Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) bambano válasza MCGaiwer (#100) üzenetére


bambano
titán

nem. az a lényeg, hogy mivel jelenleg a dollár az első számú tartalékvaluta, az usákok akkor is hizlalják a seggüket minden tranzakción, ha egyébként abszolúte semmit nem tesznek érte.

ha kirúgod a dollárt ebből a szerepből, az nagyon komoly érvágás lenne az usának, ezért kapálóznak ellene ezerrel. egy időben erőltették egy nem dolláralapú olajtőzsde létrehozását is. ettől is infarktus közeli állapotba jutottak az amcsik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#102) MCGaiwer válasza bambano (#101) üzenetére


MCGaiwer
addikt

az oroszok és kínaiak mondjuk olyan elszámolási alapon kereskednek egymás között, amivel akarnak.
Az egész vita alapja nem a jelenlegi békésnek mondható helyzet, hanem egy olyan elképzelt állapot, amikor ugyan még nem katonai összecsapás, de éles gazdasági ellentét alakul ki a nyugati és keleti felek között, ahol a gazdasági kapcsolatok megszakadnak, esetleg előidézve egy 2. hidegháborút. Ebben a képzelt állapotban a Brics szövetség kétségtelenül óriási nyersanyag, lélekszám, és pénzbeli előnnyel rendelkezik minimális technikai lemaradásért cserébe.

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#103) kavics325i válasza bambano (#101) üzenetére


kavics325i
őstag

Pont ez a lényege a Brics-nek, hogy egy SAJÁT valutájuk lesz. Teljesen kihagyva a dollárt és ezzel az amerikaik hasznát

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#104) kavics325i válasza MCGaiwer (#102) üzenetére


kavics325i
őstag

Azért az a lemaradás se olyan jelentős, ha a Sógorom a múlt héten a Lamborghini-nél volt tárgyalni.

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#105) MCGaiwer válasza kavics325i (#104) üzenetére


MCGaiwer
addikt

nem idetartozó dolgokat ne keverj bele. Egyrészt a lambo mondjuk pont olasz, másrészt a sportautó piac állapotának semmi köze a hadászati technikához.

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#106) bambano válasza MCGaiwer (#105) üzenetére


bambano
titán

harmadrészt attól, hogy a sógora kivel tárgyalt, még nem lesz igaza.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#107) kavics325i válasza bambano (#106) üzenetére


kavics325i
őstag

De neked igazad van, mert te tudod, hogy az oroszok mennyire fejletlenek illetve, hogy a fejlődési szintjük hol áll

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#108) dabadab válasza kavics325i (#107) üzenetére


dabadab
titán

Tudom, hogy nalad az adatok megismerese "meddo vita" cimszo alatt fut, de azert mondjuk a GDP-kre ranezhetnel.

DRM is theft

(#109) kavics325i válasza MCGaiwer (#105) üzenetére


kavics325i
őstag

Szerintem meg pont ide tartozik az is, hogy ha az oroszokat le degradálják akkor élő példaként ellensúlyozzam. A hadi iparba meg bele se menjünk. Abból kiindulva, hogy a MI-24 a mai napig a egyik legjobb elfogó vadász helikopter

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#110) dabadab válasza kavics325i (#109) üzenetére


dabadab
titán

"Szerintem meg pont ide tartozik az is, hogy ha az oroszokat le degradálják akkor élő példaként ellensúlyozzam."

Szerintem jot tenne a hozzaszolasaidnak, ha legalabb egyszer vegigolvasnad, hogy mit irsz, mert ennek a mondatnak megint semmi ertelme.

DRM is theft

(#111) kavics325i válasza dabadab (#110) üzenetére


kavics325i
őstag

Értem

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#112) Crystalheart válasza kavics325i (#109) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nekem úgy tűnik, hogy te csak simán ruszkifan vagy. :)

(#113) MCGaiwer válasza kavics325i (#111) üzenetére


MCGaiwer
addikt

az oroszok sosem voltak technikailag előnyben. Általában a lemaradást mennyiséggel kompenzálták. Nem látom annak jelét, hogy ez megváltozott volna. Ez szintén igaz a többi szóban forgó országra is. Azt senki nem állította, hogy a fejlettebb technika a jobb stratégia a mennyiséggel szemben, kivéve ha a technikai különbség elég nagy. Itt pedig nem arról van szó, hogy jelentős lenne a különbség, de a kicsi meglétét viszont észre kell venni.

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#114) kavics325i válasza Crystalheart (#112) üzenetére


kavics325i
őstag

Nem,egyáltalán nem. De nem csak médiára meg dzsídípikre hagyatkozom. De szerintem teljesen lényegtelen. Van aki ezt állít,van aki mást. De eldőlni dolgok nem ezen állításokon alapulva fognak. Az más kérdés,hogy ha eldől akkor meg lehet majd állapítani,hogy ki látta reálisabban a helyzetet. Mellesleg én dolgoztam amerikai és orosz nemzetiségű emberekkel is. A mentalitásukkal tisztában vagyok. Továbbiakban nem vagyok hajlandó vitatkozni (megvitatni) állításomat és annak alapjait. Pont

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#115) kavics325i válasza MCGaiwer (#113) üzenetére


kavics325i
őstag

Szerintem hagyjuk,ha lettél volna katona(kinyilatkoztatásaidból ezt vonom le) és semmiképp nem személyeskedésből mondom akkor nem állítanál ilyen badarságokat. Csak egy példa. Az irakba küldött AMERIKAI katonák bakancsát egy hónap után ki kellett cserélni...az összeset

[ Szerkesztve ]

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#116) MCGaiwer válasza kavics325i (#115) üzenetére


MCGaiwer
addikt

Meggyőzhető vagyok, csak jó példákat kell hozni. Nekem van katonai licenc alapján gyártott, amerikai katonaságnak beszállító Belleville bakancsom, és minden szempontból tökéletes. Ez mellet a textilipar vívmányait épp úgy felesleges a hadászati technikáról szóló vitában említeni, mint a sportautókét.

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#117) dabadab válasza kavics325i (#115) üzenetére


dabadab
titán

"Az irakba küldött AMERIKAI katonák bakancsát egy hónap után ki kellett cserélni...az összeset"

Link?
(Mert ez igy nem tul hiheto, amerikai katonak nagyon regota allomasoznak a Kozel-Keleten, ha az ottani klimat nem birna a bakancsuk, az regen kiderult volna.)

(Azt meg inkabb nem is kommentalom, hogy a Magyar Nephadseregnel az derult volna ki, hogy a szovjet haditechnika mennyire fejlett :DDD )

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#118) kavics325i válasza MCGaiwer (#116) üzenetére


kavics325i
őstag

AK-47 a mai napig nem kellett rajta változtatni. Csak,hogy lásd szeretnélek meggyőzni.
Az amerikai hadsereg "material"-ra épül. De hidd el nem ez a leghatékonyabb. Tudnék sorolni nagyon sok és érdekes dolgot,de sem a hely,sem az idő sem a nyilvánosság se semmi nem megfelelő hozzá. És nem is szeretnék.
Nekem minden úgy jó ahogy van. Nem az én dolgom.

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#119) kavics325i válasza dabadab (#117) üzenetére


kavics325i
őstag

Borzasztóan le nézed a másikat. A világ szemléleted meg olyan amilyen. Nem fogok megmagyarázni és elmagyarázni semmit. Nekem tökéletes vagy úgy ahogy vagy.
A következtetéseid meg....

[ Szerkesztve ]

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#120) dabadab válasza kavics325i (#119) üzenetére


dabadab
titán

Nem lenezem, de az, amikor valaki bombasztikus allitasokat tesz, amikre aztan keresre egeszen pontosan nulla darab bizonyitekot hoz, a tenyeket meg egyszeruen valami zavaros szoveggel felresopri, az azert jelentos mertekben azt a latszatot kelti, hogy az illetonek fogalma sincs arrol, hogy mit beszel.

(Az AK-74-rol meg ezek szerint nem hallottal, meg ugy nagyjabol egyeb modern gepkarabelyrol sem)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#121) azbest válasza dabadab (#120) üzenetére


azbest
félisten

Tegnap volt konteós nap az indexen ;]

(#122) kavics325i válasza dabadab (#120) üzenetére


kavics325i
őstag

Miért Te igen?Melyiket használtad az említett és bármely modern kori gépkarabélyok közül? Milyen találati eredménnyel?

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#123) MCGaiwer válasza kavics325i (#122) üzenetére


MCGaiwer
addikt

a logikád alapban hibás. Ha én is azt követném, akkor most azt mondhatnám, hogy a parittya is tökéletes technika, hiszen 3000 éve nem kellet hozzányúlni, és kövek dobálására még mindig az a legjobb kézi felszerelés...

[ Szerkesztve ]

Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

(#124) kavics325i


kavics325i
őstag

Örülök uraim,hogy társaloghattam veletek. Egy élmény volt

" A fantáziát kárpótlásul kaptuk mindazért, amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vigaszképpen azért amik vagyunk.” ( Széchenyi Zsigmond )

(#125) mekker válasza MCGaiwer (#123) üzenetére


mekker
őstag

És ráadásul még haletetésre is kiváló

Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.

(#126) bambano válasza kavics325i (#118) üzenetére


bambano
titán

[link] [link] [link] [link]

ezek a linkek nem azt sugallják, hogy a mai napig nem kellett rajta változtatni, inkább azt, hogy nem sokkal a háború után változtattak rajta.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#127) Yeffy válasza kavics325i (#124) üzenetére


Yeffy
veterán

nem óhajtok egyáltalán belefolyni a nagyok vitájába, de értelmes helyeken ezt, amit te itt műveltél, nem társalgásnak, hanem max kinyilatkoztatásnak nevezik... :))

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#128) Alchemist


Alchemist
addikt

hmmm...

[ Szerkesztve ]

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#129) flexxx2


flexxx2
őstag

Mire ez megvalósul. A kinti átlag 8%áfát megfizetve sokkal olcsóbb lenne mindent behozni, autó, műszaki cikk, de még a luxusóra is jóval olcsóbb kint. A kínálat mennyisége is sokkal nagyobb sok esetben. Ez sok európai érdeket is sért. Szerintem ez majd a gyerekeink idejében fog megtörténni.

(#130) azbest válasza flexxx2 (#129) üzenetére


azbest
félisten

Megvan az a hátránya, ha minden eu-n kívülről rendelünk, hogy odaát csapódik le a profit is belőle. Az meg, hogy védővámokkal és árnövelő diszkriminációval próbálják védeni az itteni piacot, az elég szemellenzős megoldás. Jó alaposan megadóztatják a helyieket olyan termékek kapcsán is, amit eleve csak kintről lehet beszerezni, mondván ez védi a belső piacot. Közben meg inkább a fejlődéssel és versenyképesség javítással lehetne javítani az itteni pozíciókat. Persze ezt is rosszul csinálják, mert a versenykpépesség nem csak a bérek leverésével érhető el, sőt... ahol leverik a béreket, ott kiírtják a keresletet is. Inkább csökkenteni kell a bürokráciát és még egységesebbé tenni az eu működését, ne egymást gáncsolják a tagállamok.

(#131) flexxx2 válasza azbest (#130) üzenetére


flexxx2
őstag

Hát igen, az EU nagy rákfenéje a sok nyelv, sok nemzet. Ehhez évszázadok kellenek, hogy eltűnjenek, de valahol el kellett kezdeni.

(#132) Alchemist válasza flexxx2 (#131) üzenetére


Alchemist
addikt

Az EU-ban a nemzetek felettiség gyakorlatát jól kifejezi ez a vicc:

Egy buszon utaznak a fehér és fekete gyerekek, fehérek elöl, feketék hátul, összeverekednek. A tanárnő nem bír velük, megkéri a sofőrt hogy segítsen. A sofőr leszálít mindenkit a buszról, azt mondja:
- Itt nincs megkülönböztetés, felejtsétek el azt, hogy fehér, meg fekete, képzeljétek azt, hogy mindegyikőtök kék! Na, vissza a buszra, világoskékek előre, sötétkékek hátra!
:)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#133) flexxx2 válasza Alchemist (#132) üzenetére


flexxx2
őstag

Ez inkább más valamit szemléltet. De erre is használható.

[ Szerkesztve ]

(#134) Crystalheart válasza flexxx2 (#131) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A sok nyelv az EU-ban sohasem fog megszűnni vagy egybeolvadni, míg áll a civilizációnk, nem tudom, honnan szedted ezt. :)

(#135) mekker válasza Crystalheart (#134) üzenetére


mekker
őstag

Inkább a nyelvi egységesülés ellenkezője történik mostanság. A nyelv országon belül legyen egységes, de nemzetközileg legyen "indivídum".
Például a szlávokról is azt feltételezik, hogy 1000 éve még nagyjából egységes nyelvet beszéltek, most meg ha meg is érted orosz tudással a cseheket, jól elkülönültek egymástól az egyes országok nyelvileg.

Ez már egy komoly politikai és kultúrális kérdéssé vált, nem mostanában fognak az országok engedni a 48-ból.

Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.

(#136) bambano válasza flexxx2 (#131) üzenetére


bambano
titán

ja, párezer éve itt élnek mindenféle nyelvű nációk, te meg azt hiszed 200-300 év alatt eltűnnek?
nem osztom a véleményed.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#137) azbest válasza bambano (#136) üzenetére


azbest
félisten

Áh a technika mai fejlettségével könnyen megeshet, hogy a vezetők megoldják a nyelvi különbségek problémáját. Nagyon benne van a zabszem az ülepükben mostanában is: [link]

(#138) Crystalheart válasza mekker (#135) üzenetére


Crystalheart
senior tag

(Ez egyébként nekem mint magyarnak roppantul különös, hogy olyan nyelveket beszélők határozzák meg magukat külön nyelvet beszélő népként, akik egészen hasonlóan és hasonló nyelvtannal is beszélnek és kölcsönösen meg is értik egymást. Mintha egy, a televízió kora előtti székely tájszólás már más népet jelentett volna, nem magyart. De végtére is az újlatin nyelvek is így alakultak ki. Az a folyamat pedig - mint például a latinból olasz - ahhoz hasonló, mintha az ómagyar halotti beszédet már nem is magyar nyelvűnek tartanánk, vagy a ma beszélt nyelvet nem tartanánk már magyarnak. De mindez az érzés bizonyára csak azért van bennem, mert a magyar annyira elszigetelt nyelv, hogy a szakadás aligha történhetne meg, különösen irodalmilag nem.)

[ Szerkesztve ]

(#139) flexxx2 válasza bambano (#136) üzenetére


flexxx2
őstag

Nem hiszem, hanem szerintem igenis van rá esély, és akár néhány száz év alatt. A kulturális különbségek azok, amik igenis, ha még lassan is, de kezdenek eltűnni a globális világban.
megj.: Enyhe felháborodást érzek a hangodban, ennyire rosszul vagy a lehetőségtől?

(#134) Crystalheart: honnan szedtem: a történelemben számos példa van arra hogy eltünnek nyelvek, népekkel együtt, vagy összeolvadnak.:)

[ Szerkesztve ]

(#140) wednesday válasza flexxx2 (#139) üzenetére


wednesday
őstag

Aztán közben keletkeztek újak. Olyan nem lesz, hogy még jó ideig, hogy megszűnnek a nyelvek, kultúrák, nemzeti identitás stb. Aztán szét is eshet a nagy globális világ, amire számos példa volt már a történelemben.

A Római Birodalomban sem szűntek meg a különbségek, pedig jó ideig fennállt.

Csak akkor lesz egységes emberiség, ha valami ellen egységesnek kell lennie. És ilyen nem létezik.

(#141) flexxx2 válasza wednesday (#140) üzenetére


flexxx2
őstag

Leegyszerűsítve: A római birodalomban a rómaiak gyakorolták a hatalmat, egy olyan szerkezet nem olvasztótégely volt, ellentétben pl USA-val.

"És ilyen nem létezik."
Most még nem, de lehet.

(#142) bambano válasza flexxx2 (#139) üzenetére


bambano
titán

na mégegyszer. több, mint kétezer év alatt nem tűnt el. ezek alapján azt feltételezni, hogy tizedannyi idő alatt el fog, téves.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#143) wednesday válasza flexxx2 (#141) üzenetére


wednesday
őstag

Na de ki volt római?

Azért voltak olyan sikeresek, mert idővel integrálták valamilyen szinten a meghódított népeket. Római polgárságot meg meg lehetett szerezni, nem kizárólagos kiváltság volt. Ez volt az 1000 éves fennállás kulcsa, nem kizárólag a hódítás és a háborúk. Az olyan birodalmak relatív gyorsan létrejöttek, de ugyan olyan gyorsan szét is estek (asszír, makedón stb).

De ugye semmi nem tart örökké, idővel minden "elpusztul", hogy aztán más szülessen újjá. Lehet egyszer integrálódik az emberiség, de az nem mostanában, nem pár száz éven beül lesz.

(#144) dabadab válasza bambano (#142) üzenetére


dabadab
titán

Mondjuk egyreszt tuntek el nyelvek az elmult ketezer evben, masreszt annak a ketezer evnek a nagy reszeben nem volt pl. TV. Arra mondjuk en se nagyon fogadnek, hogy eltunnek a nyelvek, de az valoszinunek latszik, hogy az angol (ami egyebkent szinten majdnem kihalt) affele kozos europai nyelvve valik.

(#141) flexxx2: dehogy nem volt kulturalis olvasztotegely, Pax Romana meg egyebek. Olyannyira, hogy a franciak osei pl. lecsereltek a sajat nyelvuket a latinra.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#145) flexxx2 válasza dabadab (#144) üzenetére


flexxx2
őstag

Inkább csak átvettek elemeket a barbár törzsek, de azok is csak a széthullás után, főleg hogy a kereszténység elkezdett terjedni, mint ahogy Nagy Sándor is terjesztette a görög kultúrát (mintegy mellékesen), de ugyanakkor szétvert minden hatalmat amit csak tudott. A hódítás volt a lényeg a római birodalomban, ahogy nem tudtak hódítani, jóval kevesebb lett az üzemanyag, ami a rabszolga volt(mintha most nem lenne olaj, képzeld csak el). Attól meg, hogy relatíve kevesen a leigázott népekből átvették a római civilizációt még nem lesz olvasztótégely egy birodalom.
Mint Magyarország a monarchiában, itt is csak a magyarok(és németek) számítottak, a többi idejött népet meg lenézték, megadtuk a közös céljukat, nagy hiba volt, mert együtt erősebbek voltak mint mi kevesen. Ha valaki kiemelkedett onnan, egyből szín magyar nemes lett belőle.

(#143) wednesday: a rómaiak nagyon hatékonyak voltak (pl közlekedés), és a hadsereg volt a támasza, akié a hadsereg, azé volt a hatalom. Ez elmondja a lényeget.
És nem emberiségről beszéltem, hanem EUról. Itt elkezdődött valami, és felvázoltam egy lehetséges irányt. Lehet hogy német v. angol v. mindkettő nyelvet mindenki fogja beszélni majd, és olyan lesz mint az íreknek a st. patrick nap, nekünk is lesz aug.20a továbbra is.

[ Szerkesztve ]

(#146) wednesday válasza flexxx2 (#145) üzenetére


wednesday
őstag

A rómaiak nem csak az elnyomásra támaszkodtak. Persze fontos volt az erős, szervezett hadsereg azt nem vitatom. Aki meg ellenállt, vagy fellázadt az nagyon megnézhette magát.

De, aki elfogadta őket, beállt a soraikba, az idővel teljesen egyenrangú féllé vált. Romanizálás, római polgárság megszerzése stb. Máskülönben sose sikerült volna ekkora birodalmat ilyen hosszú időre létrehozni.

Majd az idő eldönti mennyire tartós az EU, rómaiak óta (ha már szóba kerültek) nem volt tartósan egységes ez a kontinens. Egy nagy válság (egy tényleg erős gazdasági összeomlás) azonnal felbomlasztaná az EU-t.

(#147) Crystalheart válasza flexxx2 (#145) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nézd... Én értem, hogy haltak ki nyelvek a történelem folyamán. A mások által felhozott Római Birodalom nem helyes példa, mert pont hogy elég hatékonyan latinosította a meghódított vidékeket. (Spanyol, portugál, katalán, francia, román, és hát az olasz is, habár az inkább egyenes ági leszármazottja a latinnak.) Olyan is volt a történelemben, hogy a megszállók vették át a megszállt népek nyelvét és kultúráját, lásd pl. a krími tatárokat, de a nomádok közt ez elég gyakori volt. A mai angol nyelv pedig a britek és a megszálló normannok nyelvének szimbiózisából fejlődött ki. A magyarban igen sok a török hatás, még a kazárokkal való együttélés idejéből; de az a tény, hogy a honfoglalók etnikai származása nem finnugor és nem is egységes, de a nyelvük az, vagy legalábbis azzá vált, szintén egy korai nyelvváltásra enged követeztetni.

De ezek idejében a nép legnagyobb része még nem tudott olvasni, és azt a nyelvet beszélte, amelyiken érvényesülni tudott. Az irodalom, a kereskedelem és a jog (már amelyik létezett az adott időben) mind azon a nyelven folyt, amelyikre végül áttért a nép is. Egy nyelv biztonsága szempontjából ma a vízválasztó a nyelvhez kötődő kultúra, úgy mint irodalom és újabban a film és televízió. Amíg az adott nép kulturális anyaga a saját nyelvén rögzített, addig nem hal ki, mert aktívan használják. (Régebben így lehetett még az uralkodó udvarában beszélt nyelvvel is, a magyarok végtére is azért nem tértek át a latinra végleg, mert az udvarban és a főuraknál továbbra is magyarul beszéltek, gyakran még az eredetileg horvát vagy szlovák családok is.) Az országszerte fogható egységes, nyelvi sztenderdet használó televízió, valamint a kötelező közoktatás ráadásul bebetonozza a nyelvi alapvetést, úgyhogy a változás lassul, csak az új jövevényszavak és a szleng alakítja. Továbbá nálunk az MTA szabályrendszere is érvényes, ez sok más országban nincs így; ez is megakadályozza a változást. Mostanra az európai nyelvek annyira rögzültek és népeik olyan mennyiségű kulturális művet alkottak, valamint a nyelvek használata olyan folyamatos és aktív, hogy megszűnésük nagyjából lehetetlen.

Az angol természetesen egyfajta közös nyelvvé válik, nem csak az EU-ban, de a világon másutt is. Ám EU ide vagy oda, a legkisebb esély sincs rá, hogy ez vagy bármely másik váljék a nép által beszélt aktív, vulgáris nyelvvé.

[ Szerkesztve ]

(#148) mekker válasza Crystalheart (#138) üzenetére


mekker
őstag

Igen, van egy bizonyos székely tájszólása egyeseknek, de Erdélyből akik átjöttek, illetve akik ott élnek is zömében elég szépen beszélik a nyelvet, nem biztos hogy észreveszed honnan származnak. Sőt, hallottam is már 1-2 "ottani" embertől, hogy szerintük éppen hogy a TV-s ráhatás teszi pongyolává sok magyarnak a nyelvezetét (nem minden műsorra értendő). Szóval arra akarok kilyukadni, hogy azért itthon nem volt sose annyira szélsőséges a helyzet, mint számos más EU-s országban tajszólás-ügyileg.

@flexxx2
Realitása van annak, hogy a nyelvek összeolvadnak pl. az EU-n belül - bár én nem nagyon hiszek ebben -, úgyhogy ezt nem akarom vitatni.
De felhoztad példának magát a történelmet. Azt figyelembe kell venni, hogy például a népvándorlásnál gyakran csak pár tízezres/százezres csoportosulásokról volt szó, akik szövetkezhettek, együtt élhettek 2-300 évig is, közben több téren is igyekeztek egymás tudását átvenni a fejlődés jegyében. Ez ma a többmilliós stabil országok korában nem releváns.
Egész országok meghódítása, egybeolvadása meg nem valószínű manapság - bár országrészek "köktöztetésére" vannak példák az utóbbi 100 évben - pl. Mo., Lo.-No., Jugó, Koszovó, Skócia-GB-Íro., meg most is van valami albánok, meg szlávok közt (csak nem tudom hol), oroszok meg Szovjet Unión annyit állatkodnak, azt nem is tekinteném Európának ha nem baj. Nyilván ezek inkább lokális ügyek, nem kontinensre kiterjedő változások.

Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.

(#149) Crystalheart válasza mekker (#148) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A televízió hatása hatalmas, a városokból lassan egészen kivesznek a tájszólások. Már Szegeden sem olyan gyakori az ö-zés, északon meg a palócos beszéd vált ritkává. Egyszerűen a szinkronizált filmekből a tökéletes és kiművelt sztenderd kiejtést hallani a legjobb színészeink hangján; a reklámokban, a híradókban és magazinműsorokban szintén a sztenderd az alapvetés; és habár hanyagabbul, de mégis pestiesen beszélnek a fellelhető celebek is. (Győzike nem számít. :D)

(Azért vannak olyan magyar tájegységek, ahol negyven éve még alig értetted volna, mit karattyolnak a helyiek... :D)

(#150) Kékes525


Kékes525
félisten

Ez jó hír! :C

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.