Ugorjunk neki! - Számítógép tápegység, nem is akármilyen....

Hirdetés

Üdvözlet mindenkinek

Új projektet indítok, méghozzá egy olyasmit ami talán más pécéőrültnek is az eszébe jutott. Építek egy tápegységet, méghozzá nem is akármilyet! Ugyebár lehet hallani a 80Plus minősítésről stb... Nos, terveim szerint a 80% simán belefér, sőt szerintem a 90-95% sem lehetetlen, minden a tervezésen múlik. A kivehető teljesítmény olyan 500-800W között fog állni, ebbél több aligha lehet hisz mindennek van azért határa. A költség előre láthatóan 10000-15000 Ft között fog alakulni (a műszerparkot nem beleszámolva), a tapasztalat felbecsülhetetlen :).
A bejegyzéseim kicsit szakszerű hangvételű lesz, de megpróbálok mindent értelmesen leírni. Amíg összeírom a pontos specifikációkat a napokban, addig próbálok pár dolgot tisztázni a tisztel közönségnek :) . Ilyen például, hogy mik az általános elvárások illetve pár dolgot tisztázva (kapcsolóelem, induktivitás, transzformátor).
FIGYELEM! Törekszem arra, hogy mindenki értsen abból amit leírok! Ezért nem elsődleges szempont a szakmaiság! De természetesen nem fogom szem elől téveszteni a dolgokat, próbálok mindkét félnek megfelelő és kielégítő írást adni.
Nos kezdve a legelejéről. Jómagam villamosmérnök hallgató vagyok a Kandón. Ez a 3. évem szóval épp itt az ideje hogy foglalkozzunk egy kicsit a témával, és jobban beleásni az elméletekbe, hogy gyakorlattá alakítsuk. Jómagam inkább szoftveres vagyok és ezen a szakirányon/modulon vagyok, de érdekel a kapcsolóüzem mert kihívás.

A tápegység, a gép lelke.
A számítógép tápok szabványosítva vannak, ezt hívják ATX12V-nek. Itt gyakorlatilag minden megtalálható ebben a doksiban amire szükségünk lehet. A mai érvényes szabvány a következő: atx12v v2.3 ami előírja:
- előírt hatékonyság könnyű és teljes terhelés alatt (olyan 68-70% a kötelező)
- készenléti hatékonyság, ami előírja hogy kikapcsolt állapotban mennyi lehet az áramfelvétel.
- SATA csatlakozó alapértelmezetten mint csatlakozó
kb számunkra ennyi érdekes

Akkor vágjunk is bele:

Kérdezi egy laikus, hogy ezek a tápok mégis hogy és miként működnek.
Ezek a tápok kapcsolóüzemű tápegységek. Manapság elég sok helyen működik, ugyanis már eléggé kiforrott technológiának tekinthető. Előnye hogy kicsi és könnyű, viszont bonyolult felépítés és nagyon zajos lehet. A módszere az, hogy a hálózati 50 hertzes szinusz jelet egyenirányítjuk és puffereljük, majd ezt megszaggatva magas frekvencián (20khz- egészen 100-300khz-ig) egy transzformátorra ami megvalósítja a galvanikus leválasztást (a melegpont többé nem függ a hálózati fázistól, egy rövidzárlat esetén a trafó huzalellenállás korlátozza az áramot, és nem pedig a falban lévő vezeték). A kapcsolóelem legtöbb esetben FET (térvezérlésű tranzisztor) vagy IGBT ( szigetelt vezérlő katódú bipoláris tranzisztor).
-> ez egy IRF740 típusú FET.

Ami nehézség ezekben a tápokban: a megfelelő tervezéssel elérhető a legjobb hatásfok, továbbá a zavarkibocsátás. A hatásfok akár 95-98% is lehet, és 100% persze sosem, hisz minden anyagnak még a réznek is van veszteségi ellenállása.
A következő pár fejezetben próbálom tisztázni hogy mik a követelmények és lépésről lépésre bemutatom a tervezési folyamatot.

Hogy fenntartsam az érdeklődést: ZVS rezonáns tápot fogok készíteni, amit mikrokontrollerrel fogok meghajtani :)

Első szusszra enni fért bele, nyugodtan írjatok bárhova ígérem reagálni fogok rá :)

Tovább a fórumba.