2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Nyáklap levilágítás HOW TO

Írta: | Kulcsszavak: nyák . levilágítás . uv

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ezen írás segítségével szeretnék segítséget nyújtani arra, hogy hogyan készíthetünk saját magunk levilágítót.

A készüléknek az a lényege, hogy UV sugarakat bocsátson ki, és a nyáklemezen lévő speciális réteg (amit mi is felvihetünk rá) az UV hatására elbomlik. Ahol az UV sugarak nem érik a felületet, ott ez a réteg megmarad. Lehet venni kész fényérzékeny nyáklapokat, de lehet készíteni is. ( További információ a lakk felviteléről )

Ha készen vagyunk a megvilágítással, akkor jön az előhívás, (az előhívónak meg kell nézni a címkéjét, hogy milyen arányban kell hígítani), hogy ekkor a felesleges lakk réteget leoldja a nyákunkról, és csak a huzalozáson marad meg a lakk, ez mehet utána a maratóba ( pl vas-klorid ) ha lemarta a felesleges réz felületeket, akkor egy finom kis csiszolóval lecsiszoljuk a maradék lakkot. Kifurkáljuk a lyukakat, majd vagy beforrasztjuk az alkatrészeket és lefújjuk védőlakkal a huzalozási oldalt, vagy először lefújjuk, majd ráforrasztjuk az alkatrészeket. Én olyan lakkot vettem, ami átforrasztható, de szerintem nem éri meg előbb lefújni, mert a forrasztástól kicsit csúnya lehet.

Körülbelül így készül el, de kicsit eltértem a tárgytól. Az én levilágítom egy régi scanner-be került bele, merthogy ennek az üvege olyan, hogy képes átereszteni az UV fényt, mellesleg jól mutat és zárt.

Sokféle képpen lehet levilágítót készíteni, ebből 3 módszer:
1: LED-es megoldás, veszünk 5-10 UV LED-et vagy többet (pontosan nem tudom, hogy mennyit) majd ezzel világítjuk meg a nyákunkat
2: UV csöves, veszünk boltban neon UV csövet, meg ami kell a működéséhez. (2 fajta van, a BLB és a BL, a különbség annyi, hogy a BLB csövek csak az UV-t engedik ki, a látható fényt kiszűrik, míg a BL csöveknek van látható fénye, így egy picit jobb a hatásfoka)
3: Számítógépbe való UV cső, én ilyet vettem, és ezzel építettem meg. Revoltec dupla UV cső, így csak kettőt kellett venni, és még azért előnyös ez, mert adnak hozzá mindent, tapadókorongot, átalakítót, kapcsolót, így egy pc tápjáról (vagy 12V-ról) könnyen működhet.

Én az elhelyezésnél 4 centinként tettem a csöveket, és a scanner aljára tettem alufóliát, hogy jobban visszaverje a fényt. A kapcsolót oldalra szereltem ki, később majd még kap egy időzítőt is, ami majd kikapcsolja a csöveket, ha elkészül a levilágítás, így a túlexponálást el lehet kerülni.

Végül néhány kép az elkészült levilágítóról:

Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító
Levilágító Levilágító

Remélem hasznos volt a cikk, és tudtam valakinek segíteni :)

Hozzászólások

(#1) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Sajnos tesztelni még nem volt lehetőségem, remélem jövőhéten már tudok tesztet is mutatni :)

(#2) And válasza Hujikolp (#1) üzenetére


And
veterán

Jó terv. Sajnos nekem az UV-csöves megoldás nem vált be. 4 darab, egyenként 6W-os csővel próbálkoztam, de a levilágítás extrém hosszú idejűre adódott. Ehhez hozzátartozik, hogy egyrészt nem kvarcüveggel (valóban sokkal jobban UV-áteresztő) használtam, hanem sima 5mm-es üveglappal, másrészt meg az utóbbi időben nem hőálló műanyagfóliára viszem fel a mintázatot, hanem pausz- vagy sima Transparent-21 szerrel áttetszővé varázsolt vékony géppapírra. Úgyhogy szereztem inkább 40W-os HgLI (higanygőz-) pilácsot meg hozzávaló fojtót, és az adja a fényt, a hűtéséről meg egy 8 centis 230V-os ventilátor gondoskodik.

(#3) Hujikolp válasza And (#2) üzenetére


Hujikolp
őstag

Nekem bevált, 1 réteg pauszpapírral 7 perc levilágítási idő alatt jó lett :)

A higanyosra gondoltam, hogy negyedikként beteszem, mint lehetőség, de kockázatos (veszélyes) mint a többi, így nem írtam le.

(#4) Hujikolp válasza Hujikolp (#3) üzenetére


Hujikolp
őstag

akarom mondani: kockázatosabb (veszélyesebb)

(#5) And válasza Hujikolp (#3) üzenetére


And
veterán

Örülök, hogy neked jó lett. Én sem bántam volna, ha kisebb lámpával v. csövekkel is jól bevált volna az enyém. A higanygőz meghagyott burával nem veszélyesebb, mint bármilyen 230V-os lámpa (ami persze még mindig rosszabb, mint a 12V-os inverterekről járatott csövek).

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.