Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) thomasa


thomasa
senior tag

Csak a kötelező ráncfelvarrás.
Na jó tudjuk, hogy nem a vasat kell itt megfizetni, hanem a szoftvert és a szolgáltatásokat. Pláne aki amatőr szinten űzi a NASsolást. :R

(#2) tothzoltan


tothzoltan
tag

Vakon vagyok NAS-ban. Valaki árulja már el miért nem lehet ezekből opcionálisan DAS-t (is) csinálni egy aktuális Type C-s vihargyors köteléken keresztül?
Mert én csak annyit látok, hogy a sebesség, NVMe, Thunderbolt és USB 3.2 Gen2 korában ezek a tömegnas-ok csak egyre drágábbak de cserébe mocsoklassúak.

I'm thinking different.

(#3) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Ez már hanyadik generáció a 4000-es cerkával? Pedig van Alder Lake alapú is, mondjuk nem nekik, hanem a Qnapnak. Van aki halad a korral.

(#4) Pikari válasza Dr. Akula (#3) üzenetére


Pikari
őstag

Ők is haladnak. Biztos egyre rafináltabb trükkökkel zárják le a biost, hogy csak a brand ramjaikat lehessen beletenni.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#5) Dr. Akula válasza Pikari (#4) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

A Synologyban nem tetszik hogy mindenért felárat kell fizetni, bennelevő funkciókat unlockolni, azt hiszem a Rambus méltó utódját tisztelhetjük bennük. :)

(#6) kriszpontaz válasza Pikari (#4) üzenetére


kriszpontaz
veterán

A DS220+ -nál még simán megette a +4GB Crucial RAM-ot, de valaki a 16GB-os modult is megetette vele. Ez változott volna azóta?

(#7) Danex válasza tothzoltan (#2) üzenetére


Danex
addikt

Mert ezek consumer eszközök és az a cél ,hogy a hálózaton bárhonnan elérhetőek legyenek az adatok.

Az nvme főleg cache célt szolgál, a merevlemezekhez pedig elég a 2x1Gbit link, a legtöbb embernek a helyi hálózata amúgy is gigabites csak, az internet terén meg mi vagyunk elkényeztetve, külföldön sokkal drágább a sokkal lassabb net.

(#8) Pikari válasza kriszpontaz (#6) üzenetére


Pikari
őstag

Tőlem 4gb DDR3L-1866 modult vásárolt valaki 3-4 éve, Pentium N3xxx processzoros synologyba. Kérdezi, kompatibilis -e vele. Nagy naívan azt mondtam, 99% hogy az, mivel UGYANILYEN processzor mellett volt az a ram. Nagy örömmel elküldtem, nagy örömmel megvásárolta. Black screen, pitty pitty. Ennyit erről a brandról, nálam onnantól kezdve feketelistás.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#9) Raymond válasza Pikari (#8) üzenetére


Raymond
félisten

Alternativ megoldaskent raszanhattal volna 2 percet hogy utannanezz a kompatibilitasnak mielott eladsz valakinek valamit mert tele az internet kiprobalt konfiguraciokkal, de ugye minek? :U

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#10) Pikari válasza Raymond (#9) üzenetére


Pikari
őstag

Aztán hogy nézzek utána? Töltsem a hetet a sinology kidumpolt biosának analizálásával, hogy kitaláljam, vajon blokkolják -e az én ramomat, vagy mégis mire gondoltál? Ne haragudj, de értesz te egyáltalán azokhoz a témákhoz, amikhez hozzászólsz? :D Amit eddig itt láttam tőled, nem az jön le... De nulla hardveraprós értékeléssel biztosan nagyon értesz ehhez is.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#11) Raymond válasza Pikari (#10) üzenetére


Raymond
félisten

"Aztán hogy nézzek utána?"

Ha ezt komolyan kerded akkor nincs igazan mirol diskuralnunk.

"Ne haragudj, de értesz te egyáltalán azokhoz a témákhoz, amikhez hozzászólsz?"

:))

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#12) Pikari válasza Raymond (#11) üzenetére


Pikari
őstag

Figyelj, ha szerinted "2 perc google kereséssel" kell/lehet megállapítani, hogy a random ram modulod megy -e egy nasban, akkor nekünk tényleg nincs miről diskurálnunk.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#13) Gargouille válasza Pikari (#10) üzenetére


Gargouille
őstag

"Aztán hogy nézzek utána? Töltsem a hetet a sinology kidumpolt biosának analizálásával, hogy kitaláljam, vajon blokkolják -e az én ramomat, vagy mégis mire gondoltál?"

Elég csak a józan eszedet használni és mondjuk beütöd a gugliba, hogy "synology hardware compatibility list" és az első találat a Synology oldala, ahol kiválasztod a NAS modellt és az összes bővíthető alkatrészről ott a lista, amivel letesztelték gyárilag és garantáltan kompatibilis:

https://www.synology.com/en-global/compatibility?search_by=products&model=

Ahogy a kolléga is mondta, még 2 percet sem kellett volna rászánnod. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#14) Pikari válasza Gargouille (#13) üzenetére


Pikari
őstag

Nem érzed nevetségesnek, hogy gyári szám és vércsoport alapján kell ramot, nyomtatót, wifi doglét, bluetooth donglét, 4g donglet, stb keresned a mimózavirág nasodhoz? Láttál már élőben memóriamodult vagy alaplapot? Vágod pl, hogy mi az, hogy órajel? :D Ki ezeknek a célcsoportja úgy mégis, aki nem elég okos ahhoz, hogy beírja a parancssorba, apt-get install samba, és inkább fizet érte 400 ezret?

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#15) Pikari válasza Dr. Akula (#5) üzenetére


Pikari
őstag

Olyanok ezek, mint az apple tulajok 2010-ben. Megvették 800 ezerért a GMA 950-es gépet játszani és rajzolni, mert ezt látták a tévében. Aztán egy ideig minden csapból ezek folytak. Gyerekjáték tablet operációs rendszer ugrándozó ikonokkal desktop gépen, meg játékok opengl 1.4-el 3 fps-en. Nehéz lehetett szembenézni azzal, hogy egy autó árát elköltötték egy hárompálcás nyalókára, és azzal kompenzáltak, hogy stockholm szindróma közepette asszisztáltak az átverőiknek. Mentségükre legyen szólva, hogy azokban legalább lehetett ramot cserélni, mert nem volt id alapján vendor lock.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#16) Riddick77 válasza Pikari (#10) üzenetére


Riddick77
tag

"Aztán hogy nézzek utána? Töltsem a hetet a sinology kidumpolt biosának analizálásával, hogy kitaláljam, vajon blokkolják -e az én ramomat, vagy mégis mire gondoltál?"

Igen, nagyon nem árt hozzá némi informatikai ismeret, és józan ész.
A két Kollega teljesen jól beszélt, ha nem érzed magad képesnek rá, akkor nem vegyél ilyen NAS-t! ;]

A Synology DiskStation DS720+ NAS-omba csak Google keresőt használva bővítettem olcsón RAM-ot 10 GB-ra, hibátlanul megy.

Choosing the Right Memory for a Synology NAS Upgrade
So, you have decided to upgrade the Memory/RAM on your Synology NAS. It is worth mentioning that different NAS drives require different memory types. All too often there are factors that are as follows:
DDR3 – Easily the most common, this is a memory module that runs at 1600MhzDDR3L – A revision of DDR3, this memory runs at 1866MhzDDR4 – A Newer and high-frequency memory that is available to more modern CPU that runs at between 2133Mhz and 2400MhzECC – Error Correcting Code Memory, this is a memory module that makes comparisons of data packets as they pass through the memory at the start and finish to ensure they are identical. If not, this memory will automatically heal the file and keep it movingSO-DIMM – This is a smaller module of memory and traditionally found in smaller NAS that are 4/5-Bays and smaller. Generally available in upto 16GB in DDR3 and 32GB in DDR4. Larger sizes are available, but not supported in most NAS drives due to CPU memory limits. Outside of NAS, this kind of Memory is found in Laptops and portable hardwareLONG-DIMM / DIMM – Full-length memory modules that are twice the length of SO-DIMM, typically found in NAS devices of 8-Bay Desktop upwards, or most Rackmount NAS servers. Also available in much, MUCH bigger capacities in both DDR3 and DDR4 in NAS We are even starting to see DDR5 in large enterprise NAS servers too. Outside of NAS, this is easily the most commonly used NAS DIMM size.
[link]

Szintén Google, GitHubról Synology M2 volume script letöltése, futtatás, konfigurálás, és van Gigabyte m2.ssd RAID tárolóhelyem.

Description
Easily create an M.2 volume on Synology NAS without a lot of typing and no need for any how-to guides. And you don't need Synology branded NVMe drives.
DSM 7 This script creates the RAID and storage pool on your NVMe drive(s) so you can then create the volume in the DSM GUI.DSM 6 This script creates the RAID, storage pool and volume on your NVMe drive(s) for you.
All you have to do is run the script and type yes and 1, 2, 3 or 4 to answer some simple questions. Then reboot, go to Storage Manager, Online Assemable and Create Volume.

[link]

A Synology (gyártó) meg azért limitál dolgokat egy adott NAS-ban, mert a saját 100%-osan biztosan működő hardvereit akarja eladni (pl. RAM-ok, SSD-k). Mivel nekik a brand és az üzleti szempontok, valamint a garancia miatt az adatbiztonság a legfontosabb egy Network Attached Storage, azaz egy hálózatra kapcsolt adattár esetében.

KL

(#17) Gargouille válasza Pikari (#14) üzenetére


Gargouille
őstag

"Nem érzed nevetségesnek, hogy gyári szám és vércsoport alapján kell ramot, nyomtatót, wifi doglét, bluetooth donglét, 4g donglet, stb keresned a mimózavirág nasodhoz?"

Ez nem annak a kérdése, hogy én mit érzek nevetségesnek. Mióta csak létezik számítástechnika, azóta létezik a kompatibilitás fogalma. Ez pontosan így volt 20 évvel ezelőtt is, megvolt, hogy például melyik alaplapok melyik rammal vagy kártyával kompatibilisek és melyikkel nem. Csak akkoriban leginkább kísérleti úton jöttél rá erre.

Egy Synology NAS is csak egy számítógép, aminél a gyártó még vette is rá a fáradtságot és letesztelte rengeteg különböző HDD-vel, memóriával stb. és egy pofon egyszerű táblázatba foglalta össze, pontosan azért, hogy a ne neked kelljen fórumokból meg kísérletezgetéssel kideríteni, hogy egy adott darab fog-e működni a NAS-odban, hanem egyből olyan bővítést tudjál vásárolni, ami garantáltan jó.

Ennél nagyobb segítséget aligha adhatna. Megjegyzem mindössze a NAS típusszámát kell bírnod (se gyári szám, se vércsoport) és már ki is dobja az eredményt. Igazából azt nem értem ha ez ennyire bonyolult, akkor miért kereskedsz hardverrel?

"Láttál már élőben memóriamodult vagy alaplapot? Vágod pl, hogy mi az, hogy órajel?"

Szerintem a szó, amit keresel, az a köszönöm. :)

Mennyivel egyszerűbb - és elegánsabb - lett volna azt írnod, hogy "bocsika, ezt benéztem, kösz, hogy megmutattátok ezt az oldalt, ma is tanultam valamit", mint vagdalkozni.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#18) Pikari válasza Gargouille (#17) üzenetére


Pikari
őstag

Felesleges volt ilyen sokat gépelned csak azért, mert nem érted, hogy a memóriavezérlő már 15 éve a processzorban van.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#19) kriszpontaz válasza Pikari (#10) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Ezer weboldal van és felhasználói teszt (Reddit) melyik működik és melyik nem.
PL.:
[link]
[link]

(#20) #72042496


#72042496
törölt tag

Nekem fura, hogy ha specifikációnak megfelelt a RAM, akkor nem ment a NAS-ban. Ilyenről még nem hallottam máshol, én se tapasztaltam szerencsére.

(#21) Synthwave válasza Pikari (#14) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Amíg van 10 másodpercen belül megtalálható kompatibilitási lista, nem igazán. :D

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#22) Vasti74 válasza Pikari (#14) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Régi a topic, de azért nem bírom ki szó nélkül ;-)

Én pl. amióta linux "létezik" (értsd: használható kis irodai környezetben szerverként, ami ha jól emlékszem nálunk az ismerősökkel az 1.x-es Debian-al kezdődött) úgy 11 évvel ezelőttig linuxos rendszergazda voltam, állítólag nem is béna.
(Előtte meg Novell-es, mert nem nagyon volt más, de az ilyen-olyan unix alapú vackokat már a suliban tanultuk)

De itthonra valahogy eszembe nem jutna házi készítésű NAS-t faragni, telepítgetni, stb... És nem azért, mert nem tudok egy samba-t feltelepíteni és beállítani, hanem mert egyrészt egy NAS nem csak ennyiből áll ;-) , másrészt meg egy ilyen kicsi és csendes (és lakásbarát) PC-t nem is olyan egyszerű és olcsó összedobni.

Szóval az ember elkezd tervezgetni - számolgatni, és hamar eljut oda, hogy OK, akkor inkább vegyünk egy NAS-t ;-)

De persze van, akinek örömöt okoz a méter magas toronyházban zörgő 16, lehetőleg világító ventilátor a nappali sarkában - én nem tartozom közéjük ;-)

(#23) Sanchez638 válasza Vasti74 (#22) üzenetére


Sanchez638
addikt

Utrolsó bekezdésekre: Viszont ha elkezded nézni azt, hogy milyen teljesítmény kellhet, akkor már előjön a gépépítés történet.

De átlag helyre a legtöbb 1 lemezes nas elég. Viszont úgy tapasztaltam, ahol 3-4 aktív felhasználó van, oda már nem a 40-60ezre kategória lesz a jó választás.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.