Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8) galocza válasza Traxx (#7) üzenetére


galocza
aktív tag

kinek mi válik be...
a könyveket csak zárójelben jegyeztem meg, nem sokan szeretnek olvasni amikor ott a sok "könnyebb" szórakozási forma, örülök, hogy te kivétel vagy. nekem nagy öröm volt pl amikor hazacipeltem első angol, csökkentett szókincsű könyvemet (asszem chandlertől a big sleep), és viszonylag izzadságszagmentesen átküzdöttem magamat rajta. aztán jött még egy (asimov - i, robot), kicsivel később meg már neki mertem állni az angol pratchetteknek - először azoknak, amiket már kívülről tudtam magyarul (ami csalás, de szókincsnek jót tesz 8), majd azoknak, amelyek magyarul meg sem jelentek. mindezt úgy, hogy 4 évig "tanítottak" nekem középiskolában angolt heti 3 órában, ez tudjuk mit jelent (aki nem tudná: semmit). a szókincs 98%a könyvekből, dalszövegekből, játékokból jött, vizsgára meg felhúztam magamat kicsit a nyelvkönyvekből és a tesztgyűjteményből.
na, a regény lényege: 5 nyelvet tanítottak nekem 20 éves koromig, abból hármat tanultam is, de abból csak abban az egyben érzem magamat otthon valamennyire, amit magamtól tanultam, és nem azért hogy tudjam, hanem mert rengeteg érdekes dolog angolul volt hozzáférhető. ebből is kikaptam egy kicsit, abból is, és ez különtanár, emelt óraszám, kéttannyelvű, 1 év ámerikában nélkül is elég volt a közép rigóhoz.
ez a "játszva tanulás", amikoris a sikerélmény/frusztráció arány kiváló, és szerintem a megszerzett tudás is tartósabb.
még két másik nyelvből lett közép rigóm (a második kb az angollal fél év különbséggel), de azokat hagyományos módon próbálták a fejembe verni, és bár el nem adnak, egyik sem erősségem. mivel annak idején "muszáj" volt őket tanulni (na nem igazán, de mégis csak órára járással, házifeladattal, dolgozattal jártak együtt), a vizsgák után hagytam őket szépen sorvadni.
szép hosszú határidőt szabtál magadnak, szerencsére nem kell megszakadni és önsanyargatni, elég, ha szórakozás közben mindig a kicsit nehezebb utat választod.

(na így is hosszú volt, úgyhogy ezt zárójelben: meglepő módon a pratchettek sok jót tettek abban, hogy bizonyos nyelvtani dolgok is rögzüljenek - ha az ember 1millió1edszerre olvassa uazt a nyelvtani struktúrát, csak megmarad vmi. 8)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.