Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6) PazsitZ


PazsitZ
addikt

Nagyon aktuális írás, főleg számomra! A héten megjött a 7.04es CD-m úgyhogy nemsokára installl lesz. Annyira nem vagyok jó még linux-ban, nagyon köszönöm a cikket :R !
Tehát még a héten jelezni fogom, hogy müködnek -e a dolgok.

(#5) Gabe16v: A 6.xx Ubuntu-t minden gond nélkül telepítettem, tökéletesen müködött minden, konzol nélkül is! ''Töklétetes'' rendszert meg úgysem kapsz, hiszen mindent OS-t testre kell szabni.
Az igazság meg az, hogy a wint mindenki ismeri, ezért tünik könnyebbnek, igazából ezek a fajta linuxok is könnyen kezelhetők, max idegennek tünik, mert mást szoktál meg...


[Szerkesztve]

- http://pazsitz.hu -

(#12) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Az a durva, hogy ez még a live cd-n is működik. Néhány napja bootoltam be róla, elindítottam valami filmet, mondta hogy gáz van, de keres nekem. Kb 1,5 perc múlva ment a film.

Meg a ''hullámzó ablak'' (nemtom a nevét. talán compizz :F ) is ment 2 katt után. (mondjuk szerintem szoftveresen, mert olyankor 30-40%-ig felmászott a proci terhelés.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#13) Batman


Batman
őstag

Szia Sianis!

Alapjában véve , egy jól átgondolt cikk, mivel nem régóta használok ubuntut, (na ez így túlzás, most is egy másik disztró alól írok) , azéer nekem is volt 1-2 uj dolog benne.

De szerintem lehetne kicsit , részletesebb, a részletekbe jobban bele lehetne menni.
Pl: source.list , oké hogy szerkeszteni kell , de akár egy kezdőt is érdekelhet ,hogy mi az és mikkel kell kiegészíteni, mit jelentenek a , feisty main restricted universe multiverse, szavak stb...

Vagy a másik, de ez lehet ,hogy csak az én rögeszmém, nem szertem a kattínts ide kattínt oda megoldásokat, én azt is tudni akarom mit csinálok valójában. De azt is megértem ,hogy ez kell, az ubuntu egy elég népszerű disztró , és sokan most előszőr használnak linuxot, nekik így sokkal kenyelmesebb.

A tapasztalat, hogy az ubuntu oldalán a leírások is a katt-ide-katt-oda módszert alkalmazzák, nem mindenhól de sokhelyen, ez engem bosszant.

Sianis a most leírtakat ne vedd magara , ez inkabb magának az ubuntunak szólt az eddig tapasztalataim vele, vagyis ami nem tetszik, de vannak dolgok amik tetszenek és jól működnek.

És most had menjek át moderátorba kicsit.
Kérem a felesleges flamet most befejezni! Ne nekem kelljen! Köszönöm..

üdv
Batman

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#15) Sianis válasza Batman (#13) üzenetére


Sianis
addikt

Lesz majd olyan rész is, ahol kicsit mélyebben belemászunk a dologba. Mindenesetre most egy direkt ilyet dobtam össze, azért, hogy gyorsan menjenek a fontosabb dolgok. Aztán majd, ha kizenéltük, filmeztük magunkat meg is nézhetjük, hogy mi az amit végülis csináltunk! :)

Mindenesetre örülök, hogy felhívtad rá a figyelmem! :R

Sianis

(#16) Protezis


Protezis
őstag

Egy kerdes: ape fajlokkal hogy all a Feisty? Edgy alatt csak xmms-hez tudtam beloni, pedig eleg sok helyen szetneztem ezugyben.

(#17) Sianis válasza Protezis (#16) üzenetére


Sianis
addikt

Ha Edgy alatt ment, akkor megy Feisty alatt is. Viszont a codec kereső ezen éppen elvérzik.

Azt le tudnád írni, hogy Edgy alatt miket tettél fel xmms mellé?

Sianis

(#18) Batman válasza Sianis (#15) üzenetére


Batman
őstag

Ha mélyebben bele akarsz menni , akkor ami engem érdekel! ;]
A különböző vga kártyák és driverek, mivel nekemállandó fagyásaim vannak az ati kártyámmal.
A futtatási szintek miben léte ubuntu alatt. ( Talán még emlékszel gentoo alatt ez ,hogy ment, ha feltelepítettél valamit akkor ahoz egy bejegyzés létre jött az /etc/init.d-ben, majd ezt egyszerűen at rc-update add ''script neve'' ''runlevel'', és már indult is azon a szinten ahol makartad.)
Az ,hogyan működik ubuntu alatt , vagy hogy valósítható meg , egyszerűen és nagyszerűen.
Jah meg mostanában samba-val is gondjaim voltak, ebbe is bele lehetne mászni kicsit.

Most így hírtelen ennyi, de ha akarod talán van még pár dolog ...... :U

üdv

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#19) eddie303 válasza Batman (#18) üzenetére


eddie303
őstag

eddie303@lonestar:~$ update-rc.d --help
usage: update-rc.d [-n] [-f] <basename> remove
update-rc.d [-n] <basename> defaults|multiuser [NN | sNN kNN]
update-rc.d [-n] <basename> start|stop NN runlvl [runlvl] [...] .
-n: not really
-f: force

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#20) Protezis válasza Sianis (#17) üzenetére


Protezis
őstag

Talaltam egy libmacinput.so.gz fajlt, ezt ki kell csomagolni a ~/.xmms/Plugins/ -ba.
Ezenkivul talaltam meg 2 debian csomagot meg egy forrast: mac-3.99-u4-b5.tar.gz
A forditas nem sikerult, a debian csomagok meg vagy nem mentek fel, vagy semmi eredmenyt nem ertem el veluk. Lenyeg a lenyeg, csak xmms alatt tudok ape-t lejatszani, ami mostmar kevesbe zavar, de azert jo lenne, ha massal is menne.

(#21) Batman válasza eddie303 (#19) üzenetére


Batman
őstag

Ezt kerestem!A kis cselesek felcserélték a szavakat.köszi

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#22) eddie303 válasza Batman (#21) üzenetére


eddie303
őstag

Annyi, hogy kell vigyazni, mert meg kell adni neki a runlevel szamokat, es hanyadik legyen inditasnal es leallitasnal. Az alapertelmezett runlevel a 2-tes.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#31) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Azt ki kellene debuggolni, hogy nálad mitől omlik a cucc, első nekifutásra elfogy a memóriája és akkor tud vidám dolgokat művelni. Adtál neki elég swapet? A ram+swap összege szerintem giga fölött legyen.

Esetleg érdemes lenne minden gépre felrakni a munin-node csomagot, meg egy szerver jellegű gépre a munint is és nézegetni a grafikonokon, hogy mi történik az összeomlást megelőző időben, hátha.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#32) _seth_


_seth_
veterán

Már driver szinten is sokat fejlődött a linux... elsőnek még anno a 6.3-as suseval próbálkoztam de aztóta eltelt már pár év... amiket az utóbbi 1-2 évben láttam azokban már egészen sok driver benne is volt és működtek is átlagban persze vannak olyan linuxok is amiket egyszerűen nem tudok a notimra felrakni mert valami nagyon nem tetszik neki :(

Ugyanakkor egy jó kis linux+openoffice ami már szinte mindegyikben benne van tanulni, netezni, chatelni, filmet nézni, zenét hallgatni már megfelel persze hibák lehetnek de én még egyetlen tökéletes oprendszert sem láttam pedig amikor elsőnek gépet vettem még dos + win 3.1 volt csak :D

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#34) mobal


mobal
MODERÁTOR

jó hálozaton más. gondolom ldap -s az egész cucc.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#35) _seth_


_seth_
veterán

Új Dell Optilex 280-as gépekről van szó :) Szal nem az a noname kategória... Elég fullos a rendszer abban az épületben... ha pl azt mondom, hogy gigabites lan van, az ajtók mágneskártyával nyithatóak, Nitrós oltórendszere van a szervereknek (ugye ott van az optikai szál is tőlünk pár méterre). Ahol nem dell gépek vannak ott IBM van mindengol 17'' TFT....
Alkatrészek: ha jól emlékszem samsung ramok, nvidia 6600-as vga (suliba nagyon kell na mind1), talán wd vinyók, lg írók, p4 630-as procik, amire kellenek arra bőven megfelelnek :)
(tavaly kirámolták az összes gépet abból az épületből ezért új minden :) )
Rendszergazda: aki az egészet felügyeli elég jól ért az informatikához, talán ő az egyetlen akire azt mondanám a suliban, hogy informatikus (végzettsége nem is tanár, infós cége van, IP-tvt indít, netszolgáltatásokhoz is köze van, 2 suliban is tanít és amikor történt vmi nagy fejlesztés magyarországon mindig volt valami köze hozzá :D)

Az átlag tanár egyébként egy nagy nulla... a jegyzeten ott a neve, hogy ő is írta és még másik kettő de a felét sem tudja + amit soha sem szerettem: 3-4 éves információkat mesélgetnek nekünk, én elvárnám, hogy előadás előtt nézzen utána a dolgoknak...

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#36) _seth_ válasza bambano (#31) üzenetére


_seth_
veterán

A saját notimon már a vinyóval is gondja volt de a telepítés ment tovább és fel is rakta elvileg de bootolás utén Grub hibaüzi fogadott csak...
Swap: passz... vagy automatán beállította vagy ha én állítottam akkor sztem 1 gigát kapott de ez már több mint elég... a gépben 1 giga ram van.

Minden gépre rész: ezt pedig már gondolom a sulis gépekre érted mivel ott van több gép is kb vagy 60-on van ubuntu az, hogy ebből mennyin működőképes az már más dolog. Ott viszont nekem nincs beleszólásom a dolgokba :( Szerver egyébként lenne vagy 10 igaz ebből csak 3 igazi nagy szerver szép nagy rack szekrényben... :)

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#37) twollah


twollah
nagyúr

Amikor meglattam, hogy ennyit kell butykolni a konzolban (a fiuk a konzolban dolgoznak), mar abba is hagytam az ismerteto olvasasat.

Anno '93-94 tajekan amikor Amiga OS alatt egy CLI ablakban kellett gepelni mar attol felallt a szor a hatamon (lasd pl.: LHA, LZX).

Kifejezetten utaltam (utalom) ha hosszu gepelesek utan kozli a gep, hogy ''bazd meg megint hulye voltal es akkor sem csinalok semmit ha itt dolglesz meg a CLI, terminal, konzol ablakban''.

Inkabb maradok a kindoze ikszpenel, vagy az UHU Linuxnal, ez a kettol valahogy kenyelmesebb nekem mint az orakon keresztul tarto gepeles, hackeles, net turas.

(#38) legendary


legendary
tag

Sziasztok! Egy apró észrevételem lenne a cikkhez. Gondolom kezdőknek szól, viszont az nincs benne a cikkben hogy a netet hogy kell beállítani. Márpedig egy kezdő Ubuntu alatt biztos nem fogja tudni magától. /legalábbis 6.10 -nél elég macera/ Mármint nem nehéz ha már tudod mit kell, de Win-hez szokott felhasználó szerintem magától az életben nem jön rá.

"Mindenki arra született, hogy azt tegye amire született..."

(#40) Yooha


Yooha
aktív tag

Én is kacsingattam már a linux felé - a móka kedvéért elgondolkodtam egy szoftverileg 0 Ft-os gép megalkotásán - de tesóm szerint, aki Linux felhasználó, nem lenne hozzá türelmem. :)
Ő Redhat-et használ, nem tudom milyen a többi változat, mondjuk ezt sem ismerem.
Majd egyszer rászánok napokat, és elolvasom a főbb linuxos topikokat, hátha van olyan disztribúció (ez ide jó szó, hát még ezt se tudom biztosan), ami megfelelne nekem. Mármint amiben nem kell sokszor konzolokban bogarászni - a win registry-be azért én is benézek néha, persze csak irodalmazás után - csak letölteni, telpíteni, ablakokban állítgatni dolgokat.
Van ilyen?

Én a kardomat a kezemben hordom. Te a tiédet a szívedben és az elmédben. Ahogy én látom, ez 2:1 fegyverelőny a részedre.

(#41) ilyen_85


ilyen_85
senior tag

Üdvözletem!:)

Grat a cikkhez, bár ha egy hónappal előbb írod meg, akkor aranyba foglaltam volna a neved:D

Kb egy hónapja láttam egy videót youtube-on vagy vmi ilyesmi helyen, ahol az ubuntu képességeit mutogatták beryl-el, és virtualboxal felvértezve:)

Ha jól emlékszek futott rajta egy xp és vmi más, talán vista (nem mernék megesküdni) és ezek között váltogatott az emberke valós időben, egy 3D-s asztalon... :Y Elég meggyőző volt, szal én mint xp-n nevelkedett kis csíra fogtam magam xp-t töröltem és felraktam egy ubuntut:D

Első benyomás nagyon pozitív volt net ment azonnal (ubuntu 6.10 Edgy), kb 2 héten keresztül olvastam a fórumokat, meg mindenféle leírásokat, de sehogy se sikerült felrakni egy nvidia drivert se:(

Utánna költözés miatt net se volt, úgyhogy az ubuntu teljesen használhatatlanná vált:( Kár, mert nagyon jó lenne, egy ilyen OS. Csak én, aki először látott linuxot... nem volt egyszerű.

Mindenesetre grat :R Remélem lessz folytatás, amiben tudnál némi segítséget nyújtani, hogy egy átlag user is feltudjon tenni egy vga drivert, netalán egy beryl-t meg ilyesmit;)

Sziasztok!

[Szerkesztve]

(#42) Cyberslider válasza Yooha (#40) üzenetére


Cyberslider
őstag

Esetleg a SUSE-t próbáld meg, abban benne van sokminden alapból a dvd-n,és el lehet klikkelgetni.....
(Bár ubuntunak is van dvd-s verziója..)

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#43) Cyberslider válasza ilyen_85 (#41) üzenetére


Cyberslider
őstag

[link]

Letöltöd, felteszed a deb csomagot, aztán next,next,next, finish. Örülsz :D
Ennél egyszerűbb nincs. Már már windóz :D

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#44) Protezis


Protezis
őstag

Ugy tunik erdemes lenne bemutatni, hogy lehet mindezeket guin megcsinalni, mert a kedves olvasokozonseg nagyon idegenkedik par sor begepelesetol (illetve copy&paste) :U

(megsugom: ha jol sejtem, a synaptic csomagkezeloben ezek mindegyike megvalosithato)

(#46) h0o2a7j6


h0o2a7j6
tag

grat a cikkhez és várom a folytatást! :)
másodszor: egy Athlon64 es rendszer alá érdemes lenne ebből 64 bites verzót felrakni, mennyivel lennék előrébb, vagy kezdő ubuntusként nem bonyolítsam a helyzetem ilyenekkel :F

(#47) _Petya_ válasza h0o2a7j6 (#46) üzenetére


_Petya_
őstag

Lehet 64-est rakni, de pár dologgal szívás van (zárt forrású dolgok, pl Flash) Javaslom kezdőknek a 32-est.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#48) 3psilon


3psilon
aktív tag

Most az a baj hogy szerintem a szoftverforrásokat menüből is pár pipával be lehet állítani. Magától main universe multiverse, magyar mirror.
A nyelveket nem lehet menüből? Én úgy emlékszem. Komolyan.

Nálam a Feisty kernelkedett, nem indult csak generickel, irqpoll paraméterrel... az ATA vezérlő nem tetszett neki. De így meg az nvidia nem ment.
Szóval SUSE, és nagyon meg vagyok vele elégedve. Átgondolt, stabil, a yast lassú, de legalább nem kell konfigfájlokban turkálni. A Zen V Plusomat (lásd az írásom) jobban viszi az amarok, mint a winamp. Ti. nem fagy le.

Majd ha végzek az érettségivel, írok egy ubuntu-suse-uhu cikket, hogy kinek mi a jó, hátha kedvet kapnak hozzá a windowsos kollegák. :)

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#49) h0o2a7j6


h0o2a7j6
tag

most xp van fent, szeretném a linuxot feltenni, kell neki külön partíció(gondolom igen),ha fentvan mind2, akkor lesz vmilyen bootmenüm amiből kit tudom választani, hogy melyik OS-t indítsa?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.