Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4001) axioma válasza Pttypang (#4000) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szorozd ossze... egyebkent nevezetes osszefugges az (a-b)(a+b)=a^2-b^2, ezt csinalja a szamlaloban, a nevezoben csak egy sima kiemelest.
(Es persze a 0-val osztas - egyszerusites - a donto, a 0/0 nem muvelet a testekben, mint pl. a valos szamok).

Haromszog: ha az alapot felezi, akkor a teruletet is, az ADC haromszogben viszont meg van adva ket oldal es a kozrezart szog (fuggvenytabla, T= 1/2*b*c*sin alfa), a nagy ennek duplaja
BC: ha alfat tudod, a 180-alfat is, ujra fgtabla, c^2=a^2+b^2-2*a*b*cos gamma
szog: ugyanez visszafele, a DC-re irod fel a BCD-ben.

(#4002) Bjørgersson válasza Pttypang (#4000) üzenetére


Bjørgersson
félisten

10^2 = 100

10^2 - 10^2 = 100 - 100 = 0

(10+10) * (10-10) = 100 * 0 = 0

:)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#4003) Pttypang válasza Bjørgersson (#4002) üzenetére


Pttypang
veterán

10^2-10^2 = 0
(10+10)*(10-10) = 0

Eddig eljutottam, csak nekem mégse stimmelt az egész, mondjuk a 0-val való számolást mindig is értelmetlennek vettük, lehet, hogy ezért :B

(#4001) axioma
Köszi, akkor kerítek valahonnan egy sárga függvénytáblát.

Everybody lies.

(#4004) axioma válasza Pttypang (#4003) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ja, nem muszaj csak gondoltam van keznel ha matekozol... ezek egyszeruen szamithatok is, a terulet a szinusszal egyszeruen jon abbol, hogy a magassag a szinusz definicioja szerint atfogo szorozva szinusz, a harmadik oldal szamolasa is csak par soros, de most hirtelen meg nem mondom mibol kiindulva. Rakereses: koszinusz-tetel.
Egyebkent ilyen alapabb matekban (hogy egyaltalan milyen osszefuggesek amik leteznek) tapasztalataim szerint eleg alaposak me'g a wikipedia-oldalak is, csak ugye nem tul reszletes magyarazatok vannak, nincsenek levezetesek. De ez a ket dolog siman rajta van: [link]

0-val nem ertelmetlen szamolni (eleg csunya ha szorzasnal figyelmen kivul hagyod), viszont osztani tenyleg nem lehet (nem nem szabad, nem lehet!) vele <a racionalis szamokon belul>. Pont azert, mert az osszes tobbi esetben igaz az, hogy ez muvelet (azaz barmely a,b-re, ha b nem nulla, akkor a/b egyertelmu), es hogy ugy kepezzuk hogy a szorzas inverze (a/b (ha b nem nulla) az a szam, amelyet b-vel szorozva a-t kapunk...)
Szoval kulonleges a nulla szerepe, DE nem jelenti azt, hogy nem szamolunk vele.

[ Szerkesztve ]

(#4005) Pttypang válasza axioma (#4004) üzenetére


Pttypang
veterán

Mivel kedden érettségizem, ezért szerintem elég hasznos lenne, ha addigra beszereznék egyet :)
Sajnos a tavalyi érettségi úgy indult, hogy "eltűnt" a sárga fgtáblázatom és a vonalzókészletem.. :(((

Everybody lies.

(#4006) Jamby18


Jamby18
senior tag

Sziasztok!
Szeretném megérteni az ilyen "lg"-s egyenleteket. Minek teszik bele, hogy kell elindulni? Függvénytáblázatba néztem a logaritmus azonosságokat, de nem tudok elindulni :F
Hogy kell nekikezdeni az ilyen feladatoknak?
köszi előre is

Valami rémlik abból, hogy az "lg" az 10et jelent, de az ilyen matek magyarázós videókban meg azt mondják, az "lg" 10-es alapú logaritmust jelent.
A jobb oldalra a 2-10*4 rossz elképzelés lenne?

[ Szerkesztve ]

(#4007) axioma válasza Jamby18 (#4006) üzenetére


axioma
Topikgazda

A logaritmus definiciojat kene atnezned.
Az 'a' alapu logaritmus 'b' az a szam, amelyre 'a'-t emelve 'b'-t kapjuk.
(Vagyis log_a b=c <=> a^c = b, itt az alahuzas arra utal, hogy az 'a' also indexben van.)
Aztan kell me'g neked az az azonossag (ez levezetheto a definiciobol!!), hogy log x + log y = log (x*y)
// itt most nem jeloltem a log. alapjat, barmely azonos alapra igaz
Na jo, neked kivonas kell, az meg az osztas lesz.
Ja es termeszetesen (azon esetekben, amikor a logaritmus ertelmezheto, ennek is nezz utana)
log J = log K <=> J=K
Most mar csak alakitgatnod kell a ket oldalt. Ha megis megakadnal, DE mar atnezted hgy mi az a logaritmus (jobban mitn amit leirtam), akkor gyere ujra, de pontosan hogy mivel akadtal el azt irdd meg.

[ Szerkesztve ]

(#4008) Jamby18 válasza axioma (#4007) üzenetére


Jamby18
senior tag

Igen, amiket leírtál, azokat tudnom kell majd alkalmazni, de puskának benne vagy a fgv. táblázatban.
Abban akadtam el, hogy kell elindulni, mert itt egy sima egyenletben van berakva, semmi alsó index szám nincs. Fel kell bontani a zárójelet a köv. lépés? És hogyan néz ki a következő sor.

(#4009) Pttypang válasza Jamby18 (#4008) üzenetére


Pttypang
veterán

lg az 10 alapu logaritmust jelol, ha erre gondolsz.

[ Szerkesztve ]

Everybody lies.

(#4010) INTELligent válasza Jamby18 (#4008) üzenetére


INTELligent
senior tag

A következő sor, ha használod az azonosságokat
lg(x-1)=lg100-lg4

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4011) Jamby18 válasza INTELligent (#4010) üzenetére


Jamby18
senior tag

Hmm ezt nem értem :F bal oldal változatlan, 2-ből meg 100 lesz? gondolom 10*10 miatt, de lg4 hez nincs nyúlva..... :( leírod nekem részletesen, miért csak az az 1szám változott?
Azonos alapú ez az egész? Fgv. táblázatba, csak egy mínuszos példa van, de az tört zárójelben.

[ Szerkesztve ]

(#4012) Đusty válasza Jamby18 (#4011) üzenetére


Đusty
addikt

mert lg100=2
a 10 alapú logaritmus azt jelenti, hogy a 10-et hányadik hatványra kell emelni, hogy megkapd azt a számot, esetünkben ez 2 mert 10 a négyzeten az 100, tehát a 2-est fel írta neked olyan alakba mint a többi van.

[ Szerkesztve ]

(#4013) Jamby18 válasza Đusty (#4012) üzenetére


Jamby18
senior tag

Jah így értem, magyarán az egyenletben minden természetes számot "lg"-s re kell alakítani. Mi a következő lépés?

(#4014) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Üdv,

Olyan kérdésem lenne, hogyha van az idő ami a végtelenségig megy amit úgy definiálhatunk, hogy végtelen időintervallum, akkor annak mi lesz az inverze?

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4015) axioma válasza Jamby18 (#4013) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nem, nem mindet.
2-t atalakitod. Aztan a jobb oldalt behozod egy lg ala. Aztan alkalmazod hogy a lg-uk akkor es csak akkor egyenlo, ha maguk a szamok egyenloek. Igy tunik el az lg (es nem, nem egyszerusitunk vele :) ), onnantol meg mar nem okozhat problemat.

PumpkinSeed: miert, ha nem lenne vegtelen, akkor mi lenne az inverze? Nem ertem, esetleg frekvenciaval kapcsolatos dologrol van esetleg szo?

[ Szerkesztve ]

(#4016) PumpkinSeed válasza axioma (#4015) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Bár fel lehetne tenni úgy is a kérdést jobban átgondolva, hogy a végtelennek mi az inverze? Nem nem frekvencia, csak agyaltam. Bár többféleképpen is meg lehet közelíteni ha az idő mozgását figyeljük akkor ha a végtelenségbe mozog akkor az inverze az lesz, hogy nullán áll nem?

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4017) axioma válasza PumpkinSeed (#4016) üzenetére


axioma
Topikgazda

Me'g egyszer: ha nem vegtelen, akkor azon mi az inverz? En ezt se tudom elkepzelni.
Az inverzhez nagyon matematikailag kell egy halmaz (ezt me'g fogadjuk el a vegtelennel lezarassal), es rajta egy ketoperandusu muvelet (ami mindenhol ertelmezett es nem vezet ki belole), valamint egy arra a muveletre nezve nem zeruselem (zeruselem az, amely a csoportmuveletre minden elemmel onmagat adja vissza). Na ha ezek megvannak, akkor az adott elem inverze mar definialhato az egysegelemmel (ami meg az, amely a csoportmuveletre minden elemmel az elemet adja vissza), akeppen, hogy az inverz az az elem, amivel az adott elemunk a muveletre az egysegelemet adja -> definialhato, de attol me'g nem biztos, hogy letezik, tipikus pelda a modulo 4 maradekosztaly a szorzasra nezve a 2 elem inverzet keresve.

[ Szerkesztve ]

(#4018) PumpkinSeed válasza axioma (#4017) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Köszönöm a magyarázatot, lényegében igazad van mert nem lehet körülhatárolni, már azt se, hogy ha nem végtelen akkor mi az inverz.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4019) Jamby18 válasza axioma (#4015) üzenetére


Jamby18
senior tag

Na ezt a behozod egy "lg alá" dolgot nem tudom, hogy néz ki :F lg100-lg4 hogy lesznek ezek egyenlő számok? ha (lg2-lg2) akkor egyértelmű de így nem : (
Hogy néz ki a következő sor, és hogy néz ki a bal oldal?

(#4020) Jester01 válasza Jamby18 (#4019) üzenetére


Jester01
veterán

Itt kell azt az azonosságot alkalmazni, hogy lg(x) - lg(y) = lg(x / y). Ez ugye onnan következik, hogy a^x / a^y = a^(x-y).

Ha ezt kihasználod, akkor itt tartasz:

lg(x-1)=lg(100/4)

Innen már csak azt kell kihasználni, hogy ha lg(x)=lg(y) akkor x=y.
Tehát jelen esetben x-1=25 vagyis x=26.

Jester

(#4021) axioma válasza Jester01 (#4020) üzenetére


axioma
Topikgazda

Bocs, de nagyon zavarja a szemem... nem azt hasznalod ki, hogy ha lg x = lg y akkor x=y, hanem inkabb hogy x = y akkor lg x = lg y (eddig hogy x=y jo lesz), es a csak akkor is (tehat nincs is tobb megoldas, csak ami ezt tudja). [Es azert az x=y-rol indulassal jobb magyarazni, mert az lg fg-t vizsgaljuk, nem az inverzet. De ez mar csak aprosag.]
Tudom hogy tudod, csak nem ennyire precizen mondtad, de remelem nem baj a pontositas, ne maradjon meg rosszul. Meg akkor is, ha ugyanez lenne a levezetes.

[ Szerkesztve ]

(#4022) Jamby18 válasza axioma (#4021) üzenetére


Jamby18
senior tag

Na most már kezd valamennyire összeállni a kép, youtube-on találtam egy logaritmus elmagyarázós videót. Tehát ebben az esetben, az lg alá kell egy képzeletbeli 10et tenni :) és visszavezetni, hogy kapom meg az egyenlőség utáni számot.

[ Szerkesztve ]

(#4023) Jamby18


Jamby18
senior tag

Tavalyi érettségi feladat, megoldókulcsa. A nevezetes azonosságot alkalmazva eljutok a zárójelben lévő számokig, de a -4 et nem tudom, hogy számolták ki :F mármint nem a minimum értékére gondolok, hanem az egyenlet jobb oldalán lévő -4 -re.
Tud valaki segíteni?

[ Szerkesztve ]

(#4024) INTELligent válasza Jamby18 (#4023) üzenetére


INTELligent
senior tag

a bal oldalt elkezded teljes négyzetre hozni, az biztos, hogy az azonosság egyik tagja x lesz (főegyüttható 1), a másik pedig az azonosság eredeti x^2+2xy+y^2 formája alapján 10x/x/2=>5 lesz, ezt (x+5)^2 elkezded kibontani, hogy megnézd, kell-e levonni vagy hozzáadni;mivel x^2+10x+25-öt kapsz és eredetileg csak 21-ed van, le kell vonni 4-et

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4025) axioma válasza Jamby18 (#4023) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hat a minimumhelyet behelyettesitve... vagy akar azt is mondva, hogy (allo, azaz pozitiv x^2-egyutthatoju) parabola eseten a teljes negyzet resz nemnegativ, a legkisebb ertek igy a nulla, es ehhez kepest van a vegen a -4 konstans eltolas.
Ize, azt hittem hogy oda hogy szamoltak ki, hogy a minimumhely mennyi.
Arra, hogy miert -4 van ott, egyszeru zarojelfelbontason kivul en se tudok jobbat.

[ Szerkesztve ]

(#4026) fpeter07 válasza Pttypang (#4000) üzenetére


fpeter07
veterán

Én sokszínű matekkönyvből tanultam anno érettségire. Középiskolába tökéletes volt, volt benne néhány elborult ábra és rajz. :D

100=10*10=10^2 + van egy azonosság felhasználva: a^2-b^2=(a-b)(a+b)=a^2-ab+ab-b^2
szerk: becsapós ez nem olvasott hsz-ek gomb

[ Szerkesztve ]

(#4027) Vasinger!


Vasinger!
nagyúr

Üdv.

Egy gyors kérdésem lenne:

Hogyan tudok gyorsan és egyszerűen átalakítani egy complex számot polár formából exponenciálisra?

Tehát adott egy 1.1719 + 2.8243i hogy nézne ki ilyen formában? x* e^(y*i)

Elvileg Euler formulát kéne alkalmazni, de sehogy se jön ki a várt eredmény.

[ Szerkesztve ]

(#4028) Vasinger! válasza Vasinger! (#4027) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Tárgytalan! :R

(#4029) neko18 válasza Vasinger! (#4027) üzenetére


neko18
senior tag

Jön a ZH? :C

kdxsv

(#4030) Vasinger! válasza neko18 (#4029) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Nem, házihoz kellet, de már tárgytalan, kilogikáztam még középsulis tudásommal :)

(#4031) neko18 válasza Vasinger! (#4030) üzenetére


neko18
senior tag

Az egyetemi matekból ez a dolog ment a legjobban :C Meg talán a mátrix :C

kdxsv

(#4032) petymeg


petymeg
addikt

Üdv!

Tud valaki olyan honlapot vagy számologép szoftvert ajánlani ami meg tud oldani harmadfokú egyenletet?

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#4033) axioma válasza petymeg (#4032) üzenetére


axioma
Topikgazda

ez nekem mukodonek latszik (nem kozelito erteket ad, hanem kifejezesest).

(#4034) petymeg válasza axioma (#4033) üzenetére


petymeg
addikt

Végül is jó lett a metek.hu is én voltam bamba.

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#4035) axioma válasza petymeg (#4034) üzenetére


axioma
Topikgazda

Haaat...
Feladtam neki az x^3+4x^2-5=0 egyenletet, es nem hoz ki megoldast, ami ugye harmadfokunal felettebb gyanus akkor is, ha nem vesszuk eszre, hogy az x=1 tuti jo. Az altalam linkelt szerint meg van 3 megoldas, eleg szep alakuak (nem meglepo, hiszen az x-1 kiemelesevel mar egy tok hagyomanyos masodfoku gyokeit keressuk).
Ezek utan feladtam az x^3+8x^2-5=0-t, ott mar van megoldas, mind a harom, de azok is csak kozelito ertekekkel adja meg, nem pontosan.

(#4036) petymeg válasza axioma (#4035) üzenetére


petymeg
addikt

Hiányosat megoldott nekem.

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#4037) axioma válasza petymeg (#4036) üzenetére


axioma
Topikgazda

Azt is amit en irtam? Csak engem nem szeret? :F

(#4038) fpeter07


fpeter07
veterán

Szimplex módszer:
[link] [link]

Néhány feladat(részlet) Az induló szimplex minden esetben a [0,1] intervallum legyen?
Ez mit jelent? Mik legyenek a kezdő szimplex koordinátái? Három pont kellene ugye, az határoz meg egy szimplexet.
Másik: Az induló szimplex minden esetben legyen az egységvektorok és azok összegvektora által meghatározott szimplex.

Neten találtam mindenféle egyenlőtlenségekkel és márixokkal foglalkozó feladatot, de ilyen centrummal illetve tükrözéssel, zsugorítással foglalkozót egyet sem. Honnan tudom, hogy mikor értem el a minimum helyet?

szerk: Oh, az első idézet egyváltozós feladatra vonatkozik... A másik kérdésem még fennáll, hogy ott mi a szimpex koordinátái.

[ Szerkesztve ]

(#4039) fpeter07


fpeter07
veterán

Tud valami olyan honlapot, ahol kezdeti értékes differenciálegyenletek vannak megoldással?

(#4040) maathe


maathe
senior tag

Lenne itt egy komplex számos feladat.

Valaki meg tudná mondani, hogy a nevezőben hogyan lehet "i" a hossz? Nem igazán tudom, hogy ezzel mit kezdjek. :S

[ Szerkesztve ]

(#4041) Jester01 válasza maathe (#4040) üzenetére


Jester01
veterán

Ezt csak én nem értem? :F

Jester

(#4042) maathe válasza Jester01 (#4041) üzenetére


maathe
senior tag

Az a gond, hogy én sem. Amúgy a számlálóban összeadás van, csak valamiért nem jeleníti meg a WA.

(#4043) Jester01 válasza maathe (#4042) üzenetére


Jester01
veterán

És mi a kérdés?

Jester

(#4044) #56474624 válasza maathe (#4042) üzenetére


#56474624
törölt tag

Nevezőből ki lehet irtani az i-t, pl. 1/i = -i . Ha pedig nem tisztán képzetes rész van ott, akkor rendezed a+bi alakra és szorzod a-bi-vel számlálót, nevezőt, nevezőben ekkor a^2+b^2 lesz.

De a szóban forgó példánál csak egyszerűsítesz i^2-tel, aztán marad a számlálóban i.

szerk.: Ja hogy összeadás van. :)) Akkor pedig semmi nem lesz a nevezőben, mert i^2 = -1 lesz.

[ Szerkesztve ]

(#4045) #56474624 válasza #56474624 (#4044) üzenetére


#56474624
törölt tag

A legegyszerűbb így megoldani: (gyök7*(1+i))^3 / (-sin20cos20) = 7 * gyök7 * (gyök2*(cos45 + isin45))^3 / (-sin20cos20) = 14 * gyök14 * (cos135 + i sin135) / (-0.5*sin40) = ...
Bepötyögöd számológépbe, amit lehet és kiszámolod. :)

[ Szerkesztve ]

(#4046) emvy


emvy
nagyúr

Helo,

valaki tud nekem adni egy jo referenciat a modularis hatvanyozasrol tort exponensek esetere? ( Pl. g^(1/a) mod N tipusu problemak.)

while (!sleep) sheep++;

(#4047) maathe válasza #56474624 (#4045) üzenetére


maathe
senior tag

Ugye a számlálóval nincs gond, mert átalakítom trigonometrikus alakra (gyök14(cos45°+isin45°) majd elvégzem a hatványozást: 14gyök14(cos135°+isin135°)

Már csak ezt kellene leosztani a nevezővel, de az "i" hossz miatt elakadtam, mivel ott általában egy szám áll.

Aztán lehet, hogy én álltam neki rosszul, de mivel a végeredményt exponenciális alakban kell megadni, ezért így tűnt a legegyszerűbbnek.

(#4048) #56474624 válasza maathe (#4047) üzenetére


#56474624
törölt tag

De most akkor az is el lett írva a nevezőben, ott is összeadás van? :F

Akkor úgy kell megoldani, hogy beszorzod előbb i-vel számlálót és nevezőt is, utána cos20 - i sin20 - szal. Akkor a nevezőben végeredményben - ( (cos20)^2 + (sin20)^2) lesz, azaz -1.

(#4049) #56474624 válasza maathe (#4047) üzenetére


#56474624
törölt tag

Ehhez még annyit, hogy az i*(cos20+isin20) az nem a szokásos r*(cos(alfa)+i*sin(alfa)) alak, csak egy kifejezés. De ha nagyon kíváncsi vagy rá, akkor beszorzod: i*cos20 - sin 20. Akkor itt a+bi alakban van már, a=-sin20, b=cos20.

(#4050) emvy válasza emvy (#4046) üzenetére


emvy
nagyúr

Megoldva.

while (!sleep) sheep++;

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.