Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Proxmox VE

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-16 10:07:05

LOGOUT.hu

"A Proxmox Virtual Environment (röviden: Proxmox VE, PVE vagy proxmox) egy szerver virtualizációra optimalizált nyilt forráskódú Debian alapú Linux disztribúció. Lehetővé teszi a virtuális gépek és konténerek egyszerű telepítését és kezelését web konzol és command line felülettel. A programcsomag két LXC és OpenVZ konténerek, valamint a KVM alapú virtualizáció kezelését támogatja" (Wikipédia)
Hivatalos oldal: https://proxmox.com/en/
Hivatalos fórum: https://forum.proxmox.com/
Véreshurka hozzászólásából

ESXi -> Proxmox migráció

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1101) Shkiz0 válasza tasiadam (#1096) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Tobb is mert latod korabban ha fajlt masoltam, akkor egyik irany 1.4-1.6, masikba megy a 2.4g.
De latod iperf alatt meg mind a ket irany csak 1.5-1.6 😅

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#1102) Shummo


Shummo
aktív tag

Jelenleg még új "server" megvétele előtt kipróbálnám ezt a proxmoxot.
Raspberry Pi-n primox 7 (nem official) elérhető.
Kérdésem az lenne, hogy szerintetetek ha itt megcsinalok egy rendszert és később költözni szeretnék egy másik rendszerre, amin már rendes official proxmox van, akkor a VMeket LXCket milyen nehéz átmenteni/klónozni? Egyáltalán lehetséges e? VAgy kezdhetem majd előlről az egészet?

(#1103) tasiadam válasza Shummo (#1102) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Nem fogod tudni, mert a PiMox csak ARM-et supportal, te meg x86-ot fogsz felrakni az ujra

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1104) ozveo válasza Shkiz0 (#1089) üzenetére


ozveo
tag

van közötte switch?

(#1105) tasiadam válasza ozveo (#1104) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Egy epitett 2.5

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1106) Shummo válasza tasiadam (#1103) üzenetére


Shummo
aktív tag

Nem az egészet akarom átrakni egy az egyben. De egy VM/LXC backupot sem fogok tudni restorolni?

(#1107) tasiadam válasza Shummo (#1106) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Úgy tudom, hogy nem fog tudni épp emiatt. MAx ha lemented a settingeket, akkor az új LXC/VM-en újra betolod.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1108) BullZeye


BullZeye
veterán

Rendeltem egy N6005 procis NAS alaplapot amin van 4db 2,5GBE RJ45 port.

Eddig Xpenologyt használtam, de ismerősöm adott egy tippet, hogy talán proxmoxszal megoldható, hogy az üres portokat használjam Switchként és mellette fusson még Xpenology is virtuálban.

Csináltatok már ilyesmit? Ha nem lenne 35k+ egy 2,5gbit switch, akkor nem gondolkodnék rajta, de ha már ott van egy csomó ethernet port csak ki kéne használni őket.

(#1109) Shkiz0 válasza ozveo (#1104) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nincs, a HTPC és az asztali gép is közvetlen az Odroid portjaira csatlakozik.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#1110) Shkiz0 válasza BullZeye (#1108) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Attól függ milyen NIC van a lapon. Ha i226-v akkor relatív sima lesz, ha RTL8125B akkor kicsit szívás, küzdöttem én is vele jó pár napot, és virrasztottam át éjszakát :D

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#1111) tasiadam válasza BullZeye (#1108) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Virtualizalva 1gig a max, esetleg lehet mokolni vele, de a kaszas az embered :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1112) ViZion válasza BullZeye (#1108) üzenetére


ViZion
félisten

openswitch-et keresed, de olvastam több helyen, h nem ajánlják a cpu terhelés miatt.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1113) BullZeye válasza Shkiz0 (#1110) üzenetére


BullZeye
veterán

Ez alapján i226-v , de pici kínai bármit ráír :D

(#1111) tasiadam
1gig? akkor kb az értelmét veszíti, pont az lenne a lényeg, hogy 2,5gbites gépet rá tudjak kötni. :(

(#1112) ViZion
Komolyan? Azt hittem egy buta switch elfut egy marék homokon is. :(

Ez nem jó hír, akkor elengedem.

(#1114) ViZion válasza BullZeye (#1113) üzenetére


ViZion
félisten

Az egyszerű gigabites az igen, ha VLAN-os managelhető és nagy sebességű kell, akkor az még sok $$$
Mezei bridge-hez adva két fizikai portot a LAN1 nem érte el a LAN2-őn a cuccokat.
Lehet megnézem openswitch-el is, hogy mennyire nő a cpu-load, nem tudom, h a külön switch fogyasztását meghaladná-e.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1115) tasiadam válasza BullZeye (#1113) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

En mehgaynam standalone rourernek, es a masikat is. Igy ha lepusztul az egyik, a masikat nen viszi magaval.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1116) BullZeye válasza ViZion (#1114) üzenetére


BullZeye
veterán

Nekem egy buta switchként ha működne tökre elég lenne, a lényeg, hogy szerver és PC között 2,5gbit lan kapcsolat legyen és lehetőleg 1 hálózati tartományon belül legyen és internetet is kapjak (meg PC-ről elérjem a többi hálózati eszközt) :)

(#1117) Shkiz0 válasza BullZeye (#1113) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Az lesz benne, a mostani ilyen 2.5G cuccok többnyire ezzel vannak szerelve.
Proxmoxxal szerintem okés lesz.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#1118) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!
Nah, OVS bridge-re állítottam, restart is kellett:

Még maradt a korábbi kábelezés, switch-et nem iktattam ki.
A kérdés az, hogy jó ez így?
Nem azt kellett volna, h egy linux bridge-hez rendelem az egyik portot, ott adok IP-t és gateway-t, majd az OVS briddge-be ezt a linux bridge-t és a másik fizikai portot kötöm egybe?
Mert így most elvileg mind a két fizikai portnak van IP címe. Működik, gondolom számítottak az ilyen polgárokra, mint jómagam... :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1119) ViZion válasza ViZion (#1118) üzenetére


ViZion
félisten

Wowww... átkanócoztam, egyikbe a wifis cuccok, másikba a PC és most is látják egymást. Nah, így marad. Terhelést nem néztem, majd kiderül.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1120) ViZion


ViZion
félisten

fstab-ban mountolt USB HDD-t nem mindig csatolja. Shell-ből mount -a csatolja, de ehhez ugye az kell, hogy észrevegyem, h a backup HDD nincs csatolva... :U
Neten nem találtam megoldást és linuxos éveim alatt még csak user error miatt láttam nem működő csatolást. :(((

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1121) tasiadam válasza ViZion (#1120) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Cronjob? Ha nincs csatolva is lsusb-n latszik, csatolja.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1122) ViZion válasza tasiadam (#1121) üzenetére


ViZion
félisten

OK, de mi az oka? Mert 10-ből 8× csatolja legalább, néha meg kimarad. Lassan éled fel a külső HDD? FSTAB-ba lehet valami delay-t rakni?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1123) tasiadam válasza ViZion (#1122) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Nekem regebbi kernel eldobalta az USB eszkozoket, ezaltal az internetet es a nyomtatot is.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1124) BullZeye válasza Shkiz0 (#1117) üzenetére


BullZeye
veterán

És menni is fog a 2,5G? mert nagyjából ez lenne az egyetlen dolog amiért baremetalról proxmoxra költöznék az új géppel (N6005 nem egy erőgép, minden pici teljesítmény számít) :)

(#1125) Shkiz0 válasza BullZeye (#1124) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Realtek eseten nem, intel eseten van ra esely.
De fogsz egy nem hasznalsz ssd-t vagy hdd-t, aztan felhuzod probara arra a rendszert aztan meglatod van e ertelme koltozni.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#1126) klizso2


klizso2
csendes tag

Van egy VM-ben Debian telepítve, melyhez hozzárendeletem 2 db hdd-t ezen leírás alapján:
https://dannyda.com/2020/08/26/how-to-passthrough-hdd-ssd-physical-disks-to-vm-on-proxmox-vepve/
Az átadott lemezeket szeretném energitakarékosság miatt alvó állapotba küldeni x időn belül.
A hdparm programot használtam (nem proxmoxos debian esetén) itt nem támogatja a hdd-ket ( https://logout.hu/cikk/raspbian/merevlemez_energiatakarekossag.html), így a hd-idle programot telepítettem, de ez nem vagyok benne biztos, hogy le is állítja a hdd-ket.

Valaki csinált már ilyet?

(#1127) ViZion válasza klizso2 (#1126) üzenetére


ViZion
félisten

Ezek külső lemezek, vagy SATA? Mert a sata lemezeket sztem alapból leállítja.
hdparm miért nem támogatja? :U

Várjááá, ha az SDA-ra dob hibát, az nem hiba, azt a proxmox kezeli.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1128) klizso2 válasza ViZion (#1127) üzenetére


klizso2
csendes tag

A hdd-k sata portra vannak kötve.

A gépben ezek a hdd-k csak adattárolásra (samba-debianban) vannak használva.

a proxmox ezeket sdb és sdd-nek ismerik fel, de csak 1 vm-nek (ott természetesen sda és sdb-ként vannak jelen)vannak átadva és az kezelné őket. A VM-ben (debian) lenne szabályozva az alvásuk.

(#1129) ViZion válasza klizso2 (#1128) üzenetére


ViZion
félisten

hmmm... pedig úgy kell, ahogy leírtad.
Qemu-guest-agent a Debianon telepítve van? :U
Megnéztem Casa OS-en, ott rendben altatja a lemezeket, nem kell piszkálni semmit.
Esetleg Debian helyett Ubuntu serverrel megnézni?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1130) klizso2 válasza ViZion (#1129) üzenetére


klizso2
csendes tag

ilyen nekem nincsen: Qemu-guest-agent
Ez mennyire befolyásolja a hd-idle működését?

Nem szeretnék váltani ezen már minden készen van (debian) + még 1-2 dolog kell rá de az nem sok....

(#1131) Shkiz0 válasza BullZeye (#1124) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Amúgy nekieshetnél, mert ha intellel szorosabb a baratság kernel szinten mint a realtekkel akkor lehet én is vennék egy intel alapú x86 boardot 2.5G NIC-el de látatlanba most nem dobnék ki 150K-t csak ha megy :D

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#1132) tasiadam


tasiadam
Topikgazda

a jóisten verné meg a proxmoxot, hogy nincs egy egyszerű exit from cluster vagy delete cluster gomb a GUI-ban, a cli-s commandok meg javarészt nem up-to-datek. Buildelhetem újra az egész clustert, és reménykedem, hogy a 2 disken lévő sambat nem kell úrja összeraknom, mert unalmas.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1133) ViZion válasza tasiadam (#1132) üzenetére


ViZion
félisten

Nincs a konfigról mentésed? Minden sz@rt kimentek txt-be, az'tán meg vagy megtalálom, vagy nem...

klizso2: azt a Debianra telepíteni kell és engedélyezni, hogy a PVE lássa, h mit csinál. Nem tudom, h a HDD igényli-e, elvileg nem kellene.
SATA HDD-ként csatoltad, nem SCSI-ként, ugye? A VM-ben milyen kontrollert állítottál be?
A leírásban az elsőt követted?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#1134) tasiadam válasza ViZion (#1133) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

maga a telepítés nem oszt nem szoroz, elv a disket újra alá kell csapni és indítani csak a VM-eket
csak borzalmasan idegesítő ez, hogy nem lehet csak úgy kilépni, vagy megszűntetni a clustert.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1135) tasiadam


tasiadam
Topikgazda

Minél többer használom a proxmoxot, annál biztosabb vagyok, hogy érdemes időt fektetni a designba. Na pl tegnap 1 SSD-t akartam cserélni, ugye nem tudott a cluster felbomlani, mind a 2 gépem újra keleltt telepíteni, mert a corosync agyfaszt kap. Volt 2 diskem, mind a kettőn volt 1-1 samba share, ami közül az egyiket röhögve újra tudtam húzni úgy, hogy csak simán átjrtam egy új VM diskjét a megfelelő image és sizera. Másik samba nem lett meg, mert nem volt a doksi jó... mily neglepő.
No. Érdemesebb külön diskre tenni a VM-eket, külön a shareket és külön a proxmoxot. Ha upgradelni akar az ember, újratelepíti, a másik diskekhez nem nyúl, és minden megy tovább. ellenkező esetben mindent is elveszít.
Érdemes lehet nagy SSD és HDD-ket nézni, de inkább SSD-t, és akár a shareket sima külső HDD-re kötni, mert annak ugyan mindegy.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1136) szpeti40 válasza tasiadam (#1135) üzenetére


szpeti40
addikt

Nekem is inkább külön SSD-n van a proxmox és a vm diszkek. Nem mertem egybe rakni.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#1137) tasiadam válasza szpeti40 (#1136) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

áhh. tömör fájdalom. Viszont jobb megjegyezni, hogy melyik vm disk mekkora, és úgy kreálni filet rá :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1138) szpeti40 válasza tasiadam (#1137) üzenetére


szpeti40
addikt

És ha menet közben növelni kell a diszk méretet? ;]

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#1139) tasiadam válasza szpeti40 (#1138) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

fájni fog :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1140) code1005


code1005
senior tag

Most én jutottam oda, hogy nem tudom törölni a cluster-ből a régi node-ot. A proxmox oldalán leírtak szerint nem működik a dolog. Ráadásul az új szerveren nem indulnak el a VM-ek "cluster not ready - no quorum? (500) hiba miatt. Ezen ugyan segített a "pvecm expected 1" de akkor is. A webes felületen is ott a régi gép még mindig.
Valakinek valami ötlete?

plata o plomo

(#1141) tasiadam válasza code1005 (#1140) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

na pont ez volt az én problémám is. miért nehéz 1 gombot berakni, hogy leave, vagy delete node?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1142) code1005 válasza tasiadam (#1141) üzenetére


code1005
senior tag

Nekem nem gombon múlik, cli-ből sem tudom törölni a proxmox oldalán leírtak szerint.

plata o plomo

(#1143) tasiadam válasza code1005 (#1142) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

igyvan :D az sem jó.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1144) kisskd


kisskd
tag

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata, merre induljak hardverben, ha szükségem lenne párhuzamosan 3-4 windows kliensre, amin fut egy videóhívás + egy OBS (rögzítés, 720-1080p)?

Amiket látok opcióban (csak nem tudom mi mire elég):
- újabb 9-10 gen. 1L TinyMiniMicro gép 32GB memóriával + proxmox? Ez lenne a legszimpibb fizikailag. Van külön ajánlott típus a nagyok közül ilyen célra?
- előrébb lennék valamivel, amibe megy egy dGPU is? Ha jól láttam 1 GPU-t csak 1 guestnek tudok stabilan átadni, szóval gondolom kevéssé.
- keresnem kell vmi sugárhajtómű hangú régebbi rack szervert, és az megoldja 1 csillárd magnyi CPU-val?
- engedjem el, erre pont nem jó a házi virtualizálgatás, vegyek 4db régebbi 1L gépet (tapasztalat, hogy 3-4.gen i3+4GB RAM bőven elég), úgyis csak 1-1 nap kell hetente?

Előre is köszi! (Már az OBS-es tippet is itt kaptam korábban, az is sokat segített)

(#1145) tasiadam válasza kisskd (#1144) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

ha csak win VM kell, akkor hyper-v jobb lesz. Mindegyik gépnek kelleni fog szerintem 4 thread + 8gb ram.Szóval valami régebbi szerver dinnyével a cpu helyén jó is lesz, vagy egy 9900/10700, ryzenből pedig persze 1700tól fölfele a ryzen 7esek

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1146) code1005 válasza tasiadam (#1145) üzenetére


code1005
senior tag

Hogy tudsz VM, LXC-ket lementeni, hogy később vissza lehessen állítani?

plata o plomo

(#1147) tasiadam válasza code1005 (#1146) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

elég ha a disk érintetlen. Csinálsz egy új vm-et, és aztán átírod a /etc/pve/ alatt a megfelelő vm confot, és ott is a disket

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1148) inspiroyhome


inspiroyhome
aktív tag

En direkt a fentebbek miatt nem is raktam soha komolyabb redszert itthon clusterbe, csak azt, amit specifikusan annak epitettem.

Remelhetoleg hamarosan kiadnak egy olyan major releaset, ahol bekerul az az amugy sokak altal kert funkcio, hogy lehessen 1 node alatt tobb PVE-t kezelni, clustering nelkul.

(#1149) tasiadam válasza inspiroyhome (#1148) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

szerintem nincs olyan hypervisor, ami tud ilyet. Vagy úgy, mitn a vcenter, hogy külön mappába dobálja a külön clustereket?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#1150) inspiroyhome válasza tasiadam (#1149) üzenetére


inspiroyhome
aktív tag

Ugy, hogy a webfelulet mindket gep adatait megtudja jeleniteni, es mindkettot lehet rola vezerelni, mint vcenterben, de nem kell clusternek lenniuk.

Nem tunik oriasi technikai kihivasnak, csak valoszinuleg a frontenden kellene sokat valtoztatni, es van naluk most magasabb prio.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Proxmox VE
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.