Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Köszönöm! Nagyon jó cikk. :R

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#2) Hosssszu


Hosssszu
őstag

Szerintem is nagyon jó cikk! :R

(#3) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

:C végre egy jó, komoly technológiai cikk :)) mióta vártam egy ilyenre :R

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#4) gabor85


gabor85
őstag

Hálás köszönet a cikkért.
Nem tudod megmondani az A-GPS-en keresztül érkező adatok méretét? (kb)

(#5) Spor


Spor
tag

Műholdak a Föld körül c. kép kicsit csalóka, mert jóval több műhold kering a Föld körül. ;)

www.pc-style.hu

(#6) Konflikt válasza Mr.Csizmás (#3) üzenetére


Konflikt
addikt

azert ne essunk at a lo tulso oldalara, ez maximum egy bevezetes a helymeghatarozasba.

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#7) D1Rect


D1Rect
félisten

Jó kis cikk lett. :K

(#8) Dr. Romano válasza Spor (#5) üzenetére


Dr. Romano
veterán

A kép a Navstar műholdjainak bekezdésében van. És ott írja is " A kezdeti 18 műhold 24-re bővült amelyek összesen 6 pályán keringhetnek."

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#9) tocsa


tocsa
senior tag

Ezt a bekezdest sajnos nem tudtam ertelmezni, kulonosen az utolso mondatat:
"A műholdak által továbbított adatokat az úgynevezett vivőhullámok végzik el, amelyeket többszörösen megváltoztatnak. A kódokkal végzett számítások lehetővé teszik a műhold és a vevő közti távolság megtételéhez szükséges ún. futási idő meghatározását. Az adatváltoztatások révén a műholdak navigációs üzeneteként a műholdak helyének meghatározására vonatkozó fontos információk vétele lehetséges."

Mondjuk az elso ket mondat lenyeget ertem. Amugy pontsoan hogyan szamitjak ki a futasi idot? Gondlom valami interferometrikus modszer.
Az utolso mondat viszont nagyon zavaros. Milyen adatvaltoztatas? Ki valtoztat es mit? Talan az angolrol forditas rossz.

Mashonnan:
"Maga a jelkeresés egy kétdimenziós feladat része."

Miert 2D-s? Ha a muholdak 20.000 km magasan vannak, meg egyebkent is, ez az egesz helymeghatarozas bovan 3D-s problema. ~30.000 km a geostacionarius palya. Magyarul a muholdak helyzete folyamatosan valtozik az egbolton. Ezt hogyan kezelik le? A muholdas telefonoknal, ott konkretan meg kell talalnia a vevonek a muholdat. Itt a vevonek meg minimum 4-et kell megtalalnia.

Masik:
"Ahhoz, hogy a jelkeresés sikeres legyen, minden cellát meg kell vizsgálni, hogy az adott GPS-műhold vivő-illetve kódfázisa éppen melyik cellában található az adott időben."

Milyen cellat?

Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

(#10) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Apró megjegyzés, hogy civil felhasználású gps-sel centiméteres pontosságú navigációra van jelenleg lehetőség. Úgyhogy a katonai jelhez való hozzáférés korlátozása értelmetlen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) Solten


Solten
addikt

Kosz a cikket, erdekes olvasmany... :)

Saor Alba

(#12) Birkusz válasza Konflikt (#6) üzenetére


Birkusz
csendes tag

Így van, előző félévben 3G alapú helymeghatározás volt az önálló labor témám, és az első konzultációm előtt egy ennél 2x hosszabb "bevezetőt" kaptam a műholdas helymeghatározás alapjairól :D
Ettől függetlenül az érdeklődőknek és a témával most ismerkedőknek nagyon hasznos kis írás ez, grat hozzá :)

“ A NASA elkezdhetne asztronauták helyett hegymászókat képezni, mert az epéniszeden feljutunk a Marsra” by BuZzNiaK

(#13) WonderCSabo


WonderCSabo
félisten

Sztem túl sok oldalt csináltál. Zavaró és kényelmetlen olvasni így. 2 oldalba is elfért volna, de még egybe is simán.

(#14) peugeotmate


peugeotmate
őstag

Mindenek előtt: örülök, hogy többen érdekesnek/jónak találják a cikket! Köszönöm!

gabor85
Sajnos nem tudom megmondani az A-GPS adatokon érkező adatok méretét. Tudomásom szerint ez szolgáltató függő, de nem akarok hülyeséget mondani.

Konflikt
Mint írtam a cikk bevezetőjében: ez nem egy szakdolgozat! Csupán érdekelt a téma és a suliban pedig úgyis egy hosszabb lélegzetvételű írást kértek (bármilyen témából); hát gondoltam, miért ne írhatnék erről. Egy afféle bevezetésnek szántam én is a műholdas helymeghatározásba.

tocsa
Első kérdésedre a válasz: a földi követőállomásokon (katonai támaszpontokon) a műholdaktól érkezett kódokat/adatokat kiértékelik majd ezen feladatok elvégzése után visszajuttatják a műholdakra, ahol a számítógép rögzíti és eltárolja a kapott adatokat.. Elismerem, igencsak nyakatekert mondat lett. Meg a követőállomásos részt nem tettem fel ide, mivel annyira nem érdekes és egy kicsit bonyolult is.

A második kérdésedet nem igazán értem: miért ne lehetne kétdimenziós feladat része a jelkeresés?

Harmadik kérdésre a válasz: úgynevezett cellákban történik a jelkeresés, de hívhatnánk adategységeknek is akár. De szerintem ez kiderül a szövegből.

bambano
Lehet hogy igazad van, de én úgy olvastam az egyik szakkönyvben, hogy akkor nyer értelmet a katonai jelhez való hozzáférés korlátozása ha éppen háború zajlik. Gondolj bele, az 'ellenség' hozzá tudna férni a másik fél helyzetéhez. De simán lehet, hogy tévedek!

WonderCSabo
Szerintem ez legyen a legnagyobb probléma... :U

[ Szerkesztve ]

meg

(#15) bambano válasza peugeotmate (#14) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

A katonai pontosság zárolásának valóban ez volt az eredeti oka, az más kérdés, hogy azóta okos emberek rájöttek, hogy a civil jel "pontatlanítása" megkerülhető.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16) The Bachelor


The Bachelor
tag

Szerintem kihagytad az egyik legérdekesebb részt a műholdas helymeghatározással kapcsolatban, méghozzá azt, hogy Einstein speciális relativitás elmélete nélkül egyszerűen HASZNÁLHATATLAN lenne az egész rendszer :)

There Are Only 10 Types of People in the World: Those Who Understand Binary, and Those Who Don't.

(#17) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

gratulalok jo lett : )

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#18) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hát, lehet, hogy ezek azért néznek most ki így, mert ollózgattál, és nem nézted újra végig a cikket, de tele van bakikkal.
Leadtad már, vagy segítsek színesíteni? :DDD

Háromszögelés is ismert fogalom, de a magyar geodéták jobb kedvelik a ívmetszés kifejezést. Bár ez a legkevesebb, viszont:

Ezt a célt szolgálja a műholdpályák és műholdak száma, helyzete, és elhelyezkedése az arra kijelölt pályákon.
Ez első olvasásra egy nagy zagyvaságnak tűnik, talán gondold át, és fogalmazd meg újra.

A műholdak által továbbított adatokat az úgynevezett vivőhullámok végzik el, amelyeket többszörösen megváltoztatnak.
Ajaj... Az adatokat végzik el? Az hogy?
"Többszörösen modulálják"-ot akartál ideírni, nemde? - Google traslate-el olvastál valami külföldi anyagot? :D

futási idő - Megint egy értelmes kifejezés, de ilyet még az életben nem hallottam távméréssel kapcsolatban. Google translate?

Az adatváltoztatások révén a műholdak navigációs üzeneteként a műholdak helyének meghatározására vonatkozó fontos információk vétele lehetséges
Most már meg sem kérdezem többet, tuti google translate. A moduláció révén navigációs kódok... ilyesmiket használ a magyar szakirodalom is, nem fordítja le. De ettől eltekintve sem túl magyaros ez a mondat. Érthető, de nem szépen fogalmazott...

A mérésekkel kapcsolatban pedig:
Ott enné meg a fene a magyar geodétákat is, ha csak a navigációs kódokat lehetne használni, míg nem vagy US Army tiszt. Ma is lehet szinusz-jel mérést is végezni a vivőhullámon. (Amihez nem is kell semmiféle kódot demodulálni, a hullámhossz ismert, a korrekciók pedig valós időben számíthatók egy hosszú [~12-24 órás] mérés során, de elérhetők atmoszféra és pályakorrekciós adatok GSM hálózaton át is, ahogy írtad...)

referenciapontok - Stimmel, de itthon ezt alappont hálózatnak hívjuk. Miért nem magyar szakirodalmat forgattál?

Ja, és bocs, ha fellengzős, és kioktató jellegűnek találod, de én csak érintőlegesen tanultam geodéziát egy évig (3 éve), és mégis erősen szúrja a szemem, amiket itt írsz.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#19) janos666 válasza janos666 (#18) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ja, és igen. Azt te tudod, milyen minőséget követelt meg a dolgozatod, és milyen értékelésre vágytál. Az zavar benne, hogy full laikusoknak szánod nyilvános helyen, így aki épp csak annyira érdeklődik a GPS iránt, hogy ezt még átfutja, és "huhhh de bonyolult, de legalább most már van róla valami kis fogalmam, mit csinál a GPS vevő a kocsimban" annak most teletömted a fejét hamis szakszavakkal, amiket valami szótárprogram dobált ki neked.

a földi követőállomásokon (katonai támaszpontokon)
Vannak civil állomások is. Sőt, szerintem amit a mobil kap, az ilyenekről jön.

az 'ellenség' hozzá tudna férni a másik fél helyzetéhez
NANANA!!!!! Ahhoz oda-vissza kommunikáció kéne. Attól még hogy te kiméred a saját pozíciód tized milliméterre, attól még az ellenségnek gőze sincs, hogy te hol vagy, míg valamilyen csatornán meg nem osztod vele ezt az információt. A GPS vevőd nem tölti vissza a műholdra a koordinátáidat. Megtehetné, de miért tenné ezt egy katonai vevő kérés nélkül, míg semmi szükség rá? De amúgy sem szokás, ez más hálózatok feladata (nem rohangál mindenki műhold adókkal a mobiljában...) De ilyenkor is elég a visszaküldött koordinátákat titkosítani, és az ilyen jellegű adatok hozzáférhetőségét korlátozni.

Katonai szempont az, hogy az ellenség ne használhassa szabadon a GPS rendszert, mert azzal elvész annak a hadseregnek az előnye, aki megépítette ezt a rendszert, hogy a saját előnyére használja, és ezzel az ellenség fölé kerekedjen.
Olyan, mint hogy nem szórunk szerte szét mindenhol olyan fegyverlerakatot, amit az ellenség is könnyen kifoszthat, és a saját fegyvereinkkel lőnek ránk...

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#20) domi007


domi007
őstag

Az elottem szoloknak sajnos igazuk van...en mindig ugy fogtam fel a GPS-t (bar nem tudom ez mennyire igaz/valos), hogy van a vevoben egy pontos ora, es a muhodrol jovo ido-jelet osszehasonlitja a sajat orajaval. A ketto kozotti kulonbseg = az ido ami a vevo-hold ut megtetelehez szukseges volt. Ebbol s=v*t keplettel megvan a tavolsag a muholdtol, es ezzel a tavolsaggal rajzolnak egy gombot.
Ugyamezt elvegzik emg 2 masik holddal, es a gombok metszespontja az aktualis pozicio.

:B :B :DDD

DOMy

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#21) FRENK1988


FRENK1988
veterán

Nagy szép és érdekes cikk. :R

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#22) Savaria_01


Savaria_01
tag

Jó cikk lett,GRAT !!! :D

(#23) peugeotmate


peugeotmate
őstag

janos666

Hát köszönöm ezt a hosszú kioktatást, igazán...
Azt az elején szögezzük le, hogy én még gimnáziumba járok, közöm nem volt eddig a geodéziához a suliban (akár hiszed, akár nem). Ezért is vettem ki könyvtárból a Műholdas helymeghatározás című könyvet, ami a címéből is látszik, igencsak ezzel a témával foglalkozik! Nekem ez eléggé magyar szakirodalomnak tűnt... A háromszögeléses résznél használtam fel egyedül külföldi anyagot, a többit a könyv alapján írtam ki, illetve egészítettem ki frissebb anyagokkal (mivel a könyvet 2004-ben adták ki). Én azt elhiszem, hogy közelebbről is foglalkoztál a témával, ezért el is hiszem, hogy több pontban is igazad van, de a vádaskodásodat már nem tűröm! Google Translate-nek köze nem volt az ÉN dolgozatomhoz! Ezt esetleg privátban illett volna megkérdezned, mielőtt kijelented hogy tuti google translate! Egyes szakszavakat (mint például a modulálást) a konzulens tanár kérésére írtam/javítottam át (gondolom azért, mert Ő nem tartotta mindenki számára érthetőnek vagy csak így tartotta értelmesebbnek)! Ha rajtam múlt volna, több minden maradt volna "eredetiben". Meg én úgy vagyok ezzel, hogy többen másféleképpen kanyarítottunk volna bizonyos mondatokat, de ettől még a másiké is lehet értelmes.
Mérésekkel kapcsolatban pedig: hol írtam én, hogy kizárólag navigációs kódokat lehet felhasználni? Természetesen többféle módszeren alapuló mérést is lehet végezni, de egy laikust szerinted ez komolyan érdekelné?
Az meg egy más kérdés, hogy Neked már vannak ismereteid ezzel a témával kapcsolatban, ezért Te már egy "hulladéknak" tartod ezt a cikket. De szerintem igenis bővebb ismereteket meríthetnek ebből azok, akik nem ásták még bele magukat ebbe a témában. Az én ismereteim is igencsak a padlón voltak, amíg el nem kezdtem kutakodni. Persze közelében sem vagyok még az egyetemen oktatott ismeretekhez! Ahhoz még sokat kéne tanulnom!
Az meg, hogy szerinted mi hogyan van azt tiszteletben tartom, de akkor Te is tartsd tiszteletben azt amit igenis MAGYAR SZAKIRODALOMBÓL írtam ki (ezt nem győzöm hangsúlyozni)!
az 'ellenség' hozzá tudna férni a másik fél helyzetéhez
Ezt én is valahogy úgy értettem, hogy elég csak a visszafelé küldött adatokat titkosítani, de úgy tűnik, nem sikerült érthetően kifejeznem magam. Katonai szempontként meg én is valami olyat írtam, hogy az ellenség számára titkosítottá válnak kritikus időkben a helymeghatározásra vonatkozó adatok. Nekem nem tűnt volna fel, hogy ezzel kapcsolatban valami olyat írtam, ami nem felel meg a valóságnak. (Nem is taglaltam itt fenn a LOGOUTon részletesebben ezt a témát!)

meg

(#24) Hikvision válasza domi007 (#20) üzenetére


Hikvision
senior tag

Ígyvan. Szerintem amit leírtál pont elég egy laikusnak ahhoz, h megértse a kocsiban lévő ketyerének a működését.

20 éve a PH-n.

(#25) rizso válasza Hikvision (#24) üzenetére


rizso
addikt

Egyetértek, viszont pont ez kell egy ilyen oldalra ;) Ha valaki professzionális szinten kíváncsi a helymeghatározásra, akkor nem elégszik meg ennyivel, hanem komolyabban beleássa magát a témába...

Eladó cuccok: Panasonic Lumix 25/1.7 m4/3 objektív | új iPhone 15 Pro Max "padlizsán" színű bőr tok | fekete Samsung S21 Ultra Smart View tok (pár alkalommal használt) | Samsung Wireless Dual charger

(#26) siti válasza domi007 (#20) üzenetére


siti
senior tag

műholdban van atomóra, ezekből számol a vevő.

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#27) janos666 válasza peugeotmate (#23) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hát, elnézést kérek, ha ezt támadó sértésnek vetted. Féltem is tőle, de végül szándékosan nem privátban küldtem.
Inkább véleménynyilvánításnak szántam, hogy ha véletlenül én lettem volna a gimnáziumi tanár, akinek beadod, akkor ráírom hogy "3 alá ; google translate", ugyanis nekem az jött le, mintha találtál volna egy logouthoz hasonló külföldi oldalt, ráküldted a webfordítást, és itt-ott felvarrtad a ráncait.
De persze elfogadom a lenti érvelésed is, csak valahol fájónak tartottam, hogy miért badarságokkal kell tömni a laikusok fejét a szakmában is megszokott kifejezések helyett. Mikor végeredményben tök mindegy, mert a hozzáértő a "jelváltoztatások"-ról kitalálja (kizárásos alapon), hogy moduláció akart lenni, a laikus pedig talán csak átugrik a "moduláció" szón, hogy "biztos valami latin/kínai szó lehet :U ", de ha mégis megmarad benne, akkor inkább a helyesebb kifejezést ültesd el. :))

És nyilván nem, nem tartottam hulladéknak, csak "félresiklott"nak. Vagyis hogy információtartalom, és munka van benne, csak valahogy nem lett az igazi (legfőképp a szóhasználat, majd pedig a mondatszerkezetek miatt), pedig nem sok kellett volna hozzá, hogy nagyságrendekkel jobb legyen.
És nyilván hozzátettem, hogy nem tudom milyen igényekre, milyen hozzáállással készült az eredeti dolgozat, aminek most csak egy részét láttam. (Én bevallottan is szoktam beadni kimondott hulladékot is, ha tudom, hogy még az értékelő személy is leszarja, én meg még jobban, csak írja rá a kettest...) De ha már ide is kiraktad, feltételeztem, hogy talán komolyabban is érdekel a téma, és akár még örülsz is, ha szólok, hogy ez így "furcsa".

Ezek szerint csak rossz forrást választottál, amire szintén igaz lehet, hogy egy külföldi kiadvány magyarosított változata, és ahogy az már lenni szokott, a szaknyelvben egyáltalán nem jártas személy fordította anélkül, hogy futólag belelapozott volna valami magyar szakirodalomba. Illetve amint írtad, az értékelő igényei is rossz irányba tereltek.

Ha esetleg bővebben érdekel, akkor ebben a PDF-ben az 51-56-62. oldalig van annak az előadásnak a vázlata, amit meghallgattam pár éve a témában. (és ha rákeresel benne pár ismeretlen kifejezésre, jó eséllyel lesz róluk szó más fejezetekben bővebben, pl. az ívmetszésekről és alappont hálózatokról tuti...)
Persze ez vázlat (ott is bőszavúbban mesélték, és a fejezet alján említett könyv még tágabb...), de én is úgy ültembe erre az előadásra, hogy még fogalmam sem volt a GPS-ről (azon túl, hogy valami műhold kell hozzá), és a későbbiekben sem foglalkoztam már ezzel (és tudtam, is, hogy nem fogok), mégis egész átfogó képet adott, és máig megmaradt bennem. Ezért is gondoltam, hogy egy ilyesmi hangvételű szövegből is ugyan annyit (vagy összességében inkább többet) ért meg a laikus is, csak ami megmarad benne, az legalább korrektebb.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#28) bambano válasza peugeotmate (#23) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Pl. ezt írod: "Bármely időpontban egyszerre legalább négy műhold szükséges ahhoz, hogy a mérés megvalósuljon": ami konkrétan nem igaz, mert három műholddal már lehet helyet meghatározni, a negyedik a magassághoz kell.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#29) peugeotmate válasza janos666 (#27) üzenetére


peugeotmate
őstag

Elismerem, hogy igazad van több dologban, ezt nem tagadom! De egy kicsit finomabb hangvételben is kifejthetted volna ide, vagy privátban is eljuttathattad volna észrevételeidet. Talán az korrektebb lett volna, legalábbis én így tartom. Ez az első írásom itt LOGOUT-on és még nem teljesen vagyok/voltam tisztában, hogy milyen részletességgel és stílusban érdemes ide felrakni egy ilyen típusú cikket!
Észrevételeidet és egy kissé fikázó/cinikus hozzászólásaidat nagyon szépen köszönöm (legalábbis nekem így jött le, bocs)! :R

bambano
Nincs igazad. A NAVSTAR rendszerben 4 műhold szükséges ahhoz, hogy a mérés "teljes" és sikeres legyen. 3 műholddal értelemszerűen csak pontatlanabb mérés lehetséges. Legalábbis én eddig mindenhol így olvastam! (Ha állításodat alátudod támasztani valamivel akkor azt szívesen veszem!)

[ Szerkesztve ]

meg

(#30) janos666 válasza bambano (#28) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Talán szerencsésebb úgy elindulni, hogy 1+n műhold kell, egy redundáns az időkorrekcióhoz, és további 1 műhold minden egyes dimenzióhoz, de minimum 2. De a 3 műholdból származó két síkkoordináta szükségszerűen pontatlanabb, mint a 4 műholdat használó mérés. Gondolj csak arra, hogy a síkkoordináták már vetített értékek (GPS->forgási ellipszoid->érvényes síkvetületi rendszer), és hogy vetítesz pontosan az ellipszoidon a 3. koordináta nélkül...?

(#29) peugeotmate - Nem fikázás akart lenni. Én sem szeretem, mikor hülyének néznek, de összességében amúgy jót szokott tenni az embernek, ha így bánnak vele. Csak jót akartam. ;]

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#31) domi007 válasza Hikvision (#24) üzenetére


domi007
őstag

Huh, akkor orulok hogy jol tudtam :B

A muholdban levo atomoraban biztos voltam, mert egyszer csinalt egyik ismerosom olyan projektet, hogy egymastol tobb kilometerre levo szamitogepek orainak tizedmasodpercre egyutt kellett jarnia, es asszem azt GPS-szel oldotta meg. :))

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#32) peugeotmate válasza domi007 (#31) üzenetére


peugeotmate
őstag

Kiegészítettem a cikket a műholdak felépítésével.

meg

(#33) DV válasza peugeotmate (#32) üzenetére


DV
senior tag

Koszi szepen a cikket, orulok neki. :R
A Galileo rendszer viszont erdekel, esetleg tudnal-e arrol is irni egy masik cikket, vagy kiegesziteni a mostanit?
Erdekel, hogy mennyivel lesz pontosabb a helymeghatarozas, mikor fog teljeskoruen uzemelni, stb?
Azt hallottam, hogy nehany evre lealltak a rendszerrel anyagi okok miatt, de ha jol hallottam, akkor "hamarosan" (1-2 ev) mukodesbe fogjak hozni.
Meg a WAAS/EGNOS is erdekel, mert a GPS-ben van ilyen opciom (Garmin), hogy be-/kikapcsolhato; DE, mikor bevittem a GPS-em a forgalmazohoz kb. 2 eve, azt mondta kapcsoljam ki ezt az opciot, mert ugymond "megbolonditja" a keszuleket. :F

Koszi!

(#34) peugeotmate válasza DV (#33) üzenetére


peugeotmate
őstag

Örülök, hogy tetszett!
Sajnos most a dolgozatomban sem taglaltam sokkal részletesebben a Galileo rendszert, de Apukám egyik ismerőse bővebben foglalkozott kizárólag a Galileoval, igaz már nem egy túl friss cikk műholdas viszonylatban(ezen a linken megtalálod). Legfrissebb információm alapján a következőket lehet tudni. A legkorábbi (2010-es) megállapodás szerint 2012-ben kezdik meg Oroszországból a műholdak fellövését egészen 2014-ig. Jelenleg két tesztműhold üzemel, amelyeken csupán a technológiai elemeket próbálják ki. Azonban a (konstelláció) befejezéséig még éveket várhatunk, mert 30 egyidőben működő műholdat igényel a rendszer.

Cikk kiegészítve egy további érdekes tanulmánnyal!

[ Szerkesztve ]

meg

(#35) DV válasza peugeotmate (#34) üzenetére


DV
senior tag

Koszi szepen, mar nezem is.

(#36) JanFe


JanFe
aktív tag

Jo es hasznos cikk. Koszi :C

[ Szerkesztve ]

"There is nothing permanent except change"

(#37) joghurt


joghurt
addikt

Pontosságnál 3 m-t írsz a polgári sávon. Hááát, nézz csak körül mondjuk a Trimble weblapján (az írásod alapján ez a név nem mond neked sokat). Meg aztán tovább fokozható a helyzet az analóg fázisméréssel (persze, valamivel drágábban, mint a mobiltelefonba épített GPS vevő), vagy a DGPSsel (igen, ahhoz meg bázisállomást kell venni, vagy perkálni a havi előfizetést pl. a Fömi felé) is. Jelenleg centiméteres pontosságokról beszélhetünk polgári felhasználásra.

Aztán emlegetsz egyre nagyobb számokat, hogy melyik vevő hány csatornás, mintha ez lenne a pontosság fő szempontja. A pozíció meghatározása nulladik közelítésben így is, úgy is csak 4 hold jeléből történik; a sok hold egyidejű kezelése arra jó, hogy közülük minél nagyobb térszög legyen, azaz a pDoP minél kisebb.

Meg lehetne még emlékezni arról is, hogy nagyon sok mai GPS vevőbe már gyorsulás szenzort is építenek, hogy rövid idejű takarás (aluljáró, esetleg alagút) esetén is tudjon közelítő adatokat produkálni, és ne szakadjon meg a mérés.

Magáról a pontosságról, és a GPS technológia egyéb vonatkozásairól tudom figyelmedbe ajánlani a következő jegyzetet.

A tej élet, erő, egészség.

(#38) peugeotmate válasza joghurt (#37) üzenetére


peugeotmate
őstag

Én még egy korábbi forrásból vettem a megközelítőleges 3 métert, de azért azt ne mond nekem, hogy egy átlagos felhasználónak a GPS-e képes centiméteres pontosságra is! (Tapasztalatból mondom, sőt, még örülnék, ha csak 3 métert tévedne...) Egyébként a teljes dolgozatomban a centiméteres pontosság benne van,de itt az átlagos felhasználóra gondoltam! Persze, egyéb módszerekkel fokozható még a pontosság, de azért mindenről nem volt energiám írni! Meg még számos dolgot megemlíthettem volna! De hadd hangsúlyozzam ki még egyszer: ez nem egy egyetemi SZAKDOLGOZAT hanem egy évfolyamdolgozat (kb. 17oldalasnak) a rövidített verziója! És nem vagyok abban biztos, hogy itt a LOGOUT-on a "célközönség" ennél jobban el akarna merülni a témában, ám az is valószínű, hogy többen igen!

Nem írtam olyat, hogy a több csatorna nagyobb pontosságot jelentene. Csupán a jel befogása történik gyorsabban.

De köszönöm az észrevételt és a linkeket! Átfogom tanulmányozni őket részletesebben :R

[ Szerkesztve ]

meg

(#39) katona.t válasza peugeotmate (#38) üzenetére


katona.t
tag

A 3 méteres pontosságot úgy kell értelmezni, hogy egy térképen ábrázolva a pozíciómat ha egy helyben állok akkor egy 3 méteres sugarú körben ugrál az aktuális pozíciómat jelző pont?
(ez így érthető? :F )

(#40) peugeotmate válasza katona.t (#39) üzenetére


peugeotmate
őstag

Igen, ez reálisan hangzik! Köszönöm a kiegészítést! :R

meg

(#41) katona.t válasza peugeotmate (#40) üzenetére


katona.t
tag

Na de akkor ha 1-2 percig egy helyben állok, akkor átlagolva a pontokat nagyon pontos információt kapok a helyzetemről nem?

(#42) peugeotmate válasza katona.t (#41) üzenetére


peugeotmate
őstag

Egy átlagos kézi vevőnél nem feltétlenül jelent nagyobb pontosságot, ha csak egy helyben állsz! Legalábbis tudomásom/tapasztalatom szerint! Meg miközben a mérést végzed a Föld és a műhold mozog egymáshoz képest (is), szóval soha nem lesz hosszabb időn át a vevő és a műhold között a távolság ugyanakkorra!
Persze egy profibb (több "segéddel" is felszerelt, mint például A-GPS és DGPS jel vételére is képes készülékkel),több kód fogadására képes vevővel nagyobb pontosságot érhetsz el!
De ebbe témába még egy kicsit jobban bele kéne merülnöm...

[ Szerkesztve ]

meg

(#43) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Király volt a cikk! Pont a napokban gondolkoztam, hogy lehet passzív vevőként pozicionálnija egy GPS navigációnak. Ezek szerint jóra tippeltem. Én is az adat elküldése és fogás közti időintervallum számítását tartottam valószínűnek, mivel a műhódok geostacionárius (jól mondom?) pályán keringenek, akkor több műhód pontos elhelyezkedése és számított távolságának alapján meg lehet határozni a helyzetet. De ogy a katonai és civil között 10x különbség lenne! Lol! Látszik, hogy még mindig a rendfentartó erők kezében kell lennie az ütőkártyáknak, hogy megfelelő kontroll alatt tartsanak mindenkit. Félelemetes mik vannak! :O

Jevons paradox

(#44) joghurt válasza katona.t (#39) üzenetére


joghurt
addikt

Bizonyos valószínűséggel esik 3 m-en belül. Kommersz vevőknél az 50%-os valószínűséghez szokott 3 m tartozni. Ha azt adod meg, hogy mekkora körön belül lesz 90, 95, 99 stb. százalék eséllyel, egyre nagyobb távolságokat kapsz, de azok nem néznek ki olyan jól a prospektusban. De magából a technológiából adódik, hogy még a legprecízebb vevők is tévedhetnek egy nagyot. Ilyen volt (ha jól emlékszem) 2005. januárjában, amikor az egyik műhold atomórája elromlott, viszont nem kapcsolták át hibás állapotúra a státuszát. Ezen az éjszakán az összes, azt a holdat is használó vevő azt rögzítette, hogy kétszeres hangsebességgel elszállt Prágáig.

Attól, hogy sokáig mérsz egy pontot, csak a véletlenszerű hibákat tudod átlagolással csökkenteni. Amit pár hozzászólással feljebb linkeltem, ott leírják, miből is áll össze a pontatlanság. A rendszeres hibákat hiába átlagolod, nem tudsz segíteni rajta:

" * A műhold óráinak azon hiba részét, melyet a földi irányítóközpont nem korrigál. Ez az érték elérheti az 1,5 m-t;
* A műhold pályahibájából adódó koordináta hibái szintén 1 ÷ 2,5 m körüli értékek;
* Az atmoszféra alsó 8-13 km-es tartományában a troposzférában a jel terjedési sebessége függ az időjárási tényezőktől (hőmérséklet, légnyomás, páratartalom). Ha ezeket nem mérik, és nem veszik figyelembe a számítás során, úgy 0,5 ÷ 1 m-es szabályos hibát okozhatnak;
* Az ionoszféra – az atmoszféra 50 km-től 500 km-ig terjedő tartománya – hatását a jel terjedési sebességére különböző modellekkel próbálják figyelembe venni. Mivel azonban ezek a modellek sem tökéletesek, bizonyos esetekben 5 ÷ 10 m körüli szabályos hibával terhelhetik a mérést;
* A GPS jel nem csak közvetlenül a műholdról, de különböző tereptárgyakról visszaverődve is bejuthat a vevőantennába. Mivel a visszavert jel hosszabb utat tesz meg mint a közvetlenül terjedő, ez szabályos hibát eredményez, nagyságát 0,6 m-re becsülhetjük."

A tej élet, erő, egészség.

(#45) joghurt válasza Aprósólyom (#43) üzenetére


joghurt
addikt

A GPS műholdak NEM geostacioner pályán vannak (mivel az egy nagyon szűk sáv, korlátozott számú hold fér el rajta; évekkel előre le vannak már foglalva az üresedések az új távközlési műholdak számára, ahol fontos, hogy egy helyben legyenek), hanem annál sokkal alacsonyabb pályán.

A vége is hülyeség. Polgári célokra is vannak már centiméter alatti GPS-ek. Katonai célokra meg sokszor a tízméteres pontosság is felesleges, mert a robbanás annál sokkal nagyobb.

A Galileo és a Glonass célja amúgy épp az, hogy függetlenedjünk a Pentagontól. És épp ezért lengették be az amerikaiak a tervezés idején, hogy ha Európa fel meri lőni a műholdjait, azokat véletlenül "baleset" érheti - hogy megmaradjon a dominanciájuk. Ez végül a szájkarate szintjén maradt, de az biztos, hogy a harmadik világháború :-) azzal kezdődik, hogy kilövik az ellenséges szuperhatalom navigációs rendszerét.

A tej élet, erő, egészség.

(#46) old rocker


old rocker
veterán

Hát, Pözsó, bár elsőre nekem kicsit nehéz volt megemésztenem, csak gratulálni tudok... királyság cikk. Én eddig kicsit a radarok és a Luftwaffe X-Gerat rendszere alapján képzeltem el a navigációt... (Most már e tekintetben nem halok meg hülyén...)
Köszi a cikket, Old Rokker

A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

(#47) peugeotmate válasza old rocker (#46) üzenetére


peugeotmate
őstag

Köszönöm Mester, ez jól esett (így 2 év után is)! :R
A Symbian még él és virul a kezeid alatt?

meg

(#48) old rocker válasza peugeotmate (#47) üzenetére


old rocker
veterán

Pözsó barátom, a mestert te vagy :-) A symbián még él a kezem alatt; én már valszeg megmaradok jó öreg rokker szimbijánosnak - lásd rekviem egy operációs rendszerért c. írásomat...

A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

(#49) Zsolizsoker


Zsolizsoker
csendes tag

Nekem is új volt teljesen a téma, és köszönöm Máténak, hogy a cikkével felhívta erre a témára a figyelmem. Szóval mint laikus olvastam ezt, és a terjedelme ellenére végig lekötötte a figyelmemet. Ezt is köszönöm. Nagyon sok értékes hozzászólás olvasható, amik még izgalmasabbá teszik ezt az egész fórumot. Máténak nem kellene megsértődnie azért, mert vannak olyanok, akik a témához jobban értenek. Szerintem minden hozzászóló abszolút tárgyilagos, és nem sértő szándékkal íródtak, legalábbis én nem éreztem egyiket sem annak. Ez is egy lecke arra, ha a nyilvánosságot vállalja valaki, akkor el kell tudni fogadni az építő jellegű hozzászólásokat. Magam részéről ezekből többet tanultam, mint a cikkből, de anélkül ezek nem születtek volna. :-)

zsolizsoker

(#50) peugeotmate válasza Zsolizsoker (#49) üzenetére


peugeotmate
őstag

Örülök az alapjában pozitív visszajelzésnek, jól esik az ilyen! Valóban vannak olyanok, akik jobban konyítanak a témához, mint én. Valószínűleg a dolgozat megírásának hevében (bő 3 évvel ezelőtt) kevésbé voltam befogadó ilyen téren, ezért kicsit hevesebben válaszoltam a kelleténél. (Továbbá negatívabban állhattam hozzá egy-egy építő jellegű kritikához.)
Viszont most elgondolkodtam, hogy lehet érdemes lenne frissíteni, vagy a jelenlegi helyzetről több infót gyűjteni és abból egy kompletten új cikket összeállítani, mert amennyire követem, az oroszok belehúztak eléggé a helymeghatározás terén. De még morfondírozom rajta.

meg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.