Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) Hydra SR válasza Dare2Live (#500) üzenetére


Hydra SR
addikt

Egyelőre még ez off. De majd egyszer, mikor le is tudjuk fotózni, akkor on-topic lesz :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#502) hali01 válasza ottkar (#481) üzenetére


hali01
őstag

Te már csak tudod!Ott voltál mellettem :W
Sikitófrászt kapok tőled. :Y
Tökmindegy,h mivel fotózod a tejutat ha tök sötét van és vezeted a cuccot.
Szabad szemmel a büdös életben nem fogod látni azt amit egy fgép percek alatt magába gyűjt.Minél nagyobb a látószög annál több lessz a csillag.
Esetleg ha még nem láttad volna a tejutat akkor javaslom keress egy setét helyet és nézz dél-délnyugat felé az orion felett.Ott megtalálod a tejutat.Mert most épp ott van. ;)

[ Szerkesztve ]

(#503) hali01 válasza werttzui (#486) üzenetére


hali01
őstag

Itt van az a bizonyos kutya elásva.
Mert ugye vannak azok a fránya fotonok.Ami gyünnek folyton folyvást,csak a mi gyenge szemünk nem tudja összegyűjteni őket.A fgép ha sokáig néz ugyanoda akkor összegyűjti őket és megrajzolja nekünk azt ami számunkra láthatatlan.

(#504) Hydra SR


Hydra SR
addikt

Világoljon már fel valaki, hogy mi a különbség a Tejút és a Tejútrendszer között, ha van. Mert én eddig úgy tudtam, hogy mi a Tejútrendszer nevű galaxisban vagyunk naprendszerestül, és minden irányban a galaxis többi csillagát látjuk elsősorban. Szabad szemmel legalábbis biztosan. Az a fehér sáv ahol a többinél sűrűbben vannak a csillagok az a középvonala a két egymásba fordított csészealj alakú galaxisnak, de a többi csillag is a galaxis része amit látunk. Tévednék?

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#505) Szten Márs válasza FireShadow (#496) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A felfúvódás elmélet egyik következménye, hogy minden bizonnyal az univerzum sugara nagyobb, mint 13,7 milliárd fényév (pár éve a mikrohullámú háttérsugárzás fluktuációinak alapos elemzésével ezt a dátumot állapították meg az univerzum pontos korára, a régebbi 10-20 között ingadozó - de legtöbb helyen 15-nek írt - helyett). Szal van olyan messze sok minden. A többiről meg már írtak :)

Hydra: van a Tejútrendszer síkja, a kát nagy spirálkarral, amiben a legtöbb csillag van. Ezen kívül azonban még vannak a Tejútrendszerhez tartozó csillagok, persze. Kb gömbszimmetrikusan néz ki az egéz rendszer, csak a spirálkarokon kívül sokkal ritkábbak. Ezt - már a síkon kívül eső részt - hívják a Tejútrendszer hálójának, avagy csak simán hálónak. Legalábbis így emlékszem.

[ Szerkesztve ]

(#506) And válasza Szten Márs (#505) üzenetére


And
veterán

Nem háló az, hanem halo ;). Abban helyezkednek el pl. az ismertebb gömbhalmazok.
Egyébként - jó esetben - szabad szemmel a Tejúton túl mindössze a hozzánk legközelebbi galaxis, az Androméda-köd látható (az összfényessége viszonylag nagy, de túlságosan nagy területen van elosztva).
Mod #488: digit asztrofotóknál bevett szokás a sötétkép kivonása a felvételből, amely eltünteti az ilyen furcsaságokat, mint a hotpixelek (és egy csomó képzaj). Én is tapasztaltam ISO 400..800-on a hotpixelek elszaporodását, de nem volt kezelhetetlen mondjuk 30s záridőnél (hosszabbat a mechanika követési pontatlanságai miatt nem próbáltam). Másrészt az extrém hosszú expozíciójú digit képek szinte mindig sok, legfeljebb pár perces kép átlagolásával születnek, ami önmagában is csökkenti a zajosodást.

[ Szerkesztve ]

(#507) Szten Márs válasza And (#506) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen persze, halo :D Hát igen, öregszem, látszik :B

(#508) Hydra SR


Hydra SR
addikt

Kösz mindenkinek a kimerítő válaszokat, ezek szerint úgy van ahogy én is tudtam, csak az nem tiszta még mindig, hogy megkülönböztetik-e Tejútként azt a fényesebb csíkot a Tejútrendszertől mint galaxistól, vagy ez csak egy téves értelmezés ami elterjedt a köztudatban. :F Én úgy tudom, hogy a Tejút az egész galaxis, nem csak a közepe ami innen nézve egy fényesebb sáv az égen. Akkor viszont minden irányban a Tejútat látjuk mert benne vagyunk, és nem a legszélén.

[ Szerkesztve ]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#509) Szten Márs válasza Hydra SR (#508) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Legszélén semmiképp nem vagyunk, az egyik karban vagyunk 2/3-ad sugárnyi távolságra a galaxis középpontjától.
A többi részét megválaszolja valaki okosabb, de ha már itt vagyok pár szóban én is: amikor a galaxisunkról beszélünk, biztos, hogy nincs olyan, hogy azt mondjuk, hogy a karok síkja a tejút, az egész meg a tejútrendszer, ez 100%. Az égre nézve a csillagokkal sűrűbben benűtt sávot viszont szokás tejútnak hívni, pedig ugye a többi része is a galaxisunkhoz tartozik, de ez inkább köznyelvi elnevezés, nem pedig tudományos megkülönböztetés.

(#510) #27070592 válasza Hydra SR (#508) üzenetére


#27070592
törölt tag

Nincs különbség Tejút és Tejútrendszer között, mindkét elnevezés ugyanazt az egy darab spirálgalaxist takarja amiben mi is vagyunk. És persze minden irányban a galaxis csillagait látjuk, mert nem egy lapos korongról beszélünk, a galaxis több ezer fényév "vastag".

Másik kérdés: szabad szemmel is "kilátunk" a galaxisból, már egy átlagos tisztaságú éjszakán is észrevehető az Androméda-köd, a szomszédos spirál. (csak ne a Deák-térről nézve keressük ;) )

kicsit felpörgött a topik...

(#511) Dare2Live válasza Hydra SR (#501) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Hát absz nem elképzelhetetlen, hogy jórészét már nemcsak tudjuk hanem fotozzuk is. Akár tudtunkon kivül. :) ugye már 1918? ban is fotóztak ilyet Dél Afrikában az volt Einstein híres elméletének egyik első bizonyítéka.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#512) Hydra SR válasza Dare2Live (#511) üzenetére


Hydra SR
addikt

Én akkor még nem éltem ( :DDD ), kifejtenéd mondjuk egy link formájában, hogy mire gondolsz? :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#513) Szten Márs válasza Dare2Live (#500) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"Meg ugye a világegyetem is nagyobb, mint amekkoraára fénysebességgel születése óta kitágulhatott volna (csinos kis paradoxon)"

Miért lenne paradoxon? Nincs paradoxon a felfúvódás modellben ami miatt ez van.

(#514) Dare2Live válasza Hydra SR (#512) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

[link]

"However, in May 1919, a team led by British astronomer Arthur Stanley Eddington claimed to have confirmed Einstein's prediction of gravitational deflection of starlight by the Sun while photographing a solar eclipse in Sobral northern Brazil and Principe.["

Azaz már 1919ben is fotóztak ilyet, ez volt egyébként Einstein híres "teoriájának" első "kézzelfogható" bizonyítéka.

Itt meg a gravitációs lencséröl pár szó.
[link]

bizony ezeket szépen lehet fotózni sött eza gravitációs lencse sokszor nagyon sokat segít, durván felerősíti távoli csillagok/galaxisok fényét pl.

Néha bánom, hogy nem fizika szakra mentem anno....

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#515) Dare2Live válasza Szten Márs (#513) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ha "inflációs korszak" elmélettet vesszük és azt, hogy a fizikai tvek konstansak akkor mi zárja ki azt, hogy mi is előidézzünk egy mini inflációs korszakot, összenyomjuk vagy akár kitágítsuka teret és evvel sitty-sutty eljussunk a világegyetem másik felébe hipp-hopp?
Ebbe még azt is belefér, hogy ekkor se sérült a "fénysebesség elv" a semmi sem haladhat gyorsabban elv. De azért mi még "0" idő alatt megtettünk átmentünk a fél világegyetemen azaz mindha gyorsabbak lennénk "párszor" a fénynél.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#516) tbs válasza Dare2Live (#515) üzenetére


tbs
addikt

Megint témánál vagyunk. :DDD

Legjobb emlékeim szerint a bumm utáni durva tágulás időszakában mások voltak az állandók, csak később szilárdultak bele az általunk mérhető-tapasztalható értékbe... Azaz 0-tól X másodpercig nem az általunk ismert fénysebesség volt a határsebesség.

(#517) Szten Márs válasza Dare2Live (#515) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ezt te hol hallottad, hogy nulla idő alatt zejlódott a felfúvódás, nulla idő volt az infláció kora? :F
Természetesen nem nulla idő volt, noha rendkívül kevés, valami 10 a minusz sokadikon másodperc szintű, de NAGYON mást jelent a kettő.

tbs:
Nem ez a helyes megfejtés. Amikor a világegyetem története című specit hallgattam Dávid Gyulától az ELTE-n (jó sok helyen szokott előadni, érdemes meghallgatni, nagyon jó előadó), akkor ezt a hasonlatot mondta:
Van egy óriási lufi, a lufin pedig városok vannak, a városokban emberek élnek. A lufin lévő országban az a szabály, hogy senki nem hajthat 60km/h-nál gyorsabban. Elindul a lufin lévő ember az egyik városból a 30km-re lévő másik városba, 60-al, ahogy szabad. Közben valaki elkezdi felfújni a lufit, nyílván az elkezd tágulni. A pacák már egy órája autózik 60-al és a 30km-re lévő város nemhogy közelebb, de távolabb került tőle... hát fogja a telefonját, és feljelenti a rendőrségen a várost gyorshajtásért. (Hisz gyorsabban mozgott a város előle, mint a megengedett 60km/h) A rendőrség kijön, és megállapítja, hogy a város összes épülete mélyen a lufi "talajába" van ágyazva, nem tudnak onnan elmozdulni, azaz a város egy milimétert sem mozdult a helyéről, a gyorshajtás vádja alaptalan.
Ugyanez igaz az akkori univerzumra is, nem úgy kell elképzelni a dolgot, hogy az anyag távolodott egymástól x-szeres fénysebességgel, hanem az anyag(ok) közötti tér tágult, mint amikor a lufit felfújják. Így itt sem történt gyorshajtás.

(#518) tbs válasza Szten Márs (#517) üzenetére


tbs
addikt

Azt hiszem, nem egyre gondolunk. A lufid tágulási sebessége nem lehet nagyobb, mint az univerzumban lévő határsebesség.

Dávid Gyula szemléletes magyarázata csak kapirgálja a téma (lufi) felületét, hogy mindenki megértse miről van szó. :D

(#519) Szten Márs válasza tbs (#518) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Már miért ne lehetne nagyobb? Itt arról van szó szerintem, hogy az univerzumunk terében nem haladhat semmi nagyobb sebességgel mint a fény. Nem arról, hogy a tér maga nem tágulhat nagyobb sebességgel. Bár lehet oltári baromságokat beszélek. Van egy végzős csillagász barátom, majd megkérdezem ma :)

(#520) tbs válasza Szten Márs (#519) üzenetére


tbs
addikt

:K Érdekel egy nem túl elbonyolított válasz. Max a glüon"levesig" mehetünk le, addig nagyjából fogom. :DDD

(#521) And válasza Szten Márs (#519) üzenetére


And
veterán

A tér nem önmagában tágul, hiszen a fénysebességgel táguló világegyetem adja a teret és az időt. Annak, hogy 'a tér maga' (meg hogy 'azon túl') tudomásom szerint nem sok értelme van.
Egyébként erre is megvan a ph!-n a megfelelő topik, szóval az ilyen elméleti kérdéseket inkább ott illene megvitatni..

(#522) Dare2Live válasza tbs (#516) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

dobhatnál pár linket mert én akárki mérvadót olvastam pl Barrow, Paul Davis, Hawking vagy hallottam pl Lukács Béla :) ilyen verziót egyikük se írt/monott pedig közülük páran már letettek "ezt azt" az asztalra.
Ettöl még persze lehet pont mint az általam mondott Barrow, Paul Davis, Hawking variáció is.

Szten Márs: ""jelk közt volt a nulla evvel is utalni akartam rá, hogy nagyon "kis" idő, de nem 0.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#523) Szten Márs válasza And (#521) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A tér önmagában pont azért tágul, mert a táguló tér adja a világegyetem terét :) A mi van rajta kívül kérdés természetesen értelmetlen, ennyire nem vagyok zöldség, hogy ne érezzem :P
Igen, ez itt valóban off, szal abba is fejezem, csak a felvetett kérdésre még választ találok, hogy befejezett legyen. Sajna ma az illetékes nem jött fel msn-re, szal csúszik az ügy, sorry.

(#524) tbs válasza Dare2Live (#522) üzenetére


tbs
addikt

Itt -> [link] Nemsok. :DDD

(#525) Szten Márs válasza tbs (#520) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Elnézést a kései válaszért, bevallom elfelejtettem azóta, de ma eszembe jutott :DDD
Szal részlet az msn logból, sztem rövid lesz, ahogy egy offhoz illik itt:

Thiobacillus ferrooxidans says:
naszal így tömören és röviden az érdekelne, hogy az felfúvódás korában miért nem volt gáz az, hogy a tágulás sebessége túllépte a fénysebességet...
ge3lan says:
jóvan hát az semmi extra mert a táguláshoz rögzített rendszerben az anyag nem ment olyan gyorsan, a térnek meg ér tágulnia akárhogy

Szóval az, amit mondtam úgy tűnik megállja a helyét.

(#526) cigam


cigam
félisten

Sikerült az utolsó pillanatokban lekapni, viszont jobbra fent az melyik bolygó?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#527) And válasza cigam (#526) üzenetére


And
veterán

(Az bizony a Jupiter, amely szintén igen fényes tud lenni.)

(#528) cigam válasza And (#527) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#529) pbalu


pbalu
aktív tag

Üdv!
Ha DSLR géppel fotózunk obi nélkül, mennyire fontos a gép felbontása?
Elég egy 6M pixeles (pl nikon D40) vagy jobb a 10M pixel? (D60) (ezáltal esetleg jobban nagyítható képeket kapunk) Mert pénztárca szempontból nem mindegy.
(másik fontos szempont gondolom a zaj, ami talán kisebb felbontásnál alacsonyabb)

Köszi, Balu.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#530) Szten Márs válasza pbalu (#529) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Szerintem ez a kérdés ide való, tedd fel itt: [link]
És amellé azt is leírhatod, hogy mit értessz azalatt, hogy obi nélkül fotózunk DSLR-rel? :F Mert az relative nehéz úgy...

(#531) Cassidey válasza Szten Márs (#530) üzenetére


Cassidey
senior tag

vagy lyukkamerara gondolhat, vagy vmi tavcsovet applikalna ra tippem szerint :)

(#532) pbalu


pbalu
aktív tag

Húha ez nem az asztrofotó rovat? Hadd ne magyarázzam:
[link]

A lényeg, hogy a távcső maga az obi, egy egyszerű közgyűrűvel össze lehet tekerni őket.

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#533) Szten Márs válasza Cassidey (#531) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen, a távcsőráapplikálás nekem is eszembe jutott, mint egy valószínű megoldás, de ez csak tipp, ezért írtam, hogy jobb, ha kifejti mire gondolt :)

Na, közben megjött a magyarázat is, talált, süllyedt. :)

[ Szerkesztve ]

(#534) johnjohn válasza pbalu (#532) üzenetére


johnjohn
addikt

Nézz körül itt.
A Kapcsolat rovatban megtalálod az elérhetőségeiket, nagyon készségesen segítenek mindenben, de a honlap is sok hasznos tanácsot tartalmaz.

(#535) pbalu válasza johnjohn (#534) üzenetére


pbalu
aktív tag

Köszi, ismerem őket, onnan van a távcsövem :)
De nekem fotós aspektusból kellene valami tapasztalat az említett kérdésre.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#536) johnjohn válasza pbalu (#535) üzenetére


johnjohn
addikt

Értem, de náluk többet itt kevesen tudnak a témáról, Ők fotózáshoz való adaptereket is gyártanak, akár egyedileg is.A" képrögzítés-adapterek " menüpont alatt van az info.

(#537) ottkar válasza pbalu (#535) üzenetére


ottkar
addikt

Ahogy a fényképezőgép optikája a felfogófelületre vetít képet a távcső okulárja is megteszi kell egy T2/ bajonett gyűrű és a távcsöbe T2-es menetű okulár kell.

[ Szerkesztve ]

(#538) pbalu


pbalu
aktív tag

Elnézést, de az eredeti kérdés nem a hogyan rögzitsük a gépet.
Hanem hogy milyen (DSLR) gépet érdemes venni e célra.

Nem hiszem hogy egy távcsőboltot kéne nyaggatnom, hiszen nem profiljuk, mégha rendesek is (tudom hogy azok, a privát mobilszámuk is megvan)
És a fent linkelt másik PH fórumon sem hinném hogy sokan fotóznának égitesteket.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#539) ottkar válasza pbalu (#538) üzenetére


ottkar
addikt

A Makszutovéknál Canon Nikon és Pentax adapter van. Azt hogy melyik gépet veszi valaki az nem kérdés amelyik tetszik.
(én lefényképeztem a Jupitert 4 holddal egy Pana FZ 20-al 1400mm gyújtótávolsággal.)

[ Szerkesztve ]

(#540) johnjohn válasza pbalu (#538) üzenetére


johnjohn
addikt

Azt hiszem, a Te céljaidnak olyan DSLR fele meg, aminek a lehető legkisebb a képzaja,illetve hosszú expo alatt is megállja a helyét. A magasabb Mpixel számnak nincs előnye, tehát egy EOS 400 D Canon valószínüleg tökéletes a céljaidra.

(#541) pbalu válasza johnjohn (#540) üzenetére


pbalu
aktív tag

És ha bele akarok nagyítani, ott kellhet + MP?

szerk.: nikon d40-et (6MP) írtam példának, de jó lenne ha 400 D-re lenne zseton... :)

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#542) ottkar válasza pbalu (#541) üzenetére


ottkar
addikt

Ha bele akarsz nagyítani akkor elsősorban élőkép kell a gépen. Ne katonai rendőrséget írj ha Mp-elt akarsz. :D Csak a kollegák tapasztalatai akiknek élőképük van azt mutatják hogy nemigen származik valami oltári nagy előny az élőképes élességállításból.

[ Szerkesztve ]

(#543) johnjohn válasza pbalu (#541) üzenetére


johnjohn
addikt

Ha eleve csak a képmeződ kis részét fogja kitölteni a lefotózott objektum akkor hiába a nagy felbontás gyengébb lessz a kép a kis fénymennyiség miatt szükséges hosszú záridő miatt.Elsődleges szempont tehát a megfelelő távcső kiválasztása, hogy megfelelő nagyításhoz juss.Kép
Nézd meg például, ezt mivel lőtték, kb. 2000 dollárnál indul.

[ Szerkesztve ]

(#544) pbalu válasza johnjohn (#543) üzenetére


pbalu
aktív tag

#542: Gondolom ha nincs obi, nem tudok belenagyítani élőben, csak a kész képbe?
Itt jöhet jól egy pixelgazdagabb kép.

#543: a távcső már adott, egy 102/660 refraktor + EQ3 http://www.teleskop-austria.at/prod.php?tid=9&lng=hun#refr-102r-sw

Nyilván nem ilyen kép a cél, de a mostani kompakt géppel kinszenvedés a dolog.

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#545) ottkar válasza johnjohn (#543) üzenetére


ottkar
addikt

Az is igaz hogy itt a követő kerül a legtöbbe. :D A viziló miért nem írta a gyújtótávolságot oda?

(#546) ottkar válasza johnjohn (#543) üzenetére


ottkar
addikt

Azért egy kicsit el van baszarintva ez a felvétel mert eléggé túl van exponálva és csúnya hogy le van vágva a Galaxis egyik fele. Fele ennyi expo úntig elég lett volna. Látszanának a tekervények. Ilyennél eleve több felvételt kell csinálni.

(#547) ottkar válasza ottkar (#546) üzenetére


ottkar
addikt

Na ez a filmes egyik hátránya hogy a digitnél az első képet a második expo kezdete után már látni lehet.Természetesen ha kártyát cserél.De az ilyet eleve úgy kell csinálni, vagy több géppel. Csak nem 6x6-os géppel csinálta a pofa?

[ Szerkesztve ]

(#548) gr_balu válasza pbalu (#544) üzenetére


gr_balu
csendes tag

Szia,

nem fotóztam még sosem távcsővel ezt előre leszögezem, viszont nagyon érdekel a csillagászat így rengeteg képet láttam már. A gép szinte mindegy (persze gondolom egy Canon 5D a zaj miatt igen jó lehet), láttam amatőr csillagászok képeit a legtöbb 350D-vel készült több felvétel összekombinálásával. Ha jól tudom van valami speckó program amivel a csillagászati képeket össze szokták rakni. Valamelyik távcsőbolt oldalán láttam galériát és ott oda volt írva melyik kép hogyan készült. Később megkeresem.

Üdv,
B.

Work smart, not hard! :) http://www.flickr.com/photos/zbalu/

(#549) And válasza pbalu (#544) üzenetére


And
veterán

Nem érdemes a fényképező felbontásra hajtani, mert a valós felbontást úgyis maga az objektív, azaz a távcső paraméterei szabják meg, leginkább a nyílása.
APS-C méretű érzékelőn 660mm-es fókuszú objektív (természetesen primer fókuszban) közelítőleg 120' x 80' (ívperc) látószöget ad. A 102mm-es nyílás pedig 1,35'' (ívmásodperces) felbontóképességet (Rayleigh-határ) adhat az emberi szem legérzékenyebb hullámhosszán. Egy 6 MPx-es gép által készített képkocka hosszabb oldala pedig kb. 3000 pixel méretű. A látószög 1px-re vetített értéke ezzel kb. 2,4''-re jön ki, tehát túlzottan sokat nem tudsz nagyítani. És mindez csak optimális esetre igaz, a gyakorlatban a légköri viszonyok is ronthatják a felbontóképességet. A nagyobb pixelméret szerintem ezért nem feltétlenül jelent hátrányt, 6Mpx-es géppel bőven lehet szép asztrofotókat készíteni, sőt még jófajta webkamerával is.

(#550) pbalu válasza And (#549) üzenetére


pbalu
aktív tag

Igen ez érdekel igazán csak ez nekem túl profi megközelítés, olyannyira hogy nem is egészen értem :B Ezen számítás alapján a látómezőbe kb. hány telehold fér bele?

szerk.: igen a webcam-en is gondolkodtam, de az talán macerásabb kicsit, és egy jobbfajta már közelít egy belépő DSLR-hez, amit azért másra is tudok használni

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.