A hihetetlen média-ellenkampány és politikai, gazdasági riogatások ellenére a brit szavazók akkora pofont adtak az EU-intézményének, hogy az most egy pillanatra leseggelt és talán már sosem nyeri vissza lendületét.
Nyilván lesz némi negatív kihatása a brit elszakadásnak a szegény, EU-nettó-haszonélvező országokra nézve, hiszen a britek nettó befizetők voltak. Ezután (hacsak nem vállalják át a részüket a bolond németek
az aktuális bohócukkal az élen) ennyivel kevesebbet lehet kivenni a kasszából.
Hirdetés
Én azonban úgy gondolom, hogy hosszú távon (az EU széteséséig) a BREXIT pozitív hozadékokat fog szolgáltatni a többi bent maradó országnak, köztük Magyarországnak is.
-(1)A legfontosabb kihatása az elszakadásnak mindenképpen az lehet, hogy precedenst teremt, amely megmutatja, hogy egy elszakadás igenis lehetséges amennyiben egy ország állampolgárai úgy ítélik meg, hogy a pozitívumokat túlszárnyalják az EU és az EU bürokrácia által okozott terhek, kényelmetlenségek.
Ha egyszer már volt precedens, akkor egy lehetséges második alkalom sem tűnik már annyira lehetetlennek.
-(2)Ennek megfelelően az EU-ra sokkal inkább egy gazdasági-szabadkereskedelmi-munkapiaci érdekházasságra és kevésbé mint ideológiára fognak tekinteni nemcsak az Unió polgárai, hanem az EU vezető politikusai is. Remélhetőleg a németeket is beleértve.
-(3)A BREXIT egyik kiváltó oka az én értelmezésemben mindenképpen az EU bürokrácia erőszakos központosító törekvése, amely az utóbbi évtizedben egyre gyorsabban próbálta megszerezni minden lehetséges területen a tagállamoktól a döntéshozási, törvényalkotási jogokat. És ezzel szinte tökéletesen
kiiktatva még azt a (látszat) döntési lehetőséget amivel a tagállamok polgárai rendelkeztek (négy évenként két nap demokrácia-majális). Ennek megfelelően úgy gondolom, hogy a BREXIT után az EU központosító törekvései lényegesen le fognak lassulni, remélhetőleg teljesen erejüket vesztik, és a tagállamok apránként
"visszaszalámiznak" maguknak jogköröket.
Számunkra a BREXIT lehetséges hátrányaként (egy jól tejelő tehén kiesése mellett) szerintem leginkább az EU nemzetközi súlyvesztését lehetne felhozni. Az EU-nak a tagállamok szívatása mellett feladata lenne az Unió tagállamainak a világporondon folyó gazdasági versenyben (USA-Kína-EU-Oroszország és a többiek) belső piacával, súlyával és szabályozó szerveivel némi előnyt biztosítani.
A közös valután és a vámmentes belső piacon kívül azonban nehéz számomra látni, hogy az EU ezen a téren az elmúlt sok évben mit tett le az asztalra. Hiába nagyobb a belső piacunk mint az USA vagy Kína belső piaca, az EU érdekérvényesítő képessége a béka segge alatt van, az USA titkos és nem titkos hivatalai gyakorlatilag ellenállás nélkül érvényesítik akaratukat az EU piacán és hozzák helyzetbe saját cégeiket.
Itt gondolhatunk akár a nagy amerikai online multikra (Google, Apple, MS, Facebook) amelyek az utóbbi 10+ évben degeszre keresték magukat az EUs piacon anélkül, hogy itt érdemben fizettek volna adót, ebbe az ÁFA-t is beleértve. Ugyanúgy gondolhatunk az amerikai nyomásra az Oroszország ellen kivetett gazdasági szankciókra, amelyeknek az EU itta meg a levét és hozományai közvetlenül gyarapították az USA gazdaságát.
Ennek fényében én az EU súlyvesztését jelentéktelennek tartom, hiszen egyrészt a legkülönállóbb, leginkább saját utakon járó tagállama esett ki, másrészt az EU nemzetközi, nem európai tagállamokkal szembeni érdekérvényesítő képessége amúgy is a béka segge alatt volt. Nagy különbség nem lesz akkor sem, ha az amerikaiak csahos kutyái (Britek) már nem érzik magukat a nyájhoz tartozónak. Amíg az amerikaiak és a németek viszonyát ez a kép tökéletesen visszaadja, egyébként sincs igazán miről beszélni "EU súlya" témakörben:
a kép felkavaró (és nem tükrözi szexuális identitásomat :) )
https://i.ytimg.com/vi/QwOze85d5Xw/maxresdefault.jpg Rammstein - Bück dich!