Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux

Hozzászólások

(#7001) drsanya válasza csendes (#7000) üzenetére


drsanya
aktív tag

Fene tudja, de mint említettem, ahogy láttam hogy nem jó, visszaraktam a mentést, azzal megy. Ha lesz időm foglalkozom vele komolyabban. Ha jó emlékszem ilyenkor még van fél évem az előző verzióval ugye? Addig meg csak megoldom, megoldjuk, megoldják... :DDD

I am iRacer

(#7002) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Én szúrok el valamit, amiért a saját Qt-s alkalmazásomat nem tudom az alap wayland környezetben elindítani?

A hibaüzenet:
QWaylandGLContext: failed to create EGLContext, error=3009

Eddig azt hittem, hogy a Qt5.15-el fordított alkalmazások már 'gond nélkül' futtathatók waylanddel és a Tumbleweeden wayland/gnome környezetben nincs is gondom. Viszont most, hogy felraktam a gépre a Fedora 33-at, a 5.15-ös verzió ellenére is problémába ütköztem. Ha --platform xcb paranccsal futtatom, akkor ezen is fut hiba nélkül.

Van valami rituálé, amit még el kell végezni a Fedora 33 qt5-ös fejlesztői csomagjain, amitől wayland kompatibilis alkalmazásokat enged megszületni? Vagy csak nem elegendő, hogy a qt5-qtbase-devel és qt5-qtwayland-devel csomagokat felraktam a függőségeikkel?

(#7003) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok.
Felhasználó vagyok, Debian ivadék. :D
Ne üssetek. Thx.

Viccet félre, eddig még csak olvastam a Fedora-ról, most pedig már egy 33-as Live-ról pötyögök. Egyelőre. Barátkozós.

Idehaza desktop-minilab-nak használom a gépem, néha megy napokat, néha leállítom, mikor hogy vagyok épp itthon, vagy ilyesmi.

Ilyen használat mellett gondoltam, rápróbálok a Fedora-ra, szippantsunk egy kis friss levegőt. Mintha kijönnék a dobozból (aztán majd kiderül, illúzió-e).. Debian stable branch nekem nagyon "öreg", a testing-ben pedig vannak kardinális bibik, pl. egy upgrade során úgy elcseszte az NVIDIA DKMS-akármimet, hogy hajam téptem, végül ledúrtam.

Alkalmas a Fedora egy általános desktop használatra, vagy viszonylag gyakran fosikálja össze magát itt valami ? Nincs kényszeres upgrade mániám egyébként, de ha kell, kell.

- KVM/QEMU (pár virtuális gép, fejlesztgetek is + 1db W10)
- böngészés
- VLC (video)
- zfs (3 pool-on az életem)
- Wine (jópár motyót futtatok alatta)

Kábé. Esetleg aki hasonló utat bejárt: mire számítsak, ha véglegesre felrakom ? Fogok sokat anyázni ? Nem szeretnék sem Ubuntut - nem jó az irány snap-el és a telemetriával szvsz - sem Mint-et, se mást, most kifejezetten érdekel ez a világ.

Esetleg egy CentOS fele tudnék még elhajolni itthonra, ha annak volna értelme. De ez a Live bevallom őszintén, elképesztően gyönyörűre szabott Gnome. Mikor bejött, "wow", ennyit tudtam kinyögni :D (Szeretek elmélyedni egy linuxban, de azt is szeretem, amikor kinéz normálisan, ha desktop disztró).

Köszi minden tanácsot. Akár lebeszélést is. Rá is. Bármit. Próbálom megtalálni az arany középutat a hardcore mókolós Arch és a csecsemőbarát MX Linux között félúton valahol. Ubuntu alatt azért, ő már nekem "túlautomatizált" sok.

Azért nem az általános linuxosba mentem, mert Ti már jó ideje Fedora-n ültök.
:R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#7004) csendes válasza Dißnäëß (#7003) üzenetére


csendes
őstag

Ööö, tulajdonképpen mit szeretnél? Persze, alkalmas a Fedora Desktop-nak, csak egy új kiadásra kb. 2-3 hónappal a megjelenés után érdemes váltani, mert addigra a bug-okat kivasalják, de csak összesen kb. 13 hónapig van támogatás. Vagyis mégiscsak hat havonta kell új kiadásra frissíteni, 2 hónappal eltolva a megjelenéshez képest. Ez egyszerűen túl macerás.
Ha valaki csak linux-ot akar használni, akkor Ubuntu LTS vagy Mint. Van hozzájuk minden, a normál Ubuntu túl bugos és macerás félévente frissíteni. Ha elég ügyes valaki, akkor esetleg Arch Linuxot használhat LTS kernellel, mert a normál kernel kb. béta minőségű: vagy elindul a frissítés után vagy nem.Az arch-announce-request@archlinux.org levelezőlistára célszerű feliratkozni, mert ott figyelmeztetnek, ha valami trükkösebb frissítés jön.
Fedora jelenleg egyfajta preview, mint egy tanulmányautó az autószalonban. Egy rakás újdonság, áramvonalas design, de nem szokás munkába járásra vagy bevásárláshoz használni. Aztán pár dolgot majd beépítenek az iparilag gyártott modellekbe belőle, vagyis a RHEL-be. CentOS kb. = RHEL támogatás nélkül, szervernek tök jó, desktopnak kicsit maradi.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7005) Dißnäëß válasza csendes (#7004) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem tudom, van-e ember a ph-n, aki szebben és érthetőbben össze tudta volna ezt foglalni nekem, nagy köszönet az erőfeszítésért. :R Azt hiszem, így messziről képbe is kerültem Fedora-val kapcs. és pont ez kellett most nekem.

Akik itt vannak, miért használják ? Tesztautózgatnak ? :U
:R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#7006) drsanya válasza Dißnäëß (#7005) üzenetére


drsanya
aktív tag

Így igaz, szépen össze lett foglalva. Nálam pl. pont a frissítések gyakorisága miatt esett erre a választásom egy hordozós virtuális gépnek, amin a feleségem tudja nyomni az ÁNYK-t, meg intézi a bankolást. Másra nem használom (még). Viszont az átállás 32-33-ra elcseszett valamit a Java-val, úgyhogy maradtam 32-n inkább. Paranoiás vagyok kicsit IT biztonság terén, úgyhogy én örülök hogy ilyen gyakran frissül.

A leghülyébb érv, amiért a Fedora-ra esett a választásom ezen feladatok ellátására pedig az, hogy állítólag Linus is ezt használja :DDD :))

I am iRacer

(#7007) Dißnäëß válasza drsanya (#7006) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Paranoiás vagyok kicsit IT biztonság terén, úgyhogy én örülök hogy ilyen gyakran frissül.

Én is, dettó. Csak Debian Stable-nél a kernel öreg (ugat az edac valami logban, hogy korrupt a bios-om ? ECC RAM-ok kapcsán..- Ryzen 5 3600.. kiderült, hogy neeem, csak kernel nem látja a memóriavezérlőmet, ollé).. Debian Testing meg jó lenne, csak oda meg nem mennek security update-ek, a Debil oldala szerint (tegnap olvasgattam át). Unstable meg cutting edge lenne minden szempontból, mint egy Fedora kb, na de ott aztán törik minden mindenfele, sokkal jobban, mint egy Fedora esetén szerintem, mert más a tesztelési és release stratégia.

Úgyhogy .. lehet kivárok kicsit még Debian-stable KDE alatt, aztán .. vagy Fedora 33, vagy Mint. Mint lényegében egy jó stabil Ubuntu, annak hülyeségei nélkül. Se snap, se telemetria és Debian szemmel nézve sem esett messze az alma a fától.

A leghülyébb érv, amiért a Fedora-ra esett a választásom ezen feladatok ellátására pedig az, hogy állítólag Linus is ezt használja
Akkor már ketten vagyunk :DD de üröm az örömben, hogy ő valszeg jobban ért hozzá.. :O :DDD

Köszönöm (mindenkinek). :R

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#7008) kovaax válasza drsanya (#7006) üzenetére


kovaax
őstag

"Paranoiás vagyok kicsit IT biztonság terén, úgyhogy én örülök hogy ilyen gyakran frissül."

Nem azért frissül gyakran, mert a Fedorások f@szább gyerekek és jobban ügyelnek a biztonságra, hanem mert újabbak a programok, és ezért tele vannak hibákkal. Szóval ha nagyobb biztonságra vágysz, akkor Debian stabil, vagy Centos (mindkettőben régebbi a kernel szerk: kernel is és a programok is). Én az itthoni "fő" gépemen Debian stabilt használok, most lett egy laptopom, arra viszont Fedorát raktam.

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#7009) csendes válasza Dißnäëß (#7005) üzenetére


csendes
őstag

Így van, az új dolgokat lehet rajta tesztelgetni, meg van aki nosztalgiából :D. Nem utolsósorban, ha valaki RHEL bizonyítványt akar megszerezni, akkor gyakorláshoz: [link]
Én még a tapétákat is szoktam szeretni, mondjuk pont a 32-nek nagyon ronda volt. És a legszebb dolog volt a világon, amikor a solar plymouth-tal elindult a Fedora 10.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7010) drsanya válasza kovaax (#7008) üzenetére


drsanya
aktív tag

Jó persze ebben is van igazság, de amikor keresgéltem a lehetőségek között, ez tűnt a "legtisztábbnak". Nem akartam egy olyan rendszert, ami valaminek a leszármazottjának a forkjának az újragondolt, de régi alapokon új mindentreisjóésbetonstabilbombabiztos változatának a leegyszerűsített 0.1-es usernek is jó új kiadását használni.
Szerintetek használjak valami mást? (gondolkodómosolygószmájli) :DDD

I am iRacer

(#7011) kovaax válasza drsanya (#7010) üzenetére


kovaax
őstag

Ma reggel azt gondolnám így a Fedorás laptopom előtt ülgögélve, hogy ha deszktopnak használod és nem zavar az állandó frissítgetés, akkor inkább a Fedorára szavazok, mert a Gnome ezen van a legjobban összerakva. Ha szervernek, vagy zavar az állandó frissítgetés (és/vagy hajlamos vagy aggódni az ssd-d élettartama miatt), akkor Debian. Ha Redhat vizsgára készülsz, akkor Centos (Redhat/Centos kernelben nincs benne egy rakat driver mindenféle hibrid csipszetekhez, meg ilyenek, lehet velük szopni rendesen, de egy idő után belejön az ember). Ha KDE-t szeretnél, akkor még lehet mindig inkább openSUSE-t kéne, csak azt elég kevesen használnak felénk, így lehet többet kell magadnak szüttyögni (külföldiűl nem tudom mennyire vannak jó fórumok rája).

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#7012) kovaax


kovaax
őstag

Más: Hogyan lehet a laptopom biosát frissíteni Fedora alól, ha a gyártó win10-es progit ad? Csinált már valaki ilyet? Lenovo Ideapad 3-14ADA05-ről van szó.

-=- There's no place like /home -=-

(#7013) drsanya válasza kovaax (#7011) üzenetére


drsanya
aktív tag

Tegnap este jött velem szembe egy írás (Google ajánlat, biztos nem követnek és figyelik mit keresek... :U ), hogy melyek a legjobb Red Hat alapú rendszerek.
CentOS hardcore felhasználóknak való, pillanatra belenéztem a topikjába, olyan dolgokat láttam, még az EP képviselőink is belepirulnának, kösz nem inkább :DDD
Na mondom akkor megnézem az Oracle Linuxot. Regisztráljak a letöltéshez. Akkor köszi, nem nézem meg...
ClearOS-ről életemben nem hallottam még, egy pillantást majd vetek rá azért, bár gyanítom, hogy a Community ugyanúgy bétateszt, mint a Fedora a RHEL-nek. Ebből a listából egyedül a Fedorát láttam eddig élőben.

I am iRacer

(#7014) cigam válasza kovaax (#7012) üzenetére


cigam
félisten

Csak egy tipp: [link], vagy egy FreeDOS-os(?) pendrive: [link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7015) csendes válasza drsanya (#7013) üzenetére


csendes
őstag

Csakis CentOS. A Scientific Linux helyett is arra áll át a legnagyobb európai fizikai kutatóhálózat [link] Nem utolsósorban a Red Hat többé-kevésbé megvette irányítja a CentOS-t. [link]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7016) kovaax válasza cigam (#7014) üzenetére


kovaax
őstag

Már túl vagyok rajta, mint üveges tót a hanyattesésen, de azért köszönöm!

Örvendezzetek!

-=- There's no place like /home -=-

(#7017) cigam válasza kovaax (#7016) üzenetére


cigam
félisten

Érdekes írás. Valahol félúton elvesztettem a fonalat. A frissítés a BIOS.cap fájlt fogja bebootolni?

Konklúzió: Miért nincs az UEFI-ben gyárilag egy update gomb?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7018) kovaax válasza cigam (#7017) üzenetére


kovaax
őstag

Igen, ide:
/EFI/fedora/fw/fwupd-909011ba-47f9-4ee3-bf07-1a0574cedcb8.cap

Bár hogy ez pontosan hol van, azt nem tudom, mert nem néztem meg, hanem reboot-oltam.

-=- There's no place like /home -=-

(#7019) drsanya válasza csendes (#7015) üzenetére


drsanya
aktív tag

Szép. Nálunk a cégnél is egyébként a NetAvis szerver CentOS. Viszont ahogy így nézem az én céljaimnak az ágyúval verébre kategória :DDD

I am iRacer

(#7020) drsanya válasza kovaax (#7016) üzenetére


drsanya
aktív tag

Csodálatos. Mondjuk első ránézésre úgy a 95%-át nem értem :)) :DDD Meg hát a jelenlegi időpont sem épp alkalmas már hardcore olvasmányhoz. Ahogy lesz szabadidőm azonnal átolvasom emberi időpontban

I am iRacer

(#7021) Vladi


Vladi
nagyúr

Ezt most komoly? :Pipewire as default sound daemon

Sírok... ki emlékszik még a pulseaudio micsoda vitákat kavart? Aztán szépen beállt a sorba. Most gyorsancseréljüklemertcsak. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7022) cigam válasza Vladi (#7021) üzenetére


cigam
félisten

Nem akarom látni, mert gyűlölöm látni,
nem akarom látni, mert reszketek látni,
nem akarom látni, mert fáj, ha látom,
s nem akarom azt, hogy újra fájjon.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7023) Vladi válasza cigam (#7022) üzenetére


Vladi
nagyúr

Teccik, kreatív. :DD

Minnyá jön a freebsd 13. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7024) csendes válasza Vladi (#7021) üzenetére


csendes
őstag

Mert a wayland mellé ez kell :D

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7025) Vladi válasza csendes (#7024) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nah 1 óra alatt migráltam 29-ről 34 bétára.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7026) kovaax válasza Vladi (#7025) üzenetére


kovaax
őstag

Szerintem én ki fogom hagyni...A laptopozásnál lett lokális megvilágosodásom, mert rengeteget frissít a Fedora, és mivel a laptopot gyakorlatilag böngészésre használom, és mindent (=amit lehet) memóriában tartok, ezért a frissítések írják a lemezt leginkább. Két ünnep között összevetettem a csomagok verzióit a Debian testinggel, és mivel nagyjából egyeznek, le is cseréltem rá. És kevesebbet frissít a D testing, mint az stabil F33!!! A torrentezős gépen marad a Fedora, de megnézem, hogy mennyit frissít ha már nem ő az aktuális stabil.

-=- There's no place like /home -=-

(#7027) Vladi válasza kovaax (#7026) üzenetére


Vladi
nagyúr

alfa-béta-stabil-másodlagos útvonalon egyre csökken a frissíthetnékje. Na jó, de utána mit teszel fel? Nekem tökéletes megoldás volt a centos 7, amíg ki nem nyírták és már sose készül el a normális 8.
Szóval merre tovább? Kísérleteztem a freebsd-vel, mert az 5 éves ciklust használ, de eddig nem sezrettük meg egymást. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7028) kovaax válasza Vladi (#7027) üzenetére


kovaax
őstag

35-öt. :)

-=- There's no place like /home -=-

(#7029) Vladi válasza kovaax (#7028) üzenetére


Vladi
nagyúr

31.-én már rilíz! :P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7030) drsanya


drsanya
aktív tag

Apró sikerélmény, de meg kell osszam :DDD

Adott a bankolós, ÁNYK-zós VM, ami 32-nél megragadt. 33 nem akart menni az ÁNYK, mint utólag kiderült az OpenJDK11 miatt. Nem erőltettem a dolgot, fogalmam se nem volt mit kezdjek vele.

Ma este volt egy kis időm, úgyhogy frissítettem 34-re, ott is a 11 openJDK. Letöltöttem a java.com tar.gz, kicsomagol, kiválaszt terminalban, hogy azt használja, és az ÁNYK újra működik :DD

Örömbódottá' :C

I am iRacer

(#7031) kovaax válasza drsanya (#7030) üzenetére


kovaax
őstag

Én már évek óta a weben töltöm ki...

-=- There's no place like /home -=-

(#7032) drsanya válasza kovaax (#7031) üzenetére


drsanya
aktív tag

Nem nekem kellett, hanem a feleségemnek, mivel ők abban szoktak dolgozni. Kiforrottabb mint a webes (még). Meg nem csak adóbevalláshoz kell neki.

I am iRacer

(#7033) brugo


brugo
aktív tag

Még mindig nem jött meg a Firefox 89 -re a frissítés mi lehet az oka ?

(#7034) csendes válasza brugo (#7033) üzenetére


csendes
őstag

Hová nem jött meg?
Release Stable version
Fedora 35 firefox-89.0-1.fc35
Fedora 34 firefox-88.0.1-1.fc34
Fedora 33 firefox-88.0.1-1.fc33
Még itt is vannak mindenféle tűzróka kölykök: [link]
De ne add fel a reményt, mert jön már: [link]

[ Szerkesztve ]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7035) brugo válasza csendes (#7034) üzenetére


brugo
aktív tag

Fedora 34 firefox-88.0.1-1.fc34 - re várom .

(#7036) csendes válasza brugo (#7035) üzenetére


csendes
őstag

Igen, ott van az utolsó hivatkozáson, hogy már egy napja elindították az igényt:
firefox-89.0-1.fc34 created by stransky a day ago for Fedora 34 pending->stable

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7037) Vladi válasza csendes (#7036) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nincs valami update testing tároló, ahonnan csak azt frissíted?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7038) csendes válasza Vladi (#7037) üzenetére


csendes
őstag

Dehogynem, azt is feltettem, hogy a koji-ban már ott volt.
De közben már megoldódott, mert mára átkerült a stable-be az fc34 csomag is.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7039) brugo válasza csendes (#7038) üzenetére


brugo
aktív tag

Köszönöm a nyugtatást , ma megérkezett a frissítés !

(#7040) whbear


whbear
senior tag

Sziasztok!
Hétköznapi mindenes notebookra Fedorát fogok ismét feltenni vagy 10 év után. Ha már a szerverek CentOS-en mennek, maradjon az rpm-es vonal. Mi most az ajánlott file system SSD-hez? Lehet az ext4-et el kellene hagynom. Kell valamit állítani vagy alapból kezeli majd az SSD-t?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#7041) Vladi válasza whbear (#7040) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elvileg megy majd outofthebox, de egy tesztelést azért engedj rá. Én ext4-et használok mindenre, több ssd esetében is.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7042) whbear válasza Vladi (#7041) üzenetére


whbear
senior tag

Köszi, akkor marad az ext4.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#7043) joecontra


joecontra
addikt

Sziasztok!

Ma felraktam a Fedora 34 XFCE spin változatot. Több észrevételem is lenne.

1) Be kellett állítanom a nomodeset kapcsolót a telepítésnél, máskülönben mindig kirakott.
2) Amíg nem tettem fel a zárt nvidia drivert és nem takarítottam le a nyíltat, random kifagyott.
3) A paneleknek szoktam átlátszóságot beállítani. Itt is megpróbáltam, de elég darabos.
4) Be szoktam állítani hogy az asztalon egy ikon se legyen (csak az amit oda töltök le persze). A home mappa almappáit viszont Asztal Dokumentumok Képek Letöltések Nyilvános Sablonok Videók Zenék nem sikerül eltávolítani.

A befejezetlen magyar fordítást nem említem mert a 33-as kiadást angolul használtam így nem annyira zavaró.

Ha valaki tud nekem segíteni ezekkel kapcsolatban, azt megköszönöm.

Szerk.:
4. pont kipipálva, a user-dirs.dirs fájlt kellett szerkeszteni.

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#7044) Vladi válasza joecontra (#7043) üzenetére


Vladi
nagyúr

2005-óta félkész a magyar fordítás, asszem má így is marad. :DDD

Amikor én voltam kezdő, az volt a fáma, hogy linuxra csak nvidiát, atit ne vegyél. Mostmár fordítva van. Ez ilyen kínlódós még mindig nvidián.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7045) whbear


whbear
senior tag

Próbálgattam a Silverblue-t. Nagyon ígéretesnek tűnik, minden rendben volt vele. Kicsit szokni kell az állandó újraindítást de nagyon gyors, stabil. Viszont ami miatt mennie kellett az a gnome. Nem is tudom kiknek tervezték ezt a förtelmet. Lesz KDE spin is. Most is van ilyen farigcsálás Kinoite néven, de nem volt türelmem megvárni amíg felmászik. Én, mint masszív KDE fan biztosan teszek vele egy próbát amint hivatalosan is megjelenik.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#7046) csendes válasza whbear (#7045) üzenetére


csendes
őstag

És mi történik, ha jönnek a kritikus biztonsági frissítések az alap böngészőre? Van több megoldás, de mindegyik macerás.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#7047) joecontra


joecontra
addikt

Sziasztok!

Nemrég tettem fel a Fedora 34 XFCE spint, mint korábban írtam. A leírtakon kívül újabb "problémába" ütköztem. Igaz a rendszer működését nem érinti de nekem fontos lenne.

A legtöbb program felvette és alkalmazza a XFCE ablakkezelő beállításait, míg néhány alkalmazás (pl. Mousepad, Képernyőképkészítő) tipikusan GNOME-os címsorral szerepelnek és az XFCE ablakkezelő beállításait nem követik (szín, betűméret, cím pozíciója stb.).

Erre egyszer valamikor találtam egy környezeti változós megoldást de most bárhogy keresem, nem találom. Ha ebben tud valaki segíteni azt megköszönöm. :R

Üdv,
J

(#7048) whbear válasza csendes (#7046) üzenetére


whbear
senior tag

Engedélyeztem a flatpak repót. Utána rpm-ostree upgrade és flatpak upgrade után a legfrissebb Firefox került fel.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#7049) 3psilon


3psilon
aktív tag

Fedora 35 megerkezett! Ti mar frissitettetek? :)

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#7050) cigam válasza 3psilon (#7049) üzenetére


cigam
félisten

... és megint nincs a telepítőben magyar nyelv. :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7051) Vladi válasza 3psilon (#7049) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hogy tellik az idő. :Y 34-ből az alfát raktam fel, az marad 37 alfáig. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7052) 3psilon válasza Vladi (#7051) üzenetére


3psilon
aktív tag

Mármint, az alfa gondolom közben felfrissíti magát releasere, nem?

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#7053) Vladi válasza 3psilon (#7052) üzenetére


Vladi
nagyúr

Utoljára mikor néztem úgy ment a fejlesztés, hogy mindent begórnak egy helyre. Van egy végdátum, amikor már nem lehet ész nélkül minden őrültséget beletenni, na akkor válok le a következő kiadás fejlesztése.

Persze a ökörségek bedoblálása folytatódik, de már egy másik helyre. Ez a rawhide. Ami folyamatosan frissül és omlik is össze.
Amikor ez a szétválasztás megtörténik új feature már nem kerülhet kiadásba, ergó ilyen alfa és béta kiadások jönnek. Ezek elvben már használhatóak, persze összezuhanás előfordul. Beta után már ritka.

Én magamnak így tolom ki támogatását 13-15 hónapról, majdnem 2 évre.

mod: jah igen, alfa - beta -rc - végleges. így frissülget.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7054) alapz@j válasza 3psilon (#7049) üzenetére


alapz@j
tag

Igen, két gépen is (desktop és laptop): szépen és gyorsan ment minden, semmi probléma nem volt.

(#7055) leviske


leviske
veterán

Mióta rázták ennyire rendbe a KDE Spint? Most disztróhoppoltam a napokban és iszonyat stabilnak érződik (pedig előtte raktam fel Tumbleweed KDE-t próbára, szóval ez nem kizárólag a KDE érdeme). Bár a Wayland session még mindig nem az igazi, de X11-en brutális. Nagyon kellemesen csalódtam most.

(#7056) cigam


cigam
félisten

Örömhír! Az új Fedora 36 telepítőjébe (Anaconda), végre visszatért a magyar nyelv támogatás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7057) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok! Segítsetek légyszi.
Szűz Fedora user vagyok, más rendszereken már viszonylag jártas vagyok Grub újra telepítésben, de itt egy kicsit elakadtam.
Ez a tényállás. [link] Nem szabványos telepítés, azzal nincs bajom.
Jól gondolom, hogy újra kéne húzni a Grub-ot?

(#7058) cigam válasza májkimiki (#7057) üzenetére


cigam
félisten

Minek? Hiszen szépen elindul. Fedora esetén azért trükkös a dolog, mert alapból LVM-et használ. Itt egy kis leírás a működésről, javításról.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7059) májkimiki válasza cigam (#7058) üzenetére


májkimiki
őstag

Közben találtam ezt: [link]
Viszont nálam nem szokványos, default Fedora telepítés van. Hanem sima ext4/root, valamennyi SWAP és 512 /efi/boot FAT32-vel.

(#7060) cigam válasza májkimiki (#7059) üzenetére


cigam
félisten

Arra is ott a megoldás: Using the GRUB2 boot prompt
ls-el kilistázod a partíciókat, aztán a megfelelőt behelyettesítve
set root=(hd0,3)
linux (hd0,1)/vmlinuz-3.0.0-1.fc16.i686 root=/dev/sda3 rhgb quiet selinux=0
initrd (hd0,1)/initramfs-3.0.0-1.fc16.i686.img
boot
De ott szépen le van írva minden.

Persze az is opció amit linkeltél, hogy chroottal kelted életre.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7061) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok!
Csak egy általános kérdést szeretnék feltenni, hogy a Fedora miként áll az SSD-k trimmeléséhez?
Mi a default beállítás SATA SSD, M.2-SATA, M.2-NVME meghajtók esetében?
Ütemezett trimm.service vagy discard kapcsoló az fstab-ban?
Hagyományos HDD-re már sikerült átmigrálnom Fedora-ra, de megyek tovább SSD-re és fő rendszernek a Fedora lesz egy jó ideig.
Köszi előre is.

[ Szerkesztve ]

(#7062) cigam válasza májkimiki (#7061) üzenetére


cigam
félisten

Állítólag az fstrim.timer fut alapból, ami hetente futtatja az fstrim.service-t.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#7063) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok!
Tudtok valami okosságot, hogy merre induljak a következő kis probléma ügyében?
Van egy FC36-om telepítve, természetesen GDM-mel. Arra húztam egy Cinnamon-t, de a GDM-et szeretem, tetszik, nem akarom lecserélni.
Annyi a bibi, hogy a notimat egy elsődleges nagyobb monitorral használom. Hol lehet a GDM-et arra bíztatni, hogy a bejelentkező képernyőt már a monitorra tegye ki?
LightDM-et valamennyire konfigoltam már, de GDM-hez még nem kellett nyúlnom.
Példának erre tudom hozni az MX Linux-ot, ami LightDM-et használ Xfce-vel és semmilyen hozzányúlás nélkül kiteszi az elsődleges monitorra a login screen-t.
Nem, nem akarok Xfce-t és LightDM-et, tök jó a Cinnamon a GDM-el.

(#7064) brugo


brugo
aktív tag

A vasarnapi kernel frisitessel elment a hang.
Tudnatok segiteni ?

(#7065) Rowon


Rowon
veterán

Fú de pörög ez a topik. :C :U

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#7066) kovaax válasza Rowon (#7065) üzenetére


kovaax
őstag

Várhattál volna még 5 hetet... :K

-=- There's no place like /home -=-

(#7067) Rowon válasza kovaax (#7066) üzenetére


Rowon
veterán

:R Igazad van. Jövőre ilyenkor jövök! :C

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#7068) retardalt válasza kovaax (#7066) üzenetére


retardalt
csendes tag

Öt hét múlva új verzió?

(#7069) kovaax válasza retardalt (#7068) üzenetére


kovaax
őstag

Nem, hanem akkor telt volna le az 1 év az utolsó hozzászóláshoz képest. Amúgy én elhagytam a Fedorát, Debiant rakok a kis gépemre is már jó ideje, meg mindenhova.

-=- There's no place like /home -=-

(#7070) berusbacsi


berusbacsi
junior tag

Ha véletlenül valaki Fedora 39-et btrfsre szeretne telepíteni: a rendszer hibával tölt btrfsről, mindenképp kell neki egy ext4 /boot partíció. Az esetlegesen előre létrehozott btrfs partícióra nem hajlandó települni, és a telepítő újra formázni sem képes, csak új partícióként létrehozva a telepítőből fut le rendesen. Természetesen csatolási opciókat sem lehet állítani... Gratula a Fedora csapatnak, ügyes... :W
Ha végre felment, első boot után rögtön szerkesszük az fstabot (főleg ha tömöríteni szeretnénk a rootfst), hogy a frissítések már a normálisan felcsatolt kötetre kerüljenek.
Ha végig szenvedtük a folyamatot, onnan már müxik rendesen...

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#7071) whbear válasza berusbacsi (#7070) üzenetére


whbear
senior tag

Köszönöm az információt. Igazából, btrfs-re nem teszek már semmit egy jó kis adatvesztés miatt.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.