2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Egy értékes üzenet.

Írta: | Kulcsszavak: érték . . rossz

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ezek a gondolatok Shihan Seiji Kanamura karate mestertől származnak. Érdemes elgondolkozni rajta. Forrás: www.budomagazin.hu

„Nagy különbség van a mai kor embere és a több száz évvel ezelőtt élt ember között. A közös a két korban, hogy akkor is és ma is vannak jó és rossz emberek. A különbség abban rejlik, hogy annak idején a jó emberek kerültek előtérbe, ők mutattak példát, a rosszak pedig háttérbe szorultak, és szégyellték magukat. Akkoriban az emberek számára egyértelmű volt, hogy mi a rossz és mi a jó. Manapság a rossz emberek hangosabbak, nincs szégyenérzetük, előtérbe furakodnak, és így ők kerülnek reflektorfénybe, míg a jók a háttérben maradnak. Napjainkban a rossz emberek hatása erőteljesebb, és nem tudni, hogy többen vannak-e, vagy csak a szerepük erősödött. Én hiszem, hogy még ma is sok a jó, de ők nem törnek előre, hanem a háttérben maradnak. A jó embereknek - a szamurájokhoz hasonlóan - ki kell állniuk, és harcolniuk kell a jó értékek mellett, mert nem lehet engedni, hogy a rossz befolyást szerezzen.”

Hozzászólások

(#1) Gh0sT


Gh0sT
addikt

Sokkal termékenyebb lettél, mióta beindult a Logout. :)

Node hogy a témához is kapcsolódjak: mi a rossz definiciója? Mitől lesz valaki rosszabb mint a másik, vagy éppen kikből válnak követendő példák? Hol van az a pont, amit már elítélünk, ki húzza meg a határt?


Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#2) ladybug válasza Gh0sT (#1) üzenetére


ladybug
őstag

A határt Te húzod meg. A neveltetés, amit kaptál, az értékek, amiket átadtak a szüleid Neked, ezek mind segítenek abban, hogy eldöntsd vmiről, hogy jó-e vagy rossz.
A rossznak nincs definíciója. A társadalom által, az általad nem tolerált viselkedés számít ''rossznak''.

Ti férfiak soha semmit nem tudtok megtalálni. A teafű a gyógyszeres fiókban van egy kakaós dobozban, amire rá van írva, hogy só.

(#3) Szabtom válasza Gh0sT (#1) üzenetére


Szabtom
senior tag

Az lenne a lényeg, hogy egyáltalán beszéljünk ezekről a kérdésekről, amiket felvetettél! Mert úgy néz ki, hogy már azt is a ''rosszak'' döntik el, miről vitatkozzunk. A ''megmondom a nagy igazságot, mert én vagyok minden bölcsesség egyetlen forrása'' című módszerek már lejártak pár évtizede. Ma dömpingelik az emberre a sok sz@rt (információban, anyagi tárgyakban, étel, ruha - minden), amitől bizony ''elnémulunk'', mert vagy elfogadjuk, hogy betömink a szánkat, vagy összeszorított szájjal gürizünk, hogy a felszínen maradjunk. A ma ''jó'' emberének a küzdelme az, hogy ezeket félre tudja söpörni, rámutasson erre, és segítsen másoknak is ebben. Ez nem anti-globalizmus vagy anarchia, ez az én egyszerű véleményem a hulladék ételekről, könyvekről, tévéműsorokról, az 1 év + 1 hét után elromló mosógépről és hűtőről (egyáltalán, mi a francnak hívjuk már ezeket ''tartós fogyasztási cikknek'').
Én egyszerűen meg tudom fogalmazni, mi a rossz:

Rossz az, amikor az emberek nem törődnek a jövővel:

Amikor nem a gyerek a fontos, hanem az autó. Amikor nem a gyermekek utáni szja kedvezményt növelik, hanem a nyugdíjat (lehet fikázni, de így gondolom). Amikor nem a zöld energiák kutatása a cél, hanem az olajmezők birtoklása. Amikor mindenki csak “kereskedni” akar (“olcsón vesz – többért elad”), de termelni és dolgozni már szinte senki. Amikor az emberek a múlttal akarják indokolni a jelen problémáira adott idióta válaszaikat (pl trianon, ’56, meg ezek), ahelyett, hogy végiggondolnák, mit tehetnek az éhező gyerekekért vagy a pusztuló erdőkért, mezőkért, folyókért.

Rossz az, amikor abbahagyják az aggódást az unokáik és dédunokáik jövőjéért, és ezt még meg is magyarázzák…

(#4) Szabtom válasza ladybug (#2) üzenetére


Szabtom
senior tag

A rossznak nincs definíciója. A társadalom által, az általad nem tolerált viselkedés számít ''rossznak''.

Jót akarsz mondani, de ez így kb a II VH előtti német náci filozófiára is igaz. Ők sem toleráltak pár dolgot, és elnevezték ''rossznak''. Fejtsd ki vagy fogalmazd át szerintem. :)

(#5) Gh0sT válasza ladybug (#2) üzenetére


Gh0sT
addikt

Ha én húzom meg a határt, akkor akár embert is ölhetnék? Ha én úgy ítélem meg, hogy az nem rossz, akkor szívem joga és megtehetném.

Kérdésem arra irányult volna inkább, hogy melyik a járható út? A társadalmilag elfogadott normák, vagy az, amit én képviselek?

Ha elfogadom a törvényeket és erkölcsöket, akkor elképzelhető, hogy meghasonulok magammal, mert én nem akarok része lenni a tömegnek. Teszem azt, ha nekem teljesen természetes, hogy egyszerre akár két-három nővel élek nyitott párkapcsolatban, akkor rossz vagyok-e? Nyilván erkölcstelennek bélyegeznek, mert nem felelek meg a normáknak, holott lehet, hogy életem legboldogabb korszakát élném. Nem, nem érdekel, hogy mit gondolnak rólam, egész egyszerűen csak a következmények aggasztanak. Márpedig következménye mindennek van. Ha rossz vagyok, megbüntetnek, de kérdem én, milyen jogon?

Ki szabja meg, hogy mit tehetek és mit nem? Miért van kőbe vésve, és kik határozták meg a követendő utat?

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#6) ladybug válasza Szabtom (#4) üzenetére


ladybug
őstag

Mindenki maga dönti el, hogy mi a jó és mi a rossz. Lehet, hogy Neked már vmi lelkiismeretfurdalást, undort, szomorúságot okoz, míg más csak legyint rá. Egyénfüggő, hogy mi a jó és a rossz, de a társadalom diktál bizonyos szabályokat, amiket vagy elfogadsz, még annak ellenére is, hogy nem értesz vele egyet, vagy nem.

Amiket az előző hozzászólásodban írtál, Neked mind rosszat jelentenek, míg a társadalom nagy részét minden probléma nélkül elfogad.
Tehát az egyén által nem tolerált ''rossz'' sokszor a társadalom által elfogadott viselkedés.

Nagyon tág teret engedünk a szabályoknak, ami sok esetben előnyös, viszont néha visszaüt.

Ti férfiak soha semmit nem tudtok megtalálni. A teafű a gyógyszeres fiókban van egy kakaós dobozban, amire rá van írva, hogy só.

(#7) Szabtom válasza ladybug (#6) üzenetére


Szabtom
senior tag

Gyakorlatilag azt írtad, hogy amit a társadalom elfogad, az a jó. Hűha, velkám to Birkaland… Túl nagy a bizalmad a “társadalomban”.

1. “a társadalom diktál bizonyos szabályokat, amiket vagy elfogadsz, még annak ellenére is, hogy nem értesz vele egyet, vagy nem”

Ez hogy jön ide? Milyen társadalmi szabály mondja, hogy felélhetjük a gyermekek jövőjét?

2. “Tehát az egyén által nem tolerált ''rossz'' sokszor a társadalom által elfogadott viselkedés.”

Ezek szerint, amit én írtam, hogy rossz adolgok, azok szerinted a társadalom által jónak ítélt dolgok?

Megj: Előre tisztázzuk, hogy semmiképpen nem személyes a vitánk! :)
Ráadásul szerintem eltérünk a tárgytól (mi a rossz – mi a jó).

Én annyit akartam mondani, hogy azok a “rossz emberek”, akik lesz@rják a jövőnket, és helyette a múlton rágódnak, vagy mindkettőt lesz@rják, és csak a saját zsebük számít.

Nem látom, hogy ebben az országban bármelyik felelős ember (értsd: politkus vagy kormány), akit mi bíztunk meg (választással) a jövőnk építésének a vezénylésével (ezért fizetünk adót, amit a kormány újra eloszt), igazán a jövőnkkel foglalkozna. Ráadásul nem is lehet számonkérni rajtuk (tüntetni nincs kedvem).

(#8) ladybug válasza Szabtom (#7) üzenetére


ladybug
őstag

Egyáltalán nem bízok vakon a társadalmi normákban, és sok dologgal nem értek egyet, mégsem tudok ellene tenni, mert a többség elfogadja, e szerint él stb. Én élek a magam módján, úgy, ahogy a szüleim neveltek, és ahogy tőlük megtanultam, hogy mi a jó és mi a rossz. Nekem ez számít.
Így beleférek a társadalom által elfogadott normák közé is, bár megint megjegyezném, nem ezt tartom fontosnak.

Mégsem én irányítok, és nem is tudok világot megváltani a rossz vagy a jó nézeteimmel, mert egyedül kevés vagyok erre. Ehhez egy sokkal nagyobb közösség kell.

Visszatérve, hogy mi a jó és mi a rossz? Mindenki maga dönti el, illetve mégsem és mégis.
Ezek szerint, amit én írtam, hogy rossz adolgok, azok szerinted a társadalom által jónak ítélt dolgok? Nem, egy szóval sem írtam ezt. Én csak azt mondtam, hogy előfordul, hogy amit x ember személyesen jónak vagy rossznak tart, azt nem biztos, hogy a társadalom, vagy egy nagyobb közösség is ugyanígy fogja ítélni.

A politikát ne keverjük bele, mert abból csak bonyodalom lesz, és teljesen eltérünk az adott témától.

Nagyon sok formában jelenkezhet az Életben a jó vagy a rossz. Igyekezzünk megtalálni a jót, és megbecsülni azt is, akitől kaptuk. Nem a rosszat kell észrevenni, hanem a jót létrehozni és cselekedni.

Ti férfiak soha semmit nem tudtok megtalálni. A teafű a gyógyszeres fiókban van egy kakaós dobozban, amire rá van írva, hogy só.

(#10) #64791808


#64791808
törölt tag

Gratulálok, nagyon korrekt és tanulságos írás!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.