Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5701) Anakin007 válasza Anakin007 (#5700) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Módosítok: amint 1db képet kinyomtatott, utána már semmit sem.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5702) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Világért sem akar erre járni egy CUPS szagértő? :(

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5703) bambano válasza VladimirR (#5696) üzenetére


bambano
titán

Erre sok féle válasz lehet, környezettől függően.
Ha udev-et vagy hald-t vagy ilyeneket használ a kiadásod, akkor egyszerűbb mindent modulba.

Egyébként szerintem root eszköz meghajtója, root filerendszer drivere meg elsődleges ethernet kártya drivere bele a kernelbe, a többi modulba. Én az initrd-s cuccokat nem szeretem, de most már túl nagy meló lenne kigyalulni a debianból. Sok lúd lustát győz :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5704) bambano válasza Anakin007 (#5701) üzenetére


bambano
titán

meg kellene nézni, hogy a ghostscript paraméterei között benne van-e, hogy lépjen ki, ha készen van.
régebben volt olyan gond, hogy ott maradt a gs> prompt.

Próbáld ki, hogy telerakod a queue-t képpel, amikor megakad, akkor ps -ax|grep gs
és küldessz egy hup szingált a gs-nek. Ha ettől kinyomja a következő képet is, akkor ez a baja.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5705) Anakin007 válasza bambano (#5704) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Áhá! Király vagy, köszi :) Majd jól megnézem este.

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5706) GD


GD
őstag

üdv!

ismer valaki olyan ftp klienst ami tud hasonló hdd és fülkímélő dolgot mint pár torrent kliens, hogy, x adatot ramba gyűjt, majd aztán írja lemezre.. az x mennyiségét a user tudja megadni..

(#5707) VladimirR


VladimirR
nagyúr

inkabb atjovok ezzel ide, mert mint kiderult, a problema nem gentoo specifikus

a kernelben van egy kitetel, hogy ha ilyen alaplaprol van szo, akkor az acpi keruljon letiltasra (egeszen pontosan a /arch/x86/kernel/acpi/boot.c-ben)
arra vonatkozoan, hogy miert, kb annyit talaltam, hogy "bogus irq routing", mast nem igazan (bar ez csak p2b-s alaplaprol szol, s a /drivers/acpi/blacklist.c file-ban van)
mindezek ellenere acpi=force hasznalataval sikerul acpi-val inditani a gepet

a kerdesem az lenne, hogy mit veszithetek/nyerhetek, ha hasznalom/nem hasznalom az acpi-t?
hogyan tudom leellenorizni, hogy ha engedelyezem az acpi-t, minden ugy megy, ahogyan kell?

ami igazan szembeotlo, hogy jelenleg a halt parancsra csak a hdd-k allnak le, a gep bekapcsolva marad (acpi=force mellett leall rendesen), de ez nem okoz kulonosebb gondot, nem surun allitom le a gepet (cpu homeres miatt kellett volna, de idokozben rajotem, azt nem tudja a lap/proci)

(#5708) GD válasza VladimirR (#5707) üzenetére


GD
őstag

kb amit én tudok erről:
az acpi szabványnak van vagy 600oldalas specifikációja.. lényeg hogy ez egy szabványt rögzít, pl hogy a 2.0-ás verzióknak mit kell tudnia.. ha az alaplapod adatai között szerepel hogy acpi 2.0-ás, akkor mindent tudnia kell amit ez a szabvány előír.. mert különben nem írhatná ki a gyártó a minősítést a termékre
más kérdés ,hogy a linux és vagy vs bios féle megvalósítása mennyiben hozza ezeket..

tehát a kérdésre: veszíthetsz energiát, pl nem kapcsolnak takarékos módba cuccok, vagy nincsennek kényelmi funkciók, esetleg elsőre megmagyarázhatatlan fagyás, újraindulás, továbbá jobban hízó log-ok

[ Szerkesztve ]

(#5709) VladimirR válasza GD (#5708) üzenetére


VladimirR
nagyúr

energiagazdalkodni nem sokminden tudna, nincs a gepen monitor (sot, vga sincs), csak 2 proci (katmai p3, ami nem igazan tud meg skalazni), meg egy halokartya
stabilitassal szerencsere nincs gondom, se fagyis, se reboot nem volt az en aktiv kozremukodesem nelkul (azzal mar volt mindketto ^^)
a logok meg hiznak enelkul is, csak lusta vagyok raszanni fel napot (selinux problemazik)

kosz a valaszt

(#5710) Sipi válasza VladimirR (#5709) üzenetére


Sipi
addikt

Az eszközök kezelése (pl. IRQ-kiosztás) az ACPI-vel igazán hatékony. Enélkül kb. egy ISA PnP szintjére esik. Ha egyszer belőtted, hogy minden eszköz menjen, okés, csak ne változtass semmit a gépben.

A másik a komplett energiagazdálkodás.

És ACPI nélkül kb. a teljes absztrakt hardver-megjelenítést elveszted. Laptop esetén pl. semmiféle plusz funkció (LED, lid, open-close, elem-állapot), illetve egyes esetekben hőmérséklet-, fordulatszám-figyelés sem lesz.

Szimpla szerver esetén, ami műgyantába öntve áll a sarokban, nincs pitiszka, kikapcsolható. Desktopként viszont szerintem elég gáz így használni.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#5711) VladimirR válasza Sipi (#5710) üzenetére


VladimirR
nagyúr

neked is koszonom
amiket irtatok, azok alapjan egyre inkabb azt hiszem, kiirtom a geprol
szerver feleseg a gep, megy 7/24, fentebb irtam, nem is sokmindenen lehet energiagarazdalkodni
a fordulatszam es feszultsegmeres megy enelkul is, sensors (lm_sensors) ketfelekeppen (smbus es isa) olvassa az ertekeket

(#5712) Sipi válasza VladimirR (#5711) üzenetére


Sipi
addikt

Szívesen.

ACPI-irtás után készítenél egy rövid beszámolót? Érdekel, hogyan fog működni, miket kellett esetlegesen buherálni rajta.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#5713) VladimirR válasza Sipi (#5712) üzenetére


VladimirR
nagyúr

igazabol semmit, mert az acpi=ht - mint irtad - eddig is letiltott mindent, kiveve a ht-t (az meg nincs a p3-ban)
annyit csinaltam, hogy kivettem a kernelbol az energiagazdalkodast teljes egeszeben, illetve leszedtem az acpi, acpid csomagokat
a korabbiakhoz kepest nem igazan tapasztaltam valtozast, halt ugyanugy nem lovi le a gepet, de ezzel egyutt tudok elni

(#5714) rdi


rdi
veterán

Üdv,
az a kérdésem, hogy hogyan tudnám a webcamomat beizzítani úgy a html oldalamon, hogy linux alatt is látható legyen a kamera képe?

Fej! Tor! Potroh!

(#5715) bambano válasza VladimirR (#5713) üzenetére


bambano
titán

ha nincs acpi, előfordulhat, hogy az apm még lelövi a gépet. illetve régebben volt a kernelben olyan opció, hogy use real mode bios call a gép leállítására.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5716) Anakin007 válasza bambano (#5704) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Nem nyert, nincs beragadt ghostscript :(
Ez látszik a beragadás után (most pl. egy pdf):

processing since Sun May 18 16:15:30 2008
"Sent print file, 252095 bytes..."

A következő egy jpg lenne, ez már csak várakozik:

pending since Sun May 18 16:16:53 2008
"Sent print file, 252095 bytes..."

Cancelezem az elsőt és egyből kiköpi a másodikat. Nem vágom... :(

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5717) GD


GD
őstag

elképzelhető hogy a serial-t csak úgy tudom lebeszélni hogy a com1-et engedje át a lirc_serial-nak, hogy ha a kernelben nem static, hanem modul?

végigolvastam pár 10 oldalt google-val és ezt találtam mint lehetséges megoldást...
setserial-ra oda se b@szik.. eszköz van, modul van, csak az irw meg az irrecord nem vesz semmi jelet.. meg van is vmi a dmesg-ben erről, de most nem vagyok a gépem előtt..

(#5718) Bash


Bash
őstag

Üdv!

Van nálam egy noti SUSE Linux Enterprise Desktop 10-el, ki kellene próbálnom. Az lenne a kérdésem, hogy van-e valami sysprep-féle tool, amivel vissza lehet zárni a rendszert a gyári állapotába?

http://bashtravel.com/

(#5719) Vladi válasza Bash (#5718) üzenetére


Vladi
nagyúr

[ :DDD ]

Hello!

sysprep nem tudom mit csinál, így nyilatkozni sem tudok.
Két kérdés: miért kellene visszazárni?
- mi baja lehetne a kipróbálástól?
- Mit akarsz vele csinálni? (jah ez három. :D )

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5720) Bash válasza Vladi (#5719) üzenetére


Bash
őstag

Nem kinevetni, teljesen laikus vagyok Linux-ügyben.

Ki akarom próbálni, hogy nem-e DOA, meg akarom nézni, hogy minden benne van-e, amivel rendelve lett, kb. ennyi. Kipróbálásnál gondolom be kell jelentkezni a rendszerbe, meg kell adnom egy felhasználónevet... és úgy szeretném visszazárni, hogy ezt inkább a végfelhasználó tegye meg majd magának, amikor kézhezkapja a notit.
Ezzel kb. el is mondtam, hogy mire való a sysprep Windows rendszereken.

http://bashtravel.com/

(#5721) ngabor2 válasza Bash (#5720) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ezesetben talán egy picit jobban jársz, ha lekapsz a netről egy ubuntu live cd-t, bebutulsz róla, és az alatt megnézegeted. a live alatt is lesz rendszerinformáció.

amúgy nem hinném, hogy a suse bármibe belenyúlna megkérdezés nélkül.

(#5722) Tuschke válasza Bash (#5720) üzenetére


Tuschke
tag

Megadod a felhasználónevet, kipróbálod, aztán törlöd a felhasználót. Ez így nem jó?

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#5723) ngabor2 válasza Tuschke (#5722) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egy user létrehozása túl sok helyen piszkál bele a rendszerbe:
- logok
- /etc/passwd
/etc/shadow
/etc/groups
/home
hogy csak a legnyilvánvalóbbakat említsem. bash nem gányolni akar, csak megnézni, hogy az-e a gép, amit írtak.

(#5724) VladimirR válasza ngabor2 (#5723) üzenetére


VladimirR
nagyúr

belep root-kent?

(#5725) Vladi válasza Bash (#5720) üzenetére


Vladi
nagyúr

Öööö mi az, hogy doa?

A minden ami rendelve lett gondolom a hardver és szoftver kiépítés. 4 egyszerű terminál paranccsal le tudod ellenőrizni, hogy minden hardve az -e ami:

/sbin/lspci

Ez kiírja az összes pci(pci-e, agp) csatornán talált eszközt.

/sbin/lsusb

Ugyan az csak az usb eszközöket nézi meg.

cat /proc/cpuinfo

Ez kiírja amit a cpu-ról tudni érdemes.

cat /proc/meminfo

Ugyanaz, memóriával. Mit hagytam ki?

Felhasználóval - szerintem - a következő a helyzet:
Mivel előre telepített a rendszer, így lehet, hogy eleve van user. Azt a fiókot használhatod. Úgy is működnek a parancsok.
Vagy nincs user, de root passzt azt megmondják. (Illene.) Akkor ahogy VladimiR is mondja, root felhasználó névvel lépsz be.
Esetleg auto log inre állítják. (Csúnya dolog, az uhukat így telepítik. :(( )
A végfelhasználónak pedig felhívod a figyelmét, hogy változtasson jelszót. rootnak és usernek is.

Telepített programokat a menüben megtalálod. Vagy a yastnak van csomagkezelő része. Persze ahhoz már root jelszó kell.

Mondjuk ezt a bezárás dolgot még mindig nem értem. Felhasználót akarsz létrehozni?

Jah még egy trükk: ha a rendszerbetöltő (grub) nincs jelszóval védve, indíthatod 1-es futási szinten. e betüt nyomsz és akkor szerkeszthető a menü. A kernel kezdetű sor végére raksz egy 1-est. (vagy a single szót) Akkor úgy indul a gép, hogy kapsz egy terminált és root jogot. :))
Asszem ennyi.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5726) VladimirR válasza Vladi (#5725) üzenetére


VladimirR
nagyúr

"Öööö mi az, hogy doa?"
kicsit gagyi verekedos film jo csajokkal ^^

[ Szerkesztve ]

(#5727) Vladi válasza VladimirR (#5726) üzenetére


Vladi
nagyúr

oh jeh... lehet letölt... izé kölcsönkérem valakitől... :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5728) fredx


fredx
csendes tag

Sziasztok!

Tud nekem valaki abban segíteni hogy Mandrivában indításkor elinduljon az emerald --replace parancs? E nélkül nem megy megfelelően az Emerald...

[ Szerkesztve ]

x

(#5729) Anakin007 válasza fredx (#5728) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Tedd be a /etc/rc.d/rc.local -ba.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5730) dr_strange válasza Anakin007 (#5729) üzenetére


dr_strange
senior tag

Az nem az X indulása előtt indítaná?

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#5731) Anakin007 válasza dr_strange (#5730) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Nem.

#!/bin/sh
#
# This script will be executed *after* all the other init scripts.
# You can put your own initialization stuff in here if you don't
# want to do the full Sys V style init stuff.

Gyárilag van kicsillagozva az "after". Mandriván így van, neki meg az van :)

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5732) GD válasza GD (#5717) üzenetére


GD
őstag

:U vki? [#5717]

(#5733) fredx válasza Anakin007 (#5729) üzenetére


fredx
csendes tag

Köszönöm a válaszodat, megsasolom :)

x

(#5734) Anakin007 válasza GD (#5732) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Esetleg kapcsold ki BIOS-ban a com portot/portokat ;]
Leltem itt egy jól kinéző leírást. Esetleg...

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5735) GD válasza Anakin007 (#5734) üzenetére


GD
őstag

hm, több okból sem jó a leírás nekem:
nem gentoo-t használok, nem i2c-s modult hanem serialt, és kb a google által adott lirc, lirc howto stb kódszavak első 50 találatán már túlvagyok..
ha a biosban kikapcsolom a soros portot, attól a kernel még betöltődik.. és ott van benne a serial..
azért köszi...

[ Szerkesztve ]

(#5736) Sipi válasza GD (#5735) üzenetére


Sipi
addikt

Tudtommal a setserialnak mindegy, modul vagy beleforgatott. Tekintve, hogy nem a modulparaméterekkel variál, hanem szimplán lekapcsolja.
És nálad ez tutira sikerül, mert különben be sem tudod tölteni a lirc-serialt, leállna device busy hibával.

A dmesg nem ártana. Ha a modul betöltése után olyasmi van csak benne, hogy lirc-serial loaded, meg pár adat, akkor okés. Az irw-t felejtsd el, ahhoz a lircd-nek is működnie kell, plusz lépés - irrecord vagy mode2, ennyi kell, a lircd ne is fusson. Ez közvetlenül a modul által fogott nyers jelet veszi.

Ha semmit nem kapsz, akkor vagy nem működik a ketyere :) , vagy rossz IO-portot, megszakítást használ. Én a lirc-sir-t be tudom tölteni a legváltozatosabb paraméterekkel, ha éppen nem foglalt az adott tartomány, akkor úgy tesz, mint ami fut. Csak persze jelet nem vesz sosem.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#5737) fredx válasza Anakin007 (#5729) üzenetére


fredx
csendes tag

Szia!
Bocs, de eléggé kezdő vagyok, jogosultsági problémám van, nem tudom szerkeszteni az rc.local. Ill. sikerült a kwrite-al az asztalon, de nem engedte felülirni...
Root-ként meg nem tudok bejelentkezni mandrivába, lehet nem is lehet (ubuntu)
Konzolból kellene szerkesszek SU ként, csak nem tudom hogyan? Van még mit tanuljak...
Köszi

[ Szerkesztve ]

x

(#5738) fredx


fredx
csendes tag

Szóval sikerült megszerkeszteni az rc.localt emacs-al, de nem megy...
Lehet rossz helyre írtam? A sorvégére raktam az emerald --replace-t, de nem, vagy más a gond?
Köszi

x

(#5739) GD válasza Sipi (#5736) üzenetére


GD
őstag

lesz 3nap szabad, nyomok egy logot majd..de általában sosem saját gép előtt van időm felnézni ide.. :(
köszi hogy még birod a nyafogásom lirc ügyben :DDD

(#5740) GD válasza fredx (#5737) üzenetére


GD
őstag

su - (enter)
jelszó (enter)
szerkesztő (nano,mcedit,joe,stb) file
mentés
örül

vagy grafikusan indítod "gksu"-t a tálcára kipakolható indítóalkalmazással
aztán gedit

előfeltétel: hogy legyél root vagy adjál a rootnak jelszót..

(#5741) GD


GD
őstag

ubuntu hivatalos fórumon láttam olyat, hogy kicsi szöveges file-t lehet csatolni a hsz végére, így ha hosszabb kód vagy log van, nem túrja szét a fórumot.. a PH! nem tervez valami ilyesmit?? hol kell ezt igényelni, javasolni?

[ Szerkesztve ]

(#5742) VladimirR válasza GD (#5741) üzenetére


VladimirR
nagyúr

a javitsuk a ph-t topic-ban lehetne javasolni, de inkabb azt mondom, hasznalj pastebin-t, egyszerubb, tisztabb,szarazabb, jobb erzes

(#5743) GD válasza VladimirR (#5742) üzenetére


GD
őstag

köszi, nekem megfelel a javaslatod..

(#5744) Anakin007 válasza fredx (#5738) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Ha nem tudsz közvetlenül root-ként belépni az azért van mandiván, mert 3-as fölé állítottad a secure level-t telepítéskor v. a vezérlőpultban az msec beállításainál (tiltott közvetlen root login). Ilyenkor login sima userként, aztán "su" (kötőjel meg minden nélkül), majd a root jelszó, ahogy feljebb írta a kolega. Ehhez persze feltétel, hogy az usered a wheel csoport tagja legyen. Ha ez teljesül, akkor enegdi a su-t használni és root vagy.
Nem biztos, de nem árt, ha hagysz egy üres sort az utolsó bejegyzés után, hátha hártlis a sorvége karakterre.

Nem tom, mi ez az emerald, de nem lehet, hogy az ablakkezelő elindulása után kéne végrehajtatni ezt a parancsot?

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5745) Anakin007 válasza Sipi (#5736) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Lehet, hogy hülyek érdés, de azért hátha.. :D Van egy USB-s infra ketyerém, amit a telefonomhoz szoktam használni. Azt nem lehetne befogni szimpla távir. vevőnek is? V. amivel GD vergődik az vmi egészen más szerkezet?

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5746) ngabor2 válasza Anakin007 (#5745) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hááát, ha nagyon akarod, talán be lehet, de egy soros infravevőt összedobni egy 5x5 lyukas próbapanel meg kb. 350Ft értékű alkatrész kérdése, amiből 200 a 36kHz-es infravevő ic... a többi asszem egy 5V-os stabilizáló, egy dióda, egy ellenállás, egy elkó, meg a csatlakozó. én jó közelítéssel 0 előképzettséggel pakoltam össze vagy 5 darabot, 2 még mindig itt kolbászol nálam a lomban, sose került igazi használatra a sor.

ha kell, elővadászom a címet, csak dobj rám egy pü-t.

(#5747) GD


GD
őstag

nah ,jöttem vergődni :DD
íme:

dmesg |grep lirc
[ 50.404250] lirc_dev: IR Remote Control driver registered, major 61
[ 50.411198] lirc_serial: no version for "lirc_unregister_plugin" found: kernel tainted.
[ 50.906216] lirc_serial: auto-detected active low receiver
[ 50.906276] lirc_dev: lirc_register_plugin: sample_rate:

lsmod |grep lirc
lirc_serial 16148 0
lirc_dev 15604 1 lirc_serial

irrecord /tmp/lircd.conf

irrecord - application for recording IR-codes for usage with lirc

Copyright (C) 1998,1999 Christoph Bartelmus(lirc@bartelmus.de)

irrecord: could not get file information for /dev/lirc
irrecord: default_init(): No such file or directory
irrecord: could not init hardware (lircd running ? --> close it, check permissions)

root@mainpc:~# ls /dev/lirc*
/dev/lirc0 /dev/lircd

ls /dev/ttyS*
/dev/ttyS0 /dev/ttyS1 /dev/ttyS2 /dev/ttyS3

ls /dev/input/
by-path event0 event1 event2 event3 event4 event5 mice mouse0 mouse1

hm, mit mutassak még a tisztelt szagértőknek? :U

[ Szerkesztve ]

(#5748) fredx


fredx
csendes tag

Ezzel az emeralddal lehet skinezni a kde-t... gondolom az emerald --replace-t csak simán kell beírni az rc.locasl fájlba, vagy kell elé más is? lehet hülye a kérdés, na de még kezdő vagyok, köszi a válaszokat Anakin007

[ Szerkesztve ]

x

(#5749) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Mi ma a legfissebb w32codecs dátumra és verzióra? Köszike!

w32codecs_20071007-0.1_i386.deb ez régi?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#5750) bambano


bambano
titán

lécci segítsetek. tudtok olyan ethernet interfészről, ami:
- valakinek már volt a kezében és használta
- egyszerűen beszerezhető (nem baj, ha pl. drága mm-ben)
- usb-re csatlakozik
- default debian kernel ismeri?

thx

Szerk: előfordulhat, hogy ugyanez megfelel wifi-ben is.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.