Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Oracle topic

Hozzászólások

(#351) sutszi válasza lakisoft (#350) üzenetére


sutszi
veterán

Korábban nekem is voltak olyan terveim, hogy teszt rendszer okkal, összedobok 2-3 vm-et, egyik DB, másik alkalmazásszerver... aztán gondoltam én érdekes lenne szimulálni az n rétegű alkalmazást, meg a fejlesztés is érdekes lenne, csak olyan brutál vas kéne alá, hogy lehet csúnyán néznének ha megbontanám Paksot :DDD

Szóval komoly indok nélkül nem érdemes vesződni...

Amúgy miért nem teszel fel egy SE vagy EE változatot?! Már ami a korlátozásokat illeti. Én pl XE alatt nem tudtam volna megcsinálni a szakdogám,mert nincs benne Java...

// Junior képzés: 2008- óta minden félévben részt vettem rajta...vizsgára nem tudtam minden esetben eljutni mert ütközött mással....de 4 papírom már van belőle.
Igazából érdekes dolgokat is lehet tanulni, szerintem a mostani félév bolt a legkevésbé marketing tartalmú...bár ez szubjektív.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#352) lakisoft válasza sutszi (#351) üzenetére


lakisoft
veterán

Köszi az infókat. Miről írtad a szakdogádat?

(#353) sutszi válasza lakisoft (#352) üzenetére


sutszi
veterán

Java tárolt eljárások és adatbázis alapú webservice hívások használata.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#354) lakisoft válasza sutszi (#353) üzenetére


lakisoft
veterán

Na lehet hogy én is így fogom megcsinálni a projektemet: adatbázis alapú webservice hívások

(#355) sutszi válasza lakisoft (#354) üzenetére


sutszi
veterán

Ha nem titok mi lenne a projekted?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#356) lakisoft válasza sutszi (#355) üzenetére


lakisoft
veterán

[link] és [link] ennek a kettőnek az illesztése.

(#357) looser


looser
addikt

Oracle szakértők, segítséget kérnék. Sajnos egyáltalán nem vagyok járatos ebben a rendszerben, de a következőt kellene megoldani: Adott több gép, amelyekről a Computrend cég Ecostat nevű pénzügyi/gazdasági szoftverét használják, mely szoftver az Oracle 9i kliens telepítését igényli. Nemrég érkezett hozzánk egy másik szoftver, melyhez az Oracle Developer/2000 néhány runtime-ját igényli, de telepítéskor megváltoztatja az OraHome mappát (ami alapértelmezetten, ha jól tudom, a nagyobb méretű helyi meghajtóra kerül) s ha megadok egy új OraHome mappát (amit a path-ba jegyez be?...), akkor az előzőleg telepített Oracle verzióra épülő alkalmazás nem fog futni. Erre tudtok esetleg egy megoldást? Köszönet :) :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#358) rum-cajsz válasza looser (#357) üzenetére


rum-cajsz
őstag

Hát ez nem lesz könnyű dolog.
Valami olyasmire emlékszem, hogy nem mindegy a telepítés sorrendje. Először a forms/reports-ot kell feltenni az összes patchsettel, amivel akarod, és utána a 9-es klienst.

De lehet, hogy utólag is visszaállíthatod az Home könyvtárat a home-selectorral.

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#359) looser válasza rum-cajsz (#358) üzenetére


looser
addikt

És ezt a home selectort minden alkalommal az adott szoftver indítása előtt el kell indítani és kiválasztani a kívánt OraHome foldert? :B

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#360) rum-cajsz válasza looser (#359) üzenetére


rum-cajsz
őstag

Ezt neked kellene kikísérleteznek, nem hiszem, hoyg erre van tuti recept. Legalábbis én nem ismerek ilyet.
Én azt gondolom, hogy nem. Emlékeim szerint a forms és a report nem törődik a default home-mal. De ez erősen függhez az általad használt alkalmazásoktól.

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#361) looser válasza rum-cajsz (#360) üzenetére


looser
addikt

Nem fogok szórakozni (persze nem ártana kikísérletezni), felteszem inkább terminal serverre. 4 userről van szó, így egyszerűbb lesz. Ha majd időm engedi, próbálgatom majd :-)
Köszi a segítséget!

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#362) bpx válasza looser (#357) üzenetére


bpx
őstag

ez az Oracle-nek a Windowsos hülyesége

nincs olyan, hogy az OraHome, csak Windowson
minden telepített Oracle szoftvernek az a home-ja, amelyik könyvtárban van
UNIX/Linux rendszereken, amikor valamelyiket használni akarod, explicite be kell állítani az ORACLE_HOME környezeti változót annak a home-jára + a PATH-t
tehát van telepítve mondjuk egy 10-es meg 11-es adatbázis is, meg mondjuk egy BI, ezek külön-külön home-ban vannak
bármelyikkel akarsz valamit csinálni, úgy kezded, hogy beállítod rá az ORACLE_HOME-t + PATH-t
nyilván ezt be lehet rakni a profile-ba, meg lehet aliasokat csinálni hogy egyszerű legyen, de nincs semmi default módon beállítva

na Windows-on viszont valami okos kitalálta, hogy szemeteljünk kicsit a registry-be, és van egy default ORACLE_HOME a registry-ben, meg a PATH-ba is fel veszi magától...
így ha ezeket be sem állítod, akkor kilesi a default értéket
de persze normálisan be lehet állítani a környezeti változókat itt is, és igazából ez tök felesleges

mivel nem ismerem a Developert, az egyedi fejlesztésű alkalmazásokat meg pláne, így biztosat nem fogok tudni mondani
legtisztább ugye az lenne, hogy az indulás valami scripttel történjen, amiben a környezeti változók be vannak állítva rendesen, attól függően hogy épp mi fut - és nem pedig a registry default-ot használja
de azt is simán el tudom képzelni, hogy enélkül is működni fog mindkettő

(#363) looser válasza bpx (#362) üzenetére


looser
addikt

Oracle hiba történt, de a hibaüzenet nem olvasható be az Oracle programból.

Jelenleg így reagál az 9i alapú Ecostat, miután mellé települt a Developer/2000 Forms, Graphics, Reports Runtime-ja, minden defaulton. Mit kellene szerinted kigyomlálni/átírni, hogy működjön? Sajnos nekem ez elég homályos, mi-mire épül...

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#364) bpx válasza looser (#363) üzenetére


bpx
őstag

ha a kliensen keresztül SQL*Net-tel kapcsolódik az adatbázishoz, akkor kell neki ez a CORE35.DLL (meg más is persze, szerk: közben látom hogy pl. JDBC-hez is kell), ami a "kliens home"/bin-ben van
ha ez nincs benne a pathban, akkor nem fogja megtalálni

első körben azt tudom javasolni, amit az előző válaszban írtam, próbáld úgy indítani, hogy előtte beállítod a környezetet, vagy batch scriptből, vagy command line-ból, például (útvonal + fájlnévnél csak hasraütöttem)

set ORACLE_HOME=C:\oracle\client\9i
set PATH=%ORACLE_HOME%\bin;%PATH%
ecostat.exe

[ Szerkesztve ]

(#365) looser válasza bpx (#364) üzenetére


looser
addikt

Nagyon köszönöm a válaszodat, ki fogom próbálni. Ez így tényleg egyértelműbb.

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#366) D@ni88


D@ni88
addikt

Sziasztok.

Melóhelyen több táblateret használunk.
Néha előfordul, hogy a tábla és a hozzá tartozó index külön táblatérben van. Ez okozhat lassulást?
Illetve tudna valaki adni egy jó magyar leírást a táblaterekről?
Köszi.

Üdv Dani

(#367) bpx válasza D@ni88 (#366) üzenetére


bpx
őstag

az önmagában, hogy külön táblatérben vannak, nem lassít vagy gyorsít semmit

régen elterjedt az, hogy az indexek és táblák külön táblatérbe kerültek, mert így garantálható az, hogy külön diszken legyenek, amitől teljesítménybeli javulást vártak

de ennek igazából semmi jelentősége nincs, mert azt, hogy ténylegesen külön diszkre kerüljenek, túl sok mindentől függ és nem hoz jelentős javulást, nem éri meg foglalkozni vele

(#368) D@ni88


D@ni88
addikt

Sziasztok

Meglehet hogy a statisztikák nem frissültek az adatbázisunkban, mivel elég régi a rendszer.
dbms_stats.gather_table_stats('schema','tabla_name');
parancsot futtatnám le, akkor elvileg frissülnének a statisztikák, de ezzel okozhatnék egyéb problémát?
Nemrég volt egy "hibánk" amiben db-linken keresztül bekérdeztünk egy szomszédos rendszerben. Ott elvileg frissítették/új statiszikákat készítettek és az addigi 1 perces lekérdezésünk 4,5 óráig is futott.
Okozhatna ilyen jellegű problémát? Illetve honnan tudhatnám meg, hogy mikor frissült utoljára a statisztika?

Köszi Dani

(#369) sutszi


sutszi
veterán

Üdv!

Akadt egy kis gondom....

Van egy eljárás hívásom aminek az egyik paraméterében varchar2 típusú paramétert adok át...DE ha számot adok át akkor is le kellene futnia...és helyesen működnie.
Egy másik gépen működik.(másik oracle telepítés)
Tudtok olyan beállításról (NLS? eseteleg :F ) ami ezt befolyásolja? (11g)

Előre is kösz.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#370) bpx válasza sutszi (#369) üzenetére


bpx
őstag

először is, ne használj implicit konverziót: [link]

másodszor, mutass példát és hibát

(#371) sutszi válasza bpx (#370) üzenetére


sutszi
veterán

Kicsit kötve voltam, mert én csak ez eljárás szignatúráját tudom...magát az eljárást nem ismerem.(Nincs hozzáférésem)

Amúgy ezt a hibát dobta: ORA-06502: PL/SQL: numeric or value error

De már megoldódott...javítva lett csomag...

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#372) lakisoft válasza lakisoft (#315) üzenetére


lakisoft
veterán

(#374) bpx


bpx
őstag

betegek ezek a japánok: [link]

[ Szerkesztve ]

(#375) lakisoft válasza bpx (#374) üzenetére


lakisoft
veterán

Ez vicces. :)

(#376) D@ni88


D@ni88
addikt

Ha jól tudom egy selecteknél lehetnek teljesítmény problémák, ha a szűrésnél használt mező, és az adat típusa nem egyezik.

pl:
Tételezzük fel hogy a zip stringként van tárolva, és számként keresünk rá a selectben.
select * from employee where zip=1000, a select ilyenkor lefut, de lassabb lesz.

Van egy tárolt eljárásunk, amelyben a szűrésnél használt mező varchar2, a szűrőfeltétel pedig egy másik tábla number mezőjére szűrünk, de a szám substr-be van téve.
select * from employee e, code c where e.zip=substr(c.id1,4)

Ez így okozhat teljesítménycsökkenést?

(#377) rum-cajsz válasza D@ni88 (#376) üzenetére


rum-cajsz
őstag

A substr() függvény eredménye egy karakter adattipusú string, szóval ha a zip is string, akkor feltehetően nem okoz lassulást.
Véleményem szerint a fenti lekérdezésed sem feltétlenül okoz lassulást, bár egy to_char() használat nem árt neki sem.

A karakter konverziónál sokkal fontosabb megvizsgálni a végrehajtási tervet, hogy melyik táblánál kezdi el az adatok gyűjtését, és a kapcsolat helyesen valósul-e meg, ahogy Te eltervezted. Mert a rossz végrehajtási terv sokkal több gondot okozhat.

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#378) bpx válasza D@ni88 (#376) üzenetére


bpx
őstag

a konverzió költségét mindenképp le kell nyelni, de nem ez a vészes, hanem az, ha rossz helyen történik a konverzió

select * from employee where zip=1000

tegyük fel, hogy a zip-re van még egy index is
ha az optimizer úgy dönt, hogy az 1000-et konvertálja stringgé, semmi gond nincs
ha viszont úgy dönt, hogy a zip-et konvertálja számmá, akkor rögtön nem tud indexet használni, és végigolvassa az egész táblát
nyilván ezen a példán a vak is látja mit kell konvertálni, és jogosan merülhet fel, hogy ugyan miért konvertálna egy oszlopot a konstans típusára, és nem pedig fordítva
de nem csak ilyen egyszerű utasítások vannak, és bizony néha rosszul dönt az optimizer

select * from employee e, code c where e.zip=substr(c.id1,4)

itt meg az a szerencsés helyzet áll fent, hogy már a substr-en belül megtörténik az implicit konverzió, és a substr meg stringet ad vissza, tehát az fel sem merül mint az előbb

de egyébként igen, az a helyes, explicit konverzió kell (to_char, to_date, stb.), mert az implicit kiszámíthatatlan és még release-ek között is változik az algoritmus, tehát elképzelhető, hogy ami most jó, egy új verzióban már lassú lesz
illetve jó helyre kell tenni

[ Szerkesztve ]

(#379) D@ni88


D@ni88
addikt

RedHat 5.1-ről váltanánk AIX 6.1-re. Az Operációs rendszer változása okozhat változást?

(#380) bpx válasza D@ni88 (#379) üzenetére


bpx
őstag

felhasználói szempontból nem

a többit meg majd kezelik a DBA-k
pl. a Linux az little endian, az AIX meg big endian platform, konvertálni kell ha pl. RMAN-nal megy a költöztetés

mi pont most költöztetünk ~200 adatbázist AIX 6.1-re, ott a felhasználók inkább a teljesítményre panaszkodnak :)
de az meg a környezet miatt rosszabb

(#381) D@ni88 válasza bpx (#380) üzenetére


D@ni88
addikt

Azt a tippet kaptuk, hogy az utl file kezelést teszteljük le, mert azokkal lehetnek problémák...

(#382) bpx válasza D@ni88 (#381) üzenetére


bpx
őstag

nem volt még vele gond egyszer sem, és AIX specifikus adatbázis hibát sem tudok mondani az eddigi tapasztalatok alapján

persze tesztelni lehet :D

(#383) lakisoft


lakisoft
veterán

Van egy feladatom aminek gondolkodás és megfelelő elméleti alapok nélkül nem akarok nekikezdeni. Adott egy XML és egy Oracle DB. Be kellene húzni adatbázisba az XML tartalmát. Milyen alternatívák vannak? Előre is köszönöm a segítséget.

(#384) rum-cajsz válasza lakisoft (#383) üzenetére


rum-cajsz
őstag

1. sqlloader használata. Legegyszerübb egy xml adattípusba betölteni a fájlt, és utána adatbázison belül feldolgozni. Ez elég gyors, többször használom.

2. Tanultam egyszer valami olyasmiről, hogy használhatóak az ún. külső nézetek, amikor a fájlrendszerben lévő fájlra definiálsz egy nézetet, ami adatbázis objektumként mutatja majd neked a fájl tartalmát. Ezt még soha nem használtam.

3. Saját betöltő programot írsz a saját igényeid szerint alakítva.

Egyelőre ennyi jutott eszembe,

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#385) lakisoft válasza rum-cajsz (#384) üzenetére


lakisoft
veterán

Köszi szépen a segítséget. Elsőkörben a legutolsó jutott eszembe viszont rápróbálok az első két alternatívára is. A 2. alternatívát MSSQL-ben használom és az nagyon bevált. (RowSET-nek hívják ott.)

(#386) D@ni88 válasza lakisoft (#385) üzenetére


D@ni88
addikt

Sziasztok.

Van egy tárolt eljárásunk. Az eljárás egyes részein be vannak ágyazva Declare-begin-end blokkok.

Korábban végeztem ezen egy módosítást hasonló módszerrel, a kód egyes részén beszúrtam egy újabb declare-begin-end blokkot. Viszont ez borzasztóan lelassította a működését :)
Külön deklaráció nélkül már a korábbi verzióval megegyező ideig futott, de így is eléggé kritikus pont a program működésében.

Az eljárásba szúrt declare blokkok ennyire tudják lassítani a működést?

(#387) lakisoft válasza D@ni88 (#386) üzenetére


lakisoft
veterán

Látunk kellene a kódot, hogy pontos és helyes következtetést tudjunk levonni.

(#388) D@ni88 válasza lakisoft (#387) üzenetére


D@ni88
addikt

Nagyjából ilyen a struktúra:
PROCEDURE Proba
IS
--valtozok
begin
...
declare
begin
end;
...
end;
...
declare
begin
end;
...

(#389) rum-cajsz válasza D@ni88 (#386) üzenetére


rum-cajsz
őstag

én még soha nem tapasztaltam ilyet.
Tényleg semmi más nem változott?
Nem lehet, hogy lett egy új exception ág, ami így fut, a másik esetben pedig nem létezik?

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#390) D@ni88 válasza rum-cajsz (#389) üzenetére


D@ni88
addikt

Elvileg más nem történt.

execute DBMS_STATS.GATHER_TABLE_STATS('Schema','Table_name',NULL,10,TRUE,'FOR ALL COLUMNS SIZE AUTO',NULL,'DEFAULT',TRUE,NULL,NULL,NULL);

Statisztika futtatása utána a Sample_Size mértéke drasztikusan lecsökkent: 3428039->357468

Ez mi gond lehet? Nem találtam leírást mi is lehet ez az érték :(

(#391) bpx válasza D@ni88 (#390) üzenetére


bpx
őstag

az azt jelenti, hogy a statisztikagyűjtésnél mennyi sort nézett végig

mivel a parancsban meg lett adva az estimate_percent 10 értékkel, csak a sorok ~10%-át nézte végig és ebből becsült

ezért lett a sample_size ~tizedannyi

nem feltétlenül gond, de ha már tudod hogy melyik tábla vagy lekérdezés a rossz, egyszerűbb lenne összehasonlóítani a végrehajtási tervet a rossz és jó esetben

(#392) Yushchenko


Yushchenko
őstag

Sziasztok!

Oracle adatbázis licenszeléséről tudtok valahol friss, 2012-es információkat?

Üdv. Yush

(#393) lakisoft válasza Yushchenko (#392) üzenetére


lakisoft
veterán

Szia,
Van konkrét kérdésed vagy csak általánosságban kérdezed?

[ Szerkesztve ]

(#394) bpx válasza Yushchenko (#392) üzenetére


bpx
őstag

általános adatbázis licenszelés: [link]

partitioning: [link]

opciók és egyebek: [link]

árlista: [link]

ennél többet és konkrét ajánlatot csak egy helyi sales-es tud mondani
a listaár baromi drága, de nagyobb cégeknél nagyobb mennyiségnél még akár 75-80% kedvezmény is kapható (mondjuk még úgy is baromi drága :D)

(#395) Yushchenko válasza lakisoft (#393) üzenetére


Yushchenko
őstag

Szia!

Konkrétan, most fogunk rendszert váltani, ami adatbázis szerverből és web szerverből áll. Az adatbázis szerver oracle 11g-t futtat, erre kapcsolódik a web szerver, amire web-es porton keresztül kapcsolódnak a kliensek. Ilyen rendszerből 3db-ot futtatunk, és virtualizálva lesz valószínűleg 2 dedikált szerveren. Ezekhez kellene valamilyen költséghatékony licenszelési fajta.

(#394) -Zeratul-: Köszönöm, átnézem.

Üdv. Yush

(#396) Yushchenko


Yushchenko
őstag

A Standard Edition One csak abban különbözik a Standardtól, hogy max. 4 processzorig lehet használni?

(#397) bpx válasza Yushchenko (#396) üzenetére


bpx
őstag

nem 4, hanem 2

SEO: 2 socket
SE: 4 socket

(#398) Yushchenko válasza bpx (#397) üzenetére


Yushchenko
őstag

Köszönöm!
Tehát ha 2 socket-es a gépem, és mondjuk 6 core/cpu, akkor 3x5800usd a licensz SEO-ban?

(#399) bpx válasza Yushchenko (#398) üzenetére


bpx
őstag

őszinte leszek: licensz kérdésekbe én soha nem folytam bele, én a technikai részletekkel foglalkozom, szóval én is csak azt tudom mondani, amit a doksikban találok meg néha hallok a kollégáktól/többiektől :)

itt van, hogy melyik CPU-hoz milyen szorzó tartozik: [link]

nem tudom milyen architektúrátok van, de mondjuk legyen x86, és 2 db 6 magos Xeon, itt 0.5 a cpu factor

12 core * 0.5 cpu factor * 5800 USD = 6 * 5800 USD

de ez ugye a listaár, függ még attól is, hogy hány évre

írtad egyébként, hogy virtualizálva lesz
ezekből az Oracle részéről csak a saját megoldása (Oracle VM, ami xen alapú), illetve a platform specifikus technológiák támogatottak (pl. IBM platformon LPAR, Solaris konténerek, stb.)
tehát VMWare, Hyper-V, KVM és egyebek nem
ez nem azt jelenti, hogy azokon nem működik, simán megy ott is
viszont ha valami hiba miatt be kell vonni a supportot, csak akkor csinálnak bármit is, ha az a hiba nem az alatta levő virtualizációs környezet miatt van

[ Szerkesztve ]

(#400) Yushchenko válasza bpx (#399) üzenetére


Yushchenko
őstag

Köszi, közben megtaláltam én is. Azért ez a 0,5-ös szorzó elég durva :Y

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Oracle topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.