Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2101) Dißnäëß válasza Zaji (#2099) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Szia, én lőnék két D osztályos modult, vagy totálsaját a cél ?

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2102) Zaji


Zaji
őstag

#2100ozzy711
Teljesítményben 2x30W. Van trafóm, kondik, egy ECC82-es cső, pótméter. Doboz nincs.

#2101Dißnäëß
Szia, ilyesmire gondoltál?

(#2103) ozzy711 válasza Zaji (#2102) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Az általam pereferált végfok ez: [link]
2x ( +-) 30-40 volt egyenfeszről üzemeltethető, mindenféle védelem van benne és még jól is szól, a hűtéséhez sem kell túl nagy borda. A valós kimeneti teljesítmény 30-40 watt, de azt nagyon kis torzítással tudja. Ilyenből ( hídba kötve ) készítettem a két szub erősítőm, alig melegszik normál használatnál + nagyot tud "ütni" ha kell.

(#2104) Dißnäëß válasza Zaji (#2102) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Igen, de ez nagyon picike, felejtsd el.

Inkább ilyenre: [link] de van még mindenféle egyéb amúgy.

Ezekhez csak táp kell + hangerôpoti.. ha erôsítô oldalt is túrnál, ozzy féle út jó. :K

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2105) Zaji válasza Dißnäëß (#2104) üzenetére


Zaji
őstag

Ozzy féle vonal jobban tetszene. Viszont amit Te linkeltél ott a BT-n akadt meg a szemem.

(#2106) Dißnäëß válasza Zaji (#2105) üzenetére


Dißnäëß
veterán

BT modult kapsz külön is és akkor Ozzy vonal mehet :K + a BT mindig fejlôdget, még most is, idôtállóbb vagy, ha komponensként használod, mintsem egybeintegrálva az erôsítôvel, ami önmagában mint buta analóg áramkör, akár 10-50 évet is kiszolgál.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2107) Zaji


Zaji
őstag

Ehhez az erősítőhöz ez a pótméter lenne jó?
Tápegység a másik kérdésem, TME-nél találtam egy toroid trafót ami 230V-36V/36V. Ez jó lenne? De találtam ilyen tápegységet is.
Mire van még szükségem alkatrész oldalról? Mert akkor ezeket megrendelném.

[ Szerkesztve ]

(#2108) ozzy711 válasza Zaji (#2107) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Trafóból ez bőven elég: [link]
Poti jó lesz!

Mire van még szükségem alkatrész oldalról
Mi az ami most van? ( diódahíd, puffer, kapcsoló, rca csatlakozó, hangszóró ajzat stb. )

(#2109) Zaji válasza ozzy711 (#2108) üzenetére


Zaji
őstag

"diódahíd, puffer, kapcsoló, rca csatlakozó, hangszóró ajzat stb."

Ezekből semmi nincs.

(#2110) Zaji válasza Zaji (#2109) üzenetére


Zaji
őstag

A csatlakozó, RCA, STB. ezeket ki tudom választani, de a diódahíd és puffer kiválasztásához kérnék segítséget.
Köszönöm szépen.

(#2111) ozzy711 válasza Zaji (#2110) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Egy min. 25 amper/200 voltos ( 35 amperes az már tuti ) diódahíd kell a sztereóhoz. pufferkondi min. 2x10.000 uF / 50 voltos, de még jobb a 4x10.000.
Itt egy overkill, de tuti: [link] ;]
Puffer: [link]

(#2112) Zaji válasza ozzy711 (#2111) üzenetére


Zaji
őstag

Miért kell a diódahíd a két oldal közé?

(#2113) ozzy711 válasza Zaji (#2112) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

A diódahíd a trafó váltóáramát alakítja egyenárammá, majd a puffer ezt szűri, ami után az egyenáramú delejt megkapja a végfok. A két oldal ( két csatornára gondoltál ? ) közé nem kell semmi. A pufferelt egyen feszt kell a két végfokra a csatlakozókon keresztül rávezetni.
Készíthetsz duál monó megoldást is két diódahíddal, külön puffereléssel, az talán még jobb megoldás.
Illusztrálom képekkel is ha kéred!

(#2114) Zaji válasza ozzy711 (#2113) üzenetére


Zaji
őstag

A táp oldalon értem a graetz hidat. A dual monó megoldás érdekelne.
Képeknek természetesen nagyon örülnék.

(#2115) ozzy711 válasza Zaji (#2114) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Találtam egy hasznos oldalt, lehet, hogy még nem láttad: [link]
Tök jól leírja az erősítő építés fontosabb elemeit. Bár a klasszikus ( egy trafós, egy szimmetrikus szekunderrel ellátott, duál monó áramkör ) úgy látom nincs benne, de így is hasznos lehet.

[ Szerkesztve ]

(#2116) Zaji válasza ozzy711 (#2115) üzenetére


Zaji
őstag

Köszönöm szépen, még nem láttam.
Közben megérkeztek a végfokok.

(#2117) ozzy711 válasza Zaji (#2116) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Szuper, ha kérdésed van írj nyugodtan, de a nyákon lévő jelölések egyértelműek úgy gondolom.

(#2118) indexolvaso


indexolvaso
csendes tag

Közben én is készen lettem az Pass M2x monoblokokkal, a forráson ( deszkán :-) RPI + Ian Canada féle digitális vonal + Szuperkondenzátorok) is barkácsoltam kicsit, de a legnagyobb változás, hogy kapott egy komoly (Audio Solutions Figaro B) hangfalat a rendszer.

Most úgy érzem, hogy a forrásnál a DAC (ESS9028QM) a szűk keresztmetszet.


(#2119) ozzy711 válasza indexolvaso (#2118) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Jó kis szörnyegetek! ;]
Frekvenica-átvitel, torzítás, utózengés mérésére van lehetőséged? Főleg az utózengés lenne fontos, ilyen komoly eszközökhöz már dukál egy jó akusztikai környezet! :)

(#2120) indexolvaso válasza ozzy711 (#2119) üzenetére


indexolvaso
csendes tag

Nincsen mérésekre lehetőségem, egy szkópom van mindössze.

Az első fokozatban lévő buffer biztosan nagyon alacsony torzítású. A kulcsszereplő az ezt követő feszültségerősítést végző trafó. Ami nagyon távoli tervben szerepel, hogy ezt az Edcor trafót amorf magos trafóra cseréljem. Megkérdeztem a diyaudio.com-on egy embert aki a visszajelzések szerint kiváló DAC I/V trafót tud tekerni, hogy mibe fájna egy helyettesítő csúcsmodell, hááát...elkezdtem gyűjteni.

Akusztikával egyetértek, de a legnehezebben kezelhető történet és elsősorban nem a technika miatt, hanem ha az embernek családja van és nincs kifejezetten zeneszobája akkor a nappalit használja és kompromisszumokat kell kötni.
Panelban hallgatom, parkettás, szőnyeges, bútoros szobában. Ha tiszta a terep akkor kicsit átrendezem és bele tudok merülni. Az egyik hosszú oldalfal érdekes módon funérral van lefedve (észre sem venni így vettük) így jobbak az akusztikai tulajdonságai.

A fényképek nem az otthoni helyszínen készültek, ünnep miatt átvittem anyóshoz a rendszert.

Most kezdtem el dolgozni egy "öreg" AD1862 -es DAC -ra épülő panelen, amely talán kiválthatja a Ian féle 9038Q2M DAC-ot. R2R vs. delta sigma DAC.
Szintén hátravan az előfok, érdekes lenne ha buffert ki lehetne váltani vele.

[ Szerkesztve ]

(#2121) Zaji válasza ozzy711 (#2117) üzenetére


Zaji
őstag

Az erősítő összeállításával nem lesz gondom, de kérdezni biztos fogok még. Köszönöm szépen!

(#2122) Zaji


Zaji
őstag

Hűtőborda méretezést mi alapján kell számolni ennél az erősítőnél?
Illetve az oldalon talált leírásban ez szerepel: A hűtőfelületet feltétlenül szigetelni kell, ott a negatív táp van kivezetve.
Ezt hogy kell megvalósítani a gyakorlatban egy ilyen bordával?
Válaszokat előre köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#2123) ozzy711 válasza Zaji (#2122) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ez a borda kb. pont jó lesz.
A szigetelés azt jelenti, hogy az ic fém hűtőfelülete és a hűtőborda közé pl. szigetelő csillámlemezt kell tenni ( kivéve ha a borda nem lesz gnd-re kötve, ebben az esetben ott fog csücsülni a bordán a negatív táp ). A felcsavarozáshoz egy szigetelő gyűrű is szükséges azért, hogy a csavaron keresztül ne legyen rövidzár.

(#2124) Dißnäëß válasza Zaji (#2122) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Két ilyen bordát vettem én is a csövihez a ház oldalára, diódákat hűteni meg bármit, ami félvezető segédáramkör, stab IC, stb. Ház oldala és borda között vékony pasztaréteg lesz.

Mivel a ház le van védőföldhöz kötve, a borda is ezen lesz valszeg, legalábbis a csavarozásán keresztül igen, óhatatlanul.

Tehát félvezető + szigetelő lap alá + szigetelő gyűrű, utóbbi is nagyon fontos, ahogy előttem szóltak. :K

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2125) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Úúúú Urak, mit találtam föld busznak, hígend !!
[link]

Apropó, viccet félre, egy kérdés: adott egy trafó. Ha a házban túlmelegedne és ki kéne vinni külső készülékházba, Ti mivel kötnétek össze a kettőt ?

230V AC primer -> 2x12V szekunder (egyik szekunder a bal, másik a jobb oldal csöveinek fűtésére). Nagy csöveket fűtene, 12 Amper folyamatos.

2db IEC csati és 1-1 230V-ra szánt IEC összekötő kábel például ?
Egyik a +, másik a - ágat képviselve.
Belső 3 vezetőiket összekötve értelemszerűen.

Ez így érintésvédelmileg és mindenhogy jó lenne sztem.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2126) Bogyó bá' válasza Dißnäëß (#2125) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Olyan csatlakozót nem szerelhetsz fel kisfeszültségű vezetékre, amely - akár szándékolatlanul - össze cserélhető a 230V-os kábellel. :(

Ilyesmi járművillamossági csatlakozót keresnék, bár randa: [link] ; [link]

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#2127) Dißnäëß válasza Bogyó bá' (#2126) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Tyíííííí, köszi !!

Lehet vastag hangfalkábellel kéne akkor :))
Csak viccelek.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2128) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Ohm törvénye :D

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2129) ozzy711 válasza Dißnäëß (#2128) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ez aktív vagy a passzív váltásra igaz? :D

(#2130) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Üdv újra.

A lakást szétvertük juni 19.-én. Akkor azt mo dtam az asszonynak, 2 hét múlva rend lesz (jó szővegnek tűnt, lesz akinek ismerős :) , de aztán isten végzett... többször mondtam, sőt már mantráltam minden két hét után, de talán novembee elejére fullosan kész leszünk).

Szóval: tudnátok nekem ajánlani valami egyszerű de nagyszerű csöves buffert?
Talán musical fidelity rajz kering a neten, de hátha van jobb tapasztalat.
És olyan erősítőt, amihez megvásárolható a kimenő trafó és jó hangúnak mondott eszköz, legalább 10W-al?
A csövek elérhetősége is fontos

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#2131) ozzy711 válasza gordonfreemN (#2130) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Csak nem belevágsz egy csöves erősítőbe, vagy másnak lesz?

(#2132) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#2130) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Feltétlen kell a trafó ? ;)
Gyere utánam !!! :K Ha van kedv..

25W
[link]

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2133) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Bogyó bá, ezt láttad már ? Érdekesnek tűnik. (Pentrióda).
[link]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2134) Bogyó bá' válasza Dißnäëß (#2133) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Ezt még nem. :N Valóban érdekes! :K

Az utolsó rajz: valami félelmetesen bonyolult visszacsatolás-rendszert ad ki. Kíváncsi volnék rá, hogy hogyan szól, de csak triódáim vannak itthon, azokból is csak a "modernek" (ECC82; 83; E88CC).

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#2135) gordonfreemN válasza ozzy711 (#2131) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Annyira olvasom már hogy mennyire jó a cső, csinálnom kell hát egyet magamnak meghallgatásra és hogy legyen egy olyan is.
Egy olyan kellene ami nincs elmisztifikálva nyers tudomány szerinti legjobb tulajdonsagokkal megtervezett és kipróbált, az eredményeket valóban hozó kuriózum érdekelne.

Dißnäëß: köszi! Nagyon! Egyáltalán nem létszükséglet a trafó, sőt! Hallottam már erről, jobban is tetszik ez a fajta megoldás.
A fenti követelményeimnek ez megfelel? Tehát ez egy ésszerű kivitelezés ami nem arról szól, hogy csak a tantál ellenállással lesz olyan amilyen, abból is csak a sinkoh, amit már nem lehet ugye nor.álisan beszerezni...
Ha ez egy olyan kapcsolás, akkor engem megvett!

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#2136) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#2135) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ez az erősítőt éppen össze kezdtem szerelni és folytatom januárban, előttem egy tucatnyian megépítették már DIY Audio-n, mindenféle-fajta design mentén :D

Érdemes párszor elolvasnod előtte a cikket, hogy mire készülj, én pl. tettem XLR-t is rá, így arról is hajtható, ha úgy kívánja az ember, meg van adva a leírásban, hogy a normál ill. inverzet hova kell behozni, ha ilyen bemenettel (is) ellátnánk.

A bemeneti érzékenységet is lehet csökkenteni némileg, erre több módszer is van, érdemes, bár én az eredeti verzióval megyek - egyelőre, és ha frankó minden, akkor belenyúlok picit, így nagyobb tartományban lehet PRE-t tenni elé a modern DAC-ok formájában. (Nálam nem lesz poti).

Aki megépítette, imádja, nagyon jó hangú állítólag, gyönyörű csilingelős mikrorészletezős magasak stb.

A cikkben csak a nagy kimeneti csövek a 6C33C-B fajták (ebay-en sok ukrán árul ilyet), a meghajtó pentódák EF86-ok (nálam az orosz ekvivalense lesz, a 6J32P), inputon pedig az ECC83 kell, én az orosz 6N2P-ER-el megyek (6N2P és 6N2P-EV is jó, az EV a katonai hosszabb életű, az ER az extra long life).

Az EF 86-nál nem kell ügyelni, hogy ezt, vagy az oroszt dugod-e bele a foglalatba, az input csöveknél viszont más a fűtés és screen a 6N2P és az ECC83 között, hiába amúgy ekvivalensek egymással, szóval ott most kell dönteni, mivel megy az ember tovább.

Power trafót érdemes úgy kérni/tekertetni, hogy a tekercsek közé extra szigetelést tegyenek (egy kis plussz, nem nagy ügy), hogy biztosan ne üssenek át egymásba, mert van a kapcsolásban egy -450V-os potenciáleltolás fűtést illetően is (és úgy tudom, 1000V-ra vannak hitelesítve belül a trafók, hacsak nem valami extra felhasználás kell), nálam 4kV-ig nem-átütőre csinálták meg Elektrisék, de más építőtől olvastam, hogy ők tojtak erre és vígan elvannak a standard trafóikkal. Csak amolyan biztonsági faktor nálam is, valszeg nem létkérdés, de ha teheted, érdemes.

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2137) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#2136) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Köszi az infókat, nem lesz kész idén az biztos, de ebben gondolkozok akkor tovább, lassan rendelgetek majd alkatrészeket is :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#2138) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#2137) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:K Én extrázgattam, szerintem Te is jássz vele, mivel tudod kiegészíteni, izgi.

- a cikkben említett jótékony késleltetést (mikor már felfűtött) például mikrokontrollerrel vezérlem (Wifis ESP8266), ehhez még appot is írhatnék egyszer :D

- az eredetihez képest az input és driver csöveket síri csendben lévő stabilizált DC-vel fűtöm, csak a nagyok kapják direktben a trafóról. (Érdemes ügyelni a stabizásnál, hogy azt is érintik az eltolt potenciálok, tehát szigetelés).

- kapott egy OLED kijelzőt is, már sikerült meghajtani, innentől tömény C++ és alakulhat az 1 nyomógombos vezérlőprogram (az egymásután rövid nyomások számával lehetne a menüben navigálni vele)

- tettem rá 5-12V trigger IN/OUT-ot 3.5" mono jack formátumban, főkapcsoló nincs, a hálózati tápkábelt ha bedugom hátul, azonnal áram alá kerül egy külön pici nyák trafóval a mikrokontroller és az előlapi kapcsoló indítja a kütyüt (a kontroller elkezdi a "boot" sequence-t, azaz felfűti a csöveket és utána kapcsol anódfeszt rájuk, + nem engedi gyorsan ki-be kapcsolni sem az eszközt, még áramszünet és áram visszajövetel esetére is teszek bele védelmet, van az ESP-hez egy óra modul is (beépített naptárral) és egy kis
EEPROM, ezek mind-mind felkonfigurálásra várnak, áramszünet esetén a mikrokontroller a saját táp-pufferkondija előtti éles tápot nézi és ha beesik, azonnal kiírja az eseményt az EEPROM-ba, majd amikor áram visszajön, azzal kezdi, hogy ennek státuszát megnézi és ha "volt hibás leállás" , akkor fél óráig nem engedi bekapcsolni a gépet, ezalatt az ellenállások lemerítik a pufferkondikat és "kitisztul a feje", hogy indítani lehessen)

- a mikrokontroller SSR -ekkel kapcsolja a trafókat és úgy van tápolva, hogy amint elveszti az eszköz az áramot, az ESP megy még pár másodpercet, pillanat alatt logolja az eseményt így.

- az anódfesz oldali több elkóból kirakott pufferek anno voltak csak így, ma már a minőségibb aliexpress-ről tudtam ilyen idevaló ekvivalens értékű kondit önmagában beszerezni (kettesével tettem, felezve így az ESR-t és duplázva a kapacitást)

- kap 5 hőmérséklet érzékelőt is a sasszi különböző pontjaira, ventillátor nem tudom, fog-e kelleni, bár hőkapcsolós mindegyik toroid, nem akarnám őket 60 fok fölé engedni (legutóbb 42-43 körülre álltak be, nyáron.. télen még jobb szerintem) + foglalat hő monitorozás és amient külső hőmérséklet monitorozás.. ezeket lehet a wifis ESP-vel még egy Mosquito MQTT-vel is tudom monitoroztatni, egy mellétett Pi-n futó Linux-al, lol, de onnantól akár már összemókoltathatom API-n egy Alexával is, és/vagy egy tetszőleges okosotthon rendszerrel (Home Assistant pl). De ahogy az időmet látom, szerintem ez örülök, ha 10 éven belül meglesz. De amúgy a backlog-ban fent van. :D

Conrad, HEStore, a többiekről még akkor nem tudtam és már megvan minden.

Busz rendszerű ground-ot csinálok, mint a Jadis-ék is itt, ami egy pontban van tényleges földre kötve, ehhez egy vastag rézdróttal megyek körbe a sasszin belül, lehet hajtogatni, helyezgetni, a forrpontok gyönyörűen tartják és a ház falánál meg az odatett öntapadós műanyag tartókon keresztül fűzöm át, így nem ér hozzá.

Jó móka :) csak lassú a haladás. De jó.

Nagy házat nézz neki, ha túlméretezed a trafókat (egy kicsit érdemes, semmi overkill).
A 6C33C-ek fűtenek mint a dög, ez nagyon nem a 300B/2A3/KT88-150 vonal, kell közéjük minimum 5 centi a "szabvány" szerint. MINIMUM.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2139) btraven


btraven
őstag

Bakelit lemezjátszó építése.
A pickup hangszedő rögtön ki van vezetve? Onnan egyenest mehet a Marantz phono előerősítőjébe? Vagy vannak ott még alkatrészek a jelútban?

(#2140) Bogyó bá' válasza btraven (#2139) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Ha olcsó MM hangszedő, akkor rögvest a RIAA korrektorba megy a jel, a megfelelő minőségű kábelezésen keresztül.
Ha jobb minőségű, MC hangszedő, akkor a kettő közé kell még egy illesztőtrafó vagy egy újabb erősítő fokozat. Ez utóbbi hangszedőnek önmagában túl kicsi a kimenő jele, vagy feltranszformálni, vagy erősíteni kell a RIAA fokozat előtt. (Hacsak a Marantz-odba nincs már beépítve ez a külön fokozat - amin csodálkoznék....)

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#2141) btraven válasza Bogyó bá' (#2140) üzenetére


btraven
őstag

Jó lesz nekem az MM is. Ha nem sikerül összebarkácsolnom egy saját lemezjátszót akkor megpróbálom ezt elkészíteni:

(#2142) Dißnäëß válasza btraven (#2141) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ez a Te születésnapodra, Neked készült ?

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2143) btraven válasza Dißnäëß (#2142) üzenetére


btraven
őstag

Sajnos nem.

(#2144) Ibituba


Ibituba
aktív tag

Köszi idetaláltam.

Ehhez milyen táp megoldást javasoltok? Integra a 8250 phono. A paneltüskékről +/- 21.4V jött le gnd hez mérve. Költözik 2 különálló fa dobozba. Előerősítő / táp.

(#2145) ozzy711 válasza Ibituba (#2144) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Pl. LM337-338 páros szerintem teljesen megfelelő egy 20 wattos ( vagy kisebb ) trafóval + pufferrel.

(#2146) Dißnäëß válasza ozzy711 (#2145) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:K , [link] nem lesz nagy, de profi igen. Középleágazással kiváló.
Amúgy LM337-hez nem LM317 ? De lehet rosszul emlékszek hirtelen..

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2147) ozzy711 válasza Dißnäëß (#2146) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Amúgy LM337-hez nem LM317

De, úgy látom az, csak hirtelen ezt találtam. Ehhez a terheléshez elég az LM 317 is, a 338-as kicsit overkill! ;]

(#2148) Ibituba válasza ozzy711 (#2145) üzenetére


Ibituba
aktív tag

230v hálózati feszültségről menne a primer oldal. Sajnos ismerősöm ma nem ért rá feszre tenni így a mA szükségletet sem tudjuk meghatározni. Olvastam olyat is hogy a 4560dx nek 18 volt kell, de lehet a panel többi része használja azt a pluszt ami miatt 21,4v jött le a erősítő nyák tuskeirol. Sajnos én ehhez nem értek, viszont ismerősöm ezt megméri majd nekem. Egy a baj vele, hogy szakmailag nagyon ott van az elektonika terén, viszont HiFi szemmel elég nehéz vele szót érteni, hogy mi az amit a műszerek igazolnak, illetve mi az ami már majdnem ezotéria.. :) . Ezért és kérdezem tőletek, hogy mi az a " kapcsolás" secunder oldalon amit HiFi szemszögből azért ki kell hogy erolkodjek belőle. Kellhet e ide toroid trafó, vagy hálózati, vagy DC kapcsoló üzemű is oké... Én ehhez semmit nem értek. Annyit kérek tőle, ha költségesebb, babrálosabb is esetleg, akkor is válasszuk azt hogy tényleg frankó legyen HiFi szemszögből is. Na itt talán picit lökdösni kellene esetleg egy olyan irányba ami nekem jó lesz. Aztán lehet tévedek vele kapcsolatban, ész nélkül nem csinálunk semmit, majd elmondom ő mibe látja a megoldást és átbeszélem itt. Tudom ez picit ilyen hátulról mellbe, de ő annyira elzárkózik minden olyantol ami a hifinel létező elmélet, hogy nagyon :)

(#2149) Dißnäëß válasza Ibituba (#2148) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ez egy phono fokozat mégiscsak.
Rohadt csendes táp legyen.. :K

Kapcsoló, lineár, mindegy, a tápzaj konvergáljon a nullához.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2150) gordonfreemN válasza Ibituba (#2148) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Ahogy előttem írták, mindegy hogy kapcsoló vagy lineáris a táp.

Ami talán egyszerűbb és nehezebb mellélőni: egy megfelelő teljesítményű trafó (ezt ki tudjátok szerintem kalkulálni a barátoddal is), ehhez pedig szűrés. Na igen, pont a szűrésben van a kutya elásva. Ahogy ezt is írták, minnél simább legyen a táp, hiszen ha az hullámos, abból a hullámos jelből lesz a kimeneti jeled is.
Remélem van annyi angol, hogy ez menjen: [link], vagy értlmezd te és magyarázd el a barátodnak amit itt olvasol, vagy olvastasd el vele.
Ezt már csak méretezni szükséges az adott teljesítményre. Tehát amekkora áramot kiveszel a szűrőből, az a terhelőáram. A terhelőáram ismeretében pedig meg tudjátok határozni némi elektronikai ismerettel vagy szimulátorral a szükséges kapacitás értékét, hogy megfelelő legyen a kimeneti ripple feszültség (feszültséghullámosság). Ezt érdemes 100mV alatt tartani, inkább 10mV-ot céloznék meg ha nem túl elrugaszkodott a méret (elkonál). A szűrő ellenállása értelemszerűen legyen akkora, amekkorán a kimeneti terhelőáram áteresztő tranzisztor bázisába befolyó árama még nem ejt nagyobb feszültséget, mint amennyi befolyásolja az áramkör működését. Tehát ha megvan a kimeneti áram és az ellenállás mérete, meghatározható a kondenzátor mérete (törésponti frekvenciára méretezés). Ja és honnan tudod, az ellenálláson mekkora áram fog folyni? Hát a kimeneti áram bétáad része.
Na ennyiből már el tudsz indulni.

Ha bonyolultnak találod, mehet az ajánlott LM337/317 valamelyike is, de azért ekkor is érdemes alaposan értelmezni az adatlapot, hogy helyesen legyen méretezve, esetleg dampingolva az a tápkör.
Ajánlott olvasmány ez esetben: [link]
[link]

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.