Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10251) Steven válasza fudi2002 (#10248) üzenetére


Steven
addikt

Nem nem jelzi ki aidaban sem ... bios reset már volt mikor beraktam a cpu-t szvl most kb be van lőve nem kezdeném előről .
Bármelyik nap megjöhet az új bios megvárom és kezdem előlről addig így marad. (b450 ekhez elkezdett szállíngozni )

Majd jelentkezem , ha van update.

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#10252) 4264adam


4264adam
veterán

Sziasztok!

Mi a különbség PB és PBO között? 4.65Ghz All Core boost megvan most is. De fel tud menni játék közben is 70°C-ig.

PB megy, LLC:3, Auto fesz osztás. PBO és Fmaxer alapértelmezetten

(#10253) PuMbA válasza 4264adam (#10252) üzenetére


PuMbA
titán

Az, hogy az O alapértelmezetten túlengedi a procit a gyári specifikáción - ezért jár nem hivatalosan gari vesztéssel -, hogy még nagyobb órajeleket érjen el. Ez legtöbbször már nem optimális játékokhoz, +300Mhz is csak maximum 1-2 fps többlettel jár játékokban, cserébe jóval többet fogyaszt a procid és nehezebb is hűteni, hiszen az architektúra az optimális tartományon kívül csak szenved. Ha PBO-t elkezded állítgatni össze-vissza, akkor ki lehet csiholni belőle valamit, de semmi eget verőre ne számíts, mint minden tuning módszer esetén :)

[ Szerkesztve ]

(#10254) 4264adam válasza PuMbA (#10253) üzenetére


4264adam
veterán

Így már értem :R

Nem is kell nekem.70°C-ig elmegy az a hűtő miatt van. A dark rock pro 4 200-300RPM között dolgozik 65°C-ig.

[ Szerkesztve ]

(#10255) Timer válasza pRoject22 (#10250) üzenetére


Timer
veterán

Hát nem tudom, eddig nem győzött meg, pedig eleve óvatosabb beállításokkal kezdtem. Kicsit feljebb engedtem a hűtést, hogy ne kezdjen a peak-ek miatti felpörgésekbe, nem 150, csak 100 MHz-et engedtem neki, plusz, beiktattam egy 85 fokos maximum hőt is a PBO beállítások között. Víz alatt is eléri a 55-58 fokot egy böngésző nyitás... Egy Lightroom indítás rögtön 65 fok környékére pumpálja a hőmérsékletet. Ha több szoftvert indítok, lazán megvan a 72-75 fok is. Érdekes. Az LLC3-at hol állítod? Nekem csak olyasmi van, hogy regular, medium, extreme, meg még néhány ilyesmi, számokat nem látok.

Ami jóval jobb lett, az a memory latency, illetve az egymagos teljesítmény (4.4 helyett 4.8 és 4.9 között van), többmagos terhelés esetén ( a fenti beállításokkal) 4.46 környékén megy, ez az allcore 4.4 verziómhoz képest nem is hoz mérhető előrelépést CB alatt. Persze a single core előrelépés miatt még így is megtarthatnám, csak hogy az alulfeszelt allcore tuningomhoz képest a hőfokok magasabbak teljes terhelés esetén; 85-nél szabályoz a rendszer a beállítás miatt, alul feszelve meg 78-80 foknál feljebb nem megy. Na mindegy, köszi a tippet, játszok még picit vele, jobb így, mint gyári PBO setuppal.

[ Szerkesztve ]

(#10256) pRoject22 válasza Timer (#10255) üzenetére


pRoject22
őstag

Nekem X63 hűtőm van és CB alatt is max 75-78 fok, 2 óra Cyberpunk alatt is max 60-65 fok. Valamit nem állítottál jól be szerintem, nézd át mi maradhatott ki.

¯\_(ツ)_/¯

(#10257) Raggie válasza pRoject22 (#10244) üzenetére


Raggie
őstag

Az tudod, hogy ez "csak" két magot jelent, mert a CPU3 és CPU4 az egy magot jenet és a XPU7 és CPU8 az egy másik magot.
Lehet ez neked nyilván való volt, csak én esőre ránéztem a képre és azt mondtam: "azta, nem semmi, hogy négy magja is 5GHz-re boostol. Jó kis procit foghatott ki." :)

Clint Eastwood FTW

(#10258) fudi2002 válasza Raggie (#10257) üzenetére


fudi2002
veterán

Ezt megmagyaráznád, hogy az emített 4 mag szted miért 2?

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10259) pRoject22 válasza Raggie (#10257) üzenetére


pRoject22
őstag

Már 2 mag 5Ghz boost is jónak számít szóval... :)

¯\_(ツ)_/¯

(#10260) Raggie válasza fudi2002 (#10258) üzenetére


Raggie
őstag

Nézd meg 4264Adam #10252 hozzászólásában a képet, neki 5600X-e van és 12 CPU-t listáz az Afterburner. Tehát a kilistázott CPU-k azok a CPU szálak és nem a CPU magok.
Ezért is van itt kettesével pontosan ugyan az a frekvencia a listában. ;)
Valószínűleg ha bemegy az Afterburner beállításokba akkor ott be tudja pipálgatni a többi szálra is a OSD-t és akkor fogjuk látni mind a 16 szálat.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10261) Timer válasza pRoject22 (#10256) üzenetére


Timer
veterán

Hát, nálam 240-es Liqmuax II van, szóval az X63 jóval jobb, elvileg. Az LLC-hez nem nyúltam, de szerintem attól csak melegebb lenne.

Ha már belenyúltam, megnéztem a más által ajánlgatott ECO módot, ez se rosszabb sokkal. Egyébként ASUS deszkán továbbra se látok olyat, hogy csak PB. Itt csak PBO van, de javítsatok ki, ha tévedek.

(#10262) fudi2002 válasza Raggie (#10260) üzenetére


fudi2002
veterán

Nem esett le elsőre. Így már érthető. :)

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10263) pRoject22 válasza Raggie (#10260) üzenetére


pRoject22
őstag

Így van, az Afterburner a szálakat is kilistázza, én csak egy kis időre jelöltem be mindet,hogy lássam kb hány magot boostol és mennyire, játék közben engem zavar bal oldalt a fél képernyőt kitakaró szöveg ezért miután megtudtam amit akartam vissza állítottam ,hogy csak a sima CPU-t azaz egy adatot jelenítsen meg.

¯\_(ツ)_/¯

(#10264) MPowerPH válasza Kiratheonly (#10240) üzenetére


MPowerPH
félisten

Orulok neki, hogy segithettem. Habar ez a logikus, de hajlamosak vagyunk tulbonyolitani a dolgokat. :N

Megjon a 3090 -em, es en is ranezek majd erre az all core OC -ra, 1 CCD -s uzemmodban. Mar kivancsi vagyok, gamingre melyik a jobb, es igazabol ezt is sajat tapasztalat alapjan lehet megmondani. 2 CCD -t gamingre nem kell venni, az biztos, mert az all core orajelet visszafogja, es az utemezo elkeruli azt a helyzetet, hogy mindketto CCX hasznalatba keruljon jatekok alatt.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10265) pRoject22 válasza Timer (#10261) üzenetére


pRoject22
őstag

Most telepítek még fel pár játékot és kifogom tesztelni ,hogy az allcore 4650 / 1.250 oc vagy ez a jobb.

¯\_(ツ)_/¯

(#10266) Raggie válasza pRoject22 (#10263) üzenetére


Raggie
őstag

Egyébként a két mag 5GHz-en is elég faja, szóval nem degradálásból írtam! :K
Márt alig várom én is, hogy összepattintsam a cuccomat. Aztán egyből belevetem magam a kísérletezgetésbe. Csak még annak a fránya alaplapnak kell megjönnie.

Clint Eastwood FTW

(#10267) PuMbA válasza Timer (#10261) üzenetére


PuMbA
titán

A PB, az a PBO Auto (=Off) azaz a BIOS alapértelmezett beállítás :)

(#10268) pRoject22 válasza Raggie (#10266) üzenetére


pRoject22
őstag

Persze értettem én, igazad van és úgy van ahogy írtad. :K

X63-alá sztem ne add hűtésben

¯\_(ツ)_/¯

(#10269) Timer válasza PuMbA (#10267) üzenetére


Timer
veterán

Ááá, értem, köszi. Ez esetben durva a téma, hogy nálam még az alap PB is eléggé nehézkesen hűthető... De ha disabled-re rakom, akkor alapórajelen megy, se XFR, se semmi, fix alapórajel. Valami turbónak így is lennie kellene, nem?

[ Szerkesztve ]

(#10270) pRoject22 válasza Timer (#10269) üzenetére


pRoject22
őstag

Úgy is boostol a proci az alap órajel fölé, de szerintem full alapon járatni egy ilyen processzort eretnekség, én nem azért adtam ki érte 160K-t, hogy a 90K értékű processzor teljesítményét vegyem ki belőle... :)

Kilehet azt tesztelgetni ,hogy amire neked kell ahhoz úgy állítsd be, hogy legyen kraft és ne is főjjön szét.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯

(#10271) Timer válasza pRoject22 (#10270) üzenetére


Timer
veterán

Ja, a 4.4 AC nekem rendben volt, de szemeztem ezzel a curve optimizer témával, ezért mentem most rá egy kísérlettel. Nálam még mindig az AC a legjobb kompromisszum, de ha már nekikezdtem a PBO piszkálásnak, szánok rá némi időt.

Az mondjuk durva, hogy az ECO üzem aktiválása alig jelent teljesítmény vesztést, pedig ez elvileg 65 wattos kerettel dolgozik.

[ Szerkesztve ]

(#10272) pRoject22 válasza Timer (#10271) üzenetére


pRoject22
őstag

Allcore oc 4650 Mhz és 1.250 V fesszel, ezt próbáld meg, persze XMP-vel.

¯\_(ツ)_/¯

(#10273) Timer válasza pRoject22 (#10272) üzenetére


Timer
veterán

Az nem megy már. Ez egy rosszabb kocka sajnos.Yruncher alatt már hasal ennyin, CB persze ment vele, de az semmi.

[ Szerkesztve ]

(#10274) pRoject22 válasza Timer (#10273) üzenetére


pRoject22
őstag

Én visszatérek a 4650 / 1.250-re, minden játékban több fps-em van és kissebb a hőfok is.

PBO:

Allcore OC 4650 / 1.250 V

¯\_(ツ)_/¯

(#10275) Timer válasza pRoject22 (#10274) üzenetére


Timer
veterán

Nafene, Chernobylite? :) Én is erre jutottam, még így 4400 MHz mellett sem éri meg számomra az egyszálas előny, amit a PBO hozott, pedig tíz százalék plusz papíron azért nem kevés. Kár, hogy 4.46 mellé már 1.325-öt adagol allcore a rendszer, ami teljesen felesleges, hiszen 1.215 mellett is ugyanennyit fut, CB pontban is. Magyarán, kizárólag egyszálas előnye van (10 százalék, nagyon maximum!) így a PBO CURVE OC-nek az AC OC-vel szemben, cserébe a rendszer zaj / hűtés karaktere rosszabb lett, és bár szép számokat rajzol benchekben, a mindennapi életben ebből semmi nem érezhető (elég ritka ma már az egyszálas terhelés).

[ Szerkesztve ]

(#10276) MPowerPH válasza Timer (#10275) üzenetére


MPowerPH
félisten

Az egyszalas, az joforman egyenlo 3 szalas, orajelben. Sot, az 5 szalas is csak 100MHz minusz. :U

1.325V AVX -el terhelve biztosan 1.215V koruli feszultseg lesz, azert ad neki annyit. Egyebkent van Voltage offset funkcio, amivel tudod csokkenteni, es az LLC -vel is lehet jatszani.

PBO melle soha nem raktok tenyleges orajelet...es moge teljesitmenyt. Sok PBO-s setup kering itt, amik CPU-Z ben 650 pont korul tolnak, CB20 -ban meg 600-at... Az tenyleg gyenge. Lapfuggo, es user fuggo is. Na meg CPU fuggo.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10277) Danex válasza MPowerPH (#10276) üzenetére


Danex
addikt

Igen, kb aki PBO-zni akar az majdnem LLC legalacsonyabbra és voltage offset is mehet negatívba.

(#10278) Timer válasza MPowerPH (#10276) üzenetére


Timer
veterán

Volt rajta egy 0.01215 offset mínuszban. LLC-t nem piszkáltam, auto állásban van. A kolléga leírása alapján hármasra kellene raknom, de ASUS UEFI-ben nem számmal, hanem marketinggel dolgoznak, így kábé lövésem nincs, mennyi lehet például egy "medium"! :)

A pontokat, és a CPU erőt én CB alatt nézem és néztem mindig. Futtatok dobozból kivéve, csak XMP-t aktiválva, a hűtést fullra tolva egymás után három CB-t multi és single szalon is, a legmagasabb értéket veszem alapul, és ha finomítani kezdek, ehhez viszonyítok. Általában én lefelé haladok, ezért a cél az, hogy ne maradjon el a gyári állapottól olyan nagyon, de hűvösebb, és így csendesebb legyen a rendszer. A kolléga által megadott adatokkal beállított rendszer CB-ben erősebb single szálon, mint alapból volt, de csak minimálisan (órajel miatt, mert magasabbra boostolt), többmagon pedig ugyanaz gyakorlatilag, mint az AC setupom. A különbség annyi, hogy jóval alacsonyabb feszültséggel és hőmérséklettel járatom, mint ahogy a PBO tenné, és erre mem magyarázat az AVX sem, mert crunchert is végig viszi az AC setupom, tehát bőven elég hozzá az alacsonyabb feszültség is.

Az egyszálas CB23 teszt nálam négy szálat mozgósít igazán, a többit szüttyög, de szerintem ez inkább két mag két szál lesz valóságban. Persze, szép ez még így is, de mondom, a különbség a szarrá feszelt rendszer és az AC OC között nem egészen száz pont CB23 single mérésben, ami 1600/1500 pont viszonylatában még 10 százalék sincsen. Azért előlegezem meg neki mégis a tíz százalékot, mert állítottam egy 85 fokos maximumot, ami bizonyára levesz valamelyest a boostból. Nekem ennyi különbség nem éri meg az emelkedett zajszintet, de kinek mi. Ma így használom, nézek még egy-két játékot és real alkalmazást, de nem gondolnám, hogy megtérek.

Az, egyébként furcsa, hogy 85 és 75 fokos max tempre állítva a boost órajel tesztek alatt nem tűnik alacsonyabbnak számtanilag, ugyanúgy 4.8 körül tetőz. Még akkor is így van, ha ECO mód is aktív, amikor végső soron 65W a maximum. Bizonyára a háttéeben van eltérés, kevesebb ideig érheti el a maximum órajelet a rendszer, amit a CB pontok csökkenése jelez is, de a visszalépéa marginális ahhoz képest, mennyi megkötést kap így a rendszer. Nekem ebből az látszik, hogy az AMD mérnökei egyrészt tényleg kireszelik így a processzorból az utolsó morzsát is, de egyben azt is igazolja, hogy átlag felhasználó számára az egész teljesen felesleges küszködés.

[ Szerkesztve ]

(#10279) MPowerPH válasza Timer (#10278) üzenetére


MPowerPH
félisten

5600X -nel meg en is all core OC -t hasznalnek.

Don't Tread On Me

(#10280) Timer válasza MPowerPH (#10279) üzenetére


Timer
veterán

5800X-em van... :)

(#10281) MPowerPH válasza Timer (#10280) üzenetére


MPowerPH
félisten

Innentol inkabb ugy irom a tapasztalataimat, hogy szigoruan 2 CCD -s CPU -ra.... Mondhatnam ugy, hogy nektek konnyu all core OC -val menni, mert csak 1db CCD van, nem fogja vissza a masodik az elsot. 1 CCD -s uzemmodban en is tudnam hasznalni az all core OC -t, de igy alapallasban +0.1V -al tobbet ker azonos orajelhez.
2 CCD -vel azert kell a PB/PBO, mert egyebkent a budos eletben nem tudnal stabil magas all core OC orajelet elerni.

Az a baj, hogy Ti 1 CCD -vel csak 1 CDD -s mukodeshez tudtok hozzaszolni, mi latjuk mindketto uzemet.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10282) Timer válasza MPowerPH (#10281) üzenetére


Timer
veterán

Oké, az persze más tészta, de én mindig a sjaát relációmban fogalmaztam meg a tapasztalataimat, pont úgy, ahogy Ti is. Chip függő is, én aáírom, hogy valakinek jobb opció a PBO. Nekem valahogy nem az, pedig 1600X >> 3600 >> 3800X >> 5800X vonalat végigjárva mindig tettem vele egy próbát.

[ Szerkesztve ]

(#10283) MPowerPH válasza Timer (#10282) üzenetére


MPowerPH
félisten

Pont erre utaltam, 1 CCD -vel lazan be tudsz allitani all core -ra is PBO -val megegyezo frekvenciat. Nekunk az mar nem menne. :N

Most, hogy en is megneztem, milyen lenne ha, igy en is belatom, hogy az ott megint mas vilag. De kitesztelem en is, 5GHz -ra belovom all core, 1CCD -vel, uatan 2 CCD -vel PBO -ra rakom.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10284) snecy20 válasza MPowerPH (#10283) üzenetére


snecy20
veterán

4800 körül szerintem vége van a legjobb 1CCD-s prociknak is all-core. 4900-at minden magon stabilan tudó 5800X-ről nem is tudok.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#10285) MPowerPH válasza snecy20 (#10284) üzenetére


MPowerPH
félisten

Itt van a topikban 4900 -as. :)
En ha letiltom az egy CCD -t, akkor nekem is megy 4950 -et stabilan, jatekra.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10286) snecy20 válasza MPowerPH (#10285) üzenetére


snecy20
veterán

Én biztos úgy használnám játékra. :)

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#10287) MPowerPH válasza snecy20 (#10286) üzenetére


MPowerPH
félisten

Kiprobalom majd abban az uzemmodban, mennyiovel jobb, mint a PBO, 16 maggal.

A stabilitast ezeknel ne ugy kepzeld el, hogy munkara, stabilitas tesztre alkalmasak. De jatekok alatt nem fagy ki, es a CB is lefut.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10288) AtHoS


AtHoS
nagyúr

X570-es Asus lapokra kijöttek az 1.2.0.1-es nem béta BIOS-ok [link]

- Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.1
- Support Smart Access Memory for Ryzen 3000 Series Processors
- Fix the L3 cache performance in AIDA64
- Improved system performance
- Improved system compatibility
- Improved memory performance

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#10289) fisi válasza AtHoS (#10288) üzenetére


fisi
senior tag

Lett is vele vagy 8- 10 fps minusz minden játéknál, szomorodnának el... :W :W :W

(#10290) AtHoS válasza fisi (#10289) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Azt meg hogy? :Y A SAM változtatás okozza?

Ha csak a proci teljesítményt teszteled (pl. CB) ott is csökken a teljesítmény?

read-only mode on the forum

(#10291) pRoject22 válasza fisi (#10289) üzenetére


pRoject22
őstag

Ééés tényleg, még úgy is kevesebb fps-em van , hogy az előző biossal 3200-on ment a ram most meg 3333-on.

Teszem is vissza a másikat... :W

¯\_(ツ)_/¯

(#10292) Apucy01


Apucy01
őstag

Hogy mik vannak............. [link]

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#10293) fudi2002 válasza Apucy01 (#10292) üzenetére


fudi2002
veterán

Sztem meg jobb elkerülni az említett oldalt, de ennek a csávónak a videóit is... Legalábbis amit a zen2nél fantáziált, több mint kiábrándító volt.. :)

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10294) MPowerPH válasza fisi (#10289) üzenetére


MPowerPH
félisten

Komoly? Fel sem teszem akkor.

Don't Tread On Me

(#10295) Apucy01 válasza fudi2002 (#10293) üzenetére


Apucy01
őstag

Mire gondolsz vele kapcsolatban?

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#10296) fudi2002 válasza Apucy01 (#10295) üzenetére


fudi2002
veterán

Zen2 videoban hatalmas baromságokat mondott.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10297) Apucy01 válasza fudi2002 (#10296) üzenetére


Apucy01
őstag

lehet

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#10298) fisi válasza MPowerPH (#10294) üzenetére


fisi
senior tag

Komoly- látod pRoject2HUN is ezt tapasztalta... :W

(#10299) Byga007


Byga007
aktív tag

Végre megoldódott a kálváriám 🤣🤣🤣🤣. Ahogy az új procit beleraktam a lapba akkor dramra állandóan kiállt, akármennyit is foglalkoztam vele akkor lett gyanús egy dolog hogy a videókártya sem volt bekötve akkor is dramra állt meg. Ekkor már fellapoztam az alaplapomhozzá netes oldalát a bios miatt, majd megnéztem mikor vettem a lapot és ekkor bammm kiderült hogy igen biost kelett frissíteni. Tegnap a kis gépemből a 2200ge procival szépen sikerült végrehajtanom és azóta minden tökéletes. Még nem offseteltem de így is igen szép amit megy. Láttam már 4,7 ghz et a procitól de játékok alatt inkább 4,6-4,7 ghz között ingadozik. A ram is tud már 3200 at menni így minden tökéletes. 🤣🤣🤣🤣 Köszönöm mindenkinek aki segitett a hozzászólásaival 🤘🤘🤘 Pacsi nektek :DDD :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

Napok óta órák esnek ki az életemből és ezen már a napi másfél üveg vodka sem segít

(#10300) HoaryFox válasza AtHoS (#10288) üzenetére


HoaryFox
őstag

Hazaérek, feldobom. Max. megy vissza a 3405 (ROG Strix X570-E a deszka)

[ Szerkesztve ]

Jelenleg jobban élek, mint... 1 év múlva. // Eladó Warwick BC10 basszusgitár kombó -> https://hardverapro.hu/apro/warwick_bc_10_basszusgitar_kombo/friss.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.