Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Busterftw


Busterftw
veterán

Jo kis loketet adhat az Intel OneAPI-nak, a honlapon konrketan csak errol van szo.

(#2) Lacccca87


Lacccca87
őstag

Hányszor láttuk már ezt...nagy szavak...körbe felsz0*k***ák egymást ilyenkor. A vezető réteg megkapja a prémiumát mert egyébként azt csinálták amiért amúgy is fizetik őket - végre -. Fut egy darabig a közös projekt majd túrós lesz a közös ló háta és egyesével mindenki leszáll róla és mehet a többi mellé a süllyesztőbe.
Ilyenkor nem értem hogy csak azért indítanak egyesek új projektet mert a korábbi nem az ő "ötletük" volt vagy szimplán hozzá nem értés miatt.

(#3) Busterftw válasza Lacccca87 (#2) üzenetére


Busterftw
veterán

Sokat elmond az, hogy AMD/Microsoft/Amazon nem csatlakozott, ok nem utaljak a penzt. :D

(#4) Lacccca87 válasza Busterftw (#3) üzenetére


Lacccca87
őstag

Ők (és még sokan mások) benne voltak több más hasonló világmegváltó projektben. Csak ugye a nagyvállalati kultúra mind megölte mert nem hozott azonnal kézzel fogható eredményeket. Ami egyébként jött volna ha engedik tovább futni.

Ilyen esetekben mindig az a mém jut eszembe aminek az a kiinduló pontja hogy van x db programozási nyelv ez rossz csináljunk egy jó közöset, de a végére az lesz hogy x+1 programozási nyelv van. :(

(#5) Watchdog


Watchdog
aktív tag

Kína nem száll be? ;]

(#6) joysefke válasza Lacccca87 (#4) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Csak ugye a nagyvállalati kultúra mind megölte mert nem hozott azonnal kézzel fogható eredményeket.

Üres lózung-puffogtatás. Nem a nagyvállalati kultúra öl meg bármit is, hanem az a tény, hogy ami jól működik ötlet, PowerPoint illetve PR szintjén az nem biztos hogy kivitelezhető a gyakorlatban és minden résztvevő számára pénzt is fog termelni. A nehézségek akkor kerülnek felszínre amikor ténylegesen nekiállnak a megvalósításnak.

(#7) hokuszpk válasza Busterftw (#3) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

az AMD tolt már pár szekeret, ( pl : opencl ) toljon most már más is ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#8) HookR válasza Lacccca87 (#2) üzenetére


HookR
addikt

"...majd túrós lesz a közös ló háta..."
Nem túrós, hanem túros (sebes, gennyes).

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#9) Alogonomus


Alogonomus
őstag

Rövidebb időtávot nézve az AMD valószínűleg inkább a ZLUDA által elindított úton megy tovább az Nvidia fenyegetései ellenére.

(#10) Busterftw válasza Alogonomus (#9) üzenetére


Busterftw
veterán

A ZLUDA mogul epp most szallt ki az AMD, mert a HIP-et akarjak nyomatni, ami idokozben kezd bevalni.

Az Nvidia pedig nem fenyeget senkit, ez a "korlatozas" mar benn volt az online elerheto EULA-ban evek ota, a driver oldali szovegben viszont nem, ez kerult most frissitesre.
A PH cikkben ezt csesztek frissiteni, nincs uj "korlatozas".

(#11) Alaaf Pi


Alaaf Pi
aktív tag

Tehát talán év végén már használható (de nem jó, folyékonyan futó, rendesen supportált stb.) vs. most azonnal pöccröff "minden benne van" csomag. Végülis, ha nekem korlátos eröforrásom van anyagilag, idöben és emberben, egyértelmü, hogy hajrá nyílt forrás, ja.

(#12) 5150


5150
aktív tag

Ez várható volt. Eddigis hátrányban voltak a cuda (hiánya) miatt, de most ebből az AI tortából már nem akarnának kimaradni. Szerintem egy ideje érett. Valszeg beszáll idővel az AMD is.

"Az információ korában az evolúciós szelekció azokat tizedeli, akik képtelenek a hamis információt megkülönböztetni a helyestől"

(#13) 5150 válasza Watchdog (#5) üzenetére


5150
aktív tag

Nem is rossz kérdés. A helyükben megtenném. Elvégre ennél az egésznél az a cél, hogy mindenféle gyártó mindenféle termékein lefusson jól ugyanaz a kód. Ha egy ilyenbe beférkőznének, akkor az ő kódjaik is lefuthatnának ezeken a gépeken, meg a saját cuccaikat is megóvnák az elavulástól.

"Az információ korában az evolúciós szelekció azokat tizedeli, akik képtelenek a hamis információt megkülönböztetni a helyestől"

(#14) Sinesol


Sinesol
veterán

Na, az n+1-edik Cuda alternativa, nem is tudom hányszor akarták már valamiert, valamivel leváltani. Az is kérdéses, hogy egy ilyen általános alternativa mennyire életképes az évtizede optimalizált, kifejezetten hardverrel együtt fejlesztett CUDA ellen...na meg arra is mérget lehet venni, hogy ez sem lesz olcsóbb, max először, amikor még sz.rabb, ott is csak annyival, amennyivel gyengébb.

[ Szerkesztve ]

(#15) hokuszpk válasza 5150 (#12) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

a hirek szerint a HIP már kezd hasznalhatova valni ; az AMD max. majd akkor száll be, ha kiderul, hogy mégsem.
-- bár nemlenne idegen a cégtől egy nyílt platform támogatása ; de ahogy fentebb irtam, sz*tak ezzel eleget ; aki akkor nem allt be tamogatonak, az sz*jon most.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#16) Alaaf Pi válasza 5150 (#13) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Az OpenCL ugyanez volt anno.

(#17) apatyas válasza Sinesol (#14) üzenetére


apatyas
Korrektor

A másik irányból megközelítve a kérdést, de sajnos ehhez teljesen hozzá nem értőként kérdezem, erre a részre reflektálva: "évtizede optimalizált", hogy a cudába bele is fér és képes-e utánamenni az AI hozta újdonságoknak, nem kezd túl elavulttá/becsontosodottá válni ehhez?

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#18) Sinesol válasza apatyas (#17) üzenetére


Sinesol
veterán

Gyakorlatilag az egész AI az Nvidia technológiájára épül, szóva nem hiszem, hogy gond lenne, folyamat fejlesztik is egyébként, jelenleg a 12.4-es verziónál tart.

(#19) Alaaf Pi válasza apatyas (#17) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Mióta létezik, azóta mindenki ezt akarja lenyomni, kiváltani, eltörölni. A felhasználási terület folyamatosan változik, de ez marad. Vagyis valahogy nagyon rugalmas/jól supportált/feladathoz igazítható nyelv.

(#20) ddekany


ddekany
veterán

A CUDA hivatalosan csak nVidia hardveren használható, és nyilván minden "nagy" kell rendelkezzen alternatívával hardver téren, hogy az nVidia ne legyen túl erős zsaroló pozícióban. Tehát a "nagyok" terméke (mint valami AI megoldás) szükséges, hogy működjön nem-nVidia, és így nem-CUDA alapon is. De ez egy komplikált, sok komponenses játék, hogy akkor ezt a szoftver stack-et hogyan lehetne ezt gyártó semlegesre csinálni. Amennyire látom, az a módi, hogy AI framework szintjén definiálod a modellt, valószínűleg Python segítségével, és aztán azt le lehet "fordítani" nVidia, AMD, Cerebrass, Tenstorrent, Groq, stb. hardverre is. Főleg az utolsó 3 erősen különbözik az nVidia hardvertől, úgyhogy tán nem is feküdne nekik a CUDA amúgy sem. És ekkor nVidia esetén sem használnak már talán CUDA-t, hanem kapásból egyel alacsonyabb szintre, PTX-re fordítanak.

[ Szerkesztve ]

(#21) Pikari válasza Alaaf Pi (#16) üzenetére


Pikari
őstag

Az opencl megvan most is, semmi baj sincs vele. Leszámítva, hogy pont ugyanannyi valamire használható program készült benne a fennállásának 20 éve alatt, mint cudára: nulla. Viszont a cuda a nagy stúdiók között kétségkívül népszerűbb, több program kamuzza azt magáról, hogy képes kihasználni, és némileg az AI toolchainok között is elterjedt. Az opencl meg jelenleg a bányászok kedvence.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#22) 5150 válasza Pikari (#21) üzenetére


5150
aktív tag

"Leszámítva, hogy pont ugyanannyi valamire használható program készült benne a fennállásának 20 éve alatt, mint cudára: nulla"

Na az tök jó! Csak ezt a davinci studióm szegényke nem tudja

Egyébként szerintem 2008 nem 20 éve volt, de sosem voltam jó máthemátikábú'

"Az információ korában az evolúciós szelekció azokat tizedeli, akik képtelenek a hamis információt megkülönböztetni a helyestől"

(#23) Pikari válasza 5150 (#22) üzenetére


Pikari
őstag

Milyen nagy kár, ezt a hihetetlen funkcionalitást a kdenlive, vagy akár egy windows movie maker megcsinálja prociból egy core2duoval.

Nem tudom, hogy az a vicces, hogy egy darab ilyen programot bírtál felsorolni, vagy az, hogy nem vágod azt, hogy a maradék 1-2 millió különféle program nem fogja kihasználni. Annyira azért csak jó voltál mátmematikábú, hogy értsd, mit jelent az, hogy az opencl alternatívaként ezeknek a gyártóknak fel se merült.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#24) Alaaf Pi válasza Pikari (#21) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Izé, mi az a használható program? Mert nem csak a cunsomer kategória létezik a világon!

(#25) ddekany válasza Pikari (#23) üzenetére


ddekany
veterán

Megcsinálja, csak várhatsz 50x annyit egyes műveletekre... pláne Core 2 Duo. De, ezt talán te is tudod. Ugye? Akkor?

(#26) Pikari válasza ddekany (#25) üzenetére


Pikari
őstag

Mi az az egyes művelet, amire ötvenszer annyit kell várnom a kdenliveban? Mire felemelem az ujjam a bal egérgombról, ott van, amit beállítottam/behúztam. Gondolom azért nem írtál példát az "egyes művelet"-re, és fogalmaztál ilyen misztikusan, mert ilyen dolog nem létezik.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#27) ddekany válasza Pikari (#26) üzenetére


ddekany
veterán

Hát, vagy mert nem tudok rá egy példát sem, vagy mert azt hittem egyértelmű, hogy amit DaVinci Resolve-ban összedobsz, azt ki is fogod exportálják valami videó formátumba. Az olvasóra bízom a megfejtést.

(#28) Pikari válasza ddekany (#27) üzenetére


Pikari
őstag

Aki csinált már ilyet, annak elég egyértelmű, hogy a leginkább szűk keresztmetszet a kimeneti fájl enkódolása, azt meg nem openclen keresztül szokás implementálni.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#29) 5150 válasza Pikari (#23) üzenetére


5150
aktív tag

"Milyen nagy kár, ezt a hihetetlen funkcionalitást a kdenlive, vagy akár egy windows movie maker megcsinálja prociból egy core2duoval" Jó ezt majd értesd meg hollywooddal és a kanadai VFX utómunkásokkal is te nagytudású :D Konkrétan LÖVÉSED nincs mikkel, hogyan és milyen mélységben dolgozik az általam említett "program". Ráadásul full OpenCL-ben. Érdemes volt benéznem már ezért az egy kommün-tedért, roppant aranyos volt, mondhatni nemkicsit megmosolyogtató. Ha hozzá képzem azt, hogy halál komoly fejjel még el is hiszed a blődségeidet, amiket ide vágtál, szarrá röhögöm magamat. Köszi a humorfaktort mára, rém cuki volt :R

"Az információ korában az evolúciós szelekció azokat tizedeli, akik képtelenek a hamis információt megkülönböztetni a helyestől"

(#30) Pikari válasza 5150 (#29) üzenetére


Pikari
őstag

Én hülye, három teljes napot vártam arra figyelve a topikot, hogy legalább egyetlen egy darab példát mondj, erre előjöttél a "hihetetlen mélységgel", ami ráadásul csak az opencl segítségével adhat mindent lebíró erőt, és akaratot. Immáron nem számítok arra, hogy ez be fog következni, hiszen ami nem létezik, az nincs.

Én minden nap szeretek valami újat tanulni. Nem is gondoltam volna, hogy az önjelölt videóvágók mára sikerrel eljutottak a fotósok által misztikusan körülírt "lefényképeztem az étel ízét'' szintű okkult áltudományok szintjére, csak itt úgy tűnik, hogy sokkal nagyobb egóval lehet valamiféle nem létező misztikus tudás impresszióját kelteni.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#31) Cassi


Cassi
senior tag

A legutóbbi híradások szerint az AI piacon 90% fölött van az Nvidia részesedése. Elég késő van már, 20 évvel ezelőtt kellett volna odacsapni. Valakinek.

A másik gond, hogy Al Capone, Charles Manson és a bostoni fojtogató próbál egy fair és igazságos rendszert kialakítani. Hamar szét fognak széledni.

(#32) pengwin válasza Sinesol (#14) üzenetére


pengwin
addikt

Phoronix-os tesztek alapján a CUDA-t OpenCL-en keresztül futtató megoldás nem volt értékelhetetlenül lassú, pedig egy-két ember fejlesztette. Szerintem nagyon túlmisztifikálod (te is) a CUDA-t és az "optimalizációt". Igazából soha semmivel nem kellett versenyeznie, mert ez volt az első ilyen technológia, és a kezdeti térnyerése óta hozzá volt láncolva az NV hardverhez. A felhasználási területei pedig híresen-hírhedten lassan változó piacok, ahol nagyon nehéz kimozdítani a szereplőket egy már támogatott rendszerről. Lsd. pl. az AMD lényegesen lassabban szerzett részesedést szerver és egyéb enterprise felhasználási területek piacán a Ryzen piacra dobása után, mint konzumer vonalon.

#26 Pikari
Megcsinálja egy Core2Duo és a kdenlive amit te csinálsz? Lehet. De gyanítom nem 4-8K-s anyagokkal dolgozol, és a kdenlive sem ugyanolyan komplexitású effekteket használ, mint a ténylegesen professzionális programok.
Nem véletlen, hogy fotós és videóvágós munkaállomások kívánják a mindenféle gyorsítást, 10Gb ethernet kapcsolatot, meg az akár RAID-be kötött NVMe SSD-ket a gördülékeny munkához.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#33) ddekany válasza Cassi (#31) üzenetére


ddekany
veterán

AI-nál nem tudja még senki, hogy milyen hardver architektúra lesz nyerő, akár csak pár éves távlatban. De az valószínű, hogy nem az a fajta, amilyet most az nVidia gyárt. Ez persze nem azt jelenti, hogy a nVidia majd lecsúszik, mert nyilván erről nem csak én tudok, szóval gondolom készülnek ők is valami radikálisabbal, amint szükségessé válik.

CUDA-átlanítás viszont AI téren halad egy ideje, úgy, hogy az eredmény szinte mindíg nVidia GPU-n fut. Mert azt lehet (nem-CUDA-t nVidian), csak fordítva nem (CUDA-t nem-nVidia-n). Ott van pl. az OpenAI Triton, és a PyTroch-ra építő vállalkozások (ami a többség) valószínűleg már egy ideje azt használ CUDA helyett.

(#34) Pikari válasza pengwin (#32) üzenetére


Pikari
őstag

Én 720p-vel dolgozom benne általában. Azóta már updateltem lga1366-ra, lehet, hogy ezzel már az 1080p is menne rendesen, még nem próbáltam.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#35) hokuszpk válasza Cassi (#31) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ai Caponenak olvastam :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#36) Sinesol válasza pengwin (#32) üzenetére


Sinesol
veterán

Pedig egeszen biztosan erős az optimalizacio, gyakorlatilag fix hardverre fejlesztik a Cuda-t több mint egy evtizede.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.