Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9767) sajtee válasza izomhod (#9766) üzenetére


sajtee
senior tag

Most zavar nagyon az a rohadt e húr..

Tényleg.. A húr végét hol vághatom el? Mert az még lóg.

Úristen.. IMÁDOM A HANGJÁT!!! Ez az új Ernie Ball+ a végre tökéletes hangolás együtt.. Király, nagyon szépen köszönöm mindenkinek, imádom a gitárom!!!!!! :C :C :C

[ Szerkesztve ]

(#9770) izomhod válasza sajtee (#9769) üzenetére


izomhod
senior tag

háát, vagy 2-3 rétegben jó lenne ha oda lenne tekerve, akkor már stabilan áll
ha úgy van ahogy írtad, könnyebben elengedi a húrt, hamar elhangolódik

(#9774) izomhod válasza sajtee (#9773) üzenetére


izomhod
senior tag

na neee! csináld csak hajrá!

öt húrt kell megcsinálni, nem ennyit:)

[ Szerkesztve ]

(#9776) Eastman válasza sajtee (#9767) üzenetére


Eastman
őstag

:C

No, látod mindenre van megoldás. ;) A5 a nyerő!

Sok sikert! Karácsony előtt cserélünk megint, úgyhogy készülj! Legyen a gityóban sok örömöd! ...ja és karácsonyra húrkészletet is kérj, mert február végén csere újra... :D

Nem fog szakadni, ha megfelelő a feszesség, frankó a hangolás. Nem vagy te Yngwie Malmsteen. ...még.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9781) Eastman válasza parandroid (#9780) üzenetére


Eastman
őstag

Ez olyannyira igaz, hogy van egy szott jó gitáros barátom aki nem igazán tehetséges viszont elképesztő szorgalmas. Ráadásul egy kézsérülés miatt egy ponton megfordította a nyakában a gitárt. A korábban pengető ujjai kerültek a nyakra, a húrokra. Tehát újratanult mindent.

peterkeT

Egy ember hegedűtokot szorongatva toporog a buszmegállóban, nézi a menetrendet. Tanácstalanul megszólít egy ott álló fickót.
- Ne haragudjon uram, hogy' jutok el a Zeneakadémiára?
- Gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni!!!

:D

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9783) sajtee válasza Eastman (#9779) üzenetére


sajtee
senior tag

Alap, hogy ismerem Vai-t :D

Egyébként, ma bementem hangszerboltba, kértem egy 10-es Ernie Ball e-húrt. Nem volt, de kaptam "sima elektromos" húrt. Nem tudom, milyen lehet, de jobb, mint a semmi.

(#9785) sajtee válasza Eastman (#9784) üzenetére


sajtee
senior tag

Ennyi van rajta: E-1st :DD

Egyébként megcsináltam a többi húrt is, hozom a fogót és már csak a hangolás vár rám. Örülök, végre jó a gitárom..

Köszönöm mindenkinek a sok segítséget :R

(#9786) Eastman válasza sajtee (#9785) üzenetére


Eastman
őstag

Szívesen!

Karácsony előtt jön a következő húrcsere, addig koptasd el ezeket. ;)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9794) Plazmacucci válasza 98bja (#9793) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Vannak compressor/sustainer pedálok, de az is pénz. Egy vastag húrkészlet és egy jó pickup sem árt. Na meg oda kell baszni a húrnak :D

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#9798) Eastman válasza Plazmacucci (#9794) üzenetére


Eastman
őstag

+1

Azt mondják a nagyok, hogy az ujjakban van a sustain. Tény, hogy vastagabb húrok alatt jobban dolgozik, jobban rezeg a fa. Bizonyos távolságba mész a hangszóróktól - nyakadban a gitárral - akkor is össze tud kicsit gerjedni a cucc. Ki kell tapasztalni. Single coil-okkal kevesebb sustain varázsolható elő mint a humbikkal szerelt gitárok esetén, tehát az SG-nél elvileg menne. ...de lehet, hogy nincs igazam.

...ki kell tekerni mindent 10-ig az erölködőn is... :D ;]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9800) Eastman válasza Plazmacucci (#9799) üzenetére


Eastman
őstag

Milyen vastag húrkészlet van fenn?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9830) izomhod


izomhod
senior tag

húrvásárlás

- szia, egy 105-45ös piros acél warwicket szeretnék.

ideadja, kifizetem, utána látom hogy nikkelezett

- nem jó, a stainless steel kéne
- az nem szokott lenni mostmár, ez is van olyan jó, sokan viszik
- csak a steeles jó nekem
- akkor 100-40-es van, tessék
- ha leengedem d-re nem lesz tartása
- á, anniyra nem vészes

na itt kezdett elegem lenni

- na mi van 105 45 acél? daddario van?
- van
- azt kérem, köszi heló

2 ronggyal drágább volt, de állítólag nagyon szépen cseng, ma lesz kész:)

(#9860) sajtee


sajtee
senior tag

Elhatároztam, hogy ha bele döglök is, de megtanulom a Sweet Child 'O Mine-t végig.

Az eleje már ment, de úgy, hogy mindent lefogtam előre. Ma megtanultam úgy, ahogy Slash is játssza, mindig csak egy ujj van a húron. Fáj a kezem nagyon, de ennek a számnak a gyakorlását iszonyatosan élvezem, nagyon tetszenek ezek az ujjmozdulatok.

(#9919) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Amúgy én vagyok az egyetlen, aki azokat hallgatja főként, akiket még gyerek korában megismert? Én azt a pár előadót követem (10-20 kb).

Mert gondolom pl aki itt idősebb, az pl a country korszakban nőtt fel, és főként azokat hallgatja. Az előbb felsorolt nevekből is csak 1-2-t ismerek.

Most is még inkább a régebbi, 8-10 éves számokat hallgatom, mint az újakat, nem tudom miért, de azok annyira a szívemhez nőttek, hogy vhogy nem tudok át állni az új dolgokra... :D

Most unokatesóm pasiját tanitgatom gitáron, egyelőre úgy, hogy tanítok neki egy-két új dolgot, és utána megy az "ő nyomja a basszust egy húron, én meg játszok rendesen" játék pc mellett. :D Így nem megy el a kedve sose, mert ugye taul újat is, de utána szórakozik is.
Most pl ezt játszottuk, nem tudom, hogy ez mennyire számít metálnak, de neki is nagyon bejön, ő főként metált hallgat, meg alternatívot... :D
http://www.youtube.com/watch?v=g81L_--RZ94&feature=related

Jó kis fülbemászó dal :D Csak kár, hogy ilyen rövid.

Élőben jobban üt, mert ott kijön a dobosuk "énekelni", a tömeg meg nyomja vele együtt :D
http://www.youtube.com/watch?v=vP4nFVwATCE

[ Szerkesztve ]

(#9937) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

+1

Az osztályban is van egy pár gitáros gyerek, azt mondták, hogy nagyon jól nyomják, meg ő kitalál mindent fejből, ők a királyok, azt én meg "ja, gitározom, tudok egy kicsit én is" :D Aztán a tábortűznél aláztam mindet :DD Se a ritmus, se a lefogások, se semmi nem volt náluk rendben. Nem tudtam játszani, mert mindig előbb vagy később váltott, vagy mellé nyúlt mindig... Pedig aztán már kb 2 éve játszott, a másik meg 5 éve, de annál csak a "fogom az egy húrt, azt darálom az egy hangot, mert ez a hardcore" ment.

Meg ilyet szólnak, hogy rakjunk össze egy számot. Mondom ok...
Neki áll mászkálni egy skálán, azt ennyi. Mondom dallam, ritmus, vmi nincs?
És ő zenekarban játszik, meg van saját számuk már. Gondolom milyen... :D

Szerintem így, hogy "üljünk le azt dobjunk össze vmit" nem lehet jó számokat írni. Kell egy ihlet, ami magától jön, nem erőltetésből, mert az mindig vagy sablonos, vagy szar lesz.

Csajoknál akkor érsz el vmit, ha van egy gyenge, nulla technikájú, lányos hangod, és tudsz mellé 1-2t akkordot. Ma már elég ritka az olyan lány, de még fiú is, aki hallgat vmit, ami villanygitáron szól. Amint meghallja a gitárt, rögtön az megy, hogy ez szar, tök mindegy, hogy milyen stílusról van szó.
És az nem tetszik nekik, hogy "ezt nem lehet énekelni, meg szar a szövege is". De ezt úgy mondják, hogy 6-7 év angol "tanulási" múlttal rendelkeznek, és azt se tudják, mit énekelnek ők. Ilyen ez az új Flo-rida szám, az a whistle, amiben a "fújjad bébi, lassan kezdünk" meg bukj rá, meg mittomén miket mond, és ezt éneklik a csajok is. De a pasik átverik, mikor ő is azt énekli, hogy szopjad... :DD

Nagyon gáz a generációm emberek... :D

(#9961) Eastman válasza sajtee (#9957) üzenetére


Eastman
őstag

Koptató jól jön. Én már össze-vissza karcoltam volna a gitárom, ha nincs. Feltámasztom nyögdíjasan a jobb könyököm a testre és lendületesen pengetem az ákkordokat kb. a nyak alsó vége fölött. :) Amelyik húr épp' nem kell, azt ujjbeggyel tompítom. Szerintem ritmusgitáros lennék, ha egy pisztollyal a színpadra zavarnának. ...mint Izgi. Őt komáztam a legjobban a Gunsból.

Hihetetlen, hogy két gitáros kell Slash pótlásához. Kemény. ...most látom, hogy háárom. :Y

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9962) Retekegér


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Na, túl vagyok életem első húrcseréjén és gityóhangolásán, büszke vagyok magamra. :D
Szerencsére az akkordok még mennek, a váltásra fogok nagyon rámenni, hogy automatizálódjon. Régebben gitáros ismerősöm javasolt akkordmeneteket, viszont már kicsit megkoptak az emlékeim ezen a téren. Valaki tudna adni tippeket?

<< Heimdal >>

(#9972) Tv


Tv
senior tag

Sziasztok

Vásároltam egy Cort X2-t. Le szeretném cserélni a gyári húrokat ( elvileg Daddario 9-es), Ernie Ball 10-esre. Kell vajon utána állítanom a nyakat? Illetve a nyergen kell-e majd reszelni? Csak azért kérdem, mert régebben csak ilyen félig home-made gitáraim voltak, azt meg faragtam nuygodtan, de az új gyárit nem nagyon szeretném, ha nem muszáj.

(#9976) X2N válasza Tv (#9974) üzenetére


X2N
senior tag

Nem muszáj, nekem a gitáromban 2 rugó húzza a 10-es húrkészletet.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#9977) Eastman válasza Tv (#9972) üzenetére


Eastman
őstag

Nem kell faragnod, elvileg 0.11-ig jó. Nálam fel van fektetve a tremolótőke a testre. Keményebbre lett cserélve mind a három rugó. Így jobban átadja a tőke a húrrezgéseket a fának. Viszont ebben az esetben csak engedni lehet a karral a húrhosszokon, nyújtani nem. Játék közben bal kézzel nyújtok, jobbal engedek rajtuk. Ha úgy tapasztalod, hogy hangolódik a gitár, beteheted a 3. rugót is. Viszont utána lehet, hogy oktávot kell állítani.

...+ begrafitceruzáztam a szemöldök hat hornyát is, hogy jobban csússzanak a húrok, kevésbé hangolódjon a Strat a tremolózás közben/után.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9978) Tv válasza Eastman (#9977) üzenetére


Tv
senior tag

Köszi a választ, és a többieknek is. Tremolót nem használom igazából egyelőre. Eddigi gitárjaim fix húrlábasok voltak, de ami késik, nem múlik :)

(#10010) sajtee válasza Eastman (#10009) üzenetére


sajtee
senior tag

Nem zavar, első gitár, 20 év múlva ránézek, addigra talán kopottas lesz és eszembe jut a sok boldog óra :)

Nem tudom, mikor lettem ilyen dekorbuzi, de így, hogy minden kapcsoló egy helyen van, tiszta fehér a gitár, nincs koptató, túl üres. Azon gondolkodom, ráírom filccel azt a bizonyos idézetet, tök jól mutatna fehéren :D

Kérdés: Lehangolhatrm szimplán dropra a gitárt ezzel a 10-es Ernie Ball-la. Eddig úgy tudtam, simán, de olvastam olyan kommentet, hogy másik húr is kéne hozzá, vastagabb?

[ Szerkesztve ]

(#10029) sajtee válasza Szten Márs (#10028) üzenetére


sajtee
senior tag

3 ujjast.

Viszont nem néztem meg, de rájöttem, hogyan kell a négyujjasat. Gondolom. Egy fekvéssel előrébb rakom (de ugyanarra a húrra), mint a kisujjam, így a hang nem változik, de csak egy ujjam kell elmozdítanom és egyet levenni a húrról?

Mindjárt kipróbálom.

Tényleg jó, így köszönöm! (remélem, jól fogom..)

[ Szerkesztve ]

(#10035) Szten Márs válasza Eastman (#10033) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

C-G váltásnál nekem pont teljesen mindegy, de írtam én is, pár váltásnál igencsak értelemszerűbb a 320003. ;)
Egyébként nem hiszem, hogy van értelme kigyakorolni a 320033-at, ha a 320003 tökéletesen megy. Plusz abszolút kezdőknek sokat szokott segíteni a 3x0003 (két ujjal lefogva), csak, hogy a G körkép kuszább legyen. :DDD

A 320033 egyébként talán egy hajszállal vérszegényebb is a 320003-nál, mivel csak az A húron szól a H hang, és a 6 hangból az az egy szem a H, míg a 320003-nál ott a szabadon rezgő h húr is, hogy besegítsen ebbe és két helyen is szólhasson ez a hang. :)

sajtee:
Teljesen korrekt fogás. Kétujjas, háromujjas, négyujjas, barrés. Mindegyik korrekt, ami eddig feljött. :K Aztán, hogy melyiket mikor, arra úgyis ráérzel...

[ Szerkesztve ]

(#10043) Eastman válasza Psychonaut (#10042) üzenetére


Eastman
őstag

Nekem mondod? Belémégett. :D

Szten Márs Pont a barrézás nem megy a Stratón. Valamelyik húr nekem mindig kimarad. Nem szól, vagy tompán szól. Már épp' kezdett letörni az önbizalmam, de a Les Paul adta hiba nélkül. Már csak 6 kiló választ el a nyugodt éjszakáktól. :)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10075) Eastman válasza izomhod (#10073) üzenetére


Eastman
őstag

Nagyon nájsz mind a kettő. :)

Engem a rövid ujjaimat is figyelembe véve a picolo bassgitár érdekel... Jó móka lehet.

#10072 blackmacs

Vegyél egy jó nyakat, egy frankó húrlábat és egy nagy jelet leadó humbuckert, egy hangerőpotit, faragsz hozzá valami testet, összerakod aztán mehet is a boogie. Nagy jelszintű pu-nál teljesen mindegy, hogy miből van a test. Nyak jó legyen, annyi. ;)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10142) Eastman válasza sajtee (#10141) üzenetére


Eastman
őstag

Persze. Dúr, moll, pentaton (Blues is mehet). Katt ide!

Tudod, mindegyiket csak egyszer kell bevágni és eltolhatod őket a gitárnyakon. Tehát pl. a G dúrt kezded a 3. fekvésben az E húron. Az A dúr koppra ugyan az, csak az 5. fekvésben kezded. Ennyi. H dúr 7. fekvés, C dúr 8. , stb. Ujjrend, skála menete doszt ugyan az.

Major = dúr

Minor = moll

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10144) Eastman válasza sajtee (#10143) üzenetére


Eastman
őstag

A kettő mehet párhuzamosan. Azért szeretem a linkelt oldalt mert. ...mindegy, kattints ott egy skálára és vidd az egeret a Pattern 1-re, 2-re, stb... Nagyon logikusan van összerakva.

Szerk: Milyen kvint? Itt egy C dúr: [link] Vidd az egeret a Pattern 1-re. Piros a kezdőhang (C) onnan indítsd a skálát és mehet oda-vissza. Ha már megy, gyakorold a Pattern 2-t ugyan úgy a piros hangról indítva. ...és így tovább. Ha már betanultad az egész nyakat, a Pattern 1-et indítsd az E húr 3. fekvéséből és az a G dúr skála, stb... Nagy falatnak tűnik, de csak egyszer kell megtanulni a dúr skálát és utána már el lehet tolni bárhová a nyakon. Transzponálni, szakkifejezéssel élve.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10151) NSiS


NSiS
csendes tag

Schecter-ekről valakinek tapasztalat? 7 húros hangszert akarok venni, jó kis mély torzított zenéhez, viszont 250k alatt nem találok japán Ibanezt :S így ha már indonéz ez is-az is, akkor már inkább kevesebbet adok ki érte, ezt néztem ki egyébként, és egy kb. ilyet próbáltam ki ma: Schecter Demon-7 FR (egyébként nekem nagyon bejött a hangja, a nyaka meg valami hihetetlen kényelmes)

Ez pedig az alternatívája lenne számomra, bár az árkülönbség jelentős és ezt nem tudtam kipróbálni: Ibanez S7420
Egyedül a mahagóni test és a Zero-trem szólnak mellette, kérdés, hogy megéri-e, van-e akkora minőségbeli különbség.

Üdv!

[ Szerkesztve ]

(#10152) Enton válasza NSiS (#10151) üzenetére


Enton
addikt

Ez az ibanez 7420 egy éve még csak 160e volt, tudom, mert én is kiszemeltem magamnak.
Ha annyi lenne még most is mindenképp azt ajánlanám.
Schecter-ből a fix húrlábasoról szoktak jókat mondani, ilyen tremolósról még nem olvastam eddig.
Talán bővebb infót találsz a schecterről itt:
[link]
vagy itt:
[link]
Ibanezről max annyit hogy egy pickup csere után simán felsőkategóriás hangja van.

"mert gyakorlatilag megszámolhatatlan mennyiségű papucsállatka használ gazdatestként internetezésre humanoidokat és ez követhetetlen."

(#10153) Enton válasza Enton (#10152) üzenetére


Enton
addikt

Plusz érdemes nézegetni a gitárshop.hu-t is szoktak lenni jó árban 7 húrosok:
[link]

"mert gyakorlatilag megszámolhatatlan mennyiségű papucsállatka használ gazdatestként internetezésre humanoidokat és ez követhetetlen."

(#10154) _seth_


_seth_
veterán

Én ezen nem tudok eddig játszani, youtube szép és jó, el tudok onnan játszani pár számot úgy is szól mint a videóban, be is tudom állítani az effekt pedállal a megfelelő hangzást de az, hogy tudom fejből, hogy melyik húrt hol kell pengetni még nagyon kevés, tehát totál kezdőknek való tabról még megy is de egyszerre két-három esetenként 4 hangot lefogni már nem megy tehát jön a lelkes, hosszantartó akkord tanulás, aztán ha ráálltak az ujjaim majd mehet komolyabb is :) A felszerelés saját szintemhez rá lehet fogni, hogy megfelelő, lelkesedés lenne, ráfordítható idő annál kevesebb de most, hogy jön a tél szép lassan már úgyis többet leszek bent így talán többet előkerül a gitár :)

[ Szerkesztve ]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#10156) Eastman válasza _seth_ (#10154) üzenetére


Eastman
őstag

Nice!

Akkordváltások és skálagyakorlások ezerrel! Aztán majd szépen ráál a kezed. TAB-ról én sosem tanultam. Ennek azért vannak hátrányai is, de ha megfigyeled a szólókon kívűl leginkább akkordbontásokról beszélünk a TABos számsorok esetében. Tehát egymást követő lefogott akkordokat fordít le számsorra a TAB - általában. Érdemes a kályhától, az akkordoktól és a váltásoktól indulni. Szóló pedig a skálán fut. Jobb, ha az egész elvét tanulod meg, gyakorolod be és nem a számsort magolod. Minden dúr hangnak, akkordnak van egy párhuzamos moll-ja:

C dúr --> A moll

D dúr --> H moll

E dúr --> Cisz moll (C#m)

F dúr --> D moll

G dúr --> E moll

A dúr --> Fisz moll (F#m)

H dúr --> Gisz moll (G#m)

A párokat játszd le egymás után. ;)

Csak azután olvasd tovább ezt a hsz-t, ha a váltásokat már begyakoroltad!

##############################################################

Nézzük, rakjuk egymásra a skálákat. Példa képpen legyen a C dúr --> A moll

Nézd csak: C --> Am

Hasonlítsd össze a két skálát, a sötétkék pontokat. Mit látsz? Koppra ugyan azokat a hangokat, ugyan azt a skálát használod csak máshonnan kezded játszani. C dúrt indítod a vastag E húr 8. bundjától, az A mollt pedig az E húr 5. bundjától. Vagy ahonnan akarod tetszés szerint a skála hangjain, a skála, a sötétkék pontok keretein belül. Tehát máris fele annyi skálát kell megtanulnod, hiszen dúr és párhuzamos mollja ugyan azokból a hangokból áll. Csak másik hangról indítasz.

Arra figyelj, hogy a magyar (és német) zenében H-t írunk és mondunk az A és C hang között. Angol és amerikai kottákban, tabokon, leírásokban, weboldalakon B-t használnak, ahogyan a linkek alatt is látod. Ezt nem árt megjegyezni.

Egy dal legutolsó hangja segít abban, hogy milyen hangnemben íródott, melyik skálát, melyik akkordokat kell használnod. Persze ez nem mindig van így, de a slágerekre, rádióban játszott dalokra ez általában igaz. Ha elindítasz egy zenét és közben az ujjaiddal a megfelelő skálán tekeregsz, rögtön ráérezhetsz a zamatára és egyből tiszta lesz a kép. ;)

Nézzük a pentaton skálát, az mégegyszerűbb.

Legyen itt a példa mondjuk F dúr --> D moll pentaton skála.

Nézd csak: F --> Dm Nem kicsit hasonlít egymásra a kettő, igaz? ...viszont nagyon. :) Ergo minden skálából csak egyet kell megtanulnod. Ha bemagoltad, már tudod a mollját is, úgy, hogy egyszerűen egy másik hangról indítasz. De az a csavar a történetben, hogy nem csak a párhuzamos mollját tanultad meg ezáltal, hanem már az összes hangnemben le tudod játszani a skálánkat, hiszen csak eltolod az egészet a gitárnyakon és adja magát a magasabb vagy mélyebb hangnem. Nézzük a példát:

F --> Dm pentatonról indultunk az előbb, igaz?

Menjünk magasabbra, itt egy G --> Em pentaton pár. Koppra ugyan az. Annyi, hogy ha G-ben játszod, akkor a 15. bundról indítasz, az a kezdőhang. Játssz le öt hangot (pentaton) csak a sötétkékkel jelölt pontokon a legvastagabb húrról indítva a G hangról (15.bund). Vidám, igaz? (mert dúr). Ha Em-ban játszod akkor a 12. bundról indítod a skálát. Játssz le öt hangot az Em-ról. Szomorkás (mert moll). Ennyi és nem több. :)

Menjünk mélyebbre, itt egy E --> C# m pentaton pár. Csöcsre ugyan az az ujjrend, csak más fekvésben játszod. E-t indítod a 12. bundtól, Ciszt indítod a 9. bundtól.

Játssz le most tíz hangot a E-ről indítva (12. bund)! Vidám. Azután játssz le tíz hangot az C#m-ról (9. bund). Szomorkás. Ennyi. :)

További dúr - moll párok:

Cisz (C#) --> Aisz moll (A#m)

Disz (D#) --> C moll (Cm)

Fisz (F#) --> Disz moll (D#m)

Gisz (G#) --> F moll (Fm)

Aisz (A#) --> G moll (Gm)

[ Módosította: 7 ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10158) _seth_ válasza Eastman (#10156) üzenetére


_seth_
veterán

Huh :) Ez aztán a részletes leírás :) Ki is másoltam wordbe és amint időm engedi neki is állok :)

Tabnál valóban csak annyi megy, hogy xy húr 4 5 4 3 3 stb... de ez nem is ér semmit, max úgy néz ki mintha tudnék gitározni közben pedig csak 1-2 szám megy :(

Köszi szépen!

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#10178) Eastman válasza 98bja (#10177) üzenetére


Eastman
őstag

Ha túl erősen szorítod az akkordokat akkor hamis lehet. Próbál meg úgy, hogy amennyire lehet a fém bundok közvetlen közelébe teszed az ujjaid és lazán.

A húrkészlet is fáradhat, hamis lehet egy idő után. A kettő együtt eredményezheti a problémát. Tremolós a gitárod?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10180) Printszkrín válasza 98bja (#10177) üzenetére


Printszkrín
senior tag

Cserélj húrokat!
Ha két hete nem volt ilyen gondod, akkor valszeg elkopott, elkoszolódott
elrozsdásodott a húr. Ilyenkor szokott ez a jelenség előjönni. Hangológéppel
egyenként behangolva tiszta, de ahogy lefogsz egy akordot, vagy elkezdesz
fekvésben játszani valamit, hamis.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#10198) 98bja válasza Plazmacucci (#10181) üzenetére


98bja
senior tag

az oktáv az a hangoló szerint jó, de amikor a 12. bund üveghangjára hangoltam be, akkor valahogy jók lettek az akkordok és nem hamis. Valószínűleg le fogom cserélni a húrokat. Vagy a nyakkal lehet valami? :(

(#10263) pc-user válasza BluEyes (#10250) üzenetére


pc-user
aktív tag

Köszi a javaslatokat!

Néztem az SX-eket is, csak nem tudom, hogy ebben az árketagóriában van-e olyan gitáruk, aminek nem zörögnek be "idő előtt" a bundjai, ha le akarom engedni a húrokat, hogy minnél kényelmesebben lehessen rajta játszani. Egy csiszoltatás és profiloztatás újabb 10-15e ft. kb.

(#10265) BluEyes válasza pc-user (#10263) üzenetére


BluEyes
őstag

Ebben az árkategóriában a Squire ugyanolyan lutri, mint az SX, vagy mint bármi más. Ezeket mindenképp személyesen kell megnézni, és kiválasztani egy hibátlan példányt. De kb. ugyanolyan minőséget képes mindkét gyártó produkálni, úgyhogy emiatt nincs előnyben egyik sem. Ki lehet fogni kimagaslóan jól sikerült példányt, meg bele lehet nyúlni valami selejtbe is, tehát nem árt, ha a vásárlásnál jelen van egy tapasztaltabb gitáros emberke, aki a durva hibákat azonnal kiszúrja egy hangszeren.
Az, hogy egy erőteljesebb pengetésre a húrok megciccennek, hozzáérnek a bundokhoz, az természetes dolog, a húr nem a fogólappal párhuzamosan, egy síkban, hanem körkörösen rezeg, és ha alacsonyra engeded őket, óhatatlanul beleérnek a bundokba. A probléma akkor van, mikor emiatt elhallgat a húr, egy nyújtáskor "megfullad" a hangja stb. De hát ezért kell jól körbenézni, kipróbálni a boltban. Egy jószemű szakember ha belenéz a nyakba, szabad szemmel is kiszúrja a többihez képest kintebb álló bundot vagy a fogólap kidomborodásait. Ha nincs is jól beállítva egyenesre a nyak, lehet "érezni" a nyak ívéből, hogy a pálca meghúzásával ki fog-e majd egyenesedni rendesen.
Egy síkba csiszolás azért olcsóbb, olyan 5k körül kérnek érte.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#10380) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Ha a háttérzajt akarom elfojtani magas gain esetén, akkor egy Artec Turbo compressor jó lehet erre a célra? Vagy a zajzárjukat vegyem meg?

Kompresszor vagy zajzár?
Mert olvastam olyat, hogy a zajzárnál az első pengetés pl halkabb, vagy elmarad, vagy nem jön ki az a kattanó hang egy megállásnál, ha rácsapok a húrokra.

Minden tanács jöhet.

(#10385) sajtee


sajtee
senior tag

Nos..

Az elején nem tanultam meg az akkordokat, hanem ha meg akartam tanulni egy számot, akkor megnéztem az akkordot, így volt legkönnyebb megjegyezni. Még mindig van, amit nem tudok, de azt veszem észre magamon, hogy a váltás egyre jobban megy, magabiztosabban játszom, biztosan váltok a húrok között és egyre jobbak az improvizációk. Tegnap megkérdezték, hány éve gitározok. Érdekes volt..

Ez a Johnny a mocsokban viszont valahogy nem az igazi. Lejátszom, de... Nem tudom.

(#10405) sajtee


sajtee
senior tag

Hmm.. Ma elszakadt az A húrom. Mindegy, szerencsére volt itthon, a hosszú hétvégére nem örültem volna, ha gitár nélkül maradok.

(#10454) Eastman válasza X2N (#10451) üzenetére


Eastman
őstag

Ez brutál jó lehet. Azt fogjátok, hogy Hendrix óta tudjuk, hogy fordított fejjel vastagabban szól a gitár. ...ha a nyereg után a kulcsig hosszú a vastag E húr. Nem lehet rossz.

Az első PH!-s gitár találkozót valami hangszerboltban kellene rendeznünk... :U

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10499) Nunder


Nunder
őstag

Sziasztok!

Van nekem egy Ibanez RG320PG2 gitárom, amiben leledzik egy Edge III-as tremolo. Hogy most ez jó vagy nem, az mindenki egyéni véleménye, szerintem megfelelő, de lehet, hogy én vagyok a szerencsés kivétel.

Két kérdésem lenne. Az első: nem tud valaki olyan megbízható forrást, amely leírja az Edge III-as (tulajdonképpen a Floyd Rose is megfelelő) tremolók működési elvét érthetően? Kitérve a hangolásra, a beállításra stb. Annyi eltérő véleményt olvastam már erről, hogy ihaj, szeretném végre letisztázni ezt magamban.

A második egy kicsit vadabb dolog. Lehetséges-e fixálni valamilyen módon a hidat, hogy átmenetileg fix húrlábként funkcionáljon? Kérdezem ezt azért, mert hogyha néha le akarok ruccanni Drop-D-be egy kis bólogatásra, akkor ne kelljen már mindent átállítani a művelet kedvéért.

Bárkinek bármilyen ötlete van szívesen fogadom.

Ja és felüdülés ez a topik, hasznos dolgokat lehet benne találni. 5 éve vagyok a PH!-n de ide még valahogy nem találtam el. :) Keep up the good work lads!

P.s.: Ha már itt vagyok, itt is próbálkozok:

"A fórum hozzászólásai és a rengeteg pozitív visszajelzés miatt egy Genius SP-HF 1255A 2.0 hangfalpár mellett döntöttem. Csupán annyi kérdésem lenne, hogy ha én rendelkezem egy Focusrite Scarlet 2i2 hangkártyával, aminek van két vonal kimenete (L-R), akkor ezt a csodát rá bírnám-e kötni úgy, hogy az előlapi monitor potival tudjam a hangerőt állítani? Kérdezem én ezt azért, mert van egy Shure fejhallgatóm mellé, és eddig folyamatosan cserélgetni kellett a kábeleket a fejhallgató kimeneten. Előre is köszi a válaszokat."

Erre a válasz: "1 pár (azaz 2 darab) RCA - 6,3mm-es jack kábelre lesz szükséged, ami megfelelően van bekötve." Valakinek ötlet?

[ Szerkesztve ]

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#10510) X2N válasza Nunder (#10499) üzenetére


X2N
senior tag

Nekem is ilyen tremolós gitárom van, és szerintem nem nehezebb beállítani mint egy sima vintage tremolót. lényeg hogy testel párhuzamosan kell beállítani, és akkor nem hangolódik, amit a rugók állításával érhetsz el. Húrokat egyenként kell cserélni, és mindig ugyanolyan húrt kell venni. Hangolni úgy érdemes hogy vastag E-t behangolod, utána A-t, és megint vastag E-t, így haladni le vékony E-ig.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#10528) blackmacs válasza izomhod (#10526) üzenetére


blackmacs
aktív tag

Bárcsak én is ott tartanék már :(((
De ami késik nem múlik :K
Remélem egy hónap múlva sikerül megvennem a drágaságot és a húrok közé csapni :D

BE QUIET!PureBase600;MSIB450Tomahawk;Ryzen52600;PATRIOT16GBViper4 DDR43200MHzCL16;FSPHyper600W;ADATA 128GBXPGSX6000;WD240GBGreen;SEAGATE BarraCuda1TB3.5"7200rpm64MB;Scythe Mugen 5 Rev B,Sapphire RX580 4Gb

(#10592) Eastman válasza Psychonaut (#10591) üzenetére


Eastman
őstag

Szerintem nálad a pont. Annyi, hogy a húrvezető babák fölött van egy króm dekli.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10714) izomhod válasza izomhod (#10713) üzenetére


izomhod
senior tag

most látom, hogy az E hangolókulcsnál van egy kallantyú, amivel drop D-re lehet tenni a húrt, vagy arra amire :Y

(#10732) sajtee


sajtee
senior tag

Hmm....

Általában gép előtt gitározok. Nagyon utálom, de eleinte ez van, míg meg nem tanulok.
Na, szóval, itt az erősítő. Beraktam ide egy elosztót és azzal használom.

Viszont, azt vettem észre, ha csak egy picit hangos a kombó (mondjuk a hangerő a felénél van), elkezd sípolni, mint az állat - ezt úgy tudom megállítani, ha lefogom a húrokat. Leginkább akkor hallani, ha treble-re van kapcsolva a pickup-kapcsoló (márpedig majdnem mindig úgy van). Clear-nél nem.

Tudni kell, hogy viszonylag (nagyon) sok gain-t használok, észrevettem, hogy az is közrejátszik, ha feltekerem.

Gondoltam, bedugom egy földelt konnektorba, valószínűleg megszűnik. Átpakolás, kombó be, feltekertem felesre, gitár be, minden poti fullra rajta, treble. Király, nem sípol. Ma, de nézzük picit több hangerővel és egy kis gain-nel. Annyira nem, mint előtte, de megint elkezdett sípolni.

Egy (meg nem mondom, milyen márkájú..) 6méteres kábellel használom. Ez normális? Mi lehet a gond, esetleg hogyan orvosolható?

(#10742) McCann válasza Baldr1 (#10738) üzenetére


McCann
tag

Hoi

Márs nagyúrnak igaza van, amelyik tetszik, azt vedd meg!
Nagyon nem mindegy, hogy hogy veszed a kezedbe, hogy nézel rá, amikor a szobában az állványon álldogál, nekem minden egyes alkalommal vigyorra húzódik az arcom :D
Ha kezdő gitárnak kell, akkor úgyis le fogod cserélni idővel, ne zörögjön a húr meg ne legyen görbe a nyak, ennyi :)

Washburn px-solar 170 c, man. Yeah.

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.