Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#351) johnjohn


johnjohn
addikt

Sziasztok !

Volna egy kérdésem, adott egy Fuji Finepix S 7000 gép és egy SkyWatcher 130-900-as
Newton, hogyan tudnám a gépet illeszteni illetve mi kellene közé?
Van a newtonhoz egy Plossl 25-ös,egy 10mm-es,és egy 20-as wide angle lencsém, gondolom valamilyen adapter és konzol kéne még közé,ami a gépet tartja.Ha valakinek van evvel tapasztalata,az írjon !

[Szerkesztve]

(#352) werttzui válasza hali01 (#350) üzenetére


werttzui
őstag

ennél az iso 200 már nagyon pöttyös lett volna a rekeszt meg akartam följebb csak nem volt több lehetőségem a felhők miatt .Gondoltam alacsony rekeszről indulok és megyek egyre feljebb aztán így is maradt sajna :( a pana max 7.1 en hozza a maxot fölötte már sz.r

PENTAX

(#353) hali01 válasza johnjohn (#351) üzenetére


hali01
őstag

Neked valahogy az okuláron keresztül kell megoldani ezt. [link]
Ha nincsen hozzá adapter akkor egy ügyes esztergályos kifaragja neked danamitból.

(#354) johnjohn válasza hali01 (#353) üzenetére


johnjohn
addikt

Köszi a választ, sajnos csak a Micro Stage megoldás lessz alkalmazható.

(#355) Dare2Live válasza werttzui (#348) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

pécsen zuhogó eső végig. :(

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#356) lesaux válasza Dare2Live (#355) üzenetére


lesaux
veterán

És a hajam még mindig tart! ;]

(#357) Avicularia


Avicularia
veterán

ezt még a fogyatkozás előtt csináltam,de álmos voltam és a végén nem vártam meg :(

[kép]
[link]

[Szerkesztve]

(#358) Hydra SR válasza Avicularia (#357) üzenetére


Hydra SR
addikt

Na ilyet akartam én is, csak nem akaródzott leszedegetni a gépet a távcsőről, kunyerálni egy megfelelő telét meg állványt, és próbálkozgatni miközben bármelyik percben elkezdődhet a jelenség :)
De végülis te legalább megörökítetted :) :C

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#359) hali01 válasza Hydra SR (#358) üzenetére


hali01
őstag

Mert nem volt elég kacat kéznél amit felcsavarhattál volna a gépedre. :D

(#360) Hydra SR válasza hali01 (#359) üzenetére


Hydra SR
addikt

Inkább csak nem volt kedvem ennyit szarakodni miközben holdfogyatkozás van és azt akarom jól lefotózni :) De a tapasztalt záridőkből kiindulva nem is igazán tudtam volna szépen megörökíteni. A felhők marha gyorsan mozogtak. Mindegy, a lényeg megvan, amiért mentem :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#361) hali01


hali01
őstag

Orion:
Chinon 135-el: [link]
Pentacon 300-al: [link]
Kézzel vezettem és csak nagyjából tudom merre van észak mert nem találom a sarkcsillagot.

(#362) Hydra SR


Hydra SR
addikt

Ki tudja, hogy a távcsövek ill. objektívek nagyítását hogyan lehet meghatározni a fókuszhosszból?
hali01: pl. a te 750-es Newtonod hányszorosnak felel meg szabad szemmel az okulárba nézve?

Klassz lett az Orion :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#363) hali01 válasza Hydra SR (#362) üzenetére


hali01
őstag

Nekem két okulár van hozzá.10 és 25mm-es.Ezekkel 75 és 30x-os nagyítás érhető el.
[link] itt a távcsovek alatt tudsz okulárt rendelni hozzájuk és megkapod a látómezőt és a nagyítást.

Kössz.:)

(#364) werttzui


werttzui
őstag

Érdekelne egy két dolog a csillagok fotózásával kapcsolatban először is olvastam olyat,hogy pl 10 szer 5 perces záridővel készült a kép például , kérdésem milyen progival fűzik össze őket a 2 kérdésem már 1 perc záridő után is csíkot huz (mozog a föld) akkor az öt perces záridővel készült képen hogy lesznek mégis pötty alakúak a csillagok hisz elvileg vonal alakúnak kellene lennie. Ráadásul 10 szer 5 perc ről van szó hogy tudják 1 pillanat képként összehozni ??? HELP :F

PENTAX

(#365) j.bravo válasza werttzui (#364) üzenetére


j.bravo
addikt

Nem kevered véletlen?
Az ilyen hosszú záridősek a csillagjárás-fotók (szép csíkokatt húznak), de lehet h én is keverem.

Léteznek óraműves távcsövek ill. állványok is, amik kompenzálják a Föld forgását.

Whatever.

(#366) werttzui válasza j.bravo (#365) üzenetére


werttzui
őstag

Nem keverem külömbözö ködöket meg csillagképeket fotóznak 12 szer 5 perces záridőkkel na ebben a kompenzációs távcsőben lehet valami.

PENTAX

(#367) Hydra SR válasza werttzui (#366) üzenetére


Hydra SR
addikt

hali emlegetett nekem valami állványfejbe építhető motoros óraművet amit bekalibrálsz az égtájaknak megfelelően és kompenzálja a Föld forgását folyamatosan. Szerintem így. Máshogy nehezen.

Szerk: közben elolvastam j.bravo hozzászólását is :) igen, akkor egyre gondoltunk

[Szerkesztve]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#368) Gyuri16 válasza werttzui (#364) üzenetére


Gyuri16
senior tag

vannak mechanikak amik kompenzaljak a Fold forgasat, igy a csillagok nem huznak csikot. Vannak direkt allvanyok fenykepezogepre, amik szinten tudnak ilyet.

Csinalnak egy ilyen mechanikan tobb kepet, es aztan szoftveresen osszeadjak, akar ps-ben, de vannak direkt astrofotokra programok, itt van 2:

RegiStax:
[link]
Iris:
[link]

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#369) Hydra SR válasza Gyuri16 (#368) üzenetére


Hydra SR
addikt

Nahát ezt kerestem, az Irist :) nemrég tudtam meg, hogy van ilyen és hogy miket tud és még ingyenes is, csak azon az oldalon a link nem működött.
:R :R :R :R :R

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#370) Gyuri16 válasza Hydra SR (#369) üzenetére


Gyuri16
senior tag

benne van a kezdo hszban is :D

ha csinalsz majd kepeket okvetlen linkeld be, en nem sokra jutottam vele (csinaltam par kepet orion csillagkeprol, kovetes nelkul, kb 10mp-seket 5 darabot, osszeadogattam oket, de rosszabbul nezett ki mint az eredeti..)

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#371) Hydra SR válasza Gyuri16 (#370) üzenetére


Hydra SR
addikt

Nemrég kezdtem el figyelni az asztrofotós topicot, kb. a mostani holdfogyatkozás óta érdekel. A speciális zajszűrése érdekel az Irisnek, ami állítólag megkülönbözteti a képzajt a csillagoktól. Bp-ről nem tudok asztrofotózni, a szmog és a fényszennyezés mindent kinyír. Holdfogyatkozást is Szentendréről fotóztam, erős északi szélben, vagyis épp az ellenkező irányból jött a levegő mint amerre Bp volt. Teleobjektívem sincs, csak hali01 750mm-es Newton tükrös távcsövével lövöldöztem, egyik jó lett (a 40-ből :DDD). Azért majd ha adódik alkalom, feltétlenül megyek még.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#372) Gyuri16


Gyuri16
senior tag

sikerult beszereznem adaptereket, igy tudnak apum 350D-jevel fenykepezni a tavcsovemmel, de adodott egy problema. Nem tudom beallitani az elesseget, az okularkihuzatnak meg nagyjabol 1-2 cm-t kellene befele mennie ahhoz hogy eles legyen a kep. Probakepp leszedtem az adaptereket, es a fenykepezogep testet foletettem a kihuzatnak es ugy nagyjabol latszott, hogy elesedik a kep (utkozesig az objektiv helyere tettem a kihuzatot). Igy keszult a kovetkezo kep (semmi manipulalas nincs benne, csak korbevagtam):

[kép]
[link]

hogyan lehetne igy elesre allitani a kepet?

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#373) bandiras2


bandiras2
senior tag

[link]
Tacskó gazdaságos logitech astrocam. Do it yourself.
Angoltudás erősen ajánlott, de a képekből egy jó kézügyességű ember kiszűri a lényeget.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#374) johnjohn válasza Gyuri16 (#372) üzenetére


johnjohn
addikt

[link]Nézz körül itt, mindenre készségesen válaszolnak, nekem gyártottak okuláradaptert pár ezresért,megbízható megszálott profik.Canon Eos sorozathoz külön alkatrészek !

[Szerkesztve]

(#375) Gyuri16 válasza johnjohn (#374) üzenetére


Gyuri16
senior tag

koszi, ott vettem az adaptereket.
a problemamra egyenlore azt talaltam ki, hogy csinaltattam haverral az okularkihuzatra menetet, igy nyerek nagyjabol 1 centit, remelem ez eleg lesz.. ha nem akkor megprobalok valami adaptert kitalalni okularprojekciora.. ha minden jol megy jovo heten ki tudom probalni.

[Szerkesztve]

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#376) And


And
veterán

M3 gömbhalmaz és környezete (Vadászebek csk.):
[kép]

[link]

(#377) ruan


ruan
tag

Sziasztok
Kicsit off, de izgat hogy Budapesten belvárosban tud valaki olyan házat, épületet aminek a tetejére fel lehet menni, és lehet fotózni akár este, égitesteket, mert a westend teteje nem a legjobb.
Ha valaki ismer ilyen tetőt írja már meg privibe vagy ide.
köcce

-= StarIICraft =- Hell, it's about time!

(#378) MLaca válasza ruan (#377) üzenetére


MLaca
őstag

hát, a belváros erősen felejtős, mert akkora a fényszennyezettség, hogy még szabadszemmel sem lehet csillagot látni..

http://mlzphoto.hu/

(#379) hali01 válasza And (#376) üzenetére


hali01
őstag

Szuper lett!Mivel fotóztál?

Súlyzó köd: [link]

(#380) And válasza hali01 (#379) üzenetére


And
veterán

200/1000mm-es Newton reflektor + EOS300D primer fókuszban, 30 sec expozíció.

(#381) hali01 válasza And (#380) üzenetére


hali01
őstag

Gondoltam,h vmi nagyobb cuccal készült.
Sajnos nekem nincs motorom,így kézzel vezetem és egy 135mm-es objektívvel fotózom.

(#382) EmThor válasza hali01 (#379) üzenetére


EmThor
addikt

Üdv emberek,

elképesztőek ezek a képek! gondolkoztam rajta hogy esetleg veszek egy felszerelést. elsősorban a bolygók + mély-ég objektumok érdekelnek. legalább is azt hiszem. fórumot végigolvastam + pár távcsöves oldalt, de egyenlőre elég magas a cucc. na jó, full kínai, de anno is így tanultam meg a sok pc-s dolgot :)

majd keresek pár könyvet + utána nézek ezeknek a webkamerás, digiképes-távcsöves dolgoknak.

addig is keep up the good work ;)

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#383) EmThor válasza EmThor (#382) üzenetére


EmThor
addikt

#293-as hozzászólásban levő kép... szóval ilyen szint nem lenne rossz :)

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#384) EmThor


EmThor
addikt

no, most hogy ismét a fél éjjelt a témának szenteltem, rájöttem a megfigyelés előbb megfelelő lesz :)

de inkább kezdem egy jó könyvvel: amatőrcsillagászok kézikönyve :)
más egyéb könyvet tudtok ajánlani? (világegyetem atlasza, univerzum, meteor csillagászati évkönyv?!)
thx

[Szerkesztve]

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#385) drkbl


drkbl
őstag

Egy válogatás: 2007 legjobb asztrofotói [link]

(#386) ócskás válasza drkbl (#385) üzenetére


ócskás
aktív tag

Bámulatos képek :C

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#387) KeyserSoze


KeyserSoze
csendes tag

Üdv!

Tudnátok ajánlani egy linket ahonnan megtudhatom, vagy meg tudná-e valaki mondani, az év melyik időszakában, napjaiban van a Hold a legközelebb a Földhöz?

Egy másik kérdésem az volna, hogy hobbbifotósként megfelelő 525 mm-nyi obi (300mm + 1,75x tele lencse) Hold fényképezéséhez (mivel nem tudom mikor lesz távcsövem)?

[ Szerkesztve ]

(#388) drkbl válasza KeyserSoze (#387) üzenetére


drkbl
őstag

Első kérdésre: esetleg próbáld itt: [link]

(#389) And válasza KeyserSoze (#387) üzenetére


And
veterán

A Hold távolsága 384 +/-21 ezer km, tehát a látszó átmérője alig 11%-ot változik. A horizont feletti magassága sokkal érdekesebb lehet, ebből a szempontból (errefelé) télen jobb a helyzet.
Másik kérdésre: nagyban függ a felhasznált szenzor méreteitől. Primer fókuszban APS-C méretű érzékelővel 525mm-es fókusztáv nagyjából 2,5° x 1,6° -os látómezőt ad. A Hold látszó átmérője 0,5° körüli. A hasznos felbontást pedig úgyis behatárolja az objektív átmérője és minősége. Ha az APS-C érzékelő 6 Mpx felbontású, és az objektív 5cm nyílású, akkor pont ki tudod használni az érzékelő felbontását (azaz hiába lesz viszonylag kicsi a kép mérete, nagyobb fókuszú objektív sem adna részletesebb képet, ha csak ekkora az átmérője).

(#390) KeyserSoze


KeyserSoze
csendes tag

Köszönm szépen And és drkbl!
Hasznos lesz a link drkbl, most, hogy befejeztem a fősulit, tanulhatok megint egy kicsit. :D
And: A Fuji, bridge gépem (kiderül mennyit tudok kihozni belőle) pont 6MPixeles, de az objektívem és a tele lencse átmérője is nagyobb, mint 5cm.
Holnap megérkezik a lencse, így holnap este, vagy holnap után feltöltök egy képet, no persze csak, ha látni lehet itt Fehérváron a Holdat. Elég vastag szürke takaró van a fejünk felett. :U

[ Szerkesztve ]

(#391) KeyserSoze


KeyserSoze
csendes tag

Ma reggel megérkezett a canon tele lencsém, és 1,75x helyett 2,4-est küldtek. :D Remélem jó lesz azért, mert hallottam, azaz olvastam, hogy nem tükörreflexes gépekre a 1,6x-ig ajánlják, a 2x-t kevésbé. Mivel Canon, azért bízok benne, bár az is igaz, hogy nem egy 60 ezres Raynox, illetve nem is távcső, de talán mégis jó lesz.
Ja, és elő a Holddal végre!

[ Szerkesztve ]

(#392) ThufirHawat


ThufirHawat
senior tag

[Ez] 400mm, APS-C szenzoron, kézből. Erősen vágva.

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#393) hali01


hali01
őstag

Sziasztok!

21.-én Csütörtökön hajnalban teljes holdfogyatkozás lessz.
Tudnátok olyan helyet Szentendre környékén ahol elég sötét van a megfigyeléshez,fotózáshoz?
Mindenképpen olyan amit autóval meg lehet közelíteni.

(#394) Hydra SR válasza hali01 (#393) üzenetére


Hydra SR
addikt

A Macska-lyuk alja talán jó, körbe hegyek vannak amik talán kellően árnyékolják a fényszennyezést, közvilágítás ha jól emlékszem nincs (hűha, ebben most nem vagyok biztos de azt hiszem, nincs) a környező hegyeknek ezen az oldalán. Az erdészház környékén parkolni is lehet, utána van a sorompó. Szerintem a parkoló környéki tisztás éppen jó is, de ha mégsem, lehet beljebb is menni, de azt már csak gyalog (persze ha nincs talicskád akkor a 750-es Newtonnal bajban leszel :) ) A Skanzen melletti autóbusz forduló felől lehet bemenni, a Sztaravoda forrástól nem messze. Felőled közelítve a Sztaravodai úton el kell hagyni a Skanzent, pár kanyar és azt hiszem a második jobbra kanyarodási lehetőségnél kell bemenni. Pont az utca végénél van buszmegálló mindkét irányba, már bent az utcában.
Akartam is veled beszélni holdfogyatkozásos képpel kapcsolatban :) Februárban nyílik a kilállításom Szentendrén, és a tavalyi holdfogyatkozásos képünket is szeretném kiállítani. Ehhez viszont kérném egyrészt a beleegyezésedet, másrészt a teljes neved, hogy odaírhassam. Sőt, kapsz egy példányt is a képből A/3 vagy A/4-es méretben, attól függ, melyik lesz elfogadható minőség, addigra úgyis letesztelem. És természetesen meg is vagy hívva :) Irén is, ő is jelezte, hogy majd jönni szeretne. 14-étől 1 hónapig a Művészet Malomban, 30 kép.

[ Szerkesztve ]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#395) werttzui válasza Hydra SR (#394) üzenetére


werttzui
őstag

Attól függ,hogy mekkora lyuka van annak a bizonyos macskának :DD :DDD :DD

[ Szerkesztve ]

PENTAX

(#396) hali01 válasza Hydra SR (#394) üzenetére


hali01
őstag

Köszi!
De vmi magaslat kell mert a hold már elég alacsonyan lessz hajnali 3 után és legalább 15km-re legyen lakott területtől.
Ha más nem lessz akkor felmegyek visegrádra a silvanus melletti dombra.Ott nincsenek fák,viszont van fényszennyezés.

A kiállításodjoz gratulálok és a meghívást köszönöm.Nomeg a fotónak is örülni fogok.El is megyek megnézni.
A nevemet ráírhatod,de nem fontos,mivel a Te képeid azok amiket itt készítettél.De ha ragaszkodsz hozzá priviben megírom.
Énmár hónapok óta elő sem vettem a gépet.A táskát is vastag por lepte be.Egyenlőre van fontosabb dolog az életemben a fotózásnál.Remélem ez hamarosan megváltozik.

hali01

(#397) ottkar válasza werttzui (#395) üzenetére


ottkar
addikt

Meg hogy fekete e a lyuka mert akkor fotózhatalan. :DD

(#398) Hydra SR válasza hali01 (#396) üzenetére


Hydra SR
addikt

Ezek szerint lemenőben lesz épp a Hold a fogyatkozás idején, tehát Nyugatra lesz. A szüleim háza fölötti dombtetőről akkor rálátni. Csak oda kocsival felmenni, hááát...van földút de olyan nyomvályú van, plusz ha hó/jég is van benne, akkor még tán az ukrán traktorgumi is gondban lesz vele. Az út 90%-a jól járható, aszfaltút. De a maradék 10%-on gyalog, sötétben felvinni egy 30 kilós csillagásztávcsövet, hát, szerintem nem jó móka. Egy megnézést megér talán. Valamelyik hétvégén, vagy most, vagy jövő héten megyek a szüleimhez és megnézem a terepet. Küldök fotót róla, hogy milyen állapotban van épp az út, érdemes-e megpróbálni. Annyiból mindenképp érdemes, hogy hozzád marha közel van.
Végülis fényszennyezéssel itt is kell számolni, de jobb 5 percet autózni a fényszennyezésért, mint fél órát :) Bízzunk benne, hogy nem olyan nyomott párás-ködös idő lesz, mint eddig egész télen. Karácsonykor 4 napig voltam otthon és egy nyomorult tájképet nem sikerült összehoznom pedig végre volt hó, csak mind a 4 napon 50 méter alatt volt a látótávolság. Nem éppen asztrofotós idő. Bp-en most is 50 méter a látótávolság, Dél-Budán legalábbis. Az se tudom, fenn van-e a Hold, lehet, hogy már egy hónapja felrobbant csak nem láttam azóta az eget.
Én is remélem, hogy hamarosan újra lesz alkalmad fotózni, már azt hittem, hogy csak a PH-ról tűntél el :)
Privát megy az egyebekkel kapcsolatban

[ Szerkesztve ]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#399) hali01 válasza Hydra SR (#398) üzenetére


hali01
őstag

Totalitás kezdete: [link] vége: [link]
Visegrádon meglehet álni a tisztás mellett és csak 70-80 métert kell gyalogolni.
Remélem,h megvan még és nem robbantották fel a birodalmiak :)

(#400) Hydra SR válasza hali01 (#399) üzenetére


Hydra SR
addikt

Hű, akkor ez melyik hónapban lesz? Azt írtad először, hogy 21-én csütörtökön, viszont január 21. az hétfő, február 21 már csütörtök. A linkelt képek meg január 20-i csillagállást mutatnak a felirat szerint, ami meg jövő vasárnap.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.