Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) Dißnäëß válasza bta1 (#500) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nekem még nem volt sok oroszom, de a mostaniak fantasztikusan szólnak.

Van még 4db 6C33C-B a ládában, meg 2db JJ KT88, 2db JJ ECC99 és 2db JJ E88CC.

A JJ-ktôl nem félek, a nagy ruszkiktól igen, ôk 1 pár ilyen, 1 pár amolyan évjárat. (Mind a 4 Ulyanov, de nem egyszerre lettek beszerezve, hanem 2 év eltéréssel, más forrásból).

Valami szórást jól tûrô, megengedô kapcsolásban kellene bevetnem ôket. Vagy 4 SE monoblokk, vagy 2 pushpull. Még törpölök rajta, hogy lenne jó.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#502) p76 válasza Dißnäëß (#501) üzenetére


p76
senior tag

Én azon töröm a fejem hogy a negative feedback-et kikapcsolhatóvá tenni + egy potival szabályozható is legyen.
[Itt egy példa, bár a kutya nem bírja sokáig idegekkel]
Nagyon jó pofa amikor bekapcsolja a fickó és azt mondja:
turned on...no smoke...yet! :)

(#503) Dißnäëß válasza p76 (#502) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Igen, el lehet vele játszani, ha megengedi a kapcsolás (a legtöbb általában, de van, amikor instabillá teheti a játékot). Pont tegnap láttam egy ki-be kapcsolhatót egy kapcsoláson, fene se tudja hol. Telóról néztem este már ágyból félkómásan, becsuktam.

Még mindig ott a Tim Mellow féle OTL amúgy, amin erősen kattogok. Vagy az Ernst Rössler féle design-ok egyike. Ezek ilyen jó kipróbált dolgok (jókat olvastam mindkettőről). De saját kútfőből is lehet egy egyszerűt alkotni, aztán max. megosztja fórumon és megszakértik többen, nehogy be legyen valami nézve de csúnyán :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#504) bkercso válasza p76 (#502) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hasonlóan lehet hangolni a visszacsatolás mértékét kompoziterősítőnél is a torzításkioltó OPA GBWP-jának megválasztásával.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#505) bta1 válasza Dißnäëß (#503) üzenetére


bta1
őstag

"ha megengedi a kapcsolás"

Nem a nyílthurkú stabilitással szokott gond lenni. Szokványos hangsugárzókkal csak triódás végfokozatok engedik meg az átfogó NVCS kikötését, vagy helyi kimenőtrafó-tekerccsel sorosan visszacsatolt fajták (QUAD, ARC).

(#506) p76


p76
senior tag

[link]
Ez a trafó primer oldala jó fojtótekercsnek? 2H@20mA fojtó helyett.

(#507) binatone válasza p76 (#506) üzenetére


binatone
tag

Légréssel rendelkező trafót kell használni fojtónak. Régi csöves rádiók kimenőtrafója 20 mA-re elég lehet.

(#508) CPT.Pirk válasza binatone (#507) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én fénycső ballaszt trafót szoktam használni folytónak, prímán megoldja a feladatot C-L-C-R-C elrendezésben.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#509) bta1 válasza CPT.Pirk (#508) üzenetére


bta1
őstag

"folytónak" :Y

Most azonnal sarokba, kukorícára térdepelni, és 200x leírni, hogy
fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó fojtó ... :P

Viccen kívül, ennyire azért nem egyszerű a helyzet, főleg nem együtemű erősítő L-C szűrős tápjában. Nagyon nem mindegy, mit lép az a szűrő rezgőkör tranziens (de úgy is mondhatnám, zenei) jellegű terhelésre. És ez még csak a szebbik (érthetőbb) oldala a dolognak...

(#510) CPT.Pirk válasza bta1 (#509) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jól van. Elfolytom a fojtást. :D

Mit kellene hallanom, ha valami nem jó?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#511) taf120


taf120
lelkes újonc

Sziasztok!
[Ezt] lehet használni sima line-out-ra kötve? Például egy CD lejátszóra? 2V-os line-out.
voltage gain of slightly less than unity - feszültséget nem erősít, de áramot igen.
2V line-out az nem elég bőven egy fejhallgatónak? (még sok is)

(#512) CPT.Pirk válasza taf120 (#511) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, de csak alacsony impedanciás fejhallgatókkal. Viszont nem ide való ez a kérdés, hanem a hobby elektronika topicba: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#513) bkercso válasza taf120 (#511) üzenetére


bkercso
nagyúr

Szia!

Igen, de 120ohmos fölötti fejessel halk lehet.

Amúgy inkább egy diamond buffer BC327-40/337-40 és MJE243/253-akkal felépítve, 100mA nyugalmi árammal, kis hűtőbordákkal. Szerintem. :) Ahhoz kimenőkondi sem kell, ha betrimmereled a kimeneti DC-t 0-ra.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#514) taf120 válasza bkercso (#513) üzenetére


taf120
lelkes újonc

Köszönöm szépen a válaszokat!

(#515) bta1 válasza CPT.Pirk (#510) üzenetére


bta1
őstag

Egyensúlyhiányt, visítástól a b(r)ummogós, lassú basszusig... van egy viszonylag szűk, L értéktől is függő C2/C1 arány, amikor jó. Bár ez csak akkor mérvadó, ha a kapcsolás nincs elszúrva és a kimenőtradó sem rossz minőségű. DIY SE erősítőnél leginkább az utóbbival szokott gond lenni...

(#516) CPT.Pirk válasza bta1 (#515) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kimenőket Fleta tekerte a hobbielektronika fórumáról, elég szép méretes példányok. Meg merem kockáztatni, hogy jól sikerültek. :)

Nem, nem tudom mekkora az L értéke, sosem mértem meg, de elvileg 1-2H körül van a CLCRC szűrésben.

Azt tudom mondani, hogy oda kell figyelni este a hangerőre, mert a mély átvitel amit az SE kapcsolás produkál, az masszív.
Zenében gyors, kemény rock-ot, metált, punk-ot meg olyan dolgokat hallgatok, mint pl. a Pink Floyd. Szerintem észrevettem volna, ha a leírt jelenségek valamelyike felütötte volna a fejét.
Az erősítő részletei itt vannak: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#517) Sanyaaa26


Sanyaaa26
senior tag

Tisztelt fórumozók, még mielőtt szabály elleneset cselekedem, rákérdeznék szabad itt témába vágó dolgot eladásra hirdetni?

(#518) Dißnäëß válasza Sanyaaa26 (#517) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Engem spec. sehol sem zavar a fórumon, ha mondjuk hardveraprón meghirdeted és itt linkeled.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#519) funkmester válasza Dißnäëß (#518) üzenetére


funkmester
aktív tag

Engem se zavar sehol, ha nem direkten akarja valaki ram tukmalni

(#520) #71562240 válasza Sanyaaa26 (#517) üzenetére


#71562240
törölt tag

Szabályellenes lenne. A Hardveraprón kell hirdetni.

(#521) bkercso válasza Sanyaaa26 (#517) üzenetére


bkercso
nagyúr

Max. Aláírásodban engedélyezett a hirdetés vagy linkje.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#522) Sanyaaa26


Sanyaaa26
senior tag

Köszönöm!

(#523) Dißnäëß válasza Sanyaaa26 (#522) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Most nézem mit árulsz, ezt meg kell tapsikolnom. :)) :C

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#524) btraven


btraven
őstag

Miért van a 2 kondenzátor a kimenetnél ha van transzformátor is?

(#525) binatone válasza btraven (#524) üzenetére


binatone
tag

[link] Így nem folyik egyenáram a transzformátoron.

(#526) btraven válasza binatone (#525) üzenetére


btraven
őstag

Mindig azt olvasom milyen rossz egy kondenzátor a jelútban. meg hogy használjunk inkább kimenő transzformátort.

(#527) CPT.Pirk válasza btraven (#526) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Minden kondenzátor rossz ami jelútban van ez igaz, de ez itt egy szimmetrikus SRPP kapcsolás, ahol a kondenzátor nem csatoló szerepet tölt be, nélküle az egész nem tudna működni.
Itt (3 oldalon át) jól leírják, hogy mit csinál az ott: [link]

A kimenő transzformátort viszont nem azért használ a csöves kapcsolások többsége amit mondtál, hanem mert a trafó az relatíve egyszerű módja a csövek magas kimeneti impedanciáját illeszteni a hangszórók nagyon alacsony impedanciájához.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#528) bkercso válasza CPT.Pirk (#527) üzenetére


bkercso
nagyúr

Pedig jelet csatol az a kondi.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#529) CPT.Pirk válasza bkercso (#528) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nyilván...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#530) bta1 válasza btraven (#526) üzenetére


bta1
őstag

Ezt így ebben a formában ("helyette") nem tudom, hol írták le, egyébként a kapcsolással számomra ez lenne a legkisebb baj...

(#531) Dißnäëß válasza bta1 (#530) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ha ez a legkisebb, mik az efölötti bajok vele ? :U

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#532) btraven válasza Dißnäëß (#531) üzenetére


btraven
őstag

Gondolom az a 47k visszacsatolás? Jót nevettem vodkaboy22 blogjának egyik megjegyzésén. Kiszedte a visszacsatolást a csöves erősítőjéből. Kérdezték, milyen lett? Azt válaszolta hogy tisztább és részletesebb :) De lehet hogy csak viccelt :)

[ Szerkesztve ]

(#533) bkercso válasza btraven (#532) üzenetére


bkercso
nagyúr

Vagy nem. Félvezetősben tápfüggő. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#534) bta1 válasza Dißnäëß (#531) üzenetére


bta1
őstag

Értem én, hogy a tervező viszonylag magas damping faktort akart elérni, csakhát ezt egy ECC82 -- 6n30p SRPP OTL röhögve teljesítené. Mivel így nem adódna hozzá a kisméretű kimenőtrafó rézellenállása, kb. ugyanakkora visszacsatolással kb. ugyanazt tudná ... talán mondani sem kell, hogy a lineárisabb első fokozatból adódóan kisebb torzítás mellett.

(#535) btraven


btraven
őstag

aliexpress-en ezt találtam:

This is a 6P1-J electron tube, the wick of tube is made of gold wire.it has a very good sound quality. The sound is very soft and beautiful, and the charm is very strong.

Ki tud ennek ellenállni? :)

(#536) Dißnäëß válasza bta1 (#534) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Én ezt építettem meg, csodálatos hangja van számomra. Az Aikido inspirálta, de nem az, viszont OTL. A 28 Ohm-os füles miatt jelenleg magasabb csatolókondi értékkel a korrekt mélyátvitel miatt, 470 helyett ha emlékem jól csal, 1000uF körül vagyok. Egy magas impedanciás fülesre gyúrok, hogy ennek a kondinak az értékét csökkenthessem és bemenjek a film kondik világába 5-600 Ohm fülessel. Nem mintha a mostani tök standard (új), párhuzamosan kötött elko-kkal gond lenne, de még van hova fejlődni biztos (annak ellenére, hogy az egy komplett füles váltással is járna, nem csak egy kondicsere, szóval nem alma-alma összehasonlítás lenne, de azért a film mégiscsak úgy gondolom, egészségesebb ilyen célra).

Szeretem ennek az egyszerűségét. Nincs sok kakaó így benne áram téren, de 95dB mellé leszedi a fejem, ha akarja. Nonstop 1/4-1/3 potiállásban vagyok vele, több már nekem sok. Most 26 Ohm mellett 20mA. Magasabb impedancián jönne a kakaó is vele.

Kipróbáltam "preampként" is, varázslat. Kis vacak PC-s Genius 2.1-emet új életre kelti (ugye jack a bemenete annak is), úgy röhögtem. Csak brahiból ránéztem..

A csövek tényleg kritikusak.. ahogy írod, nagyon kérdőjeles szerintem a vaterás itthoni kínálat. Duplát kértem mindből és így kellett kilegóznom cső teszter hiányában szemre, hogy melyek fűtése izzik ugyanakkora fényerővel (2-2 felállásban), jobb híján, annak ellenére, hogy az összes cső műxik + fülre az égvilágon semmi eltérést nem tapasztalok közöttük. (Bár elvileg ez az áramkör is megbocsátó).

De van egy eBay-es srác, megépítette a Röhrentest v10-est és azzal párosít (vagy quad-osít) nagyobb készletből csöveket egymáshoz, hogy jó legyen nekünk. [link] Így minden felár, posta, stb. ellenére talán nyugodtabban szerzek be ruszkit is.

Van négy 6C33C-B-m, fogalmam sincs, hogyan állnak egymáshoz, 2-2 az egyforma batch, jó lenne azokat is beméretni, vagy nem is tudom, kiküldeni hozzá, passz. Itthon még nem hallottam, hogy bárkinek meglenne ez a teszter. (Vagy olyan kapcsolásban alkalmazom őket, ahol nem kritikus a csövek piszkosul-nagyon egyezősége és megengedett a nyugatiakhoz képest kicsivel több szórás is). Még azt sem tudom, hogy SE-t akarnék-e velük, vagy AB PP-t. Vagy A osztály PPP-t. Vagy hogy egy fully-balanced SE-nek lenne-e értelme SNR szempontból 2x akkora alkatrészmennyiséggel oldalanként, XLR bemenettel. Majd kiagyalom, mi legyen, olvasgatok még sokat. (Eredetileg a Tim Mellow féle OTL-hez vettem, lehet maradok is annál, fene se tudja). De OTL-eznék, az biztos.

Sajnos megépítve nem kapni a tesztert, ez DIY kütyü teljesen. Még nem agyaltam el azon, hogy bevállaljam az építését. Azaz ránézve a bonyolultságára, inkább nem. :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#537) btraven válasza Dißnäëß (#536) üzenetére


btraven
őstag

Én vettem a vaterán 6N3P-t és az egyik cső egyik fűtőszála sokkal jobban világít. :)
Akkor az nem jó?
Nem az erősítővel lehet a baj, mert az eredeti kínai 6N3 csövekkel nincs ez a jelenség.
Hallani nem hallok semmi problémát. Az erősítő balanced, én meg SE módban használom, szóval lehet hogy az erősen világító rész nincs is használatban :)

(#538) Dißnäëß válasza btraven (#537) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Megmondom őszintén, nem tudom. A 6C33C-B-im tökegyforma erősséggel izzanak, a pár JJ E88CC-im is, a JJ ECC99-eim is, és a két JJ KT88-am is. Úgyhogy én azt mondom, jó, jó, megy, megy, meg úgy adta az eladó, hogy "fűtésre tesztelve", de azért lehet, van ott valami szórás köztük és abban sem vagyok biztos, hogy nullkilométeresek egyáltalán. Ezért is lövök újakat, műszerrel párba válogatottakat. Aztán meglátjuk, mit mutat hangra. Rosszabb nemigen lesz :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#539) btraven válasza Dißnäëß (#538) üzenetére


btraven
őstag

A JJ csöveket hol vetted?
conrad.hu-n is kapni E88CC-t, de valaki írta hogy nem is nézte mit kapott, csak berakta az erősítőbe és jól szólt. Aztán később vette észre hogy 6N23P-t kapott helyette. Pfff
Fűtésre tesztelve biztos csak azt jelenti hogy na izzik, akkor jó.

(#540) binatone


binatone
tag

Ha a Loxjie P20 az erősítő amiben a 6N3p-t használod, abban semmi meglepő nincs mivel a Kínai tervezők a csövek fűtését úgy oldották meg, hogy sorba kötötték a fűtőszálakat, így egyszerűen megtudták táplálni a hálózati adapter 12.6Voltjával.
Hivatalosan 350mA +-35mA a fűtőárama a 6N3P-nek, de ez nem mindig teljesül.
Ja és vannak soros fűtésre tervezett csövek, de a 6N3p nem az.

(#541) Dißnäëß válasza btraven (#539) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Azt hiszem, tán eBay.de-n, vagy 10 éve (kb).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#542) bkercso válasza binatone (#540) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ja és vannak soros fűtésre tervezett csövek, de a 6N3p nem az.
Soros fűtésre pontosabb érték kell: P=U^2/R. R 10%-os változása 10%-os teljesítményváltozást jelent párhuzamos kapcsolásnál, sorosnál pedig 23,4567890123...%-ot, ha a másik felfelé szór 10-et. (tényleg annyit) :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#543) binatone válasza bkercso (#542) üzenetére


binatone
tag

A P20-al más gyártású, más évjáratú csövekkel 6.9/5.6-ot nekem is sikerült előállítanom. :D

[ Szerkesztve ]

(#544) btraven


btraven
őstag

Hogy lehet ~12V-os elektroncsöves erősítőket készíteni: [link]

(#545) bkercso válasza btraven (#544) üzenetére


bkercso
nagyúr

Amiben félvezető is van, azt illene hibridnek hívni. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#546) Dißnäëß válasza bkercso (#545) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát meg a tökösebbeknek mégiscsak 600V-nál kezdődik az élet, nem ?
12 ? Ugyanmár. ;]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#547) btraven válasza Dißnäëß (#546) üzenetére


btraven
őstag

Tudom, de azért osztottam meg, hogy mégis van valami elméleti alapja annak a sok kis kínai csöves hibridnek.

(#548) bkercso válasza Dißnäëß (#546) üzenetére


bkercso
nagyúr

első erősítőnek nem ideális a 600V :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#549) Dißnäëß válasza bkercso (#548) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Tény. Nyugi, nálam is "csak" 300V volt az első. :))

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#550) Mikisys válasza btraven (#544) üzenetére


Mikisys
őstag

Sehogy, akárhogy, de mi az értelme?
A valódi csöves erősítő elég magas tápfeszültségekkel (150-450V) üzemel, több okból.
Nagy bemeneti jelet képesek feldolgozni, a jel-zaj viszony jó, nagy kivezérelhetőség, alacsony torzítás, jó terhelhetőség, kellemes hangzás.
Ha lecsökkentjük a tápfeszültséget, akkor csökken a bemeneti jel feldolgozhatósága, csökken a kivezérelhetőség, a zaj nemigen változik, a torzítás megnő, terhelhetőség is csökken.
-
Minden aktív - erősítőelemet ott és úgy kell alkalmazni, ahogy a gyári adatlapján javasolják.
Bármilyen lényeges eltérés csak negatív irányba befolyásolja a működést.
-
A "hibrid" erősítőket nevezhetjük akár korcsnak is, vagy mosléknak. Nos, nekem egyik sem kell.

Üdv!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.