Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2984) Eastman


Eastman
őstag

No, végre rámesett egy villanygitár. :))

Lenne egy-két kérdésem az info-gitárosokhoz.

1. Réköthetem-e a gityót simán a DELL noteszemre amiben integrált HDA Intel karesz SigmaTel STAC9200 chippel van. Nem vágja haza, nem teszi tönkre? Ti hogy' oldjátok ezt meg? Nyilván egy kis erősítő vagy kombó jobb lenne, de mivel nagy csöves erősítőm van, egyenlőre nem akarom a szomszédokat a hiányos gitártudásommal pusztítani, maradna a notebook-fülhallgató párosítás. :B

2. Ki milyen / hányas húrt használ? Egy húrcsere nem ártana a gityón. :U

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2990) DeadMen válasza Eastman (#2984) üzenetére


DeadMen
tag

Rákötheted,semmi baja nem lesz. De inkább a Line-in bemenetet használd,annak a jelszintje nem nyírja ki a fülhallgatót,meg a füledet:) Én spec 9-11-16-24-32-42-es húrokat használok. De ez gitárfüggő. Legszerencsésebb azzal használni,ami gyárilag rajta volt.

(#3010) Inv1sus


Inv1sus
addikt

Mi okozhatja azt, hogy az e6-os húr a 12. hangnál rezeg? 11-nél meg 13-nál jó O.o fentebb kellene állítanom a hidat? asszem így nevezik

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#3012) alien_ válasza Inv1sus (#3010) üzenetére


alien_
őstag

Húrmagasság rosszul van beállítva. Nem tudom, milyen hidad van, ez talán segíthet.

Swarm is coming.

(#3014) Inv1sus válasza alien_ (#3012) üzenetére


Inv1sus
addikt

na igen, ez alapján állítottam be nemrég, azóta zörög :I. Nem vagyok nagy angolos és a képek se túl részletesek, úgyhogy ez alapján nem nagyon megy az állítgatás. Pl rögtön az első:
a kép alapján arra a fémbigyóra kell rakni, bundra, de sztem nem úgy gondolja, hanem a két csík között kell mérni nem? továbbá ha az első bundra capo-t rakunk és a 17. bundnál lefogjuk, akkor a húrnak végig tükörsimán feküdnie kéne a bundokon nem? Elvégre az egyenes a két pont közötti legrövidebb távolság. Na és ha most nem ér hozzá akkor nem lehet egyenes. :F itt meg azt írja, hogy 0.25mm legyen a 7.-9. bundnál. Nekem a húr teteje van 0.2mm-nél, hogyha nem a fémre teszem a mérőszalagot.

[ Szerkesztve ]

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#3017) alien_ válasza Inv1sus (#3014) üzenetére


alien_
őstag

Húrmagasságot próbáld megpiszkálni (SETTING THE ACTION/STRING HEIGHT):
Fogsz egy vonalzót, mély E legyen kb 2mm -re, a magas E pedig 1,5mm-re a nyaktól (12. fretnél mérj). Kb legyenek a húrok egy vonalban, amikor megvan, ellenőrizz minden hangot, hogy nem zörög -e. Ha igen, akkor picit állíts rajta, kísérletezgess, de csak finoman. Remélem a truss rod-ot nem piszkáltad :) Ha pedig azért zörög, mert a nyak ferde, akkor tényleg inkább szakértővel csináltasd meg.

Swarm is coming.

(#3018) alien_ válasza Inv1sus (#3014) üzenetére


alien_
őstag

Ha tükörsimán feküdnének fel a húrok, ha az első és a 17. fret le van fogva, akkor nem tudna hangot adni, ha megpengeted a köztes részt, pedig kell, hogy adjon, mivel van hely, kb. 0.25mm.
A fától van 0.2mm-re a húrod alja? Szerintem az 2mm-lesz :) Kb negyed miliméter hely kell hogy legyen a fém teteje és a húr alja között a 7-9. fret körül.

Swarm is coming.

(#3019) M@trixfan


M@trixfan
addikt

A nyakmerevítő pálcát én hangszerészre bíznám, mert azér az már kényes téma. Szerintem emelj valamennyit a húrmagasságon azon a részen ahol csörög. Aggasztó, hogy előtte és utána nem csinálja. Ha csavar van a nyakban azzal sajnos nem lehet utólag már semmit sem csinálni. Érdemes lenne elvinni hangszerészhez mert szakszerűen beállítaná az adott húrkészlethez való pontos intonációt és a nyak merevségét.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3021) Inv1sus


Inv1sus
addikt

hát nem tudom. Abszolút nem lehet az én gitáromat 2.0-1.5mm -re belőni. Most a legmagasabb húrnál a magasság már 2.25mm és még mindig probléma van a 12-es hanggal.
Íme
Egyébként az összes 12-es hanggal ez van. El nem tudom képzelni miért...

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#3022) Eastman


Eastman
őstag

Ez nem ilyen egyszerű srácok! Ne állítgassátok otthon a gitárnyakat, mer' hámis lesz a hángszer!

Az oktávot is figyelembe kell venni ám! Vagyis a 12 bundnál (a húr felénél) lefogott hang pontosan az üresen pengetett húr egy oktávval magasabb hangja kell, hogy legyen. Nem véletlenül van az alsó húrlábon az a sok csavar "horizontálisan" meg "vertikálisan". (Húr típus / méret váltásnál is rá kell állítani az új húrra a húrlábat / oktávot!)

Magyarul: icipicitállít - kicsitpenget - hangológépet néz - icipicitállít - kicsitpenget - hangológépet néz. ...a hangszerész!!! Különben csinálsz magadnak fél óra alatt egy igazán hamis hangszert ami aztán úgyis a szakembernél köt ki.

Jóvan, jóvan már itt sem vagyok, úgyis csak magamnak beszélek megint...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3084) gyikhus válasza Ragnar_ (#3083) üzenetére


gyikhus
tag

Hali!
Kösz a választ, különösen a húrozást nagyon köszönöm. Amit írtál link tetszik, máshol találtam egy ilyet meg egy ilyet nem tudom szerinded/szerintetek érdemes ezekkel foglalkozni?
Köszönöm előre is!

A dzsungelben minden ehető. Te is.

(#3091) cucka válasza gyikhus (#3090) üzenetére


cucka
addikt

Annyit érdemes még tudni, hogy elektromos gitárral nagyobb a sikerélmény az elején, ugyanis könnyebb lefogni a húrokat és széttorzítva akkor is jól szól, ha szarul gitározol :)

Amúgy én kb. 48 ezerből oldottam meg a kezdő felszerelést, szóval annyira nem gáz.
Használt gitár 35k, használt erősítő 10k (mindegy, csak szóljon), egy csomag húr 3500, plusz a tanárom, aki felrakta a húrokat + beálíltotta a nyakat.
Totál off, de azért leírom, hogy érdekes, de amennyire tetszettek régebben a Les Paul gitárok, annyira nagy csalódás volt élőben, nem értem, miért lett ennyire népszerű az a forma.

[ Szerkesztve ]

(#3098) cucka válasza Ragnar_ (#3097) üzenetére


cucka
addikt

LP-ből gitárboltban nézegettem Epiphone-okat. Igazából nem játszottam rajta, mert áruk miatt úgysem lett volna lehetőségem megvenni bármelyik normális modellt, meg nem utolsó sorban, nem igazán tudok gitározni, nemrég kezdtem tanulni, szóval még nagyon kezdő vagyok. A gitárboltba is elsősorban azért mentem, hogy megnézzem élőben a neten kiszemelt Cort gitárt, ami amúgy szintén LP formájúnak tűnik, de csak messziről, mert sokkal modernebb és tetszetősebb számomra (értsd: könnyű, vékony nyakú, van rajta hely a pengető kéznek, fix húrlábas, normális fából van, és még olcsó is).
Ami nem tetszett az LP-kben, hogy nagyon vastag a testük és nehezek, ezen kívül az egész olyan szögletes, nincsenek rajta letörések. Kinézetre persze szépek, azzal nincs baj :) Amúgy utánanéztem és van könnyített testű LP és teljesen tömör is
.
A tömör testű gitár amúgy azt jelenti, hogy nem üreges (úgy értsd, mint ahogy az akusztikus gitár üreges). Pl. a jazz gitárok számítanak nem tömör testűnek.

Pickupból meg egy jobb fajta 25 ezerbe kerül, csak hogy egy gitáron általában 2 pickup van. Mivel most nagyon sok fontosabb dologra tudnék elkölteni 50 ezret, mint a pickupok cseréjére, ezért szerintem várjunk meg valami hozzáértőt, aki megmondja a tutit :)

[ Szerkesztve ]

(#3109) cucka válasza gyikhus (#3108) üzenetére


cucka
addikt

A klasszikus és akusztikus gitárok is alapvetően szimmetrikusak, tehát később át lehet húrozni. (Legfeljebb rossz helyen lesz a koptatólap, na bumm)
Igazából elektromost is át lehet, csak kényelmetlen lesz, mert rossz helyre kerülnek a potméterek és a jackdugó, illetve ott a gitár formája is meghatározza, hogy jobb- vagy balkezes modell-e.
Amúgy fémhúros akusztikus gitárral nem túl vidám dolog elkezdeni tanulni. Én is így kezdtem nem olyan rég, hatalmas élmény volt, amikor végre sikerült megvenni az elektromost, sokkal könnyebb rajta játszani.

[ Szerkesztve ]

(#3120) Eastman


Eastman
őstag

No akkor ezt skubizzátok meg! Doyle Bramhall ll simán csak átfordította a jobbkezes gitárt az ölében balra gyerekkorában mikor tanult. Nyilván nem volt balkezes szárazfa a közeléban. Fent vannak a magas húrok, lent a mélyek. "Fordítva" fogja az akkordokat is, skálákat is. :Y

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3151) cucka válasza kaoszpapja (#3150) üzenetére


cucka
addikt

Hát én úgy indulnék neki, hogy a Floyd felejtős, így pedig megspóroltad a floyd, a satus nyereg és a test kimarásának árát. (Tényleg, a satus nyereg ára nem volt benne a listádban, pedig anélkül sanszos, hogy minden tremlókar rántás után hangolhatod újra a gitárt.) Amúgy is, a zenék 99%-át floyd nélkül is jól el lehet játszani :)

Amúgy én is gondolkoztam a jelenlegi közepesen szar cort-om tuningolásán, de lebeszéltek róla, mert egyszerűen nem éri meg egy 50 ezres gitárba 50 ezerért hangszedőt venni. Az egyetlen tuning, amit meg fogok csinálni, hogy elviszem egy hangszerészhez, hogy tegye rendbe, mert nagyon rossz a beállítása. A húrok nagyon magasan vannak, mégis zörögnek, valószínűleg vagy nyerget kell cserélni, vagy a bundokon kell kicsit csiszolni, hogy jó legyen. Végül is nagyon olcsón vettem a gitárt, ennyi talán belefér..

(#3158) Tomek25


Tomek25
újonc

Eladó Cort M200 WS villanygityó, 1 éves zsír állapotban! Ugyanitt Zoom G1-es pedál szintén eladó
Price: 38 000 Ft a gityóért, de amúgy hívj és megegyezünk!

* Konstrukció: csavarozott nyak
* Menzúra: 24.75" (629 mm)
* Test: mahagóni
* Nyak: juhar
* Fogólap: rózsafa
* Berakás: fehér pont
* Hangszedõ: Power Sound: PSLPB(-P)-II (H-H)
* Elektronika: hangerõ, hangszin, 3-állású kapcsoló
* Hardver szín: króm
* Híd: Tune-o-matic bridge,rögzitett húrláb
* Kulcs: Die cast
* Bund: 22 Large (2.7mm)
* Szín: selyemfényû dió (WS: walnut satin)
Tel:70-677-7877

(#3170) delta9


delta9
senior tag

Én bal kezes vagyok, de 16 éve jobb kezes gitáron játszom. Szerintem nem zavaró, legfeljebb eleinte, de ez később egyáltalán nem érződik. Az áthúrozással (bal kezesről jobb kezesre) az szokott a gond lenni, hogy a húrnyeregben nem egyformák a rovátkák, és a mély húrok nem tudnak elhelyezkedni a vékonyabb húrok helyén.

(#3178) TAKÍÍ


TAKÍÍ
tag

Na emberek én még gitározni nagyon nem tudok, de a szekrény legalján van egy akusztikus gitárunk ami még a fateré volt kb 20 éves simán van szerintem (bár ez a gitáron nem látszódik). Na gondoltam pöncölgetem egy kicsit. De már itt bajban vagyok :) :)) :DD

NA én elméletileg jobb kezes vagyok és így jobb kezes gitár kell Néztem a netet és ez azt jelenti hogy ilyenkor JOBB kézzel pengetek és BAL kézzel fogom a húrokat, de ez hülyeség hisz a jobb kezem ügyesebb és én azzal akarom fogoni az akordokat és balal pengetni. Ez csak nekem ilyen fura elsőre?

Ezenkívül a húrok az én gitáromon úgy vannak hogy fönt van a legmélyebb és lent a legmagasabb ugylátom ez normális ugye jól mondom?

Na most azt se értem hogy minek vannak külön balkezes gitárok, hiszen csak húrokat kell ellentétesen fölrakni azt csá.(ez biztos egy baromság amit írtam indokoljárok meg miért :) )

Ja agitárom régi mivoltából valszeg nem ártana rajta egy húr csere, de erre én nem merek vállakozni. Ja és úgy tom vannak ilyen gitárhangolós progik mondjatok már egy párat (de valami egyszerűt)

Ja és a gitáron van egy kicsi törés a "húrlábaknál" ahova bekötöm(becsomózóm) a húrt utána van egy "kis pici műanyag izé" ami meg emeli a húrokat.
NA eza valami félbetört. Így a mélyek egy pár miliméterrel "lejebb vannak".

(#3179) Trub válasza TAKÍÍ (#3178) üzenetére


Trub
tag

"de ez hülyeség hisz a jobb kezem ügyesebb és én azzal akarom fogoni az akordokat és balal pengetni"

..dehogy hülyeség :D , bal kézzel nem lehet normálisan pengetni!

"Ezenkívül a húrok az én gitáromon úgy vannak hogy fönt van a legmélyebb és lent a legmagasabb ugylátom ez normális ugye jól mondom?"

..jól.

"Na most azt se értem hogy minek vannak külön balkezes gitárok, hiszen csak húrokat kell ellentétesen fölrakni azt csá.(ez biztos egy baromság amit írtam indokoljárok meg miért )"

...ha megnézed a húrlábat láthatod, hogy a húrláb nem 90 fokot zár be a húrokal, a magasabb húrok rövidebbek. Ez az ember tökéletlen hallásával magyarázható.

"Ja és a gitáron van egy kicsi törés a "húrlábaknál" ahova bekötöm(becsomózóm) a húrt utána van egy "kis pici műanyag izé" ami meg emeli a húrokat.
NA eza valami félbetört. Így a mélyek egy pár miliméterrel "lejebb vannak"."

...nem probléma, faragj egyet helyette. Nem kis munka, én is magamnak csináltam.
Vagy bemész egy hangszerboltba és kérsz egy húrlábat. Pár száz forint.

"Ja agitárom régi mivoltából valszeg nem ártana rajta egy húr csere, de erre én nem merek vállakozni. Ja és úgy tom vannak ilyen gitárhangolós progik mondjatok már egy párat (de valami egyszerűt)"
...[link], a húrcserétől pedig nem kell félni, ha tényleg nem megy keress pár vidit youtube-on.

Azt sem árt tisztázni, hogy vannak neylon és fémhúros gitárok. Amit leírtál, abból arra következtetek, hogy neked neylon (műanyag) húros gitárod van. Erre ne rakj fémhúrokat, mert meghajlítja a nyakat.

És azt sem árt megnézni, hogy egyenes-e a nyak :D, egyszerűen nézz bele, mint vmi csőbe, úgy láthatod, hogy mennyire egyenes. Ha csak egy picit görbült, még belefér.

[ Szerkesztve ]

(#3180) TAKÍÍ válasza Trub (#3179) üzenetére


TAKÍÍ
tag

Na most ha jól tudom kezdésként az akusztikus gitárok a jók abból is nejlon. (A fémhúros nem ajánlott az elején. tudtommal)
Érdekes viszont azt olvastam hogy az elektromossal könnyebb játszani. Ez igaz?

Na most nekem hibrid (x men mutáns)gitárom van ezek szerint :) mert az alján 3 nejlon müanyag húr van a tetején meg 3 fém húr (legalábbis én úgy látom)

"ha megnézed a húrlábat láthatod, hogy a húrláb nem 90 fokot zár be a húrokal, a magasabb húrok rövidebbek. Ez az ember tökéletlen hallásával magyarázható."

Na nálam 90fokot zár be :). Asszem vágom mire gondolsz. A jobb gitároknál látom ezt hogy ott az olyan ferde a híd és akkor ebből kifolyólag rövidebb a húr. Akkor ezek szerint eza jobb gitárok jellemzője.Kérdésem: ettől függetlenül még jól be lehet hangolni, ha ilyen vagy eleve már így hamiskásabb(de még türhető haatáron belül)?

De viszont előnye is van mert így kb gond nélkül át lehet hangolni bal kezesre( ja még koptató sincs rajta)

Na apropó balkezesség [link]

Itt egy videó (itt találtam a fórumon) most leírhatnám hogy mi van benne, de valszeg mindenki rájön. :DD . A durva az hogy én is így fogtam elöször a gitárt a kezembe és mivel nem elektromos még fel se tünt és mikor rájöttem hogy szar akkor én is próbáltam így akkordokat lefogni, de túl bonyulult volt,azt föladtam.

Na hangolási problémáim: az alap bajom az hogy túl feszesek a húrok. Pl.: ha első bundba le akarok fogni egy mélyebb fémhúrt, arra már nagyon oda kell figyelni. mert elöször nem akart tisztán szólni azt rájöttem hogy, nagyobb erővel kell lenyomni.
másik problémám hogy a mélyek(a felső 3 húr) amik fémek nagyon mélyek(bár meghalgatva az alaphangokat közelítenek hozzá de én mélynek érzem) és persze a másik 3 meg túl magas.
Na most ugye a mély hang hogy magasabb legyen ahhoz feszíteni kell, de én azt már nem merem rossz hallani ahogy a gitár feszül egyet.(mint valmi tengeralatt járó ami össze akar roppani.)

Ezenkívül gitárhangolás menete: Van egy gyenge halovány emlékem amikor faterom próbálja behangolni a gitárt.
Ami abból állt hogy volt a hangvilla ami az "A"hagot kiadta és ezt probálta valszeg hallás után beállítani és utána valahogy a többit. Ez nálam esélytelen mivel hallásom ehhez nincs.
A lényeg láttam olyan gitárprogikat amikre ha mikrofonon keresztül mérik a hangot és akkor az alpján tudnám hogy merre és meddig kéne tekernem pontosan.
Bár valszeg ez az egész hangolás felejtő mostanában.

(#3181) cucka válasza TAKÍÍ (#3180) üzenetére


cucka
addikt

Na most ha jól tudom kezdésként az akusztikus gitárok a jók abból is nejlon. (A fémhúros nem ajánlott az elején. tudtommal)
Sokan mondják ezt, de szerintem baromság. Azon kell játszani, amelyik jobban tetszik illetve stílusban közelebb áll hozzád illetve ahhoz a zenéhez, amit játszani szeretnél.

Érdekes viszont azt olvastam hogy az elektromossal könnyebb játszani. Ez igaz?
Könnyebb lenyomni a húrokat, mint mondjuk egy fémhúros akusztikuson, illetve torzítva nem hallatszanak annyira a hibák. (Cserébe pl. torzítva állandóan figyelni kell a húrok tompítására, ez akusztikusnál nem szükséges)

Na most nekem hibrid (x men mutáns)gitárom van ezek szerint mert az alján 3 nejlon müanyag húr van a tetején meg 3 fém húr (legalábbis én úgy látom)
Ilyenek a nylon gitárhúrok - a 3 vastagabb körbe van tekerve fémhuzallal, de belül azokban is nylonhúr van. A fémhúrok tisztán fémből készülnek.

Kérdésem: ettől függetlenül még jól be lehet hangolni, ha ilyen vagy eleve már így hamiskásabb(de még türhető haatáron belül)?
Valószínűleg nem ezen fog múlni, hogy be tudod-e hangolni. A gitár amúgy is alapvetően hamis hangszer, tökéletesen nem lehet behangolni.

De viszont előnye is van mert így kb gond nélkül át lehet hangolni bal kezesre( ja még koptató sincs rajta)
A nyeregnél lehet probléma. Ez az a fej és a nyak közötti műanyag v. fadarab, amire felfekszenek a húrok. Ha balkezesre húrozod, akkor elképelhető, hogy bele kell reszelni a nyeregbe, hogy beférjenek a vastag húrok a vékony húroknak szánt vájatokba.

Na hangolási problémáim: az alap bajom az hogy túl feszesek a húrok. Pl.: ha első bundba le akarok fogni egy mélyebb fémhúrt, arra már nagyon oda kell figyelni. mert elöször nem akart tisztán szólni azt rájöttem hogy, nagyobb erővel kell lenyomni.
Ezt nehéz így megítélni, de amúgy valamennyi erő kell a húrok lenyomásához.

Na most ugye a mély hang hogy magasabb legyen ahhoz feszíteni kell, de én azt már nem merem rossz hallani ahogy a gitár feszül egyet.(mint valmi tengeralatt járó ami össze akar roppani.)
Az első szerintem az kéne legyen, hogy a 20 éves húrkészletet kidobod és veszel új húrokat. Jobb helyekre elviheted a gitárt és fel is rakják neked, esetleg érdemes lehet elvinni hangszerészhez a gitárt, ahol párezer forintért felhúrozzák/beállítják neked.

A lényeg láttam olyan gitárprogikat amikre ha mikrofonon keresztül mérik a hangot és akkor az alpján tudnám hogy merre és meddig kéne tekernem pontosan.
Bár valszeg ez az egész hangolás felejtő mostanában.

A legegyszerűbb egy ilyen program használata vagy esetleg vehetsz egy hangológépet. Be nem hangolt gitárral pedig nem fogsz tudni eljátszani semmit, tehát egyáltalán nem felejtős.

[ Szerkesztve ]

(#3187) Trub válasza TAKÍÍ (#3186) üzenetére


Trub
tag

Az akusztikus gitárom 36 000 ft volt. Nagyon utáltam :D , szar volt rajta játszani.
Aztán faragtam egy kicsit innen, egy kicsit onnan, állítottam a nyakon, így elég jó gitár lett.
Salgótarjánban vettem, és utólag rájöttem, hogy nem itt kellett volna, nincs is választék.
Haverom akart gitárt venni, elkísértem pestre 42 000 ft-ért olyan gitárt választottam neki, hogy csak na, este tele is sírtam a párnámat miatta.... Persze a gyerek 2 hónap múlva befejezte gitáros karierjét :W .

Már majdnem megvettem tőle 20 000 ft-ért, de a szüleit fél megkérdezni. :D

A cort jó, csak a húrlábbal sokat fogsz szívni!

(#3201) DeadMen válasza Trub (#3179) üzenetére


DeadMen
tag

"Ez az ember tökéletlen hallásával magyarázható."

Ha a hallásgörbéd egyenes lenne,hamar megsüketülnél egy-két mélyhangtól,és egy-két magastól. Ami pedig azt illeti,nem a hallásod miatt van ferdén a húrláb. Hanem, a magasabban fogott hangok tisztasága végett.

(#3204) Trub válasza DeadMen (#3201) üzenetére


Trub
tag

Itt nem a hallásgörbéről van szó.

"a magasabban fogott hangok tisztasága végett."

Igen, mert az ember tökéletlenül hall! Nem követi a matematika szabályait. Szóval a fülünk a 440 és a 880 hz közöt nem egy oktáv különbséget hall. Azért rövidebbek a magas húrok, mert azoknak "nagyobb" hz-en kell szólnia, hogy az ember tisztának hallja.

szerk.: A rosszat is ugyan olyan könnyű megszokni. Attól, hogy hamis a gitár, még nem fog később jobban játszani.

[ Szerkesztve ]

(#3263) cucka válasza Dante.S (#3262) üzenetére


cucka
addikt

Ilyen célokra használnám:[link]
Azt nem mondanám, hogy metallicára ez a legtökéletesebb összeállítás, de ennyi pénzből ezzel az összeállítással kihoztad a maximumot, szóval csapj le rá.

-amit vennék azon nincs whammy bar (nem tudom magyarul mi a neve az a vas amivel vibrál a hang )de láttam olyat amin van,azt lehet külön venni?
Magyarul tremolókarnak hívják, magát a mozgatható húrláb szerkezetet pedig tremolónak. (Hozzáteszem, tévesen. Leo Fender találta ki és ő használta hibásan a megnevezést, azóta megmaradt, de amúgy vibrato-nak kéne hívni). Lehet kapni, kérdezz körbe olyan helyeken, ahol gitárokat javítanak/készítenek. Amúgy simán el lehet lenni tremoló nélkül, sőt, én magamnak kizárólag fix hidas gitárt vennék.

megnézem nincs-e elvetemedve a nyak és hogy végig pengetem az összes bundod még mit kell megnézni rajta,hogy ne sz*rt vegyek?
Próbáld végig a potmétereket és a pickup váltót, hogy működjenek és ne recsegjenek. Ezen kívül nézd meg, hogy ne legyen repedés a testen és a nyakon, ilyesmi. Ja és természetesen játssz rajta valamit, figyeld, hogy mennyire érzed kényelmesnek a gitárt, mennyire könnyű lenyomni a húrokat (nem szabad túl kemény legyen). Számold bele, hogy valószínűleg egy csomag húrt is kell vegyél vétel után.

Ja és az erősítőn mit kell megnézni?
Végigpróbálod az összes potmétert és gombot, ami rajta van, hogy működjenek, ne recsegjenek. Szintén próbáld ki a fejhallgató kimenetet és ha van rá lehetőséged, akkor hallgasd meg nagyobb hangerővel is a hangját.

[ Szerkesztve ]

(#3286) cucka válasza Noddy (#3285) üzenetére


cucka
addikt

Hát akkor már inkább fejhallgató, rákötni valamilyen hangkártyára vagy multieffektre. Ha zajongani akarsz, rákötheted a pc-s hangszórót és kalap. Szerintem lényegesen jobban fog szólni, mint ezek a zsebvackok.
(Amúgy meg lehet, hogy így sem fognak szeretni a kollégiumban, mert a villanygitárnak is van hangja natúrban. Nem túl hangos, de azért lehet azt hallani, főleg amikor csattog a két vastagabb húr :) )

[ Szerkesztve ]

(#3335) máyköl


máyköl
veterán

Hello! Eladtam a nylon húros gitáromat, mert kinőttem a nylon húrokat, itt az ideje egy fémhúrosnak. Sok pénzem nincsen rá, 17k. :) Kinéztem pár darabot magamnak, tudnátok segíteni melyik a legjobb választás? Ha tudtok jobbat ezen az áron, bátran szóljatok!

[link]

nem tudok linket adni róla:

Julia WG 41/2 NL

Test : Amerikai hárs tető,oldal és hátlap
Nyak : Jávor
Fogólap : Jávor
Híd : Jávor

[link] Belefér az a +2k. :)

PLS gyorsan segítsetek, mert lehet, hogy holnap kéne megvennem. :)

(#3350) Zebu


Zebu
addikt

Sziasztok!

Kis családomat is megérintette a gitár láz! :DDD

Asszonykám sok éve hegedül (ha valaki hegedára vágyik, van is itthon egy eladó! ;) ), de nagy álma, hogy gitáron is megtanuljon játszani.

Olvasgatunk a témában, de kicsit zöldfülűek vagyunk és nem tudjuk merre induljunk el.

Első kérdés kapásból az árfekvés....
Lehet 10 ropiért is kapni, 20-ért is stb....
Azt gondolom, hogy egy 40-50 rongyos azért minőségben messze felülmúlja a 10 rongyosokat, viszont a 10-30-as szegmensben milyet ajánlanátok? Mire lehet ott számítani?

Használt legyen, vagy új? Mire figyeljünk oda használtnál?

Felmerül a húr kérdés is. Nylon, vagy fém..... Nem tudtunk még dönteni, mert még nem tudjuk mit szeretnénk játszani, leginkább mindent :-) Kis Metallica, Ozzy, Misirlou, Maiden, Depeche Mode, gyerekdalok, akármi.... Szerintetek itt merre mozduljunk? Gondolom fémhúrosba nylont is be lehet applikálni, de kérdés szükséges-e.

Igazából voltunk már egy hangszerboltban, de az eladó nem tűnt túl felkészültnek, vagy mi kérdeztünk rosszul, nem tudom, de nem közeledtünk egymáshoz.

Szóval rengeteg kérdésünk, félinformációnk van a témában, tudna nekünk valaki segíteni?

(#3354) Eastman válasza Zebu (#3350) üzenetére


Eastman
őstag

Szia Zebu!

Kis Metallica, Ozzy, Misirlou, Maiden, Depeche Mode, gyerekdalok, akármi....

Szerintem egy fémhúros elektroakusztikust nézz! [link]

Ha nylonost veszel, tudnod kell, hogy vastagabb, tömzsibb a nyak mert nincs benne az a merevítő acél pálca ami plusszban tartja. A fémhúros nyaka kényelmesebb ilyen szempontból, mert nem az anyagvastagság, hanem a pálca merevíti a nyakat. A nylon húrokat később nem tudod fémhúrra cserélni, illetve tudod, de nem szabad mert csúnyán elhúzhatja a nyakát, vagy megrepedhet az alsó húrlábnál ahol az fel van ragasztva a testre.

Fémhúrost nézzetek, ha már a Metallicska és a Maiden is a listán van. ;)

Összetett dolog a gitárválasztás. A haverom vintage Fender Stratja pl. annyira kényelmetlen a kezemben, hogy el sem tudom mondani. Volt vagy 300-400k a gityó, de vastag a nyaka és a rövid ujjaim miatt nehezen játszom rajta. Többet ki kell próbálni vásárlás előtt, hogy érezd a különbséget. Kezdésnél pl. a szín és az ár másodlagos szerintem. Semmi értelme, hogy egy olyan darabot válassz amin nehézkes a játék. Vedd az öledbe, fogd meg a nyakát, figyeld az ujjaid, az alkarod helyzetét, ahogy "öleled" a hangszert. Akkor vedd meg, ha a magadénak érzed. A gitár fából van, a levegőt és a tested is rezegteti, a testeddel az ujjaiddal együtt él.

Szerintem a netes megrendelés egy hangszer esetében FELEJTŐS. Hamar elmehet a kedved egy szép, de nem jó gitártól. A "nem jó" alatt azt értem, hogy a nem neked való gitártól. Lehet az 500k is, ha nem passzol a fizikai méreteidhez, a tested adottságaihoz. Nekem mindig volt gitár a szobám sarkában, de nagyon sokszor mellényúltam a hangszerválasztással és évekig nem élveztem a dolgot, csak akartam.

Üdv: Eastman

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3371) Skizz


Skizz
addikt

Hali

Pár évvel ezelőtt gitároztam (akkusztikus, kb. másfél évig), s most leporoltam a drágát (yamaha c40-es), meg is van a régi füzetem, de egyszerűen nem tudok rájönni, hogy melyik húr micsoda. :D Valaki csinálna nekem egy képet egy kottában a hangjegyekről, hogy mi melyik húr?

Köszike

(#3376) Skizz válasza Psychonaut (#3372) üzenetére


Skizz
addikt

:N
A húrokkal tisztában vagyok, csak azt nem tudom, hogy melyik hangjegy melyik húrt jelöli... hülyeséget beszélek? :)

Egyelőre nincs a közelben gitártanár, úgyhogy magamtól kell frissíteni a tudományt... meg bővíteni.

(#3379) Skizz válasza cucka (#3378) üzenetére


Skizz
addikt

Ahha, szóval ha jól tippelek ez a 6 húr... köszi :)

Noddy: :R

(#3400) Skizz


Skizz
addikt

Mi a különbség az egyenes és a húrosra ívelt capo között? :F

mod: már úgy értem, hogy melyik a jobb és miért? Vagy egyáltalán minek kell kétféle?:D

[ Szerkesztve ]

(#3405) Skizz válasza Printszkrín (#3403) üzenetére


Skizz
addikt

2k-ért Dunlop 15C-t látok a Muziker webáruházban, ami a leírás szerint "húrosra ívelt", a 15F pedig egyenes. Húrosra ívelt? Ha ívelt akkor csak jó lesz..

mod: Belegabalyodtam mint... szóval belegabalyodtam. :D A C40 nyaka nem egyenes. :F

mod2: tehát akkor ilyen kéne nekem a C40-re?

[ Szerkesztve ]

(#3415) Sweet Lou 6


Sweet Lou 6
addikt

Egyébként hétvégén húroztam újra a klasszikus Yamahámat és gyönyörűszép hangja lett! :)) Nem hittem volna, hogy a húrokon ennyi múlik.

Most megakarom tanulni bassgitáron a pengető nélküli pengetést, rászánom ezt a hétvégét. Remélem menni fog :)

sweetlou6.wordpress.com

(#3416) Eastman válasza Sweet Lou 6 (#3415) üzenetére


Eastman
őstag

Szia!

Milyen húrokat tettél rá?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3424) Eastman


Eastman
őstag

Elixir húrt próbálta már valaki?

Sweet Lou 6: ...milyen vastag húrt használsz?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3425) Sweet Lou 6 válasza Eastman (#3424) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Azt nem tudom :F De szerintem valami alap vastagságút, mert kb. ugyanolyan vastag, mint a gyári húr.

sweetlou6.wordpress.com

(#3427) M@trixfan válasza Eastman (#3424) üzenetére


M@trixfan
addikt

Nekem ilyen van már pár éve és nagyon bevált. Egy kicsit más a felülete a bevonat miatt, kicsit szerintem puhább ugyanaz az a vastagság. Viszont ebből még azóta sem szakadt el egyetlen húr sem és ilyen öregen is még tűrhetően szól, nem döglik meg a hangja mint a hagyományos mosópornak.

Amúgy az új Ibanezek állítólag Daddario húrral jönnek és két hét után berozsdált a semmitől. Ez alapján nem szívesn vennék Daddariót elektromosra, bár ki tudja...

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3440) cucka válasza tiv83us (#3439) üzenetére


cucka
addikt

Az a kis bigyó a húr része. A húrt átfűzöd a húrlábnál található kis lyukon, amin a bigyó nem fér át, így van rögzítve a húr. Szerintem semmi baja nem lesz így, nem kell egyenesen álljon.
Bridge-nek pedig azt a részt hívják, ahol a húr felfekszik egy fémdarabra. A te basszusgitárodon a híd és a húrláb egybe van építve (a basszusgitárokon általában ilyen), de mondjuk nézz meg bármilyen Gibson Les Paul gitárt, ott külön van a híd és a húrláb.

[ Szerkesztve ]

(#3463) M@trixfan válasza cucka (#3460) üzenetére


M@trixfan
addikt

Köszi, ez az újrahúrozás videó nekem is hasznos! Egyébként ha leveszem az összes húrt a gitárról akkor a nyakat merevítő fémpálca elhúzza a csupasz gitárnyakat? Csak azért kérdezem mert ugye elvileg a nyak a húrokkal tart egyensúlyt.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3464) cucka válasza M@trixfan (#3463) üzenetére


cucka
addikt

Egyébként ha leveszem az összes húrt a gitárról akkor a nyakat merevítő fémpálca elhúzza a csupasz gitárnyakat?
Nem húzza el. Pontosabban elhúzhatja, ha sokáig húrok nélkül tárolod a gitárt, egy 10-20 perces húrcsere és fogólap tisztítás erejéig nyugodtan leveheted az összes húrt.
Amúgy a pálca a nyak görbületét szabályozza, ennek tartanak ellen a húrok. Ha leveszed a húrokat, akkor a görbület természetesen változik, de ha felraktad az új húrokat, akkor újra be fog állni hasonlóra, mint volt. Az én gitárom nyaka is görbe volt egy kicsit, húrcsere + pálca állítás után szép fokozatosan javult a helyzet, kellett neki pár nap, amíg elérte a mostani állapotát. (Most is görbe amúgy, csak nem annyira, mint amikor vettem. Megcsináltatni nem nagyon éri meg, a munkadíj kb. annyi lenne, mint a gitár értéke)

[ Szerkesztve ]

(#3466) magno


magno
csendes tag

üdv.

Legújabb szerzeményem :) [link]
Dimarzio D activator X -et forrasztottam belé :) vadállattul szól. Hevederzárat már rá applikáltam persze. Egy két dolgot érdemes kicserélni rajta. Gyakorlatilag a hangolókulcsokon kívül mindent :D . Gotoh GE101Z-G cink tailpiece lesz rajta, Gotoh GE103B-T bridge, pickup keret tató csavarok feketére a pickup magasság állító csavarok feketére ( a dimarzio csak króm színűt ad a pickup-höz). A pickup kapcsoló kupak vajszínűre. A nut-ot meg tusq-ra. Már megrendeltem várom a cuccot. A nut-ot kicsit kellett reszelgetni de gyárilag van elrontva az E1 H2 húrnál nagyon be van reszelve de azért még használható ettől függetlenül, csak hát érdemes akkor azt is kicserélni egy normálisra. Örömteli hogy a nyakát és a bundozást nem rontották el. Az perfect lett azért hoztam el. Ja még a neck pickupot is cserélem majd egy sima D activator -ra kevés mélyet szed sok magasat pont ideális lesz az X-es szériához. Az X-es kimenőjelével már vigyázni kell. A peavey vk100-as fejemen próbáltam a peavey ládán amibe eminence governor hangszórókat vettem az annyira érzékeny már hogy a fejen a csökkentett bemenetre kell már dugni a gitárt. A 1960-as marshall -on érdekes módon nem de a gt75-ös celestionok sokkalta érzéketlenebbek is mint az eminence-k. Asszem többet nem fogok szórakozni kínai gitárokkal a következő gitárom már gibson les paul lesz. Volt már nálam kölcsönbe egy 1960 classic gold top később meg egy szintén 1960-as classic honey burst. Ezekkel semmit nem kell mókolni csak játszani rajtuk. Max hangszedő csere azt csókolom.

forever hardcore

(#3481) magno válasza cucka (#3470) üzenetére


magno
csendes tag

Custom darab 2009 negyedik hónapban gyártott . A híd hogy is mondjam kínai. És ez látszik is rajta használni lehet de nem éppen egy minőségi darab. A tailpiece szintén valami fröccsöntött alu ötvözet szerű iszonyat gagyi arany bevonattal, ami olyan szinten oxidálódik hogy hozzányúl az ember rajta marad az ujjlenyomat és semmivel nem lehet leszedni (pedig próbáltam :D). Mondjuk a híddal még annyi bibi van csak hogy az intonációt éppen hogy be tudtam állítani rajta, sajnos éppenhogy elég hely volt a G húrnál a saddle-nek. A hangolókulcsok teljesen jók azzal nincs probléma. Az Epi studiomon a kromózott bridge meg a tailpiece sokkal jobb minőségű bár ott is a híd miatt éppen hogy be tudtam állítani az intonációt. Az 1980-ban gyártott Jolana les paul-omról meg ne is beszéljünk abban van anyag :) azzal nincsenek ilyen problémák. Az ember ha már játszott olyan gitárokon minek van egy bizonyos minősége akkor azt utána már nem igen akarja alábbadni :). Annyit megérdemel ez a gitár hogy normális hardverek legyenek rajta. Mire mindent kicserélek rajta meg veszek mellé kemény tokot 230 ezer körül leszek árban. Aztán gibson les paul standard vagy classic és az Epi custom lesz a pótgitár húrszakadás esetére :).

forever hardcore

(#3494) cucka válasza weinmaker (#3493) üzenetére


cucka
addikt

Személyes próba nehéz lenne, mert nem tudok gitározni
Esetleg gitártanár vagy ismerős, aki tud gitározni?
Amúgy nem nagy cucc, a következőket kell nézni:
- a nyak egyenes legyen, ne legyenek túl magasan a húrok, ugyanakkor ne zörögjön sehol.
- vedd a kezedbe a gitárt, mindenképpen olyat kell venni, ami kényelmesnek tűnik és tetszik neked.
- meg kell hallgatni a hangját, itt is az a lényeg, hogy neked tetsszen
- legyen egyben a gitár, ne lötyögjön rajta semmi, stb., gondolom erre egyedül is rájöttél :)

Amúgy ráéreztél, hogy én is kicsit félek az ilyen látatlanban történő gitárvételtől.
Szerintem érdemes rászánni egy napot és ellátogatni néhány gitárboltba, ahol normális választék van.

Cortról én is jókat olvastam. Mert néhány napja csak olvasok a témában, de annyi információ gyűlt már össze, hogy csak jobban összekavarodtam.
Igen, olcsó árkategóriában a Cort kézenfekvő választás, talán jobban ügyelnek a termékeik minőségére, mint más, noname márkák. Hogy érthető legyen: nincs két egyforma gitár. A drága gitárok többek között azért drágák, mert sokkal alaposabb minőségellenőrzésen mennek át, mindegyiket jól beállítják a gyárban, kipróbálják, ha valami nem üti meg a mércét, azt nem adják el, stb. Ezért (is) kerül egy profi gitár százezrekbe.

(#3496) cucka válasza Psychonaut (#3495) üzenetére


cucka
addikt

nagyon szépen szól, csak zörög.
Ez a két dolog nem mond ellent egymásnak? :D

E6 alacsonyan fekszik fel, és az első bundba belerezeg. De újrahúrozással, vagy valami kis papír alárakásával megoldható, és akkor nagyon pöpec kis gitár.
Ha azért zörög, mert túlságosan mély a nyeregnél a bevágás, akkor a papíros módszer jó lehet. Nálam ugyanilyen célból régi húrkészletből levágott húrdarabkák vannak a nyeregnél, hogy megemeljék a húrokat. Amúgy a nyereg cseréje sem valami hűde drága dolog. Amúgy attól is zöröghet, ha nincsenek egyenletesen belekalapálva a bundok. Ha csak az első bundnál zörög, akkor valószínűleg inkább a bundból kéne faragni, mint a nyeregnél megemelni a húrt.

(#3531) R1200GS


R1200GS
aktív tag

Sziasztok!

Ezekről a húrokról mi a véleményetek:

D'Addario EJ45C Composites Normal Tension
D'Addario EXP45 Classical Normal Tension
D'Addario EJ45LP Lightly Polished Composites Normal Tension
Pyramid Super Classic "Double Silver" Nylon, medium tension

Antonio Hermosa AH10-es gitárom van. Most cseréltem rajta húrokat Yamaha Cn 10-re. Szépen szólnak, de gondoltam kipróbálok legközelebb valami minőségibb húrt is. Ha ezek közöl valamelyikről van tapasztalatotok légyszíves írjátok meg. Egyébként gitározni nem tudok, csak tanulgatok.

[ Szerkesztve ]

(#3564) benvolio válasza kaoszpapja (#3561) üzenetére


benvolio
őstag

Hát az én véleményem az, hogy a Line6 legolcsóbbjába is lévő effektek igen jól szólnak, nagyon is jó hangzások keverhetők vele. Én ahhoz max. egy torzítópedált vennék amit az egyéni ízlés szerint választ. A külön effektpedálból csak a drágábbak azok amik igazán jók. Az elején egy kezdő, otthoni jó gyakorló cucc kellett, 30-40-ből, de ha így halad tovább bőven a duplája lesz és nem is lesz kihasználva. És megmerem kockáztatni azt is ha később bejön a zenélés /próbaterem, kisebb szereplések/, akkor úgyis cucc csere lesz amit a saját füle, stílusa, ízlése szerint választ. Ez csak egy szubjektív vélemény. Jó húrtépést mindenkinek. :)

(#3577) Gyick


Gyick
őstag

Sziasztok!
Jazz zenéhez milyen húr való inkább vastagabb vagy vékonyabb?(elektromos)

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.