Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5951) axioma válasza janos1988 (#5950) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ja a pi jegyei is megvoltak nekem is mint probalkozas :) Sot akkor mar az e-re is.
Ami feltunt, bar egy angol szovegbol a magyarra forditasnal ilyenkor lenyeges info veszik el, hogy a hianyzo _sort_ kell megfejteni, nem a szamot. Mintha a szam nem is szam lenne hanem jelek sorozata, mint az altalam elobb irt gyerekeknek kedvezo peldaban. Aztan lehet hogy csak pongyolasag, es valoban szamokrol van inkabb szo.

(#5952) Apollo17hu válasza axioma (#5951) üzenetére


Apollo17hu
őstag

(és @janos1988)

Pi-nél pontosan mit néztetek meg? Én eddig - lehet rosszul - úgy tudtam, hogy akár bármilyen számsorozatot tartalmazhat, csak elég sok tizedesjegyét kell hozzá kiszámolni.

(#5953) axioma válasza Apollo17hu (#5952) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nyilvan. Azt hogy (viszonylag) az elejen, egymas utan ezek vannak-e valahol, de mar az elso sincs. (Azt hiszem 1millio jegyes linket neztem).

(#5954) kovisoft válasza Apollo17hu (#5952) üzenetére


kovisoft
őstag

Ez csak egy sejtés, de nincs bizonyítva. Amúgy Chuck Norristól kell megkérdezni, ő ismeri a pi összes jegyét. :D

(#5955) Reno7 válasza #56474624 (#5947) üzenetére


Reno7
senior tag

Uh, nagyon el voltam tévedve köszönöm.

My SHAMAN is so overpowerd, I once cast a frostshock in Summerspring, now its called Winterspring.

(#5956) axioma válasza kovisoft (#5954) üzenetére


axioma
Topikgazda

Koszi a javitast, fakulnak az emlekek...

(#5957) davidvarga válasza janos1988 (#5950) üzenetére


davidvarga
tag

Elvileg csak ez az egy volt. Csak annyi volt a szöveg, hogy fejtse meg milyen logika alapján növekszik és adja meg a kérdőjeles sort, úgy hogy a növekedés logikáját folytatva kijöjjön az utolsó számsor. (Egész számnak kellett kijönni)

(#5958) kovisoft


kovisoft
őstag

Múltkor gonosz módon bedobtam a topikba ezt a feladványt, amit igencsak bonyolult megoldani és irgalmatlanul nagy számok jönnek ki megoldásként. Azóta nem hagyott nyugodni a kérdés, hogy nem lehetne-e valahogy egyszerűbben megoldani. A neten fellelhető megoldási módszerhez ugyanis szükség van az elliptikus görbék témakörének és a csoportelméletnek az alaposabb ismeretére. Sikerült egyszerűsítenem a megoldási módszeren, amely persze még így is eléggé bonyolult, de talán középiskolai matematikai ismeretekkel is megérthető (fiamon tesztelve :)). Írtam egy szösszenetet a módszerről.

(#5959) Apollo17hu válasza kovisoft (#5958) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Riszpekt. :R
Azert arra kivancsi lennek, hogy a fiad pontosan hogyan reagalt mindezekre. :D

(#5960) kovisoft válasza Apollo17hu (#5959) üzenetére


kovisoft
őstag

A vicces az volt, hogy először csak megnézte a feladványt, aztán anélkül, hogy tovább olvasott volna, megpróbálta megoldani. Persze egy idő után odajött hozzám, hogy teleírt egy oldalt, van egy csúf többismeretlenes egyenlete, és nem tud vele mit kezdeni. Ekkor mondtam neki, hogy csodáltam volna, ha sikerül megoldania, de azért dicséretes a próbálkozása. :)

Érdeklik a feladványok, úgyhogy hajlandó volt végigolvasni az irományt, néha belekérdezett, de azért alapvetően megértette a módszert. Van az osztályuknak valamilyen online csoportja, ahová fel szoktak tenni különböző feladványokat, oda vigyorogva gyorsan be is küldte (egyelőre még csak a megoldás nélkül). Most várja a reakciókat... :D

(#5961) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Mi a pontbéli normálisnak az egyenlete?

y = (-1/meredekség**)*(X-X0)+f(X0) amit találok de egészen biztosan nem jött ki vele jó megoldás, pedig a meredekségem is jó etc mivel a pontbeli érintő egyenlete jó lett. Szóval itt lesz a képlettel gebasz. :B

**f'(X0)

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#5962) #56474624 válasza Micsurin (#5961) üzenetére


#56474624
törölt tag

y = f'(X0)*(X-X0)+f(X0) az érintőegyenes egyenlete az (X0, f(X0)) pontban.

y = (-1/f'(X0))*(X-X0)+f(X0) a normálisé ugyanott, feltéve, hogy f'(X0) nem 0.
Ha 0, akkor x = X0 a normális egyenlete.

[ Szerkesztve ]

(#5963) Micsurin válasza #56474624 (#5962) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Szóval nem tudok szorozni. Köszönöm, így is jó! :DDD :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#5964) huliganboy


huliganboy
addikt

Sziasztok!

Szerintetek itt mi a helyes metódus? :DDD :DDD

[kép]

(#5965) TDX válasza huliganboy (#5964) üzenetére


TDX
tag

Szerintem a képeken meg kell számolni a kupakok számát, majd leosztani a 872-t azzal. Például az A) képen 3 kupak van (a három halacska), a B)-n 4 (a két fej illetve teste az állatoknak). Hasonlóan a másik kettőre.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#5966) huliganboy válasza TDX (#5965) üzenetére


huliganboy
addikt

Igaz, viszont a hagyományos osztással kell. Maradékot osztás,ugyania marad kupak :R

(#5967) janos1988 válasza huliganboy (#5964) üzenetére


janos1988
addikt

A helyes metódus az, hogy ha már újrahasznosítható, akkor leadják.

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#5968) Chosen


Chosen
addikt

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Ismerősökkel szoktunk CS:GO meccseket szervezni, ahol a csapatok mindig változnak, de adat alapon figyeljük a kiválasztást, hogy minél egyenlőbb legyen a két oldal.

A legutóbbi meccs csapatai így néztek ki (név és rating):

(A rating a játékok belül kalkulált szám a korábbi meccseken nyújtott teljesítmény alapján. 0.5 rossz, 1.0 jó, 1.5 és felette kiváló.)

Team 1
Player 1 - 1,48
Player 2 - 1,09
Player 3 - 1,04
Player 4 - 0,78
Player 5 - 0,67

Team 2
Player A - 1,65
Player B - 1,35
Player C - 0,88
Player D - 0,77
Player E - 0,48

Google docsban ugyanez: [link]

A meccs után az a vád érte a szervezést, hogy unfair volt a leosztás, mert bár átlagot tekintve szinte megegyeztek a csapatok (1,01 és 1,02), de Team 2-ben több gyengébb játékos volt, ezért kaptak ki.

Kérdés: alátámasztja-e bármilyen számítás a fenti vádat? Tényleg unfair volt a meccs Team 2 számára?

[ Szerkesztve ]

(#5969) gygabor88 válasza Chosen (#5968) üzenetére


gygabor88
tag

Rá lehet fogni, mert volt értelmezhető eltérés a szórásban: 0.281666 vs 0.419361

[ Szerkesztve ]

(#5970) Apollo17hu válasza Chosen (#5968) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Sztem nem lehet értelmesen elosztani, mert 3 pro van köztetek, a többiek pedig hurkák.

(#5971) Chosen válasza gygabor88 (#5969) üzenetére


Chosen
addikt

A szórásba szerintem belecsúszott nálad az átlag érték is, anélkül:

Team 1: 0,315
Team 2: 0,467

Ettől függetlenül a szórás viszont csak azt mutatja meg, hogy mekkora volt az kilengés csapaton belül. Ez viszont alapvetően nem probléma. Pl ha van két ilyen csapat:

1.0, 1.0, 1.0, 1.0, 1.0

és

2.2, 2.2, 0.2, 0.2, 0.2

Akkor az elsőnél a szórás 0, a másodiknál pedig óriási, 1,1, de ez még nem mutatja meg, hogy többségében gyengébbek voltak-e a másiknál, vagy sem. Csak azt mutatja meg, hogy órási volt a különbség csapaton belül.

Apollo17hu: Itt nem ez a kérdés most.

[ Szerkesztve ]

(#5972) gygabor88 válasza Chosen (#5971) üzenetére


gygabor88
tag

Nem vettem bele az átlagot, excelben számoltam 5-5 értékkel és STDEV.P függvénnyel.

Igen, azt mutatja, hogy nagy a különbség a csapaton belül és pont ez a baj. Ebben a példában a második csapatban csak a 2 db 2.2-es játékos az ellenfél, ha őket sikerül lelőni, akkor a többit szinte biztos bedarálják hiába vannak még 3-an.

Hasonlóan ha van egy olyan csapat, ahol 1 db 10-es és 4 db 0.2-es van, őket is nagyon el fogják verni, mert egy játékos húzza fel az átlagot.

(#5973) Apollo17hu válasza Chosen (#5971) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Sosem cségóztam. Arra akartam rámutatni, hogy nem biztos, hogy pusztán matematikai számításokkal létre tudtok hozni igazságos elosztásokat. Egyáltalán mi számít igazságosnak? Lehet, hogy Józsi azt preferálja, ha minél több campelő van a csapatában, Béla viszont a csapatjátékosokban hisz. Aztán az is lehet, hogy az 1,65-ös Rambo az összes többit egymaga lemészárolná.

Egy másik megközelítés:
- Mi alapján számolódik egy játékos erőssége?
- Ezt az értéket mindenki elfogadja?
- Ha játék előtt mindenkinek jó volt a játékos-erősségből számolt átlag szerinti leosztás, akkor utólag miért pattognak?

(#5974) Chosen válasza gygabor88 (#5972) üzenetére


Chosen
addikt

Így stimmel, át is írtam a Sheetsben is. :R

Így már értem mi a probléma a szórással. Be is írtam az excel topikba, hogy hátha másképp meg tudjuk ezt oldani. Megnézem, hogy hogy tudnánk olyat csinálni, hogy automata leosztás, ami figyeli, hogy átlag és szórás szerint is a lehető legközelebb helyezkedjenek el a csapatok.

[ Szerkesztve ]

(#5975) Chosen válasza Apollo17hu (#5973) üzenetére


Chosen
addikt

Persze, ez igaz. Pusztán számok alapján valószínűleg nem lehet optimális csapatokat kialakítani, de törekszünk arra, hogy a manuális kiválasztást minél jobban megtámogassuk számokkal és közelítsük a csapatokat egymáshoz.

Az értékelés alapja innen jön: [https://www.hltv.org/news/20695/introducing-rating-20]

Mi pedig a korábban játszott meccseken elért értékeket átlagoljuk. Ez is szül problémákat, hiszen van olyan, aki egyszer 0.5, aztán 1.5, aztán 1.0 és akkor osszuk be őt. De ettől függetlenül igyekszünk megtenni amit lehet.

Nem volt óriási felháborodás egyébként, csak nem volt elégedett a másik fél, én pedig utánanézek, hogy lehetne-e ezen javítani. Szeretném, hogy fairnek érezze a meccset aki jön, akár veszít, akár nyer.

[ Szerkesztve ]

(#5976) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Ég a ház kb, symbolab szerint nem jó. És nem tudom hol hibázok. f(x) deriváltja a kérdés. Reggel vizsga, eddig jónak éreztem magam. :(

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#5977) gygabor88 válasza Micsurin (#5976) üzenetére


gygabor88
tag

1/x-et az ln elé kell lehozni. Szép is lenne (1/x)*5x, akkor ki is ejtenéd az x-et. :)

[ Szerkesztve ]

(#5978) Micsurin válasza gygabor88 (#5977) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Jogos, lehozom de honnan lesz egy -(1/x^2)-em benne? Az egésznek nem értem, hogy miképp kéne kialakulni. Krva jó... :W Harmadjára nem fogom felvenni ezt a retket ott rohadjon meg az egész hálózat / prog ahol van... :W

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#5979) Jester01 válasza Micsurin (#5978) üzenetére


Jester01
veterán

A láncszabály miatt. Az az 1/x deriváltja.

Jester

(#5980) Micsurin válasza Jester01 (#5979) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Akkor ott rontom el? Mert nem figyeltem és az 1/x az bent van nálam az Ln-ben.

mod.: igen, így tökéletesen kijön. Köszönöm! :R Lazán bevittem az Ln-be az 1/x-et. :W 72 órából közel 55-60 matek...lassan ideje kikapcsolni.

Köszönöm mindkettőtöknek ötlet nélkül még tuti kattogtam volna! :R

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#5981) moleculez


moleculez
veterán

Sziasztok! 100eve itt fórumozok, viszont ide még nem kellett jönnöm, eddig. Egy fórumtárs irányított ide. Szóval beleolvasva a topikba többnyire fekszik, viszont én angolul tanulom, és fogalmam sincs magyarul mit hogy hívnak, vagyis nagyjából van, csak nem minden van meg. :F Szóval adott esetben ha Hunglish lesz kérdés az úgy belefér? Vannak koncepciók amiket 5-6 forrásból nézek meg, mire tényleg megértem (nem csak a teszteken akarok átmenni, tudni is akarom mit csinálok), van hogy a magyarosch gondolkodással (me' van ám olyan) értek meg valamit.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5982) axioma válasza moleculez (#5981) üzenetére


axioma
Topikgazda

Persze, mar volt nemet is :) Nincs akkora forgalom hogy barkit zavarjon.
Amugy en meg angolul nem mindig tudom (bar nyilvan nem en valaszolok mindenre), de ami mateknal kb. bevalt nekem, hogy a wikipedia-ban rakeresel egyik nyelven es nyelvet valtasz bal oldalon, eddig nem talaltam ebben hibat (legfeljebb nem mindig van szepen osszekotve es nincs magyar, ha magyarul meg is van a szocikk).

(#5983) moleculez


moleculez
veterán

Na szóval adott ez [kép] a gyönyörűség. Az addig oké, hogy külön kezelem a chain rule-t (lánc szabály?!), majd ami előtte van 2t^3 deriválom, szépen egybe eresztem őket, de utána azzal ^4/3-dal mi a gyászt csináljak (képen WTF néven jelölve)? Vagy azt még azelőtt kéne meglépni, hogy bármit is deriválnék? - avagy mi a műveleti sorrend itt? :F

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5984) kovisoft válasza moleculez (#5983) üzenetére


kovisoft
őstag

Igen, magyarul láncszabály. A képen hIányzik valahonnan egy záró zárójel. Csak tippelek, hogy a 4/3 elől, azaz a teljes összeg van a 4/3-ik hatványra emelve. Ebben az esetben erre is a láncszabályt kell alkalmazni:

f(t)=2t^3-sin(3t)
g(f)=f^(4/3)

(g∘f)'(t)=f'(g(t))*g'(t)

(#5985) moleculez válasza kovisoft (#5984) üzenetére


moleculez
veterán

Valóban hiányzott a záró zárójel, es úgy van, ahogy mondtad. :R
Kozben osszeraktam, es nekem is hasonló jött ki, de ma mar nem epitem fel.
Ez jól meg van csavarva, egyelőre hagyom holnapra, ma már le vagyok zsibbadva. :((

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5986) mis69


mis69
tag

Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem:) Van egy 4 mm átmérőjű kör. És van egy egyenesem ami 2,5 mm hosszú és metszi a kört. A két egyenes párhuzamos. Azt szeretném megtudni hogy az átmérő és a 2,5 mm-es egyenes mekkora távolságra van egymástól. Ezt ki lehet számolni? És ha igen hogyan? Mennyi az eredmény?

(#5987) kovisoft válasza mis69 (#5986) üzenetére


kovisoft
őstag

Kösd össze a kör középpontját egyrészt a kört metsző szakasz egyik végpontjával, másrészt a szakasz felezőpontjával. Így kapsz egy derékszögű háromszöget, amelyiknek az átfogója a kör sugara (2 mm), az egyik befogója a kört metsző szakasz fele (1,25 mm), a másik befogója pedig éppen a keresett távolság, amit Pitagorasz-tétellel ki tudsz számolni.

(#5988) Apollo17hu válasza mis69 (#5986) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Pitagorasz-tétellel az egyenes (ami valójában szakasz) végpontjához húzott sugár segítségével kapott derékszögű háromszögből:

(4/2)^2 = (2,5/2)^2 + x^2

(#5989) mis69


mis69
tag

Ó valóban köszönöm mindkettőtöknek :R Én buta :W

(#5990) moleculez


moleculez
veterán

Sziasztok!
Adott ez [kép] a gyönyörűség, indefinte integral-t keresek.
A bekeretezett részre mi vonatkozik? 1/x = ln |x| + c ?? Ha igen, akkor mit szorzok mivel? Tehát lesz 4ln(3x^2)?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5991) axioma válasza moleculez (#5990) üzenetére


axioma
Topikgazda

tipp: wolframalpha.com
amugy sztem x^-2 tipusu igy konstanstol eltekintve x^-1 lesz, de en a folyamatos matekot leginkabb minel messszebbrol ugatom...
szerk. konstans mint konstans szorzo, ezen felul van a plusz tetsz. konstans

[ Szerkesztve ]

(#5992) kovisoft válasza axioma (#5991) üzenetére


kovisoft
őstag

Kiegészíteném egy negatív előjellel: az 1/x^2 integrálja -1/x + c, tehát a 4/(3x^2)=(4/3)*(1/x^2) integrálja ennek 4/3-szorosa: -4/(3x) + c.

(#5993) axioma válasza kovisoft (#5992) üzenetére


axioma
Topikgazda

az is konstans szorzo :D de amugy nyilvan, csak mobilon lusta voltam

(#5994) moleculez válasza kovisoft (#5992) üzenetére


moleculez
veterán

de honnan jön a (-) előjel ?! :F

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5995) mrhitoshi válasza moleculez (#5994) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Mint a deriválásnál. "Az új kitevővel osztasz lesz integrálásnál, deriválásnál meg a régi kitevővel szorzol.":))

[ Szerkesztve ]

PS4

(#5996) axioma válasza moleculez (#5994) üzenetére


axioma
Topikgazda

x^n integralja 1/(n+1)*x^(n+1)+c, es az n+1 a -1

(#5997) moleculez válasza axioma (#5996) üzenetére


moleculez
veterán

Azt hiszem értem :K köszi.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5998) moleculez válasza moleculez (#5997) üzenetére


moleculez
veterán

Na jó, ezt az integrálás dolgot szerintem elengedem, megírom amilyenre sikerül, aztán a következő témakörökben alakítok, ez így nagyon nagy katyvasz. Az a baj, hogy ez a része a mateknak nem igazán érdekel. :F

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#5999) kovisoft válasza moleculez (#5998) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha a differenciálszámítás megy és tisztában vagy az elemi függvények deriváltjaival, akkor ne vesd el ilyen könnyen az integrálást. Hiszen ez a része nagyon egyszerű, csak arról van szó, hogy a deriváláshoz képest visszafelé kell csinálni: ha tudod, hogy F(x) deriváltja f(x), akkor ebből f(x) integrálfüggvénye F(x) + c.

(#6000) lev258 válasza moleculez (#5998) üzenetére


lev258
veterán

Ha később olyan feladatokat kapsz majd, amikhez a "szimpla" matematikai műveletek nem elegendőek, a deriválás és az integrálás aranyat fog érni. Ezért érdemes alaposan megtanulni őket. Persze ha csak arra kell, hogy túlélj egy vizsgát, akkor hamar feledésbe merül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.