Múlt évtizedbeli jóságos konfigok - I. rész

Sziasztok!

"Kis rövid" írássorozatom első részeként a kezdetekről mesélnék, ugyanis három eltérő "retró konfigurációt" (kinek mi számít annak) szeretnék bemutatni, különböző posztokban. Mivel tizenévesként ezzel kezdtem informatikai pályafutásom számomra ez már-már retrónak számít, valamint életem meghatározó részének. Természetesen volt szerencsém már Pentium 3-as és 486-os géphez is, azonban most erre a három gépre koncentrálnék egyelőre (aztán még lehet hogy írok a többiről is ami megfordult kezeim között).

A kezdetek

A történet onnan kezdődik, hogy a nagyon réginek számító Pentium 3-as gépet leváltottuk a Warcraft 3 érkezése tájékán (ugyanis akadt rajta rendesen). Bár ennek a régi gépnek a többi komponensére nem emlékszem, annyit tudok, hogy utána megváltás volt az új konfigurációval játszani. Ezt az Athlon XP 2400+-os gépet szerettem volna folytatni/feléleszteni, hogy napjainkban újra átélhessem a gyermekkori szép emlékeket. Erről tudni kell hogy nagyon sokáig kiszolgálta a családot (akkor még csak egy gép volt nálunk), 2001-től 2006-ig. Tartozott hozzá 512 MB memória (ez kibővült később még egy 512-es természetese DDR1-es darabbal), Geforce Ti 4200-as kártya (ezt hamar váltotta egy Ati 9800 Pro kártya), egy 80 GB-os IDE Maxtor (persze hogy ez is elhullott idővel, így 320 GB lett belőle), valamint egy Asus A7N8X lap. Nagyon szerettem azt az összeállítást, az ikonikus Doom 3 remekül futott rajta, még a Bioshock is elindult rajta anno egy kis módosítással.
Később új számítógépek miatt háttérbe szorult a kicsike, de természetesen teljesen sosem feledkeztem meg róla. Évekig a polcon porosodott szegény, emiatt is történhetett hogy egy óvatlan pillanatomban kölcsön adtam egy ismerősömnek az Ati-t, és azóta sem láttam viszont, aminek az is az oka hogy közben a tulaj kezei alatt sajnos tönkrement a kártya (leszakadt valami kondi róla). Viszont a többi alkatrész működőképesnek volt mondható akkor, az alapfelállás szerint egy videokártya hiányzott így a rendszerből.
Aztán úgy két éve gondoltam egyet és miért is ne alapon elkezdtem összeszedni az újjáélesztés alapjait, belevágtam az első nem kifejezetten legmodernebb felhasználásra szánt számítógép megépítésébe (na nem mintha ezen sokat kellett volna építeni). Videokártyából volt egy Ati Radeon 9600XT ám az idő vasfoga őt sem kímélte, nem sikerült életre kelteni, annak ellenére hogy addig nem volt vele semmi gond. Több próbálkozás után egy Geforce 6600-as lett a befutó, azért mert ez volt kéznél. A probléma annyi volt, hogy a gép sehogyan sem akart működni. Nagy sokára derült ki hogy az egyik ram modul is megadta magát az idők során, úgyhogy 512 MB-al de elindult (alaplapcserétől kezdve a processzor cserén át mindent megpróbáltam és már majdnem feladtam). Azóta ez lett a harmadik számú gép, de a memóriákat Kingston HyperX-re cseréltem, így most 1 GB-al szaladgál ismét, mint a régi szép időkben :)
Jelenleg egy nagyon régi SuperPower házban teljesít szolgálatot, 400 W-os Chieftec táppal megspékelve, valamint a Maxtor is szépen működik benne. Jó kis Daewoo 17"-os monitorral, pici Genius hangkeltőkkel és valami noname billentyűzet-egér párossal, a gép jelenleg másodikként üzemel. Nekünk ez azért jó mert egyfajta házi LAN partyt tudunk csinálni, játszani multiplayerben a régi klasszikusokkal. Általában a Heroes széria valamint a CS és a Warcraft 3 a szívünk csücske, de ezeken kívül több játékot is szívesen kipróbálunk, annak ellenére hogy szívem mindig is inkább a single player irányába húzott.

Windows 8.1 szeptemberi update = elszállt winchester?

Érdekes jelenségre lettem figyelmes a minap és bár okában nem vagyok biztos, szerintem érdemes megosztani tapasztalataimat a nagyérdeművel.

A laptopom egyszer csak (Lenovo G500) a szokásosnál lassabban indult el, a boot képernyőn szöszölt percekig a gép, majd kékhalálozott. Aztán másodszori próbálkozásra nagy nehezen behozta az asztalt, végül megfagyott az egész rendszer, nem csinált semmit. Akárhányszor próbálkoztam mindig a két variáció egyike valósult meg, normálisan nem akart semmiképpen működni.

Már kezdtem attól tartani megint elromlott a laptop, küldhetem vissza a szervizbe (egy hónapja megjárt egy utat), de aztán kivettem a merevlemezt (Optibayben van két hete ugyanis a DVD író helyén), és simán indult SSD-ről a Windows. Nem tudtam mire vélni a történteket, főleg annak fényében hogy ezek után a winchestert kipróbáltam másik gépben, ahol simán elindult és minden adatát le tudtam menteni. Most akkor mi lehet?

Minden bizonnyal a legutóbbi Windows update okozott benne károkat, mert épp előtte telepítettem fel a legfrissebbet és a legközelebb amikor be akartam kapcsolni a gépet már megakadt a winchester felismerésnél. Egyelőre eddig jutottam, próbáltam rendszer visszaállítást csinálni, de hiányolta hozzá a merevlemezt (nem értem miért amikor elvileg semmi rendszerfájlt nem pakol ide), és ezt ugyebár nem tudom a laptoppal jelen állapotában felismertetni. Marad tehát a teljes formázás, valamint ha az se segít Windows reinstall. Ami remek mert két hetes a rendszer...