Sideporttal vagy nélküle, ez lesz a mai cikkünk főkérdése. Az AMD 780G-s chipset az egyik legjobb ma kapható am2 és am2+ alá, pont ezért két érdekesebb lapot mutatok be nektek hogy ne csak a giga jusson mindenkinek az eszébe, ami a ph-s cikkben volt.
A chipset
Csak pár apróságot írok le, van rengeteg bemutató netszerte, szóval: az AMD780G jelenleg a legjobb integrált vga-val rendelkező chipset, mely támogatja a 3-4 magos Phenom processzorokat is, és déli hídja megfelel a kor igényeinek. A vga , mely HD 3200 néven fut, lényegében 1:1-ben a 34x0 széria tudásával rendelkezik, vagyis: támogatja a nagyfelbontású videók gyorsítását(UVD), 40 stream processzort tartalmaz –ergo DX10 kompatibilis, támogatja az összes létező kimenetet, ezenfelül a HybridCrossfire X révén képes gyorsítani az RV610/615-ös kártyák sebességét.
Mindezt foglaljuk össze egy képpel:
Bővebben a chipsetről és képességeiről:PH Cikk
J&W-RS780UVD-AM2+
Cikkünk első szereplője egy idehaza újnak mondható márka terméke. Nagyjából szerintem, aki olvasta a híreket ismeri ezt a lapot: ez a lap tartalmaz dedikált memóriát az integrált vga-nak mellyel lényegében a vga tudása majdnem Hd 3450 szinte emelkedik.
A gyártói összefoglaló:
Maga a lap mATX-es tehát HTPC alapnak is megfelelő lehet. A doboz kinyitása után előkerült egy ide kábel, egy sata kábel és tápátalakító kábel, a hátlap, egy nagyon rövid gyors üzembe helyezési útmutató, és egy szintén elég vékonyka leírás. Adtak hozzá egy rca kivezetést is, mely láthatóan nem volt benne az eredeti tervben, ezért hozzáraktak egy lapot a leíráshoz, hogy hova is kellene bekötni. Ahogy megláttam a lapot, más várt rám, mint amit eddig netszerte láttam: nemcsak színileg tér el pár dologban(neoabitos lett), hanem a feszültségellátó részt kicsit átalakították, konkrétan nem 4, hanem 8 tűs a második tápcsatlakozó, hűtöttek a fet-ek, szóval akár a lap tuningpotenciálja is javulhatott. A lap 3+1 fázisú áramellátása miatt nem támogatja a 125W-os processzorokat, melyre a honlapon figyelmeztet a gyártó is.
A lap elrendezése nem az átlagosak közé sorolható: a memóriák a lap tetején kapnak helyen, illetve a bővítő eszközök száma kevesebb, mint a legtöbb mATX-es lap esetében: pci-e 1x csatlakozó nem jutott a lapra. A hátlapon viszont minden megtalálható: analóg, dvi és hdmi kimenet, egy hálózati csatlakozó, 4 usb, és a hangkártya ki és bemenetei, illetve egy post detektor, vagyis hibajelző, melyel a lap be nem indulása esetén tájékoztat, hogy mi a gond. A képet teljessé a firewire tenné, de sajnos az nem található a lapon. Megemlítendő még hogy csak usb-s egér használható, ps2-es csatlakozóból csak a billentyűzeté kapott helyet.
Nézzük képekben a fontosabb részleteket:
A 2.5ns-os 64MB-os Qimonda GDDR2-ram az igp mellett
3+1 fázisú pwm, hűtött fetekkel
ALC888
A méretek….
A chipsetborda, egész hatékony, bár tuningnál kevéske
Összeszerelés után beléptünk a biosba mely AMI, lássuk:
Main menüpont alatt beállíthatjuk az időt meg láthatjuk, milyen meghajtók vannak a lapra kötve, ezt nem tartottam túlságosan dokumentálandónak… Szóval az advanced menüpontból indul az élet,a cpu config menüpont alatt nem tudunk tuningolni, csak megtudjuk az adatokat, illetve a CnQ-et kapcsolhatjuk be:
A NB config alatt jön aztán a lényeg, vagyis az integrált vga és beállításai:
Beállíthatjuk, hogy mely memóriát használja a vga(UMA: a rendszermemória ,Sideport a dedikált, teljesítmény szempontjából a kettő kombinációja a nyerő)
Ahogy beállítottuk az optimális ramkezelést, beállíthatjuk még, hogy mennyi rendszermemóriát használjon a 64mb dedikált ram mellett, megadhatjuk a ram sebességét, és tuningolhatjuk az integrált vga-t, az alap 500-ról 1023mhz-ig.Eredményekről majd picit később.
A tuningmenüpontot a gyártó érdekesen nevezte el(JUSTw00t!), de nagyjából minden megtalálható benne:
A cpu overclocking configben végül megtaláljuk ami kell: állítható feszültség, szorzó, HT-osztó, ram-osztó. A lap felismeri a processzort rendesen, mégis felajánlja az általa nem támogatott módokat is –úgymint HT órajel és 1066MHz-es ram osztó.
A ram finomhangolós rész is elég derék lett, akinek van kedve nyugodtan próbálgathatja hogy a legjobb a rendszer teljesítménye:
A maximálisan adható ram feszültség nem vág oda, bár szerencsére picit túlfeszel a lap, 2.24V-ot ad le nagyjából stabilan. Szimpatikus, hogy alul lehet feszelni a memóriát is, HTPC-nél jól jöhet ez a lehetőség.
Kicsit debil, hogy két helyen is állíthatjuk a procifeszt, ráadásul más a skála is,de legalább szépen alul lehet feszelni:
A chipsetfeszültség emelése jó dolog, vga tuningnál jól fog jönni.
Végül még a lap monitorozó része érdemel említést:
3 féle ventillátorszabályozási módot kínál fel a lap:
-Manuális, amikor fix fordulatszámot állíthatunk be
-Hőmérsékletfüggő
-illetve a legalsó, melyet nem sikerült megfejtenem…
Szóval nagyjából megemlíthető, hogy a bios támogatná a tuningot, ezután kiváncsian vártam élőben mire képes. Hogy legyen hasonlítási alap, 2 általam ismert tuningpotenciállal rendelkező processzort is megnéztem, hogy kizárjam az emberi faktort.
A referencialap a Gigabyte MA-770 DS3 volt, mely egy elég jó tuning potenciállal rendelkezik, csak a ramnak adható maximális feszültség lett kicsit csonka.
A 2 játékos:
-AMD Sempron Le-1150 G1 2900MHz@1.35V
-AMD Athlon X2 4400+ G2 3266MHz@1.35V
A tesztrendszer:
-A tesztelendő lap
-CM Hyper TX
-Corsair Dominator V4.1 2x1GB 1066MHz
-FSP 350-PNF
-Samsung 500GB SATA2
-Windows Vista SP1 Ultimate
-Catalyst 8.4
Először a sempronnal láttam neki a tuningnak, több-kevesebb sikerrel. A proci 2770MHz körül elfogyott, orthos dobálta a hibákat pár perc után, úgyhogy nem erőltettem tovább, pedig a beállított 1.35V helyett elég stabilan 1.375V-ot adott a lap(mondjuk a giga is..). Sajnos az X2 tuning se jött össze, 3100MHz volt az ahol tényleg beton volt a rendszer. Nem egy besza-behu tuningpotenciál, de nem is arra tervezték ezt a lapot. Megemlítendő még, hogy ez a lap a gigával ellentétben képes értelmesen mérni a cpu hőmérsékletét, és a magokét is. Elbaltázott tuningkisérletnél jól jön a hibajelző, csak elfelejtette a gyártó a lap mellé adni a megoldó kulcsot…keresd neten....no comment.
Az IGP tuning valahogy jobban összejött, szerencsére.
Alapfeszültségen 625MHz-ig ment, de 50 foknál éppen hogy csak melegebb volt, úgyhogy jött a chipsetfeszültség emelése. +0.16V-tal 800MHz-en volt stabil, míg a maximálisan beállítható feszültség mellett 900MHz-et bírt, előbbinél 54/58 utóbbinál 57/61 fokos volt a chipset (idle/terhelve). Egy combosabb chipsethűtővel teljesíthető az 1GHz, ezt a kb 40g-os alubordát nem nehéz felülmúlni.
ECS A780GM-A
Az ECS komolyabb „Black Series” lapja egyértelműen a K7S5A emlékét ébresztette fel bennem, amire szerintem minden picit is hardverfigyelő ember emlékezik: nagyon kedvező áron kellemes, rengeteg moddolási lehetőséggel rendelkező tuninglap. Az idő fejlődött, a BIOS gazdagabb tuningopciókat kínál, így az AMD 780G+SB700-zal felszerelt lap akár újraélesztheti a márkát itthon.
A doboz az olcsó ECS-eknél jóval dizájnosabb sárkányos dizájn kapott. Kellékekből itt se vagyunk túlságosan ellátva: 1 leírás és gyors üzembe helyezési útmutató és cd, 2 sata kábel, és egy stílusosan fekete ide kábel plussz a hátlap és egy levonó. Ahogy a Gigabyte GA-MA69G-S3H mellé, ide is befért volna egy HDMI-->DVI-D kábel, ugyanis a lapon csak HDMI van, dvi nincs (ergo a giga topikba beszélni kell a tulajokkal hogy kisebb összegért válljanak meg tőle, ha nekik nem kell…)
Ránézve a lapra nekem egyből a DFI Lanparty széria jutott eszembe, mármint szín összeállításban. A lap elrendezése valljuk be, picit lehetne jobb is, főleg a PCI-E 16x foglalaté, egy komolyabb hűtővel megáldott vga esetén a használható PCI foglalatok száma, eléggé leesik. Zavaró hogy a feteket itt nem hűti semmi, illetve használat közben ezen a lapon a chipset jobban melegedett.
A hátlapon van e-sata, illetve 6USB, a maradék pedig kivezetésként megtalálható a lapon. Ezenfelül a hangkártya csatlakozói(SPDIF nincs), D-SUB, és HDMI csatlakozó, illetve egér és billentyűzet PS/2-portja található meg.
Képekkel demonstrálva:
A chipsethűtő, rajta a matricával
Atheros L1 Gigalan
4 fázisú PWM, és még hűtve sincs
IDT 7.1-es hangchip
Összeszerelés után jött a BIOS:
Szinte egészen szokásosnak mondható az UVD után:)
Ez a lap érzékelte hogy csak K8 van benne, ezért maximálisan 1Ghz-ig engedte a HT órajelét.
Kicsit minimálisabbak a ram beállítások, de az emberek java úgyis csak ezekhez nyúlna, a többiről azt se tudja mi –én se…
A lap felajánlja az 1066MHz-es ram órajelet, ami betonfagyást és CMOS törlést eredményezett K8 mellett...
Olcsó lap, de képes szépen szabályozni a ventillátort. Megadhatjuk a kezdő fordulatot és hogy mennyit lépjen hőmérsékletenként, mindenki saját kedvére csnedesítheti a gépét. Ha elég hűvösnek érzi a processzort akkor meg is állítja a ventillátort:
A tuningmenü. Elég sivár, de ez az első BIOS átka, melyet azóta javított a gyártó, pont most jelent meg hivatalosan is egy új BIOS, melyben lehet állítani az integrált vga órajelét, lehet csökkenteni a processzor feszültségét és szorzóját, viszont a chipset feszültségét nem lehet emelni.
Tuningnak ezután kicsit letörve álltam neki. Ez a bios nem egy világbajnok, a corsair ramot ha visszaosztottam a tuningpotenciál elég rendesen leesett…mire erre rájöttem vagy 8 CMOS cleart kellett nyomnom 5 perc alatt…szóval elértem 3100MHz-et, ahogy a JW-nél, de szinkronba volt a ram mivel tudtam neki feszültséget adni rendesen. Vélhetően az értelmesebb biosba már működik a ram visszaosztás is, és akkor kicsit többet is el lehet érni cpu tuning terén.
IGP tuning viszont a nem állítható chipsetfeszültség miatt biztos nem lesz világbajnok, külföldi tesztek alapján 600-650MHz között lesz valahol, a ház szellőzésének függvényében –én nem frissítettem biost, hogy kipróbáljam, de a JW lap is hasonlót tudott csak alapfeszültségen. Összességében tehát nem lenne rossz, de egyből fel kell tenni az új BIOS-t mielőtt nagyon nekiállnánk használni a lapot.
Teljesítmény
A lapok közötti differencia lényegében minimális, úgyhogy az IGP-re korlátozódik most a teljesítmény bemutatása, az is csak 3dmark06 –tal. Az ok roppant egyszerű: van egy remek PH!-teszt, és sok más netes teszt, amiben van sok játék és sok más igp-vel rendelkező lap, azokhoz az eredményekhez hozzá kell adni az itt tapasztalható gyorsulást.
A tesztet a következő beállításokkal néztem:
500MHz IGP, UMA és UMA+Sideport
800MHz IGP UMA+Sideport
900MHz IGP UMA és UMA+Sideport
800MHz GPU/1100MHz ram HD2400Pro
A processzort 6000+-on ment(3100MHz) , míg a ram vissza volt osztva, ergo 885MHz volt. A HD2400Pro eredmény még S939-en készült, és a processzor csak 3050MHz-en ment, míg a ram 510MHz-en.
Jól látszik hogy a dedikált memória 15-18%-ot jelent csak ebben a tesztben, vélhetően ez tartható lesz játékokban is. Alapórajel helyett 900MHz hatására is gyorsult a teljesítmény 30-35%-ot, ergo más tesztre hozzánézve kiszámítható nagyjából hogy futna a játék ezen beállítások mellett: (játék fps x1.30)x1.15 . Mindez természetesen csak elméleti síkon működik, és a tuningra sincs semmilyen garancia. Viszont bátran kijelenthető, hogy ma a JW lapja az egyik legjobb integrált grafikai teljesítményt nyújtó lap, hiába nyomja Gigabyte a 2000+ 3Dmark06 score marketingjét, ahhoz apró betűsen leírják, hogy Phenom 9600 kellett nekik is, és ugye nem arról híres a teszt, hogy a processzor teljesítményét nem veszi számításba a végeredménynél. Az ECS várható 600MHz-es UMA teljesítménye külföldi tesztekben 1200-1250 pont körüli eredményt hozott, processzortól függően, nem egy világbajnok, de a többi integrált videókártyához képest ez se rossz.
Összegzés
Nagyjából egyértelművé vált, hogy a dedikált ram elég szépen meg tudja dobni az integrált vga teljesítményét. Az is egyértelművé vált, hogy az emelhető chipsetfeszültség hatására szép tartalék van az IGP-ben. Nos az ECS lapjában egyik se adott, de azért cserébe hogy egy normál 690G-s lap áráért kap az illető akár 4-5x gyorsabb IGP teljesítményt egyáltalán nem rossz vétel ez sem. A tuninggal nyerhető akár 20-30% gyorsulás esetekben döntő lehet, de javarész lényegtelen: ami előtte nem futott rendesen ezután se fog, ami meg futott maximum picit jobb lesz. Viszont a dedikált ram és a tuning együtt már elég jelentős gyorsulást adhat, bőven tudja hozni egy külső HD3450 szintjét.
Nagyjából ezzel meg is van kinek ajánlhatóak a lapok: A JW játékosoknak és HTPC építőknek, mert kimenetei adottak, a sebessége szintén megvan, csak cpu-tuning terén voltak gondok. Lehet azóta már javította a gyártó egy BIOS-szal azt is, nem néztem. Az ECS lap irodai gépbe, és olyan játékgépbe ajánlható ahol nem elsődleges az IGP minden utolsó fps-e, hanem azért lesz a lapon, hogyha jön egy újabb G92/RV670 szintű ár/érték bajnok kártyageneráció, ne feltétlen S3 trióval keljen átvészelni azt a 2-3 hetet míg beáll az újdonság ára. Processzor tuningra az ECS lap kicsit talán jobb –bízzunk az új BIOSban hogy javították a ram-hibát, illetve ATX mérete miatt bővíthetősége is fejlettebb mint egy mATX-es lapé.
Az integrált hangkártyájának minőségéről nem tudok mit mondani, nem próbáltam ki, bár a gyártó oldalán nem is fedeztem fel, hogy létezne egyátalán…Vista felismerte és fel is tette hozzá a drivert, szóval alapdolgokra elég lehet.
Egyik lap se támogatja a 125W-os processzorokat, sőt 780G-sek közül elég kevés támogatja pl: Asrock A780FullDisplayPort ad 5 fázisú pwm-et(még a gyári Asus sem) ami azért kicsit elszomorító, bár ahova ezt a chipsetet szánja a gyártó szerintem ez nem vészes áldozat.
Röviden összefoglalva a lapok jó és rossz tulajdonságait:
ECS A780GM
JÓ:
-nagyon jó ár/érték arány
-a chipset adta előnyök: jó képminőség, kis hőtermelés, elfogadható sebesség, HD-gyorsítás
-elfogadható tuning
ROSSZ:
-DVI port, vagy HDMI-DVI átalakító azért illett volna
-A gyári BIOS
-Nem állítható chipsetfeszültség
-apróbb elrendezésbeli hibák
Összegezve az áráért 80%-ot érdemel szerintem. Ajánlott mindazoknak akik olcsón akarnak 780-as lapot venni.
J&W-RS780UVD-AM2+
JÓ:
-64MB Sideport
-A chipset adta előnyök
-DEBUG LED
-jó IGP tuning
ROSSZ:
-Firewire illett volna rá
-A cpu tuning picit lehetett volna jobb
-korlátozott bővíthetőség
Azoknak mindenképp különösen ajánlott, akik maximális IGP-erőt akarnak, mert olcsóbb a Gigabyte lapjál, és gyorsabb. HTPC építőknek ajánlott, mert remek ventillátorszabályozási képességei vannak a lapnak, de sajnos az E-SATA és Firewire hiányzik róla ami jól jöhet.
Számszerűen értékelve 86%-ot kap tőlem, ugyanez ATX méretben 90%-ot érne.
(az értékek adásánál a többi integrált vga-s laphoz mértem, nem egy 70k-s überbrutál laphoz hasonlítottam őket)
HERR Z