Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-08-30 10:47:05

LOGOUT.hu

A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53451) beef válasza Devid_81 (#53450) üzenetére


beef
őstag

Kellett a gyerekeknek, karácsonyra ezt kértek. Nagy a család, ez van.

(#53452) Devid_81 válasza beef (#53451) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Lehet O is scalperektol vette Ebayen, mert amugy nem jutott neki :D

...

(#53453) beef válasza Devid_81 (#53452) üzenetére


beef
őstag

Ez az egész műsor úgy ért volna valamit, ha lehetett volna licitálni a mögötte lévő alkatrészekre :)

(#53454) Devid_81 válasza beef (#53453) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Valami live scalper fight-ra gondolsz?
Vagy azokra a bot-okra amik Ebayen is feltoljak az arakat a hegyekbe? :DDD

[ Szerkesztve ]

...

(#53455) b. válasza #09256960 (#53447) üzenetére


b.
félisten

Nem tudom milyen növény lehet. Valami kétszikű.. ;]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#53456) #09256960


#09256960
törölt tag

Egy új processzor tipussal rukkol elő AMD LINK
Legalábbis egy Bangladesi szállítócég szerint.

(#53457) regener válasza #09256960 (#53456) üzenetére


regener
veterán

Lehagytad a szmájlit a poénhoz :))

(#53458) Devid_81 válasza #09256960 (#53456) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Majd a ThermalTAK tap odaver neki aztan olyan MAD lesz csak pislognak a userek meg a Stanadrd Gamingngerek ;] :DDD

[ Szerkesztve ]

...

(#53459) #09256960 válasza Devid_81 (#53458) üzenetére


#09256960
törölt tag

:D
Hogy helyes kontextusba helyezzük ezt a poént azt a csomagot hivatalos AMD disztibútor címezte így azért már cinkesebb nem ?
( MO.-on amúgy az ASBIS van megadva)
Másrészt nem hazudtam valóban kiszivárgott
egy új CPU Gen EPYC Milan fronton csak ez itt OFF.
Egy érdekes dolgot hallottam egy kinti oldalon az "AMD dlss"-ről
hogy a Microsoft dolgozik a saját felskálázó AI modelljén és ez bizony még arrébb van (egy év...) majd ez fog elterjedni AMDn és a két konzolon egységesen. Summon ABU.
ABU erről valami infó ?
Cyberpunkról észrevettétek hogy nem tett ki senki SAM-os tesztet ? Be lenne fenyítve a média az NV supported játéknál ? :)

[ Szerkesztve ]

(#53460) carl18 válasza Petykemano (#53431) üzenetére


carl18
addikt

"Az ár nyilván addig megy le, ameddig a leggyengébb szereplő profitja el nem tűnik, a többieknek nem érdeke az alá menni."

Szerintem ez az egész már lezajlott 2010 előtt a 2000-es évek elején.
Akkoriban azért volt egy pár VGA gyártó, Matrox stb.
Végül odajutottunk hogy az AMD és Nvidia maradt meg kizárolag a piacon.
Aztán oda is eljutottunk hogy az AMD pár éve nem igazán tudott konkurenciát nyújtani az Nvidia kártyákkal és jött is a jól bevált ár emelés ahogy te irtad.

A Fő kérdés itt az hogy a jelenlegi kártya árak mellet mennyi az esély arra hogy a két gyártó között valóban beinduljon egy valódi árverseny. Mert a 3000 széria megjelenése előtt olyan pletykák voltak a netten a RTX 3070 700 dollár, a 3080 900-1000 dollár lehet. És mikor 500-700 dolcsi lett a kártyák beharangozott árak, mindenki tapsolt örömében mennyire jó ár és milyen olcsó.

Az árverseny 2010 előtt azért elég intentiv volt, 200 dollárért elég erős kártyákat dobtak piacra a gyártók. Nvidia egyik ilyenje a 8800GT, az AMD HD4850 is 200 dolcsi volt és az akkoriban sláger termék volt. Én úgy vettem észre az áremelés főként annak is tudható be hogy a bányászláz és a videókártyák tömeges felvásárlása arra ébresztette rá a Zöld oldalt hogy a fogyasztók sokkal többet is képesek egy videókártyáért kiadni mint amenyiért adták őket.

Az RTX 2000 széria árazásán elsőnek mindenki felháborodott milyen drága, most meg lassan odajuttunk hogy szó szerint örülnek az emberek nem emelkedkedett tovább az RTX 3000 széria árazása.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#53461) Alogonomus válasza carl18 (#53460) üzenetére


Alogonomus
őstag

"Aztán oda is eljutottunk hogy az AMD pár éve nem igazán tudott konkurenciát nyújtani az Nvidia kártyákkal és jött is a jól bevált ár emelés ahogy te irtad."

Szerintem nagy tévedés, hogy az AMD szakmailag nem lett volna képes konkurenciát teremteni az Nvidia kártyáinak.
Az Nvidia 2006 környékén vált egyértelműen piacvezetővé, amikor az Intel bemutatta (a 2017 végén nyilvánosságra került "optimalizálásokkal" megtámogatott) Core architektúrát. Ettől az AMD részesedése a CPU piacon drasztikus csökkenésbe kezdett, mert látszólag az Intel terméke sokkal jobb választás lett. Az AMD ennek a folyamatnak a visszafordításához kénytelen volt átcsoportosítani az erőforrásai nagy részét a VGA fejlesztésektől a CPU fejlesztésekre, mert a CPU piac volt a fő (stabil) pillére a bevételeinek.
Az Intel "lebukásai" kapcsán a tendencia ezért is először 2018-tól kezdve a CPU részesedésben kezdett helyreállni, majd a CPU részleg rendeződését követően a VGA piacra is tudott az AMD ismét komolyabb erőforrásokat visszacsoportosítani, aminek először az RDNA1 lett a hozadéka, majd most az RDNA2.
Szóval szerintem az AMD folyamatosan egálban tudott volna lenni az Nvidia megoldásaival, ha az Intel nem kavar bele a direkt hibásan megtervezett processzoraival, amire az AMD kénytelen volt válaszolni 2006-tól kezdődően.
Az AMD folyamatosan kétfrontos háborút vív, ami néha hoz ilyen szerencsétlen helyzeteket, de várhatóan például nagyon nyereséges lesz a közeljövőben, amikor a CPU és a GPU is AMD lehet egy gépben, és ezek akár BIOS szinten is összedolgozhatnak, aminek egy korai szárnypróbálgatása is a BAR továbbfejlesztéseként bevezetett SAM.

(#53462) Yutani válasza Alogonomus (#53461) üzenetére


Yutani
nagyúr

[...]amikor a CPU és a GPU is AMD lehet egy gépben[...]

Bár kiragadva a szövegkörnyezetből, de szerencsére elmondható, hogy jó közepes gépet már eddig is lehett építeni (itt az RDNA1 a közepes, CPU-ból egy ideje van csúcs), de mostantól csúcs gépet is AMD CPU-val és GPU-val. Live long and prosper, AMD! :D

#tarcsad

(#53463) #09256960


#09256960
törölt tag

Kártya nincs de sebaj a profil bővül. Keresem azt a tevékenységet amire ez az Outdoor szett alkalmas.

[ Szerkesztve ]

(#53464) solfilo válasza #09256960 (#53463) üzenetére


solfilo
veterán

Szép kis csomag. :B
Az a kis tasak mi lehet, teafilter? :)

solfilo

(#53465) Chalez válasza #09256960 (#53463) üzenetére


Chalez
őstag

Talán az AMD mountain bike, a karácsonyi zoknival ütős lehetne...

[ Szerkesztve ]

(#53467) Alogonomus válasza #32839680 (#53466) üzenetére


Alogonomus
őstag

És ugye nem zöld tea? :)

[ Szerkesztve ]

(#53468) solfilo válasza Alogonomus (#53467) üzenetére


solfilo
veterán

vörös fokföldirekettye :))

solfilo

(#53469) Yutani válasza #09256960 (#53463) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ez így jöhetne nekem is! Főleg a vágódeszka, az hasznos! :K

#tarcsad

(#53470) b. válasza Yutani (#53469) üzenetére


b.
félisten

bár nem tudom hogy kapcsolódik a PC gaminghoz :DDD
ja megvan !

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#53471) Yutani válasza b. (#53470) üzenetére


Yutani
nagyúr

:DDD

#tarcsad

(#53472) #09256960


#09256960
törölt tag

Én szeretem hogy humoros a szoba... Hofi mondta hogy a feszültség szelepe a humor.
De ha azt hiszitek nincs lejjebb akkor de van.
Hogy lehetnének még drágábbak a dolgok ?
Úgy hogy a TSMC áremelést jelentett be.
Mer túl olcsóak a dolgok az a baj :))Scalpers Inside !

[ Szerkesztve ]

(#53473) Valdez válasza #09256960 (#53472) üzenetére


Valdez
őstag

Lehet én vagyok egy kicsit borúlátó, de nem látok szép jövőt a pc gamingnek, de lehetne a komplett pc piacot is mondani. A folyamatos drágulások, amellett hogy nincs is kapható termék, ami van az meg dupla áron fut.. szóval ezek a tényezők nem tudom miért változnának meg később, egy még drágább és legalább ugyanannyira telített 5 nm-en.
A covidot most hagyjuk, ez már rég nem erről szól szerintem.

(#53474) #09256960 válasza Valdez (#53473) üzenetére


#09256960
törölt tag

Igen sajna a Moore törvény recseg ropog.
Amennyit nőni fog a teljesítmény (mondjuk a példánkban 60%)
Annyit fog nőni az 5+ nm wafer ár (40%)
Nem tudnak mit kezdeni a salperekkel láthatólag (Érdekes hogy megint bejött egy szó magyarba amit senki nem fordított le.)
és a kisker mohósággal +forint gyengülés. Ott vagyunk hogy amit ma 200 ezer egységárért megveszel az a teljesítmény lesz 200e egy év múlva is más nevekkel esetleg kicsit olcsóbban de annyiért semmi esetre sem hogy megérjen váltani.
Mit kezdtek eddig ezzel a gyártók?
▓Csúsztatta a kártyák neveit hogy a vevők tudatában a kártyához HAMISAN nagyobb teljesítmény társuljon.
▓Hamis önköltséges MSRP árakon adtak ki kártyákat amin soha nem lehetett megvásárolni (esetleg a kiadás pillanatában korlátozott helyen).
▓A TSMC-nek nincs valós konkurenciája ezért árat diktálhat:

Kína meg fel se kerülne a 2015ig lévő táblázatba se :)

[ Szerkesztve ]

(#53476) Yutani válasza #09256960 (#53474) üzenetére


Yutani
nagyúr

Van a scalpernek magyar megfelelője, mégpedig a nyerészkedő. Csak angolul minden is jobban hangzik, mint a magyarul. Ugye, Rozsomák?

#tarcsad

(#53477) Jack@l


Jack@l
veterán

https://www.guru3d.com/news-story/radeon-rx-6800-xt-performs-half-as-good-compared-to-rtx-3080-in-vulkan-ray-tracing-tests.html

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#53478) Devid_81 válasza Jack@l (#53477) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ez az egyetlen elonye a zoldeknek, a csapbol is ez fog folyni, hogy az RT mekkora sztar :K
Kb errol fog szolni a kovetkezo masfel ev... :U

...

(#53479) Petykemano válasza #09256960 (#53474) üzenetére


Petykemano
veterán

Én nem hiszem, hogy ez csakis a gyártással vagy gyártókapacitással függene össze.
Mármint persze világos, hogy a gyártókapacitás kevés mindenki kiszolgálására... de hogyhogy eddig elég volt? az AMD nem váltott gyártástechnológiát, az nvidia 1 csak általa használd node-ról ment át egy csak általa használt node-ra. És állítólag nem csak az új termékek fogytak el a polcokról, hanem a régebbiek is. Ha hiány van a 8nm-ből, az nvidia például vidáman adhatna 2080Ti-ket is, azt is megvennék, nem? De.

A kereslet megnőhetett... De én nem gondolnám, hogy a zen3 akkora hatalmas durranás lenne, hogy most azért mindenki hanyatt homlok futna érte és többszörös lenne a kereslet. És szerintem a gpu-k sem. Lett előrelépés, de azért már az MSRP is olyan magas, hogy azért nem fog minden pascal tulajdonos rohanni a boltba. Szerintem. A mainstream, nagy volumenű kártyákat még ki se adták.

Ahelyett, vagy azon kívül, hogy nincs elég kapacitás, valami mást sejtek. Magyarán szerintem nem az van, hogy az ellátási láncok háborítatlanok, csak a megszokott piacokon nagyobb a kereslet és nem bírják a konténerhajók vagy repülők.

Egyrészt van a covid. Erről már volt szó, hogy mivel nincs légi utasközlekedés, ezért minimum lassítja, de méginkább jelentősen drágítja a szállítást.

Ez mondjuk olyan globális vállalatoknak, mint az asus vagy egyebek már önmagában lehet egy olyan tényező, hogy jobban megérheti más piacokra szállítani. Például kínába vagy az indiai óceáni térségbe. A második gondolatom tehát ez, hogy valahogy a felboruló ellátási láncok miatt jelentősen megdrágult az atlanti térségbe való terítés. Például ha eddig kvázi ingyen szállítottak a repülőgépeken, ami elég gyors, de most nincs annyi repülő, akkor az egy forgalmazónak lehet, hogy nem éri meg, hogy 2-3 hétig álljon a pénze egy hajón levő konténerben levő kártyákban, míg az eljut az atlanti térségbe, mikor ugyanazt az árut el tudja passzolni közelebb is. Lehet, hogy a haszon kisebb egy szállítmányon, de 3x gyorsabban besöpri és fordulhat újra.

Ugyanennek lehet geopolitikai oka is. Kína eléggé megerősödött az indiai óceáni térségben. Bár Kína igyekszik önálló lábra állni chipgyártásban, de ettől függetlenül addig akár önös érdeke is lehet, hogy a TSMC gyártókapacitását saját céljaira fordítsa, de legalábbis akadályozza a legyártott termékek eljutását a geopolitikai konkurrens országokba. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy az gyártó cégeknek ne lenne bevétele. Nekik mindegy ki fizet az áruért, ha mindent megvesznek.

A másik dolog meg hogy állítólag minden idők legmagasabb árszínvonalán van a bitcoin. Valószínűleg bitcoint már nem bányásznak gpu-val, de mehet wafer célhardverre, vagy lehet gpu-val bányászni más pénzeket. Azt is mondják, hogy az nvidia kártyák zsákszámra mennek ilyen célra.

Ha a TSMC drágít, annak azért lehet a dráguláson kívül jótékony következménye is.
Az alternatív gyártók mindig is úgy születtek és nyertek teret, hogy alternatívát tudtak nyújtani. Kevésbé fejlett, de olcsóbb alternatívát. Még mindig reménykedhetnénk 12nm-es (GF/TSMC) backportokban, esetleg, hogy alternatív 7nm-es gyártástechnológán (SMIC/GF) megszületik valami. Mondjuk sajnos szerintem ez nem az AMD/NVidia/Intel részéről fog megjelenni. Az az érzésem, hogy ezek a cégek túlságosan el vannak foglalva a magas marzs hajhászásával ahhoz, hogy foglalkozzanak kisemberek $200-os problémáival.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#53480) Busterftw válasza Devid_81 (#53478) üzenetére


Busterftw
veterán

RT-rol fog szolni a kovetkezo 10 ev.
Mar reg nem ott tartunk mint a Turing megjeleneskor, hogy az RT csak felaras gimmick. :)

(#53481) Devid_81 válasza Busterftw (#53480) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Nem technologiailag gondoltam, hanem mankokent az nVidia oldalan.
A csapbol is az fog folyni, hogy Ok jobbak RT-ben, ezert azt kell venni, erre gondoltam burkoltan ;)

...

(#53482) Cifu válasza Devid_81 (#53478) üzenetére


Cifu
félisten

Nem az RT a fő előnye, hanem a DLSS.
Natív RT terén a csúcskártyák kellenek még 1080p ultra szintű beállítások mellé is. A DLSS teszi lehetővé, hogy be is kapcsold őket 1080p-ben kisebb (gyengébb, régebbi) kártyákon, míg a nagyobb kártyákon 1440p esetleg 4K mellett is úgy-ahogy elfogadható kompromisszumokat nyújt...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#53483) Devid_81 válasza Cifu (#53482) üzenetére


Devid_81
nagyúr

DLSS-st tamogato jatek is alig van, majd ez valtozni fog az elkovetkezendo evekben, mert nVidia tolni fogja a penzt bele, csakhogy valamivel lehessen szediteni a usert. :K
Most ez valamilyen szinten jo, de probaljuk meg elhitetni a Turing tulajokkal akik mar 2 eve varjak a csodat :)

Gondolom ez a kep mindenkinek ismeros :)

...

(#53484) Cifu válasza Devid_81 (#53483) üzenetére


Cifu
félisten

Mint Turing tulaj nem csodát várok, hanem használom az RT-t és a DLSS-t is például most a Cyberpunk 2077-ben...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#53485) Yutani válasza Devid_81 (#53483) üzenetére


Yutani
nagyúr

Az RT a jövő, ez kétségtelen. A DLSS és majd az AMD (vagy MS) részéről egy hasonló megoldás pedig jó ideig velünk lesz, mert hiába implementálnak egyre erősebb RT megoldásokat a GPU-kba, a játékok is fejlődnek, emiatt egyre magasabb igényeket fognak támasztani, tehát az RT képesség gyorsulását a szoftver le fogja kötni, így a játszható framerate miatt kell a trükközés.

#tarcsad

(#53486) beef válasza Jack@l (#53477) üzenetére


beef
őstag

4k-ban pont ugyanolyan játszhatatlan mindkettőn.
Quake 34 fps-sel... szánalmasan gyenge mindkét oldal teljesítménye.

(#53487) Pug válasza beef (#53486) üzenetére


Pug
veterán

És azt az apróságot se felejtsük el, hogy a Q2 RTX code konkrétan nV által íródott :DDD

(#53488) b. válasza Pug (#53487) üzenetére


b.
félisten

Most már szabványos Vulkan, de amúgy nem mervado szerintem sem a Quake 2, egy tech demó.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#53489) Pug válasza b. (#53488) üzenetére


Pug
veterán

Maga a Q2 "RTX" "verziója" (azaz az RT version) lett nV által írva, gondolom ez megvan :U

A remastered version of the game, titled Quake II RTX was announced by Nvidia in March 2019 and was released on June 6 for Windows and Linux on Steam.

Attól, hogy mondjuk az API Vulkán, a játék kód ami fut, az az nV által írt Q2 RTX.

A hsz-ed azon része teljesen helytálló, hogy ez egy techdemo, egy nV techdemo.

[ Szerkesztve ]

(#53490) kisfurko válasza Busterftw (#53480) üzenetére


kisfurko
senior tag

De, ott tartunk. Egy minimum tízszeres gyorsulás kéne, hogy egyáltalán lehessenek egyszerűbb ray tracelt játékok. Az, hogy a képernyő egyes részein, kevesebb, mint egy minta/pixel mintavételezéssel, max. a 2. ütközésig trace-elünk, igen messze van egy normális ray tracinghez. Ahhoz 1-4 minta kell pixelenként, úgy 5-6 mélységig, és ez is valami DLSS-sel, hogy ne legyen nagyon "hangyás" a kép.
Gyártástechnológia váltásonként 50-60% a maximum manapság, ami elérhető, szóval messze van ez még.

(#53491) b. válasza Pug (#53489) üzenetére


b.
félisten

A Quake pár napja kapta meg a szabványos Vulkan RT-t , az November 23 óta van amúgy. J@ckal amit linkelt az azon fut, szabvány Vulkan Raytracing, Khronos Group dedicated. Pár napos, nem az Nvidia special.

De azért írtam, hogy nem sokat jelent, mert gondolom AMD től nem jött rá még driveres optimalizacio, nem is biztos, hogy jön.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#53492) Yutani válasza b. (#53491) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ha jön is, akkor csak presztízsből, mert sok értelme amúgy nincs.

#tarcsad

(#53493) demmer123


demmer123
őstag

6700 - 6700xt kártyákról van valami információ mikor lesz elérhető? Illetve milyen áron lesz kb?

(#53494) Petykemano válasza demmer123 (#53493) üzenetére


Petykemano
veterán

A jelenlegi kilátástalannak tűnő helyzetben én cinikusan azt mondanám, hogy arra lehet számítani, hogy 2021 első felében alig lesz kapható, második felében a vártnál magasabb áron elérhetővé válik, majd 2021 végéhez közeledve amikor már épp rendeződnének a dolgok, a termékvonal véget és és az évfordulóval debütál az RDNA3, amivel kezdődik minden elölről.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#53495) demmer123 válasza Petykemano (#53494) üzenetére


demmer123
őstag

Jogos amit érsz főleg hogy a bányászat egyre jobban jövedelmez így minél kevesebb lesz a készlet :(

[ Szerkesztve ]

(#53496) b. válasza Yutani (#53492) üzenetére


b.
félisten

Így van. :K

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#53497) Jack@l


Jack@l
veterán

https://www.techpowerup.com/276125/asus-enables-resizable-bar-support-on-first-generation-amd-ryzen-cpus

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#53498) Yutani válasza Jack@l (#53497) üzenetére


Yutani
nagyúr

Szuper, de mindazonáltal nem sokat jelent teljesítményben, ahogy írták. Majd talán a jövőben.

#tarcsad

(#53500) TESCO-Zsömle válasza #32839680 (#53499) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

3 éves procik... Nem teszed fel a frissebb update-et...

Sub-Dungeoneer lvl -57

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.