- Banyasz papa: segitség kérés
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Szoszo94: Xiaomi Mi Router 3G - Padavanra fel!
- droidic: A Coffee Lake titkos nyolcmagos processzora – CC150
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- MasterDeeJay: Natív 3Dfx Glide Windows11 alatt Voodoo1 és Voodoo2-vel.
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
-
LOGOUT
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
Syl
nagyúr
Nyilván az a legjobb ha a gépben van elegendő RAM és SSD is.
Én csak arra akartam rávilágítani, hogy mindenki fél a hibernálás okozta cellaelhasználódástól, holott van sokkal-sokkal nagyobb fogyasztó is. A vindóz pl. a regisztrációs-adatbázist folyamatosan nyitva tartja, írja-olvassa. Amíg a hibernálás egy adott cellát egyszer ír felül, addig a regedit egy nap több tucatszor, akár százszor is képes megváltoztatni benne az adatot. -
De nem feltétlenül a hibernálásról van csak szó, ha valóban kell használni a SWAP-ot, akkor nem SSD-t érdemes venni, hanem plusz memóriamodult. Mert ha van 384-512 MB RAM a gépedben, akkor nem biztos, hogy SSD vétellel kellene kezdeni, bár tény, hogy egyébként az is sokat számít ha tempóról van szó.
-
csixy
addikt
Kérdés, hogy mi történik a féléletidőn túl.
-
Syl
nagyúr
tény, hogy véges az írhatóságuk a memóriacelláknak
Tény. De ha naponta egyszer lehibernálom a(z irodai) gépet (a 16 giga ram mellé van 12 gigás hiberfil fájl), akkor az naponta ráír kb 2 gigát, a memóriafoglaltságtól függően. És nem vési fel újra mind a 12 gigát, csak azokat a szektorokat/cellákat, amik változtak.
Ha történetesen sikerülne is kiiktatni az ssd wear leveling funkcióját, akkor az egyébként 3K-s SSD (3000-szer újraírható cella) lazán kibírna több mint tíz évet. -
-
-
-
Nem is arról van szó, hogy akkor hirtelen tönkremennek, de tény, hogy véges az írhatóságuk a memóriacelláknak. Legalábbis a jelenlegi technológiánál ez van, és az idő előrehaladtával csak rosszabbodik a helyzet. Ebből a szempontból a modernebb technika csak hátrány.
Egyébként én is elhasználgattam a SWAP fájlt egy darabig SSD-n, aztán áttértem inkább a zram-ra. Így ha kell, akkor tömöríti RAM-ba az adatot, de egyébként meg nem is nagyon nyúlt hozzá a rendszer, csak memóriatúlcsordulásnál (de akkor meg úgyis mindegy). -
-
-
Syl
nagyúr
Két évig használtam a melós gépemben egy Kingston SSD-t (64 gigás), Win7-tel, mindennapos hibernálással, komoly swap terheléssel (photoshop, indesign 4 giga memória mellett). A mostani munkagépemben Samsung SSD-van, és igaz nincs beállítva swap (16 giga mem), de a hibernálás azon is mindennapi.
Otthon ubuntun (szintén samsung ssd), bár van swap partíció, nem használja a rendszer. A hibernálással nem vesződtem - napközben sleep, éjszakára shutdown.
-
-
-
Syl
nagyúr
Gyerekek. Az egész partícióelhelyezési problémára van egy egyszerű megoldás: SSD
-
válasz
MacCaine #6580 üzenetére
Okés, de amúgy ha SWAP-olni kell, akkor nem nyugalmi állapotban van a lemez, mert ugye a RAM-ba is a merevlemezről érkezik az adat. SWAP-olásnál szenved a vinyó, az író/olvasó fej ide-oda mozog. Legfeljebb az adat kiolvasásánál van már jobb helyzet, meg intenzív memóriatúlcsordulásnál (csak akkor meg lefagy a gép). Ezért célszerűbb külön háttértárolóra rakni a SWAP partícióját (csak kérdés, hogy mihez képest).
-
MacCaine
őstag
válasz
lionhearted #6581 üzenetére
A "megrendelő" majd eldönti.
-
válasz
MacCaine #6580 üzenetére
Hasznos infó. De ezért is írtam, hogy attól függ mire kell a swap.
Ha hibernáláshoz, akkor az elérési idő lényegtelen, gyors írás/olvasás sebesség kell.
Ha valóban virtuális memóriához kell a swap, akkor igazából nem feltétlen egymás mellett lévő adatok kellenek amúgy sem, és azoksem hatalmasak, általában, így az elérési idő fontosabb lehet, mint mondjuk +15MB/s. Így a közepe valóban előnyösebb lehet. De akkor még midig ott tartunk, hogy egy sima 500GB-s winyó (legyünk pazarlók) első 40GBtja a rendszer, utána a maradék hely adat és swap. Csak nem fogod az adat (pl /home) partíciót 2 része szakítani, hogy a swapot közé tedd. -
MacCaine
őstag
A cégnél egy AIX expert kolléga elég sokat foglalkozott ezzel, az ő tapasztalatait írtam le. Elvileg a lemez közepe felett van a fej idle állapotban, tehát ha írni / olvasni kell valamit, akkor a lemez közepén lévő adathoz fér hozzá a leggyorsabban.
(De egyébként én is úgy tudtam, hogy az elejére kell rakni a swapot, mert ott a leggyorsabb a lemez.)
-
-
De az a kép nem arról szól, hanem arról, hogy tök különböző helyre történő címzéseket állít sorba úgy, hogy fizikailag sorrendben haladjon el felettük a fej. Szóval a képen négy különböző I/O műveletet látok, így nem is lehet összefüggő az eredmény. Mert még egyszer mondom, az NCQ-nak nem az egyszálú folyamatos írásnál van szerepe, hanem akkor, ha egyszerre több, különböző címekre mutató parancsokat kap a vezérlő, akkor tesz rendet. Mert alapból a vezérlő a beérkező parancsokat tökre beérkezési sorrendben kezeli, legyen az akármennyire is nem hatékony, ahogy a képen látszik.
-
válasz
lionhearted #6576 üzenetére
Na! Igen, ez nem jutott eszembe
Régen volt már ez, sok-sok éve nem kell igazán foglalkozni vele.
-
Valószínűleg az interleaving jelenségről beszélsz, ami csak azt mondja, hogy egy adott tracken (sávon), az "összefüggő" szektorok között hány másik szektor helyezkedik el. Így pl egy 10 szektoros sáv a következő képpen nézhet ki: 1 6 2 7 3 8 4 9 10 5. Ez semmiben sem változtat azon, hogy a tányér kerületi sebessége, és így az olvasási sebessége a tányér "elején" gyorsabb.
A "közepe" gondolat onnan számrazik, hogy a fej a közepére "érhet" oda gyorsabban, és ebből némi elérési idő sebesség növekedés érhető el. Természetesen ekkor a kiindulás nem az idle helyzet, hanem pl a rendszer adat vagy a felhasználói adatok közti "ugrálás".
Ha igazából csak hibernálás miatt van swap, akkor az eleje fele (mi az, hogy eleje, egy 0,5-2TB winyós korszakban, mikor a rendszerpartíció sincs 50gb(<10%) ? ) érdemes, hiszen ide gyorsabban kiírja a ramot, és induláskor innen gyorsabban is beolvassa.Az NCQnak pedig ehhez nincs köze, nem a tárolón összefüggő szektorokat olvasott a képen, hanem vagy különböző fájlok vagy töredezett fájlról lehet szó. Látható, hogy más sávon is vannak. Az NCQ lényege a jobb fejpozícionálás, azaz rövidebb utakat tegyen meg a fej a kívánt tartalmak elérésére.
-
-
Formázásnál nincs is nagyon adatírás, csak logikailag vannak kiosztva a fizikai címek. Vagy van adatírás, de az teljesen folyamatos, ha meg is szakítják, attól még a címzés marad. Az NCQ lényege éppen az, hogy sorba rendezi az utasításokat úgy, hogy a leghatékonyabban legyen kihasználva a merevlemez. Szóval ahogy a kép is mutatja, úgy rendezi a parancssorrendet, hogy fizikailag egymás után következő helyeket érintsen az író/olvas fej, és ne ide-oda keljen neki mozognia, miközben sok felesleges forgási ciklus is lemegy. Mondjuk ennek a technikának a hatékonysága eléggé megkérdőjelezhető, de azért valamit csak ér.
-
Na ezt viszont nem tudom biztosan, hogy így van-e. Elvileg arról van szó, hogy a forgó tányéron, lezajlik egy olvasás/írás, és mire a következő történhetne, egy csomót fordult a tányér, így a következő szektorba már nem mehet az adat, szóval a "folytonos" adat darabjai fizikailag tök máshova kerülnek (mert lehetne várni még egy körülfordulást, de az sokáig tart). És ezt a dive hardvere kezeli, még csak nem is oprendszer szinten. (Régebben nem véletlenül volt wpcomp a BIOS-ban...)
Szóval hogy a partíció fizikailag összefüggő-e (konkrétan a lemezfelületen), azt nem tudom... De ha folytonos, akkor sry! -
-
válasz
MacCaine #6568 üzenetére
Arany középút? A lemez elején (a tányérok külső peremén) akár kétszer olyan gyors adatátvitel lehetséges, mint a végén (a tányérok belső felületén). Egyszerű fizikai jelenségről van szó, de semmiképpen sem középen a leggyorsabbak a merevlemezek, szóval ez a kell, elég gyanús kijelentés.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Azonnali készpénzes AMD CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- Telefon felvásárlás!! iPhone 11/iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max
- Bowers/Wilkins PX8 fejhallgatók (dupla Bluetooth eszköz csatlakoztatása!) (ELKELT)
- Lenovo ThinkCentre M720q/ Dell OptiPlex 3060- 3070/ Hp EliteDesk 800 mini, micro PC-Számla/garancia
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest