Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#8001) Pubszon válasza radi8tor (#8000) üzenetére


Pubszon
veterán

Ezt a pár hozzászólást átolvastam és kicsit gondolkodóba estem.
Lehet hanyagolom a RAID 0-t, mert ha jön egy kékhalál vagy valami, akkor elszállhat a tömb, annyit meg nem ér.
A többi RAID megoldásnál meg nem adódik össze teljesítmény meg tárolókapacitást is egyben. :U

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#8002) Cooley18


Cooley18
aktív tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy amennyire tudom, Intel chipszettes lappal megoldható lenne, hogy a 640GB-os Caviar Black-em mellé betéve egy 2TB-os Black-et, létrehozzak Matrix RAID-ben egy 1.25TB-os RAID0 tömböt, illetve egy különálló 1.375TB-os meghajtót. A kérdés pedig az lenne, hogy ez megoldható-e AMD rendszerben, és ha igen, akkor le is tudná nekem valaki írni a pontos menetét? :) Előre is köszönöm a választ!

(#8003) Rhino666


Rhino666
őstag

Üdv!

Sürgős kérdés: 2db Samsung HD204UI RAID0 esetén milyen strip size és cluster size lenne javasolt? :R

Üdv:
Rhino666

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#8004) Pista0001 válasza Rhino666 (#8003) üzenetére


Pista0001
addikt

Én Samu SP2504C-kből csináltam RAID0-t 64 kB-os csíkmérettel és alapértelmezett 512 B-os szektormérettel. A csíkméretet azért állítottam relatív magasabbra mert alapvetően ennél nagyobb fájlokat tartok rajta (nem rendszer), a szektormérettel meg nem foglalkoztam. :B

Hogy ezek az értékek mennyire javasoltak azt nem tudom, de működik :B

[ Szerkesztve ]

(#8005) P-SZ-S


P-SZ-S
aktív tag

Üdv!

Nem igazán értek a témához, szóval kérném a segítségeteket.

2db IDE hdd-m van, de az alaplapomon csak 1db IDE csati van, így arra van kötve mindkettő, és sokkal lassabb lett a rendszer mint amikor még csak 1 volt rákötve. Ha ezeket betenném RAID-be az segítene a problémámon?

(#8006) Jester01 válasza Cooley18 (#8002) üzenetére


Jester01
veterán

Ha a 640-esről bootolsz, akkor csinálj a másik kettőből szoftveres raid-et az oprendszer segítségével.

P-SZ-S: egy ide csatornán max. 133MB/s megy át. Ha két eszköz van rajta, akkor ezen osztoznak. RAID sem fog csodát tenni. Vegyél inkább ide-sata átalakítót (ha sata portod van) vagy pci vezérlőkártyát.

Jester

(#8007) djculture válasza P-SZ-S (#8005) üzenetére


djculture
félisten

Jobb lesz mindenképpen mivel 50-60mega körül max tud egy ide hdd, kettő raid0 ban 100fölött is tudhat.

(#8008) Cooley18 válasza Jester01 (#8006) üzenetére


Cooley18
aktív tag

A rendszer SSD-ről megy. A szoftveres RAID-et meg lehetőleg kerülni szeretném, amennyiben van rá más mód.

(#8009) Jester01 válasza Cooley18 (#8008) üzenetére


Jester01
veterán

Az alaplapi izék is szoftveresek. Egyetlen egy előnyük van, hogy kevésbé okos operációs rendszert is lehet róluk bootolni. Ez meg neked pont nem kell.

Jester

(#8010) HUfantom válasza Cooley18 (#8008) üzenetére


HUfantom
őstag

Akkor szerezz két egyforma winyot.
hardveres RAID chip nem tud olyant amit szeretnél.

Csak szoftveres RAIDnél lehetséges a fennmaradó terület használata. Ilyenkor ugye mivel az egyik winyot nem csak a RAID 0 használja csökken a teljesítménye

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8011) Cooley18 válasza HUfantom (#8010) üzenetére


Cooley18
aktív tag

Az Intel tud. Csak akkor csökken le a teljesítménye, ha a RAID tömb és a külön rész is egyszerre dolgozik, nem? Mert a külön álló részen, csak olyan dolgokat tárolnék, ami a közeljövőben nem kell, de még kellhet, illetve tartaléktárhely lenne, de csak a RAID lenne mindennapos használatba véve. Viszont így akkor amíg platformcsere nem lesz, addig nem szórakozom ezzel, akkor úgyis az SSD-ből is RAID-et szeretnék, ahhoz muszáj lesz Firmware RAID-et használni, azzal együtt megcsinálom.
Köszönöm a választ!

[ Szerkesztve ]

(#8012) brd válasza HUfantom (#8010) üzenetére


brd
nagyúr

Miért ne tudna? Ez továbbra is vezérlőfüggő. Régebben még sok fél-HW-es nem tudta, de ma már ritka az olyan, amelyik nem képes erre. AMD vonalon is van olyan, amellyel nemcsak a háttértárak teljes mérete használható tömbként (mondjuk amiről szó van, az egyik sem tisztán HW-es vezérlő, de jóindulattal nézzük annak). A teljesítmény pedig csak akkor csökken, ha egyszerre a kettő (a RAID tömb, és az egyik HDD-n lévő nem RAID-es terület) van használva (aktív háttértár-forgalom van rajta), ezt azért tegyük mindig hozzá.

The only real valuable thing is intuition.

(#8013) Bandi821


Bandi821
tag

Sziasztok!

Van egy olyan problémám, hogy két A-Data 599-est kötöttem RAID0-ba kb. fél éve, eddig nem is volt semmi gond, most meg hibát ir ki. A gép fut rendesen, most is arról irom ezt az uzenetet, csak éppen a mellékelt képen lévő hibaüzenetet irja ki.

Tegnap még jó volt, azóta semmit nem valtoztattam rajta.

Mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#8014) radi8tor válasza Bandi821 (#8013) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kutya legyek, de nem látom a képet. :U

⭐ Stella

(#8015) djculture válasza radi8tor (#8014) üzenetére


djculture
félisten

[link]

Amúgy nem kell nagyon gondolkozni egyik ssd eddig birta.

[ Szerkesztve ]

(#8016) radi8tor válasza Bandi821 (#8013) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Olvasási hibát észlelt az Intel vezérlő programja, ez nem jelenti azt, hogy elromlott valamelyik SSD. De aggodalomra adhat okot. SATA adatkábel is rakoncátlankodhat.
Próbáld meg átnézni az 1-es portot, amit hibásnak jelzett.

djculture: működik az SSD, mivel a gépet el tudta indítani. Ez csak egyszeri olvasási hibát jelenthet. Viszont azt is jelentheti, hogy haldoklik az SSD.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#8017) Bandi821 válasza radi8tor (#8016) üzenetére


Bandi821
tag

Szia!

Koszonom. Igen lemaradt a kep: [link]

Az mit jelent, hogy nezzem at az 1-es portot? Huzzam ki a kabelt es dugjam vissza?

Koszi.

Bandi

(#8018) Rhino666 válasza Bandi821 (#8013) üzenetére


Rhino666
őstag

Valószínűleg RAID-en keresztül nem működik a TRIM parancs, emiatt "elhasználódott" az SSD-d. :( Ez volt nekem is annó 2db V32-vel. :(

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#8019) Bandi821 válasza Rhino666 (#8018) üzenetére


Bandi821
tag

Szia!

Köszönöm a választ. Hááát ez nem hangzik valami jól, és ez ellen mit lehet tenni, hogy a jövőben ne süssek meg még több SSD-t? Meg azt nem értem, hogy akkor e mellett miért műkszik hibátlanul a gép? Az oké, hogy kiírja ezt a hibaüzenetet, de minden rendben fut. Még nem volt időm, de megpróbálom kicserélni a Sata kábelt, háha az atta meg magát, bár hozzá nem nyúltam fél éve.

Bandi

(#8020) Bandi821


Bandi821
tag

kiváló a helyesírásom, tehát atta helyett adta meg magát...ennyi

(#8021) Rhino666 válasza Bandi821 (#8019) üzenetére


Rhino666
őstag

Olyan SSD meghajtót kell venni ami kifejezetten RAID-hez való, olyan lapra kötni amin Intel 7-es szériájú vagy újabb chipset van és feltenni a 11-es verziójú RST-t. "Csak" ennyi. :DDD Én inkább hanyagoltam az SSD RAID-et.

Cikk

[ Szerkesztve ]

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#8022) Bandi821 válasza Rhino666 (#8021) üzenetére


Bandi821
tag

Köszönöm a választ. Inkább nem szenvedek ezzel, nem cserélném az egész gépet, emiatt. Egyébként, ha sima HDD-e kötök RAID0-ba, ott lehet ilyen gond?

(#8023) Bandi821 válasza Rhino666 (#8021) üzenetére


Bandi821
tag

na ez érdekes. felmentem az evga honlapjára (mert hogy egy evga P55 FTW alaplapról van szó). Letöltöttem valami frissítést RAID-hez és ezzel együtt telepített nekem egy Intel Rapid Storage Technologie nevű programot. Ez kiírta a hibát és felajánlot valami visszaállítást az 1-es porton (amilyen hülye vgyok, nem jegyeztem meg) és most megint kiráy minden. Bootolásnál is azt írja ki, hogy a RAID kötetek rendben vannak, és a hibaüzenet sincs már. Na ilyenkor mi van? a lényeg, hog ismét karcol.

(#8024) Rhino666 válasza Bandi821 (#8023) üzenetére


Rhino666
őstag

Hát szvsz vagy merész vagy, vagy lecseréled a RAID0 tömbödet egyetlen kétszer akkora, kétszer olyan gyors SSD-re. :B

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#8025) Bandi821 válasza Rhino666 (#8024) üzenetére


Bandi821
tag

azt kéne, de az én lapomon nincs csak Sata II és azt a meglévőekkel is kihasználtam már. A PCIE-on csatlakozó OCZ Revodrive elvileg gyorsabb lenne,de az meg baromi drága és a tesztekből nekem nem jött át az az óriási sebesség különbség

(#8026) djculture válasza Bandi821 (#8025) üzenetére


djculture
félisten

És mire használod ki hogy 300 helyett 500-al olvas a drive? Semmire.

(#8027) Bandi821 válasza djculture (#8026) üzenetére


Bandi821
tag

nekem azt mondták, hogy a szűk keresztmetszet mindig a vinyó, gondolom ezen javítana a dolog... viszont az is igaz, hogy én nem vagyok egy szakértő ;)

(#8028) radi8tor válasza Bandi821 (#8027) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

SSD-ket nincs értelme RAID0-ba kötni.

⭐ Stella

(#8029) whYz


whYz
addikt

Sziasztok

Kezdo vagyok a temaban ezert kernek egy kis segitseget.
RAID 1-et szeretnek csinalni ket 500GB-os HDD-bol.
Kerdes az, hogy az amd 970es chipset ezt hardveresen csinalja? Lassulast nem tapasztalhatok majd ezzel a modszerrel ugye?

(#8030) radi8tor válasza whYz (#8029) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szoftveres RAID az, aminél a RAID BIOS a szoftver.
Ilyen esetben talán még jobb megoldás Windowson belül elkészíteni a tükrözést. Az is ugyanolyan jó.

⭐ Stella

(#8031) Atika_No1


Atika_No1
csendes tag

Sziasztok!
A következő problémám akadt és ebben kérném a segítségeteket!
Itt hardveraprón vettem egy vinyót, csak az elöző tulaj elfelejtette közölni hogy RAID0 ban használta!
A rendszerem felismeri mint sima SATA , de win telepítésnél nem látja a rendszer és én szeretném ezt használni elsődlegesnek!
A kérdésem a következő:
Hogyan tudom kivenni RAID0-ból hogy csak simán úgy működjön mint egy sima mezei vinyó!
Nagyon nem csináltam még ilyet úgyhogy ha lehetne egy szájbarágos leírást megköszönnék(lépésről lépésre)!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Atika_no1

(#8032) Jeti1


Jeti1
tag

Adatbázis szerver esetén milyen típusú RAID-et ajánlotok? Fontos az adatbiztonság, de a gyors írási és olvasási teljesítmény is.
HW RAID-ben gondolkodom, nem akarom, hogy SW RAID terhelje a processzort.

[ Szerkesztve ]

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#8033) HUfantom válasza Jeti1 (#8032) üzenetére


HUfantom
őstag

Raid 10 et szoktak ajánlani adatbázishoz.
Ha nagyon nagy méretű akkor jönnek a többszintesek

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8034) Irvkhf


Irvkhf
aktív tag

Helló !

Volna egy olyan problémám hogy van két ugyan olyan winchesterem most telepítettem fel egy Window 7 et. Több partíció van a lemezen amin a rendszer van a másik winchesteren nincs semmi és a lemez kezelésnél nem tudok létrehozni egy új tükrözött kötetet csak egy egyszerű kötetet. A biztonság miatt akarok létrehozni egy tükrözött kötetet ha valami baja van az egyik winchesternek hogy a másikon akkor meg legyen.

(#8035) HUfantom válasza Irvkhf (#8034) üzenetére


HUfantom
őstag

Akkor elvileg dinamikussá kell konvertálni a tömböt és akkor engedni fogja.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8036) Jeti1 válasza HUfantom (#8033) üzenetére


Jeti1
tag

Több adatbázis van az SQL szerveren, s adatbázisonként 4-5 GB adatmennyiséggel lehet számolni.

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#8037) HUfantom válasza Jeti1 (#8036) üzenetére


HUfantom
őstag

Hát ugye akkor ha 4 gyors vinyóból építed a tömböt akkor marad még hely bőven.

Csak hát ugye a RAID 10 drágának számít...
Hiszen csak 50% ot lehet használni.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8038) Jeti1 válasza HUfantom (#8037) üzenetére


Jeti1
tag

Manapság az adatbiztonság és az adatok gyors írása és olvasása minden pénzt megér. :) Viccet félre téve, ha 500 GB-os merevlemezekkel számolok, akkor belefér az 50%-os tárterület kiesés az említett előnyök mellett.

[ Szerkesztve ]

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#8039) HUfantom válasza Jeti1 (#8038) üzenetére


HUfantom
őstag

Hát ugye igyekezni kell minél gyorsabb winyókat használni.

Nálunk SAS 300asok vannak a tárolóban. A rá épülő rendszer virtualizált, és a gépek ramját cacheként felhasználva tovább gyorsulnak az adatok elérése. 16 és 32GBos adatbázisszervereink vannak.
Persze kell alájuk egy komoly infrastruktúra és UPS, hogy ne legyen adatvesztés ha megáll valami.
Illetve mindig legyen idő visszaírni mindent a merevlemezekre.

Otthon van egy 4 DB 1.5TB 5900as Sata3 winyokból álló RAID 10es tömböm. Ott több mint 150MB átvitelt mértem használat közben. Játszottam, futott a rendszer és még 100MB-al másoltam a letöltött torrenteket hálózaton a régi gépről az új tömbre. Tiszta teszteken gyorsabban megy, de ugye használat alatt mindig lassabb.

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8040) Irvkhf válasza HUfantom (#8035) üzenetére


Irvkhf
aktív tag

Dinamikussá konvertáltam. Így sem engedi.

(#8041) HUfantom válasza Irvkhf (#8040) üzenetére


HUfantom
őstag

Hát így látatlanban nincs hirtelen több ötletem

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8042) Atika_No1


Atika_No1
csendes tag

Sziasztok!
Még mindig várom a segítségeteket erre a kérdésemre!
Előre is köszi!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Atika_no1

(#8043) radi8tor válasza Irvkhf (#8040) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nekem így engedte anno: [link]

⭐ Stella

(#8044) brd válasza Atika_No1 (#8031) üzenetére


brd
nagyúr

Ha Intel RAID-del használta, akkor valószínűleg csak úgy tudod megoldani, hogy bekapcsolod a te Inteles alaplapodon a RAID-et, ott törlöd a HDD-n lévő adatokból láttatott tömböt, majd használod, ahogy akarod. Ha nincs Inteles RAID-vezérlő az alaplapodon, akkor valamilyen erre alkalmas programmal bele kell törölnöd a HDD elejébe (pl. AIDA/Everest, fizetős HDSentinel), hogy eltűnjön a RAID infó.
Ha a win egyáltalán nem látja telepítésnél, akkor valószínűleg driver kell neki ehhez.

The only real valuable thing is intuition.

(#8045) Atika_No1 válasza brd (#8044) üzenetére


Atika_No1
csendes tag

Köszi egy próbát + ér!
Majd írok hogy sikerült e!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Atika_no1

(#8046) Atika_No1 válasza brd (#8044) üzenetére


Atika_No1
csendes tag

Nah megpróbáltam mindet és nem enged semmit! és ha egy boot lemezről indítok egy Dos-t és dos alatt megformázom akkor is ott maradnak a Raid infói?

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Atika_no1

(#8047) brd válasza Atika_No1 (#8046) üzenetére


brd
nagyúr

Mi nem enged semmit? Inteles alaplapod van? Ha igen, de nem RAID vezérlős, akkor sajnos másik gépet kell keresned (köszi' Intel), hogy letöröld róla a RAID infókat.

The only real valuable thing is intuition.

(#8048) Atika_No1 válasza brd (#8047) üzenetére


Atika_No1
csendes tag

Igen inteles a lapom és van Raid támogatása is! de ha berakom a raidos vinyót és átállítom a Biosban hogy a Raidokat kezelje akkor megfagy még mielött a Raid menüt behozná !

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Atika_no1

(#8049) brd válasza Atika_No1 (#8048) üzenetére


brd
nagyúr

Másik vezérlő nincs az alaplapon? Ha nincs, akkor másik gép kell...

The only real valuable thing is intuition.

(#8050) Irvkhf válasza HUfantom (#8041) üzenetére


Irvkhf
aktív tag

Nagyon köszönöm HUfantom nagyon gyors segítőkészségét és szakértelmét amit privátban folytattunk minek köszönhetően megoldódott a problémám. Nagyon otthon van a témában.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.