Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:22:06

LOGOUT.hu

Amit a Haswell-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38901) Puma K válasza F e Z o (#38900) üzenetére


Puma K
veterán

Legutóbb mikor tápot akartam venni, akkor a Corsair RM750i táp volt a kinézett áldozat.

Ez tud olyat, hogy a Corsair saját programjában meg lehet nézni az egyéb lehetőségeken felül, hogy mennyi a teljes gép aktuális fogyasztása:

Corsair RMi RM1000i & RM750i PSU Review & Load Testing - videó

ha visszatekersz, akkor láthatod, hogy milyen kütyüvel tesztelik a tápokat. Az általam linkelt időpont után nem sokkal pedig szóba kerül, hogy ugyan nem tökéletesen pontos értéket jelez a szoftver, de elég közel van hozzá.

Pár hete-hónapja egy itteni fórumtárs egyik topikban megemlítette, hogy a gépét szoftveresen monitorozta fogyasztás szempontjából és a később vásárolt elosztóba dugott fogyasztásmérő értékétől pár wattal tér csak el a szoftveres kalkuláció.

Ezek alapján szerintem eljutottunk az idők során arra a szintre, hogy a különféle algoritmusok-képletek amik megsaccolják a valós fogyasztást nem térnek el olyan eget rengetően a valóságtól.

De persze azt elismerem, hogy ha valaki kíváncsi a gépének a fogyasztására akkor valóban egy konnektorba dugott fogyasztásmérővel tud utánajárni a valós értéknek.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#38902) Chapel


Chapel
addikt

i7 4790K a gépben. Valami nem kerek. Kapott rendes pasztát, masszív hűtő és össze vissza ugrál a cpu hő...winben 30-40 fok, de terhelés alatt volt 90 is. :Y
Wtf? Átcsesztek?

Holnap szét szed, újra paszta és meglátjuk. :U

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38903) Gabady válasza Chapel (#38902) üzenetére


Gabady
aktív tag

Ugyanezt az utat megjártam a Xeonommal.... Ezek ilyen melegek, vagy delid.

*** Megane 2 2.0 16V *** iPhone 11 Pro - Airpods Pro 2 *** DellbookPro15,2 i5-6300U - 16GB DDR4 - UHD 520 - 500GB NVme *** Ryzen 7 5700X - 32GB DDR4 - RX6950XT - 480GB NVMe - 2TB NVMe - 2TB HDD ***

(#38904) laychi válasza Chapel (#38902) üzenetére


laychi
veterán

Megeshet,ha nem delidelt,turbó órajelen megy vagy felette és pl.auto fesszel...
Hűtő sem mindegy, illetve az,hogy mi alatt ekkora a hőmérséklet...."terhelés alatt"- mivel terhelted? Mert az nem derült ki.

(#38905) dSERiES


dSERiES
senior tag

Sziasztok!

Itt a sok Meltdown / Spectre mikrokód frissítésben elbizonytalanodtam. Másnak is ilyen teljesítményű a 4790k-ja?

4.6 Ghz 1.262 vcore

cinebench r15: 936
cpu-z single: 508.7
cpu-z multi: 2579.8
geekbench 4 single: 5223
geekbench 4 multi: 17680
aida64 cpu queen: 58658

Köszi előre is :R

⊿sff⊿

(#38906) Chapel válasza laychi (#38904) üzenetére


Chapel
addikt

A delidelt nem tudom mit jelent, ha őszínte akarok lenni; utána olvasok.

Auto-n van valóban; a terhelés alatt pedig adia 64 stressz teszt vagy Crysis3 vagy Unigine Superposition Benchmark...de iszonyat ugrál a hő.
A hűtő egy arctic freezer 13.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38907) laychi válasza Chapel (#38906) üzenetére


laychi
veterán

Elsősorban nem ártana finomhangolni a processzorod.
A hűtésed nem épp megfelelő egy ilyen kaliberű procihoz.
Ha a procid kupakja alatt agyonszáradt paszta van,akkorr szinte mindegy mivel hűtöd. Ilyenkor jön képbe a delid,aminek utánanézel.

Összefoglalót olvasd el először szerintem.Írtunk össze anno dolgokat, hogy könnyebb legyen mindenkinek.

(#38908) Chapel válasza laychi (#38907) üzenetére


Chapel
addikt

Utánanéztem, nem mókolt cucc és a paszta friss és jó minőségű.
Holnap újra szétszedem és meglátom van e paszta hiba.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38909) laychi válasza Chapel (#38908) üzenetére


laychi
veterán

Nem a proci és a hűtő közöti pasztáról van szó, hanem a processzor die és a kupak közti pasztáról.
Pont az hozna -15-25 C-t, ha "mókolt" lenne és liquid metalra lenne a paszta cserélve.
Illetve ahogy írtam finomhangolás(vagyis a gyári feszültség csökkentése bios-ban) és egy jobb/nagyobb teljesítményű toronyhűtő(vagy AIO víz)

(#38910) Chapel válasza laychi (#38909) üzenetére


Chapel
addikt

Bios update lesz a megoldás szvsz.
Fizikailag lehetelen hogy mp-enként 20 fokokat ugráljon fel-le. Illetve a biosban i7 4770K-nak írja holott 4790K.
Szarul állítja be a feszeket is szerintem emiatt és ezért mutat fals adatokat.

Még jövök.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38911) Gabady válasza Chapel (#38910) üzenetére


Gabady
aktív tag

Kicsit visszább olvasol, ugyanez volt a problémám nekem is.

[ Szerkesztve ]

*** Megane 2 2.0 16V *** iPhone 11 Pro - Airpods Pro 2 *** DellbookPro15,2 i5-6300U - 16GB DDR4 - UHD 520 - 500GB NVme *** Ryzen 7 5700X - 32GB DDR4 - RX6950XT - 480GB NVMe - 2TB NVMe - 2TB HDD ***

(#38912) laychi válasza Chapel (#38910) üzenetére


laychi
veterán

Olyan nincs, h másnak ismer fel egy procit a bios.... Ha 4790k van benne, akkor nem írhat 4770k-t.
Ha használtan vetted, akkor lehet megvezettek, esetleg a kupakot is kicserélték.
Biosban az alapórajel 4ghz?

(#38913) LP700-4 válasza dSERiES (#38905) üzenetére


LP700-4
tag

Szia!

Nekem úgy, hogy kivan kapcsolva a meltdown és a spectre elenni védelem úgy kapom ezeket az eredményeket.

A proci 4.8 GHz-en 1.315 vcore ( 4790K )

cinebench r15: 946
cpu-z single: 525
cpu-z multi: 2662.4

Most csak ezeket mértem le gyorsan.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#38914) dSERiES válasza LP700-4 (#38913) üzenetére


dSERiES
senior tag

Köszönöm szépen :R :R ..akkor hagyom a fenébe ezeket, nem mászok bele a registry-be, stb.
Bár jól fut minden, de mondom rákérdezek már, ha van még benne teljesítmény akkor lehet átállítgatom / stb.

Mondjuk nekem nincs új bios erre a szakadék alaplapra, úgyhogy sztem azért ilyen (2015-ös bios van fent).
De érdekes mert az InSpectre meg ezt írja.

Mióta használod ilyen vcore-on? Meddig melegszik terhelésen?
Tartósan én nem merem feltenni 1.3 fölé, de lehet hogy hülyeség.

[ Szerkesztve ]

⊿sff⊿

(#38915) LP700-4 válasza dSERiES (#38914) üzenetére


LP700-4
tag

Én sem frissítettem a biost az alaplapon ami hozzá ad védelmet, csak gondolom a windows 10 frissítésekkel jött be a védelem és azokat jelzi a InSpectre. Én egyszerűen a InSpectreben kikapcsoltam ezt a kettő védelmet, újra indítottam a gépet és akkor már nem jelezte aktívnak a Meltdown, Spectre elleni védelmet.

Én kb. 1 éve használom 4.7GHz-en és 1.267 vcore-al, mivel delidelt a proci és Thermal Grizzly Conductonaut-al lett újra kenve így stresszteszten olyan 65-67 fokra melegednek a magok.
4.8GHz-en és 1.315 vcore-on csak 1 napja használom. Olvasgattam, hogy huzamosabban 1.35 fölött rizikósabb használni a procit, ez a 1.315 még beleférhet még nekem.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#38916) Chapel válasza laychi (#38912) üzenetére


Chapel
addikt

Szerencsére semmi ilyesmiről nincs szó.
Rosszul írtam; a biosban a cpu típusa stimmel, azonban ahol be lehet állítani hogy milyen profil szerint menjen, na ott csak i7 4770K van kiválasztható.

Minden program és bios szerint is az ami. Továbbra is tartom hogy bios update megoldja, de ma nem volt rá érkezésem. Addig sem terhelem.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38917) Puma K válasza Chapel (#38916) üzenetére


Puma K
veterán

Szerintem inkább manuálisan állítsd be a BIOS-ban a CPU-ra vonatkozó opciókat mint sem egy nem megfelelő profilt tölts be.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#38918) Chapel válasza Puma K (#38917) üzenetére


Chapel
addikt

Auto-n hagytam, de utána olvasok mik a gyári adatok, thx.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38919) laychi válasza Chapel (#38916) üzenetére


laychi
veterán

Elolvastad az összefoglalót?
Ott le van írva,hogy igeis előfordul,hogy 80-90 fokosak ezek a cpu-k.
Az sem új,hogy a hirtelen órajel és feszültségváltás következtében 20-30-40 fokot ugrik a maghő.
Nem kell tőle megijedni,ezek ilyen procik.
Mint írtam és az összefoglalóban is le van írva lehet rajta segíteni. Deliddel,jobb hűtővel,megfelelő paszták használatával,jó házszellőzéssel,stb.

(#38920) Chapel válasza laychi (#38919) üzenetére


Chapel
addikt

Bios frissítés volt, most már okés, szóval nem volt normális hőfok ingadozás...
Most már rendben van.

Nem az volt a gondom hogy terhelés alatt megnőtt, hanem az hogy mp-enként ugrált 28 és 65 között álló helyzetben winben. Nem hiszem hogy ez normális volt. Előtte az i5 4.4-re húzva sosem ment 60-65 fölé még stressz teszt alatt sem. Ekkora difi van a két sorozat között :F

Ezek szerint igen.

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#38921) laychi válasza Chapel (#38920) üzenetére


laychi
veterán

i5 4690k-m volt,linx alatt 1,3V 4,7Ghz Noctua NH-D14-gyel hűtve majdhogynem 100 fokos volt,delid után 80 alatt tudtam tartani.
Normál programok alatt nekem sem volt 60-65 foknál több.
Nem mindegy az órajel,pasztázás a kupak alatt,hogy mekkora feszültségen üzemel,mivel van hűtve....összetett.

(#38922) Cingáriusz


Cingáriusz
őstag

Sziasztok!

i7-4790-esem van, ami gyárilag 3,6Ghz-et, turbo módban meg 4Ghz-et tud. AIDA szerint a maximum órajele az 3,8Ghz, és ha futtatok valami CPU mérést, akkor 3800Mhz-nél feljebb nem is pörgeti a procit.
Mi lehet az oka, hogy nem hajtja ki a gyári 4Ghz-es maximumot?
Az alaplap az Gigabyte H97-HD3.

(#38923) F e Z o válasza Cingáriusz (#38922) üzenetére


F e Z o
veterán

Turbo 1 magra 4GHz, 4 magra 3,8GHz max órajel nonK 4790 esetében.

H2O über alles!

(#38924) Cingáriusz válasza F e Z o (#38923) üzenetére


Cingáriusz
őstag

Ááá, köszönöm, ezt nem tudtam. :R :R :R

(#38925) - = Zk = - válasza F e Z o (#38923) üzenetére


- = Zk = -
félisten

nem is varázsolható elő, hogy mind a 4 mag 4GHZ-en ketyegjen, mi?! csak a K-s prociknál...?!

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#38926) F e Z o válasza - = Zk = - (#38925) üzenetére


F e Z o
veterán

Tudtommal nem.

H2O über alles!

(#38927) apollo12 válasza - = Zk = - (#38925) üzenetére


apollo12
veterán

blck kell meg emelni

(#38928) - = Zk = - válasza apollo12 (#38927) üzenetére


- = Zk = -
félisten

áá, max addig, hogy a 4GHZ és ennyi?! csakmert akkor feleslegesen nem veszek 4790K-t öcsémnek, elég nek ia sima is, ha betudom lőni 4GHZ-re a fentebb írttal...

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#38929) Puma K válasza - = Zk = - (#38928) üzenetére


Puma K
veterán

Csak minél magasabb órajelen hatja, annál több lesz a minimum FPS és az átlag is.
Tehát annál folyamatosabb lesz a játékélmény ami meg egyszerűen szóval jobb.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#38930) - = Zk = - válasza Puma K (#38929) üzenetére


- = Zk = -
félisten

naigen....

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#38931) Redneck válasza apollo12 (#38927) üzenetére


Redneck
veterán

Nekem is 4790 van. Gondolkoztam BCLK emelésen, de nem írtak valami jókat róla. Már plusz 4%-nak is örülnék, de a stabilitás, az alaplap és a RAM élettartamának rovására nincs értelme.

Valaki tud bővebben írni róla? Az megvan hogy általában 105-ig működik, és minden órajelre kihatással van.

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#38932) LP700-4 válasza Redneck (#38931) üzenetére


LP700-4
tag

Én régebben a 4790-emet úgy használtam cirka 1 évig, hogy a bclk-t 105-re emeltem és így 4.2GHz-en ment minden probléma nélkül. A proci 1.141V-on ment, amit automatikusan magának állított be.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#38933) Redneck válasza LP700-4 (#38932) üzenetére


Redneck
veterán

Nem 3,99Ghz-en? Vagy olyan lapppal és BIOS-szal ami 4 magra is tudta a Turbo órajelet? Emlékeim szerint voltak ilyenek, aztán az új mikrokód tiltotta a dolgot.

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#38934) apollo12 válasza Redneck (#38931) üzenetére


apollo12
veterán

5% tuningtol nem lesz baja :)

(#38935) Gabady válasza - = Zk = - (#38925) üzenetére


Gabady
aktív tag

Mi van akkor, ha alul van kicsit feszelve, és a TDP keret meg van kicsit emelve ? Vagy hülyeség ? Akkor sem fog mind a 4 mag turbózni vajon ??

*** Megane 2 2.0 16V *** iPhone 11 Pro - Airpods Pro 2 *** DellbookPro15,2 i5-6300U - 16GB DDR4 - UHD 520 - 500GB NVme *** Ryzen 7 5700X - 32GB DDR4 - RX6950XT - 480GB NVMe - 2TB NVMe - 2TB HDD ***

(#38936) korcsi válasza Gabady (#38935) üzenetére


korcsi
veterán

Nem.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#38937) LP700-4 válasza Redneck (#38933) üzenetére


LP700-4
tag

Egy Asus maximus hero VII Z97 volt alatta, ami egy egész jó oc-s alaplap és itt mind a 4 mag 4.2GHz-en ment.
Mivel be volt kapcsolva a turbo órajel, ami ennél a procinál 4GHz és arra tettem a 105-öt így abból lett a turbo 4.2GHz.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#38938) - = Zk = - válasza LP700-4 (#38937) üzenetére


- = Zk = -
félisten

háháá, öcsémnek is az van pont :))

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#38939) F e Z o válasza - = Zk = - (#38938) üzenetére


F e Z o
veterán

Az még nem biztos, hogy ugyanolyan bios is van rajta, s engedi...

H2O über alles!

(#38940) LP700-4 válasza F e Z o (#38939) üzenetére


LP700-4
tag

Nekem a 3201-es verzió volt fent a biosból.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#38941) - = Zk = - válasza F e Z o (#38939) üzenetére


- = Zk = -
félisten

ha csak azon múlik, szedek le olyat, amilyen kell hozzá :C

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#38942) laychi válasza - = Zk = - (#38941) üzenetére


laychi
veterán

Hacsak nem már visszahívták a

(#38943) Redneck válasza LP700-4 (#38937) üzenetére


Redneck
veterán

Ergo még a mikrokód frissítés előtti BIOS, plusz BCLK tuning volt rajta. Ezt egy frissebb verzióval nem lehetett volna. :(

105 Mhz, nem kavar be? Csak mert ezzel a PCI-E freki is változik.

laychi:
Az tuti hogy a gyártók oldaláról már nem szedhető ilyen BIOS... Az Intel nem engedte.

[ Szerkesztve ]

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#38944) LP700-4 válasza Redneck (#38943) üzenetére


LP700-4
tag

Nekem nem zavart bele semmibe a 105 MHz, a pci-e frekvenciát nem néztem, vagy legalább is nem emlékszem, hogy az változott volna. Ha jól emlékszem, a ramok órajelét állította, de azt vissza tudtam venni a gyárira külön. Nagyából 1 évig ment így a gép és 1x sem volt kékhalálom ettől.

Privátra illik vissza írni... ༼ つ ◕_◕ ༽つ

(#38945) Redneck válasza LP700-4 (#38944) üzenetére


Redneck
veterán

Mindegy, el kellett engednem a kérdést, nem lesz itt semmi tesztelés. Az egyszerű kis B85-ös lapomon nem lehet módosítani a 100Mhz-et, még csak opció sincs rá. :N

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#38946) - = Zk = - válasza laychi (#38942) üzenetére


- = Zk = -
félisten

jahogy áhá.... nomajd kiderül

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#38947) Dzseremi


Dzseremi
újonc

Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem. Most vettem használtan egy I7 4790K procit, amit egy ASUS B85M-G alaplappal használok. 4db DDR3-1600 memória, 550W táp.
Sokszor kékhalál jelentkezik, vagy csak egyszerűen lefagy terhelés alatt. Próbáltam bios frissítést, memóriákat egyesével, de semmi...nincs húzva csak alap bios beállításon megy.
Stressz teszten is fagy egy kis idő után. Szerintetek a processzor lehet esetleg hibás, vagy valamivel összeakad? Az előző I54460 ugyanebben a gépben hiba nélkül futott. Előre is köszi!

(#38948) Puma K válasza Dzseremi (#38947) üzenetére


Puma K
veterán

Ez így első olvasatra túlmelegedésnek tűnik.

Rakd fel ezt: HWiNFO - letöltési lik

A HWiNFO exe indítása után bejön egy kis ablak ott pipáld be egyedül a "sensors only" részt, és utána keresd meg a listában a CPU hőmérsékletét.

Maradjon látható helyen a HWiNFO ablaka úgy hogy lásd a CPU hőmérsékletére vonatkozó szekciót. Utána kezd el terhelni valamilyen programmal és figyeld közben a CPU hőmérsékletét.

Ha meg vagy akkor írd meg, hogy terhelés közben mekkora hőmérsékletet láttál ott.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#38949) Dzseremi válasza Puma K (#38948) üzenetére


Dzseremi
újonc

Teszteltem a LinX nevű programmal, kb 1,5 perc után fagyott.
84fokig ment fel max, de eléggé ingadozott, ahogy rákapcsolt a ventillátor.
A fagyás pillanatában 60fok volt kb.

(#38950) #00137984 válasza Dzseremi (#38947) üzenetére


#00137984
törölt tag

ASUS B85M-G alaplap a 4 fázissal és a felezett méretű 4-es ATX12V aljazatnak köszönhetően elég gyengécske az i7 4790K-nak. 550W tápegység sem feltétlenül elég jó hozzá, mert nem mindegy a 12V-os ágak száma, és áganként mennyi A tud leadni a tápegységed. Akár a magok vagy a memóriavezérlő a prociban nem kap elég kraftot, és a DDR3 RAM szintén hibázhat. Instabilitás az egész gép, ezért 1001 oka lehet a BSOD-nak. Az i5 4460 nyilván a konfig tudásszintjén belűl volt, de az i7 4790K az LGA1150 generációjának az egyik legjobb CPU-ja. Jobb alaplap és egy 12V+ ágra 42A szintű tápegység kell. Az i5 4690K procimat körültekintően adtam tovább, pont az ilyen problémák megelőzése miatt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.