Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) zsolt320i válasza hcl (#94) üzenetére


zsolt320i
senior tag

1. igen, és a válaszodban megadtad a választ a kérdésedre: monolitikus.
2. a Windowsnak van kernele és ahogy írtad hybrid, ami sokkal korszerűbb mint a monolitikus
3. tőlem nem mert leírtam a véleményem, de ha cáfolni akarok akkor már kötelező alátámasztani, a "miérteket" megválaszolni, főleg ha startból lehülyézek valakit
4. nem azért könnyebb win-re driver írni hanem épp a felépítése miatt.
egy hatalmas monolitikus kernelt átlátni és abba beépíteni a drivert nagyon nehéz.
a linux kernel amit lehet kernelből old meg, és hw gyártók nem ismerik, és nem is akarják kibogozni a több milió sorból álló kernelt.
a win-él másképp működik, a kernel nem szól bele a magasabb szintű dolgokba, csak rendszerfolyamatokat irányítja, a magasabb szintű folyamatokért a mellékmodulok a felelősek. az ms közzétette a azokat az infókat hogy hogyan tudják portolni a driverket, ez szabvány, innentől kezdve a hw gyártó nem kell ismerje az MS több millió soros kerneljét.
egyszóval "szabványosítva" van a driver készítés.
5. sztem a linux egyáltalán nem stabilabb mint a windows, nézd meg meg bármely linux fórumot, vagy "reportbugs" oldalakat.
6. ebben a pontban egyetértünk, szem is a kernelszintű tűzfal előny, és jobb.

(#102) zsolt320i válasza bambano (#98) üzenetére


zsolt320i
senior tag

leírtam a véleményem és nem hülyéztem le indok nélkül senkit.
ha lehülyéztelek volna nyugodj meg megmondtam volna hogy miért.
abban igazad van, a célgépeken nagyon jól mennek a Linuxok, mert beépítenek mindent a kernelbe, a hw nem változik és tökéletesen működik.
de ha gyakori hw csere lenne akkor a linux meg lenne halva, mert a monolitikus kernel nem túl rugalmas aminagy hátránya ennek a struktúrának.
illetve a pc-nél megint kiüt a monolitikus kernel hátránya, nem tudnak minden drivert berakni, illetve a friss hw-k nincsenek benne a fél éves kernelben szal egyszerüen nem fog tökéletesen működni.
míg a win-hez megírják a standard drivert, felnyomod és azonnal megy bármilyen friss a hw.

[ Szerkesztve ]

(#103) bambano válasza zsolt320i (#101) üzenetére


bambano
titán

Hibrid. Magyarul hibridnek hívják. És semmi értelme azon vitatkozni, hogy melyik korszerűbb, a hibrid vagy a monolitikus, a monolitikus sokkal egyszerűbb, stabilabb, gyorsabb.

Valóban, véleményt írtál, nem érveket.

Nem könnyebb winre drivert írni. Főleg nem mostanában, amikor a vistában teljesen lecserélték a driver modellt.

Linuxon sem kell több millió soros kernelt átnézni ahhoz, hogy drivert írj hozzá, elég a driver interfész specifikációt pontosan ismerni. Az pedig dokumentált.

Arról, hogy melyik a stabilabb (a linux), ne nyissunk vitát, mert értelmetlen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#104) bambano válasza zsolt320i (#102) üzenetére


bambano
titán

Én sem hülyéztem le indok nélkül senkit. Az indok nélkülön van a hangsúly.

A modulosra tervezett monolitikus kernel pont annyira rugalmas hardver csere esetén, mint a windows. Berakod az új hardvert, betölti a drivert és kész.

Tényleg, a windows tud olyat, hogy menet közben dugod be a hardvert? Mert a linux igen.

Olyan windowson sincs, hogy egy driverrel elmegy az összes hw. Az, hogy van mondjuk egy generikus radeon driver és azzal elmegy a radeon alapú kártyák zöme, az linuxon is így van. Minden driverhez megvan adva egy pci azonosító tartomány, ami abba beleesik, azt képes meghajtani. Nem hiszem, hogy ebben különbség van a windows és a linux között.

Az, hogy mostanában vannak hardverek, amikhez nincs linuxos driver, nem a kernel és nem a monolitikusság kérdése, hanem az, hogy a tetves gyártók nem adják ki a hw specifikációkat, hogy megírhassák hozzá a drivert (akár a gyártók, akár a linuxosok). Ez, gondolom, nem kis részben az ms hatása. Másrészt amikor kijött a vista, az új driver modellel, ahhoz vagy másfél évig nagyságrendekkel *KEVESEBB* driver volt, mint ugyanakkor a linuxhoz. Akkor a vista sz-r?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#105) zsolt320i válasza bambano (#103) üzenetére


zsolt320i
senior tag

mind 1 akkor végül jó olvasgatást:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Rendszermag
http://oreilly.com/catalog/opensources/book/appa.html
http://hup.hu/node/58405

Szal ahogy Linus is véli sztem is egy idő múlva a monolitikus mag kinövi magát.

(#106) zsolt320i válasza bambano (#104) üzenetére


zsolt320i
senior tag

ilyen alapon én is mondhatnám hogy hülyeséget írsz!
(és nincs indok, olvasgass és rájössz hogy sok mindenben nincs igazad.
amiket felsoroltál kérdésként pont azért van mert az egyik monolitikus és alapból tartalmaz egy csomó drivert és hw kezelést, míg a hibrid csak a feltétlenül szükségeseket.
de ezt a vitát már lefojtatták anno, linket küldtem fentebb, és most Linus is lényegében elismerte hogy vesztett, link fentebb)

(#107) azbest válasza zsolt320i (#106) üzenetére


azbest
félisten

Legalább folyamatos szöveget tudnál értelmezni... :W

Elsőként a Linux kernel került szóba. Torvalds nagyon is elképzelhetőnek véli, hogy egy idő után a kernel elavul, meghaladottá válhat, minden más alternatívát szomorúnak tartana, legalábbis az összképet tekintve. Ez ugyan véleménye szerint a közeljövőben nem fog bekövetkezni, ám hosszú távon előfordulhat, hogy bizonyos hardveres változások, illetve a felhasználó és a számítógép közötti interakció formáinak alapvető módosulása ide vezet majd. Ehhez azonban a teljes platformot megrengető fejlesztésekre lenne szükség, amely szerinte belátható időn belül nem fog végbemenni az ágazatban.

Ez neked azt jelenti, hogy vesztett? :U
Arról beszél, hogy a fejlődés során természetes, sőt pozitívum, ha egyszer elérünk egy pontot, amikor a jelenlegi rendszer elavult lesz. Ez a fejlődés lényege.

(#108) zsolt320i válasza azbest (#107) üzenetére


zsolt320i
senior tag

sztem a te bajod meg az, hogy nem érted a mondanivalóját, nem elég csak olvasni, meg is kell érteni a mondanivalót :W
ez azt jelenit hogy elismerte hogy a monolitikus mag nem képlékeny, egy idő múlva nem tudod fejleszteni mert annyira bonyolult, nagy lesz, már nem lesz gyors nem lesz stabil túlburjánzik.
ezzel elismerte hogy a monolitikus magnak a "merevség" a hátránya
persze hogy óvatosan fogalmaz, te sem mondanád azt a "találmányodra" hogy xar.
érdekes a mikrokernelről miért nem mond ilyeneket?
és végül igen sztem vesztett, a tények is ezt igazolják (GNU/HURD), Win kernel (az tévedés hogy csak a jó menedzselés, és a "jó időben jó helyen" miatt ilyen sikeres a windows), de ha nem hiszed, még várj kb 10 évet, meglátod a a mostani linux kernel sehol sem lesz csak a céleszközökön.

(#109) azbest válasza zsolt320i (#108) üzenetére


azbest
félisten

Valahogy elve nem értem mi köze a merevséghez a monolitikusságnak... nem mondta senki, hogy minden egyes alkalmazásakor ugyanannak a bináris kernelnek kell jelen lenni.
A modulárisság pedig nem éppen merevségre utal. Attól, hogy egy bináris fájlban van az egész mag még testre szabható mi legyen benne... nem folyik össze / keveredik a forráskódban szerintem a különböző területekért felelős rész.

Épp olvasom a "The Tanenbaum-Torvalds Debate" -et. Nem szabad elfelejteni, hogy ez '92-ben volt, akkor még épp egy éves lehetett a linux kernel. Eddig úgy látom, hogy Tanenbaum bácsi lefikázta a linuxot, mert szerinte az ő minixe a modern és fejlett.

Alapvetően vannak jó dolgok, de a következő levelében amit írt, azt kapásból bebukta így 16 év távlatából...

"A multithreaded file system is only a performance hack. When there is only
one job active, the normal case on a small PC, it buys you nothing and adds
complexity to the code. On machines fast enough to support multiple users,
you probably have enough buffer cache to insure a hit cache hit rate, in
which case multithreading also buys you nothing. It is only a win when there
are multiple processes actually doing real disk I/O. Whether it is worth
making the system more complicated for this case is at least debatable."

Éppen a mostanság vagyunk azon a fordulóponton, amikor már minden gyártó a több processzormagos rendszerek mellett teszi le a voksát. A linux azóta is létezik, sőt folyamatosan fejlődik, s eddig nem látom, hogy bármi komoly hátránya lenne a monolitikus kernel miatt. Nameg azóta képes külső modulokat is betölteni, szükség szerint. Mondjuk elve az is vicces, hogy a minix a modernség jegyében a múlt gépeire készült, míg az elavult linux az akkori frisebb technológiára :U

A hordozhatóság pedig azért is érdekes, mert azóta mindenféle platformra portolták. S talán azért sem érdekes annyira a monolitikussága, mert ha valami céleszközre akarják tenni, akkor csak az oda szükséges részt fordítják a kernelébe, viszont könnyen tudnak live cd-t is csinálni, ami mindenféle hardvert támogat a platformon belül.

A hibrid/mikrokernel esetén épp azt hozzák fel, hogy azért jó mert stabilabb és a hibák user spaceben történnek, így nem rántják magukkal az egész rendszert. elméletileg így is van... de nézzük már meg, hogy a gyakorlatban milyen lett ezeknek a megvalósítása. Vista kapcsán is egyik nagy dolog az volt, hogy végre nem rántja magával a rendszert, ha összehal valami... pedig már előtte sem monolitikus volt.

Szóval Tanenbaum elméletileg szépeket mond, de a gyakorlatban nem úgy mennek a dolgok, mint tisztán az elméleti síkon.

[ Szerkesztve ]

(#110) bambano válasza zsolt320i (#108) üzenetére


bambano
titán

Van linux mach mikrokernelre. Ezzel az érvrendszered 90%-a ment is a kukába.

A mikrokerneleket nem most fogja Linus leköpködni, már akkor leköpködte, amikor elkezdte a linuxot fejleszteni, úgy 1991-1992 körül. 17 évvel később nem fogja dicsérni, erre mérget vehetsz.

És Linus nem azt mondta, hogy a linux vesztett. Azt mondta, rosszul érezné magát, ha a világ fejlődése olyan lassú lenne, hogy a kernel mai szintje nem avul el közben. Egyáltalán nem azt mondta, hogy a kernel nem jó, abban bízik, hogy változik a világ.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#111) bambano válasza zsolt320i (#105) üzenetére


bambano
titán

A wikipédiás rendszermagos linked meg egyszerűen rossz:
"A hibrid kernelek alapjában véve olyan mikrokernelek, amelyekben néhány „nem létfontosságú” kódrészletet átmozgattak a felhasználói szintről (userspace) a kernel szintre (kernelspace) azért, hogy az kevesebb absztrakciót használva, gyorsabban fusson."

A windows úgynevezett mikrokernelnek látszó kernelében, ami nem az, a teljes grafikus alrendszert, ami a 3.51-es nt-ben még user space volt, mint ahogy a linuxokban most is az, a 4.0-s nt-re benyomták a kernelbe, mert nem bírták megfaragni elég gyorsra. A 4-es nt meg a 98 ettől lett olyan legendásan borulékony, mert a grafikus alrendszer hibái, amik akkor még bőven voltak, borogatták magát a kernelt is.

Nyilván ehhez, mi linuxosok, nem értünk, mert a linuxos grafikus alrendszer mindig is userpsace-ben volt, mégis elég gyors és többet tud, mint a windowsé. Ez alapján levonni azt a következtetést, hogy a linuxnak nem jó a kernele, tévedés.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#112) bambano válasza zsolt320i (#108) üzenetére


bambano
titán

A teszt eredmények azt igazolják, hogy bár szigorúan elméleti szempontból tekintve, Tanenbaumnak volt igazsága abban, hogy a mikrokerneles architektúra akkoriban korszerűbb volt, mint a monolitikus, csak annyira korszerű volt, hogy azóta sem tudtak csinálni belőle egyetlen normális teljesítményű működő verziót belőle.

Jelenleg NINCS a piacon tisztán mikrokernel architektúrájú, működő oprendszer.A mikroparticionálós, virtuális gépes aix meg nem az.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#113) bambano


bambano
titán

Egyébként is sötét napja ez az informatikának;)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#114) zsolt320i válasza bambano (#112) üzenetére


zsolt320i
senior tag

bambano, azbeszt!

ok, elfogadom az álláspontokat, persze nem értek egyet de hát majd az idő eldönti hogy kinek az állásfoglalása igaz.
és ha az enyém is lesz igaz még akkor sem fogok lehülyézni senkit, sztem a jólneveltség nagyon hiányzik egyesekből

[ Szerkesztve ]

(#115) bambano válasza zsolt320i (#114) üzenetére


bambano
titán

Az idő eldöntötte, ezen nincs mit vitázni. Mindenki tudja, hogy elméletben a mikrokernel korszerűbb, továbbmegyek, ezt Linus már akkor tudta, amikor elkezdte a linuxot fejleszteni. A linux fanok kedvenc olvasmánya az AST vita, teljesen kizártnak tartom, hogy az ott elhangzottakat ne ismerje valaki, akit tényleg érdekel a kérdés.

Az idő azt is eldöntötte, hogy nincs a piacon rendes mikrokerneles oprendszer, ezzel szemben monolitikus van, dögivel. A híres neves nevezetes GNU oprendszert is majd' 15 évig linux kernel hajtotta, mert nem volt hozzá működő mikrokernel. Most már van valami, a stabilitását zengő ódák nem hallatszanak idáig.

Más kérdés, hogy azt, amit akkor AST csinált, az amoeba-ban és a plan9-ben is túlhaladták rég, meg még amiről azóta nem tudunk/tudok.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#116) doc


doc
nagyúr

nagyon jo iras, grat! :R

(#117) fordfairlane válasza zsolt320i (#108) üzenetére


fordfairlane
veterán

A monolitikus kernel gyors, viszont nehezebben karbantartható a mikrokernelhez képest. A mikrokernelek modulrendszerűek, és minimális kódrész fut kernel szinten, viszont a kontextusváltás (user/kernel mód között) és a sok IPC kommunikáció sokat lassíthat. Többek közt ezért is van létjogosultsága a hibrid kerneleknek, mert mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya.

x gon' give it to ya

(#118) Bocsek válasza Bici (#6) üzenetére


Bocsek
aktív tag

skype, és yahoo messenger is van linux alá, a többihez pedig ott van többek között a pidgin

(#119) VaniliásRönk válasza DarkByte (#86) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Nekem semmi problémám nem volt a foobarral Wine alatt.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#120) zsolt320i válasza bambano (#115) üzenetére


zsolt320i
senior tag

visszatérve az eredeti cikkhez 1 picit, az ilyen projektek sztem eleve halálra vannak ítélve, ennek csak az lesz a vége hogy mindig fognak rohanni az MS után aminek semmi értelme.
ha wines programot akarok használni akkor használom win alatt.
igaz nincs ingyen, de egyelőre komoly programok futtatására nincs más alternatíva, és néha szoktam játszani is..

[ Szerkesztve ]

(#121) 5h4rK válasza zsolt320i (#120) üzenetére


5h4rK
tag

Szerintem itt mindenki egyetert veled :)

(#122) bambano válasza VaniliásRönk (#119) üzenetére


bambano
titán

Wine alatt a hangrendszer késleltetése nehezen megjósolható és ez okozhat galibákat egyes felhasználásoknál. Mondjuk egy számot lejátszani, meghallgatni nem gond, de egy zenét keverni, színpadon tolni vele, az nagyjából lehetetlen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#123) emvy válasza zsolt320i (#101) üzenetére


emvy
nagyúr

Szerencsere a munkaadoim fizetnek az OS tudasomert, nem te. :)

while (!sleep) sheep++;

(#124) emvy válasza zsolt320i (#114) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem a jolneveltseg hianyzik, csak evek ota nyomjuk a forumokat, en pl. az elso 4-5 evben kurva udvarias voltam, viszont mostmar turelmetlenebb vagyok, amikor a csipmagazinban olvasott mely szakmai infokkal nyomulnak az emberek a neten.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#125) emvy válasza zsolt320i (#120) üzenetére


emvy
nagyúr

Na, megiscsak van valami, amiben hasonloan latjuk a vilagot.

while (!sleep) sheep++;

(#126) ddekany


ddekany
veterán

Én ezeket a projecteket nem igazán értem... illetve a fejlesztőiket. Egy ilyet megcsinálni valami akkor kapitális szopás lehet, és annyira nem is való kreatív ember lelkének (kibogozni a sok dokumentálatlan aspektusát az MS API-knak, szolgaian leutánozni őket)... és főleg, annyira kilátástalan az egész. Az MS folyamatosan fejleszti a platformját, úgyhogy mindig lemaradásban lesznek... és mivel rosszabb helyzetben vannak mint az MS (aki az etalon implementációt készíti), tehát "drágább" a fejlesztés, kérdéses, hogy ez egy konstans lemaradás, vagy egy folyamatosan nővő lemaradás... már ha a "sok minden megy már" kompatibilitási szinten át akarják lépni.

(#127) leviske válasza Vladi (#67) üzenetére


leviske
veterán

Elég nagy gond, ha 87.-ed rangú kérdés... Desktopon a játékosok költenek komolyabb összegeket a gépükre, innentől desktopon őket lehet a húzószegmensnek nevezni. Na mármost, ha egyetlen játékot sem lehet natívan futtatni, csak Wine-el, vagy egyéb öszvér megoldásokkal, akkor a Linux a hardvergyártók részéről elfelejtheti a támogatást.

Amíg pedig nincsenek gyári driverek, addig a felhasználók sem fognak áttérni. Erre még azt is mondanám, hogy OK, hiszen a Linux csak pár kiváltságosnak készült, ha valaki van olyan pofátlan, hogy ki akarja használni a gépét, az vegyen Windowst. A gond csak az, hogy ebben az esetben viszont például az Ubuntu létjogosultsága megkérdőjelezhető, hiszen a Linuxakik nagy része fujjolrá, mert túl könnyű kezelni, az átlag felhasználóknak pedig ugye a gondolatmenet alapján nem való Linux.

Szerintem, ha a Linux (vagy legalább az Ubuntu) el akar terjedni, lépnie kell a játékok irányába is.

Amúgy nekem aztán nem kötelező, hogy a Canonical alkosson. Felőlem előjöhet ilyen megoldássalakár a Novell is, vagy mondjuk a Khronos... (Bár érdekelne, hogy a Canonical miért nem érdekelt ilyen ügyekben.)

(#128) hcl válasza zsolt320i (#101) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

@bambano, zsolt320i :
Hm, ahhoz képest hogy a Linux kernel monolitikus, kissé stabilabb, és gyorsabb mint az NT.
(Olyan hogy Windows kernel nincs, mert az 1.0 -3.1 és az NT vonal tök más kernel, a 7-esre meg a halál emlékszik így hajnali kettőkor hogy milyen.)
(Másik kérdés, hogy a kernel modulok azok azt jelentik-e, hogy hibrid lesz-e? De végülis ez mindegy.)

"4. nem azért könnyebb win-re driver írni hanem épp a felépítése miatt."
Aha, a hatalmas monolitikus kernelt elég sokan átlátják, írnak rá kernel modulokat, ill. forrást, amit szabadon befordíthatsz a kernelbe.

"a linux kernel amit lehet kernelből old meg, és hw gyártók nem ismerik, és nem is akarják kibogozni a több milió sorból álló kernelt."
Ahhoz képest elég sok megteszi...

"a win-él másképp működik, a kernel nem szól bele a magasabb szintű dolgokba, csak rendszerfolyamatokat irányítja, "
:D:D:D:D:D
Á, az nem magasabb szintű dolog, h a rendszerfolyamatokat irányítja...

"az ms közzétette a azokat az infókat hogy hogyan tudják portolni a driverket"
De ha ár winfosra írják, akkor mire kell portolni :D:D:D
Meg aztán a OS Linux kernelre nincs ám meg minden infó... Gondold már át mit írsz le...
A driverkezelés Linuxon is szabványos...

"sztem a linux egyáltalán nem stabilabb mint a windows, nézd meg meg bármely linux fórumot, vagy "reportbugs" oldalakat."
A reortbugs nem azt jelenti hogy gyakrabban is hal be.
Amikor nekem itt az Ubuntun nem megy valami, az 90% az én bénaságom... A munkahelyemen a Winnyóz képes bármikor, bárhogyan behalni.

@leviske :
Hm, az végülis nem komolyabb összeg, ha a munkahelyem (egy átlagos nagyobb multi) vesz mondjuk 100 gépet...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#129) DarkByte válasza bambano (#122) üzenetére


DarkByte
addikt

Ami még jobban aggaszt, hogyha Wine alatt használom a Foobar -t, akkor ahogyan én látom átmennek a PCM minták a DirectSound > Wine emuláció > (opcionális Pulse Audio) > ALSA > Kernel driver > hardware útvonalon, a helyett hogy ebből csak az utolsó három maradna mondjuk egy megfelelő driver -el (bár foobar alatt van Kernel streaming plugin is, de ez nekem már nem volna feltétel). Még azt a néhányat sem mindig sikerül kordában tartani, egy ilyen hosszú láncolatban még több hiba lehet. Az említett késleltetések, buffer kiürülések, folyamat kiéheztetés miatt akadozás. Ilyenekre gondolok.

(#130) zsolt320i válasza hcl (#128) üzenetére


zsolt320i
senior tag

jól elvitatkozunk mi itt az OS-ekről és a kernelekről, de ha felhasználói oldalról nézzük a dolgot sztem senkit/nagyon kevés felhasználót érdekel, hogy hogyan hívják az operációs rendszerét.
nekem is kb 1,5 évig dual boot volt a gépemen, xp és Ubuntu.
de amikor gépet váltottam és a radeon 4670 nem működött rendesen, a skype-ban nem tudtam megcsinálni a hangot akkor feladtam.
persze lehet jönni megint a megszokott dumákkal "miért nem néztél szét előtte, hogy milyen hw-t kell venni"; "google a barátod"; "a hw gyártók a hibásak hogy nincsen hozzá driver", "ingyen van ürüljek hogy használhatom" stb stb.
kit érdekelnek ezek a kifogások?!
a nagy többséget nem érdekli, hogy miért nem megy amit szeretne használni, ő azért veszi hogy használja élvezze és ne kínlódjon vele.
autókat sem csak forma1-es pilótáknak gyártanak, hanem az átlag mezei embernek is.
a köztudatban még mindig az él, hogy a linux bonyolult, és szerintem jogos.
sokat fejlődött az utóbbi időben az is igaz, jóval felhasználóbarátabb lett, de még rengeteg probléma van vele és ahhoz, hogy azokat megold elég nagy számítástechnikai ismerettel kell rendelkezned és még nem is biztos hogy sikerül :DDD
ilyenkor van az hogy a felhasználó felnyomja az XP-t, vagy esetleg már Win7-et és boldog mert minden megy.

(#131) bambano válasza zsolt320i (#130) üzenetére


bambano
titán

csak kellene húzni egy nagyon éles határvonalat aközé a vélemény közé, hogy *TE* nem tudtad megcsinálni, meg aközé, hogy a linux kernel rossz.

erre szoktuk azt mondani: it works for me(TM).

És az, hogy valakinek nem ment a skype hangja, még nem jogosít fel arra senkit, hogy marhaságokat meg fudot nyomjon a fórumokban. Az teljesen jó, hogy ilyenkor w7-tel kezd az user foglalkozni, az helytelen, ha a saját pancserságát, annak bevallása helyett, a kernel fikázására cseréli.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#132) bambano válasza zsolt320i (#101) üzenetére


bambano
titán

Tényleg, a legnagyobb különbség driver íráskor:
- linux: doksi elolvas, driver megír, nem működik elsőre. kernel forrás elővesz, elolvas, driver kijavít, működik.
- windows: doksi elolvas, driver megír, nem működik elsőre, kernel forrás... jajj hol a kernel forrás, miért nincs nekem kernel forrásom... upsz...

És akkor itt fordul nagy lol-ba a windowsos driver írás minősége a linuxoshoz képest...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#133) infectedmann


infectedmann
őstag

Jó olvasni ezeket a vitákat.
Így délelőtt meló közben jókat derül az ember :D

(#134) zsolt320i válasza bambano (#131) üzenetére


zsolt320i
senior tag

a kernel fikázása teljesen jogos, attól függetlenül hogy a csőlátásod miatt nem tudod felfogni, hogy a kernel miatt is nincsenek megfelelő driverek.
és a te 10%-od amikor nem működik valamid?!
jó nagy hülye lehetsz ha annak ellenére nem tudod megoldani hogy számtech guru vagy.
ya, de szeretném ha komoly képszerkesztéssel, vagy CAD rendszerekkel kéne foglalkoznod és linuxra lennél utalva.
a másik, bármikor átjöhetsz hozzám megcsinálni a 4670 működését, a skype hangját SPDIF-en, a dolbyt SPDIF-en, és UDV2-t full HD-ban.
szal lehet hőbörögni de semmi értelme mert sztem 95% a felhasználóknak nem tévedhet:.
vezetés közben a sofőr hallgatja a híreket: egy őrült a forgalommal szemben vezet, vigyázzon mindenki!
erre a sofőr, itt nem egy őrült hajt a forgalommal szemben hanem mindenki.
na kb te is így vagy!
sajnállak!

(#135) Sanyix válasza zsolt320i (#130) üzenetére


Sanyix
őstag

"ilyenkor van az hogy a felhasználó felnyomja az XP-t, vagy esetleg már Win7-et és boldog mert minden megy."

Ja aztán meg mikor a passziánszon kívül más is kell, akkor már jönnek a gondok :)

De szép is lenne ha így menne a win mint álmaidban... nem is utálnám akkor.

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#136) Sanyix válasza zsolt320i (#134) üzenetére


Sanyix
őstag

erre megint csak egy örökérvényű szöveget lehet írni: "Egyél szart! Több milliárd légy nem tévedhet!" De lehet ezt írni valóságsókkal, győzikesóval, meg maonikasóval is :)

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#137) bambano válasza zsolt320i (#134) üzenetére


bambano
titán

Ugye nem bánod, ha az ilyen hangnemű hsz-eidet ezentúl levegőnek nézem?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#138) zsolt320i válasza Sanyix (#135) üzenetére


zsolt320i
senior tag

nem tudom, hogy mire és hogyan illetve milyen hw használod az xp-t de őszintén mondom legalább 3 év használat során sosem volt vele bajom, se lefagyás, se kék halál, se belassulás semmi.
az újratelepítést meg winnél meg lehet oldani kb 20 másodperc alatt ha mégis valami gond akadna, csak simán el kell menteni a aprtíciót.
nekem a 10Gb-os particiót amin kb 5 Gb adat volt 1,9 Gb-be mentette el.

a használhatóság meg pont fordítva van mit ahogy írod, sztem a win sokkal több mindenre használható mint a linux, és épp a linuxnál jönnek elő ezek a problémák.
kezdjük a legegyszerűbbnél:hang, videó, a flash, stb stb.

(#139) zsolt320i válasza Sanyix (#136) üzenetére


zsolt320i
senior tag

:D
csak az a helyzet hogy a légy szereti a szart, neki finom is.
mi meg nem vagyunk legyek szóval nem jó az összehasonlítás, de próbálkozásnak jó :DDD

(#140) zsolt320i válasza bambano (#137) üzenetére


zsolt320i
senior tag

persze hogy nem, sőt jogos is részedről.
engem is az dühített fel az elején hogy te is ilyen hangnemben írtál.

(#141) hcl válasza zsolt320i (#130) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

@DarkByte : Most hogy akadozik-e, szerintem egy mai gépen nem kéne neki. A mintákat meg a több réteg SW nem változtatja meg. Szerintem egyszerűen csak ki kéne próbálni a dolgot, mert látatlanban senki nem fogja megmondani, hogy működne-e.

@zsolt320i : "de ha felhasználói oldalról nézzük a dolgot sztem senkit/nagyon kevés felhasználót érdekel, hogy hogyan hívják az operációs rendszerét."
Hm, micsoda témaváltás. Kifogytál az "érvekből"?

"de amikor gépet váltottam és a radeon 4670 nem működött rendesen, a skype-ban nem tudtam megcsinálni a hangot akkor feladtam."
Nekem is van egy csomó dolog, amit nem tudok megcsinálni... De van ami már működött egyszer (pl. nem tudok a tv-ből felvenni a 9.04-es Ubin, pedig előtte ment), meg van, ami tudom hogy mindenki másnál megy, csak valamiért béna vagyok és nekem nem sikerül.
A poén az, hogy amikoregyszer nagyon régen írtam a M$ supportnak, valami tök témában, akkor egyből a licencszámot kezdték el követelni, pedig ha segítettek volna, akkor +1 elégedett felhasználó.

""miért nem néztél szét előtte, hogy milyen hw-t kell venni";"
Be is baszna ha egy 4870 nem menne Linuxon. Létezik ám ATI driver, és megy is. Utánakérdeztél-e hogy hogy kell feltenni?
Nekem mondjok Nvidia (8600GE) van a gépemben, de kb. 10mp alatt tezi fel MAGÁNAK a drivert az Ubuntu.

"autókat sem csak forma1-es pilótáknak gyártanak, hanem az átlag mezei embernek is."
Jaja, aztán "női tulajtól" vett autóban meg 5 éve nem volt olaj cserélve, ugye? Aki hülye az se az autójához nem fog tudni hozzászagolni, sem a számítógéphez.

"hogy azokat megold elég nagy számítástechnikai ismerettel kell rendelkezned és még nem is biztos hogy sikerül "
Viszont ha egyszer megcsináltad, akkor a világ végéig nem kell hozzányúlni.
Valahogy úgy, hogy az autót sem magad szoktad szerelni, ha bárki haver, szerviz összerak neked egy jó Linuxot, azzal bajod többet nem lesz.
Amúgy meg bonyolult? Anyám tudja használni. Ha te nem, hát... :D:D

"a felhasználó felnyomja az XP-t, vagy esetleg már Win7-et"
És ahhoz is ugyanolyan hülye mint egy Linuxhoz. Ugyanolyan hülyeségeket csinál, ugyanolyan baromságokat kérdez, csak windózra még beenged pár vírust is, és mehetsz vírust irtani, meg újratelepíteni a gépet. Gratulálok.

Mutogatni való hater díszpinty

(#142) Sanyix válasza zsolt320i (#138) üzenetére


Sanyix
őstag

lefagyás, és kékhalál nem volt azt még elhiszem (mert aki nem cserélget hw-t sűrűn, és nem tuningol hihető, de emellett rohadt nagy szerencse is kell hozzá, mert sokszor ez sem kell hozzá hogy meghülyüljön). Belassulás nincs az kamu. Van mindig xpn, legalábbis ha használva van, és nem úgy áll ahogy telepítve lett.

De teljesen mindegy. A hibák nem csak ebből állnak, bár sokmindenki szereti ezt hinni. Én azt is hibának tartom, ha mondjuk 100 db hangerőszabályzó csúszka megjelenik egy kattintásra, vagy azt hogy egy nehezen olvasható cd miatt blokkol az egész rendszer, mert ugye vistáig nem volt prioritásos i/o, és ilyen kis apróságokból rendesen van winen és ezek meg a "majd én megmondom neked mi a jó" filozófia, nem negatív irányba befolyásolja a vérnyomásomat.
Bár én winként már régóta vista sp1-et használok, ott is tudnék mesélni a stabilitásról, meg a rögtön minden megyről...

"az újratelepítést meg winnél meg lehet oldani kb 20 másodperc alatt ha mégis valami gond akadna, csak simán el kell menteni a aprtíciót.
nekem a 10Gb-os particiót amin kb 5 Gb adat volt 1,9 Gb-be mentette el."

Az aztán az elegáns megoldás! Ezt hívják favágó módszernek...

"linuxnál jönnek elő ezek a problémák.
kezdjük a legegyszerűbbnél:hang, videó, a flash, stb stb."

Fura nekem soha nem volt gond ezekkel linuxon... főleg nem apám netezős gépén, amin ubi van, és kőkemény 1,2ghz-n gf2mx400-al és 384 mega sdrammal youtubeozik, videozik, böngészik, hanggal :)

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#143) hcl válasza Sanyix (#142) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"legalábbis ha használva van, és nem úgy áll ahogy telepítve lett."
Melóhelyen a domainben levő gépeink kb. 2 hét alatt annyira befragmentálódnak, hogy a felére lassul... Egy otthoni gépnek ehhez szerencsére több idő kell.

"vagy azt hogy egy nehezen olvasható cd miatt blokkol az egész rendszer,"
Ja ez kemény. A Win2003 Server befagyasztható egy rossz CD-vel. Nesze neked biztonság :D

"már régóta vista sp1-et használok, ott is tudnék mesélni a stabilitásról, meg a rögtön minden megyről..."
Meg a driver ellátottságról gondolom.

Mutogatni való hater díszpinty

(#144) ollie


ollie
MODERÁTOR

Érdekes project, de talán a ReactOS-t kéne előbb befejezni, hiszen az még korántsem teljes, erősen alpha állapotban van. És ugye itt egy bugoktól hemzsegő kernelt próbálnak implementálni egy másikba.

***

(#145) 5h4rK válasza ollie (#144) üzenetére


5h4rK
tag

En is nagyobb jovot latok a ReactOS -be. Azon is meg van mit csiszolni ... :DDD

(#146) Sanyix válasza hcl (#143) üzenetére


Sanyix
őstag

Áh a driver ellátottsággal nincs gond ma már, bár az én gépemnél még jó előre kell gondolkodni, és egy atheros hálókártya drivert hagyni a vinyón, mert ha nincs akkor el van vágva a nettől a gép, bár elég népszerű chip és elég régi is ahhoz hogy a telepítőben benne legyen, de nincs(mellesleg amikor új volt, bár bugos volt a driver az tény, de olyan lazán megfektette az überbiztonságos vistát hogy ihaj(végtelenségig tartó betöltőcsík, soha be nem töltődés, random kékhalál, durván szaggató asztal egérkurzorostul).
Az ati driver telepítése után rendszeres 1024*768 lesz a max felbontás a képernyőbeállításokban az befigyel (szerencsére ccc-s kényszerítéssel ki lehet ütni), na meg egyszer a rejtélyesen használat közben észrevétlenül(annyira, hogy másnap az eventlogból tudtam meg, hogy kb miközben játszottam állítólag megsérült a registry, amikor a sérülés "eredményét láttam" (eltűnt a win beépített hálózati felhasználója, és a hálózati szolgáltatások nagy része access denied, vagy a nem induló szolgáltatásoktól függés miatt nem indult el sehogy) megsérülő registry. Mindezt úgy hogy azon kívül semmi se sérült, a gép betonstabil, vinyón 0 hiba, smart szerint is 0 hiba és kiváló állapot. Ez máig rejtély, eddig 2 win gurunak "tört bele a foga".
De hétvégén is előadott egy meglepőt. Bekapcsolom a gépet, már vista sp2 rendszeresen frissítve, majd kék halál: UNKNOWN hard error C:\Windows\system32\ntkrnl.dll (asszem ez volt). Reset, majd hiba nélkül elindul... és megy úgy 14 órát kikapcsolásig. (elején majdnem szívrohamot kaptam, hogy megint pont hétvégén szopat meg)

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#147) hcl válasza Sanyix (#146) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Vista, mi? :D

Nekem azért ilyen extrém dolgokat nem csinál (van a gépen, de kb. kéthetente van elindítva, vagy ritkábban).

Amúgy taglohatnád kicsit a hsz-eket, elég nehéz olvasni :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#148) 5h4rK válasza Sanyix (#146) üzenetére


5h4rK
tag

Szerintem a Vista latta, hogy van Linux is a gepen es emiatt direkt b*szogat. :)) ;]

(#149) zsolt320i válasza hcl (#141) üzenetére


zsolt320i
senior tag

Kifogytál az "érvekből"?
Elmondtam hogy mik az érveim, és maga a kernel írója is előbbre vagy utóbbra azt jósolja hogy gyökeresen meg kell változatni. nem tudom mit kell ebből ügyet csinálni.
gondolom mint ubuntu felhasználó szoktad látogatni a fórumot. ott is van erről vita -sokkal szakmaibb kevesebb sértegetéssel - sztem olvasd el, ott van rengeteg érv pro és kontra.

"Nekem is van egy csomó dolog, amit nem tudok megcsinálni"
Értse már meg a "kemény linux mag", hogy a felhasználók nagy része nem ért az OS-hez (ami nem baj, mi sem értünk az rakétákhoz), és ezt nem kell emgváltoztani.
Egy jó OS olyan, hogy könnyű használn/kezelnii, minden működik rajta.
Mig a winnél az estek 99%ban elég telepíteni egy drivert next next nextel, addig a linuxnál ennyi nagy valószínűséggel nem elég.

"Be is baszna ha egy 4870 nem menne Linuxon"
én is feltettem a tárolóból a drivert, sőt az ati oldaláról a legújabbat is de sajnos a filmek szaggattak, a cairo dock, a google earth villogott és nem tudtam megoldani.
véleményem szerint a linux mindig 1 vagy 2 lépéssel le lesz maradva driver szinten a hw-hoz lépest, mindaddig amíg a gyártók nem készítenek drivert

Jaja, aztán "női tulajtól" vett autóban meg 5 éve nem volt olaj cserélve, ugye?
igen, ez igaz, nem tartotta karban, de tudta használni.
ne keverjük össze a dolgokat!

"ha bárki haver, szerviz összerak neked egy jó Linuxot, azzal bajod többet nem lesz."
ha összejön neki akkor lehet.
de ha össze is jön, és cserélsz egy videokártyát akkor mi van és a haver elutazott?
de nem is az itt a lényeg hanem a koncepció

"Amúgy meg bonyolult? Anyám tudja használni. Ha te nem, hát... :D:D"
Neked is felajánlom hogy gyere át csináld meg a fent említett dolgokat, vagy esetleg átjöhet anyukád is :DDD

"És ahhoz is ugyanolyan hülye mint egy Linuxhoz. Ugyanolyan hülyeségeket csinál, ugyanolyan baromságokat kérdez"
Ezt nem vitatom hogy nem ért hozzá (de hülyének akkor sem nevezném, mert attól lehet hogy ő agysebész és ő ahhoz ért), és lehet csinál meggondolatlan dolgokat, de tud netezni, tud skyepolni, tud filmet nézni....
Az baj hogy lenézitek azokat az embereket akik nem értenek annyira számítógéphez, és ha más véleménnyel vannak mint ti akkor egyből lehülyézitek.
Nincs ez íg rendben...

(#150) Sanyix válasza 5h4rK (#148) üzenetére


Sanyix
őstag

Azon nincs, másik gépen van. Bár lan-ban vannak sőt még közös sambás megosztásuk is van :D

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.