Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Oracle topic

Hozzászólások

(#501) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne oracle sql-el kapcsolatban:

Van egy táblám amibe dátumok vannak. A dátumokat csökkenően rendeztem order by-al, de a csökkenés nem mindig egyesével történik, vagyis lehet kettő három is. Egy olyan lekérdezést kellene megírnom ami az egyik dátumot, és a sorban utána kövezőt (vagyis a következő nagyobbat) használja.

Példa:
dátum
1995.05.15
1995.05.17
1995.05.18
1995.08.19
1995.05.21
.
.
.

A lekérdezés amit szeretnék meg:

dátum1 dátum2
1995.05.15 1995.05.17
1995.05.18 1995.08.19
.
.
.

Hogyan tudnám ezt megcsinálni?

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#502) bpx válasza Honkydoo (#501) üzenetére


bpx
őstag

A LAG() és LEAD() használatával lehet az aktuális sor utáni és előtti sorokból lekérdezni.

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

(#503) Honkydoo válasza bpx (#502) üzenetére


Honkydoo
őstag

Köszi! :R

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#504) D@ni88


D@ni88
addikt

Tudna valaki segíteni, hogy lehetne Oracle wallet-et létrehozni CA alapján?
orapki nem működik:
"ksh: orapki: not found"

Köszi.

(#505) bpx válasza D@ni88 (#504) üzenetére


bpx
őstag

allitsd be jol a kornyezetet
itt csak annyi a gond, hogy az orapki nincs benne a PATH-ben felsorolt helyeken

(#506) cekkk


cekkk
veterán

Sziasztok!

Felraktam gépemre(win7) a 11g-t. Amikor localhoston akarok bejelentkezni akkor mi a alap felhasznév/jelszó páros? :R

(#507) lakisoft válasza cekkk (#506) üzenetére


lakisoft
veterán

A felhasználó: "system" lesz.
Telepítésnél adtál meg jelszót nem?

(#508) cekkk válasza lakisoft (#507) üzenetére


cekkk
veterán

Nem fogadta el azt sem, azért voltam bajban, mert a neten már mindenhol kerestem :DDD
Természetesen adtam meg jelszót :D
Újraindítás után megy minden jól :R

Most újra elő akartam venni, hogy felfrissítsem az emlékeimet. :D
Ezekkel tölteném fel, de rengetegnél hibát dob ki.

Pl ilyet:
SQL Error: ORA-02291: integrity constraint (ZSOLT.O_E_FK_VSZ) violated - parent key not found
02291. 00000 - "integrity constraint (%s.%s) violated - parent key not found"
*Cause: A foreign key value has no matching primary key value.
*Action: Delete the foreign key or add a matching primary key.

[ Szerkesztve ]

(#509) bpx válasza cekkk (#508) üzenetére


bpx
őstag

es jo sorrendben futtattad a scripteket?
ez siman csak egy foreign key constraint sertes, az O_VERSENYSZAMOK tablaban nincs olyan AZON-nal rendelkezo sor, mint amit be szeretne illeszteni az O_EREDMENYEK-be

[ Szerkesztve ]

(#510) cekkk válasza bpx (#509) üzenetére


cekkk
veterán

Na látod ez jó kérdés, mert sajnos az nem ott, hogy melyiket melyik után kell futtatni. :B

Ezt miből tudhatom meg?

[ Szerkesztve ]

(#511) bpx válasza cekkk (#510) üzenetére


bpx
őstag

ahogy ki vannak listazva az 'SQL szkriptek' alatt, ranezesre jonak tunik
vagy pl. amilyen sorrendben letrehozza a tablakat a legelso script

(#512) cekkk válasza bpx (#511) üzenetére


cekkk
veterán

Úgy próbáltam.

SQL Error: ORA-12899: value too large for column "ZSOLT"."O_ORSZAGOK"."ORSZAG" (actual: 60, maximum: 50)
12899. 00000 - "value too large for column %s (actual: %s, maximum: %s)"
*Cause: An attempt was made to insert or update a column with a value
which is too wide for the width of the destination column.
The name of the column is given, along with the actual width
of the value, and the maximum allowed width of the column.
Note that widths are reported in characters if character length
semantics are in effect for the column, otherwise widths are
reported in bytes.
*Action: Examine the SQL statement for correctness. Check source
and destination column data types.
Either make the destination column wider, or use a subset
of the source column (i.e. use substring).

Az ilyen jellegű hibát hogy tudom kiküszöbölni?

Ezt meg is oldottam :)

[ Szerkesztve ]

(#513) cekkk


cekkk
veterán

Egy kérdésem lenne még, hogyan tudom megváltoztatni mondjuk ebbe a sorba:
FERFI_NOI VARCHAR2(5) ne ött legyen hanem mondjuk 6 anélkül, hogy újra létrehoznám a táblát? :B

(#514) lakisoft válasza cekkk (#508) üzenetére


lakisoft
veterán

Kósa Márk tartja az órát? ;]

(#515) cekkk válasza lakisoft (#514) üzenetére


cekkk
veterán

Nem tudom, hogy ő tarja-e még :P most elővettem, hogy picit gyakoroljak, mert ez már nagyon kiment a fejemből :DDD

(#516) bpx válasza cekkk (#513) üzenetére


bpx
őstag

ALTER TABLE tabla MODIFY ferfi_noi VARCHAR2(6);

(#517) cekkk válasza bpx (#516) üzenetére


cekkk
veterán

Pont most akartam ezt beírni! :R
Köszönöm!

Mert találtam ilyet:
ALTER TABLE MyTable
ALTER COLUMN [MyRow] VARCHAR(1200)

Ezzel nem akarta, de amit te is írtál azzal egyből! :R

Közben sikerült feltöltenem az adatbázist most már minden sor helyesen bekerült hiba nélkül, átírtam aminél hiba volt.

Ezer köszönet érte! :R

[ Szerkesztve ]

(#518) lakisoft válasza cekkk (#515) üzenetére


lakisoft
veterán

Annak idején mikor gyakoroltam voltak hibák a szkriptekben, de a sorrendtől való eltérés is okozhatja.

(#519) cekkk válasza lakisoft (#518) üzenetére


cekkk
veterán

Volt benne pár, azokat javítottam, most már jöhet a gyakorlás :D

(#520) lakisoft válasza cekkk (#519) üzenetére


lakisoft
veterán

Hajrá. Jó kis feladat sor van hozzá amúgy. :R

(#521) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Sqlloader-rel lehet olyat csinálni, hogy nem az elszeparált oszlopokat nézem, hanem a fejlécet?
Konkrétan pl feltolok egy excel fájlt és nem akarok gondot abból, ha változik esetleg az oszlopok elrendezése.
Emiatt lenne jó, ha a control fájlban nem szeparáció lenne megadva, hanem az első sor alapján lenne a mező név.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#522) peterszky


peterszky
őstag

Egy job / scheduler kérdésem lenne, hátha valaki tud válaszolni:

dbms_scheduler.create_job(
job_name => p_job_name,
job_type => 'PLSQL_BLOCK',
job_action => 'db_package.funkcio',
start_date => p_date,
enabled => TRUE,
auto_drop => FALSE,
comments => 'Teszt job');

dbms_scheduler.set_attribute(
name => p_job_name,
attribute => 'start_date',
value => v_date);

Létrehozom a jobot, ami le is fut a kívánt időpontban. Az utolsó lépése az, hogy egy táblából kiveszi, mikor is kéne újra futnia, ezt a set_attribute paranccsal beállítom neki. Ez látszik is, ha lekérdezem a jobot. Viszont a futás után nem marad a job enabled állapotban. Én meg pont ezt szeretném, hogy maradjon... :) Ha end_date-t kitöltöm, akkor se.

Szerk: jól van, megint csak a szememet szúrta ki...

"f the job is a run-once job and auto_drop is set to FALSE, the job is disabled and the job state is set to 'STOPPED'."

[ Szerkesztve ]

What else you gonna do on a Saturday?

(#523) lakisoft válasza peterszky (#522) üzenetére


lakisoft
veterán

Örülök hogy segítettél saját magadnak :). :R

(#524) peterszky válasza lakisoft (#523) üzenetére


peterszky
őstag

:)

Amúgy ami nekem kellett, az egy plusz paraméter, az ismétlődés beállítása. Esetemben elég mondjuk egy napra, mert annyi idő alatt biztosan lefut a job és a végén úgyis átállítom a kezdés dátumot. Lehet kicsit megerőszakolása ez a koncepciónak, de hát ez van...

Szerk:

repeat_interval => 'FREQ=DAILY; INTERVAL=1;'

[ Szerkesztve ]

What else you gonna do on a Saturday?

(#525) peterszky válasza peterszky (#524) üzenetére


peterszky
őstag

Még jobb megoldás, ez így már szép is:

repeat_interval => 'db_package.kovetkezo_futas'

Eddig elkerülte a figyelmemet, hogy az ismétlődés intervallumhoz is meg lehet adni akár tárolt eljárást is.

What else you gonna do on a Saturday?

(#526) lakisoft válasza peterszky (#525) üzenetére


lakisoft
veterán

Hoppá. Ez nekem is nagyon tetszik. :R

(#527) G.Zs. válasza lakisoft (#526) üzenetére


G.Zs.
senior tag

Sziasztok!
Oracle Database 11g: SQL Fundamentals I. vizsgához létezik könyv, ami kifejezetten a vizsga témaköreit gyakorló feledatokkal tartalmazza?

Ha a menyasszony apja az örömapa, a menyasszony anyja az örömanya akkor a menyasszony az örömlány?

(#528) lakisoft válasza G.Zs. (#527) üzenetére


lakisoft
veterán

Neten vannak elérhető oktatóanyagok. Talán még a youtube-on is.

Más: Erre a kérdésre valaki tudja a választ: Oracle Public Cloud, DBaaS szolgáltatásnál Schema opció igénybevétele esetén szükség van-e adatbázis létrehozására? vagy ha nem hol lehet ennek utánanézni?
a szokásos: Oracle Junior Képzés sorozat kérdései között ez is ott van. Már csak hobbiból nézem a videókat. Mindig van valami extra infó :).

Szerk: Anyagok a vizsgához. Ettől jobb szerintem nem is kell. Mennyibe kerül a vizsga?

[ Szerkesztve ]

(#529) G.Zs. válasza lakisoft (#528) üzenetére


G.Zs.
senior tag

Köszi az anyagot!
Közben megtaláltam a könyvet.
Február környékén azt hiszem elkezdem a felkészülést és a vizsgázást PL/SQL vonalon.
27000Ft az első szint, ezen kívül még kettő kell az OCP minősítésig. Összesen kb 130 rugó.

[ Szerkesztve ]

Ha a menyasszony apja az örömapa, a menyasszony anyja az örömanya akkor a menyasszony az örömlány?

(#530) lakisoft válasza G.Zs. (#529) üzenetére


lakisoft
veterán

Az OCP-hez kötelezően előírnak tanfolyamot is. Régebben úgy volt. Most nem tudom mi a helyzet.

(#531) bpx válasza lakisoft (#530) üzenetére


bpx
őstag

az csak a DBA-hoz kell, PL/SQL-hez nem

(#532) lakisoft válasza bpx (#531) üzenetére


lakisoft
veterán

Ja igen. Úgy van.

(#533) sutszi


sutszi
veterán

Oracle DB vásárlással kapcsolatban kérdés. Már csak 12c-t lehet venni vagy mondjuk 11g r2-t is lehet?

Hol találok ilyen kalkulátor félét, mitől függ, hogy melyiket érdemes megvenni?

Mondjuk nem kell sok user, szerintem bőven 10 alatt van, viszont lenne egy szoftver ami igen sok tranzakciót bonyolítana ebben a DB-ben intranet-es alkalmazás de több kliensgépről használva...
Ebből lehet valamit kihámozni, hogy nagyjából merre induljak el?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#534) bpx válasza sutszi (#533) üzenetére


bpx
őstag

erre pontos valaszt az Oracle ezzel foglalkozo emberein kivul szerintem szinte senki nem tud adni :)

szerintem siman lehet 11.2 is

[link]

alacsony szamu usernel jobban megeri a user alapu licensz a cpu alapunal, de arra figyelni kell, hogy minden egyes valos szemelynek es csatlakozo rendszernek kell licensz

[ Szerkesztve ]

(#535) Mikeee89


Mikeee89
senior tag

Hello! Én az ingyenes oracle application expressben vagyok elég kezdő kolléga (apex.oracle.com).
Néha fejlesztgetek egyszerűbb dolgokat, nemrég egy egyszerű angol-magyar és magyar-angol szótárt fejlesztettem. Jelenleg 80 szó van benne, és le vannak kezelve egyes hibák is (nem választ nyelvet, hibás szót ír be a user, stb - bár ezzel szórakoztam egy darabig míg rájöttem).

Akit érdekel kukkantson rá: APEX szótár (fnév: vendeg, jelszó: 1234)

Valamint a szakdolgozatomat apexban készítettem, ez egy egyszerűbb Partner (üzleti partner) nyilvántartó rendszer volt, ahol le lehetett tárolni a partner nevét, címét, elérhetőségét és egyéb adatokat. Valamint ezeket módosítgatni, szűrni.

Itt lenne az alkalmazás: APEX Partnernyilvántartó rendszer (fnév: vendeg, jelszó: 1234)

Érdekelne mások apex alkalmazása is, hátha tudnék ötleteket kapni. PL/SQL-ben elég alaptudásom van. Jobban megy még a kattintgatás, report, item, stb létrehozása.

[ Szerkesztve ]

(#536) sutszi válasza bpx (#534) üzenetére


sutszi
veterán

Köszi a választ. Igazából valami 'compare' típusú oldalt kerestem még, ahol az egyes változatok vannak összehasonlítva. pl enterprise vs standard..stb. Ilyen van, vagy össze kell nézni külön-külön?

Csak ilyen információs jelleggel látni ezeket a /user és /cpu árakat valahol? Láttam valami árlistát meg keresgéltem az oracle oldalán, de gondoltam inkább rákérdezek.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#537) bpx válasza sutszi (#536) üzenetére


bpx
őstag

nem tudok ilyenrol, ahol ar szerinti osszehasonlitas van

(#538) sutszi válasza bpx (#537) üzenetére


sutszi
veterán

Bocs, rosszul írtam. Feature összehasonlítást kerestem az egyes 12c, DB edition-ök között.

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#539) bpx válasza sutszi (#538) üzenetére


bpx
őstag

ja olyan van, a hivatalos doksinak van egy Licensing Guide resze, es abban van:

[link]

(#540) sutszi válasza bpx (#539) üzenetére


sutszi
veterán

:R

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#541) sutszi válasza bpx (#539) üzenetére


sutszi
veterán

Újabb kérdésem akadt.
Mi számít user alapú licenc esetén usernek? Az, hogy létrehozok 3 user-t, de az egyiket fenntartom egy program számára amit viszont használhatnak 20-30 helyen ugyanazzal a db user-el az továbbra is 3 user, vagy inkább a connection-ök száma számít?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#542) bpx válasza sutszi (#541) üzenetére


bpx
őstag

na ez az, ami tok hulyen van kitalalva, meg nem is feltetlenul ellenorizheto szerintem

ugy tudom az szamit, hogy hany szemely vagy kapcsolodo rendszer hasznalja az adatbazist

ha van egy webszerver, ami 1 felhasznaloval lep be az adatbazisba, de a honlapot 1000-en latogatjak, akkor 1000 felhasznalora kell licenszelni az adatbazist
(pl. anno az Oracle szerint az egyik TV-s "tehetsegkutato" szavazatait tarolo adatbazist annyi userre kellett volna licenszelni, ahanyan az orszagban SMS-sel szavaznak a jeloltekre...)

vagy pl. van egy naplozo rendszer ami kuldi az adatbazisnak az adatokat, az is licenszkoteles felhasznalonak szamit, hiaba nem valos szemely

ha egy program tobb helyrol fut es kapcsolodik, na azt nem tudom

nekem ez eleg megfoghatatlan, hogy milyen esetben mi a hatar, es hogyan lehet egyaltalan ellenorizni, de szerencsere ez nem az en asztalom :D

(#543) sutszi válasza bpx (#542) üzenetére


sutszi
veterán

Hát ez elég érdekes...igazából nekem nem kellene sok user. Talán max ha 5-re szükségem van lehet már sokat mondtam.
Egészen konkrétan egy ERP alkalmazás alá kéne DB és ha már ilyenről van szó akkor mégsem MySQL-t kellene alátenni. (Szerintem) Az alkalmazásnak elég egy account a db-hez. De az alkalmazást kitelepítem 20 munkaállomásra akkor kéne 20 user-re licenszelni? Ráadásul, ha úgy alakul, hogy még 100 helyre telepítem ki(mert változnak az igények) akkor elméletben az Oracle azt szeretné ha még 100 userre legyen ez is fizetve? Akkor bizonyos számnál már inkább megéri cpu-ra venni. De az meg indulásnak elég húzós.

Közben körülöttem futottak egy kört, és valaki 1-1,5 millás összeget dobott a kérdésre. Hát az picit sok...ráadásul elég paranoid módon érveltek amellett, hogy nem használhatná az alkalmazás a fenti módon mert a connection számot figyeli és emiatt eldobálná a user-eket... :U

Én egyébként nem gondoltam, hogy ez ennyire bonyolult lesz...
Egy biztos, kell valamilyen DB és én szeretnék Oracle-t, de ha nem tudok érvelni mellette mert az ára a földbe nyomja az érveim akkor az gáz. :O

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#544) bpx válasza sutszi (#543) üzenetére


bpx
őstag

igen, es pl. itt is van a gond, hogy a connection szam nem jelent semmit a fenti licenszelesi szabalyok szerint, es kulonben is be lehet allitani akarmennyire

az 1-1,5 millio az ugye per CPU core, tehat rogton szorozd meg annyival, ahany magos CPU van a szerverben
a cpu tipus/platform szorzoja meg plusz egy masik dolog, de az legfeljebb csokkenthet rajta, tehat pl. Intel Xeonon van egy 0,5-os szorzo, de a SPARC-bol van 0,25 is, mig pl. az IBM Power7 1,0
es ez meg csak a standard edition, az enterprise kb. 3x ennyi

[ Szerkesztve ]

(#545) lakisoft válasza sutszi (#543) üzenetére


lakisoft
veterán

Tudom nem ide illő más cég termékeit ajánlani, de ha bevállalós vagy akkor próbáld meg a postgreSQL-t, ingyenes és a ehhez képest egészen jól használható.
Mekkora lesz adatbázis várható mérete? Oracle Express nem lenne jó?

[ Szerkesztve ]

(#546) sutszi


sutszi
veterán

(#544) -Zeratul- : ja, hogy a /cpu az nem foglalat, hanem /core? jó ég...Akkor van egy 4 magos cpu akkor 4 milla, de Intel Xeon lesz a cpu akkor x0,5 tehát 2 milla az alsó határ ? :Y
Nemcsoda, hogy jól meg a szekér az Oracle-nek. :DDD
Ahogy néztem szerintem SE vagy SE1 elég lenne...

(#545) lakisoft : A PostgreSQL-től a sajátos SQL "dialektusa" miatt tartok...Bár ezt csak hallottam és remélhetőleg ez nem okozna gondot, mert Hibernate lesz a választott ORM megoldás...
A másik, hogy szakmai tapasztalat szempontjából is jobb lenne egy Oracle-t összedobni...
Az DB mérete nem tudom mekkora lesz, egyelőre csak fél szemmel vagyok rajta a projekten és ez még nagyon tervezési fázis. De ahogy én látom itt nagyon gyorsan fel fog duzzadni a DB...1-2 év alatt lazán kinőheti az Express-t. De ha optimistán becsültem akkor max a duplája. Belátható időn belül hozzá kell nyúlni akkor néhány embernek kihullik a haja.
Ráadásul még a vasat is alá kellene méretezni a rendszernek...itt is van még ezer egymással összefüggő kérdés... A DB kiválasztása a költségvetés miatt is elég érzékeny pont...
Ettől függetlenül ott van a kalapban ez is...

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#547) lakisoft válasza sutszi (#546) üzenetére


lakisoft
veterán

windows alapú szerveren nem gondolkoztok? MSSQL-t lehetne rá pakolni.
Vagy ezen a vonalon T-SQL az SAP Sybase SQL serverét tudnám ajánlani. Használtam már és szerintem egészen jól használható és Oracle DB-hez képest sokkal kedvezőbb az ára és Linux-t is támogat ha ez előnyt jelenthet.

Más:
Oracle Béta vizsgát tett már le valaki? Tapasztalatokat várnék ezzel kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]

(#548) sutszi válasza lakisoft (#547) üzenetére


sutszi
veterán

Köszi a tippet. Ha úgy alakul ez is bekerül a lehetőségek közé... :R

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#549) lakisoft


lakisoft
veterán

Közületek valaki jön a 2014.03.24 - 2014.03.26 közötti HOUG konferenciára? [link]

(#550) bpx válasza lakisoft (#549) üzenetére


bpx
őstag

ha mondjuk nem ennyibe kerulne, meg nem kellene utazni erte, akkor talan, de igy nem

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Oracle topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.