2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Újabb adathalász kísérlet az OTP ügyfelek ellen

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Számomra nem ismeretlen tartalmú, de sokak számára az, az OTPdirekt oldalán kihelyezett figyelmeztető üzenet.

Sokan fejtvakarva ülnek a számítógép előtt és azon gondolkoznak hogy mi is ez az adathalász(phising) levél.

Nem más mint a támadók emailben küldenek értesítést látszólag a bank nevében, melyben például arra kérik az ügyfelet hogy adjon meg bizonyos információkat adategyeztetésre. Ilyen adat lehet a Számlaszám,Azonosító,esetleg a bankkártyán szereplő adatokat is kíváncsian kérdezgetik, ami még fontos a személyes adatok védelmét illetően, hogy ha ilyen megkeresés történik, akkor tájékoztatni kell a hívó felet hogy a legközelebbi bankfiókban megteszi az adategyeztetést. Ilyen adatokat a bank se telefonos megkeresésre, se emailben sosem kér el!

Ezeket az adatokat kizárólag a bankfiókban adjunk meg az ügyintéző kérésére vagy a weboldalon szereplő telefonszám felhívása esetén az ügyintéző kérésére is kiadható a +36/1/20/30/70/3-666-666 helyi tarifával hívható telefonszámokon vezetékes telefonról vagy mobilról. Kétes eredetű telefonszámot ne hívjunk fel, ez az OTP hivatalos telefonszáma, még az ATM automatán kihelyezett telefonszámot is informáljuk le a bank telefonos Ügyfélszolgálatán, mert az is lehet akár adathalász próbálkozás ahol elkérik a kártya adatait.Sose hívjuk elsőnek az ATM-re kiírt számot, ha bármi probléma akad az ATM-nél, inkább a bankot hívják elsőként! Ha a bank visszaigazolja a számot, csak akkor hívják fel. Sajnos a mai digitális világban nagyon vigyázni kell az ilyen információkra.

A bankkártyán szereplő bizalmas jellegű adatok, amiket sose adjunk ki illetékteleneknek.
A kártya elején szereplő adatok: a 4-szer 4db,összesen 16 számból álló bankkártyaszám, lejárati dátum és a kártyára írt név. Google találati oldal
A legtöbb kártya hátulján szereplő 3 számjegyű biztonsági kód, ezt kártyája válogatja hogy hol található, ezen a Google találati oldalon látható hogy hol helyezik el
E 4 információ birtokában már az adathalászok kártyabirtokos hozzájárulása nélkül is tudnak vásárolgatni az interneten.Már nem szükséges hogy dombor nyomott legyen a kártya.

Ami még fontos megjegyezni, az a PayPass-os(érintős) bankkártyák használata. Lehúzásos vagy Chippes fizetéskor kér ugyebár PIN kódot, de a PayPass-os fizetéskor csak 5.000Ft feletti vásárlás esetén. Így ha valaki elveszt egy ilyen kártyát vagy netán ellopják, azonnal hívni kell a bankot és le kell tiltatni a kártyát, mivel 4.999 Ft vásárlásokkal szépen meg tudják tarkítani a számlánkat, az SMS szolgáltatások ellenére.

Hozzászólások

(#1) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Még jó hogy címlaposnak írtam,a korrektor meg blogba rakta :DDD

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.