Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Huhh, anno HP Desktjet 510-e volt a családnak. Pont kb ebben az időszakban lett véve, és voltam kb 3-4 éves. A gép meg 486 DX2, 8 MB RAM, nem tudom milyen VGA, de SVGA volt, szóval gyaníthatóan valamilyen VLB-s cumó. Ja, a hangkártya meg SoundBlaster 16, jó hosszú kártya volt. :D A winyó valószínűleg a 210-es WD volt, mert jóval ezután egy ilyen winyó volt a gépemben másodlagosnak, mobilrackben. Illetve volt egy 340 MB-osunk is, lehet az volt anno az upgrade. A 486-os gép anno úgy emlékszem valami 250ezer forintba került, monitorostul, nyomtatóval. Akkoriban elvileg csúcstechnika volt, ezzel szálltunk be az internetbe. :DDD

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#2) Syl


Syl
nagyúr

93-ban nekem csak egy 386-SX33-ra (2 MB RAM, 100 MB HDD, 1.44MB FDD, 256 KB VGA, 12" mono monitor) futotta. 486-DX2-t csak két évre rá tudtam venni.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3) zarayg válasza Syl (#2) üzenetére


zarayg
aktív tag

Én '93-ban még csak tologattam a nyuszimotort, nem hogy gépeztem :DDD

[ Szerkesztve ]

Telefonszámom: 36-30/935-51-87! || Szépen kérlek! Ha írok PM-et, akkor legyél hajlandó válaszolni rá! Köszönöm.

(#4) Syl válasza zarayg (#3) üzenetére


Syl
nagyúr

93-ban a lányom három éves volt, de a nyuszimotor helyett inkább az egeret tologatta a 386-oson és irtotta a nácikat (wolfenstein 3d) :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5) csaba951


csaba951
veterán

Első gépem (1993) benne is van az árlistában! :DDD
AT 386DX-40 2MB RAM+120 MB+MonoSVGA 74300 Ft+Áfa
Kb. nettó 11000 Ft-ot kerestem akkor (ez akkoriban átlag alatti bérnek számított).

[ Szerkesztve ]

(#6) snecy20


snecy20
veterán

Nem semmi milyen vagyonokat elkértek olyan alkatrészekért, amik rekordsebességgel avultak el. :)

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#7) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Akkori árak, mai fizetés, nem is kell kuporgatni. :D Vicces dolgok. 6 éves voltam.

szerk. ÁFA nélküli árak, rablás. :D

[ Szerkesztve ]

(#8) TheLázs válasza Kolondrum (#7) üzenetére


TheLázs
csendes tag

-3 éves voltam, az atomjaim amiből most felépülök, javában szétszórva a világban. Nagyapámnál volt hasonló kaliberű PC,mellette egy CD lemezzel, ami tele volt játékokkal. Az írás dátuma 1993.

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#9) ncc1701 válasza snecy20 (#6) üzenetére


ncc1701
veterán

Kapaszkodj meg, ma is ezt történik.

(#10) TheLázs válasza ncc1701 (#9) üzenetére


TheLázs
csendes tag

Na. A most még fullHD-ban elég 1050Ti teljesítményét már 2013-ban meg lehetett kapni. Egy akkor öt éves kártya hogy állta az akkori játékokkal a sarat? Most elég egy intel 4th gen core széria bármilyen hétköznapi felhasználásra, sőt, sok is. Van egy olyan érzésem, hogy az itteni - amúgy IT-aktívabb - fórumozók sem használják ki a gépeik teljesítményét.

2008-ban már ment az 1366-os intel socket - csillagászati áron. Még ma sem kevés, amit ezek a procik tudnak, de persze már tíz éves modellekről van szó.

Hol lehetett élvezhetően böngészni 2008-ban egy 1998-as processzorral?

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#11) TheLázs válasza TheLázs (#10) üzenetére


TheLázs
csendes tag

Ehhez hozzá jön persze a "majmolás" - ez abszolút szubjektív részemről, szóval ne tesség megsértődni...

Azt értem ez alatt, hogy az 1080p még egy nagyon jól érezhető lépcső volt, amit megérte meglépni a brutális teljesítményigény növekedés mellett is. A négyszer ennyi pixel szerintem sokkal kevesebbet számít, mint amekkora akár a 30 és a 60 fps között van FullHD felbontáson. Szerintem lassan elérünk oda, ahol már nem ér annyit a pixelszám növekedése által kapott extra vizuális élmény, mint amennyit rá kell áldozni.

Mert a 4k nem csak egy monitor. Jelenleg egy monitor, és mellé egy csúcskártya. Ami megítélésem szerint kétszer annyiba kerül, mint egy FHD-re "való" játszós PC felszerelése, viszont közel sem biztos a kétszeres élvezet.

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#12) snecy20 válasza ncc1701 (#9) üzenetére


snecy20
veterán

Dehogy is, vígan elvannak tömegek 5-8 éves PC-kkel úgy, hogy csak x évente cserélgetnek benne VGA-t, és semmiről nem maradnak le. :)

A másodlagos PC-m egy 8-9 éves átlagéletkorú Intel 4 magos Xeon (2007), 8GB DDR3 RAM (2007), HD7970 (2011), teljes jól használható lényegében mindenre.

[ Szerkesztve ]

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#13) Lord Myn


Lord Myn
senior tag

'93-ban már a 3. IBM klón PC-m nyúztam (az XT és a 286 után): 386DX-40, 4MB RAM, Oak SVGA 512kB, Sound Blaster 2.0, 250MB HDD, 14" VGA monitor, DOS 5.0, Win 3.1. Nagyon király kis gép volt akkoriban! Később kapott 486DX2/66-os procit, S3 Trio32-es VLB-s VGA-t, Gravis UltraSound hangkártyát és 2x sebességű CD-ROM-ot. Most elkapott a nosztalgia egy kicsit... :B

"War does not determine who is right - only who is left."

(#14) cinemazealot


cinemazealot
addikt

'93-ban középiskola második osztályát kezdtem és szüleim 55 eFt-ért vettek használtan egy 386SX-33 alapú gépet 2 MB RAM-mal, 40 MB HDD-vel, rajta 5.0-ás DOS-szal, 5,25" (1,2 MB) FDD-vel, monochrome Hercules monitorral (fehér, szürke és fekete színt volt képes csak megjeleníteni, slussz) és angol billentyűzettel. A kereskedő az árba beszámította a korábbi, szintén használt, monochrome zöld monitoros Commodore 64-ünket. Imádtam az új gépet, és az első dolog, amivel felfejlesztettem (talán egy bő évvel később), egy AdLib kompatibilis hangkártya volt. Így már hallhattam az újabb játékok elképesztő hangzását (prince, stunts tie, xwing, supremacy... még ha kép nem is volt, hiszen a Hercules monitor képtelen volt megjeleníteni a játék grafikáját, amik ettől függetlenül nagy százalékban azért mégis hajlandóak voltak elindulni. Én pedig csak hallgattam őket... :)

[ Szerkesztve ]

(#15) domos válasza TheLázs (#11) üzenetére


domos
senior tag

Te se sértődj meg, de amire nincs pénzed/nem akarsz rá költeni, az miért majmolás? :U Sok játékot szívesebben játszanék 4K "lowon", mint 1080p "ultrán". Plusz ugye a 4K előnyeit nem csak játékok alatt élvezheti az ember.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#16) Kolondrum válasza domos (#15) üzenetére


Kolondrum
félisten

Én még leragadtam, hogy FULL HD, nrm létezett a 4K. Ebbe "születtél" bele. Még korábban a 800x600 is totál általános felbontás volt, valamikor általános suliban. Elnézve mik mennek árak terén, nem tartom normálisnak. Anno elsők között vettem 3770K-t, kupak le, vizet neki. Mire nem volt elég akkor? Mire nem elég most? Mivel jobb az I9? Vagy mire kell olyan? Vagy mondok jobbat, nincs kérdés, azt mondom már nem 14 éves vagyok. :R
Persze ha asztali gépünk lenne, akkor elsőre 1 milla lenne az első 3 fő alkatrész, csak minek. Van idő leülni elég? VAgy kell valamire? Ott a noti, telefon. Megint oda lyukadok ki, hogy zsákutca volt ez az egész számtek vonal. Előbb adnék pénzt egy 3 hengeres 190 kilós (menetkészen), 116 lóerős motorért, mert nem untat.
Sőt a legtöbb kiadott forint az volt rá 1998.12.02-től. Mivel ekkor kaptam meg életem első gépét. Sulinetre.

[ Szerkesztve ]

(#17) domos válasza Kolondrum (#16) üzenetére


domos
senior tag

1990-ben mégis milyen 4K-ba születtem bele?

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#18) FLD1987 válasza Kolondrum (#16) üzenetére

Nekem pl. a FULL HD bőven elég. Viszont venni fogok olyan laptopot, ami bőven elég lesz, mert többet tud majd, mint amire szükségem van.

Erre használom a laptopom:
- HBO GO videotékában lévő filmek nézése, YouTube, Spotify, játék (Need for Speed Undercover, Stronghold HD, Stronghold 2, Stronghold 3, böngészős játékok [Gladiatus, eRepublik]), Microsoft Office 365.

Ideiglenes laptopom pedig ez: Acer Aspire 5 A515-51G-33Q0
Acer Aspire 5 A515-51G-33Q0 (15,6") laptopban ez van most: 8 GB memória és 240 GB SSD

Ezt fogom megvenni a jelenlegi tervem alapján: Acer Predator Helios 300 (17,3")
Acer Predator Helios 300 (17,3") laptopba majd lesz 16 GB memória és 500 GB SSD, vagyis ennyit fogok módosítani a laptopon.

11 éves koromban 486-os számítógéppel kezdtem számítógépezni, vagyis játszottam rajta.

Wordben írt élettörténetemből részlet:
- 1998-ban nyáron apu kinyitotta az irodája ajtaját (addig zárva tartotta), megengedte nekem és Ildinek és a Márknak, hogy játsszunk a számítógépén (486-os számítógép volt Windows 95 operációsrendszerrel). 486-os számítógép tulajdonságai: 100 MHz-es processzor és 32 MB memória, arra nem emlékszem jelenleg, hogy mekkora winchester volt benne, viszont volt benne optikai meghajtó (CD olvasó), kettő féle FDD (Floppy olvasó) volt benne, az egyik 5,25” és a másik pedig 3,5” Floppy lemezek olvasására volt jó. A számítógép álló házas felépítésű és fehér színű volt. A monitor színes SVGA (800X600 pixel) felbontású CRT (katódsugárcsöves) technológiájú és fehér színű volt. Fehér színű billentyűzet és egér (3 gomb felül, alul pedig 1 golyó), nyomtató és kettő hangfal volt rákötve a számítógépre.

Fujitsu LifeBook U7411; Samsung Galaxy S23 Ultra; Apple iPhone SE (2020); Nokia 105 4G (2023); EVOLVEO StrongPhone Z6; Nokia G21; Nokia 105 (2019)

(#19) Syl válasza Kolondrum (#16) üzenetére


Syl
nagyúr

Full HD meg 4K. A mai ifjúság nagyon el van kényeztetve :DDD Én 256x192 pixellel kezdtem.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20) FLD1987 válasza FLD1987 (#18) üzenetére

Eszembe jutott, hogy mekkora volt a monitor kijelzője. 15"-os kijelzője volt a monitornak, ami a 486-os számítógép mellett volt.

Fujitsu LifeBook U7411; Samsung Galaxy S23 Ultra; Apple iPhone SE (2020); Nokia 105 4G (2023); EVOLVEO StrongPhone Z6; Nokia G21; Nokia 105 (2019)

(#21) Ghoosty válasza Syl (#19) üzenetére


Ghoosty
őstag

Mi volt az Spectrum?
A C64 az tudott már 320x200-at bár csak 2 színnel. Több színnel csak 160x200.

(#22) Syl válasza Ghoosty (#21) üzenetére


Syl
nagyúr

Igen, Spectrumos voltam :B

A C64 320x200-ban ugyanúgy tudott 16 színt, de ugyanazokkal a korlátozásokkal, mint a Spectrum: egy 8x8 pixelet (egy karakter) mezőben csak két színt használhatott. Egyet a háttérnek és egyet az "írásnak".
A felezett felbontásban (160x200 px) egy karakternyi mezőben (ami ilyenkor 4x8 px) négy színt tudott használni. Ezért készültek a C64 játékok nagy része erre a felbontásra.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23) orion1025 válasza Kolondrum (#16) üzenetére


orion1025
őstag

Hogy mire kell i13? A szarul optimalizált játékokra, hogy biztosan vigye :DDD

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#24) Kolondrum válasza orion1025 (#23) üzenetére


Kolondrum
félisten

Az nem szarul optimalizált, az direkt. ;) Elég izgalmas játék a real life néha. Az igen nagy grafikán megy.

[ Szerkesztve ]

(#25) Trailblazer


Trailblazer
addikt

Ó, '93... Akkor még Amiga 500-am volt, '94-ben jött az A1200. Ezek az árlisták meg jók voltak szörnyűlködni. :B

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#26) frescho válasza Syl (#22) üzenetére


frescho
addikt

Én a kezdetek kezdetén a ZX-81-nek is örültem. Főként amikor már volt hozzá 16k-s bővítő. Színek? Ugyanmár....

https://frescho.hu

(#27) Syl válasza frescho (#26) üzenetére


Syl
nagyúr

>Színek? Ugyanmár....

Feleslegesek voltak a színek, hisz fekete-fehér kistévén használtam a gépet :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#28) snecy20 válasza frescho (#26) üzenetére


snecy20
veterán

Hol volt még akkor a 10Bit, meg az 1 milliárd szín. :D

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#29) frescho válasza snecy20 (#28) üzenetére


frescho
addikt

Tridend 8900CL. Szuper, 24 bit színmélység. Persze csak 640x480-ban és az ISA busz miatt maximum állóképeknél volt értelme, de 92-ben már létezett.

Az árlistához:

kb. ebben 92 vége, 93 elején sikerült az XT-t 386SX40-re upgradelni. Nem emlékszem pontosan csak arra, hogy valami gyártási nehézség miatt az 1MB-os SIMM 2500-ról 4000Ft fölé drágult. Így lett öszvér gépem: 386SX40, (48MHz-re tuningolva) 2MB RAM, 8900CL és mellé egy 20MB-os MFM vinyó.

https://frescho.hu

(#30) Syl válasza frescho (#29) üzenetére


Syl
nagyúr

Szerintem a kolléga a ZX81-es kommenttel inkább 1981-re gondolt a nagy színmélységre, nem 92-re :B
81-ben legfeljebb a Cray XM-P volt képes 1 milliárd színre, amivel pl. az Utolsó csillagharcos film űrjeleneteit renderelték.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31) frescho válasza Syl (#30) üzenetére


frescho
addikt

82-re, de az az első gépek emlegetéséhez tartozott. Akkor már volt elég sok színes gép, persze csak módjával. 16-tal már boldog volt mindenki.

https://frescho.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.