Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#29) Andie


Andie
őstag

Bár a topikgazda már figyelmeztett, hogy nagyon offolunk, azért megkockáztatok még 1-2 érdekes dolgot nektek, hátha nem rúg ki :D

Az agy emlékező - ill intuitiv képessége.
Apám egyszer mutatott nekem egy érdekes kisérletet. Még sztem olyan 14-15 voltam, szóval kiscsirke, az agyam sem állt rá a nagybetüs Életre, pl ugye meg kell tanulni TANULNI is, amit főleg egyetemen vernek az emberbe (500 oldal könyvböl leszürni azt a pár oldalnyi süritett anyagot, ami a lényeg).
Node a kisérlet:
Felirt egy lapra dolgokat. Hétköznapi, kézzelfogható dolgokat az eccerüség kedvéért, 1-20-ig.
1.: alma
2.: kiskutya
3.: ház
4.: ürhajó
...
20.: bögre

Azt mondta, 1 perc alatt megtanulja melyik számhoz milyen szó tartozik, és még holnap is emlékezni fog rá. Én nem hittem. Fogadtunk. 1 percig nézte a lapot, majd átadta nekem, és kérdeztem.
15? - tésztaszürö! - és télleg az volt!!!
3? - ház! -bakker.
20? - bögre!...
A fogadás úgy volt teljes, hogy másnap is kikérdeztem (a lap nálam volt). 11? - sárgarigó!
Agyam eldobtam.
Nyilván sokaknak már nem újdonság, akiknek az, azoknak elmondom a módszert (nemcsak játékra jó!)

Az agy úgy képes legjobban megjegyezni dolgokat, ha hozzá tudja kötni más emlékekhez, jólismert dolgokhoz. Intuitiv tudás. Ilyenkor annyi más ideggóc is hozzákapcsolódik az aktuális infóhoz, hogy elég sokáig megmaradnak a pályák.
Hogyan lehet ezt megtenni a valóságban?
Mindenki ismeri azt a kis hüje versikét, hogy
1, megérett a meggy.
2, csipkebokor vessző...
stb
Namost ezt mindenki ismeri, legalábbis sztem 90%-unk.
Ez a versike olyan mélyen van bevésődve, hogy simán lehet rá épiteni, hozzá lehet ragasztani dolgokat.
Mit csinált fater? Nézte 1 percig a listát:
1: alma. Elképzelt egy meggyfát, amin almák lógnak. Megvan a kép? ok.
2. kiskutya. Egy csipkebokor .. alatta ül egy kis pöttyes kiskutya, csóválja a farkát. 5 mp-ig memorizálta ezt a képet, és továbbment.
...
10 után bajvan, mert ugye 10, tisztaviz... de mivan 11-el?
Hát ott megint megérik a meggy. Nodehát márott lóg a meggyfán az alma? Sebaj! Ahogy itt valaki előttem irta, akár 7 dolgot is képes az agy multithreadben megjegyezni. Mi a 11? sárgarigó. Meggyfán lógnak az almák, és az ágon ott ücsörög egy kedves sárgarigó, feni a fogát (csörét) az almákra. 5 mp memorizálás, kész.
És igy tovább.

Próbáljátok ki, tökéletesen müködik. Sztem igy, huszonévesen már akár 50-ig, de lehet 100-ig is el lehetne menni. Végülis 10 képet kell megjegyezni, 10 motivummal.

-------------
Másik dolog amiröl irni akartam, az álom. Hogyan álmodunk?
Van néhány ember, akivel vagyok olyan szoros kapcsolatban, hogy beszélgethettünk erről a témáról.
Én speciel nem álmodok. Talán havonta 1x. Akkor is kizárólag képeket, és fekete fehérben. Felébredek, és 1 kép van előttem. De ilyen hüje elvont dolgok ám : egy sárkány, amint iszonyat sebességgel repül a levegőben, és elmosódik körülötte a táj. Megjegyzem , semmi közöm a sárkányokhoz, nem vagyok szerepjátékos, meg semmiféle sárkányos perverzióm nincs. Max a 3dMark sárkányos tesztje...
Sokan persze azt mondják, ugyanúgy élménydúsan álmodok, csak nem emléxem rá. Lehet.
Barátnöm : egész kisregényeket álmodik meg. Álmában gyilkosok után nyomoz, akár fő, akár mellékszereplőként. Szereti Agatha Christite-t, ez igaz. De néha fél óráig meséli, mit álmodott, olyan részletességgel, mintha filmben van könyvben látta volna. Eszem megáll. És tényleg igy van, mert rendszerint felriad, és olyankor fél percig beszél, mintha még álmodna. Vitázik, menekül, fél, telefonál álmában, konkrét egész mondatokkal, igaz kicsit gyorsabb tempóban mint ébren. És soxor leugrik az ágyról, elindul kifele a szobából, alig lehet visszatartani.
A többiek általában e két véglet között vannak. Kisebb mozzanatokat, szép képeket álmodnak, vagy netán horrorisztikus elmosódott lázálmos párperces történéseket.

Mitöl van ez? Miért kapcsolok én ki teljesen, mint egy gép, és mitöl él egy párhuzamos életet más álmában?

---------------
Utolsó témám: A többszálas agyi tevékenység. Aki programozott már, vagy oprendszer szinten guru, tudja, hogy a mai operációs rendszerek támogatják a többszálú futtatást, úgynevezett multithreadinget. Ez azt jelenti, hogy egyszerre több feladatot is képes a program ellátni. Pl keres egy listában, és közben kockát forgat a képernyőn, sőt, még emellett harmadikként zenél is. Semmi gond, az oprendszer felbontja a proci időt 3 fele, és minden alfeladat kap egy pici időt.
Node az agy alapvetöen nem ilyen. Oké, nevezhetjük végülis a vezetést is multithreadnek, hisz nyomod a pedált, kezeled a váltót, figyelsz a környezetre, és netán még közben beszélgetsz is. De ezek általában rutinszerü dolgok - márakinél.
Viszont van egy kolleganöm, itt ül a szobában, aki megdöbbentö dolgokat csinál párhuzamosan.
Legszembetünöbb megnyilvánulása : beszél telefonon valami szakmai dologról, konkrét adatokat, dátumokat sorol fel, tanácsad, stb, és közben passziánszozik. Úgy pakolja a kártyát, mint a villám. Márpedig ahhoz igen erősen koncentrálni kell, hogy melyik kártyát hova tehetem ugyebár, sőt, még rafkózni is kell, hogy le tudd szedni az összeset fentről. És közben kacifántos kérdésekre válaszol telefonban.
Próbáljátok ki, nekem nem ment. Még egy laza beszélgetés sem. Vagy erre, vagy arra nem tudtam figyelni. Elmondtam egy mondatot, pl ''délután elugrok a mammutba, veszek headsetet'' - és utánna tudtam csak a lapot arrébb tenni, de közben a felét nem értettem meg, amit bnőm mondott.
Lehet ezt tanulni? vagy adottság kérdése?

[Szerkesztve]

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.