Hirdetés

2024. június 13., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10451) Alpi. válasza RockHaRD (#10444) üzenetére


Alpi.
addikt

Ne foglalkozz azzal a 70-80 fokkal az még bőven jó. Nem mindegy, mekkora felületen 80 fokos. Egy tűhegynyi ponton vagy egy palacsintasütő felületén. Ez inkább egy tűhegy. A netto hőtermelésed elenyésző, az, hogy ennyi a hőfok, gyakorlatilag 1-2 mag aggresszív boostolása miatt (is) lehet / van. Ez a legmelegebb pontot mutatja a sok hőérzékelő adata közül. Egy magasabb mag-órajel simán csak egy teljesen alap, egérkurzor mozgatásra is "frissebb", direktebb érzést ad. Ezeknél a hőfokoknál (70-80) még teljesen teljesítmény orientált működés van, ennél nem igazán lehet látványosan alacsonyabbat. Kivéve, ha leveszed az órajelet 4.2-re mondjuk. Akkor nyerni fogsz 10 fokot (csak hasraütéses példa), de buksz is máshol.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10452) RockHaRD válasza Alpi. (#10451) üzenetére


RockHaRD
addikt

Nem foglalkoznék vele, ha nem fűtené fel a vizet pár óra alatt, és az alapból 45 fokos gpu-t nem vinné fel 60-ig, ami onnantól elkezdi visszavenni az órajelét :(

(#10453) _Horka_ válasza fudi2002 (#10449) üzenetére


_Horka_
aktív tag

Mármint, miben nincs igazam? Valami nem stimmel nála, ez tény. Túl magasak a hőfokok, de nem full terhelés alatt.
Hasonló problémába belefutottam már én is, igaz, nálam full terhelés mellett is magasabb hőfokokat adott. Mellesleg, én megpróbálkoznék még a CO negatív offset mellett az LLC csökkentésével is. A lényeg, hogy a PBO túlfeszelését csökkenteni kell.

STRIX B650E-E, AMD Ryzen 7 7700X, MSI GXT 4070ti, KINGSTON FURY Rendegade 6400MHz 32GB @6000 - KF564C32RSK2-32, Fractal Design ION+ 760P

(#10454) fudi2002 válasza _Horka_ (#10453) üzenetére


fudi2002
veterán


Tessék, szimuláltam a 16%-os terhelését 90w mellett egy szaros léghűtéssel. Így csak az első két erős mag kap, tehát 1 ccd fűt csak. Még hidegebb is mint nála. Ráadásul magasabb vcoreal!

Pbo kapcsán nincs, az égvilágon semmi köze nem lesz hozzá. Nálam is pbo van. Itt vmi hardveres gubanc, én a pasztára tippelek.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10455) Alpi. válasza RockHaRD (#10452) üzenetére


Alpi.
addikt

Nem hiszem, hogy a cpu fűti fel a vízet a vga-val egy körön. Inkább fordítva szokott lenni. Nem is kicsit. :)

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10456) Alpi. válasza fudi2002 (#10454) üzenetére


Alpi.
addikt

Az ok, de ha nála 2 óra játék alatti adatot rögzített a hwinfo és 35 fokos a víz 25-ről, ami teljesen hihető, mert nálam is belerak ennyit a vga, akkor máris nincs gond a hőfokokkal. :)

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10457) fudi2002 válasza Alpi. (#10456) üzenetére


fudi2002
veterán

Ha a vga miatt akkor igen. Meg kéne néznie vmi tesztprogival ami csak a procit terheli.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10458) Alpi. válasza fudi2002 (#10457) üzenetére


Alpi.
addikt

Végülis mindegy, hogy mi miatt (bár én nehzen tudom elhinni, hogy egy fullcover ne rana 10x annyi hőt a vízbe, mint egy cpu. Na jó, legyen 7x :D ), de a víz 35 fokos volt. Legalábbis ezt írta :
"Így néz ki processzor-ügyileg másfél óra játék. 35 fokra ment fel a víz, "

Nekem is ilyesmire melegszik fel játék alatt. Csak cpu terheléssel, tesztprogramokkal, akármi 1-2 foknál többet nem tudok belerakni. A vga viszont gyönyörűen megoldja. :K Nálam fullcover van és az nem csak a gpu-nak ,de a vrm-nek a hőjét is átviszi a vízbe. Ami tippre sokszorosa a gpu-énak. Modernebb vgakkal még inkább így lehet.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10459) Danex válasza Alpi. (#10455) üzenetére


Danex
addikt

Igen érdekes lenne megnézni, hogy melyik komponensnek mennyi a fogyasztása a loopban. Illetve azt is látni ryzennél (még az 5600X-emnél is), hogy teljesen hidegen is be tud peakelni a hőfok és ez ilyen sajnos, amondó vagyok, hogy folyékony fém és spéci ryzen block nélkül közel belőhető mekkora a peak hőfokok az adott magok peak fogyasztásához(1-2 core terhelés, mert szimplán a felépítés miatt nem feltétlen a hűtő oldal a szűk keresztmetszet.

De AMD is írja, hogy overkill hűtéssel is a 80fok az kvázi normális.

(#10460) RockHaRD


RockHaRD
addikt

Csinálok most egy 1 órás Cinebenchet, majd egy 1 órás Furmarkot, megnézem, hogy 30 fokos induló vizet melyik mennyire fűti fel. PBO-t most kikapcsoltam.

(#10461) Alpi. válasza RockHaRD (#10460) üzenetére


Alpi.
addikt

10 perc is elég lesz sztem ! :)) Mondta a gép. :DDD

Danex : A fogyi egy dolog, de itt a hőtermelés ami nagyon különbözik. Egyrészt a cpu jellemzően folyamatosan változó tereléssel megy, (ok, hogy a szenzor a magban megméri a csúcsokat, de a blokkig, a hőátadó felületig már egy "eredő" érkezik csak) a vgak viszont általában konstans, magas terhelést kapnak játékok alatt. Ehhez jön még a fullcover (ha az van), ami a gpun túl a vrm, vramok hőjét is a hűtőközegbe tolja. Újabb típusoknál jellemzően jóval magasabb hőfokon üzemelnek, mint a gpu a gyári léghűtésekkel. Ok, hogy nincsenek annyira komolyan kivezetve a bordára, de egy fullcoverrel ezek mind mind összeadódnak.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10462) RockHaRD válasza Alpi. (#10461) üzenetére


RockHaRD
addikt

Eddig kb fél óra után a víz még mindig nincs 31 fokos, a proci pedig 57-es átlaggal pörgeti a Cinebenchet. :F Akkor tényleg nem a cpu fűti fel a rendszert :B

(#10463) fudi2002 válasza RockHaRD (#10462) üzenetére


fudi2002
veterán

Hát akkor külön loopra kell max tenni a vga-t. Ha jól láttam úgyis 2 radi van.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10464) Alpi. válasza RockHaRD (#10462) üzenetére


Alpi.
addikt

Sejtettem, hogy valami hasonló, 1, max. 2 fokot képes emelni a saját rendszeremet alapul véve. :)
Az én kis karalábé körömmel 2-t felfűt ! :DDD

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10465) Pro!Petya válasza fudi2002 (#10463) üzenetére


Pro!Petya
addikt

Most néztem még csak meg az adatlapját!
RTX3080 ...., egyszerűbb lett volna ha ezzel kezdi :DDD ;]

Audeze Maxwell * Alienware AW3423DWF * LG 65" C2 * Samsung Q935B * Nv Shield Pro * Edifier S360DB *

(#10466) MPowerPH válasza Pro!Petya (#10465) üzenetére


MPowerPH
félisten

Annyit eszik am, mint egy huzott 6800-6900XT. :U 303W ott is edes keves.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10467) Pro!Petya válasza MPowerPH (#10466) üzenetére


Pro!Petya
addikt

Alapon annyit eszik mint egy húzott 6800-6900XT ez tiszta sor, és ha megvan húzva?
Levizezve gondolom csak nem alapon járatja. :U
[link]
vagy [link]
Oc mellett simán belenyalhat szerintem a 400+ Wattba, ha gyárilag képes 340-350-re.

[ Szerkesztve ]

Audeze Maxwell * Alienware AW3423DWF * LG 65" C2 * Samsung Q935B * Nv Shield Pro * Edifier S360DB *

(#10468) MPowerPH válasza Pro!Petya (#10467) üzenetére


MPowerPH
félisten

Attol fugg, hogy melyik. :N 3 tapcsatis igen, de szvsz a 3090 -ek is megallnak 460W korul, ha nem kell a maradek par szazalek. Szerintem O meg nem uveghangon jaratja.
420W korul lehet, szoval 40W a plusz, ahogy itt elneztem a topikban.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10469) RockHaRD


RockHaRD
addikt

No, fél órája megy a Furmark is, a gpu 380Wattot zabál éppen, és a vizet 30-ról 36-ra fűtötte fel, de ez még szerintem nem a teteje, mert szépen megy felfelé pár percenként egy tizedet a víz is, meg a gpu temp is.

(#10470) MPowerPH válasza RockHaRD (#10469) üzenetére


MPowerPH
félisten

Nekem tegnap 34 fokon tetozott a viz, a GPU 42 fokos volt maximum, mikozben a kartya fogyasztasa 480-500W kozott volt.(csak tipp, mert a moddolt BIOS -al nem ir jo fogyasztast, ellenben neha bevillan a limit, ami 520W -nal veszi vissza)
1db 420 -as Monsta radiator, 1 sor eLoop -al, amik maximumon mentek.(1200RPM)

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10471) SzlobiG válasza Puma K (#10415) üzenetére


SzlobiG
félisten

A lapozó filet én anno legalább 10 éve játszadoztam vele, de már lehet több is amikor még nem volt SSD. Engem nem zavar ha használja erre való főleg, hogy NVME SSD-k mekkora sebességre képesek. Szóval számomra nem előny a lapzó file kikapcsolása, főleg hogy voltak anomáliák is arra se vágyok, hogy egy olyan programba fussak ami igényli. :)

Mindenesetre köszi a beszámolót ha váltok akkor mindenképp 2x16Gb, 4X8-at nem szeretnék.

(#10472) hokuszpk válasza Alpi. (#10434) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

azt jelold még be, hogy a CCD1 az 79.3 fok max, a CCD2 meg 61.5

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#10473) Alpi. válasza hokuszpk (#10472) üzenetére


Alpi.
addikt

Bejelölném az SMT bugot is, de inkább nem. :DD

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10474) Maelephant válasza Puma K (#10415) üzenetére


Maelephant
aktív tag

CoD valamelyik korábbi része, kifagyott, ha nem vagy túl kicsi fix lapozófájl volt beállítva (16 GB RAM mellett). Mégis ez a topic a megfelelő, csak nagyon előrehaladt.

[ Szerkesztve ]

(#10475) RockHaRD válasza Alpi. (#10473) üzenetére


RockHaRD
addikt

Amúgy azt nem is értem, hogy mit keres a CPU1 fan speednél 33000-es szám, amikor nincs is rákötve semmi :DDD

(#10476) RockHaRD


RockHaRD
addikt

Leszedtem a CPU hűtőt, van itthon noctua paszta is, megnézzük azzal... Bár szerintem ez a Kryonaut extreme jobb kellene, h legyen, nem hiszem, h ez volt a gond...

(#10477) Erdei88 válasza RockHaRD (#10476) üzenetére


Erdei88
veterán

Cpu blokkod az Ryzen specifikus?

(#10478) Danex válasza RockHaRD (#10476) üzenetére


Danex
addikt



Elvileg így lennének a CCD-k pont ott talán a paszta sem érintkezett jól, illetve igen, az még kérdés, hogy a hűtőblokk mennyire középen hűt

(#10479) Alpi.


Alpi.
addikt

"Eddig kb fél óra után a víz még mindig nincs 31 fokos, a proci pedig 57-es átlaggal pörgeti a Cinebenchet."
Nem hiszem, hogy nagy gond lenne a hőátadással.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#10480) Puma K válasza Alpi. (#10428) üzenetére


Puma K
veterán

Nem azt mondom hogy nincs olyan játék aminek kell a lapozófájl,
de én az 1999-es megjelenésű Star Wars: Episode I Racer-től kezdve a GTA 3-on, a Mafia: The City of Lost Heaven, Command & Conquer: Red Alert 2, Age of Empires II-ön keresztül újabb címek egyikénél sem találkoztam olyannal hogy hiányolta volna az adott játék a lapozófájlt.

Pedig rengeteg játékot próbáltam ki vagy pörgettem újra a régiek közül 32 GB RAM mellett.

Igaz ezek a játékok rendszerint legális forrásból származó azaz megvásárolt címek amiknek a Windows 10 kompatibilitása is megoldott.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#10481) PuMbA válasza Danex (#10478) üzenetére


PuMbA
titán

[link] [link] [link] Beljebb vannak jóval a CCD-k, egyáltalán nincsenek szélen :)

[ Szerkesztve ]

(#10482) MPowerPH


MPowerPH
félisten

BCLK -val probalt valaki vacakolni? Ahogy hozzaerek, egybol nincs boot, lehal a cucc.

Don't Tread On Me

(#10483) AtHoS válasza MPowerPH (#10482) üzenetére


AtHoS
nagyúr

BCLK-t babrálni, pfúj...eretnek vagy-e ;]

read-only mode on the forum

(#10484) AtHoS válasza MPowerPH (#10482) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Amúgy meg: [link]
"...ha nincs nvme ssd a vasban mert ha van akkor a BCLK t hagyd 100 on"

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#10485) MPowerPH válasza AtHoS (#10484) üzenetére


MPowerPH
félisten

Egyebkent van, de a BCLK -t is csak 100.5 -ig toltam. Ennyi meg szerintem beleferne, es POST sincs, nem hogy boot. 101.5 folott van az, hogy eldobalja az SSD -ket.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10486) snecy20 válasza MPowerPH (#10485) üzenetére


snecy20
veterán

Érzékeny rá nagyon a rendszer, de hogy pár tizedes emelésre már boot se legyen...az érdekes. :D Amúgy nálam is ez a helyzet, 101-en már nagy semmi. Intel platform kicsit toleránsabb erre. ;]

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#10487) MPowerPH válasza snecy20 (#10486) üzenetére


MPowerPH
félisten

Tegnap megint probalgattam a BIOS -okat, volt egy kis szabadidom. Vegul maradt a 3003 -as, ami tan 04-12-20 -as kiadas.

Don't Tread On Me

(#10488) Devid_81 válasza MPowerPH (#10487) üzenetére


Devid_81
nagyúr

MSI-hez van uj megint, igaz ez is csak beta.
Nalam a Januar vegi fullos van fent, kb akkor birizgalom csak ha valaki majd a jovoben nagyon nagy pozitiv valtozasokrol beszel.

Gepezni is alig van idom mostanaban, szoval tenyleg csak akkor birizgalom ha csodat lehet muvelni az uj biosszal :D

MSI MEG X570 Unify
Version
7C35vA92(Beta version)
Release Date
2021-03-23
File Size
17.33 MB

Description
- Update to ComboAM4PIV2 1.2.0.1 Patch A.

...

(#10489) MPowerPH válasza Devid_81 (#10488) üzenetére


MPowerPH
félisten

Nalam ez lett a legstabilabb, foleg ha a PBO be van kapcsolva. Birja a 0.05V offset -et(igy 1.45V a max. idle), -25 all core CO melett, es az IF is tud 4000 folotti tempot. Persze azt csak benchelni, mert egyebkent WHEA errorok vannak.

Jah, es nem teszi magat instabilra, hiaba allitok be PBO boost clock -ot, ha nem birja, nem emeli tovabb. Na meg C to C is ahogy neztem, ez a legerosebb. Persze minimal;is kulonbsegek vannak, de tenyleg nem mindig az uj a legjobb. Es ebben is mar ott a SAM, most mar csak az NV -nek kellene osszeszednie magat, es kiadni a SAM aktiv VBIOS -okat.

Es ahogy nezem, nem is a lapgyartok azok, akik elszurjak, hanem az AGESA kod siman rossz.

Szoval Asus tulajoknak ajanlom, foleg X570 -el.

Btw, azert orulok neki, hogy nem random restartokbol allnak a gep elott toltott oraim. Az elejen azert mar en is meginogtam a sok MSI beta BIOS tapasztalatai utan.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10490) Devid_81 válasza MPowerPH (#10489) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Akkor megis nVidia maradt a vegen?
Egy darabig lattalak mindket oldalon, aztan bejott a sok melo nekem es mar nem kovettem a dolgokat :B
Neha amikor felnezek a VGA-s topikokba akkor annyit latok, hogy:
Nvidia: Superposition
AMD: 3DMark Time Spy

Nem tudom jatszik-e manapsag valaki, mert 1 millat elverni azert, hogy szintetikus tesztben ott viritsanak a jo eredemennyel...hmm I dunno mate :DDD

[ Szerkesztve ]

...

(#10491) MPowerPH válasza Devid_81 (#10490) üzenetére


MPowerPH
félisten

Az nalam inkabb arra szolgalt, hogy megnezzem, hol a GPU vege az elozo kartyakhoz kepest. En jatszok, es amivel en gamelek, ott az NV merfoldekkel jobban teljesit igy a 6800-6900XT utan. Szal jah, de igazabol a kartya sem volt veszes aron(ahhoz kepest), es az arat 7-8 honap alatt kibanyassza. ;]

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10492) RockHaRD válasza MPowerPH (#10489) üzenetére


RockHaRD
addikt

Érdemes egyébként a pbo-ban beállított pl 30-as negativ curve optimizer mellett még a sima voltage beállításnál is offset negative voltaget beállítani? (Így, h tudod, h hőfok problémáim vannak)

[ Szerkesztve ]

(#10493) MPowerPH válasza RockHaRD (#10492) üzenetére


MPowerPH
félisten

Persze. Viszont ez rohadtul bonyolult, mert okozhat instabilitast, es durva teljesitmeny csokkenest is. Es ahogy irtam, ez BIOS -tol fugg. Nalam a legfrissebb BIOS -al mar -12 -es CO -val restartolt.

De igen, az offset az egy jo dolog, sokat segithet a hotuskeken is, amik Nalad vannak. Erdemes elindulnod mondjuk -0.0315V -al elso korben, es megnezni, hogy stabil e, es ha igen, akkor nem e nagyon visszavagja a teljesitmenyt.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10494) Raggie válasza Devid_81 (#10488) üzenetére


Raggie
őstag

Már egyszer volt egy beta Bios MSI-nél az 1.2.0.1 AGESA-val. És ha felnézek az alaplap oldalára akkor azt most leszedték(legalábbis nem látom) és ez van helyette... fura.
Ez az USB bugot javítja vajon? Vagy mi lehet?

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#10495) Devid_81 válasza Raggie (#10494) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ahogy az uj beta felkerul a regit leszedik :K
Legalabbis amennyit en a fel eves MSI-s palyafutasommal eszrevettem :B
Az ezt megelozo beta is mar az USB+L3 cache speed (AIDA) dolgokat javittata, viszont sokan jatekokban sebessegcsokkenesre panaszkodtak, lehet ezt javitottak most ebben az ujabb betaban.

...

(#10496) MPowerPH válasza Devid_81 (#10495) üzenetére


MPowerPH
félisten

Az AGESA szintu problema lesz. Benchekben is gyengebb pontokat dobalt itt Asus -ban is.
Intelnel is ez volt, Apex -ben is a 2. kiadott BIOS a legerosebb a mai napig.

Don't Tread On Me

(#10497) Raggie válasza Devid_81 (#10495) üzenetére


Raggie
őstag

Aham. Értem.
Csak akkor kicsit megtévesztő, hogy most a leírásban már pl nem szerepel az USB és L3 cache javítás... :)
Ha valaki csak végigpásztáz a BIOS-ok között azt hiheti, hogy ez a hiba MSI-nél nem is lett javítva...

Clint Eastwood FTW

(#10498) Devid_81 válasza MPowerPH (#10496) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Nalam eselyesen marad az elso hivatalos nem beta. :K
Majd azert a fel szememet rajtatartom a dolgokon, ha pl jon egy olyan bios amiben allcore 5GHz lesz a procim hirtelen azt azert nem hagyom majd ki :DDD

...

(#10499) snecy20


snecy20
veterán

Tényleg, ez az USB jel eldobálós dolog megjavult mindenkinél, aki frissített új(abb) BIOS-okra?

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#10500) Devid_81 válasza snecy20 (#10499) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Nalam soha nem volt ilyen gond eddig sem :N
Ha engem kerdezel akkor igen, kijavult :D

...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.