I/O shedule is jó

➜ ~ sudo dmesg | grep -i sata | grep 'link up'
[ 2.020036] ata1: SATA link up 1.5 Gbps (SStatus 113 SControl 300)

ez sajna SATA1, ami az SSD- nek igen lassú átvitel, még a SATA2 is kevés, de gondolom ennyit tud a gépben a lap!?

Timing cached reads: 1458 MB in 2.00 seconds = 729.40 MB/sec
Timing buffered disk reads: 312 MB in 3.00 seconds = 103.93 MB/sec

ezek az értékek nem túl jók, még egy régi HDD is ennyit hoz 2610.83 MB/sec, 106.33 MB/sec

Crunchbang az 64 bites, lehet az is sok neki. De a legérdekesebb ez a cat /etc/fstab eredmény! Ebben szerepel swap, dvd író meg jó pár tmpfs sor is. Próbaképpen vedd ki ezeket a sorokat:

# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=aa8bf435-834f-4fd1-9347-5e73b130ee51 none swap sw 0 0
/dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0%

ezt pedig módosítsd tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0 erre:
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0

én ezt is használom a cahe- ra:
#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

Így nézne ki az új fstab

Gparted segítségével azt a két nem használt partíciót is formázd ext4- re és hagyd használaton kívül, hozzáértők szerint úgy jobb ez a overprovisioning. :U

Most ezeket próbáljk ki, lehetőleg külön lépésenként és meglátjuk mi javul! Az sincs kizárva, hogy ki kell próbálnod egy lightosabb Ubi alapú disztrót, mert a Debian elég régi driverekkel dolgozik, de az is lehet, hogy éppen frissítés okozta a gondot.

Ami nem teljesen tiszta, arra inkább kérdezz rá. Fstab szerkesztése után mindenképp újraindítás kell.

A próbákhoz minden pillanatnyilag felesleges meghajtót, memória kártyát húzz ki. :P

[ Szerkesztve ]

(#20311) ubyegon2 válasza MeroM (#20309) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#20903) ubyegon2 válasza Sheld (#20900) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csili-vilimentes Ubuntuhoz a Unity-t, zeitgeist-ot, compiz-t ki kell irtani, és a gnome-session-fallback-et felrakni.

sudo apt-get remove --purge unity zeitgeist

sudo apt-get install gnome-session-fallback

by tomtyi ft [link]

(#20902) bob.zxr Eszembe jutott a Linux Mint ingyenebédes cikk. :)

Ha valakinek ingerenciája van MS accountra, most mentse el az előbbi linket! :P

(#20904) jános fstab- ban be kell állítani az auto csatolást, de lehet, hogy jogosultságot is kell adni read/write- hoz NTFS esetén. nem emlékszem pontosan, nemrég pont szó volt erről

[ Szerkesztve ]

(#20913) ubyegon2 válasza Giovanny (#20912) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ntfs-config csomagot rakd fel terminalból, ezzel be tudod állítani az NTFS meghajtót automountra.

Ha átkonvertálod ext4- re, akkor is csatolnod kell a meghajtót az fstabban!

link mindkét módszerhez

A fájl szerkesztése fejezettől írja az fstab szerkesztését!

[ Szerkesztve ]

(#20962) ubyegon2 válasza Gaben92 (#20957) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha nemguru tanácsot is elfogadsz és még nem olvastad, akkor ezt érdemes átolvasni.
UEFI- s telepítést nem ismerem, de a leírásban részletesen végigmennek a telepítés menetén.

Partícionálásnál, ha a javasolt Valami más opcióval csinálod Ubuntu alatt a telepítést, akkor nem nyúl a Win partíciókhoz, mert te állítod be. Közös használatú partíciónak NTFS- nek kell lennie, mert azt a Linux is ismeri, Win viszont nem ismeri az ext4- et. Ubuntunak 15- 20 GB bőven elég egyetlen partíció alatt mindent elintéz magának, nem kellenek külön partíciók.

FSTAB szerkesztésére szükség lesz, NTFS csatolásra nem biztos, de mindkét linket megtalálod itt.

(#20961) tomtyi Ide nézz be, mielőtt kidobod! :)

[ Szerkesztve ]

(#21005) ubyegon2 válasza Skilly (#21004) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Így hirtelen arra tudok gondolni, hogy a Linux NTFS- re sokkal lassabban dolgozik, ez okozhatja filmlejátszásnál az említett jelenségeket, de más lassulásnak nem lehetne oka.

Csak tedd fel azt az ntfs-3g- t, ha nincs fenn és tégy egy próbát.

Ha a 2 TB- os NTFS lemezt auto mountba tetted, akkor az bootnál simán lassítást jelent, próbáld ki úgy, hogy kiveszed fstab- ból az autó csatolást.

Ha nem dual boot van, vagyis nem használod a meghajtót Win alatt, akkor mihamarabb meg kéne oldani, hogy a 2 TB- ossal is átállj ext4- re.

Ez a GPT partíció típus is feleslegesnek tűnik, bár nem használtam még, de ezen már nem tudsz könnyen változtatni, csak a Linuxon megszokott terminal parancsok ezek szerint nem működnek rajta. UEFI telepítést se használtam még, de ez sem lehet az ok.

cat /etc/ftsab kimenetet is tegyél be, ha hazaérek melóból, agyalok még rajta.

(#21247) ubyegon2 válasza lionhearted (#21246) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Olvastam ezt a bug report oldalt, de az a baj, hogy nem értem, mitől van az asztali gépen és csak a Mint 17.1 Cinnamonnál, a GnomeUbi, Debian 8 és a Mint XFCE, Mate kernel.logban sincs várakozási idő. Itt meg csak 6 sec, nem annyira zavar. Inkább Debiant fogom mostanában nyúzni, ha még az, mert eléggé átalakítottam LMDE2- vé. :U Lehet, hogy visszaalakítom, mert ideje lenne már valamit tanulni is a Linux működéséről.

Kicsit valóban túl van misztifikálva ez az SSD optim, most csak a FF cachelést használom én is, most utóbbi kettőt inaktíváltam a logok olvasása miatt, pár hete volt valami gubanc .

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

14.04 óta megy a TRIM, amire érdemes figyelni, úgy vettem észre, hogy Manjaro is alapból berakta fstabba a discard- ot. Alignálás és a TRIM ellenőrzése a mostani disztróknál bőven elég SSD- n.

(#21997) ubyegon2 válasza #63761920 (#21996) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem vagyok most képben, hol tartasz a dologgal, de az fstab-ban csatolva van a tárhely?
Külön partíció a 468 GB-os tár?

cat /etc/fstab kimenetet tedd be ide

[ Szerkesztve ]

(#21999) ubyegon2 válasza #63761920 (#21998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

az fstab-ban csatolva van a tárhely?

Külön partíció a 468 GB-os tár?

cat /etc/fstab kimenetet tedd be ide

OK! Már csak két kérdés maradt. :)

[ Szerkesztve ]

(#22022) ubyegon2 válasza #63761920 (#22000) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fstab szerkesztése:
ALT+F2 lenyomásával előjön egy kis ablak, abba beírod, hogy
gksu gedit /etc/fstab Enter,
ha a gedit helyett más szövegszerkesztőt használsz, akkor annak a nevét kell beírni
beírod a jelszavad és felugrik a root joggal szerkeszthető fstab
A blkid parancs kiírja, mi a meghajtó/partíció UIID száma, az kelleni fog, behellyetesíted egy ilyen sorba :
UUID=xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx /media/ubyegon/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
a /media helyett beírod a partíció elérési útját

Fstab kiíratása:
cat /etc/fstab parancs segítségével meg tudod nézni az fstab- ot, ha megnyitod a terminal-t és a kiemelt szöveget beírod/másolod és Enter

[ Szerkesztve ]

(#22141) ubyegon2 válasza beloadjoker (#22139) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez egy régi probléma, lődd ki [link] [link], az NTFS rendszerű HDD-nél meg meg kéne nézned az fstab-ban, hogyan van csatolva, fenn van-e az ntfs-3g meg a fuse csomag rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#22688) ubyegon2 válasza Nestor16 (#22687) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halványan rémlik, hogy usb-s eszközöknél az fstab-ba az uuid számsorral kell csatolni, hogy ne csinálja ezt, amit írsz.

(#22692) ubyegon2 válasza Neil Watts (#22690) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem mozgatsz sűrűn nagy méretű fájlokat, akkor elég a discard opció, a cron.weekly-t nem is érdemes abajgatni, az se baj, ha lefut, az se, ha nem.

Amúgy jónak tűnik, amiket megnéztél/linkeltél. Ha nem akarsz naplózást a mappákhoz, fáljmozgásokhoz, akkor még érdemes berakni az fstab-ba a noatime paramétert ide s discard után

UUID=58831d0f-0d46-4555-b8a4-f17e4b7e5a8c / ext4 discard,errors=remount-ro 0 1

Érdemes még egy teljesítmény tesztet csinálni a gnome-disk-utility-vel kb. ilyen értékekkel

Ha még jobban akarod kímélni az SSD-t berakhatod még Firefox cache-t ramba.

/home/.cache-t is tmpfs-be rakhatod

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

ezeket is berakhatod még az fsab-ba:

# Modification for SSD
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

a középső ki van kommentelve, mert kellenek a log fájlok

Most esett le, hogy ezek a leírásokban is benne vannak. :D

[ Szerkesztve ]

(#22696) ubyegon2 válasza Nestor16 (#22694) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt egy jó link az fstab szerkesztéséhez. Még egy link.

Lényegében felcsatolás után megállapítod az uuid-et a sudo blkid segítségével és azt beírod az fstab megfelelő sorába, ahogy az első linkben is mutatja a példa

# Adataim
UUID=9cf67e97-b3f5-5jk9-831d-dd435hh033455 /media/adat ext4 defaults 0 0

/media/adat-hoz ill. helyette az eszköz elérési útját kell beírnod, utána jön a fájlrendszer megnevezése, a default egy alap paraméter, elméletileg jó lesz. A végén a két 0 is jó úgy, a második linkben le van írva, mit jelentenek a végén a számok.

gksu gedit /etc/fstab parancs kell a FSTAB szerkesztéséhez, a gedit a szövegszerkesztő, ha mást használsz, azt kell beírnod. Ha elmentetted a változást, a cat /etc/fstab paranccsal meg tudod nézni, hogyan néz ki az fstab.

az új sort a / root utáni sorba írhatod, de a / sora után nyomj entert és úgy írd az új sort és ez után is kell enter

itt egy példa
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=94c25654-65fa-4a22-k7c5-bgc5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
UUID=921241bd-6451-468e-bac2-351258kl3a99 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26696b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0

[ Szerkesztve ]

(#23939) ubyegon2 válasza nemurea (#23938) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:)
A többi az simán mehet, nálam van HDD-n egy data meg egy torrent partíció és minden SSD-n futó disztrónál csatolom az FSTAB-ba, így a legegyszerűbb, szerintem felesleges linkelni a home-ba.

UUID után:

/media/ubyegon/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
/media/ubyegon/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

Variálhatsz az opciókkal, ha van hozzá kedved. ;)

[ Szerkesztve ]

(#24769) ubyegon2 válasza spammer (#24767) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondoltam erre a kézzel bepötyögős megoldásra, de alapból a Toshiba lapiba vettem az SSD-t, azon meg írtó hülye billentyűzet van, lehet, hogy asztalin csinálom meg és utána rakom át, de akkor innen kell áttenni az Intel SSD-t, hogy induljon valami, mert nincs semmilyen meghajtó a laposban, pendrive, meg az asztaliban lesz ezalatt! Pedig cinmanóra gondoltam, mert azt még a használhatatlan billentyűkkel is tudtam kezelni a múltkor az asztali SSD-ről, pont az első ilyen telepítésemen még egy idegen kezelő felület is. :Y
Később azért, ha megszokom az Archot, ki kéne próbálni egy ilyen csonti WM-et.

(#24768) Raynes
Antergos nem jó, épp azért akarom alap módon felrakni, mert vita alakult ki az SSD fstab beállításával kapcsolatban és kíváncsi vagyok, relatime van-e alapból v. noatime. Antergosban noatime volt, az biztos.
Ez már 2 napja idegesít, így meg kell néznem! ;)

A Mint-közösségnek pedig ne áruld el, hogy dezertálni készülsz. Ciki lenne?

Mondjuk arra készülj fel, hogy nincs rá mint updater, meg nem olyan stabil, mint egy Debian

Ezekre eléggé fel vagyok készülve, tudom, hogy rolleres disztró! ;)

Kicsit aggaszt azért ez a pötyögős, mert még Evo/Lutionnal is volt vagy 2 óra a telepítés és általában max. 10-15 perc alatt szokott ez más disztróval lenni! Manjaro vezet 6+2 perc telepítési idővel!

[ Szerkesztve ]

(#24771) ubyegon2 válasza spammer (#24770) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm, ez a gond megoldva! :R (sajnos Raynes ft nem tudta hogyan kell megnézni az fstab-ot Arch-on)

Haladóbb szelleműnek gondoltam az Archot, de úgy látszik legalább az Antergosnál észnél voltak és javítottak rajta noatime-ra és nem egy kompromisszumos megoldást raktak be.

Az is lehet, hogy arra számítottak az Archnál, hogy mindenki használ Mutt v. hasonló programot! :F

[ Szerkesztve ]

(#24784) ubyegon2 válasza csiki_92 (#24781) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Fel kell csatolni auto módra a HDD-t.

Ezeket olvasd át, ha nem megy az fstab szerkesztése, szólj és rakd be ide akkor a cat /etc/fstab terminal parancs kimenetét!

csak ennyit írj be és Enter

sudo blkid kimenet is jöhet!

(#24782) Hansz Mire gondolsz pontosan?

[ Szerkesztve ]

(#25075) ubyegon2 válasza Xeniel Xerus (#25073) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sudo add-apt-repository "deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian trusty contrib"

Így próbáld megadni a repót.

(#25074) cooi111

Az Automatikus csatolási beállítások mellett a kapcsoló nem Be állásba van kattintva.

ez a bekapcsolt állása

Amúgy az Fstab-ban egyszerűbb lenne a csatolás, ez a Lemezek beállítója elég kiismerhetetlen!

[ Szerkesztve ]

(#25078) ubyegon2 válasza #63761920 (#25076) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs, most látom, hogy az Fstab is majdnem be lett hozva, csak ott nem a terminalba kell írnod az UUID sort!

Zárd be a Lemezek-et meg a többit is, csak a terminal vagy az ALT+F2 kell most a gksu gedit /etc/fstab parancs-ra elő kell jönnie egy kis ablaknak, ahová beírva a jelszót megjelenik a szövegszerkesztő az fstab-bal.

Ide kell beírnod, amit a teminalba írtál! Utána elmented és reboot után működnie kell!

(#25077) Xeniel Xerus

Úgy látom nem lett kiadva a sudo apt-get update parancs a telepítés előtt, utána próbáld csak ezt kiadni

sudo apt-get install virtualbox-5.0

[ Szerkesztve ]

(#25090) ubyegon2 válasza #63761920 (#25088) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az fstab szerkesztéséhez újra nézd át, amit anno neked írtam valamint az itt linkelt leírásokat.

[ Szerkesztve ]

(#25115) ubyegon2 válasza #63761920 (#25114) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A # sor mit jelent?

Ez a kikommentelés, ha jól mondom a nevét. Amely sor elé berakod, az nem kerül végrehajtásra!

ennél a példánál jól látható, a két középső sort kikommenteltem, mert szeretném a logokat olvasni, amúgy kikapcsoláskor eltűnnének a tmpfs(ramdisk)-ból.

# Modification for SSD
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

# mögött vannak a magyarázó szövegek is értelemszerűen

/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto,exec,utf8 0 0

- ez a sor szerintem törölhető vagy kommenteld ki :)

Itt folytatom UUID=x....-x...-x....-x.... /media/tarhely/ ext4 defaults 0 2
Ezt honnan tudja hogy save to location Downods-ba ↑ való?............↑

Onnan tudja, hogy megadod neki az elérési utat! Te szerkeszted az fstab-ot, a gép nem fogja ezt tudni.
Nézd meg akár fájlkezelőben az auto csatolás előtti elérési utat, mert némely disztró /media/Data-val csatolta manuálisan némelyik meg /media/ubyegon/Data-ba, ezt az fstab szerkesztésénél mindenképp figyelembe kell venni! /mnt-be csatolás is lehetséges, de az Ubi alapúak mostanában a /media-ba csatolnak.

A default opció is elég, benne van minden fontosabb opció, de SSD-nél már nem árt kiegészítő opciókat alkalmazni, ilyen a discard és a noatime.

defaults 0 2 - itt a 2-es szám helyett jó a 0 is, de 2-nél ellenőrzi a lemez konzisztenciáját vagy a fájlrendszert, most ez nincs meg hirtelen, de lemezellenőrzést végez, az biztos!

[ Szerkesztve ]

(#25116) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#25115) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Közben rájöttem, hogy ez nem a saját fstab-od, hanem csak MINTA fstab. :DD

Ha meg lesz a saját, tedd be ide azt, hogy ránézzünk, nincs-e valami rosszul beszerkesztve!

[ Szerkesztve ]

(#25120) ubyegon2 válasza #63761920 (#25117) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ok! Vagyok holnap, de az fstab mellett a pontos disztrót is add meg valamelyik parancs kimenete jó lesz és a Filekezelő neve, ha raktál fel másikat az alapértelmezetten kívül.

uname -a
linuxinfo

Csak beírod a terminalba simán a parancsot + ENTER :)

[terminal kimenete] Minta

Az fstab-ot a cat /etc/fstab parancs írja ki.

[ Szerkesztve ]

(#28557) ubyegon2 válasza rum-cajsz (#28556) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyon szivesen! Ezek szerint sokaknak új még ez a téma. Ha nehéz a többi link, akkor itt van egy könnyebben érthető, de azt aktualizálni kell a 16.04-re, ettől még az ellenőrző parancsok meg az optimalizálás rész is jó, legfeljebb az fstab-ból a discard-ot érdemes most már kihagyni és a heti TRIM-re hagyatkozni, ami automatikusan lefut.

Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is

(#28598) ubyegon2 válasza #63761920 (#28597) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

SSD-re telepíted az oprendszert és a HDD lesz hozzá csatolva letöltő/tároló funkcióval.

Az a sor, amit bemásoltál, már nem jó, de a telepítéskor az SSD megkapja a megfelelő bejegyzést, azzal nincs gond. Ebben az esetben semmi különös beállításra, optimalizálásra nincs szükség az SSD-nél, mivel az az oprendszert futtatja.

Amire szükséged van, az a HDD fstab-ban történő felcsatolása auto módban.

Most erre lesz szükséged újra, biztos ismerős lesz a hsz. :)

Fstab szerkesztése

(még linkek) - ebben láthatod a csatolt HDD-nek milyen bejegyzései vannak, pld.:

UUID=921241bd-6451-468e-bac2-351258kl3a99 /media/TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26696b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/Data ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

Ha megcsináltad az fstab-od, másold be ide, megnézzük, hogy minden OK-e!

[ Szerkesztve ]

(#28604) ubyegon2 válasza #63761920 (#28600) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ez az fstab a mostani állapotot tükrözi? Ez a /media/TORRENTEK elérési út létezik egyáltalán?

(#28603) szőr Artúr

Semmi gond nem szokott a gedit-tel lenni, egyébként se biztos, hogy a vi-t kéne ajánlgatnod, azt a Haladó topikban érdemes. ;)

Amúgy ez az ajánlott módszer is működik, amit Syl ft javallot, bár szerintem az fstab szerkesztése egyszerűbb.

Itt azt olvasom, hogy az nem hiba, amit kiírt a gksu.

[ Szerkesztve ]

(#28618) ubyegon2 válasza #63761920 (#28616) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A meghajtó megnevezése biztosan nem az, amit az fstab-ba írtál, nekem ez volt a TORRENTEK nevű partícióm neve, ezért így csatoltam, de nálad nem partícióról van szó. Fájlkezelőben nézd meg, mit ír ki, ha bemész a Fájlrendszer menüjébe, azon belül a Média mappába azon belül a felhasználónév mappába és ott találod a meghajtódat, ha megnyitod, kiírja az elérési utat a fájlkezelő a parancssorában!

ez nekem egy külön meghajtóm, amit most csatoltam manuálisan:

Bocsi, lehet, hogy én vezettelek félre a partíció csatolási tippemmel. Ha így megcsinálod, ahogy írtuk, akkor OK lesz az auto csatolás.

Az is lehet, hogy simán csak felcsatolódik, ahogy fórumtársunk említette, de szerintem az fstab-ba be kell írni az auto csatolás miatt.

[ Szerkesztve ]

(#28619) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#28618) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most néztem a Mydrive képet, neked az fstab-ban a /media/a te felhasználóneved/a meghajtó számsora kell, hogy szerepeljen:

UUID=c2c763cb-1ccc-4b23-9f0c-eccef95ab0ea /media/a te felhasználóneved/a meghajtó számsora ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

legjobb, ha másolod, nem beírod, mert könnyű tévedni, bár imént a másolással is volt kis bibi! :)

Vannak disztrók, amik a /mnt mappába csatolnak, Debian tán ilyen, de neked a /media mappában lesz a csatolás.

[ Szerkesztve ]

(#28638) ubyegon2 válasza #63761920 (#28636) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most egyébként mi van az ebben linkelt módszerrel, mi nem jó vele? :U

Eddig működött nálad. Nem is meglepő, mert ez mindenkinél működött eddig. :)

ALT+F2 lenyomásával előjön egy kis ablak, abba beírod, hogy
gksu gedit /etc/fstab Enter,
ha a gedit helyett más szövegszerkesztőt használsz, akkor annak a nevét kell beírni
beírod a jelszavad és felugrik a root joggal szerkeszthető fstab

[ Szerkesztve ]

(#28861) ubyegon2 válasza cigam (#28859) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Különben tényleg frissítenem kéne nekem is az írásomat az SSD-ről, mert az meg 14.04 alapon van. (gyere át a kezdő topikba és ezt az írást is gyomrozd meg, ezért raktam be a linket) :DD

Nem elég az aktuális és LTS kiadás működését alapul venni?

Mindenki azt használja szerinted?

Az ubuntu topik összefoglalójában miért kellene minden más disztró állapotát figyelembe venni?

Épp ezért kellene nekem frissítenem, mert nem disztró, hanem inkább kernelfüggő (nagyobb részben) melyik disztróban hogyan van alapból például az fstab belőve.

"● Arch alapú disztrók inkább a discard opciót használják alapból, az Antergos 4.0.5 kernellel fstab-ja:"

Itt kerül említésre amiről előbb írtam:

"● Ez az írás 14.04.x alapon készült, ez talán annyiban változás, hogy az Ubuntu alapokon nyugvó disztrók már auto módban kezelik a TRIM- et, de ez így eddig még csak Intel és Samsung SSD-re igaz!

#!/bin/sh
# call fstrim-all to trim all mounted file systems which support it
set -e

# This only runs on Intel and Samsung SSDs by default, as some SSDs with faulty
# firmware may encounter data loss problems when running fstrim under high I/O
# load (e. g. https://launchpad.net/bugs/1259829). You can append the
# --no-model-check option here to disable the vendor check and run fstrim on
# all SSD drives.
exec fstrim-all"

Ha megnézed az Archwiki leírását, szinte egy az egyben ugyanez Ubuntunál is minden.
Solid State Drives

Attól, hogy frissítésre szorul az írás, még mindig jobb, ha valaki ezt elolvassa, mint ha nem. Lényegi részek nem változtak úgysem. La. buglist és az azt követő linket.

[ Szerkesztve ]

(#29466) ubyegon2 válasza #93794560 (#29464) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Abból baj nem lehet, de ha nem tetted be az fstab-ba a discard opciót, akkor nem érint az a gond.

(#29481) ubyegon2 válasza #21078528 (#29479) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halványan emlékszem erre a Samsung SSD-s vitára. Én amikor vettem az Intelt, a Milyen SSD-t topikban elég korrektül leírták mit érdemes venni. Valahogy ott nem is voltak elájulva annyira a Samutól. :)

Aki feketelistás meghajtóval rendelkezik, az egyszerűen ne használja az fstabban a discard opciót.

Köszi, ezt simán elfelejtettem beírni!

(#29480) Lathronos

Akkor még szerencséd van, mert az újabb Kingstonok már átverésnek minősültek akkor, mikor olvasgattam fent említett topikot. (de lehet, hogy a v300-ról volt szó éppen!?) :D

[ Szerkesztve ]

(#29490) ubyegon2 válasza Syl (#29489) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! Én is remélem erősen, hogy már semmire nem kell odafigyelni, de mindenütt ezt olvasom, tapasztalom. Az első SSD agyonbabusgatása után az Adata-t csak használom, csak a szokásos FSTAB módosításokat csinálom meg a csatolások mellett. Azokat, amik az alsó blokkban láthatóak. No meg a FF cache-t átirányítom memóriába, úgy még gyorsabb is és nem az SSD-re ír! ;)

ubyegon@ubymint18 ~ $ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=36371999-6c7c-453e-92ff-9eaea0d99c62 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb7 during installation
UUID=4666cc5b-ab73-4a33-8061-99c1c826a896 none swap sw 0 0
UUID=923331bd-5267-468e-bac2-673258cf3a99 /media/ubyegon/TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26696b-8d0d-4442-8595-9f2d49145952 /media/ubyegon/Data ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

[ Szerkesztve ]

(#29614) ubyegon2 válasza odrif (#29613) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sokan a Qbittorrentet használják, szerintem érdemes lenne kipróbálnod.

A másik probléma: ha a blkid parancs kilistázza a HDD-t, akkor lehet csatolni fstab-ban.

cigam

Debianon nem lenne ilyen gondod, de gondolom Ubuntura nincs ilyen httpredir megoldás. :)

[ Szerkesztve ]

(#29616) ubyegon2 válasza odrif (#29615) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megnyitod a terminalt (Ctrl+Alt+t) és beírod a blkid parancsot, az meg kilistázza az összes meghajtót/particiót.

Csatoltál már valamit az fstab-ba amúgy? Bárhol.

Ha nem, akkor ezeket nézd meg. [link]

[ Szerkesztve ]

(#30125) ubyegon2 válasza batai15 (#30124) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, ezek szerint a wines mappát használod erre a célra!
Az fstab-ban nem látszik az auto csatolás, így nem fogja látni a qbittorrent. A megfelelő ntfs-csatoló programok már biztosan benne vannak minden desktop disztróban, azokkal nem lesz gond. (ntfs-3g, fuse)

Fstab-ot kell szerkesztened!

Nézd meg ezt a linkelt hsz-t és írd le, mennyire gondolod végrehajthatónak, ami ott le van írva. ;)

[ Szerkesztve ]

(#30136) ubyegon2 válasza batai15 (#30135) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

# /was on /dev/sda3:
UUID=1244F90C44F8F2F9 /media/batai15/Új kötet ntfs auto,nofail,noatime 0 0

Így próbáld menteni. Az sda3 után üss egy Entert, hogy külön sorba kerüljön és az ntfs-t kis betűkkel írd. Ha az elérési út pontosan ez, akkor jó lesz. Az fstab szerkesztés tartalma újraindítás után lép érvénybe, ha minden OK, akkor a qbittorrentben is megadod az elérési utat és kész!

(#30151) ubyegon2 válasza lev258 (#30149) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a konzolos dolgot inkább rád hagyom, ezután mindig első kérdésem lesz kezdőkhöz, hogy van-e legalább 2-3 live disztrójuk kéznél!

A többszöri ellenőrzés az alapvető, de nekem már gui-s program is okozott komoly galibát, az sem biztosíték semmire. Az az fstab meg teljesen jó volt elméletileg, még a több opciót használva sem lehetne emergency mod. :U

[ Szerkesztve ]

(#30201) ubyegon2 válasza Syl (#30185) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látom rendesen megvezettek ezzel

Te vagy a magyar nyelvet nem ismered vagy csak ennyire rosszindulatú vagy, azért a szándékos félrevezetés szerintem kicsit erős, mert a megvezet ezt jelenti.

Jó párszor szerkesztettem már fstab-ot, ha amúgy valami gond van, az gui-s programmal is gond lehet, nekem egyszerűbb a fájl szerkesztése.

Az a legkönnyebb, hogy megjelenünk és egy félresikerült akció után okosan azzal vádoljuk azt, aki segíteni próbál, hogy szándékosan félrevezeti azt aki segítséget kér. Ennyit ártottak a józan gondolkodásodnak a tegnapi rossz hírek?

Remélem azért a fórumtárs kérdéseire is tudsz válaszolni, mert ahogy látom vannak még gondjai és azok nem az fstab szerkesztéséből adódnak. :(

(#30388) ubyegon2 válasza ZCoyote (#30387) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem volt nagy fegyvertény ezt megtippelni! ;) Erre amúgy sem vonatkozik az önkorlátozásom ebben a topikban, mert szóba került a Mint és SSD is.

SSD-ről annyit, hogy például olyan dolgokat sem említ senki, hogy bizonyos SSD-k esetén erőse javallott kerülni a discard opciót, márpedig épp pár hete tapasztaltam, hogy van olyan disztró, aminek a telepített fstab-ja éppen ezt tartalmazza. Ilyenkor célszerű az fstab-ot szerkeszteni, de erről ebben a topikban nem szívesen értekeznék bizonyos csoport közutálatának egyik tárgyaként.

Egyszóval: túl könnyen mondjátok az SSD használatára, hogy nem kell annál törődni semmivel. Én azért árnyalnám ezt a képest kissé.

Telepítés után az alignálást kell ellenőrizni

Talán az SSD-s írásokban ez a legidejétmúltabb mondat. A mai disztrók már jó eltolást alkalmaznak minden esetben, az extended partícióknál viszont még mindig ott a hiba jelzés, pedig ott semmi jelezni való nincs, mert nem is valós partíció.

[ Szerkesztve ]

(#30576) ubyegon2 válasza #40553216 (#30574) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Normál esetben jól elvan egymás mellett az azonnali és az ütemezett TRIM. Nálad, ahogy berus.berus szaki mondta, az azonnalit(discard) nem célszerű használni, az ütemezett(fstrim) meg mindenképpen lefut hetente.

Fstabban elég a noatime, de a default is mehet, discard ne legyen.

a networkmanager-wait-online.service-t mindenképp lődd ki, nálam is időnként megjelent és nagyon idegesítő volt, amikor 3,5 percre volt állítva.

Nézd meg a függőségét, ha nem akarja a BoB által írt parancs kikapcsolni, mert a függőség nem engedi:

systemctl list-dependencies --reverse NetworkManager-wait-online

a satust ezzel a paranccsal tudod ellenőrizni:

systemctl status networkmanager-wait-online.service

ha ilyen a kimenet, akkor OK:

~ $ systemctl status networkmanager-wait-online.service
● networkmanager-wait-online.service
Loaded: not-found (Reason: No such file or directory)
Active: inactive (dead)

Ha minden OK, akkor igen gyors lesz a boot-idő, valami ilyesmi:
Startup finished in 4.592s (kernel) + 1.744s (userspace) = 6.336s

Ha elég fizikai memóriád van, akár a FF cache-t is kiküldheted abba, gyorsabb lesz és nem használja az SSD-t sem.

ha Firefoxot használunk, viszont nincs kedvünk RAMDISK-kel bajlódni, irányíthatjuk a gyorsítótárat közvetlenül a memóriába is, méghozzá egyszerűen. Nyissuk meg megint a beállításokat tartalmazó lapot: írjuk be a böngésző címsorába az about:config parancsot.

Keressük ki a browser.cache.disk.enable kulcsot, majd értékét true-ról állítsuk át false-ra. Ezután keressük meg a browser.cache.memory.enable kulcsot, majd értékét állítsuk át false-ról, true-ra. Most már a memóriába kerül a Firefox gyorsítótár, de nem árt megszabni, hogy mekkora memória mennyiséget foglaljon le magának a webböngésző. Hozzunk létre egy új Integer (Egész) kulcsot (Jobb egérgomb -> Új menüpont), majd adjuk neki a browser.cache.memory.capacity nevet. A friss beállítás értékeként adjuk meg kilobájtban, hogy mennyi rendszermemóriával gazdálkodjon a memóriába száműzött gyorsítótár. Itt persze -1 is lehet az érték, ha a Firefox-ra szeretnénk bízni a beállítást. Utóbbi esetben a rendelkezésre álló rendszermemória mennyiségétől függően dinamikusan állítja be a webböngésző a memóriában helyet foglaló gyorsítótár méretét.

Az új beállítások a Firefox újraindítása után lépnek életbe.

[ Szerkesztve ]

(#31939) ubyegon2 válasza KEAN (#31937) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy a sorba be kéne rakni az ntfs után a default vagy a rw opciót.

Ezt átnézegethetnéd. Ezt még jobb lenne: Archwiki fstab

(#32217) ubyegon2 válasza petya220 (#32216) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

12GB ram! Ezt nem mondtad eddig, az nem kevés.
A 120GB SSD sem kicsi, 15 gigán simán elvan a Linux, nekem ugyanekkora SSD-n 8 Linux lubickol időnként. :D (meg ezermillió Win)

Ha segít, akkor iderakom az én FSTAB-omat kiindulásnak:
....

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Ne kérdezd, miért van még mindig benne minden sorban a noatime.

ez hasznos lehet a beállításoknál:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Magyar)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.